David the Red Sea Singer gaf een concert in Haarlem Wondermooie zang van het „Deller-Cons In memonam Pierre Kemp Amerikaanse dichter Carl Sandburg overleden Picasso schokte St. Tropez niet Japanners maken dubbel-tv MAANDAG 24 JULI 1967 ooi firogramma David Zandvoort 99- .99 Jos de Klerk Carrière Rafi Uitersten Volbloed Vulgair Biograaf De radio geeft dinsdag Televisieprogramma's Karei Reijnders (Van een medewerker) Er was te weinig publiek in de Tuinzaal van het Haarlems Concert gebouw, waar zaterdagavond de Isra ëlische zanger David the Red Sea Singer een concert gaf van Israëli sche, Engelse, Griekse, Spaanse en Zuidamerikaanse liederen. Niet veel meer dan honderd liefhebbers van dit genre waren bij dit concert aanwezig; in vele gevallen waren het speciale genodigden van de musici. Het broei erige weer van die dag zal daar stellig oorzaak van geweest zijn. Diegenen, die toch de moeite genomen hadden om te komen luisteren werden in hun verwachtingen stellig niet teleurge steld. Voorts traden in dit concert op de in Haarlem welbekende Vlaming Dick Poons hij zong menigmaal bij Cobi Schreijer in de Waagtaveerne) en de Israëlische gitarist Joel Schwarzc. DICK POONS OPENDE het concert met liedjes en hij begeleidde zichzelf hier bij op de gitaar. De teksten schreef hij zelf. Ze zijn geestig, droevig en soms fel van inhoud. Het meest opvallende is zijn speelse taal. Hij heeft de mensen iets te zeggen. Zijn gitaarspel is technisch en ook vaak muzikaal van behoorlijke klas se. Het moet gezegd worden dat de mu ziek niet ondergeschikt is aan de tekst en omgekeerd evenmin. Dit is het meest positieve punt van zijn chansons. Jam mer genoeg was Poons niet overal in de zaal goed te verstaan hetgeen aan een wat onverzorgde articulatie te wijten was. Zijn voordracht maakte dit optreden toch alleszins de moeite waard. DE VOORDRACHT van Joel Schwarzc was niet zijn sterkste punt. Na afloop van het concert merkte hij op dat hij niet plezierig in de Tuinzaal gemusiceerd had, waarschijnlijk door de slechts ten dele gevulde zaal. Hij is een veelzijdig gita rist, die gedurende enkele jaren in Lon den lessen volgt. Schwarzc liet zich fel- emotioneel horen met „Caprioccio Arabe" van de 18e eeuwse componist Tanega. Na de pauze speelde de gitarist een, zoals hij het noemt, beatnummer. Van de ty pische beatsound was hierbij in het ge heel geen sprake. Wel viel zijn composi tie op door een weloverwogen harmonie. Knap was zijn mondharmonicapartij. DE 25-JARIGE DAVID, the Red Sea Singer bleek een raszanger. Hij (jet tien Israëlische liederen horen en bespeelde hierbij de gitaar, de specifiek Isra ëlische Tos-drum en een Afrikaanse trommel. Hij is een natuurtalent. Zijn te nor onderscheidt zich door het duidelijk ongevormde, ongeschoolde en het onge schaafde en is juist daardoor zo aantrek kelijk. Behalve liederen uit zijn vader land zong David ook Spaanse, Ameri kaanse, Zuidamerikaanse en Griekse lie deren. Het lied „Sjedemati" (mijn land) vond ik het mooiste. Eveneens vielen „Je min osmol" (woestijnlied) en „Adios Granada" sterk in de smaak. Met een Oriëntaalse drumsolo, een compositie van hemzelf, toonde David hoe goed hij op dit instrument thuis is. Hij bespeelde de Tos-drums met handpalmen, knokkels en vingers. Door een wrijf-techniek wist hij de sound van dit instrument herhaalde malen van kleur te doen veranderen. De goed getimede overgangen tussen ver scheidene slagpatronen en de tempi ge tuigden van virtuositeit op het instru ment. DAVID THE RED SEA SINGER werd in 1943 in Tel Aviv geboren. Hij verblijft samen met zijn manager Rafi Nelson al enige maanden in ons land. Samen bewo nen ze een ruime verdieping van een oud huis aan de Amsterdamse Leliegracht Er zijn hier in Nederland twee singles van hem bij Basart uitgebracht. De laat ste enkele dagen geleden met de nummers „We shall overcome" en „Eilat Oh Eilat" waarvan vijftig percent van de opbrengst bestemd is voor het Israël-co- mité. Binnenkort verschijnt van hem de single „Hajji Baba" en een langspeel plaat met Oriëntaalse en Balkanmuziek. NA HET CONCERT in de Tuinzaal zijn de zanger, zijn manager, de gitarist en enkele vrienden en vriendinnen met drie automobielen naar hun „stamcafé", hotel Albatros in Zandvoort, gegaan. Ze zijn daar geziene gasten. David zingt er en ALS LAATSTE extra-nummer van de manifestaties der Haarlemse Orgelmaand vond zaterdagavond in de Bakenesserkerk een drukbezocht concert plaats, gegeven door het „Delier Consort", een vokaal kwintet onder leiding van de befaamde „counter-tenor" Alfred Deller, die tevens in het ensemble zijn partij zingt. Wij her inneren ons van zeven jaar geleden deze zanger, als vertolker van de Oberon-par- tij in „A Midsummer Night's Dream" van Benjamin Britten, partij die speci aal voor zijn timbre en stemomvang ge schreven werd. Zo'n mannelijke alt „hoochconter" zoals deze in werken uit de bloeitijd der polyfonie heette ver klaart veel voor het karakter en de dis positie van de meerstemmige muziek uit de vijftiende tot de zeventiende eeuw, waaraan het programma van deze avond uiteraard dan ook gewijd was. Het begon met het beroemde „Ave Re- gina" van de in 1400 geboren Guillaume Dufay, die door zijn volgelingen „het licht der toonkunst" genoemd werd, laten wij zeggen „de morgenster der Neder landse School". Dufay koesterde een dus danige voorliefde voor zijn „Ave Regina Caelorum", dat hij deze hymne met een eigengemaakte tekst, toepasselijk op zich zelf, uitbreidde en in zijn testament voor schreef dat het stuk aan zijn sterfbed zou gezongen worden. Zijn overlijden is te onverwacht gebeurd om die bepaling te kunnen nakomen, maar vast staat, dat een uitvoering ervan heeft plaatsgehad na zijn uitvaartsdienst in de kathedraal te Kamerrijk, tijdens welke zijn eigen Re quiemmis gezongen werd. Het was bijzon der frappant dit fraaie historische stuk in zijn geheel te horen in de zwevende gol ving van echte en pseudo-gregoriaanse Een blasé Riviera-publiek heeft gister avond de eerste voorstelling van Pablo Picasso's surrealistische toneelstuk „Le désir attrapé par la queue" bijgewoond in een tent-theater. Geeuwend verlieten de mensen de tent, terwijl een naakte dame over het toneel wandelde. Het stuk zou aanvankelijk op 14 juli zijn opgevoerd, maar de burgemeester «tak daar een stokje voor, omdat hij van oordeel was dat de inhoud kwetsend voor de openbare zeden zou zijn. Daarop werd de voorstelling verplaatst naar het na burige dorpje Gassin. De ongeveer tweehonderd bezoekers die kwamen om „geschokt" te worden waren van mening, dat het stuk wel bi zar was maar meer komisch dan erotisch. Het heeft kop noch staart en mist elke lijn daartussen. De bezoekers zijn wegge lopen zonder afkeuring of bijval te laten blijken. i lijnen: zuiver harmonisch weefsel, door geen maataccenten gehinderd en zinrijk genuanceerd tot het gemoed sprekend. Op deze zeer bijzondere vokale delica tesse volgde een vierstemmige mis van William Byrd, een werk dat nog kenmer ken draagt van de hoogbloei der Bour gondische polyfonie, zij het dan getem perd door de bepalingen van het concilie van Trente. Het is muziek die treft om haar klare eenvoud en bescheiden expres siviteit, goeddeels terug te brengen op de delikaat genucanceerde uitvoering, waar bij men echter zo nu en dan wel eens een uitschieter van de „counter" (vooral in het Credo) voor lief moest nemen. Ove rigens, wat een heerlijke egale klank in „Et incarnatus est" en „Crucifixus" en doorlopend, wat een spanning in het ge heel! Het „Agnus Dei" werd geserveerd als een juweeltje van klankbeheersing en vredige expressie. Bij een drietal Cantionae van Heinrich Schütz ervoeren wij in barokbewogenheid de invloed der Venetiaanse vernieuwers, alsof de licht ontvlambare Duitser opge zweept was door de volgelingen van Wil- laert of door een Monteverdi. De vijfstem mige klankenweelde verried zowel de sterke spanningen bij ingetogen als bij opgewekte, zelfs grappige ingevingen van deze grote meester. De dramatische stu wing in een anthem van John Blow gaf een overtuigende opleving van de Engel se kerkmuziek te horen, zoals die volgde na de vriesperiode van Cromwell. Dit kreeg bevestiging door verklanking van drie anthems van Henry Purcell: een ex pressief „Remember", waarin wij speciaal de heerlijke sopraanklank bewonderen van Honor Shepperd en Chr. Parker; daarna „Lord, how long wilt thou be an gry", dat ons voor de zoveelste keer de lenigheid van dit samenzingen liet bewon deren; en tenslotte het verse-enthem met uitgebreide solopartij voor „counter" „O give thanks". Gustav Leonard, die in de tweede programmahelft als bespeler van een orgelpositief de continuopartij ver zorgde, kreeg in dit uitgebreide werk een meer zelfstandige taak met een paar ri tornellen. Weer werden wij getroffen door de egale en toch bewogen samenklank van het kwintet; maar de nadruk viel hier tevens op de karakteristiek van de solo stem en op de virtuoze wijze waarop Al fred Deller haar bleek aan te wenden. Het nog niet genoemde tweetal, de te nor Philipp Todd en de bariton Maurice Bevan, wist zich in bescheidenheid te on derscheiden door niet meer, maar ook niet minder te doen dan voor een homo geen klankgeheel de allereerste eis is. Het opgetogen publiek had meer gewild dan het éne bisnummer dat het afbedel de; maar het kon naar huis gaan met de herinnering aan een wondermooie zang avond van het „Deller-Consort". David, the Red Sea Singer. gitarist Joel laat er zijn muziek horen Bijna alle mensen kennen ze. Bij het binnenkomen klinkt van alle kanten een groet. De flessen wijn worden ontkurkt en de musici rusten wat uit van de ver. moeienissen van het concert. Het is er gezellig. David vertelt dat zijn broer in Amerika woont. Hij is daar zanger en heeft ook succes. Misschien gaat David er nog wel eens naar toe. Zeker wil hij terugkeren naar Israel waar hij zijn car rière als zanger begonnen is. VIJFTIEN JAAR WAS hij, toen hij door Rafi Nelson, toen eigenaar van de nachtclub „The End of the World Club' in Eilat, werd ontdekt. In zijn militaire diensttijd zong hij samen met twee broers voor zijn collega-soldaten. Daarna werd hij door Rafi gecontracteerd voor de nachtclub. Daar maakte hij al gauw car rière. In het seizoen (het is daar bijna het hele jaar zomer) zong hij voor de duizenden toeristen die de nachtclub be zochten. Tijdens zijn Europese tournee bezocht hij Griekenland, Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland en België. In Nederland kreeg hij spoedig na zijn aankomst een contract bij Bouwes in Zandvoort. In die tijd woon de hij in een appartement in Bouwes Pa lace. Amsterdam, waar hij nu woont vindt hij een geweldige stad. Hij woont ook in een fijne buurt,,, Hij zegt met stel-, ligheid dat hij nog geen vast meisje heeft. Dat is ook erg ongemakkelijk met zo'n tournee. Rafi is wel getrouwd. Zijrr vrouw woont nog in Israël. RAFI NELSON IS een even boeiende figuur als zijn „ster" David. Klein, don kere korte baard en een scherp maar vriendelijk gezicht. Hij is al over de veer tig en is, zoals hij zelf zegt, van alles en nog wat geweest. Hij werkte in Is raël voor dag- en weekbladen, was nacht clubhouder en soldaat. Zijn militaire loop baan is hem niet in de kouwe kleren blij ven zitten. In 1948 vocht hij voor de on afhankelijkheid van Israël en tien jaar later tijdens de Suezcrisis. Tijdens die crisis werd hij gevangen genomen in de Sinaï en daarvan draagt zijn gezicht de sporen. Hij heeft een litteken en mist een oog. Hij weet wat vechten in de woestijn betekent. Rafi vertelt, dat hij kennis maakte met de huidige minister Mosje Dayan, diens vrouw en kinderen. Hij vindt dat niet zo bijzonder. „Och, ieder een kent elkaar in ons land", zegt hij. ZO WORDT ER honderduit gesproken in de gelagkamer van het Zandvoorts ho tel. Een vriend van David zegt, dat de zanger vindt dat muziek niet te koop is. Muziek moet altijd en overal zijn. David zingt zijn liedjes, nu een wat lichter genre, voor de hotelgasten. Joël speelt op de gitaar. Rafi onderhoudt zich met de directeur van zijn platenmaat schappij en diens echtgenote, die ook eens een kijkje zijn komen nemen. Er worden foto's van de zanger gemaakt. Het is een avond van uitersten: het formele concert in het Concertgebouw, het ongedwongen muziek maken in het hotel. Nederland 1: De avonduitzendingen be ginnen met Kenmerk, gevolgd door een VARA-ra-boem-tv. De reportageploeg is naar Amersfoort getrokken. Daar ontmoe ten elkaar boogschutters uit vele landen voor de strijd om het wereldkampioen schap. Na het journaal en Achter het Nieuws draaft Thom Kelling op om enkele dames en heren Tik Tak Tor te laten spe len. Hoofdschotel van de avond is een do cumentaire van de BBC. De titel is: Naar de Zuidpool met Peter Scott. Ruim een halve eeuw geleden maakte de bekende ontdekkingsreiziger Robert Scott zijn be kende tocht naar de pool. Zijn zoon Peter Scott ging nu met een cameraploeg van de BBC dezelfde route nog eens na. Op aanzienlijk comfortabeler manier, groten deels per vliegtuig. Het laatste halve uur van de avond is weer aan de muziek ge wijd. Henk de B.v ging op bezoek bij de blokfluitspeler Frans Bruggen en sprak met hem over zijn muzikale carrière. Nederland 2: Een NCRV-avond op het 2de net. Eerst een serie en wel De Held. Sam Garret dreigt nu niet alleen in zijn filmrollen, maar ook in zijn privéleven de held te moeten uithangen. De man die hij op het witte doek uitbeeldt blijkt name lijk nog te leven. De oude held blijkt even wel de tachtig al gepasseerd te zijn. Ver volgens een stukje televisie uit de Sovjet- Unie: een documentaire onder de titel: De zee droogt op. Onderwerp is het merk waardige verschijnsel, dat het waterpeil in de Kaspische Zee steeds zakt, waardoor de havenplaats van vroeger. Astrakan, nu enkele honderden kilometers landinwaarts is komen te liggen. Russische ingenieurs doen hun uiterste best dit proces tot staan te brengen. Op Verzoek, is de titel van een programma van Kitty Knappert, dat de volgende 35 minuten de aandacht vraagt. Het is eigenlijk een extra aflevering van Ik hou van Hollands, die in het afgelopen winterseizoen al werd opgenomen. De vaste medewerkenden van de zaterdag avondshow Ab Hofstee, Marco Bakker, Conny Vink en anderen brengen een programma van bekende Nederlandse me lodietjes, die herhaaldelijk door de kijkers werden gevraagd. Daarna eerst vijf mi nuutjes naar Tricht onder de titel „Wind kracht en geestkracht". Voorafgaande aan de reclame en het journaal tenslotte nog een minuut of tien met het kwartet van Ad van den Hoed. VAN ALLE KWALEN die de ouderdom hem had aangedaan was de bijna volledig geworden blindheid voor deze zintuigen-man de ergste. Maar hij wist zich te behelpen en be diende zich van zijn collectie kijk- en vergrootglazen tegelijk als van een collectie speelgoed. Op zijn laatste ziekbed liet hij zich de korte film die Corinne van Moorselaar over hem had gemaakt enkele malen voor draaien: het gehoor moest vergoeden wat het gezicht hem onthield. Misschien laat zijn dichterschap zich zo ook het best samenvatten: als spe lenderwijs en ingenieus behelpen. Dit „behelpen,, dan niet denigrerend te ver staan, want zijn poëtische speelwereld heeft al de aantrekkelijkheid van het oor spronkelijke, hij speelt de dingen als het ware nieuw. Sommigen hebben zelfs moeite gehad juist door deze uit de band springende durf tot het ongehoor de hem in het welgeordend geheel van de Nederlandse letterkunde te plaat sen, al heeft men hem met de ene on derscheiding na de andere, tot de P.C. Hooftprijs toe, wel op een ereplaats ge zet. Maar hij hoorde nooit helemaal bij een stroming of een groepering, niet bij het late symbolisme waaruit hij is voort gekomen, niet bij het futurisme en het surrealisme die hij heeft begeleid, niet bij de experimentele dichtkunst die hij heeft voorbereid: hij was P K, een ver schijnsel op zichzelf. Ook wie hem goed kende kon toch nooit voorspellen hoe hij op een gebeurtenis of op een gezegde zou dichtvertrek dat hij sinds lang nauwe lijks verliet op een centrale plaats, zij het dan een waarnemersplaats en een up ctll CCWCUl ICUIS Ui UU CCU CvLCKUC Z.UU i e reageren, zijn reaktie was altijd tegelijk die voora uitzicht gaf op minuskule din- karakteristiek en verrassend. Zo ant woordde hij, toen iemand hem in de tijd van het concilie eens vroeg een wat on vertogen inval van het moment vast te leggen in een poëtische notitie: „Nee, dat zal ik maar niet opschrijven, ander: sterven er nog meer concilievaders. Zoals uit dit antwoord ook mag blij ken afgezien dan van de ironie er van had hij geen geringe dunk van zijn weerklank, al konden de verkoopcijfers van zijn bundels hem anders vertellen Temidden van de verschijnselen van le ven en wereld voerde hij zich in het (Van onze correspondent) WASHINGTON. Op 89-jarige leeftijd overleed zaterdag op zijn boerderij in North Carolina Amerika's beroemde dichter en biograaf Carl Sandburg, die meer dan iemand an ders bet Amerika uit de twintigste eeuw heeft bezongen. Vandaar dan ook, dat president Johnson meteen eer bewees aan de overledene en zei: „Carl Sandburg was Amerika, hij was zanger der democratie, echo van het volk, ons geweten en kroniekschrijver van waarheid, schoonheid en doel bewustheid". Sandburg was werkelijk een volboed Amerikaan, die zowel inspiratie opdeed in de harde, stenen werkelijkheid van Ame rika's grote steden als op het platteland, zowel tussen bordenwassers en vleesver pakkers als tussen landarbeiders en de in Sandburgs jeugd nog niet uitgestorven pioniers van het Westen. Hij werd gebo ren uit Zweedse ouders, die als analpha- beten naar Amerika waren geëmigreerd en tot hun dood toe nimmer leerden schrij ven. Maar Sandburg voelde zich nooit Scandinaviër, al had hij met zijn kaars rechte lengte, zijn springerig, later spier wit haar en sterk gezicht het typische Noordeuropese uiterlijk en ook al viel hem de eer te beurt door Zwedens ko ning ontvangen te worden. Hij was Amerikaan in hart en nieren, diep bewogen door Amerika's historie, zijn landschap en zijn inwoners en met sterke overtuigingen over de richting, waarin zijn land zich zou moeten ont wikkelen. Sinds zijn jonge jaren, waarin hij journalist was, was Sandburg name lijk socialist, sterk beïnvloed door Duits georiënteerde socialisten uit de staat Wisconsin. De stad die evenwel een grote invloed zou hebben op Sandburg en die zelfs een beslissende rol speelde in het begin van zijn litteraire carrière, was Chicago, waarheen hij in 1912 trok en die hem inspireerde tot verzen, die zijn naam in 1914 opeens alom beroemd maak ten. Omstreden in deze verzen, zoals ook in Sandburgs latere poëtische werk, was zijn gebruik van vulgaire termen, alledaagse uitdrukkingen en.regelrecht slaag. Y,oqr. hem was dit evenwel de werkelijke taal van zijn geliefd Amerika en hij verwier hartstochtelijk elke kritiek op dit punl Trouwens, dat deed hij ook op het punt van rijm, waarvoor Sandburg geen enkele sympathie had. Dichten op rijm verge leek hij eens met het maken van een kruiswoordpuzzel en het had voor hem, de dichter vanuit de directe impuls, niets met levende poezie te maken. Sandburg, die vele malen door Amerika trok om met begeleiding van een gitaar volksliedjes te zingen en poezie te zeg gen, beschouwde zichzelf als een tweede Walt Whitman in zijn patriottisme en be wogenheid. Directe invloed van Whitmans vrije poezie is bovendien terug te vinden in Sandburgs werk, al is dat hoekiger, gëbeeldhouwder dan Whitmans soepeler poezie. Verder was Sandburg evenwel een buitenbeentje in Amerika's litteraire le ven, dat tijdens zijn leven kosmopoliti- scher was ingesteld dan hij. Met Ameri ka's poëtische genie Ezra Pound had Sandburg weliswaar de belangstelling ge meen voor het ideogram, dat, zoals een chinees karakter, direct beeldend werkt, maar daarmee hield de overeenkomst wel op. Als biograaf tenslotte maakte Sandburg naam met zijn 1.175.000 woorden tellende biografie van Lincoln, een gedetailleerd werk vol liefde voor zijn hoofdfiguur, dat Sandburg een uitnodiging door het Ame rikaanse parlement opleverde om op de 150ste verjaardag van Lincolns geboorte een rede voor beide huizen van het Congres te houden. Sandburg, de onuitblusbare zanger en schrijver, trouwde na een aantal wilde zwerversjaren in 1908 met Lillian Steichen zuster van de fotograaf Edward Steichen Zij was zaterdag bij Sandburg op de uit gestrekte boerderij, toen hij stierf. HILVERSUM I De 4-daagse te Nijmegen: reportages om 7.32, 9.00, 12.40, 15.30 en 19.10 uur. 7.00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gramm. muziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 3.30 Nws. 8.32 Vakantie- tips. 8.45 Lichte gramm. muziek. 10.00 Klas sieke gramm. muziek. 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Musette-orkest. 12.18 Marktbe richten voor schippers. 12.20 Voor de land bouwers. 12.27 Mededel. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Licht ensemble. 13.30 Musiësta. 14.00 In de duivel moet je wel geloven (hoor spel). 15.35. Amusementsmuziek. 15.00 Piz zicato. 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerd muziekpro gramma. 18.40 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Conciliepost bus. 19.35 Gevarieerd muziekprogramma. 20.00 Omroeporkest. 21.10 Boekbespreking. 21.25 Klassieke en moderne muziek. 22.00 De zingende kerk. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 Klankbeeld over Liechten stein en Zwitserland-Oost. 23.15 Amuse mentsmuziek. 23.45 Lichte gramm. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag 8.00 Nws. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Mor genwijding. 9.00 Klankjuwelen. 10.00 Voor de xleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.15 Beurs. 12.00 Metropole orkest. 12.27 Mededel. t.b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoor lichting. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.27 Moderne muziek, 15.00 We weten er allemaal niet veel van. 15.25 Klassieke muziek. 16.00 Nws. 16.02 Moder ne muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gramm. muziek voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Actualitei ten. 18.30 Licht ensemble. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Liedjes. 20.35 Op de zomertoer. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Terwe. 23.40 Romantische piano muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.10 Vakan- tietips. 9.13 Stoppen maarrr. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. 12.00 Nws. 12.02 Eks pres. 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplaten. 15.00 Nws. 15.02 Mix.... 17.00 Nws. 17.02 55555en en 66666en. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverz. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmu- ziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Nwe. muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte muziek, 16.30 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Negro- spirituels en gospelsongs. 17.45 Amusements muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Chansons. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.30 Zuid- afrikaanse muziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hand in hand met Nederland. 20.30 Hoorspel. 21.35 Concert. 22.00 Nws. NEDERLAND I 18.45 De minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 Wereldkam pioenschappen Boogschieten te Amersfoort 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Recla me. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Tik Tak Tor. 21.15 Naar de Zuidpool met Peter Scott. 22.05 Blokfluitrecital met toelichting. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.01 Reclame. 20.05 De held. 20.30 Re portage over de Kaspische Zee. 21.05 Neder landse Amusementsmuziek. 21?ó tricht een maand na de ramp. 21.45 Instrumentaal kwartet. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Filmimpressie Madird. 19.10 Batman. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Grenzen van de geest. 21.35 De Wrekers. 22.25 Epiloog. 22.30 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Premiè re. 20.30 Het portret van Dorian Gray. 22.16 Reclame. 22.20 Journaal. gen. En als het enigszins kon dan was dit waarnemen genieten: een hedonistische inslag is onmiskenbaar in zijn werk. De doos, een van de vele bundels korte ge- men, het is de tragiek van het voorbij zijn van de jeugd met zijn genotsmoge lijkheden, van het nalaten der vooral zin tuigelij ke fakulteiten. Om nu hij pai dood is niet al te somber te citeren: Gekomen aan het eind van mijn persoonlijke herfst vol zonneschijn ruik ik nog eens jaartallen uit mijn jeugd, al ritselt de kleur van verval in geelbruine tinten overal. In dit fragment (uit de Engelse verf doos, een van de vele bundels korte ge dichten die sinds zijn tweede debuut in 1934 zijn verschenen) staat heel wat bij elkaar dat Pierre Kemp typeert: jeugd en oudedagsverval, genot en nostalgie, kleur en geur, zelfs de zon („zijnde toch mijn papa", zoals hij elders heeft ge dicht). Wat o.a. ontbreekt is de vrouw, door wie hij van jongsafaan is bekoord en in de steek gelaten, de „Groote At tractie" van 't vlijend billendier", die het tot zijn ongeneselijk verdriet bij hem steeds heeft gewonnen van dat andere, heel wat onschadelijker speelgoed van de jongen en de man: de trein, waaraan hö„to,sh,go ,y^kno?j)t is gewgpstMen leze daarover het merkwaardige Pacific, een vgp de reeks van zijn gedichten van langere omvang. Wat in het fragment van hierboven ook opvalt is dat ruiken aan jaartallen. Hier uit spreekt afgezien van de symbolisti sche herkomst van een dergelijke kombi- natie tegelijkertijd de tellende bena dering van de boekhouder die Pierre Kemp ook als dichter is geweest, de ,man in het zwart" zoals hij zich om zijn eeuwige kantoorpak graag noem de, en daarnaast de dierlijk-zintuig lijke benadering van de man die zich één voelde met de natuur. Dit laatste soms tot vereenzelvigens toe, waarbij hij dan zijn oude kop traag voelde ver anderen in een bloesemknop, of „de bok in mij" voor een boom zag staan pein zen. Al gebeurde zoiets hem nu ook weer niet elke dag: Vandaag voel ik mij zo runderlijk tegenover de Grote Zon. Ik sta anders niet op gras en kijk niet als een koe doch als een dichter. Boven de horizon wordt het iets lichter en de regen minder ruim van draden. Dat is niet zo goed voor de daden van het gras. Ik voel mij anders zo zout-geladen. Als ik dan toch eens een koe-broer was? Maar ook met een vrouw kon hij zich identificeren, zelfs met het portret van een vrouw, waarbij dan opnieuw de hu mor om de hoek komt, in het bekende ge dicht dat eindigt: „Mevrouw N.N. te zijn is lokkend en toch raar". Zijn vrienden hebben de dichter al tientallen jaren zien wachten op de dood, soms met makabere grappen, soms in bittere ernst, soms ook poëtisch-benieuwd Zijn gedichten staan er vol van: Ik houd mijn ziel al op mijn werpende hand en hup! Zij blijft, ze is nog niet licht genoeg. Die lichtheid is eindelijk beheikt, hij is mogen heengaan, afscheid had hij al lang genoemen: Mijn tijd is om! Als alle wijzen en dwazen moet ik gaan. Van heel het mensenspel neem ik afscheid door mijn bril met rose glazen en wuif ik de Grote Verfdoos Aarde en Zon voorgoed: 'Vaarwel!' Een Japanse onderneming op elektro nisch gebied heeft zaterdag bekendge maakt, dat zij een televisietoestel heeft ontworpen, dat aan beide kanten een scherm heeft. De maatschappij deel de mee dat het toestel, een prototype met een scherm van 30 centimeter breed, in een scheidsmuur kan worden geplaatst of boven op een grote tafel, zodat men er van twee kanten naar kan kijken. Het ontwerp heeft echter nog enkele tech nische onvolkomenheden. Het toestel zal op de markt worden gebracht, als de ze moeilijkheden zijn overwonnen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6