Terrasvogels door winst op Bloemendaal uit de zorgen Met Prins Claus startten 14.101 deelnemers voor de vierdaagse Bart Kraan aan de leiding in de Nieuw Loosdrecht-week ALEXANDER KOTOV Opvallend schaker in rustige I.B.M.-sfeer Felle strijd van Langeweg en Mojsejev afgebroken UEFA-jeugdelftal naar Hamburg Begrafenis Loos donderdagmiddag Nog twee renners uit Toekomstronde geschrapt na dopinggebruik Toestand van SC Haarlem precair Vijf interlands voor Nederlands voetbalelftal HYV '67 krijgt geen kans in het betaalde voetbal C Alkestis van E favoriet voor Grote Juli-prijs DINSDAG 25 JULI 19 6 7 11 Hl iliittM Paülen chef d'equipe Peter Townsend eerste in Nederlands golf- kampioenschap Het défilé van de Israëlische deelnemers aan de vierdaagse. Vanmorgen zijn in Nijmegen 14.102 wandelaars gestart voor de 51ste vierdaagse van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding. Er hadden zich 15.611 lopers gemeld. Hiervan hebben er dus 1.509 verstek laten gaan. Prins Claus en zijn drie metgezellen begonnen om vijf minuten voor vijf aan de 50 km lange tocht door de Betuwe, waar Eist de grote rustplaats is. De prins maakte geen ge bruik van het aanbod van de organisatoren om op een geheime plaats te starten. Zoals alle individuele wandelaars vertrok hij uit de tuin van „De Vereeniging" aan het Keizer Karelplein. Gisteravond zagen 30.000 toeschouwers een indrukwekkende vlaggenparade in het Goffertstadion in Nijmegen als voorspel op het wandelevenement. Het meeste succes tijdens het défilé was voor de vertegenwoordiging uit Israel. Wandelaars bij het gebouw van de vierdaagse in Nijmegen om zich aan te melden. Het Nederlandse UEFA jeugd-voetbal- elftal zal van 2-13 augustus een trainings stage in het internationale trainingskamp in Hamburg meemaken. Tijdens deze stage worden er wedstrijden gespeeld onder meer tegen de jeugdelftallen van Zwitser land, Luxemburg, Denemarken en het ste delijke team van Hamburg. Trainer Arie de Vroet zal de vijftien geselecteerde jeugdspelers begeleiden. Het zijn: Van Vi- anen (ADO), Husers (AFC), Krijgh (BW), De Groot (FC Cambuur), v. d. Sluis (CW), Van Leeuwen (Feijenoord), Van Eyk (Go Ahead), Smid (Hoogeveen), Graaumans (NAC). Bish (PSV), Janssen (Swift '36), v. d. Berg (Velox), Nelis (Vrusschemig), Vis ser (Xerxes) en De Wit (ZFC). De deelnemers aan de 26ste Nieuw Loos- drechtweek stonden ook maandag voor een uiterst zware opgave. De wind was opnieuw bijzonder wispelturig en boven dien van onvoldoende sterkte. Van een levendige strijd was dan ook geen mo ment sprake. Het grootste probleem vorm de de laatste boei voor de finish, waar de meeste klassen bij elkaar bleven. In de Valkenklasse veroverde Bart Kraan door een schitterende eerste plaats de leiding in het algemeen klassement. Direct na de start zeilde Kraan zich vrij en nam resoluut de leiding. Een van zijn grootste concurrenten, de Rotterdammer Van Buren, maakte zich later eveneens los uit het veld en ging achter Kraan als tweede over de lijn. Ook de Finnjollen- klasse had op deze licht weer-dag, waar op het voornamelijk geluks-zeilen werd, een duidelijk winnaar. Otto, die de Loos- drechtse plassen goed kent, finishte met (Van onze sportredactie) De begrafenis van het stoffelijk over schot van de in de nacht van zaterdag op zondag op het circuit van Francorchamps verongelukte autocoureur Wim Loos zal donderdag 27 juli 's middags om drie uur plaats vinden op de algemene begraaf plaats in Zandvoort- ruime voorsprong. In de meeste klassen was er nauwelijks van enige strijd spra ke. Er kwamen dan ook vaak de meest onverwachte resultaten uit de bus. De uitslagen van de races luiden: Flying Dutchman: 1. Eekeles 12m2: 1 Van Swol 16m2: 1 Siebrand Flying ju nior: 1. Groeneveld Olympiajollen: 1 v. d Pijl Vrijheid: 1 Paulich Pampus: 1 Pais ma; Stern 1: Van Dusseldorp; Spanker: 1 Rienks Vaurien: 1. De Groot Schakel: 1 Wessel OK-Jollen: 1. Van Hilten Solo: 1 Kaan. De Duitse wielrenner Andreas Troche en de Spanjaard Linares zijn door een internationale jury geschrapt uit het alge meen eindklassement van de Toer van de Toekomst omdat zij gebruik zouden heb ben gemaakt van doping. Troche stond op de elfde en Linares op de twintigste plaats. Op de voorlaatste dag van de kleine Tour waren ook al vier renners van deel name uitgesloten wegens het gebruik van doping. In de hoofdklasse zorgde het Sant- poortse Terrasvogels voor een verrassing. Tegen en in Bloemendaal kwam men tot een 6-4 zege, die vrijwel zeker prolonga tie van het hoofdklasseschap betekent. Onze Gezellen bleef alleen aan de leiding, door een weinig overtuigende zege op HCK. DSS en HHC blijven de leider goed volgen. Beide ploegen kwamen tot een no-run zege. DSS Het EDO met 5-0 in de gevaarlijke hoek, terwijl HHC Storks met 7-0 geen illusies liet. Bloemendaal-Terrasvogels leek aanvan kelijk een wedstrijd te worden, waarin de slagploegen het voor het zeggen had den. Terras vogels dat reeds in de eerste slagbeurt door honkslagen van Reina Feenstra en Jet Jonker een 2-0 voor sprong had genomen, zag Bloemendaal direct fel terugkomen. Vera Egner kreeg vier wijd, Doll van der Aardweg gaf een honkslag en Greet Sintenie sloeg haar vierde homerun van dit seizoen. In het geheel niet ontmoedigd kwam Terrasvogels in de tweede inning terug. Hanneke van der Werf en Wil Dortmundt begonnen met honkslagen. Wel sneuvel de Reina Feenstra, doch Jet Jonker maak te haar faam als slagvrouw waar door Terrasvogels weer aan een 4-3 voorsprong te helpen. Fouten van de Bloemendaal derde honkvrouw en een twee honkslag van Rietje Disselköter deden Térrasvogels verder uitlopen tot 6-3. Duidelijk hadden beide ploegen hun kruit verschoten. Slechts de vijfde inning bood perspectief toen opnieuw Greet Sin tenis voor twee honken uithaalden. Ver der dan 6-4 konden de Whites echter niet komen. De strijd om de laatste plaats gaat nu volledig tussen EDO en Storks. EDO weerde zich knap tegen DSS- Wel nam DSS reeds vrij spoedig een 2-0 voor sprong door Tine Hardebelt en Wil Krie- ger, doch het duurde tot in de vijfde in ning alsvorens DSS de strijd kon beslis- sen. EDO dat tot op dit ogenblik goed verdedigd had moest DSS vijf honkslagen toestaan, die de stand op 5-0 brachten. Aanvallend schoot EDO in deze wedstrijd tekort. Slechts Truus van Es met een slag gemiddelde van 1.000 toonde weinig ont zag te hebben voor het werpen van Ineke van 't Veldt. HHC-Storks werd een wedstrijd waar iedere spanning ontbrak. De Haagse ploeg was aanvallend nergens. Slechts 3 speel sters bereikten het eerste honk. HHC, dat in de eerste inning profiteerde van zeer zwak veldwerk aan Storkzijde, nam door slechts één honkslag van Conny Broere een 4-0 voorsprong. Honkslagen van Lies Geutskens, Loes Buenting en opnieuw Conn Broere zorgden in de tweede slag beurt voor 6-0, alvorens Paula van der Mark in de vijfde inning de eindstand op 7-0 bepaalde. De met veel spanning tegemoet geziene wedstrijd Onze Gezellen-HCK heeft niet geheel en al aan de verwachtingen be antwoord. Beslissend was in deze wed strijd de derde inning. HCK, dat door honkslagen van Trix van der Velde en Lucie Saveur een 1-0 voorsprong had ge nomen klapte toen in elkaar. Karin Dank- meyer, die tot op dat ogenblik zeer sterk stond te werpen moest honkslagen toe staan aan Corrie de Wit en Ineke Sloot. Nel Huneker kreeg vier wijd en de hon ken waren vol. Ria Duin bewees toen haar waarde met een schitterende drie- honkslag. Een opofferingsfout van Wil Hogervorst betekende 4-1 en zelfs werd het nog 5-1 toen Ludy Handgraaf na een vrije loop profiteerde van zwak veldspel. Aanvallend bleek Onze Gezellen in het verdere verloop van de wedstrijd'weinig meer te presteren. In de laatste inning leek de spanning terug te keren. Emmy Wals, Trix van der Velde en Trix Voogd gaven honkslagen. Bij 5-2 en geen nullen leek nog veel mogelijk. Nonchalant honk- lopen bij de Kinheimploeg maakte aan alle eventuele illusies snel een einde. Van het allergrootste belang is nu de wedstrijd Onze GezellenDSS geworden, die op zondag 5 augustus plaats vindt. (Van een medewerker) In het Amsterdamse Cartesiuslyceum woedt nu al weer langer dan een week de strijd in het IBM-toernooi, dat een steeds grotere internationale faam krijgt. Dit jaar telt de grootmeestergroep al twaalf deelnemers, en het is wel duidelijk dat de organisatoren zo stiekemweg trach ten het Hoogoventoernooi opzij te streven. Het lijdt weinig twijfel dat dit zal luk ken, al zal het nog wel lang duren voor het deelnemers„veld" net zo uitgebreid zal zijn als 's winters in Beverwijk. Het Cartesiuslyceum aan de Piet Mon- drlaanstraat is voor het eerst het toneel van de strijd. Een ideale zaal, die rust en de 's zomers zo onontbeerlijke koelte waarborgt. Een nadeel blijkt echter dat het publiek de weg naar de arena niet weet te vinden. De aanwezigen zijn vrij wel steeds alleen de deelnemers aan de lagere groepen. Dat de grootmeesters niet zo rouwig zijn om dit gebrek aan be langstelling laat zich denken. Zij kunnen geconcentreerd strijden om de hoofdprijs van 1250, die overigens iedereen al van het begin af aan de Hongaar Lajos Por- tisch heeft toebedacht, de schaakmoorde naar, die net zo'n worger is geworden als Smyslov. Portisch is een stille figuur, in tegen stelling tot runner-up Alexander Kotov, de ingenieur die in Nederland al in 1946 be kend werd toen hij aan het grote Staun- tontoernooi in Groningen deelnam, nog altijd een van de grootste toernooien, die ooit zijn gehouden. Kotov was toen van de vijf deelnemende Russen de speler met het slechtste resultaat, maar toch viel hij het meest op. Samen met de beweeglijke Poolse Argentijn Najdorf domineerde hij Kotov de arena, en iedere nieuwe bezoeker'ken de al snel de twee kleine mannen, die met de handen in de zakken heen en weer pleegden te wandelen. Kotov heeft deze reputatie steeds ge ihouden. Er was ?ltijd wel wat aan de nand, zoals die keer in het kandidaten toernooi in Zürich, toen Najdorf de hele zaal in opschudding bracht omdat Kotov in een standaardremisestand (koning en twee paarden tegen koning) geen remise gaf. Najdorf liep briesend rond, Kotov bleef rustig. Toen de wedstrijdleider kwam zei hij: „Hoe kan ik nu remise aanbieden als hij niet gaat zitten?" En in een andere ronde was Kotov weer de man die de aandacht trok, toen hij tegen Reshevsky een stuk pakte, het op een bepaald veld neerzette zonder het los te laten, en de Amerikaan „listig aan keek", zoals Russische bladen meldden Reshevsky leefde óp, want de zet van Kotov verspeelde de winst, maar de Rus grijnst eens, tilde het stuk weer op en zette het op het goede veld. Kotov, nu een veel bedaarder man, heeft zijn grootste succes behaald in Stock holm in 1952, toen hij met grote voor sprong het internationale toernooi won In de oorlog construeerde hij een nieuw kanon voor de Sovjet-strijdkrachten het geen hem de Lenin-orde opleverde. Maar na de oorlog kreeg hij de ordet- te gaan schaken en dat heeft hij steeds enthou siast gedaan al speelt hij nu niet zoveel meer. In Amsterdam toont hij nog steeds sterk te zijn. En het gebruikelijke incident is er ook weer geweest toen hij op een remise-aan bod van Pachman, die zag dat hij in tijdnood een pion had laten instaan, la coniek „morgen" antwoordde. Pachman vond deze in Russisch vluggerschaak ge bruikelijke uitdrukking onparlementair en „strafte" Kotov door bij de voortzetting van de partij niet te komen opdagen, zo dat hij na een uur reglementair verloor Kotov las daarna een „excuus namens alle grootmeesters" voor. In de rustige wereld der grootmeesters is Kotov een kleurrijke figuur. In Am sterdam een welkome factor, want het is daar soms wel eens wat té stil. Kotov sprak dezer dagen lang met zijn grote vriend Euwe, die hij zeer bewondert, „Euwe zei me dat hij wel van schaken houdt," zei de kleine Alexander, „maar hij doet het niet meer omdat het zo moeilijk is". Iedereen weet alles, en één klein foutje is dan noodlottig. Maar moeilijk of niet, ze kunnen het niet laten. Behalve Euwe dan, maar er zijn er die menen dat ook de professor op het punt staat weer te bezwijken De wedstrijdkalender voor de vertegen woordigende Nederlandse voetbalelftallen van de semi-profs voor het seizoen 1967 1968 ziet er als volgt uit: Nederland A: 13 september: Amster dam: Nederland-Oost-Duitsland; 4 okto ber: Kopenhagen: Denemarken-Neder land; 1 november: Rotterdam: Nederland Joegoslavië; 7 april: Amsterdam: Neder land-België; 1 mei; Polen-Nederland. Jong Oranje: 6 september: Maagden burg: Oostduits Ol. elftal-Jong Oranje; oktober' Den Haag: Jong Oranje-Denemar ken onder 23 jaar; 8 november: Eindho vén: Jong Oranje-Polen onder 23 jaar; 15 mei Roemenië onder 23 jaar-Jong Oranje Verder speelt Jong Oranje in maart of april een wedstrijd tegen Italië onder 23 jaar en zal het deelnemen aan het UEFA uitdagingstoernooi. Stand O. G. HHC DSS Bl'daal 12—20 HCK 12—12 1218 Terasvog. 118 "12—18 EDO 124 1212 Storks 124 In de eerste klasse kreeg de strijd om de onderste plaats een onverwachte wen ding. Watergraafsmeer verraste VVGA met 4-2 en nam een voorsprong van twee punten op SC Haarlem. De sportclub leek 5 innings lang kans op succes tegen TYBB te hebben. Toen echter sloegen de geel zwarten toe en wonnen onverwacht met grote cijfers. De Pinguins, dat er kennelijk prijs op stelt ongeslagen kampioen te worden, liet De Geuzen in Amsterdam geen illusies. Slechts vier Amsterdamse speelsters be reikten de honken. Met 8-3 gingen de punten naar Heemstede. Stand De Pinguins 1326 TIW 128 TYBB 1218 VVGA 126 De Geuzen 12—16 W'graafsm. 13—6 O VVO 12—14 SC Haarlem 12—4 Het bondsbestuur van de KNVB heeft het door het bestuur van de sectie be taald voetbal genomen besluit bekrach tigd, om Tubantia (Hengelo) niet in de betaalde sector terug te nemen. Zoals bekend, heeft het bestuur van Tubantia, daags na 'n op 5 juni gehouden buitenge wone algemene ledenvergadering naar aanleiding van het resultaat van een op die vergadering gehouden stemming aan de KNVB verzocht naar het ama teurvoetbal te mogen terugkeren. Dit ver zoek werd door het bondsbestuur inge willigd. Op grond van het feit, dat ge noemde stemming niet correct verlopen zou zijn, werd enige tijd later op in stigatie van HVV '67, de groepering die met gebruikmaking van de licentie van Tubantia, betaald voetbal voor Hen gelo wilde behouden van Hengelose zijde aan de KNVB om intrekking van de aanvraag tot terugkeer naar de ama teurs verzocht. Dit verzoek is thans afge wezen, omdat het krachtens het regle ment voor 1 juli had moeten worden in gediend. En dat is niet het geval ge weest. De heer A. Paulen zal als chef d'equipe optreden van de Europese atletiekploeg, die op 9 en 10 augustus in Montreal uit komt tegen de Verenigde Staten. Tech nisch leider is de heer A. Takac (Joeg.sl.). Assistente voor de vrouwelijke geselec teerden is mevr. Blankers-Koen. Voor de mannelijke geselecteerden is de heer J. Sir (Hong.) als assistent aangewezen. Ree (met bril) in zijn partij tegen Portisch. Na de zesde ronde van het IBM- schaaktoernooi in Amsterdam is de stand in de grootmeestergroep ongewijzigd ge bleven. Vier partijen eindigden namelijk in puntendelingen en twee partijen wer den afgebroken. Het duel Langeweg-Mojsejev heeft een fel gevecht te zien gegeven, dat nog niet in een beslissend stadium is. In de afgebroken stelling heeft de witspeler twee sterke vrijpionnen. Zijn koning staat echter niet veilig en aangezien zwart een actieve toren en een loperpaar heeft kan dit nog complicaties voor Langeweg op leveren. Portisch-Ree is een reeds meer dan veertig zetten durende positionele strijd met een licht overwicht voor de Hongaar. In de meestergroep won Jongsma zon der verder te spelen de afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Smederevac. In (Van onze paardesportmedewerker) l)e Grote JuU-pfljs, die dinsdagavond op de Hilversumse baan wordt verreden, had een revanche-nummer kunnen zijn van de Grote Fokkers-prijs, ware het niet dat de winnaar Cherie Spencer verstek laat gaan. Nu wordt het weer een ontmoeting tussen Carlos Pluto, C. Alkestis van E. en Diana R., derde in het zes- landenkampioenschap voor 5-jarige paarden. De in grote vorm lopende C. Alkestis van E. heeft wederom de beste kansen. HILVERSUM, dinsdag 25 juli 1. Hoorneboeg-prijs: 1. Felix; 2. Cicero Wil kes J.; 3. Dorita H.; outsider: Espanola. 2. Kievitsdal-prijs: 1. Stal Westlandia (Gold en Ger Westlandia); 2. Ghia; 3. Good Luck S.; outsider: Grave Rodney. 3. Corverbos-prijs: 1. Ernie Rita; 2. C. van Rood en Noot; 3. Diana Hanover; outsider: Chungo Beroona. 4. Hoogt van Kruis-prijs: I Fantasie; 2. For mosa; 3. Earl Milkbottle; outsider: Flair S. 5. Grote Juli-prijs: 1. Keuze Wagenaar Jr. (Eliza Mac. Diana R.); 2. C. Alkestis van E.; 3. Carlos Pluto; outsider: Dominica. 6. Gooilust-prijs: 1. Buermann B.; 2. Dorus van Rood en Noot; 3. Beachcomber; outsider: Anne Emilie. 7. Hoge Vuurse-prijs: 1. Fietje Princess. 2. Fury Hollandia; 3. Friday; outsider: Fluweeltje. de zesde ronde speelde hij remise tegen Medina. De belangrijke partij tussn twee van de koplopers, Gereben en Marovic werd gewonnen door de Joegoslaaf. Uitslagen zesde ronde: grootmeester groep Zuidema-Pachman remise, Scholl- Donner remise, Ghitescu-Kotov remise, Enevoldsen-Ciric remise, Langeweg-Mos- jejev afgebroken, Portisch-Ree afgebro ken. Stand na 6 ronden: 1. Portisch (Honga rije) 4 en 1 afgebroken. 2. Kotov (Rus land) 4, 3. Ciric (Joegoslavië) 3'/s. 4/5. Langeweg (Nederland) en Mojsejev (Rus land) 3 1 afgebroken. 6/8. Donner (Ne derland), Enevoldsen (Denemarken) en Ghitescu (Roemenië) 3. 9. Pachman (Tsjechoslowakije) 2 Vs. 10. Scholl (Ne derland) 2. 11. Ree (Nederland) 1% 1 afgebroken. 12. Zuidema (Nederland) 1!4 Meestergroep: vijfde ronde: Jongsma- Smederevac 1-0, zesde ronde: Tatai-de Rooi 0-1, Slisser- v.d. Lijn remise, Jongs- ma-Medina remise, Smederevac-v.d. Wei de 1-0, Gereben-Marovic 0-1. Stand na 6 ronden: 1. Marovic (Joego slavië) 5. 2. Medina (Spanje) 4'/i. 3. Ge reben (Zwitserland) 4, 4/5 Jongsma (Ne derland) en Tatai (Italië) ZV2, 6. Smede revac (Joegoslavië) 3, 7. v. d. Lijn (Ne derland) 2V2, 8./9. De Rooi (Nederland) 2, 10. v.d. Weide (Nederland) 0. De Engelsman Peter Townsend is met een score van 282 (72-69-69-72) eerste ge worden op de Nederlandse open golfkam- pioenschappen die zaterdag, zondag en maandag op de Haagse golf- en country club in Wassenaar werden gehouden. De tweede plaats werd bezet door de oud kampioen Papwa Sewgolum uit Zuid Afri ka, die deze titel al driemaal had ge wonnen. Zijn score was 283 (72-69-73-69). De vierde plaats werd gedeeld door Mar tin Roesink en de Engelsman Guy Wol- stenholme. Roesink maakte 70-72-74-70 voor 286 en Wolstenholme 71-69-75-71. 4

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11