President Johnson„Geweld in Detroit wordt niet geduld Vijfduizend para's trekken geplunderde stad binnen HET WEER Verzet tegen uitbreiding van luchthaven Schiphol DE LASTIGE BEZOEKER >5 Onderwijs bezuinigt Niet Schnez maar Wessel op Brunssums NAVO-post n ij m a n 10% PRINS OP PAD Suggestie tot verdere uitbouw in Flevoland Ook Henny W. gaat studeren Inschrijfgeld universiteiten en kleuterschoolgeld omhoog Daders terug naar Nederland Volgens Duits weekblad Der Spiegel Geen devaluatie van pond sterling H. Zwart consul van België in IJmuiden Kleuter verdronken in Heemskerk KAMPERMAN DICK BARTELS Z0MERK0RTING Half tot zwaar bewolkt Aan het strand Richard Flink overleden pagina 7 Woede en haat „Pak een blanke Zie verder pagina 3 Het woord is aan Stockholmse moord BONT-MODEHUIS Speciaalzaak in pelterijen. Grootste collectie van Haarlem- 10% korting op alle artikelen. Wagenweg 126 rood - Haarlem Telefoon 14360 NEONINSTALLATIES Op onze gehele BONTCOLLECTIE 1967 Bontspecialisten 52e JAARGANG NUMMER 224 DINSDAG 25 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije DETROIT (Reuter en AP). Pre sident Johnson heeft gisteravond be sloten federale troepen in te zetten om de orde in Detroit te herstellen. Hij verklaarde wetteloosheid niet te kunnen tolereren. De president heeft het ministerie van Defensie gemach- mttT Vanochtend om vijf uur startte prins Claus in de Nijmeegse Vierdaagse. Hier wandelt de prins bij de Waal brug. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zeeA Uit stad en omgeving4, S Feuilleton 6 Aangestipt 6 Beeldverhalen6 Kunst7 Radio en tv 7 Ferdinand 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport 11 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- ra turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bewolkt maar droog weer en een zwakke tot matige zeewind. Tempera tuur ruim twintig graden, zeewater negentien graden. Vooruitzichten: Hogedrukgebieden houden oceaanfronten van enige be tekenis op een afstand, waardoor het voorlopig stabiel en vrij gunstig strandweer zal zijn. tigd „alle nodige maatregelen te treffen om elke groep personen, die geweld pleegt te verspreiden". Vijf duizend parachutisten, die bij de stad gereed werden gehouden zijn Detroit binnengetrokken. Het dodental is in middels gestegen tot eenentwintig. Er zijn straatgevechten aan de gang tussen sluipschutters, en de nationale garde, die vanuit pantserauto's met mi trailleurs de daken van de vier verdie pingen hoge gebouwen beschoten. In het centrum van de stad bevinden zich al achtduizend leden van de nationale gar de en de politie. Er wordt een ware veldslag geleverd. Sinds eergisteren zijn 1.800 arrestaties verricht. De schade wordt op 525 mil- oen gulden geschat. Hele wijken zijn verbrand. Het aantal slachtoffers blijft stijgen. Republikeinse partijleiders hebben ge zegd, dat de Verenigde Staten op de rand van de anarchie staan, en dat president Johnson in gebreke is gebleven bij de aanpak van het probleem van de rassen- rellen in de grote steden. Dat de smeulende woede en haat van Amerika's negergetto's opeens zo hoog zouden oplaaien in Detroit had bijna nie mand verwacht, aldus onze correspon dent in Washington In Detroit gebeurt overigens weer wat kort geleden op kleinere schaal in New ark te zien was, namelijk dat de ras- senrellen overslaan naar de blanke wij ken. Tot voor kort richtte zich de ver nielzucht van de oproerkraaiers meestal alleen op de eigen gehate omgeving, waarin meestal wel met extra woede blanke winkels kort en klein werden ge slagen. In Detroit spoelde het geweld echter naar echt geïntegreerde en blanke wijken, waarbij het overigens voorkwam dat ook blanken van de gelegenheid ge bruik maakten dat de stad een chaos was en meehielpen de winkels te legen. Broederlijke gevoelens leken de drie of vier percent werkelijke opstandelingen onder de negers daardoor evenwel niet te keij gen voor hun blanke medeburgers en de slogan, die sinds zondagavond over al in Detroit te horen is, luidt dan ook „Pak een blanke". Een neger, net te rug uit Vietnam, zei: „Het lijkt wel of er hier oorlog woedt". Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer verzet zich met hand en tand tegen verdere uitbreidingen van de luchthaven Schiphol. Binnenkort zal men aan de di rectie de suggestie voorleggen verdere uitbreiding van de luchthaven onder te brengen in Flevoland. De suggestie zou ondermeer inhouden daar voortaan het vrachtverkeer af te handelen. Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer, dat zich enkele weken geleden tij dens een besloten raadsvergadering met de uitbreidingen van Schiphol heeft bezig gehouden, komt met deze suggestie in ver band met het plan van de directie van de luchthaven om nog een nieuwe start baan aan te leggen, die zal reiken tot ten westen van Hoofddorp. Uitvoering van dit plan zou zeer in grijpende gevolgen hebben voor het bin nenkort aan te leggen streekwoonwagen- kamp in de Haarlemmermeer en voor de bestaande nieuwe algemene begraafplaats en het joodse kerkhof in Hoofddorp. Bo vendien zal het toekomstige streekzieken huis, waarvan de bouw volgend jaar moet beginnen, in de geluidstrog van de nieu we startbaan komen te liggen, hetgeen het gemeentebestuur uiteraard ook een groot bezwaar vindt. Begin februari heeft het Haarlemse raadslid Vissers (K.V.P.) schriftelijke vragen gesteld aan het college over de aanleg van een reservebaan voor Schip hol. Hij sprak daarin de verontrusting uit die bij de directies van de Haarlemse ziekenhuizen bestaat over de aanleg van een nieuwe baan waarvan Haarlem bij zonder veel geluidshinder zou onder vinden. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben in hun antwoord meegedeeld lat ze zich zullen verzetten tegen de aan leg van een vijfde startbaan op de lucht haven Schiphol. Ze sloten zich daarmee aan bij de gemeente Heemstede, die al eerder een bezwaarschrift bij de betrok ken ministers tegen de aanleg van de baan had ingediend. Amerikaanse parachutisten arri veren op de luchtmachtbasis Sel- fridge, om te worden ingezet bij de rassenonlusten in Detroit. Bierce Een vooroordeel is een zwervende me ning zonder middel van bestaan. (Van onze correspondent) VUGHT Henny W., een van de ver oordeelden in de Baarnse moordzaak, die vorige week vrijdag in de jeugdgevange nis „Nieuw Vosseveld" te Vught is ge slaagd voor het staatsexamen H.B.S.-b, heeft de wens te kennen gegeven te wil len studeren aan een technische hoge school. Met grote medewerking van het minis terie van justitie wordt thans nagegaan, waar dit het beste kan geschieden. Hoogst waarschijnlijk wordt het de T.H. in Eind hoven. Daar Henny W. op briljante wijze slaagde gemiddeld voor alle vakken 7 punt met drie vrijstellingen voor het mon deling examen valt hij zeker in de ter men voor een studiebeurs. (Van onze correspondent) DEN HAAG In de bezuinigingsactie van het kabinet, zal ook het departe ment van onderwijs en wetenschappen enkele veren moeten laten. Heel gevoelig zullen ze echter niet zijn. De regering gaat er van uit dat aan de investeringen voor de intellectuele toekomst van ons land niet teveel mag worden getornd. Twee maatregelen heeft minister Ve- ringa in overweging. Ten eerste wil hij het inschrijfgeld voor universiteiten en hoge scholen verhogen van 10,- na 50,- per student. Rechtstreeks maakt dit welis waar niet meer dan 600.000,- uit, maar in later stadium zal het financiële effect groter zijn. Aangenomen wordt namelijk dat vele niet-serieuze aspirantstudenten, die zich in hoofdzaak lieten inschrijven om de emolumenten, die uit het student schap voortvloeien goedkopere maal tijden, hulp bij het zoeken van kamers en van werk door het hogere entreegeld zullen worden afgeschrikt. De tweede maatregel is de verhoging van het kleuterschoolgeld. Reeds jaren geleden werd een voorstel in deze rich ting door de kamers verworpen, maar minister Veringa stelt in zijn ontwerp begroting de noodzaak daartoe opnieuw aan de orde, wil hij gehoor kunnen geven aan de eveneens door het parlement ge uite wens tot verlaging van de leerlingen- schaal in de kleuterscholen, waardoor ca 450 leidsters méér nodig zouden zijn. De Gaulle legde een hand tegen zijn hoofd toen hij het stadhuis van Montreal binnentrad. Ilad de gene raal hoofdpijn? Men krijgt in elk geval wel de indruk dat de Franse president anderen hoofdpijn bezorgt tijdens zijn bezoek aan Canada. De leider van de oppositie in het Cana dese parlement, John Diefenbaker, heeft gisteravond al verklaard dat de opmerkingen die de generaal in Quebec heeft gemaakt, „een niet te verontschuldigen inmenging in Ca nada's binnenlandse aangelegen heden" betekenen. Hij zei dat de opmerkingen van De Gaulle de laat ste misstappen waren in een loop baan, gekenmerkt door tal van grote vergissingen. „Hij wil zich opwerpen als de zelfbenoemde architect van de ontmanteling van de Canadese confederatie, maar de grootheid van De Gaulle maakt hem niet alwetend en geeft hem geen gezag buiten Frankrijk", aldus Diefenbaker, die na De Gaulles optreden in het stad huis van Montreal weer nieuwe reden tot geïrriteerdheid kreeg. Want De Gaulle eindigde zijn rede van het balkon met de separatis tische leus van de provincie Quebec: „Vive le Quebec libre". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De twee Nederlandse jongens, die in december 1965 in Stock holm hun landgenoot Henk Drost om het leven brachten en beroofden, zullen bin nenkort naar ons land terugkeren. Het Nederlandse ministerie van justitie heeft een verzoek daartoe van de Zweedse re gering geaccepteerd. De beide in een Zweedse psychiatrische inrichting ver blijvende veroordeelden zullen onmiddel lijk na hun aankomst op Schiphol in hechtenis worden genomen en worden overgedragen aan de Rotterdamse offi cier van justitie, die opnieuw een straf vervolging tegen hen zal instellen. Zodra de twee Nederlanders formeel door de Rotterdamse officier in hechtenis zijn gesteld, in afwachting van het proces, zullen ze naar een psychiatrische kliniek worden overgebracht. De oudste verdach te is zwaar geestelijk gestoord. (Van onze correspondent) BONN Volgens het Westduitse blad „Der Spiegel" zal wellicht niet generaal Schnez door zijn omgeving een 150- percent nazi genoemd maar generaal Gerhard Wessel opvolger worden van NAVO-bevelhebber Von Kielmansegg. Wessel is een van de naaste medewerkers van de chef van de Westduitse geheime dienst, generaal Gehlen. Hij is op het ogenblik vertegenwoordiger van West- Duitsland in de NAVO-staf te Washington. Generaal Schnez was aanvankelijk door de Westduitse regering voorgedragen als opperbevelhebber voor de centrale sec tor in Europa van de NAVO, als leider van het „knusse hoofdkwartiertje in Brunssum", zoals het in Westduitse krin gen wel genoemd wordt. Maar om zijn persoon is de laatste tijd onrust ontstaan. Volgens Der Spiegel is „twijfel gerezen bij de geallieerden over de geschiktheid van de generaal, voor deze NAVO-toppo- sitie". LONDEN (AP). De Britse regering heeft gisteren een conservatieve motie van wantrouwen in het economisch be leid doorstaan nadat minister van finan ciën James Callaghan met nadruk had verklaard, dat dé regering het pond ster ling niet zou devalueren. De stemmenverhouding in het Lager huis was 333 tegen 240, wat betekende dat de regering slechts drie stemmen van zijn maximale meerderheid verwijderd bleef. Dat de conservatieve nederlaag zo verpletterend uitviel kwam doordat een twintigtal linkse Labour-afgevaardigden zijn dreigement, zich van stemming te onthouden, niet ten uitvoer bracht. Op deze wijze hadden zij willen protesteren tegen de soberheidspolitiek en de uitwer king daarvan op de lagere inkomsten klassen. Callaghan noemde devaluatie een vlucht uit de werkelijkheid. Het vice-consulaat van België in IJmui den is consulaat geworden. In verband hiermee is de vice-consul, de heer H. Zwart, benoemd tot consul van België in IJmuiden. Groepsfoto uit 1944: Gehlen, chef van de geheime dienst (witte cir kel) en zijn hulpje Wessel (wit kruis), gepubliceerd in het West duitse weekblad Der Spiegel. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Maandag is in Heemskerk de twee jarige Bennie den Heijer door verdrin king om het leven gekomen. De ouders, die aan de Rameaustraat 3 wonen, misten hun zoontje en togen op onderzoek. Omstreeks half zeven ont dekte men het lichaampje van de kleuter drijvend in de Neksloot. De gealarmeerde arts J. C. A. Bakker heeft geruime tijd geprobeerd de levensgeesten op te wek ken door het toepassen van kunstmatige ademhaling. Toen dit niet gelukte, werd het kind voor verdere behandeling naar het Sint Josefs ziekenhuis overgebracht, maar ook dit mocht niet meer baten. ADVERTENTIE Ruime parkeergelegenheid. Wagenweg 11 - Haarlem Telefoon 12924 Lid Stichting Bontwaarborg.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1