VAN DAG TOT DAG In vele Amerikaanse steden barsten haatgevoelens los i i EISREVUE VERGEEFSE POGINGEN TSJOMBE TE REDDEN In Detroit plunderen ook blanken de winkels leeg Israel stelt in „zwartboek" Sovjet-Unie verantwoordelijk voor uitbreken van oorlog Izvestia wijst op probleem voor Russische automobilist commentaar op actuele zaken Arabisch plan om VN naar Parijs te verhuizen Onderstel Paus naar Turkije om te praten over Jeruzalem KENNEMER SPORTHAL HAARLEM Minister Schroder bood ontslag aan telegrammen DINSDAG 25 JULI 1967 3 Kort nieuws Averechts Nog niet voorbij Grootste Zomèrevenement van de Noordzeekust 1967 van 26 juli t/m 9 augustus VOORVERKOOP Er is een nieuwe figuur opgedoken als mogelijke opvolger van generaal Von Kielmansegg tot NAVO-opperbevelhebber voor de Centraal-Europese sector. Het is de 53-jarige luitenant-generaal Gerhard Wessel, op het ogenblik Westduits verte genwoordiger in de NAVO-staf in Wash ington. Hij zou dan als kandidaat-huis heer voor het, zoals dat in Duitsland heet, „knusse hoofdkwartiertje te Brunssum", zijn twee jaar oudere collega Albert Schnez concurrentie aandoen, die in eer ste aanleg door het Bonner ministerie van Defensie voor Limburg zou worden voor gedragen. De post van generaal Von Kielmansegg op één na de hoogste in de gehele Noordatlantische organisatie is een Westduits prerogatief. Dit is gelieerd aan de omstandigheid, dat de Bundeswehr met ruim 400.000 actieve soldaten na de Amerikanen de sterkste bijdrage aan het pact levert. Om zijn claim echter ook na het vertrek van Von Kielmansegg die vol gend voorjaar moet worden gepensioneerd :en degelijke grondslag te geven, moet het departement van Defensie met mili tair gekwalificeerde gegadigden voor de dag komen en de treurige realiteit is nu eenmaal nog altijd zo, dat men bij deze generatie van 50-jarigen of ouderen nauwelijks een volstrekt onbelaste figuur kan indelen. Zo'n figuur is er op zichzelf natuurlijk wel, maar dan mist hij in de ogen der deskundigen noodzakelijke mili tair-strategische achtergrond. In dit licht gezien kon Bonn generaal Schnez pousseren, ofschoon deze door zijn vroegere omgeving een heel duidelijke nationalist-socialist was genoemd. En uit dezelfde regering duikt dan nu de naam op van generaal Wessel, die bovendien niet eens formeel tot de nationaal-socia- tisten behoorde, omdat hij al onder Hitler werkte voor Canaris' geheime dienst, een organisatie waar intern althans met zo grote minachting over de partijorganen werd geoordeeld, dat het lidmaatschap daarvan onuitgesproken taboe was. Na de oorlog begon de jonge Wessel met de tien jaar oudere generaal Gehlen in dienst van de Amerikanen het spel van spionage en contra-spionage pas goed te leren. Zodra na de oprichting van de Bondsrepubliek Gehlens werk weer voor de Duitse natie kon worden verricht kiolri ook WeSs'eV'hierin steeds hbger op. Hij bleef echter gedetacheerd op het mi nisterie van Defensie in Bonn zelf. als een controleur tegen communistische in vloeden. In 1962 werd Wessel weer over geplaatst naar de actieve troependienst, om ook dit aspect van zijn métier niet ge heel te verleren, en twee jaar later werd hij benoemd in een van de belangrijkste Noordatlantische staven, te Washington, waar ook illustere figuren als generaal Speidel en Steinhoff hun sporen hadden verdiend. In Washington is Wessels tijd thans reeds ruim verstreken. Dat deze volgens mili taire kringen in Bonn meest begaafde Westduitse officier van dit ogenblik thans naar Europa komt, is wel zeker. In Euro pa staan hem echter twee aanlokkelijke mogelijkheden open. Want niet alleen ge neraal Von Kielmansegg wordt volgend jaar gepensioneerd, maar ook de leider van de geheime dienst, de legendarische man zonder gezicht generaal Gehlen, van wie al in 23 jaar geen foto is gepu bliceerd, en ofschoon men dit van Wes sel geenszins kan zeggen alleen al om dat hij ook in Washington met zijn echt genote een vrij vooraanstaande rol in het society-leven vervulde staat Wessel toch ook bovenaan op de nominatie om Gehlen op te volgen. Gehlen zelf zal hem beslist wensen, maar Bonn is geschrokken van de reac tie over de voordracht van Schnez als opvolger van Von Kielmansegg in Lim burg. Bovendien willen de Westduitse sociaal-democraten, die op het ogenblik een belangrijke stem in de regeringspoli tiek bezitten, een burger aan het hoofd van de organisatie, die onder Gehlen zich zo militair-rechts heeft ontwikkeld dat niemand van de huidige socalistische mi nisters in Bonn ook maar ooit inzage van de documenten van de geheime dienst heeft gekregen. Het pikante bij dit alles is overigens wel, dat Schnez op deze wijze van de kandidatenlijst voor de op een na hoogste NAVO-post zou verdwijnen, juist op het ogenblik, dat onderzoekingen van Duitse en Nederlandse zijde zouden hebben aan getoond dat zijn percentage nationaal- socialisme toch veel minder was dan de beschuldigingen deden denken. Dezer dagen moet de Nederlandse regering ant woorden op vragen van Kamerleden om trent Schnez' verleden en bij deze beant woording verwacht men, dat de minister zal zeggen dat het onderzoek „bevredi gend voor de reputatie van de heer Schnez" is verlopen. ^NtwvvuuuvvwwviwvvviMMnnnMVtwviMvuvvvvvvin Man verdronken. Tijdens reparatiewerk zaamheden aan een klein schip in de Maashaven te Maasbracht is de 52-jarige P. van Buggenum uit Maasbracht van het dek gevallen en verdronken. Na de verwoestingen in Los Angeles en Newark om van de vele andere getroffen steden niet te spreken is thans Detroit het toneel geworden van onvoorstelbare vernielingen. Wel moet de rancune der negers en enkele andere groepen, zoals die van de Portoricanen tegen de Amerikaanse maatschappij diep geworteld zijn om tot zulke bandeloze driften te leiden. Natuurlijk kan geen regering zulke gewelddadige opstanden en plunderingen dulden. Maar men moet hopen dat president Johnson thans beseft, welk een ontzaglijk probleem in zijn land het negervraagstuk vormt. Hij heeft bij zijn optreden als president een „great society" in uitzicht gesteld, een groot moedige en ruime samenleving, waarin plaats was voor iedereen. Hij heeft een verzorgingsstaat" aangekondigd, die ernst zou maken met de verheffing der armsten en die aan elke discriminatie naar kleur een einde zou maken. Maar de enorme sommen, die nodig waren voor de oorlog in Vietnam, en de opleving van de koude oorlog, die daarmee ver band hield, hebben dit ideaal weer op de achtergrond gesteld. Het kan thans echter niet meer worden verwaarloosd: de Amerikaanse maat schappij eist grondige sociale hervormin gen. Ondanks de grote produktiviteit van haar economie wordt zij met een chaos bedreigd door innerlijke tegenstellingen, die niet alleen de orde, maar ook het prestige en de reputatie van de Verenigde Staten ernstig aantasten. Het teken aan de wand kan nu niet meer worden mis verstaan. DETROIT (Reuter en AP). Een geïntegreerde wijk van Detroit werd gisteren zowel door blanken als door negers geplunderd. „Dit is geen neger- rel", zei een negerin die vlak bij de zwartgeblakerde gevel woont waar gisteren nog een warenhuis van drie verdiepingen stond. „Het is een rel met zijn allen. Ze geven ons de schuld, maar ook de blanken doen mee". Uren is gisteren in Detroit ge plunderd. Tafels, stoelen, televisie toestellen, matrassen en wasmachines werden in auto's en vrachtwagens ge laden. Bij de autofabriek Chrysler moest de produktie worden stopgezet omdat vele arbeiders als gevolg van de rassenonlus- ten hun werk niet konden bereiken. Ook General Motors en Ford hebben te kam pen met verzuim op grote schaal en moesten gisteren de produktie stopzetten of verminderen- Behalve in Detroit woeden in een groot aantal andere steden in de VS ras- senrellen: In Cambridge is gisteravond neger leider Rapp Brown neergeschoten en licht gewond, nadat hij een vergadering had toegesproken. Brown had onder meer gezegd: „U moet er trots op zijn zwart te zijn. U moet zich niet „nikker' laten noemen". Bij de schietpartij, die na de vergadering ontstond, werd ook een politieman gewond. Na het incident braken ernstige rassenonlusten uit. Dui zenden negers begonnen een plunder tocht in de winkelstraten. In Spanish Harlem hebben twee duizend Portoricanen branden gesticht en met de politie gevochten.- In dit deel van New York ontstond maandagavond georganiseerde rel compleet met sluipschutters op de daken. Twee mensen kwamen om het leven. Een politieman en elf burgers werden gewond. In Pontiac, een stad met 82.200 in woners, die 40 kilometer ten noorden van Detroit is gelegen, is gisteravond geplun derd en brand gesticht. In de zuidelijke wijken van de stad werd zo nu en dan geschoten. Volgens de hoofdcommissaris van politie staat een twaalftal huizen in brand. De ongeregeldheden volgden na een vergadering van 75 negers en blan ken, die probeerden te analyseren hoe het. soort relletjes, dat in Detroit is uitge broken, in Pontiac vermeden zou kunnen worden. De politie in Portsmouth heeft maandagavond 21 blanken gearresteerd die zich schuldig maakten aan wanorde lijk gedrag. Een twaalftal pistolen en ge weren alsmede vijfduizend kogels wer den in beslag genomen- De maatregelen werden genomen om mogelijke rassenon lusten te vermijden. Kort na de arrestatie werd voor de gehele stad een avondklok afgekondigd. Gisteravond is in Rochester een ne ger doodgeschoten terwijl hij met een auto in de richting van een groep poli- tie-ambtenaren reed, die probeerden een onrustige menigte uiteen te drijven. Het was de tweede achtereenvolgende avond van onrust in Rochester. In deze stad zijn JERUZALEM (AP en AFP) Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft een „zwartboek" uitgegeven onder titel „De Sovjet- Unie en de Arabische oorlogvoering", dat beoogt te bewijzen dat de Soviet- Unie verantwoordelijk is voor het uitbreken van de Israelisch-Arabi- sche vijandelijkheden. Het document bevat uittreksels van officiële Russi sche nota's, artikelen en radio-uitzen dingen, die illustreren hoe „de weg is geëffend voor de rechtvaardiging van een Arabische aanval op Israel". Men treft er in aan de rede, die presi dent Nasser op 9 juni hield en waarin deze onthulde, dat de Sovjet-Unie een aantal Egyptische parlementariërs tijdens een bezoek aan Moskou had meegedeeld, dat Israel op het punt stond een plan uit te voeren voor een massale aanval op Syrië. Het was deze „fictie", aldus het „zwartboek", die president Nasser ertoe bracht zijn strijdkrachten in de Sinaï op te stellen, de straat van Tiran te sluiten en de militairen van de Verenigde Naties in de strook van Gaza weg te zenden. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, die commentaar leverde, zei dat het duidelijk was, dat de Russen agitatie wilden en dat de inlichtingen, die zij president Nasser verschaften dit doel dienden- Boodschap pen in het Russisch, die gedurende de Syrisch-Israelische strijd op 8 en 9 juni werden opgevangen, duiden op de aan- wezigheid van Russen, die onder andere aanwijzingen voor de Syrische artillerie schenen te geven. Russische militaire ex perts vlogen in waarnemingsvliegtuigen boven het gevechtsterrein. Volgens de woordvoerder was hieruit de conclusie te trekken, dat de „zesdaagse oorlog" niet eenvoudig een Arabisch-Iraelische con frontatie was. David Ben Goerion heeft er voor ge waarschuwd, dat „de oorlog in het Nabije Oosten nog niet is afgelopen". Hij ver klaarde voor een conferentie van de Amerikaanse Zionistische Organisatie dat de rede van zondag van president Nasser betekent: „Dit is niet de laatste oorlog" Hij zei, dat de rede van Nasser er op wijst dat hij een nieuwe oorlog tegen Israel voorbereidt „Rusland stuurt wa pens om Israel aan te vallen. Nasser kan tien maal verslagen worden omdat het hem niet schelen kan of er elke keer 10.000 of 15-000 Egyptenaren sneuvelen. Maar als Israel verslagen wordt betekent dit het einde van het Israëlische volk" twee doden en ongeveer 20 gewonden ge vallen. In Toledo-zuid is de politie samen getrokken in een negerwijk, waar ruiten werden ingegooid en waar werd geplun derd en brand gesticht. Bij de ongere geldheden zijn ongeveer honderd mensen betrokken Zeker vier mensen zijn we gens onordelijk gedrag gearresteerd. De branden zijn niet ernstig. Later werd verklaard, dat de wanordelijkheden om zich heen grijpen. Met verlof zijnde poli- tiemannnen worden in dienst geroepen. In de negerwijk van Tucson Arizo na zijn relletjes uitgebroken nadat een brandbom was gegooid in een verfwinkel. ALGIERS (AP) Uit diplomatieke bron in Algiers is vernomen dat de Ara bische en niet-gebonden landen tijdens de spoedvergadering van de Verenigde Na ties hebben gesproken over de mogelijk heid, de Verenigde Naties uit New York te verplaatsen naar Parijs. Bij zijn terugkeer uit New York ver klaarde de Algerijnse minister van Bui tenlandse Zaken Bouteflika dat de inter nationale instellingen altijd onder invloed van de grote imperialistische mogendhe den zullen blijven zolang de debatten in New York gehouden worden. Bouteflika bracht deze mening over aan president De Gaulle voor zijn reis naar New York. In Algerije schijnt men te den ken dat in de V.N. bij Afrikanen, Aziaten Scandinaviërs en communisten een meer derheid gevonden kan worden voor een verhuizing naar Parijs, een stad in Zwit seriand of wellicht een hoofdstad van een niet-gebonden land. In een Philippijns dorp nabij de hoofdstad Manilla zijn een 55-jarige man, twee van zijn kinderen en twee kleinkinderen om het leven gekomen, doordat drie Japanse granaten uit de tweede wereldoorlog, die als onderstel voor het fornuis dienst deden, ont ploften. (Van onze correspondent) ROME De tweedaagse reis van paus Paulus VI naar Konstantinopel, Smyrna en Ephese, die vandaag ondanks de aard bevingen in Turkije is begonnen, heeft in de eerste plaats tot doel met patriarch Athenagoras tot een vergelijk te komen over Jeruzalem. Wij zeggen met opzet over Jeruzalem en niet in het algemeen over de heilige plaatsen. Het Vaticaan blijft namelijk vasthouden aan de gedach te dat geheel Jeruzalem een internationaal gegarandeerde vrije stad zou moeten worden en dit is op het ogenblik een actueel onderwerp. Daarnaast zullen echter ongetwijfeld ook de andere heilige plaatsen onderwerp van gesprek zijn. Het is bekend hoe groot de naijver is tussen katholieken en ortho doxen over het beheer van de verschil lende heilige plaatsen in Palestina. De onderlinge vijandschap tussen de kloos terlingen in die kerken is groter dan de afkeer van de Arabieren tegenover allen die een niet-mohammedaans geloof aan hangen. ADVERTENTIE r WESTELIJKE RANDWEG iedere avond 8 uur. Matinees 's zondags 3 uur. •Telefonische-plaatsbespreking (02500) 55887 HOOFDKASSA KENNEMER SPORTHAL, TEL. (08500) 55887 HAARLEM Kassa's op het Houtplein V.V.V. Stationsplein 1. tel. 111000 Reisbureau "De Magneet, Koningstraat 44, tel. 20890 AALSMEERV.V.V.van Cleeffkade 13, tel. (02977) 5374 ALKMAARReisbureau "De Magneet", Laat 208, tel. (02200) 17145 BERGEN-BINNEN—N. H. A.D.O.Pr. Hendriklaan 5-7, tel. (02208) 2276 BEVERWIJKReisbureau Oosterom?*Velserweg 22, tel. (02510) 23535 Reisbur. "De Magneet", C. H. Moensstr. 13, tel. (02510) 26842 CASTRICUMV.V.V.Stationsweg 6, tel. (02518) 2009 EGMOND a. ZEE—Boekhandel Dekker, Voorstraat 141, tel. (02206) 1473 HILLEGOMReisbureau MlUler, y.d.ïndelaan 120. tel. (02520) 5591 HOOFDDORP———Sigarenmag. Galis, Kruisweg 985, tel. (02503) 6956 LISÜEV.V.V.-Reisbureau Beuk, Vierkant 229, tel. (02530) 4262 NOORDWUKa.ZEE V.V.V. De Grent 8. tel. (01719) 4241 Reisbureau Beuk, Vuurtorenplein 15, tel. (01719) 2545 SANTPOORTReisbureau Europa, Hoofdstraat 157, tel. (02560) 7658 UMUIDENReisbur. "De Magneet", Kennemerlaan 25, tel. (02550) 11306 ZANDVOORTSigarenmag. Botman, Haltestraat 9, tel. (02507) 2151 MOSKOU (AP) De autobezitter in de Sovjet-linie, die in de vakantie naar de Zwarte Zee wil kan voor heel wat pro blemen komen te staan. Dit blijkt uit een artikel in het regeringsblad Izvestia. On der de problemen die men kan ontmoeten op de grote weg naar het zuiden tijdens de 2.000 kilometer lange reis van Moskou naar Simferopol op de Krim of Sotsji aan de Zwarte Zee, bevinden zich volgens de Izvestia de volgende: Mevrouw Tsjombe heeft in Parijs bij enkele Afrikaanse landen ver geefse pogingen gedaan haar echt genoot, die in Algerije gevangen wordt gehouden, te redden. Algerije zou de ex-premier van Kongo, die bij verstek ter dood is veroordeeld, uitleveren aan het regime-Moboetoe. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Tsjombe, haar zoons Leon en Jean en de Franse advocaat René Floriot. De bestuurder kan met een nagenoeg lege tank aankomen bij een van de wei nige benzinepompen langs de weg en dan constateren dat de pomp gesloten is, om dat de meeste maar zeven uur per dag open zijn. Als de pomp bediend wordt, kan hij zijn auto beschadigen op de slechte weg naar de pomp en dan constateren dat er geen reparatiefaciliteiten zijn. Als hij bij de pomp aankomt, kan het zijn dat hij niet de benzinebonnen heeft die voor de verkochte soort benzine no dig zijn. Als hij olie, water of lucht nodig heeft, dan kan het zijn dat hij de pech heeft dat men hem bij de pomp hieraan niet kan helpen. Als hij in arren moede tracht te bel len om hulp, dan is er een vlotte kans dat de telefoon niet werkt. De Izvestia zegt dat de verantwoordelij ke autoriteiten hieraan iets moeten doen, maar het blad zegt niet wat. In andere artikelen is al opgemerkt dat er in de Sovjet-Unie slechts weinig faciliteiten zijn voor service ten behoeve van buitenland se auto's, hoewel men het buitenlandse toerisme probeert aan te moedigen. BONN (DAP) De Westduitse minis ter van Defensie, dr. Gerhard Schroder, heeft vorige week bij bondskanselier Kiesinger zijn ontslag aangeboden. De woordvoerder van Schröders ministerie verklaarde dit gisteren naar aanleiding van een persbericht, dat de bondskanse lier vorige week het ontslag van Schro der zou hebben overwogen. De minister wilde zijn functie opgeven, omdat naar zijn mening hij en de inspec teur-generaal van het Westduitse leger degenen waren die in eerste aanleg dr Kiesinger over de eventuele consequen ties voor de defensie van een verminde ring van de staatsuitgaven zouden moe ten inlichten- De bondskanselier had na melijk alvorens dr. Schroder te raadple gen, eerst met de voormalige generaals van de Bundeswehr generaal Speidel en Heusinger en met de huidige bevelvoe rende Westduitse vertegenwoordigers bij de NAVO, generaal Baudissin en Kiel mansegg, overleg gepleegd. Na zijn ontslagaanvrage had minister Schroder een langdurig gesprek met dr Kiesinger, waarbij zij een voor beide partijen bevredigende procedure vast stelden voor verdere besprekingen. J Twee koppen. In een boerderij in de Westduitse plaats Dahlen is een kalf met twee koppen geboren. Het beestje is kerngezond, de twee koppen zijn ge heel kompleet, met twee kelen die ie der voor zich slikken. Het dier kan al leen niet overeind blijven omdat het koppenstelsel te zwaar is. Uitgewezen. Nenko Belev, eerste secreta ris van de Bulgaarse ambassade in Ti rana, moet Albanië op korte termijn verlaten omdat hij dingen zou hebben gedaan die onverenigbaar worden ge acht met zijn diplomatieke status. Treinbotsing. Op het station van Hako- zoekoeri in Osaka (West-Japan) is een passagierstrein op een stilstaande goe derentrein gereden. Hierbij werden 92 mensen gewond, van wie zes ernstig Treinongeluk. Bij een treinongeluk in de Braziliaanse staat Ceara zijn elf men sen om het leven gekomen. Ongeveer 40 mensen raakten gewond. Staatssecretaris. Drie maanden na de militaire staatsgreep in Griekenland is door koning Konstantijn de 62-jarige journalist Papakonstantinoe als staats secretaris voor Perszaken beëdigd. Hoofdstad. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft voorgesteld de hoof- stad te verplaatsen. „Als men Saigon als hoofdstad handhaaft zullen wij een dezer dagen het land kwijtraken" zei hij. Hij zei niet waarheen de hoofd stad verplaatst moet worden. Overleden. De Grieks-orthodoxe patriarch van Alexandrië en geheel Afrika, Chris- tophoros II, is in Athene op 95-jarige leeftijd overleden na een langdurige ziekte. Hij woonde al zes jaar in Athe ne. Langdurig. Vrouwen, moeders en zusters van Israëlische militairen die door krijgsraden wegens plundering in de bezette Arabische gebieden tot vaak langdurige gevangenisstraffen zijn ver oordeeld hebben voor het hoofdkwar tier van de chef van de Israëlische generale staf, generaal Itzjak Rabin, een betoging gehouden. Protest. De Sovjet-Unie heeft bij Argen tinië geprotesteerd omdat Argentijnse douanebeambten aan boord van het Russische vrachtschip .Mitsjoerinsk" waren gegaan en diplomatieke bagage hadden willen inspecteren. Een Russi sche zeeman zou door een bajonetsteek zijn gewond. „Beschoten". Braziliaanse soldaten, die uit Gaza zijn teruggekeerd, hebben in Recife verklaard tijdens de Arabisch- Israelische oorlog door Israëlische sol daten beschoten en geplunderd te zijn. Verzekering. Irak heeft Japan verzocht om volledige verzekering, dat olie uit Irak die naar Japan wordt verscheept de ..agressorlanden" (Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en West-Duits- land), die na de oorlog in het Nabije Oosten door Irak worden geboycot, niet direct of indirect zal bereiken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3