Overeenstemming over CAO-papierindustrie H. Berghaus n.v. heeft eindelijk definitieve atelier betrokken Verenigingsnieuws uit de IJmond Ongerustheid in België over vervuiling zeewater 25 Invalide-hengelaars vingen tweehonderd makrelen Uitbreiding is nog mogelijk Ds. J. M. D.v. d. Berg doet 6 augustus intrede in IJmuiden i Dief stal op kampeerterrein m mmmmm Eigen biologen onmisbaar geacht Duitsers hadden trek in komkommers Film, tekenen en knutselen voor <k kinderen in Velsen Tweejarig meisje gewond geraakt op Heerenduinweg Marktnoteringen in Beverwijk DINSDAG 25 JULI 1967 I elsen-lJmuiden Beverwijk mm DINSDAG 25 JULI Huize Sclieybeeck, Velserweg 2, 19 u.: Naaien door de Stichting van huishou delijke en gezinsvoorlichting. Sportondsenbad, Kuikensweg 84, geo pend van 20 15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15- 17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. Oosterwijk, Amstelstraat 44, volw.: 15- 17.30 en 19-21 u.; Meerestein, Parmen- tierstraat 2, volw.: 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: Gesloten; Heems kerk, Kerkweg 45: Gesloten; Ruysdael- «traat la, jeugd: 15.30-17.30 u. WOENSDAG 26 JULI Huize „Westerhout", Westerhoutweg 5 10 u.: Schilder- en tekenles o.l.v. Jaap Sax, door St. Recreatie Bejaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 u., 10-11.30 u.; dames- zwemmen: 12-13.45 u., 14.15-15.30 u-, 16- 17.15 u. en 20.45-22 u- Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk, Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u.; jeugd: 14-17.30 u Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30- 17-30 u.; Meerestein, Parmentierstraal 2, jeugd: 14.30-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw-: 19-21 u.; jeugd: 14.30-17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 14.30-17.30 u. Nadat vorige week in onze bladen kou worden aangekondigd dat tussen de Ver eniging van Nederlandse Papierfabrikan ten en de onderscheidene vakcentrales overeenstemming was bereikt inzake de toekenning van de vier percent loon- en salarisverhoging van 1 april 1967 af en van juli af bovendien een verhoging van anderhalf percent, wordt nu door de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale aan de leden medegedeeld, dat tussen partijen in de Nederlandse papierindustrie tevens overeenstemming is bereikt over de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst, die zal gaan lopen van 1 april 1967 tot 1 april 1968. In de mededeling wordt aangevoerd dat de onderhandelingen over deze c.a.o. moeilijk zijn geweest, doch dat mede als gevolg van het grote aantal georganiseer de werknemers in de Nederlandse papier industrie ondanks alle sombere vooruit zichten overeenstemming is bereikt op ba sis van het loonakkoord van 1967. Het bestuur van de A.B.C. windt er, evenals de overige vakcentrales, geen doekjes om, dat langdurige onderhande lingen zijn gevoerd en van gedachten is gewisseld over de totstandkoming van een geïntregeerde c.a.o., welke onderhandelin gen nu al enkele jaren in beslag nemen. Voor de werkgevers in de papierindustrie ligt het grote bezwarende probleem in het hoge aantal betalingsuren bij volcontinu- diensten. De werknemersorganisaties zijn uiteraard niet bereid de eenmaal door bei de partijen goedgevonden inkomens van de volcontinuwerknemers, dat gebaseerd is op 60 uurinkomens, aan te tasten. De eis is daarom gesteld, dat bij de bespre king van deze salaristabellen in de geïn tegreerde c.a.o. het huidige inkomen van de volcontinu-arbeider moet worden ge handhaafd. De werknemersorganisaties verwachten nu eindelijk de invoering van de geïnte greerde c.a.o. op 1 april 1968, waarover men denkt nog verscheidene ledenverga deringen en kaderbij eenkomsten- te heb ben. Wel echter wordt er op gewezen, dat deze onderhandelingen met de werkge vers-vereniging moeizaarmzullen .verlopen. Ruim tweehonderd modinettes zijn maandag haar dagtaak begonnen in liet nieuwe bedrijfspand van de Dames- en kindermantelfabriek H. Berghaus op de hoek van de Schouwenaarsstraat en de Van Loenenlaan in Beverwijk. In de week welke daaraan voorafging, zij hadden juist vakantie, is de gehele inventaris verhuisd vanuit liet oude houten atelier aan de Kruisweg naar deze plaats, waar dan eindelijk de definitieve vestiging is gerealiseerd. Ruim tien maanden is er over gedaan voordat het gebouw ge reed is gekomen, maar die tien maan den zijn dan ook benut om een atelier te verwezenlijken, dat ingericht is vol gens de meest moderne eisen. Ongeveer veertien jaar geleden zette de N.V. Berghaus plannen op stapel om te komen tot een vestiging in Beverwijk. Niet lang daarna startte men zeer aarze lend in de zalen boven het belastingkan toor aan de Koningstraat, eigendom van de familie Majoor. Daarna werd een groot houten gebouw geplaatst aan de Kruisweg en ingericht tot atelier. De ruimte aan de Koningstraat werd toen opleidingscentrum voor modinettes. Het gebouw aan de Kruisweg onderging een uitbreiding, het aantal modinettes steeg in de loop der jaren ondanks alle pessimistische voorspellingen in den be ginne tot ruim tweehonderd thans en de produktie van het Beverwij kse filiaal, dat onder leiding staat van de heer P. Modderman nam eveneens toe. Het ligt in het voornemen dit aantal modinettes op te voeren tot ongeveer 240. Voor hen allen is plaats in dit nieuwe ge bouw, dat zich op tal van punten onder scheidt van de voormalige huisvesting. In de ruimte van 312 m2 waarin het atelier is ondergebracht herinnert niets aan een hoge fabriekshal, waarin de modinettes werken, daar men gebruik heeft gemaakt van een nieuwe wijze van bouwen. Daar- Werkt men binnen nog onder de druk van de verhuizing en de in deling van het bedrijf, buiten is duidelijk waar te nemen, dat men nog niet gereed is. Straatmakers en tegelwerkers hebben nog heel wat te doen, een rijwielstalling zal wor den gebouwd en een tuinman heeft er ook nog heel wat uren in het vooruitzicht. In de dienst die zondagavond 6 augus tus om zeven uur in de Nieuwe Kerk van de Hervormde gemeente IJmuiden-west aan de Kanaalstraat begint, zal ds. J. M. van den Berg zijn intrede doen. Na afloop van deze intrededienst zal er in het gebouw De Rank aan de Wilhel- minakade gelegenheid zijn kennis te ma ken met het echtpaar Van den Berg-Kra- nenburg. Maandagmiddag zijn uit twee tenten op het kampeerterrein in het park Schoo- nenberg drie portemonnaies gestolen met een totale inhoud van twintig gulden, alsmede een rijbewijs met een bankbiljet van honderd gulden. In de loop van de avond veerden de ledige portemonnaies en het rijbewijs teruggevonden in het itruikgewas, maar het geld is -spoorloos. DINSDAG 25 JULI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.30 uur. WOENSDAG 26 JULI Voor het Speliade-programma zie elders In dit blad. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 u. en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost. is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 u. Het Zeewetenscliappelijk Instituut in Oostende ziet zich verplicht alle activi teiten stop te zetten. Het personeel, be staande uit onder anderen een bioloog, is voorlopig toegevoegd aan het Proefsta tion voor de Zeevisserij in Oostende, in afwachting van een definitieve regeling. Wel is er een ontwerp, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat te zijner tijd het Zeewetenschappelijk Instituut in Oostende zijn werkzaamheden zou kun nen voortzetten, maar momenteel is daar omtrent niets definitiefs bekend. In Belgische visserij kringen wordt ge wezen op het belang van tenminste de toevoeging van een biologische sectie aan het Proefstation voor de Zeevisserij in Oostende, welk instituut slechts over tech nici beschikt. Recente gebeurtenissen hebben aange toond, dat in het belang van de Belgische visserij België zich niet kan veroorloven het zonder biologen te doen. De ramp met de „Torrey Canyon" en de ernstige vervuiling van het zeewater voor de Nederlandse kust hebben grote ongerust- Een kijkje in het inwendige van het mode-atelier, waar de modinettes in lange rijen arbeiden aan het maken van mantels. heid gewekt bij allen die iets te maken hebben met de zeevisserij, waarmee een goed deel van de kustbevolking zijn brood moet verdienen. Een nieuw gevaar openbaart zich overi gens, namelijk de massale stortingen in of aan zee van phénol. Is dit niet direct dodelijk voor het leven in het zeewater, de vis zal er een onaangename smaak door krijgen, hetgeen voor de visserij zeer kwalijke gevolgen met zich mee brengt. Wil men serieus komen tot een her opbloei van de oesterteelt in Oostende, dan zal daarbij de daadwerkelijke steun van biologen niet kunnen worden gemist. Nog onlangs meldden wij, dat het Proef station voor de Zeevisserij in Oostende, bij monde van zijn directeur, de heer Ho- vard, in de nabije toekomst een vrucht bare samenwerking met het Rijksinsti tuut voor de Visserij in IJmuiden ver wacht, ook op het gebied van de mari tieme biologie; op technologisch gebied zijn reeds dankbare resultaten bereikt bij deze samenwerking. door is het tevens mogelijk geworden een zodanige verlichting aan te brengen, dat men niet in de lampen kan kijken. Het belangrijkst echter is de door het eigen bedrijf uitgedachte methode van luchtverversing-annex-verwarming. En wel dankzij een systeem van brede kana len in de ruimte onder de vloer. Via 1300 ventilatieroosters en -gaten wordt nu even veel verse lucht aangevoerd door de bo dem, als boven wordt afgevoerd. Door middel van een bepaalde methode kan de koude lucht vervangen worden door war me lucht, welke in de wintermaanden voor een goede verwarming zorg draagt. Om trent die verwarming kan in deze war me dagen niets zinnigs gezegd worden. Met betrekking echter tot de ventilatie viel maandag wel direkt op hoe hier ge werkt werd in een atmosfeer welke wel dadig aandeed bij eenieder, die uit de warme buitenlucht binnenstapte. Tevens is men in het atelier tot een nieuwe werkwijze overgegaan. Bij het aanbrengen van het zogenoemde binnen werk maakt men niet meer gebruik van de oude methode doch is men in staat door de aanwezigheid van twee persen, een nieuw voorbewerkt materiaal aan te brengen, dat de eigenschap bezit zich aan de coupe aan te passen. Voor de meisjes, die in deze zware confectie-in- dustrie arbeiden en die in feite weinig hulpmiddelen tot haar beschikking heb ben, is dit een aanzienlijke verbetering van het arbeidssysteem. Het Berghaus-complex is tevens voor- zién van een ruime en lichte kantine, door een overdekte gang verbonden aan het atelier. Deze kantine, annex garde robe en toiletten kan ook voor andere zaken dan alleen de dagelijkse benut worden. Zo zal men hier bij de aanvang van het nieuwe seizoen kunnen tonen, wat er in het aanstaande seizoen gemaakt zal worden. Voorts is de mogelijkheid aanwezig het atelier aanzienlijk uit te breiden. In het hart van het bedrijf komt een, wat men noemt „zonnehof" ter compensatie van de fraaie tuin, welke men aan de Kruis weg had en waar de werkneemsters in haar vrije tijd steeds een dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Het voornemen bestaat bij de Berg- haus-directie om aan de opening zodra het bedrijf op volle toeren draait een officieel karakter te geven. Dit zal over enkele weken het geval zijn. Maandagnacht om kwart voor vijf zag de Velsense politie in de Kanaalstraat een auto staan met twee slapende Duit sers. In de wagen bevonden zich twee dichte potten komkommers. Verder rij dende zag de bemanning van de sur veillancewagen voor een inleggerij aan de Breesaapstraat in oud-IJmuiden enige kisten met flessen komkommers staan. Er lag een gebroken fles op het trottoir. Bij onderzoek bleek, dat er vier flessen komkommers, twee flessen met zure worst en een fles uitjes ontbraken. Het was toen niet zo moeilijk om de daders te vinden. De Duitsers, een 23-jarige en een 26- jarige man uit Dortmund, zijn ingesloten in het hoofdbureau van politie. Een zure zaak voor die Duitsers. -V- U. Nauwelijks een maand na de eerste geslaagde vistocht, is de Nederlandse Organisatie van Gehandicapte Hengelaars (N.O.G.H.) maandag opnieuw in staat geweest ongeveer vijfentwintig invalide liefhebbers van de hengel sport een voor hen onvergetelijke dag te bezorgen. Ook nu weer had de heer J. Lourens uit IJmuiden, eigenaar van hotel „De Bruinvis" en organi sator van de populaire vistochten op zee een van zijn kotters voor dit sym pathieke doel beschikbaar gesteld en omdat het bestuur van de N.O.G.H. zich inmiddels als werkcommissie bij de stichting „Viscentra voor Ge handicapten" heeft aangesloten, kon thans ook in de vervoersproblemen worden voorzien'. Voorts had men zich verzekerd van de medewerking van de vrouwelijke arts H. J. Hammink uit Amsterdam en enige helpers van het Nederlandsche Roodé Kruis, zodat bij eventuele kleine ongevallen on middellijk met deskundige hand kon worden ingegrepen. Gelukkig behoef den noch de arts, noch de mannen van het Roode Kruis handelend op te treden. Wel moest assistentie worden verleend aan een onfortuinlijke vis ser, die ten gevolge van een onhandige manoeuvre met zijn vishaak een vleeswond aan het hoofd had opgelopen, maar dit incident vond op een andere kotter plaats. Doordat de weersomstandigheden be duidend gunstiger waren dan een maand geleden, kon thans wel gevolg worden ge geven aan het voornemen buitengaats te gaan vissen, in plaats van in de bergings haven, zodat de invalide hengelaars zjch op waarlijk ideale wijze aan hun spor tieve liefhebberij konden overgeven. Een en ander niet zonder succes, want de vissers keerden in de namiddag met een buit van ruim tweehonderd makrelen in de thuishaven terug. Hiervan werd de heer H. Berns, voorzitter van de Am sterdamse Bond van Invaliden tot kam pioen uitgeroepen, welke eretitel hem door zijn vangst van bijna dertig makre len met algemene stemmen werd toege kend. Later op de avond mocht hij voor deze prestatie nog een gouden medaille in ontvangst nemen. Dit geschiedde tijdens de traditionele vismaaltijd, die door de heer Lourens tot besluit van deze dag zijn gasten in het hotel werd aangeboden. Uiteraard is het hierbij niet gebleven, want de heer K. Versteeg wilde als administrateur van het werkcomité namens alle deelnemers de heer Lourens zijn hartelijke dank be tuigen voor deze royale gastvrijheid, waardoor hij zich opnieuw van de grote erkentelijkheid van deze gehandicapte hengelsportliefhebbers verzekerd kon achten. Als blijk van hun waardering overhandigde de heer Versteeg hem een fraaie plaquette met inscriptie. Overigens beleeft de heer Lourens ken nelijk zelf niet minder genoegen aan deze vistochten, want hij heeft opnieuw voor de maandagen 14 augustus en 4 septem ber een van zijn kotters belangeloos voor deze stichting ter beschikking gesteld. In het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost wordt woensdagmorgen om halftien de film „Doornroosje" ver toond voor kinderen van drie tot dertien jaar, tegen een vergoeding van 35 cent. In de middag is het weer feest in de Speliade-tent op de parkeerplaats van het Sportpark Schoonenberg aan de Minister Van Houtenlaan. Er is een kleuterpro gramma voor kleuters van drie tot zes jaar, een tekenwedstrijd voor de kinderen van zes tot acht jaar en voor de jongens en meisjes van negen tot dertien jaar is er een knutselmiddag. Alles begint om twee uur 's middags en alles kost 35 cent per deelnemertje. Tegen half twaalf werd maandagmor gen aan het hoofdbureau van politie in„ Velsen een tweejarig meisje gebracht, dat op de Heerenduinweg was aangetroffen met enkele vleeswonden en een grote schaafwond bij de linkerknie. De politie vermoedt dat het kind is aangereden, maar er is niets bekend geworden over een ongeval. De politie vraagt aan even tuele getuigen, zich te melden bij het politiebureau. De wonden van het meisje zijn in het Antonius ziekenhuis behan deld. De noteringen aan de veiling „Kenne- merland" in Beverwijk waren maandag: aardbeien 42134 per doosje, bloemkool 1548, bospeen 1756, doperwten 62 126, postelein 823, prei 2452, sla 5 18, spinazie 636, spitskool 1420, an dijvie 917, komkommer 1541, sperzie bonen 82135, snijbonen 90185, tuin bonen 1237, tomaten 5089, waspeen 1346, rabarber 3754, rodekool 812, rode bessen 20200 per kilo. Gelet op de rijke buit, konden de enthousiaste verhalen van de ge handicapte deelnemers aan deze ge slaagde tocht op zee moeilijk als visserslatijn worden beschouwd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5