Van 1 tot 9 augustus De wind kan niet lezen JAMBOREE in Idaho, V.S. POLLE, PELLI EN PINGO ^pigestipt RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD KRAMMETJE FOK n rpoue, m<s ik een jAi 6Raa6,,/)YTmaar Ats hef net zo'n Toesrei is FOTO VAM 46 I/V>yy AIS JE BROERTJE ME 6ISTEREN 6E- PANDA EN DE BOZE WARAPURI-DIAMANT Vakantie ook voor uw huid Neo-nazi Burger gearresteerd I CV DINSDAG 25 JULI 1967 6 DIP Ons vervolgverhaal Honderd jongens uit Nederland Dure vakantie Leiding Kees Stip MKMWMIMMMMIWimit - K Cy.y\:" zijn. tak- schij- stam- onge- 102) De tempera tuur daalde snel en de kou drong door mijn blote bovenlijf en trok door heel mijn lichaam. Het was een lange nacht, de langste die ik ooit heb meegemaakt. Hij ging zo traag voorbij, dat ik niet langer kon gelo ven dat het maar één nacht was. Ik dacht, dat ik de hele dag moest hebben doorgeslapen en toen wak ker was geworden om een tweede ellendige nacht door te maken. Ik meende, dat het drie of vier uur in de ochtend moest zijn en om me zelf de verrassing te bezorgen van het licht van de dageraad te zien eer ik het verwacht had, deed ik alsof het middernacht was. Maar er was geen prettige verrassing, want als het maar schemerduister was ge weest, dan zou ik het licht toch eer der hebben verwacht. Tenslotte gaf ik het wachten op de dageraad maar op en ik begon te geloven, dat deze nacht werkelijk geen einde had. En toen het eindelijk licht werd, kon het me bijna niet meer schelen. Ik stond dadelijk op, menend dat ik in de koele ochtend een goed eind voor uit zou komen, vooral daar mijn dorst verminderd scheen te Toen de zon door de bovenste ken van de bomen begon te nen in plaats van tussen de men rekende ik uit, dat ik veer een mijl had afgelegd. Ik werd wat vrolijker en veronderstelde dat wanneer ik het geluid van de ge vechten hoorde, ik op gelijke hoogte met onze soldaten zou zijn. En toen zag ik plotseling het ra vijn, waarin ik de vorige avond naar water had gezocht en mijn wanhoop sloeg al mijn verwachtingen aan stukken. Ik was op de een of andere manier met de richting in de war geraakt, hoewel de stand van de zon me toch had moeten vertellen, dat ik verkeerd liep en nu was de dag al een goed eind op weg en de steeds hoger klimmende zon verhitte de lucht en die lucht brandde in mijn rauwe keel. Er was geen schieten te horen. Ik vroeg me af of het zondag was en de legers een rustdag zouden hebben. Ik probeerde te ontdekken welke dag van de week het kon zijn, terugtel- lend tot aan de donderdag, toen ik gevangen was genomen. Ik ging aan de hand van bepaalde gebeurte nissen iedere dag in mijn geheugen na. maar iedere keer als ik bij de derde of vierde kwam, raakte ik de tel kwijt en werd«»de tfjd -een ver warde chaos. En het deed er immers njets toe welke dag het was; er was geen gevecht om me de weg te wij zen en dat was de hoofdzaak. Ik hield me weer aan de zon en liep in zuidelijke richting, nog altijd parallel met de Imphal Road. Later stuitte ik op een Japans kamp. Ge lukkig hoorde ik hen het eerst en werkte ik me buiten hun gezichts kring, maar het nam veel tijd in beslag om in een boog om het kamp heen te trekken, en dat moest ik voor het grootste gedeelte behoed zaam kruipend doen. Met één arm buiten gebruik was dit een ontzet tend karwei, dat me volkomen uit putte. Toen ik eindelijk probeerde op te staan, zakte ik weer in elkaar en ik moest een hele tijd blijven liggen om uit te rusten. Ik was zwakker dan ooit en er trok een pijn door mijn lichaam, alsof mijn schouder tot de wond in mijn arm vergiftigd was. Ik had nog steeds het verband om en durfde het niet te verwijde ren, eensdeels omdat ik wist dat ik er niets aan kon doen en anderdeels omdat ik bang was, dat de aanblik me zou doen walgen. Er begon zich over de hele arm een blauwgroene kleur te verspreiden en op sommige plekken was de huid beschramd en opengehaald door stekelige planten. De dysenterie betekende nu niets meer. Ik was volkomen opgedroogd, zonder voedsel of water in mijn maag. En toch was er iets dat me staan de hield, een bepaalde kracht, die niet uit mezelf leek te komen. Het was alsof ik uit de werkelijkheid in een droom was overgestapt; en die droom bracht me de zegening van het wegvallen van tijd. Ik telde de uren niet langer en stelde er ook geen belang meer in. Maar ik weet, dat toen ik eindelijk bij de rivier bedding kwam, de zon hpel laag tus sen de bomen hing. Eerst kon ik het water in de rivier niet zien; ik zag alleen de witte ste nen, die het bewijs waren, dat er in de regentijd water over stroomde. Ik was te versuft om er vol opwinding heen te rennen. Ik liep struikelend door en ik viel neer eer ik nog wist of er water was of niet. Toen hoorde ik een zwak borrelend geluid. Het drong langzaam in mijn oren door en werd toen luider; het was een ge luid waarvan een slapende zou zijn ontwaakt. Ik luisterde er een hele tijd naar, voordat ik me voorover boog en een steen wegsleepte en de dansende weerkaatsing van het licht zag. Ik probeerde mijn hoofd omlaag te brengen, maar er was niet genoeg ruimte tussen de stenen en dus haal de ik er nog een paar weg en toen ik het water met mijn lippen aan raakte, leek het alsof zachte vingers mijn ledematen liefkoosden. Ik keer de mijn hoofd opzij en het water vloeide mijn mond in. Het duurde even eer het me lukte te slikken. Toen ik erin slaagde, voelde ik hoe het water door de slokdarm naar mijn maag liep. Mijn keel was nog verhard en de eerste slok gaf geen verlichting. Ik slikte nog zes- of ze venmaal en iedere keer kostte het me grote moeite. Ik voelde me dood moe en kon er niet toe komen nog eens te slikken. Het kwam vaag in nrtjn hersens op, dat ikrvdit water te laat gevonden had. Het kwam er niet zoveel meer op aan. Het enige wat ik wilde, was slapen. Ik sloot mijn ogen en het water spatte in mijn mond en over mijn gezicht en ik was te uitgeput om aan iets an ders te denken dan aan de diepe, donkere slaap, die bezit van me nam en de pijn langzaam wegwiste. Toen ik wakker werd, was het nacht. Een zachte sterrennacht met een zoel windje. Ik kon niet be denken waar ik was. Ik had ge droomd van Bombay en het huis op de heuvel en ik meende dat ik wak ker was geworden op een zachte matras, met een wit kussen onder mijn hoofd en Sabby dicht tegen me aan, Sabby, die met haar lange vingers de doffe pijn in mijn voor hoofd wegstreelde. 'Wordt vervolgd.. (Van een medewerker) Den Haag De ruig beboste streek rond het 70 km. lange Pendo Reillemeer in Idaho, Verenigde Staten, in de vorige eeuw nog een gebied van beschilderde Indianen, pelsjagers, en van goudkoorts bevangen avonturiers, ook thans nog een vrijwel ongerept natuurgebied, is aange wezen als kampterrein voor de 12de wereldjamboree, die ook door een hon derdtal Nederlandse verkenners en pad vinders zal worden bezocht. Na een maandenlange intensieve voorbereiding zijn zij vandaag van Schiphol vertrok ken om in Idaho deze grootse padvinders manifestatie mee te maken. Zij zullen van 1 tot 9 augustus op de jamboree verblijven tussen 16.000 broe der-verkenners uit de gehele wereld u de westelijke landen, maar ook uit India de Philipijnen, uit Formosa en zelfs u_ Vietnam maar ook ruimschoots in d< gelegenheid zijn een belangwekkend deel van Amerika en van het Amerikaanse leven te ontdekken. Vóór de jamboree begint zullen de negentig jongens en hun leiders eerst te gast zijn bij Amerikaanse gezinnen. Direct na het internationale kamp zullen zij een achtdaagse excursie maken per bus door de woeste Rocky Mountains, tijdens welke tocht bezoeken zullen worden gebracht aan het natuurreservaat Yellow Stone Park en de bekende mormonenstad Salt Lake City; zij zullen langs een plaatsje komen met de bijna Amsterdamse naam Provo" er wonen hele bejaarde men sen - en de tocht zal eindigen in San Francisco, waar zij opnieuw een week in Amerikaanse gezinnen zullen worden on dergebracht alvorens weer op 26 augustus naar huis te vliegen. De jongens, afkomstig uit geheel Ne derland, hebben voor dit grandioze avon tuur zo'n 1800 per man bijeen moeten brengen, wat hun met veel vindingrijk heid is gelukt. Bovendien werd van hen geëist dat zij de technische vaardigheid van het verkennen in ruime mate bezitten terwijl zij ook de lang niet lichte tocht van een maand lichamelijk en geestelijk moeten aankunnen. De jongens hebben elkaar en hun leiders al leren kennen op enkele weekendkampen, waar zij werden ingedeeld in patrouilles, die straks op de jamboree Nederland de goede naam moe ten laten behouden die het heeft. De activiteiten en mogelijkheden die hun de eerste 10 dagen van augustus aan het Pendo Reillemeer te wachten staan, zijn niet minder dan duizelingwekkend. Na de indrukwekkende openingsplechtig heid, die ongetwijfeld op de t.v.-schermen van vele landen zal zijn te zien, zullen er talloze mogelijkheden geschapen wor den om de ontmoeting tussen de jonge ren uit de tientallen landen, het eerste doel van de jamboree, te bewerkstelligen. Het internationale contact wordt geacti veerd door het als een van de voorwaar den te stellen voor het behalen van onder scheidingen, onderdeel van het spelele ment dat een zo duidelijke plaats in het verkennen inneemt. Er zullen vrijwel elke avond grote kampvuren gehouden worden met interna tionale shows, door de verkenners zelf te verzorgen. Er kunnen korte tochten ge maakt worden door c|e wouden in de om geving. Bij het kampterrein is een open lucht-zwembad; 20.000 vissen zijn er uitge zet in een meer om door de verkenners 26. Panda en Jollipop staarden ontzet naar de kof ter, uraarin geen spoor van de kostbare diamant te diende vast. „W-we zijn bij de neus genomen." „U hebt mij bij de neus genomen!" verbeterde de poli- tie-inspecteur kwaad een bel-knopje indrukkend. Ik vraag me af of jullie niet meer van de diefstal van de Warapuri-diamant afweten! Misschien probeer je wel om de politie op een vals spoor te brengen! Maar dan moet je vroeger opstaan!" Hij wendde zich tot een binnenkomende agent en wees op zijn beide bezoekers. „Neem de vingerafdrukken van deze twee zwervers!" beval hij. „Een noteer hun naam en adres!" De aangesprokene toog aan het werk en even later konden Panda en Jollipop met zwarte inkt- vingers het politiebureau verlaten. „Voor deze keer laat ik jullie nog gaan!" riep de inspecteur hen waarschuwend na. „Maar als ik jullie was, zou ik maar gauw met de diamant op de proppen komen!" ...PAM weeT IK HOE HET WERKT MAKEN STUURD HEEFT, van alle naties aan de haak te worden ge slagen. Er zal geroeid en gekanood worden, er staat een rodeo met echt cowboywerk op het programma, grootse manifestaties zullen te zien zijn in de grote, aan 50.000 toeschouwers plaats biedende arena Scott ADVERTENTIE Als u met vakantie gaat laat dan uw huid meeprofiteren maar zorg voor een doelmatige bescherming tegen schadelijke invloeden van zon en wind. Voorkom dat uw uiterlijk door uit drogen aan frisheid verliest en ge bruik daarom dagelijks Olie van Olaz waarmee u het vochtgehalte van de huid op peil houdt. Deze tropische olie, verkrijgbaar bij drogisten en parfu merieën, schenkt u een zachte elas tische huid en zorgt ervoor dat ook lang na de vakantie uw zomers- gezonde teint bewaard blijft. Margaret Merril Carpenter, verkenner in de ruimte, zal een bezoek brengen aan het kamp en zijn capsule, de Mercury Seven, zal er te zien zijn. Het eerste padvinderskamp, dat 60 jaar geleden door Lord Baden Powell werd op gezet, zal' nauwgezet worden nagebootst bij wijze van curiositeit. Schutters zullen als Indianen van weleer in deze streek met pijl en boog kunnen schieten, er wordt een gigantische barbecue met 16.000 jongens gehouden, kortom tien dagen zullen te kort blijken te zijn om alles te kunnen zien en alles te kunnen meemaken. Het contingent staat onder leiding van mr. J. W. M. Rademaker, hoofdkwar tier-commissaris buitenland van de Ka tholieke Verkenners. Als zijn plaatsvervan ger treedt op drs. H. Vermeulen, hoofd- Ee<n beeld van een voorbereidings kamp voor de jamboree. kwartier-commissaris van de verkenners bij de Nederlandse Padvinders Vereniging. Beiden zijn ervaren padvinders, die al me nige jamboree hebben meegemaakt. Zij weten welke verantwoordelijkheid ze dra gen en voor welke onverwachte moeilijk heden ze gesteld kunnen worden met een grote groep jongens. Dat heeft de jamboreeleiding van vier jaar geleden ook ervaren, toen men, met een veel groter aantal met bussen op weg was naar Griekenland. Men kwam aan in Skopje, een dag nadat een aardbeving de halve stad in een puinhoop had ver anderd. Van het studentenhuis dat de Ne derlanders had moeten huisvesten, stond geen steen meer op de ander. Een van mijn tantes heeft een nutricia. Een andere heeft een bisambuik. Nu denkt u misschien dat ik onze familie kwalen aan het beschrijven ben, en dat is ook zo. Het is een familiekwaal van de familie mens om zich als teken van beschaving in beestenvellen te hullen. Zonder deze omstandigheid zouden er geen nertsen worden gefokt, en dan had het ook niet kunnen gebeuren dat de hand van een nertsenvriend of een mensenhater ze bij honderden uit de hokken van een Udense fokkerij had bevrijd en toegevoegd aan de fauna van het Nederlandse landschap. De aanwinst is fraai maar verontrustend. Weliswaar is de snelheid waarmee een nerts zich voortplant niet zo groot als de voortplantingssnelheid van 't geluid maar op één punt heeft de nerts een voorsprong. Hoe verder het geluid zich voortplamt, hoe minder geluid. Hoe verder een nerts zich voortplant, hoe meer nertsen. De uitbreidingsmogelijkheden van de familie nerts, voor zover het de los lopende leden betreft, worden in hoofd zaak bepaald door het beschikbare voedsel. Nertsen hebben daarbij de zelfde voorkeur als mensen uit hun eigen kringen. Kip, fazant, konijn, maar dan zonder appelmoes of zuur kool. Zolang er dus nertsen rondsluipen zullen de konijnenfokkers en kuiken broeders enorm moeten oppassen. An ders zijn de kippen en de konijnen binnen korte tijd even zeldzaam als de nertsen talrijk. Misschien zullen de sociale gevolgen van een dergelijke verschuiving u pas duidelijk worden wanneer u over enige tijd de galavoorstelling bezoekt waar op uw vrouw haar nieuwe nertsmantel tje lanceert. U hebt er jarenlang voor kromgelegen, maar alle dames zitten meteen recht overeind. „Die draagt nog nerts", hoort u fluisteren door een mevrouw die als bewijs van grote wel stand een half gevild konijn om de hals draagt. „Dégoutant" roept een andere die met een stola van kippe- veren zichzelf tussen de schouder bladen kietelt. Waar u langsschrijdt wenden allen het hoofd af, alsof uw vrouw geen nerts droeg, maar bunzing. Om een overeenkomstige ramp te voorkomen heb ik met mijn vrouw af gesproken dat ik haar volgende week voor haar verjaardag geen nertsman tel zal geven, maar een nieuw vloer kleed voor mijn werkkamer. En onze dochters hebben we inge prent nooit nerts aan te nemen van vreemde mannen. KREMS, Oostenrijk (Reuter) Dr. Norbert Burger, een 38-jarige Oostenrijk se hoogleraar, die de leider van een neo- nazistische organisatie zou zijn, is zater dag in Krems gearresteerd. De betrokken organisatie wenst aansluiting van de Italiaanse provincie Alto Adige (Zuid- Tirol) bij Oostenrijk. Burger had tegen over het Westduitse blad „Der Spiegel" verklaard dat meer dan ooit bomaansla gen nodig zijn om Italië te bewegen tot overdracht van het gebied aan Oostenrijk. 37. „Mijn man is een goed mens, Edel achtbare. vol begrip", vervolgt mevrouw Seah. ..Hij zei dat we de jongen juist uitstekend konden gebruiken voor onze troep, en hij hield van hem of het zijn eigen kind was. De vader van mijn zoontje met wie ik negen jaar geleden in Woe-yie getrouwd was, had mijn hoofd op hol ge bracht met verhalen over het rijke leven dat ik bij hem zou krijgen. Zijn eerste vrouw zou weldra doodgaan, en dan zou ik haar plaats innemen. Het bleken alle maal leugens te zijn. Al gauw was ik niet meer dan een sloof in zijn huis. Na een jaar ben ik van hem gescheiden, en gelukkig ontmoette ik toen Seah, mijn tegenwoordige man". „Hebt U Uw man ooit verteld met wie U vroeger getrouwd ben geweest?" vraagt de Rechter. „Nee, Edelachtbare", antwoordt mevrouw Seah na een lichte aarzeling. „U zult het mis schien vreemd vinden, maar ik heb er nooit over willen spreken. Wat zou het ook voor zin hebben gehad? Hij heeft mij wel slecht behandeld, maar waarom zou ik hem zwart maken? Hij was tenslotte de vader van mijn zoon. Bovendien heeft mijn man er nooit op aangedrongen dat ik zou vertellen wie mijn eerste man was ge weest". De Rechter knikt peinzend. Hij begint licht te zien in de zaak, maar hij „Leidt de gevangene Lau voor", zegt hij. moet heel voorzichtig te werk gaan. «i 890. Vier man sterk stonden de vijan den eensklaps tegenover Bram, die mid den in zijn fraaiste solo bleef steken. „Handen omhoog", roep Komijntje. „Dan vergaat het schip", zei Bram. „Laat dan maar zitten", zei Komijntje. ,Als je maar begrijpt, dat wij nu de baas zijn. Jij geeft je nu over, we zullen je binden en ik neem het roer over... toeval lig heb ik daar een beetje verstand van. Zo niet, dan zullen we helaas andere maatregelen moeten nemen". „Ik ben de kapitein op deze jonk", zei Bram duidelijk. „Als kapitein geef ik nooit het roer uit handen. Wie me heb ben wil, moet me maar halen". „Ten aanval", riep Komijntje en het edele viertal stormde naar voren met de bedoeling Bram regelrecht in het water te smijten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6