Prof. Heertje: „Geen marxistische hobbelpaarden gaan berijden" Reactie op „De macht van de rooie ruggen Vervolgnota's nodig COGNAC, JOSEPH GUY W erkgelegenheid in Deventer nog zorgelijk Grootste hoogoven ter wereld Meer bestellingen staalindustrie bij Schoenproduktie dit jaar wellicht vijf pet lager KVP-gespreksgroep over nota ruimtelijke ordening SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen oplossing Italiaanse invoer van strijkgarenwollenstoffen Weer aardgas in zee gevonden Yarkensprijzen worden lager Geen zegen Nieuwe directeur bij De Spaarnestad In zee verdronken 11' DINSDAG 25 JULI 1967 9 Arbeiders Tinbergen )G^C Slinger In de herfst SL Stemming van heden Het is van groot belang te beseffen aldus het artikel dat de groei in de eer ste plaats moet komen van de mate waar in binnen de muren van de onderneming aan de technische ontwikkeling kan wor den deelgenomen. Onder de kop „Nieuw Links wordt oud" hebben prof. dr. A. Heertje en drs. V. Halberstadt in het laatste nummer van Economisch-Statistische Berichten een aanval gedaan op het door groep Nieuw Links in de P. v. d. A. gelanceerde „plan van structuurhervormingen", dat onder de titel „De macht van de rooie ruggen" in de handel zal worden gebracht. Volgens de schrijvers van het artikel is een dui delijke steliingname gewenst, omdat de betekenis van dit plan uitgaat boven een interne partijpolitieke discussie. De her vormingen die het behelst komen voor een belangrijk deel neer op een maat schappelijke omwenteling, die „noodzake lijk is door de verregaande economische ongelijkheid die onverbrekelijk verbonden is met de structuur van de kapitalistische samenleving". Prof. Heertje en drs. Halberstadt menen dat men zich niet aan de indruk kan ont trekken dat de aanhangers van dit plan zich baseren op een aantal opvattingen van Karl Marx, die leefde van 1818 tot 1883. „De vele discussies in de economische we tenschap sindsdien hebben geleid tot het inzicht dat aan de marxistische visie op het economisch gebeuren wel een zekere partiële betekenis toekomt, maar dat men zich aan een onaanvaardbare eenzijdig heid schuldig maakt door dit gebeuren in tegraal op een Marxistische wijze te ver klaren. Juist tegen deze achtergrond maken deze voorstellen een dogmatische indruk. Ge wezen wordt op het ontbreken van een argumentatie op grond waarvan uit de „economische ongelijkheid", waardoor onze ADVERTENTIE „kapitalistische samenleving" zou worden gekenmerkt de voorgestelde nationalisatie van bank- en verzekeringswezen kan wor den afgeleid. De schrijvers menen dat het voorstel om de investeringsactiviteit volledig in handen van de overheid te leggen blijk baar niet wordt ingegeven door overwe gingen van doelmatigheid in het econo misch proces, maar veeleer lijkt te zijn ge baseerd op de wens een rood voetje te halen bij „arbeiders, kleine luiden, intel lectuelen en technici, studenten en andere jeugdigen". Bovendien aldus het artikel wordt volledig voorbijgegaan aan de omstandigheden dat Nederland een open economie is, zodat de nationalisatie van het bank- en verzekeringswezen tot een desastreuze inperking van onze interna tionale economische positie zou leiden. DJSTIIIERIE JOSEPH GVt Ics Mtfniries JARNAC - COGNAC PRODUIT DE FFANCP, - W1«JW per pele ties Voor zover de gewraakte opvattingen neerkomen op een pleidooi voor een vol ledige centrale leiding van het produktie- distributie-en consumptieproces, wordt ge wezen op de onder andere door de eco noom prof. Tinbergen naar voren gebrach te opvatting dat een optimale organisatie van het economisch leven alleen mogelijk is bij een belangrijk aandeel van een op ondernemingsgewijze produktie gebaseer de particuliere sector. Als aanwijzing dat de opvatting van Tinbergen ook empirisch hout snijdt, wordt het feit genoemd dat in de Oosteuropese economieën het markt mechanisme op bescheiden schaal weer wordt ingevoerd en bij de investeringsbe slissingen een zekere mate van decentrali satie wordt geïntroduceerd. Wat het voorstel betreft de institutione le beleggers te dwingen leningen tegen een lage rente te verstrekken, wordt op gemerkt dat blijkbaar niet is overwogen in hoeverre dit uit een oogpunt van optima le economische groei een verstandige po litiek zou zijn. Het grote gevaar schuilt volgens de schrijvers van het artikel in het niet aanleggen van een doelmatigheids criterium bij de uitgangspunten voor de ze nationalisaties en structuurhervormin gen. Hierdoor wordt volgens hen met na me de fundamentele vraag terzijde ge steld onder welke voorwaarden een opti male economische groei verwezenlijkt kan worden. (Van onze correspondent) DEVENTER Ondanks de komst van een aantal nieuwe bedrijven maakt het gemeentebestuur van Deventer zich nog altijd zorgen om de werkgelegenheid. Bij de opening van een fabriek voor ge perst veevoeder, eigendom van ongeveer veertig zelfstandige molenaars in pver ijssel en een groot deel van Gelderland werd bekendgemaakt dat van de oor spronkelijk 1580 mensen die werkeloos zijn geworden bij de bedrijfssluitingen eind '65 en begin '66, altijd nog een groot aantal geen werk heeft. De bestaande industrie heeft 450 man personeel kunnen opnemen. De acht nieu we bedrijven, die Deventer na de sluitin gen heeft gekregen, hebben 300 tot 350 ontslagen werknemers aangetrokken. De dienstsector heeft tenslotte ook een aantal werknemers opgenomen. De dreigende jeugdwerkloosheid in het district Deventer heeft daarentegen het gemeentebestuur niet optimistisch ge stemd. „Juist nu in Nederland de slinger yan de economische politiek weer gaat in de rich ting van een beleid op korte termijn is het volgens prof. Heertje en drs. Halberstadt hoogst noodzakelijk de groei van de volks huishouding op langere termijn op de voorgrond te stellen in plaats van marxis tische hobbelpaarden te berijden. Zo kan men zich volgens hen afvragen of bij de huidige bezuinigingen op het gebied van onderwijs en wetenschappen in voldoende mate een afweging plaatsvindt van de noodzaak op korte termijn te bezuinigen en de betekenis van het onderwijs voor de economische groei op lange termijn. Geconcludeerd wordt dat het voor de meningsvorming in de P.v.d.A. en daar mee voor de politieke duidelijkheid in Ne derland van groot belang is wanneer om trent deze recente opvattingen van nieuw links een openbare gedachtenwisseling plaatsvindt. OSAKA (AP). De Japanse Yawata ijzer- en staalmaatschappij heeft maan dag bekendgemaakt dat te Sakai in de buitenwijken van Osaka de grootste hoogoven ter wereld gereed gekomen is. De hoogoven, die een capaciteit van 2.602 kubieke meter heeft, zal op 31 ju li aangestoken worden. Door deze nieuwe hoogoven zal de maandelijke produktie van Yawata stij gen tot ruim één miljoen ton. Daarmede zal deze onderneming de op twee na grootste staalfabriek ter wereld zijn ge worden. De bestellingen bij de staalindustrie van de EGKS hebben in juni een totaal van 5,9 miljoen ton bereikt, dat is 16,9 per cent meer dan in mei. Het totaal van de bestellingen in het eerste halfjaar van 1967 beliep 32,4 mil joen ton, iets minder dan het totaal in het eerste halfjaar van 1966, te weten 32,7 miljoen ton. Qj&Jj£%j£jlii}ggn uit dg, zes EGKS-lan- den Sijn enigszins gedahld vergeleken met vorig jaar, die uit derde landen evenwel zijn toegenomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de schoenproduktie in Nederland dit jaar met vijf percent zal dalen. Dit staat in het jaarverslag van de Federatie van Neder landse Schoenfabrikanten. De steeds toenemende invoer geeft de schoenindustrie grote zorg. In de nabije toekomst zal het onderzoek naar de fac toren die hieraan ten grondslag liggen hoge prioriteit genieten. De import be draagt thans 27 percent van het binnen landse verbruik. In de afgelopen 10 jaren is dit percentage zeer regelmatig geste gen zodat gevreesd moet worden dat de Nederlandse afzet op de eigen markt zal afnemen als de invoertoeneming niet met succes wordt bestreden. „Meenden wij vorig jaar dat het stij gingstempo van de invoer duidelijke teke nen van afzwakking vertoonde, in 1966 valt opnieuw een scherpe stijging te con stateren. De voornaamste landen van oor sprong zijn in volgorde van belangrijkheid Italië, West-Duitsland, België en Frank rijk, die samen 84 percent van de totale importwaarde leverden", aldus de Fede ratie van Nederlandse Schoenfabrikanten. Ondanks de verslechterde concurrentie positie en dank zij enorme inspanningen slaagde de schoenindustrie erin de export uit te breiden. De groei van de buiten landse afzet was echter niet voldoende om de teruggang op de binnenlandse markt te compenseren. De federatie verwacht dat de exportcij fers gunstig beïnvloed zullen worden door de vrij aanzienlijke orders die een aan tal fabrikanten direct of indirect uit Rus land hebben gekregen. Vandaag is het verslag verschenen van een ééndaags gesprek, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming (het weten schappelijk bureau van de K.V.P.) op 11 mei te Doorn heeft georganiseerd over de tweede nota ruimtelijke ordening. De gespreksgroep kwam tot de conclusie dat tussen nu en het door de regering in het oog gevatte jaar 2000 zeker vervolgnota's noodzakelijk zijn: niet alleen maar „bij sturen" aan de hand van de voorliggende nota, doch metterdaad vervolg- of her zieningsnota's, liefst om de vijf of zes jaar. Deze nota's, bij de samenstelling waar van ook wetenschappelijke onderzoekers buiten de ambtelijke sfeer zouden dienen mee te denken, dienen meer concreet te zijn, bepaald ook over de kosten. Ten aanzien van een van de hoofdlijnen in de nota de spreiding van de bevolking wordt in het verslag opgemerkt dat de verbetering van de werkgelegenheid en infrastructuur tot effect moeten hebben dat ten minste de natuurlijke aanwas van het noorden en oosten daar gevestigd blijft en niet door vertrek de bevolkings problematiek elders in het land verhevigt. Naar bevind van zaken kan de ontwikke lingsstimulering wel meer of minder, maar niet anders worden. Het spreidingsbeleid moet duidelijk ge differentieerd worden: le. een beleid ge richt op perifere gebieden (met in het bijzonder regionaal effect), respectieve lijk 2e een spreidingsbeleid gericht op de Alcor 25 te Marseille. Algorab 24 v.' Salvador Bahia n. Las Palmas. Alhena pass. 24 St. Paul Rocks n. Santos. Ameland 25 te Piraeus. Amsteldiep 24 ten anker Rio de la Plata. Amsteldijk 24 te Antwerpen. Angolakust 24 ten anker Boma n. MaMtadi. Area 25 te Recife verw. Argos 24 v. Malta n. Piraeus. Attis 24 t.h.v. Quessant n. Amsterdam. Avedrecht pass. 24 Kaap de Goede Hoop n. Antwerpen. Bawean 25 te Las Palmas. Borneo 24 v. Genua n. Las Palmas. Caltex Delfzijl 24 te Immingham. Caltex Gorinchem 24 te Dingle. Caltex Leiden 24 te Port Elizabeth. Caltex Madrid 24 v. Rastanura n. Mombasa. Cartago 25 te Cristobal. Ceres 24 v. Le Havre n. Curagao. Congokust 24 te Douala. Delft 24 v. Curagao n. La Guara. Dione 25 te St. Vincent. Dosina 25 v. Genua n. Essider. Echo 25 te Dakar. Eos 24 v. Lattakia n. Alexandrië. Esso Amsterdam 24 t.h.v. Muscat n. Bahrain. Esso Den Haag 24 te Rastanura. Gaasterdijk 25 te Norfolk. Ganymedes 25 te San Antonio. Geeststar 25 te Preston. Gooiland 25 te Porto Alegre. Graveland 25 te Bremen. Hilversum pass. 24 Landsend n. Amsterdam. Hollands Dreef 25 te Mombasa. Jason 24 v. Demerara n. Baltimore. Kalydon 24 te Norrkoping. Karimun 24 v. Djibouti n. Singapore. Kerkedijk 25 te Le Havre verw. Kopionella 24 te Thameshaven. Liberiakust 25 te Dakar verw. Lycaon 24 v. Bangkok n. Singapore. Maron 25 te Paramaribo. Mataram 25 te Port Swettenham verw. Memnon 24 v. Elbe n. Rotterdam. De Nederlandse regering betreurt het ten zeerste dat de Europese commissie gemeend heeft het probleem van de Ne derlandse strijkgarenwollenstoffen te moe ten afdoen met een machtiging die geen soelaas biedt. Dit antwoordt minister De Block (Economische Zaken) op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nelissen (KVP). De beslissing van de Europese com missie op het Nederlandse verzoek tot toepassing van artikel 226 van het EEG- verdrag ten aanzien van de invoer van strijkgarenwollenstoffen van Italiaanse herkomst opent alleen de mogelijkheid tot werkelijke beperking van deze in voer, wanneer deze in 1967 het volume van 1966 zou overtreffen. „De tot en met mei gerealiseerde invoer in 1967 ligt evenwel negentien percent lager dan in de overeenkomstige periode van 1966, waarbij opgemerkt zij, dat in 1966 de import uit Italië hoger was dan in enig vorig jaar, zo zegt minister De Block. De bewindsman heeft dan ook slechts enkele dagen na het bekend worden van de commissiebeslissing, namelijk op 3 juli, bezwaar gemaakt in een persoon lijk interventie bij het eerstverantwoor delijke lid van de Europese commissie de heer Colonna di Paliano, zonder dat dit echter nieuwe perspectieven geopend heeft. Inmiddels heeft de federatie van de Ne derlandse wolindustrie in een audiën tie op 6 juli verzocht geen gebruik te maken van de huidige machtiging om dat zulks zinloos zou zijn. Op grond daarvan heeft minister De Block de con- tingentering waartoe Nederland gemach tigd was, niet ingesteld. Mentor 24 v. Izmir n. Valencia. Mercurius 25 te Port of Spain. Mississippi Lloyd 24 te Damman. Moerdijk 25 te Los Angeles. Mijdrecht pass. 24 Quessant n. Lavera. Neder Eems 24 te Apia. Neder Rhone 24 te Singapore. Ommenkerk 24 te Antwerpen. Onoba 24 v. Fredericia n. Mena. Ouwerkerk 24 v. Takoradi n. Las Palmas. Overijsel pass. 24 Gibraltar n. Le Havre. Philippia 24 t.h.v. Algiers n. Rotterdam. Poolster 24 te Williamsport. Prinses Maria 24 te Montreal. Prins Willem II 24 te Liverpool. Radja 25 v. Tripoli n. Genua. Rotterdam 24 te Le Havre. Schelpwijk 25 te Hamburg. Servaaskerk pass. 24 Reunion n. Las Palmas. Sinoutskerk 25 te Yokohama verw. Socrates 24 t.h.v. Hoek van Holland n. Delfzijl Soestdijk 24 v. Hamburg n. Bremen. Straat Bali 24 te Kaapstad. Straat Cook 25 te Lourenco Marques. Tamara 24 v. Hamburg n. Brest. Tara 24 dw. Kaap Finisterre n. Las Palmas. Theron 25 te Philadelphia. Tjiliwong 23 v. Bangkok n. Port Swettenham Tjitarum 25 te Fiji verw. Tjiwangi 24 v. Brisbane n. Nagoya. Vasum 24 te Mena. Waardrecht 25 te Coatzacoalcos. Westertoren 24 te Akrotiri. Zonnekerk 24 te Lissabon. LONDEN (AP) In de Noordzee is opnieuw aardgas aangeboord. Het boor eiland Transocean II van Shell U.K. Ex ploration and Production Ltd stuitte negentig kilometer van de kust van Nor folk op gas. Een woordvoerder verklaarde dat het hier geen nieuwe gasbel betreft, maar dat hiermee is bevestigd, dat zich in oos telijke richting een onuitputtelijke voor raad gas uitstrekt. Het aanbod van varkens in de E.E.G en met name ook in Nederland zal de komende herfst en in de eerste helft van 1968 een hoogtepunt bereiken. Dit conclu deert de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, in een nota aan het bestuur. Het bijzonder grote aanbod zal een zekere druk gaan uitoefenen op de markt en het prijspeil In welke mate, is nog moeilijk te voor spellen. uitstralingsgebieden rond de randstad (met een in het bijzonder nationaal ef fect). De groep was van mening, dat ruimte lijke ordening ook op Europees niveau moet worden aangepakt. Gedacht werd om in EEG-verband te komen tot een permanent ministerscomité voor de ruim telijke ordening. Enkele voor de hand lig gende, zeer belangrijke elementen voor internationale ruimte-ordening zijn wel verkeer, vervoer en recreatie. Bij spreiding buiten de randstad dienen de rijksinstellingen voorop te gaan. Voor al nieuwe rijksdiensten moeten buiten de randstad komen. Het instellen op korte termijn van een nationaal commissariaat voor de werkge legenheid zou naar de mening van de grote meerderheid van de gespreksgroep een praktische en concrete conclusie kun- nen zijn. Het lijkt naar de smaak van de deel nemers aan het gesprek de taak van het parlement om van de regering concrete toezeggingen te krijgen wat zij voor een gefaseerd ontwikkelingsplan op middel lange termijn wenst uit te trekken. Het gaat daarbij om vele honderden mil joenen. Uitdrukkelijk wordt daarbij aan getekend dat de groep herziening nodig acht in de structuur van de verdeling van de overheidsgelden. Het gesprek werd geleid door mr. J. L. M. Niers. Deelnemers waren mej. mr. J. M. C. van Driel, mevr. A. Groensmit- van der Kallen, A. Bevers, drs. H. P. M. van der Drift, mr. Th. Elsenburg, dr. M. van Huiten, prof. dr. ir. F. M. Maas, F. Th. van der Maden, W. A.S. van Meel, dr. P. D. M. Pijnenburg ,prof. dr. G. A. Wissink en drs. J. M. Aarden. Drs. P. C. W. M. Bogaers, die de nota als minister mede heeft ondertekend, nam als gast aan het gesprek deel. SINGAPORE (Reuter). In Singa pore hadden dertig nonnen van een Boeddhistische tempel in een loterij 21.000 dollar (bijna 25.000 gidden) ge wonnen. Men besloot 10.000 dollar te investeren in een pandjeshuis. Op weg naar de tempel met de rest van het geld werden de nonnen door vier ge wapende mannen beroofd. De zusters zagen hierin een aanwijzing dat er geen zegen op de prijs rustte en gaven de 10.000 dollar alsnog voor liefdadige doeleinden. «Met -ingang" vïrrf 9 september is be noemd tot directeur van de N.V. Uitgeve rij De Spaarnestad' in ttaarlem drs. J. P. M. Vermeulen, thans directeur van Bra bants Dagblad N.V. in Den Bosch, die evenals De Spaarnestad deel uitmaakt /an de Verenigde Nederlandse Uitgevers bedrijven. Drs. Vermeulen volgt de huidige direc teur, de heer M. G. J. W. Baltussen, op die per 1 september om gezondheidsrede nen ontslag heeft gevraagd. Met ingang van diezelfde datum legt ook de adjunct directeur van De Spaarnestad, de heer K. W. Jacobs, om gezondheidsredenen zijn functie neer. Tot waarnemend directeur van Bra bants Dagblad is benoemd de adjunct directeur van Eindhovens Dagblad mr. P. G. Sijpkens. Ook deze krant behoort tot het V.N.U.-concern. Aan het strand bij Callantsoog is de ze venjarige Hugo Mathijs Speljer uit Am sterdam verdronken. De jongen was met zijn broertjes op een strekdam met een schepnet aan het vissen. Vermoedelijk is hij van de strekdam afgegleden en in een diepe geul terecht gekomen. WTT! M Hg WwnPkU 1 WK WW1-C-' S: w-r-w?» iii-iviiWhvayfr VERHANDELDE FONDSEN 21/7 24/7 382 382 190 49.7% 176 108 28.3^ 84 22% Totaal Hoger Lager Gelijk 122 84 AVONDVERKEER A K.T1. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. 131-131.80 97.80-99 90.80 356 131 98 20 90i50 Atch. Top. Can, Pacific Illirf. Cent N.Y. Centr. Penssylvani South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison McDonn. D.C. Du. de Nem. E. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 29% 30% 69% 69% 69% 69% 83% 82% 70% 70% 32% 33% 43% 43% 39 Va 39 58% 57% 55% 54% 72 71 53 52% 35% 35 49% 48% 36% 35% 101 100 47% 47 60 60% 33% 33% 50% 49% 155% 154 138% 133% 104% 103% 84% 83% 48 47% A. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont.Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Uniroyal Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L M. 13% 14% 40 40 99% 99% 102 102% 48 48% 24% 24% 52% 53 48% 47% 36% 37% 59% 59 67% 69% 41% 42% 37% 38 Va 64% 65 61% 61 75% 76% 95% 95% 11% 11% 48 48 43% 43% 48% 48% 60% 61 31 30% 52% 53 Va 97 97 De betere stemming van gisteren kon vandaag aan het Dam rak niet behouden blijven. In verschillende afdelingen werd een stap terug gedaan. De markt zat ook zonder stimulerend nieuws, de teleurstellende houding van Wall Street was ook «en factor waarmee rekening moest worden gehouden. Van de Nederlandse fondsen was Royal Dutch daar nog een kwart dol lar opgelopen, de overige fondsen bleven onveranderd. De Al gerijnse concessie voor Koninklijke Shell heeft de koers voor Koninklijke Olie na de avance van gisteren op 103 niet beïn vloed. Uit het buitenland was weinig of geen belangstelling, ook het publiek wachtte liever af. De handel was aanmerkelijk minder dan gisteren Op het Damrak was na afbrokkelende markt op de voorbeurs het verlies van Koninklijke Olie 70 cent op 130.60. Philips zakte 70 cent tot 97.80, Unilever daalde 40 cent tot 90.30. Hoogovens werd onveranderd 87 geadviseerd, KLM bleef 354. Tegen de markt In was AKU licht in herstel met een winst van 40 cent tot 53,10. Dow Jones-indexcijfers: Industrie 904.53 5.03); Spoorwegen 271.89 1.10); Nutsbedrijven 132.57 (onv.). 25 JULI ACTIEVE AANDELEN A.K.U. Deli Mij Hoogovens Philips Unilever Dordt petr. Dordt Petr. Kon. Petr. 53.80 87.20 88 98.60 90.70 6171/a 6161/2 131.60 53.10 84.80 87.80 97.90 90.30 6151/2 6141/2 131.10 SCHEEPVAART EN LUCHTVAART a.A.L. lava-Ch. P. K.L.M. K N.S.M. St. Mij Ned. Nievelt Goud 1111 921/4 187 933,4 H514 Ommeren Rot. Lloyd 5ch. Unie 19634 154 1451/4 91% 187 353 92% 115 IIIV2 1951/2 1541/2 I4414 OBLIGATIES: N. '66-1 7 104% 104% N. '66-2ij7 104 A gl 104/, N. '66 6% 9911 97% 100 N. '67 6 97/6 N. '65-1 5% 95 95 Va N. '65-2 5% N. '64-1 5% 95 95 Va 91% 91A N. '64-2 5% 91% 91A N. '64 5 89% 89 Va N. '58 4% 89 Va 89% N. '59 4% 87 87% N. '60-1 4% 88% 88% N. '60-2 4% 86} e 86% N '63 4% 86% 86^4 N'. *64 4% 95}| 87 95% N. '59 4% 87% N. '60 4% 84% 84% 85 N. '61 4% 84% N. '63-1 4% 83% 8312 N. '63-2 4% 93% 84 N. '61 4 85% N. '62 4 82% 82% N. '53 3% 80% 80 A N. St. '47 3% 71 70% 8934 N. '51 3% 89% gl N. *53 1-2 3% 84% 84% N. '56 3% 81% 8%2 N. '48 3% 72% 72% 74 N. '50 1-2 3% 73% N. '54 1-2 3% 76/e 76% N. *55-1 3% 75% 81% 76% N '55-2 3% 82 N. *37 3 82% Gr. b. '46 3 83 83 gl Dollar '47 3 89% 89% Inv C. 3 98% 98% Indië '37-a 3 93% 93% gb Wonin. '57 6 98V4 98 A ld. '58 '59 4% 87/e 87% ld. '60 4% 88% 88 CULTURES: Amsterd. R. H.V.A.-m. Ver A. 1.000'47 3% A. 1 000'48 3% R'd. '52 1 414 B.N.G. '65-1 6 ld. '65-2 6 ld. '65-1 5% ld. '65-2 5% ld. *65 5% ld. '58 51/4 ld. '64 51/4 ld. '58 5 ld '64-1 ld. '52 41/4 ld. r.s.b. '52 ld. 500 '57 Exp. Fin. Exp. Fin Gron. IncL'52 M. C. '57 1-3 N B. '65 53/4 Nt. I.b. '65 5% N. I.b. 4% Alb. H. '55 4 Ams. B. 5 Bij enk. 6 Co-op N. o. B. Co-op R. N. Gasun. 5% Philips Philips '48 3% Philips '49 31/2 Pgem '57 6 ld. '52 41/2 Pegus 2 '57 6 PGEM 6 PGEM 4% OBLIGATIES: Luchtv., spoor, pr. obligaties 64% 66 116% 88 87% 87% 96% 961/2 96 Va 961/2 94% 94% 94% 94% 92 Va 92 Va 92 Va 92% 90% 90% 89% 89V4 891/4 89V4 90 Va 90% 159 10^ 911 91 1 95% 95 95 951/4 95 96 127 104 104 96% 96% 92 92% 94 97 96% 94 94V2 b 99% 99% 97% 97% 88% 89 KLM 15 j 5 93% KLM 20 j. 4% 92 N. Sp, 4% 91 Al km. '56 2% 73>/4 Asd '33 100 lil1,i id. pr.obl. 51 87 id. '56-1 78% id. '56-2 93li id. '56-3 92% id. '59 78% Breda '54 77 Dordr. '56 72% Eindh. '54 74% Enschede '54 72% 's-Gr.h. 52-1 89% id. '52-2 R'dam 52-1 id. '52-2 id. '57 Utrecht '52 Z -Holl. '57 Z.-Holl. '59 A.K.U. 4% Ams. Br. 3% Borsumij 3% V. Gelder 4% Hoogovens 5% 107% Sch. Hon. 41/2 89% 88 88% 88% 85% 85% 90 112 88% 93% 92 9034 71% 87 77% 93} i 1 92% 77% 77% 71% 73 88% 87% 105 8934 112 86% 107% 89% Bank-, krediet en verzekeringswezen A. Bank N. 235 238 AMEV 802% 801 Amro B. 48.70 48.50 Ass. St. R'd. BOZ 300 304 Cultuurb. 67 67% Groninger I. 152 b 152 b H B.U. c.v.a. 189% 455 189% Holl. S. eert. 452 Kas Ass. 112% 113 Nat. I. B. 3% Nat.-N. eert 554 552 N. Cr.b. 173 173 N. Mid.bank 89 89 N. Overzee B 166 165% RVS eert. 493 497 Slavenb Bk 167% 167% Ngombezi 46% b 46% Handel, industrie en diversen: Albert H. 925 926 A. Hand. Mij 118 118% A.V.I.M. Amstel Br. 369 366 Ams. Ballast 427 427 Ams. Droogd 107% 106% Ams. Rijtuig 153 151 A.N.I.E.M. 72% 72 A.S.W 240 Beeren 10% 10% Beers 255 b 251 Begemann 118 118% Bensdorp 400 b Bergh. en J. 219 219 Bergoss. Tap. 334% 334 Berkel 135 134 Bernet 152 1 Blaauwhoed 90.80 91 Blijdensteijn 72% 73% Boer (De) Dr 341 345 Bols 184 185 Bors. Wehry 75% 75% Braat A'dam Breda Mach 242 243 Bredero Ver 427 433 Brocades 764 764% Bührmann-T 456 455 Buttinger 225 227 Bijenkorf 518 517 Calvé 640% 636 Carp's Garen 180 184 Centr. Suiker 395 393 1 Crane 63 63% Curag. H. Mij 159 162 Daalderop 144 146 Dagra 206% 206 1 Desseaux 301 302 Dikkers 109 109% Dorp Co Dr.-Overijs. 108 108 Drie Hoef ij z. 90 90 D.R.U. 259% 258% Duyvis 281% Elsevier Emba Enkes Erdal Excelsior Figee Fokker Ford 275.50 128% 175% 446 66% 125 397% 1000 Gazelle Gelder (Van) 107% Gelderland-T 398 Gelderman 38 Gerofabr. N.B. Geveke en Co 492 Gist- Spir 659 Grasso 112 b Grinten v. d. Grofsmederij ter Zn 890 93% 128% b 275 127% 179 447 68 124 393 1000 167 106 394 38 658 116 880 93 'p^emeijer Halberg 't Hart Instr Hatema Havenwerken Heineken Hensen Hero Hoek Mach Holec Holl. Kattenb Holl. Beton oil. Constr Holl. Melks. Homburg oogenbosch Hoogenstr. C. Hooim. Zn Indoheem I.B.B. Interlas Internatio Intern. G. B. Inventum Jongeneel H.. Kemo Cors. Kempen e. B Key Hout 1 Smits Kiene 1.000 Kon. Adam K. N. Papier Kon. T. Unie Kon. Z. Ketj. Korenschoof Kou dij s K.V.T. Kwatta 94.20 60 140% 189 102% 168 427 191 63% 351 83.50 289% 229% 230 127 94 29.40 155 402% 297% 300 133 b 268 455 1 125 1 152% 184 58 716 117 367 -eeuw. Papier 267 b !sche Wol 311% Uindeteves 120 Lijempf 177 Lijm G Delft 137 Macintosh 425 Meelfabr. 385 Mees' B'wm. 119 Metaverpa 94.50 63% 140 190 102 553 168 181 428 185 63% 349V2 83.70 229% 222 127 93% 29.10 400 297% 315 133 272 4501 100 1201 152% 64 1 181 57 712 165 1161 360 177 267 b 311% 119 173 138 425 384 119 Meteoor Bet Misset Mosa Mulder-Vog. Müller Co Mijnb. W. Naarden Naeff Gebr. Ne dap N. Dagbl. U N. Dok Mij N. Exp. P. N. Kabelfabr. N. Melk-Unie N. Scheepsb Nelle, Van Netam Nieaf Norit Nyma Nijverd.-t.C. Oranjeboom Dgem. Palembang Palthe Phil, 100 6 p Pietersen A. Pont Hout Joorter Reesink e Co Reineveld Riva Ruhaak öchelde srl.-Holl. Expl. Mij Sch. h. Expl. '66 >k beton Scholten Car. Scholten Hen )p. Sé.jet •°ld Simon de Wit Simon's Emb Smit N ij meg. .larnestad stokvis St sp. Twent Swaay, Van Synres 95% 272 200 1 284 286 263 420 138 153 152% 71 268 216 90% 280 162% 99 166.50 47 87 3931/2 101.20 61 93 186% 57 162 143 255 144% 208 36.50 25.20 179 260 87 86 b 107 ij 386 891 177 630 83% 59% 278% 178% Tab. Philips 83 T.B. Manjnen 143 Technische U 258 Texoprtnt Thom. Drij Thorns. V. B. w Kabel H 98 90 102 V 95% 272 199 282 289% 263 418 141 154% 88 73 268% 88 282 161% 99% 166.20 46% 87% 382 101.50 86 60% 188 56% 160 1 145 250 143 208 35.60 24.50 180 255 1 86 83 105 390%' 88-1 175 629 84 58% 278% 180 85 142 259 99% 92 4 346 Ubbink-Davo Udenhout Unikap 'nil 1000 Unil. 100 6c pi Unil. 1000 afl Utermühlen 127% 141 110 98% 65% 284% Utr Asphaltl. 223 14 125% 143 110 98% 66 284 220 Varossieau 191% Veenend. S.sp 185 183-b Veneta 166 167 Ver. Glasf 105 106 V.M.F. 168 168% Ver. Touwf. 156 153% Vettewinkel 267 270 Vezelverw 103 105 Vihamij 116% 119 Vorst Cult M. 80 85 Vredest. Rubb 118 117% Vries (De) IJ 102% 104Va Vulcaansoord 49 49 Walvlschvaart 320 320 Wereldhaven 445 442 Wem ink's B 132 133 Wessanen 531 535 Wilt.-F.-Br 155% 155 Wyers 372 375 Wijk e Herin 68% 68% Zaalberg 67% 67% euwsche C. 251 15-1 -O 179 178 Mijnbouw en petroleum: Alg. Exp. Mij 26.40 26.30 Bill, le rubr 626 631 Bill. 2e rubr. 112.50 113.50 K. P. 1 20 ld. 5 20 Maxw. P H 121 120.60 Moeara Ëriim 1530 b 1525 id. O. 1/10 o. a 2460 b id. 1 winstb. ld. 4 winstb. 1690 b 2700 -Borneo M 92 b 92 b Furness 448I/a 448 Oostzee 120 123 '/a Geld Tr.w. M. Ant. Br. Ant Verft. 113 1 111 1 Elec Mii Aru 127 127 b Participatiebewijzen A. F. 1/1 pb 975 975 Converto 1015 1015 H.B.B. 707 207 Holland F. 462 462 Interbonds 656 656 Intergas 384 385 Wereldenergie 273 276 Beleggingsmijen AMB 50 1191 119 D.I.F. 109 108 Interunle 50 174.30 174 Nefo 50 80.50 79.50 Robeco f 50 212 211.90 Rolinco 196 196 Unitas 50 399.50 399 Utilico 110.50 110.40 Ver. B '94 50 99.50 99.50 E.fonds 10 pb 44.60 448.50 Unifonds 446 439 Eurunion 1033 1038 Valeurop 562 562 G F 9U 9U arnica] F 18 A 18 Mass Inv. tr 17% 17% Telev. E Fd 10% 10% Gevaert 105.50 Mannesmann 120 Union M. 1 a 580 585 Canada: Can. Pac. R. Imperial Oil Inl. Natur. G. Int. Nickel Shell O. C. 70% 63 lt'i 106 Va 303,i 63 11*'. 105'i 31% Verenigde Staten: A C.F.I. Am. ENKA Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Am. T T Anaconda Atch. Top. Bethl. St. Chadb. Goth. Chesasp. O. Chrysler Cities Sen- Car Gas Curt. Wright Dougl. Aircr. Du Pont Nem Ford Motor Gen. Electr Gen. Mot. Greyhound Int. Busin M. Int. Flay. a. F. Jones Laughl Kenn Copp Montgom W Nat. Can. Nat. Dairy P. Nat. Steel Penn. R. Philips P. Prot. and G. Radio C. o A Rep. Steel Shell Oil Southern Cy. Southern Pao. Standard Br. Stand. O. N. J Studebaker-P Sunr. M C. O Texas Instr Tide Water Un Pac. Rail Un. St. Steel West. Ban C Westingh E. Wils. and Co. Woolworth Prolongatie 56 55 291! 29% 13% 13% 24% 24% 72% 70% 54% 54V4 48% 48% 29 A 30 V» 35% 35% 5b 5% 46% 46 56 27% 27% 24 b 24 89 88 V4 159 158 52% 52% 104% 103% 84% 83% 25V4 25% 509 507 55% 56 69% 67 1 47% 47% 24% 24% 38 39% 50% 51% 69% 69% 66% 65 94% 93% 52 52% 473% 46% 67 69 27 27 31% 321 37 37% 65 65 60% 60% 37% 37 127 123 81% 82% 43% 421! 48 48 31 31% 60% 61% 95 b 97 b 31 30% 5 5

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9