WEER VERWOEDE GEVECHTEN IN DETROIT Dodencijfer stijgt tot 33, totale schade loopt tegen 3,6 miljard Prijsbinding snoep in Engeland vervallen „De Gaulle's uitlatingen zijn onaanvaardbaar" r morris HET WEER Carmichael in Havana: „Wij zijn het beu geworden na 400 jaar vreedzaam gedrag" WEammmiKmm ""j ^S~'' Canadese regering na spoedberaad: Toch „de goede Typiste van Wilson krijgt zes maanden Belastingen tot vijftig percent omhoog in Egypte Oude beroving door recente overval opgelost Weer ontsnapping uit „De Kruisberg" Haarlemse kranen voor Indonesië OPRUIMING Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije ■m, wmt Zie verder pagina 7 Warm en droog Aan het strand Stadsguerrilla's Zie verder pagina J Bevrijdingssfeer Het woord is aan Bouwen met één hand" Drie arrestaties RECENKLEDINC SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS 52e JAARGANG NIJMMER 225 WOENSDAG 26 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUKNSN De rassenonlusten in Noord-Ameri ka grijpen als een besmettelijke ziekte om zich heen. In Grand Ra pids, evenals Detroit in Michigan gelegen, greep de politie gisteravond hardhandig in (foto links), terwijl de brandweer machteloos moest toezien hoe in de binnenstad ver scheidene winkels uitbrandden (foto midden). Onderwijl betrokken de eigenaars en het personeel van ge plunderde winkels in Detroit, ge wapend met geweren, de wacht achter de ingegooide ruiten foto rechts). Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4,3, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst7 Radio en tv 7 Aangestipt 9 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Sport 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond opge maakt te 11.15 uur. Zonnige perioden en droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een meer zuidelijke wind gaat iets warmere lucht aanvoeren. Ondanks vrij veel bewolking blijft het droog. Temperatuur 22 tot 24 graden. Zee water 19 graden. Vooruitzichten: Na morgen een iets grotere kans op een bui. DETROIT (Reuter, AP en AFP). Ook vandaag is in de straten van de Amerikaanse autostad Detroit ver woed gevochten tussen sluipschutters en met tanks en gepantserde jeeps uitgeruste parachutisten. In de rijke woonwijken in het noorden van de stad moest de politie aanvankelijk terugtrekken door heftig vuur van de sluipschutters. In het westen van de stad laaiden nieuwe branden hoog op. De totale schade wordt geschat op 3,6 miljard gulden. Het aantal slacht offers is inmiddels gestegen tot 33. In de afgelopen nacht kwam het ook tot ongeregeldheden in Saginaw, twintig kilometer ten noordwesten van Detroit, Chicago en Cleveland plaatsen in het merengebied waar het tot nog toe rustig was. Een 71-jarige vrouw in Cleveland liep ernstige verwondingen op ten gevol ge van een brandbom die op haar bed was gegooid. Verder zijn onlusten gemeld in een twaalftal Amerikaanse steden, waaronder Grand Rapids, New York en Rochester. In Portsmouth (Virginia) hebben de blan ke inwoners van de stad zich bewapend. Stokely Carmichael, een van de leiders van de Amerikaanse negerorganisa tie „Zwarte Macht", heeft in een vraag gesprek met het Cubaanse persbureau „Prensa Latina" verklaard dat de negers „stadsguerrilla-strijders" opleiden om zich te verdedigen in de steden. „De Cubaanse revolutie staat ons na der dan iets anders en inspireert ons. In Newark passen wij de taktiek van de guerrilla toe. Vierhonderd jaar lang", al dus Carmichael, „hebben wij ons vreed zaam gedragen en het resultaat was klap pen en lynchpartijen. Nu is het genoeg onze generatie is het beu." Carmichael is ais waarnemer in Cuba om daar de con ferentie over solidariteit der Latijns-Ame rikaanse volken, die volgende week be gint, bij te wonen. In een telegram aan president Johnson heeft de Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King gezegd dat de ge welddaden van de laatste tijd het gevolg zijn van de slechte levensomstandigheden van de negers, „die u zo moedig hebt beloofd te verdnderen, toen u in 1964 in O •w - ssssate functie trad." Dominee King stelde de Amerikaanse president voor een nationaal bureau te stichten dat werk verschaft aan alle werklozen, zonder onderscheid van ras of leeftijd. Op de internationale conferentie van politieverenigingen in de Canadese stad Toronto heeft de voorzitter van de politie- vereniging van Detroit, Carl Parsell, ver klaard dat de oorzaak van de onlusten in Detroit voor een groot deel ligt in politie ke misgrepen, besluiteloosheid en de on derlinge strijd tussen de Democraten en Republikeinen. Volgens Parsell was de aankomst van federale troepen opgehouden door geïn- trigeer tussen burgemeester Jerome Ca- vanagh, een democraat en de republi keinse gouverneur George Romney. (Van onze correspondent) LONDEN De Engelse schooljeugd liet dinsdag een juichkreet horen, want chocola en suikergoed werd in vele win kels tot op een derde van de prijs ver laagd. Dit was het resultaat van de on- geldig-verklaring van de prijsbinding op dit gebied. De industrie had duizenden ponden uitgegeven om dit te voorkomen. Hoewel de supermarkten hiervan zullen profiteren wordt hierdoor in de eerstvol gende vijf jaren het bestaan bedreigd OTTAWA (Reuter en AFP) „Bepaalde uitlatingen van president De Gaulle die neerkomen op aanmoediging van een klei ne minderheid onder onze bevolking wier doei het is Canada te vernietigen, zijn on aanvaardbaar voor volk en regering van Canada". Dit staat in een communiqué dat premier Lester Pearson van Canada gis teravond heeft uitgegeven. Hij doelde op de uitspraak van De Gaulle dat Quebec vrij moet worden. Het Canadese kabinet was gisteren in spoedzitting bijeengekomen om over het gebeurde te beraadslagen. Minister van Buitenlandse Zaken Martin, die de Franse president vergezelde, was hiervoor naar Ottawa geroepen. In officiële kringen in Canada en onder het Engels-talige deel van de bevolking heerst misnoegen over het optreden van president De Gaulle in Montreal. Bij zijn aankomst in deze overwegend Frans-talige stad bracht het staatshoofd de bevolking tot groot enthousiasme door „leve het vrije Quebec" te roepen de leuze van de be weging die streeft naar onafhankelijkheid voor de provincie Quebec. Toen het Canadese volkslied werd ge speeld. was dit nauwelijks hoorbaar als gevolg van het boe-geroep en kreten als „weg met de koningin" koningin Eliza beth van Groot-Brittannië. Het Franse volkslied werd door de menigte meegezon- President De Gaulle bezocht gisteren de wereldtentoonstelling in Mont real en onthield zich zowel van verdere aanmoedigingen van de separatistische beweging als van commentaar op de critische geluiden uit Ottawa. „De sfeer doet mij denken aan de be vrijding", verklaarde De Gaulle tot de dui zenden die hem welkom heetten en later de politie-afzetting doorbraken om bij zijn auto te komen. Een woordvoerder van premier Lester Pearson verklaarde, dat de eerste-minister met enige bezorgdheid de televisie-uitzen ding van de aankomst van De Gaulle in Montreal had gevolgd en na afloop om de tekst van de verklaring van de Franse leider had gevraagd. Bij de Canadese radio- en televisiemaat schappijen kwamen talloze klachten bin nen van verbolgen mensen, die De Gaulle er van beschuldigen dat hij zich in de binnenlandse zaken van Canada mengde en de Franse separatistische beweging Lester Pearson maakte geen geheim van zijn ongenoegen over de opmer kingen van zijn hoge bezoeker toen hij gisteren in Ottawa een pers conferentie gaf na afloop van een kabinetsvergadering. aanmoedigde. Niet alleen Canadese bladen, maar ook buitenlandse bladen als de Britse „Times", de Amerikaanse „New York Times" en de Franse „Combat" oefenden critiek op het optreden van het Franse staatshoofd. Tot voor kort nam men het nationalisme onder de Frans-sprekende Canadezen niet ernstig. Op het ogenblik wordt het aantal militante separatisten onder de vijf en een half miljoen Frans-Canadezen op enige duizenden geschat. van tenmiste 15.000 kleine snoep- zaken, die het tegen de grote broers niet langer zullen kunnen bolwerken. De klei ne buurtwinkeltjes, welke de Londense volksbuurten vaak een dorpskarakter ge ven, zullen als zij niet aan een hoofd straat staan, het misschien nog wel hou den, vooral omdat zij als speciaalzaken een grotere keus kunnen bieden dan de grotere kruideniersconcerns. Sommige fabrikanten hebben gedreigd de bevoorrading van grote zaken stop te zetten, indien mocht blijken dat zij door hen geproduceerde artikelen tegen be lachlijk lage prijzen aan het publiek ver kopen als lokmiddel om klanten in de zaak te krijgen. Er is geen land waar zoveel gesnoept wordt als in Engeland. Het verbruik is echter de laatste jaren met de toeneming van de welvaart gedaald, omdat vroeger snoepgoed als een normaal voedingsmid del werd gebruikt. Een hoogleraar, voor aanstaand medicus, heeft gewaarschuwd tegen het gevaar van teveel snoepen door de jeugd, omdat dit niet alleen tot tand bederf leidt, maar ook tot ondervoeding. Een pas gescheiden Zuidafrikaanse vrouw uit Johannesburg op zoek naar een nieuwe levensgezel, besloot de hulp van een computer in te roepen. Zij vul de een lange vragenlijst in, waarbij ze aangaf welke eigenschappen de man die zij wenste moest hebben. Gespannen opende zs de „vertrouwe lijke" enveloppe die een paar dagen la ter in de bus gleed, om tot haar grote ergernis tot de ontdekking te komen dat de computer haar vorige echtge noot als „man uit duizenden" had ge kozen. (Van onze correspondent) LONDEN Een van premier Wilsons steno-typistes, de aantrekkelijke 20-jarige Helen Keenan, die kabinetsgeheimen in zake de Britse politiek jegens Rhodesië voor de miserabele som van 175 gulden verkocht, is tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Zij had de documenten verkocht aan de 29-jarige landmeter Norman Black burn, die vijf jaar gevangenisstraf kreeg, Blackburn werkte voor de geheime dien sten van de Unie van Zuid-Afrika en van Rhodesië.Zijn verdediger zei dat dit niet een geval was van het verraden van ge heimen aan buitenlandse mogendheden of potentiële vijanden. Blackburn was ui terst loyaal tegenover Groot-Brittannië maar maakte zich op fanatieke wijze be zorgd over het lot van Rhodesië. De Talmud: Wie in een twist het eerst zwijgt, is van goede familie. CAIRO (Reuter) Egypte heeft een be zuinigingsmaatregel aangekondigd, waar in belastingen en prijzen van consumptie goederen zullen worden verhoogd. Minister van Financiën Nazi Deif maak te bekend, dat de regering tot deze maat regelen moet overgaan als tegenwicht voor het verlies van deviezen door de sluiting van het Suezkanaal en het weg vallen van de opbrengsten uit het door Israel bezette Sinaï. Deif zei, dat de inkomsten door de oor log met ongeveer 172 miljoen Egyptische ponden in een jaar zullen verminderen. Vele uitgaven zullen worden gekapt. Al leen belangrijke projecten als de Aswan- dam en land ontginning zullen niets te lij den hebben. De belastingen zullen tot vijftig percent worden verhoogd. Volgens de minister zijn 59 miljoen Egyptische ponden opzij gelegd voor versterking van het defensiepotentieel. „Alle burgers moeten begrijpen, aldus minister Deif, dat deze begroting is op gesteld op de basis van onze nationale leus: „met de ene hand zullen we bouwen en in de andere zullen we een geweer houden". (Van onze correspondent) MEPPEL. Het onderzoek in de roof overval op de 77-jarige alleenwonende landbouwer J. Lokken bij Meppel heeft geleid tot de arrestatie van drie mannen die bekend hebben bijna drie jaar gele den, op 11 augustus 1964 een overval op de heer Lokken te hebben gepleegd. De drie mannen, 30, 26 en 23 jaar, zijn afkomstig uit Wanneperveen, Meppel en Hoogeveen. Zij hebben toen op 11 augus tus 1964 's avonds getracht de heer Lok ken te beroven. Zij wierpen een colbert jasje over zijn hoofd, maar de bejaarde man gaf een van de overvallers een klap en wist zich vervolgens te bevrijden. De aanvallers namen daarop de benen. Tijdens het onderzoek naar de pas ge leden gepleegde overval, kwamen nieuwe feiten over deze oude overval aan het licht. Het is niet waarschijnlijk dat de drie arrestanten de overval van een week geleden hebben gepleegd, waarbij de heer Lokken ernstig werd gewond en van 3400 beroofd. (Van onze correspondent) DOETINCHEM In de afgelopen nacht heeft weer een verpleegde kans gezien te ontsnappen uit het rijkspsychopatenasiel „De Kruisberg" in Doetinchem. Het is een 23-jarige man, die volgens de politie slechts enkele diefstallen op zijn geweten heeft. Agenten, die na de instelling van verscherpte surveillance in de bossen rond „De Kruisberg" patrouilleren, hebben niets van de ontsnapping gemerkt. De man is de derde verpleegde van „De Kruisberg" die deze week is ontsnapt. De twee anderen werden na korte tijd in Arnhem weer aangehouden. Conrad-Stork heeft, in samenwerking met Figee, vier kranen voor Indonesië ge fabriceerd. Vanmorgen zijn twee van de vier kra nen naar Amsterdam getransporteerd, van waar zij per boot naar Indonesië worden vervoerd. Twee kranen zijn bestemd voor Djakarta, de twee andere kranen zullen in Belawan worden geplaatst. Dit zijn de eerste kranen, die door de Haarlemse firma's na het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Indonesië aan dit land worden geleverd. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem Tel. 1SSS2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 S5 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1