Jo de werkte in Chaam aan herstel van zijn in Tour geschonden reputatie Vierdaagse telde al 635 uitvallers Nieuw wereldrecord van Mark Spitz Peter Post stond succes toe en dacht tevreden aan zondag Tweederde van nog resterende strijd tussen Haarlem Nicols en Sparta komend weekend Amerikaanse dames schoten wereldrecord in Amersfoort Twee punten voor Kick Langeweg T Uitslagen Mildenberger geen Europees kampioen zwaargewicht meer Prins Claus liep in hoog tempo Twee zeges van Van Dooyeweerd Kraan zegevierde in Loosdrecht Weemers (HTCC) toegevoegd aan hockeyselectie - tegen Mojsejev en Donner - DONDERDAG 27 JULI 1967 13 mmm w» Helen Simpson had miskraam Henk Cornelisse liep in Chaam hersenschudding op Zwitserse poloploeg niet naar Nederland Jo de Roo finisht voor Gerard Vianen. (Van onze speciale verslaggever) Peter Post kan gerust zijn. In de itrfjd om het kampioenschap van Nederland zondag in het Limburg se Beek behoeft de grootste kans hebber op de vaderlandse titel niet te vrezen voor onenigheid in de ge lederen van de eigen ploeg. In de Willem IIGazelle-formatie zal ploegleider Ton Vissers zonder twij fel kunnen afdwingen, dat de man schappen onveranderlijk hun inzet ten bate van Post zullen aanwenden. Door de zege namelijk van Jo de Roo ln de jaarlijkse „Acht van Chaam" gisteren is ook diens aanspraak op een trui nationale kleuren komen te vervallen. Mocht het verloop van de koers op het Ansteeg-circuit zodanig zijn, dat De Roo zijn in de Tour de France zorgvuldig op gebouwde „vorm" alsnog kan aanwen den om naar het kampioenschap te rei ken, dan kan dat alleen maar, omdat Post, door welke omstandigheid dan ook zou zijn uitgeschakeld. Aannemende, dat dit voorlopig niet het geval is, heeft de zege van De Roo in Neerlands meest bekende kermiskoers voor professionals alleen maar het boven omschreven ge volg. Post. alerwegen getipt als zeer belangrijke favoriet voor de titelstrijd in Beek, verplichtte De Roo ten zeerste aan zich, toen hij in de laatste fase van de „acht" als bevelhebber van het peloton De Roo in staat stelde ln alle rust zijn twee medevluchters in de eindstrijd te verslaan. Waar - nu ook in Nederland - de ploe- genstrijd hoogtij viert, was het zaak, om in de door 50.000 mensen bezochte Chaam se ronde de in de Tour allerminst opval lende De Roo aan de zege te helpen. De renner uit Kralingen werkte daarmee ge deeltelijk de uitermate slechte indruk, die het „viervolk" van hem had gekre gen in de ronde, enigszins weg. Nog im mer geplaagd door een hardnekkige ver koudheid vond De Roo in Chaam toch nog de kracht om in de laatste kilome ters aansluiting te vinden bij een tweetal jonge professionals, dat in deze ronde in staat was het publiek voor te schotelen wat Jan Janssen, Jacques Anquetil en Ru- di Altig niet hadden gewild: strijdlust, initiatief. De nog onlangs onder merk waardige omstandigheden tot de rijen der beroepsrenners toegetreden Rotter dammer Johnny Brouwer en de met al wat meer lauweren behangen Gerard Vianen waren tenslotte de twee rijders die zich na een bewegelijke koers hadden afgescheiden van het peloton, dat er we liswaar een redelijke hoog tempo in hield, maar waarin men de acties van de ve detten node had gemist. De sprong van De Roo naar dit duo kwam op het ogenblik waarop de Ne derlandse toprijder, die tot dan toe tus sen de wielen was verborgen gebleven, aanvoelde dat slechts door een zege in Chaam de duizenden weer enig geloof in hem zouden kunnen krijgen. Voorna melijk dank zij de medewerking van Post, die de acties van de achtervolgers vlijtig lam legde slaagde De Roo er in de Acht van Chaam voor de derde maal op zijn naam te brengen, nadat hij alleen in 1966 de bloemen na twee opeenvol gende zeges aan Karstens had moeten laten. Dezelfde Gerben Kartsens, die ditmaal op de soms door de enorme toeloop moei lijk te berijden omloop had aangetoond dat de vrees van vele insiders dat de jonge Leidenaar een slecht seizoen kent, gegrond is. Slechts de omstandigheid dat de blau we rijders van de Vissersploeg kennelijk zeer gebrand waren op een zege die eni ge allure zou kennen, maakte de Acht van Chaam enigszins interessant. De als vanouds met merkwaardige petjes uitge ruste en in hoog tempo bier verslin dende wielerliefhebbers, hebben gedu rende meer dan vier uur vergeefs ge wacht op een onderneming, waaronder een voor veel geld geëngageerde top- renner zijn handtekening wenste te zet ten. Zo ver tenslotte ging de teleurstel ling van het publiek, dat de allerwegen •ls favoriet getipte Jan Janssen bij het overschrijden van de finishlijn slechts hoon ten deel viel. Dat de Belg Frans Brands als enige van het veld via wat uitzichtloze soli enig applaus verwierf, kon niet goedmaken, dat Anquetil, Al tig, Balmanion en Wolfshohl de Acht van Chaam slechts opvatten als een plichtmatige verrichting, waarbij slechts het afvallen van het rugnummer en het onopgemerkt overschrijden van de fi nishlijn als de belangrijkste taken in acht werden genomen. Ware het niet dat Jos van der Vleuten, Wim Schepers met pech hadden te kampen, de ronde zou nog enig aanzien hebben gekregen door de geldingsdrang van 2 „knech ten" in de Tour, die hier ten overstaan van hun supporters hun verrichtingen in het verre Frankrijk wilden waar maken. Nu Van der Vleuten een vruchteloze achtervolging door pech op een veel te kleine fiets zag mislukken en Schepers zich diende te richten naar de in Neder land gestelde normen voor het rijden van een criterium, was het slechts aan de „kleintjes" voorbehouden het zware werk te verrichten. Zij waren het dan ook, die ten gerieve van Brands en Karstens een kopgroep in stand hielden, die enige kans van slagen leek te hebben. Toen het pelo ton zich echter na hoongelach van de tri bunes niet wenste neer te leggen bij de zege van een onbelangrijke coureur, waren hun gebundelde inspanningen ver geefs. Dat niettemin Brouwer en Vianen in de laatste fase een beslissing bewerk stelligden pleit niet voor de wilskracht van de chefs in de grote groep. Gelukkig was er ter elfder ure nog de interne strijd in het Willem II-team, die er voor borg stond dat toch een renner met een grote naam de 69ste Acht van Chaam op zijn naam kon brengen. Dat zulks een uit vloeisel was van de in Beek te voeren strijd, die zal beslissen over de samenstel ling van het team, dat voor Nederland het wereldkampioenschap moet bevech ten, kon men slechts in de avonduren gewaar worden. Daartoe diende men een reeks opiniepeilingen te verrichten, maar de doorsnee-wielerliefhebber had toen al gretig schuimend gerstenat aanvaard als middel om de kater van de ronde afdoen de te bestrijden. In de ochtenduren had men zich overi gens wel opgewonden over het gevecht der amateurs waarin Leo Duyndam een werkzaam maar helaas niet beloond aan deel had gehad. Dat uit een sterke kop groep tenslotte de Arnhemmer Jan Hesse naar een tweede „klassieke" zege in dit seizoen reed, kon ieders instemming heb ben, omdat de amateurs een strijdlust hadden vertoond die de profs in de ver dere middag vreemd was. Tot de kop groep behoorde ook de Beverwijker Aad Duyker, die in de eindsprint zevende werd. Kort na de dood van oud-wereldkam pioen Tom Simpson heeft zijn echtgenote woensdag in een Gentse kliniek een mis kraam gehad. Mevr. Helen Simpson heeft bovendien een zenuwinstorting gekregen *n zal drie weken in het ziekenhuis moe ten blijven. (Van onze honkbalmedewerker) Het komende weekeinde worden in de hoofdklasse van de honkballers de laat ste dubbele wedstrijden van dit seizoen gespeeld. Haarlem Nicols en Sparta duel leren tweemaal om liet kampioenschap van Nederland en ABC en Ajax doen het zelfde, maar met een geheel andere in zet, namelijk het behoud van het hoofd klasserschap. De overige vier clubs spe len een enkele wedstrijd. De rest van de competitie die bijna achter de rug is, zal geheel bestaan uit enkele wedstrijden. De 0-1 nederlaag die Haarlem Nicols de vorige week tegen Storks leed, heeft voor de Haarlemmers grote gevolgen. Haarlem Nicols moet de drie wedstrijden die nog tegen Sparta moeten worden gespeeld, al lemaal winnen, willen de mannen van coach Ben Tromp een kansje maken op 't kampioenschap. Zaterdagmiddag wordt er in het Haarlemse honkbalstadion ge speeld, zondag in Rotterdam. De kansen voor Haarlem Nicols op de volle winst staan niet hoog: daarvoor is de Haarlem se aanval te zwak Wij voorspellen een ver deling van de winst na 2 aantrekkelijke wedstrijden. ABC en Ajax spelen 2 maal tegen elkaar, nadat al eerder in het sei zoen de tweede wedstrijd van een dubbele ontmoeting verregende. Ajax staat op de rand van degradatie en verdwijnt als het dit weekeinde een wedstrijd verliest naar de eerste klasse. Schoten speelt een uit wedstrijd tegen Storks en kan vrijuit spelen. In de eerste klasse A speelt Terrasvo gels uit tegen RAP en een zege brengt de Santpoorters practisch in veiligheid. Het is echter moeilijk winnen aan de Jan van Galenstraat. HHC gaat zondagmiddag op bezoek bij Schiedam en zal moeten winnen om zijn kleine kansje op het kampioen schap te behouden. Onze Gezellen speelt ook een uitwedstrijd en wel tegen Lijn- Uitslag Acht van Chaam, profs: 1. Jo de Roo, de 160 km in 3.45.38, 2. Ge rard van Vianen z.t., 3. Johnny Brou wer z.t., 4. Arie de Bal (Belg.) 3.46.10, 5. Dies Kosten z.t., 6. Peter Post z.t., 7. Jo van Seggelen z.t., 8. Cees Lute z.t., 9. Henk Nijdam z.t. en 10. Marinus Paul zelfde tijd. Amateurs: 1. Jan Hesse (Arnhem) de 120 kilometer in 2.18.14, 2. Bennie Groen (Steenwijk) op 3 sec., 3. Rini Wagtmans (St. Willibrord) z.t., 4. René Pijnen (Woensdrecht), 5. Gaby Minneboo (Heenvliet), 6. Rink Cornelisse (Amster dam), 7. Aad Duyker (Beverwijk), 8. Daan Holst (Amsterdam), 9. Joop Zoe temelk (Rijpwetering), 10. Jos Frijters 'België). Henk Cornelisse uit Amsterdam heeft tijdens de gisteren gehouden Acht van Chaam een hersenschudding opgelopen. Cornelisse kwam ten val door een onvoor-' zichtig overstekende toeschouwer. De Zwitserse waterpoloploeg, die het komende weekeinde drie wedstrijden in Nederland zou spelen heeft de toernee naar Nederland geannuleerd, omdat enke le spelers wegens privé-aangelegenheden verstek moeten laten gaan en men niet in staat was op tijd vervangers aan te wijzen. Op het programma stonden de volgende wedstrijden: vrijdag in Arnhem tegen een selectieploeg, zaterdag in Win terswijk tegen een ander selectieteam en zondag in Winterswijk tegen het Neder landse B-zevental. (Van onze correspondent) Gisteren zijn de 24e wereldkampioen schappen boogschieten in Amersfoort voortgezet. De Amerikanen zijn tijdens de tweede dag het best uit de bus gekomen. De sterkste Amerikaan stond dinsdag avond nog op de 17e plaats, na het schie ten op de korte afstanden voor dames en heren 50 meter duikt wereldrecord houder over een enkele ronde, Ray Ro gers, als tweede achter de Zweed Lung- vist op. De prestaties van de Cherokee-Indiaan hebben ook de stand in het landen-klasse- ment heren beïnvloed. Hier stegen de Amerikanen van de 3e naar de 2e plaats. Bij de dames heeft wereldrecordhoud- ster Nancy Myrick ook de top van de ranglijst bereikt. In het landen-klasse- ment hebben de Amerikaanse dames hun eerste plaats kunnen handhaven. Ook de prestaties van de Nederlanders vertonen een duidelijk stijgende lijn. Won mevrouw Lanson slechts één plaats ze staat nu 53e Verbruggen klom van de 43e naar de 33e plaats. In het landen-klassement moesten de Nederlanders echter wat terrein prijs geven. Zij gleden van de 16e naar de 18e plaats. Het algemeen klassement na vier af standen (een FITA-ronde bij de dames luidt: 1. Nancy Myrick (VS) 1.133; 2. M. Maczynska (Pol.) 1.110; 3. M. Becholt (VS) 1.108; 4. S. Johansson (Zw.) 1.105. Het landenklassement bij de dames luidt: 1. Ver. Staten 3.304; 2. Polen 3.294; 3. Zweden 3.200. Met het totaal van 3.304 punten heeft de Amerikaanse ploeg een nieuw wereldrecord voor dameslanden ploegen na een enkele FITA-ronde ge vestigd. Het oude record stond sinds 1963 eveneens op naam van een Amerikaans team. Het algemeen klassement bij de heren na vier afstanden luidt: 1. Arne Lunqvist (Zw.) 1144; 2. Ray Rogers (VS) 1140; 3 Dixon (GB) 1129; 4. R. Matthews (GB) 1128. Het landenklassement heren na vier ondqrdelen luidt: 1. Zweden 3335; 2. Ver. Staten 3351; 3. Gr. Brittannië 3329. De Europese boks unie (EBU) heeft de Westduitser Karl Mildenberger van zijn Europese titel in het zwaargewicht ver vallen verklaard. Het besluit werd geno men, omdat de Duitser niet in staat is bin nen de reglementair vastgestelde termijn zijn kampioenschap tegen zijn landgenoot Gerhard Zech te verdedigen. Dr. Piero Pini, secretaris van de EBU, verklaarde in Rome dat de beslissing niet moest worden gezien als een disciplinaire maat regel tegen de Duitser. „Ook voor ons aldus de Italiaan, „is Mildenberger de beste Europese zwaargewicht. Het besluit is genomen in het belang van Milden berger zelf. Nu kan hij zich volledig concentreren op de wedstrijden waarin ge streden zal worden om de wereldtitel zwaargewicht, die aan de Amerikaan Cas- sius Clay is ontnomen". Gerhard Zech zal nu tegen een nader aan te wijzen bokser uitkomen in een gevecht met de vakante titel als inzet (Van onze correspondent) De 53e Vierdaagse van Nijmegen dreigt een van de zwaarste in de geschiedenis van deze afstandsmarsen te worden. De categorie strompelaars nam gisteren on gekende vormen aan. De hulpposten ver werkten honderden meters pleister en er moest een pendeldienst in het leven wor den geroepen, om diegenen, die niet meer verder konden of mochten lopen, af te voeren. Het getal van 458 uitvallers spreekt in deze boekdelen. In dit getal is evenwel ook het aantal wandelaars, dat gistermorgen niet was gestart slacht offers van de eerste dag dus verdis conteerd. Onder de uitvallers in het land van Maas en Waal bevonden zich even eens vele tippelaars, die dinsdag reeds op de wegen en dijken van de Betuwe in moeilijkheden waren gekomen. De eerste dag blijkt wel bijzonder zwaar te zijn geweest. Zo zwaar, dat „de dag van Wychen" voor menigeen een kwelling werd. In totaal hebben reeds 635 moede- lozen het bijltje erbij neergelegd. Dat is al meer dan vorig jaar na de derde dag (617). De medische dienst kreeg 2285 deelnemers met blaren te behandelen, maar ook een wandelaar die blindedarm ontsteking had. Terwijl er in de hulpposten toestanden heersen, die nogal schrijnend de keerzijde van de Vierdaagse medaille lieten zien, stapte in voorbeeldig tempo en zonder ook maar een enkel blaartje, prins Claus tus sen de rijen applaudisserende toeschou wers door. Zelfs de meest doorgewinterde vierdaagse tippelaar moest het erkennen; „De prins kan het". Voor de vorstelijke wandelaar moet het op de wegen van het land van Maas en Waal aanzienlijk pret tiger wandelen zijn geweest dan in de Betuwe. Mede dank zij een „hergroepe ring" van het escorte, kreeg de prins nu meer bewegingsvrijheid. Hij wandelde 29 kilometer aan een stuk voor hij een uurtje rust nam in de omgeving van Hernen. Opstopping. De doortocht in Wychen verliep met enige vertraging, omdat een opstopping van groepen was ontstaan op het markt plein. Prins Claus „vluchtte" voor korte tijd een boerderij binnen, tot het op het parcours wat rustiger was geworden. Op de weg van Nijmegen naar Wychen werd het een complete verkeerschaos, waarbij enkele ernstige ongelukken ge beurden. Het publiek kwam in de eerste plaats voor prins Claus, maar ook de Is raeli's eisten een voornaam deel van de belangstelling op. Toen de Israëlische groep na een rust in Wychen zich vlak voor de prins in de stroom van wande laars voegde, kon men in een adem de twee „hoogtepunten" van deze Vierdaagse beleven. De Israeli's bleven niet lang op kop. De prins streefde een paar kilome ter buiten Wychen het „Victory Delega tion" uit Israel voorbij. Verdween de prins dinsdag, nadat hij was gefinished zonder een woord naar Bij de gisteren gehouden koersen van Mootdorp heeft Jan van Dooyeweerd een dubbele zege behaald.Met Diogen eindig de hij als eerste in de De Zilveren Zweep Prijs over 2000 meter en met Cromwell W legde hij beslag op de eerste plaats in de J. A. Postprijs eveneens over 2000 meter. zijn hotel, gisteren bleek hij wel bereid voor radio en televisie enkele vragen te beantwoorden. Een ietwat merkwaardig vraaggesprek, dat zich afspeelde temid den van een stevig gedrang in de tuin van „De Vereeniging". Slechts twee zeilers, Van Dusseldorp (Stern) en Van der Pijl (Olympiajol), hebben met het maximale aantal punten de hoofdprijs behaald in de 26ste Nieuw Loosdrechtweek. In de Valken, waarin voor Bart Kraan de kansen na de resul taten van dinsdag plotseling waren ge keerd, maakte de man uit Oude Wetering gisteren in de laatste race aan alle il lusies van zijn concurrenten al spoedig een einde. Na een goede start bereikte Kraan de eerste plaats van het 30 schepen tellende veld en stond deze niet meer af. De belangrijkste uitslagen van de laats te dag van de Nieuw Loosdrechtweek zijn: Flying Dutchman-klasse: 1. Schipper. Hoofdprijs Schipper. Sharpie-klasse: 1. Van Wijk. Hoofdprijs: Van Swol. 16 m2-klasse: 1. Koppend. Hoofdprijs: Siebrand. Flying junior-klasse: 1. Dudok van Heel Hoofdprijs: Dudok van Heel. Finnjollen-klasse: 1. Otto. Hoofdprijs Otto. Vrijheidsklasse: 1. De Haas. Hoofdprijs De Haas. Pampus-klasse: 1. Besselink. Hoofd prijs: Besselink. Spanker-klasse: 1. Rienks. Hoofdprijs Rienks. den dat voor zijn laatste kans vecht. In de eerste klasse B speelt koploper HCK za terdag tegen PSV en dat mag voor de Kinheimers geen probleem zijn, al zijn de Eindhovenaren af en toe lastige tegenstan ders. SC Haarlem gaat op bezoek bij Tha- men en heeft slechts baat bij een zege. De voorlopige hockeyselectieploeg, die zich gaat voorbereiden op het sterk be zette internationale toernooi, dat van 16 tot en met 21 oktober in Londen gehou den wordt, heeft een wijziging onder gaan. Nico Spits, die naar het buiten land zal vertrekken, wordt vervangen door HTCC-er Weemers. De ploeg ziet er nu als volgt uit: Fokker, Terlingen, Van Vroonhoven, Van 't Hooft, De Key- zer, Zweerts, Boks, Elffers, De Lanoy Meijer, Frans Spits, Ebbens, Thole. Ter Haar, Brederode, Benninga, Kist en Weemers. Langeweg, die de meeste schaak-man uren in het IBM-toernooi maakt, heeft woensdag veel succes geboekt. In de och tenduren won hij na 92 zetten in vier zittingen van Mojsejev, terwijl hij in de achtste ronde over Donner zegevier de. Vandaag nu de spelers een vrije dag hebben, zet Langeweg de afgebroken par tij tegen Kotov voort. Een andere belangrijke uitslag in de achtste ronde was de zege van Ciric op Ree. Circic, de achtervolger van Por- tisch, wordt thans op zijn beurt in de strijd om de tweede plaats sterk door Langeweg bedreigd. De uitslagen: grootmeestergroep, zesde ronde: LangewegMojsejev 1-0, achtste ronde: ZuidemaScholl 1-0, Ghitescu Pachman remise LangewegDonner 1-0, PortischKotov afg, Enevoldsen— Mojsejev 0-1, CircicRee 1-0. De stand na acht ronden is: 1. Portisch (Hong) 5% en 1 afgebroken partij, 2. Ciric 5'4 3. Langeweg (Ned) 5 en 1. 4. Mojsejev (Rusl.) 4%, 5. Kotov (Rusl.) 4 en 2, 6, Ghitescu (Roem.) en Pachman (Tsj-sl.) 31/2, 9. Enevoldsen (Den.) 3, 10/12. Ree (Ned), Scholl (Ned.) en Zuidema (Ned.) 2% ptn. Meestergroep, zevende ronde: Van der LijnJongsma 0-1. Achtste ronde: Sme- derevac—Tatai afg, GerebenVan de Weide 1-0, SlisserDe Rooi 1-0, Jongs maMarovic remise, MedinaVan der Lijn 1-0. De stand na acht ronden is: 1. Marovic (Joegosl.) 6%, 2. Gereben (Zwi.) 6, 3. Medina (Sp.) 5%, 4. Jongsma (Ned.) 5, 5. Tatai (It.) 4% en 1, 6. Smederevac (Joegosl.) 4 en 1, 7. Slissen (Ned.) 3, 8. Van der Lijn (Ned.) 2'/2, 9 de Rooi (Ned.) 2, en 10. Van der Weide (Ned.) 0 pnt. Tijdens de zwemwedstrijden voor de Panamerikaanse Spelen, die in Winnipeg worden gehouden, zijn twee wereldrecords verbeterd. De 16-jarige Canadese Elaine Tanner won de 200 meter rugslag in 2.24.4, wat twee seconden sneller is dan het oude record (2.26.4) van de Zuidafrikaanse Karen Muir. Bij de heren zwom de 17-jarige Mark Spitz foto de 200 meter vlinderslag in 2.06.4. Hij bleef daarmee 0.2 sec. onder het oude record van de Australiër Kevin Berry (2.06.6), dat deze tijdens de Olympische Spelen in Tokio vestigde. Het was het derde wereldrecord dat Spitz deze maand scherper stelde. In zijn woonplaats Santa Clara bracht hij 7 juli het record op de 400 meter vrije slag omlaag naar 4.08.4 en tijdens dezelfde wedstrijden stelde hij het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag scherper: 56.3.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13