DE GAULLE 'S NACHTS TERUG IN PARIJS Detroit staat onder controle van federale parachutisten Nieuw drink plezier 4 KOFFERS Geen schuldgevoelens na afgebroken reis in Canada Voortijdig weg, vroeg thuis Toch premie voor A.W.Z. HET WEER Onrust in VS neemt toe Winstdaling bij KLM Hongaars meisje na 35 jaar als oma terug in IJmuiden Aardbeving in Oost-Turkije Kans op staking in kustvaart WILMSFLOET Dienstplichtigen buiten diensturen in burger 52 e JAARGANG NUMMER 226 DONDERDAG 27 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437. chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewifks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAjÜÜN opgenomen de kennemer courant en het dagblad VOOR IJMUIDEN Vermoorde onschuld „Kolossale buurman" Geen schot op De Gaulle Het woord is aan Defensie neemt proef Steeds meer brommen in de stad pagina 11 IN DEZE KRANT Warm en zonnig Aan het strand - WbêmÈm lltfü de groene tingeling frisdrank ZWIER Diverse slaatjes en belegde broodjes bij MAX KOELEMIJ SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk KENNEMERLAANk --"I IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS (Reuter en AP). Presi dent Charles de Gaulle is vanmorgen vroeg van zijn omstreden officiële be zoek aan Canada in de Franse hoofd stad teruggekeerd. Hij lachte stralend toen hij uit het vliegtuig stapte en was kennelijk vol zelfvertrouwen. De Gaulle, die Canada voortijdig ver liet als gevolg van de officiële critiek op zijn opmerkingen ten gunste van het separatisme van de Franse Cana dezen, werd begroet door premier Georges Pompidou één van de twintig Franse ministers, die waren opgebleven om De Gaulle in de vroege ochtend te kunnen begroeten. De 76 jaar oude De Gaulle, die er ver moeid maar gelukkig uitzag, schudde zijn ministers en de andere aanwezige functio narissen hartelijk de hand. Daarbij waren een vertegenwoordiger van de Canadese ambassade en een functionaris van „Que bec Huis", een quasi-diplomatieke legatie van de Canadese provincie in Parijs, aan wezig. Nadat de handen waren geschud riep De Gaulle zijn ministers bijeen in het uit einde van de ontvangstsalon op het vlieg- I veld. Daar spraken zij, de hoofden bijeen gestoken, ongeveer vijf minuten met el kaar. Enkele keren weerklonk een dave rend gelach. Een dergelijk gesprek volgt meestal op de terugkeer van De Gaulle van een buitenlands bezoek. Dit maal was het gesprek echter ongewoon lang en le vendig. Niemand kon zich overigens her inneren, dat De Gaulle ooit op zo'n vreemd uur was teruggekeerd van een staatsbe zoek. Na het gesprek vertrok het gehele ge zelschap per auto naar het Elysée, de ambtswoning van de president. Het staat al vast, aldus onze correspon dent in Parijs, dat De Gaulle de vermoorde onschuld en de beledigde partij zal spelen wanneer hij op 1 augustus of mogelijk eerder voor radio en televisie zal spreken. Deze radiorede zou aanvankelijk gewijd zijn aan de speciale volmachten en de tij delijke uitschakeling van de volksverte genwoordiging. Maar De Gaulle komt er vanzelfsprekend niet onder uit om ook wat te zeggen over het conflict met Canada. Terwjjl de hele wereld onder de indruk is van de afgebroken reis en de spanning lussen enerzijds Frankrijk en anderzijds de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada, schijnt De Gaulle zelf allerminst schuldgevoelens te hebben. Gisteren sprak hij in de universiteit van Montreal, de laatste dag van zijn verblijf in Canada en andermaal wekte hij de Frans-sprekende Canadezen op" hun eigen personaliteit te ontplooien en op hun hoede te zijn tegen „de kolossale buurman Amerika". Pas de komende dagen zal blijken wat De Gaulle in zijn schild voert. In zijn blinde haat tegen de V.S. en Groot-Brit tannië is hij nog nooit zo ver gegaan als nu. Men kan zich bezorgd afvragen waar dat op uitloopt. De politie in de Canadese stad Montreal heeft tegengesproken dat er een schot is afgevuurd op president De Gaulle, toen deze vanaf het balkon van het stadhuis een menigte toesprak. Wel was er de nacht daarop een schot gelost op een ven ster van het stadhuis, maar toen was de Franse president ver uit de buurt „waar schijnlijk slapend". De politie is nog be zig met het onderzoek. „Maar er is geen reden om te veronderstellen dat dit een poging tot een aanslag was", aldus een hoge politiefunctionaris. De regering heeft besloten, in afwij king van het oorspronkelijke plan, toch premie te gaan heffen voor de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's (AWZ). De premie wordt geraamd op 0.2 percent. Mensen van 65 jaar en ou der worden voorlopig vrijgesteld. De re geling gaat 1 januari in. De premie is nodig geworden omdat het rijk geen 600 miljoen, maar slechts 525 miljoen aan de AWZ wil uitgeven in verband met de algemene bezuinigings actie. Tevens is besloten, dat de rijks bijdrage tot 1972 niet zal worden ver hoogd. Aanvankelijk zou er een jaarlijkse verhoging zijn, die gelijke tred zou hou den met de loonontwikkeling. De naam van de AWZ wordt gewijzigd in Algemene Wet (bijzondere) Ziektekos ten. Het voorstel, ook ziekenhuisverple- ging en klinisch-specialistische hulp ge durende het eerste jaar onder de werking van de wet te brengen, is thans voor lopig van de baan. Het was gedaan in een derde nota van wijzigingen en het is nu bij een vierde nota van wijzigingen weer afgevoerd. Er bestonden sterke be zwaren tegen deze uitbreiding, bij de SER, de Landelijke Specialisten Vereni ging en de Unie van Assurantie Tussen personen. Pailleron: Als een mens kwaad spreekt van zich zelf, geloof hem dan niet; hij snijdt op. Bij enkele krijgsmachtonderdelen wordt van 1 augustus af een proef genomen met het dragen van burgerkleding buiten de kazerne na de diensturen. De betrokken dienstplichtigen moeten twee maanden diensttijd hebben vervuld, dan wel zo als bij de luchtmacht de eerste fase van de opleiding achter de rug hebben. Bij verblijf in de kazerne of op de basis moet ook buiten diensttijd het uniform worden gedragen. Hetzelfde geldt bij oefeningen buiten de standplaats. Voor de proef zijn landmachtonder delen in Assen en de Luchtmacht Elektronisch- en Tech nische School te Deelen aangewezen. Bij de zeemacht en het korps mariniers zal in september een overeenkomstige proef worden genomen in een nog nader aan te wijzen plaats. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 3 Kunst t Radio en tv7 In de Vishal en op zee3 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 11 Beurs31 Ferdinand23 Sport 23 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Wolkenvelden, maar ook zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zui delijke wind. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een zwak depressiefront veroorzaakt wat bewolking, maar morgen is de kans op opklaringen weer groter. Een zuid westelijke wind voert wat minder vochtige lucht aan. Temperatuur 20 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Juli houdt een zo mers karakter. De zon heeft deze maand al 25 „overuren" gemaakt. DETROIT (Reuter en AFP). In Detroit is het na het oproer van de afgelopen vier dagen, dat van 37 men sen het leven heeft geëist, wat rus tiger geworden al opereerden van nacht in het westelijk stadsdeel nog sluipschutters. „Wij hebben de stad onder controle", verklaarde generaal Throckmorton, die aan het hoofd staat van de parachutisten. Een ge bied van enkele vierkante kilometers waar het nog onrustig is, is met tanks, pantserwagens en jeeps omsingeld. Sommige sluipschutters houden zich naar verluidt in riolen verborgen. Parachutisten, waarvan een aantal net terug uit Vietnam, doen invallen in huizen op zoek naar wapens en munitie. In een door blanken bewoond huis, van waaruit vuurgevechten zouden zijn gele verd met negers, zijn twintig geweren in beslag genomen. Drie blanke jongens zijn gearresteerd. Verscheidene negers die na hun arrestatie op borgtocht zijn vrijge laten hebben verslaggevers verteld dat ze behandeld zijn als in een concentratie kamp. Ze hadden dagenlang zonder eten, drinken of sigaretten met tientallen in kleine cellen opeengepakt gezeten. „Het was een hel", zo beweerden ze. De politie geeft toe dat veel arrestanten niet te eten hebben gehad, maar zegt dat pogingen worden gedaan om verbetering te brengen in de situatie. „Er zijn ook genoeg politiemannen en bewakers die honger krijgen", aldus een woordvoerder. Duizenden bewoners van de verwoeste stad hebben wapens gekocht. Het kopen ervan begon nadat het tot plunderen en brandstichten was gekomen. De vraag was bijzonder groot en is het nog, aldus een winkelier die in wapens handelt. In zeven andere steden in Michigan, waarheen de onlusten waren overgeslagen bleef het vannacht rustig, maar elders in de VS deden zich nieuwe ongeregeldheden voor. In New York sloegen in de befaamde exclusieve winkelcentra van Manhattans Fifth Avenue en Madison Avenue onge veer tweehonderd jonge negers aan het plunderen na het ingooien van etalage ruiten. Politiewagens hadden moeite om snel bij de plunderaars te komen omdat theaters en bioscopen juist waren uitge gaan. Er werden zestien arrestaties ver richt. Andere plaatsen waar het onrustig was waren: Mount Vernon, een buitenwijk van New Vooruitlopend op het officiële eerste kwartaalbericht over het boekjaar 67/68 heeft dr. G. van der Wal, president-direc teur van de KLM op de jaarvergadering van de luchtvaartmaatschappij bekend gemaakt dat de winst in dit kwartaal in vergelijking met het 1ste kwartaal 66/67 aanzienlijk is gedaald en wel van 33 mil joen gulden tot 18,4 miljoen. De bedrijfs- inkomsten zijn echter ten opzichte van het eerste kwartaal 66/67 met twee per cent gestegen tot 220,2 miljoen. President De Gaulle is vanmorgen in alle vroegte in Parijs teruggekomen van zijn bezoek aan Canada, dat hij voortijdig heeft beëindigd. Voor zijn vertrek bezocht hij de universiteit van Montreal waar hij door stu denten die ijveren voor afscheiding van het Franssprekende deel van Canada geestdriftig werd begroet met kreten als Quebec vrij" (boven). Het escorte van de Royal Canadian Mounted Police dat hem uitgeleide deed vertrok geen spier, maar de twintig van de achtentwintig Fran se ministers die hun bed hadden moeten verlaten om hun hoogste chef in de prille ochtend op het vliegveld Orly af te halen, deden dat met blijmoedige gezichten. De presi dent zette zijn zonnebril op, nam plaats naast zijn echtgenote en liet zich in de presidentiële auto met de presidentiële standaard naar het Elysée rijden (onder). ANKARA (AP) Een zware aard beving heeft oostelijk Turkije gisteravond getroffen. Volgens in Istanboel ontvangen berichten zijn zeker zeventig mensen ge lood en vijftig ernstig gewond. Het Turkse persbureau „Anatolia" meldt dat het centrum van de aardbeving lag in de stad Balpayan. Dit gebied is volgens de laatste berich ten het zwaarst getroffen, slechts zevën van de twintig dorpen in deze streek hebben nog verbinding met de provin ciale autoriteiten. Er zijn verscheidene dorpen met de grond gelijk gemaakt. Het dodencijfer zal volgens de autori teiten vermoedelijk nog aanzienlijk stij gen aangezien in deze streek alleen le men huizen staan. In 1924 kwam zij naar IJmuiden als I ién van de ondervoede kinderen uit Hon garije, die hier in de gelegenheid werden gesteld een beetje op te knappen. Mar git Pomeisl bleef acht jaren bij de fami lie Joh. van der Putten, die toen aan de Maliebaan woonde, een straat die nu niet meer bestaat en die ongeveer op de plaats van de Orionweg moet hebben ge legen. Daarna vertrok zij naar Honga rije en gedurende vijfendertig jaren hoorde men hier in IJmuiden niets meer I van haar. Toch bleek Margit een zeker heimwee te hebben naar Nederland en naar IJ muiden. Alle spaarcentjes werden opzij gelegd om hier nog eens te kunnen ver toeven. Dit jaar wendde zij zich met haar man, de Hongaar Kis, tot een reisbureau in Hongarije, dat een reis naar Nederland verzorgde. Er zou voor twee dagen logies □esproken zijn in hotel Kennemerhof in IJmuiden, maai- toen het echtpaar daar dinsdag arriveerde wist men van niets en er was ook geen kamer meer vrij. Een familie aan de Orionweg verleende het echtpaar onderdak. De familie Van der Putten bleek niet meer te vinden en zeer teleurgesteld wendde het Hongaarse, echt paar zich ten einde raad tot de gemeente politie in Velsen, die de afdeling burger lijke stand van de gemeente inschakelde. Daar vond een der oudere ambtenaren, dat de heer Joh ,v. d. Putten vroeger te boek stond als tuinknecht of tuinder. Na veel speurwerk ontdekte men dat een der dochters van de familie Van dei- Putten aan de Frans Naereboutstraat ivoont en de politie bracht het Hongaarse echtpaar daarheen. Het weerzien was zeer verrassend en ontroerend, want de meisjes van vijfendertig jaren geleden herkenden elkaar onmiddellijk. Toevalli gerwijze was mevrouw Van der Putten nu tachtig jaar, op visite bij haar dochter. Margit Pomeisl is nu zelf al oma. Zij spreekt nog uitstekend Nederlands en een taalbarrière was er dus niet. Haar man spreekt alleen Hongaars en een beetje Duits. Woensdag kwam het Hongaarse echt paar, dat tamelijk ontredderd bij de poli tie was gekomen, de afdeling vreemdelin genpolitie bedanken voor de wijze waarop men zich had ingespannen voor een blij weerzien in Holland. York, waar jonge negers verscheidene winkelruiten ingooiden. South Bend (Indiana), waar benden jonge negers auto's met stenen beko gelden, winkelruiten verbrijzelden en brandbommen wierpen. San Francisco, waar in een supermarkt van de negerwijk. Molotov-cocktails ont ploften die brand veroorzaakten. Cambridge (Maryland), waar de natio nale garde met traangas een grote groep negers uitéenjoeg. Phoenix (Arizona), waar'de burgemees ter na twee achtereenvolgende nachten van gewelddaden de noodtoestand uit riep en een uitgaansverbod afkondigde. Cincinnati (Ohio), waar Molotov-cock tails werden geworpen en schoten gelost, waarbij zes gewonden vielen. De federatie van werknemers in de zee vaart treft op het ogenblik voorbereidende maatregelen voor het geval zjj zich ge noodzaakt zal zien een staking uit te roe pen onder de bemanningen van de Neder landse kustvaartschepen. De federatie heeft al overleg gepleegd met het NW, dat heeft meegedeeld dat het achter een eventuele staking zal staan. Ook de internationale transportarbeiders federatie en de daarbij aangesloten orga nisaties hebben hun medewerking toege zegd. Dit betekent dat in geval van een staking de Nederlandse kustvaarders in tal van buitenlandse havens zullen worden geboycot door havenarbeiders, loodsen en sleepbootbemanningen. De werknemersorganisaties hebben op 17 juni de kustvaart-C.A.O. opgezegd, om dat de reders volgens hen onmogelijke eisen stelden. Zo verlangden de redersor ganisaties, voordat over de nieuwe C.A.O. zelf kon worden gesproken, van de bon den onder meer de toezegging dat zij zou den meewerken aan de afschaffing van de reglementaire bemanningsschaal (het voor geschreven aantal bemanningsleden en functies per schip), aan een vermindering van de eisen ingevolge de zeedipiomawet en aan een schaalvergroting van de kust- schepen ADVERTENTIE ADVERTENTIES Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 IJmuiden-O. - Tel. 14.000

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1