r T TNO-IJmuiden legt laatste hand aan rapport bevroren haring zoom Gans ECHTPAAR LENK UIT HAWAII TREKT IN AUTO WERELD ROND Haring moet etmaal op temperatuur van 23 graden onder nul gehouden worden f 425.-1 1 Weense IJsrevue sprankelend festijn van klank en kleur kom kijken en vragen bij Basje Sleeuwenhoek begraven Marktnoteringen in Beverwijk Wegen op Schiphol vallen onder de wegenverkeerswet Vragen over aard gasleiding door het duingebied f DONDERDAG 27 JULI 1967 Controle-probleem Bestraling van verse vis Voor de POLITIERECHTER Winkeldiefstallen berecht Vaas A frik a ..- mKeaSSmii ADVERTENTIE Dichtbij en veraf, alles kan er op. Scherp en goed belicht. Uw zoomcamera staat voor niets. Hij regelt de belichting. Hij trekt die verre zeilboot dichterbij, maakt de kleine kamer ruim. Dat is modern, dynamisch fil men. Een moderne •♦HM f I m dynamische I filmcamera is de w I f? JOiMf Yashica Super 8-30. Yashinon zoomlens 1,7/10- 30 mm, met af standsinstelling. Automatische belichtingsrege ling (CdS) met lichtmeting door de lens. Tegenlicht compensatie. Electrische filmaandrijving.Filmin- leggen volgens nieuwe Super 8 sys teem. Dus cas sette erin, dek sel dicht, klaarl 0 Incl. handgreep J en oogschelp w Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 Woensdagmorgen heeft zich in de r.-k. kerk van St. Jozef in Velsen-Noord en op de begraafplaats „Duinrust" in Beverwijk een droeve plechtigheid voltrokken met de uitvaart en de begrafenis van de negen jarige Basje Sleeuwenhoek, die aan de Schulpweg heeft gewoond. Het knaapje bevond zich met andere jongens van het buurthuis „De Meerpaal" al enige tijd in een zomerkamp op Rozen burg. Hier was kapelaan G. van den Brink uit Velsen-Noord, die zaterdag zijn ver jaardag had gevierd, zondagmorgen als geestelijk adviseur voor een misviering, die door Basje werd bijgewoond. Zondagmid dag omstreeks vier uur speelden de kinde ren in een kinderbad, dat niet dieper was dan zestig centimeter. Tijdens het spel is Basje op onverklaar bare wijze naar de bodem van het bad gezonken, wat spoedig werd opgemerkt. Onmiddellijk werd de jongen op het droge gebracnt. terwijl hij nog leefde. Toegepaste mond-op-mond-beademing mocht niet meer helpen. Kape'aan Van den Brink verrichtte in de St. Jozefkerk de uitvaartplechtigheid, waarna de begrafenis plaats had op „Duin- rust" in Beverwijk. Niet alleen voor. de ouders van Basje is deze onverwachte slag hard aangekomen maar ook voor de leiding en het bestuur van het buurthuis „De Meerpaal" en voor de jongens die met Basje op vakantie wa- Het T.N.O. in IJmuiden legt thans de laatste hand aan een rapport, waarin de resultaten van proeven met bevroren haring zijn vastgelegd. Doel van het onder zoek is: het op de markt kunnen brengen van een voor menselijke consumptie ge garandeerd veilig produkt, waarvan mag worden aangenomen dat het door lief hebbers even begeerd zal worden als het geval was met „groene haring". De be reikte resultaten zijn zeer bevredigend. T.N.O. IJmuiden heeft zich zeer lang durig bezig gehouden met het onderzoek van gezouten haring. Naar bekend mag worden verondersteld, moet haring ten minste vijf dagen gezouten zijn, alvorens zij mag worden verkocht, waarbij precies is voorgeschreven hoeveel zout moet worden gebruikt. Eveneens is naarstig gezocht naar een mogelijkheid door bestraling van de haring het visje ongevaarlijk voor de mens te maken. T.N.O. IJmuiden heeft dit onderzoek nog niet afgerond, maar de resultaten zijn niet hoopvol. Het ziet er naar uit, dat het bedrijfs leven in het haringseizoen 1968-1969 zal moeten kiezen tussen zwaar gezouten haring en bevroren haring. Vriezen van haring biedt het voordeel dat de zo gevreesde nemethode (haring worm) heel snel wordt gedood, terwijl de kwaliteit van het produkt er niet op ach teruit gaat. Daarbij kunnen 2 wegen worden be wandeld: 1. de haring, die aan boord van een vriestrawler reeds is bevroren, wordt aan de wal verder bewerkt: 2. de haring aan boord zouten en daarna aan de wal invriezen. Zoals gezegd, is T.N.O. IJmuiden met het eindrapport hierover bezig. Uiteraard zullen de betrokken over heidsinstanties uiteindelijk hebben te be slissen. Volgens de bevindingen van T.N.O IJmuiden zou de haring gedurende onge veer een etmaal moeten worden gevroren op een temperatuur van 25 graden Cel sius onder nul. Om aan de veilige kant te blijven, zou in de praktijk ruimere marge genomen moeten worden. Deze lage temperatuur is een haalbare zaak voor elk modern vrieshuis. Een zeer groot probleem lijkt de con trole in de praktijk. Deze controle zal na melijk niet achteraf kunnen geschieden. Het is immers niet mogelijk en bij de verkoop te kunnen vaststellen of de ha ring inderdaad tevoren op de vereiste temperatuur en gedurende de vej-eisfg tijd is gevroren. Gezien de enorme daling van de con sumptie van gezouten haring aan het kar retje en uit de winkel, lijkt het echter alleszins de moeite waard een oplossing te vinden voor het controle-probleem. Reeds jaren geleden, toen de haring worm voor het eerst in de publiciteit kwam, heeft drs. Roskam van het Rijks instituut voor Visserij onderzoek in IJmui den er op gewezen, dat de nemethode niet tegen bevriezen kan. TNO IJmuiden heeft dit echter nog eens zeer nauwgezet nagegaan om precies uit te vinden hoe laag de temperatuur zou moeten zijn en hoe lang het invriezen zou moeten duren om tot een verantwoord antwoord te kunnen komen. Het moet im mers niet alleen een veilig produkt zijn, maar ook de kostprijs moet van dien aard zijn, dat het te verkopen is. Dit alles heeft veel tijd gekost. Toch is men nog eerder tot een conclusie gekomen, dan het zich liet aanzien. Het onderzoek van de gezouten haring heeft nog veel meer tijd gevergd. Een rapport hierover is nog niet voltooid. Ook met bestraling van verse vis houdt TNO IJmuiden zich reeds geruime tijd Vier jeugdige Haarlemmers heb ben woensdag voor de Haarlemse politie rechter terecht gestaan wegens het feit dat zij betrokken waren geweest bij dief stallen van bromfietsonderdelen. Eén van hen, een 18-jarige leerling-schrijver, die door de politierechter als de aanstichter werd gezien, werd tot een gevangenisstraf veroordeeld van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk. Twee andere 18-jarige jongens werden elk tot ƒ100 boete veroor deeld en de vierde, een 19-jarige jonge man, tot ƒ50. De officier van justitie had tegen de leerling-schrijver zes weken, waarvan de helft voorwaardelijk geëist, tegen de twee 18-jarigen ƒ100 boete en twee weken voor waardelijk en tegen de 19-jarige 75. In april en mei had de leerling-schrij ver bromfietsonderdelen gestolen. Hij gaf dit feit toe. „Ik deed het om andere bromfietsmo toren harder te laten lopen", zo zei hij. Hij had het vooral op carburateurs ge munt. Een knaap van het gezelschap was eens een keer meegegaan en had bij het plegen van een diefstal op de uitkijk ge staan. De 19-jarige jongeman zei niet te we ten dat de carburateur, die hij had aan genomen, van diefstal afkomstig was. Iets wat de politierechter niet geloofde aangezien, zo zei hij, er onder de jongens toch over deze diefstallen werd gesproken. De politierechter noemde het optreden „ontstellend laf". De officier sprak van „slap, stiékum en misselijk gedoe". Wederom zijn een aantal huisvrouwen uit Haarlem door de politierechter be recht, omdat zij ervan werden verdacht winkeldiefstallen te hebben gepleegd. De vrouwen werden tot geldboeten respectie velijk gecombineerde geldboeten veroor deeld. Een 23-jarige huisvrouw werd conform de eis van de officier van justitie veroor deeld tot 100.- boete. Bij een zelfbedie ningszaak in de Haarlemse binnenstad had zij op 9 mei koffieroom en haarlak ver duisterd. Een 47-jarige kantoorbediende had bij dezelfde zaak ondermeer ossetong, bouil- lonblokken en andere artikelen meegeno men zonder te betalen. Zij werd veroor deeld tot 75 onvoorwaardelijk en 150 voorwaardelijk. De eis was twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 100 boete. Een 55-jarige vrouw werd bij verstek conform de eis veroordeeld tot 150. Zij had een rok trachten te verduisteren, na dat zij deze eerst in een paskamer van het modehuis had gepast. Bij een supermarkt had een 64-jarige Haarlemse ondermeer een diepvrieskip en andere artikelen meegenomen zonder af te rekenen. Zij werd veroordeeld tot 50 boe te. De eis was 100. Een 61-jarige vrouw had bij een super markt vlees, groente en kruiden meege nomen zonder te betalen. Zij werd ver oordeeld tot 75 boete onvoorwaardelijk e 150 voorwaardelijk. De eis was twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en ƒ100 boete. Uit een vaas die bij kennissen op de schoorsteen stond had een 23-jarige Haar lemse grondwerker 85 gestolen. Voor een deel van het geld had hij een lepelrek ge kocht. Conform de eis werd hij veroor deeld tot 200 boete. intensief bezig. Men in hoopvol, doch op korte termijn is zeker geen uitspraak te verwachten. Door de experts van TNO IJmuiden wordt bij dit onderzoek gebruik gemaakt van het laboratorium met be perkte capaciteit in Wageningen, in af wachting van de proefbestralingsfabriek die daar vermoedelijk eind van dit jaar zal beginnen te draaien. In dit verband belooft het symposioen dat onder auspiciën van de Food and Agriculture Organisation van 4 tot 8 sep tember in Madrid zal worden gehouden, voor de onderzoekers bijzonder interes sant te worden. Een van de onderwerpen die daar naar voren zullen worden ge bracht betreft namelijk de bestraling van vis. De directeur van T.N.O. IJmuiden, ir. J. Van Mameren, zal in Madrid rap porteren over de bevindingen op dit ge bied in IJmuiden en Wageningen. Negen tig percent van de verworven kennis op dit terrein komt uit de Verenigde Staten en Engeland, waar de onderzoekers meer hulpmiddelen ter beschikking staan dan in ons land en waar men met het onder zoek ook veel eerder is begonnen. Uit IJmuiden zullen voorts binnenkort koeltechnici van T.N.O. naar de westkust van Afrika vertrekken in verband met een groot project dat een Nederlandse handelsfirma in Kameroen wil opzetten. In Tanzania werkt nog steeds een aan tal experts van T.N.O.-IJmuiden. De werkzaamheden aldaar, die een rendabe ler conserveringsmethode van de vis uit het visrijke Victoriameer beogen, verlo pen volgens het programma. Intussen zal in IJmuiden zelf binnen kort, dit jaar nog, de bouw van een nieuw gebouw voor T.N.O. worden aan besteed. Het nieuwe gebouw komt langs de duinrand die parallel met de Orion- weg loopt, aan de overzijde van het RI- VO. Het hoofdgebouw wordt acht me ter hoog, het bijgebouw zal een hoogte van slechts vier meter krijgen, zodat de b^^ners^va-a -de flptgpbe^u^en ;aan ,ée Orionweg het frkaie uitzicht op onder an dere de Vissershaven en de Haringha ven niet- iai -worden öirtnolran. Kennemer Kruimels Zijn naam is John Lenk. Hij woont in Kona op Hawaii en is er als redacteur verbonden aan het Weekblad „Kona Torch". Zijn vrouw is hoogleraar. Beiden zeiden vorig jaar de bloemenslingers en rieten rokjes van de hoela-hoela dansende meisjes voorlopig vaar wel en trokken in een „huis-tuin en keuken"-auto de wijde wereld in. Het echtpaar Lenk verblijft nu voor enige tijd in Nederland, om precies te zijn in pension Roman tica aan de Duin en Kruidberger- weg in Driehuis. We zitten op het terras in de net ge ordende tuin van de villa met deze ro mantische naam. De zon is geniepig boven de dennen uitgekropen en jaagt de temperatuur nog enige graden om hoog. In de schaduw ligt een Sint Bernhardhond met zijn goedige kop op de poten te dromen over gletschérs en een whiskeyvat op zijn borst. Op het voorhoofd van de heer Lenk parelen zweetdruppels en op zijn gebruinde huid gloeit langzaam een rosse tint op. Zelfs voor een man, die thuis zijn avondwandeling onder de kokospal men placht te maken, is het warm. De heer Lenk en zijn vrouw heeft overigens menigmaal het zweet in de handen gestaan op hun wereldreis. Zij reden over stoffige wegen in Panama en Zuid-Amerika en weerstonden de laaiende hitte midden in de Sahara. Zij hobbelden echter ook met hun auto over de oneffen en bevroren grond van Lapland en in Noorwegen raakten zij verzeild in een sneeuw storm, die voor hun wagen een bar rière opwierp van maar liefst dertien meter hoogte. „Waarom aan het avonturieren ge slagen?" De heer Lenk glimlacht. Deze vraag is hem waarschijnlijk al meer gesteld, door een verslaggever op een terrasje in Madrid of Lissabon, mis schien ook wel in Algiers. „Mijn vrouw en ik hebben de laatste jaren erg hard gewerkt," zegt de Amerikaan. „Zeven dagen in de week en dat zonder onder breking. We vonden toen, dat we aan een lange vakantie toe waren." 'ét OÖO.ljOi. biMl >ibv 8A li I**'/ Het echtpaar Lenk vertrok uit Hawaii met de boot naar San Fran cisco en vandaar reisden zij in hun auto dwars door Amerika, bezoch ten Panama en Zuid-Amerika en scheepten zich nogmaals in voor een trip naar Europa en Noord-Afrika, waar zij inmiddels in de meeste lan den een kijkje hebben genomen. Zij hebben nu 45.000 kilometer afgelegd en er zullen nog heel wat kilometers bijkomen, want volgende maand ver trekken zij via Griekenland en Tur kije naar India. In Calcutta laten zij de auto achter en gaan zij met het vliegtuig naar Zuidoost-Azië, waar zij Bangkok, Rangoon en misschien ook Saigon zullen bezoeken. Echt helemaal vakantie houden de Amerikanen eohter niet. Mevrouw Lénk volgt momenteel een internatio- De heer Lenk op het terras. in Wageningen en haar man stuurt iedere week een artikel naar zijn week blad op Hawaii. Waar hij vooral over heeft geschreven is de armoede, waar mee hij tot dusver op zijn reis werd geconfronteerd, in Zuid-Amerika en ook in Noord-Afrika. „In Algiers staan wolkenkrabbers leeg en in de woestijn leven de men sen als varkens," vertelt de heer Lenk. „Van een economische ontwikkeling is er in de Arabische landen geen spra ke." Europa kan zich volgens de Ameri kaan in technisch en economisch op zicht meten met de Verenigde Staten. Vooral in Nederland is er de afgelopen twintig jaar veel veranderd, vond hij. De heer Lenk bezocht ons land in 1938 toen hij internationaal recht studeerde in Den Haag. 1%4Hrslls vo®r landbouwdeskundigen Tii in jl>r Een grappig intermezzo in het op treden van de Wiener Eisrevue vor men deze teddyberen en poppen als figuren in de tot leven gebrachte poppenwinkel. Als een sprankelend feest van klank en kleur, van vrouwelijke charme en gratie van perfecte schaatrijkunst en adembe nemend- mooie taferelen heeft de Wiener Eisrevue Maskeradezich woensdag avond in wervelende vaart voor het eerst in Haarlem gepresenteerd. Het is moeilijk te zeggen wat de 2500 toeschou wers op de volgepakte tribunes in de Ken nemer Sporthal meer bewonderd hebben: de feilloos uitgevoerde balletnummers, de stralende girlsde solistische prestaties van de sterren, de geraffineerde belich ting of de onuitputtelijk lijkende voorraad kostuums die vanachter 't bloedrode gor dijn het glinsterende ijspodium opgleed. Het publiek was danook gul met open doekjes" tijdens het bijna 2Vz uur duren de optreden van de Weense ijsartiesten. Deze 28ste productie van de Weense ijs- revue is uiteraard zou men kunnen zeggen - zowel wat vormgeving, muzika le inhoud als kostumering betreft duide lijk afgestemd op de traditionele Weense romantiek. De melodieën die de show om spoelen zijn vrijwel alle van operetteko ning Robert Stolz, al zou menig toeschou wer gisteravond wel de verzuchting heb ben geslaakt waarom het allemaal zo hard moest klinken. In de eerste helft van het programma kreeg het Weense ijsballet met als solisten Michèle Colberg, Inge Paul en Helmut Loëfke al direct een gul onthaal. Deze eerste kennismaking beloof de al veel goeds door de fraai verzorgde aankleding en aantrekkelijke choreografie. Ook de geestige sketch „In de poppen- winkel" compleet met dansende poppen en teddyberen, tinnen soldaten, een torero die Twee sterren uit de Weense IJs revue, het Franse paar Monique en Felix Heininger, in actie tijdens de première in de Kennemer Sporthal in Haarlem. een (radiografisch bestuurde muis) be vecht en een Spaanse „schone" die van wanten weet, kreeg veel handen op elkaar. Toverachtige luister biedt het balletnum mer „Kristal" waarin prima donna Han- na Eigel, voormalig meervoudig Europees kampioene schittert. Zonder twijfel vormt t Caranval in Rio doo de razendsnel uit gevoerde kostuumwisselingen en de mee slepende muziek een van de hoogtepunten van de show. Uitstekende staaltjes van rij techniek laat vooral de schaatsacrobaat de Amerikaan Hamilton Brown, in „Va kantie in Oostenrijk" zien, hoewel Herbert Bobek en Richard Ledwig weinig voor hem onderdoen. Veel hilariteit ontlokten de chimpansees Jackie en Joe, die 't doen voorkomen alsof ze met schaatsen aan ge boren zijn zo gemakkelijk bewegen ze zich ermee over het ijs. Weense romantiek en bevalligheid krijgen volop hun deel in het balletnummer „Hon derd jaar Donauwals", waarbij weer veel schoons aan vrouwen en kostumering te bewonderen valt. En alsof 't allemaal niet op kan zorgt het slotnummer „Gala-avond in het ijspaleis" voor een „tableau de la troupe" waarin alle medewerkenden nog eens individueel en als groep hun niet ge ringe rijcapaciteiten tentoon spreiden G. v. B. Aan de veiling „Kennemerland" in Be verwijk waren de noteringen donderdag: aardbeien 80-120 per doosje, bloemkool 15- 51, bospeen 20-49, doperwten 65-141, pos telein 12-28, prei 18-46, sla 5-17, spinazie 6-46, spitskool, 14-21, andijvie 9-13, kom kommer 15-46, sperziebonen 45-78, snij bonen 80-150, tuinbonen 12-39, tomaten 50-82, waspeen 13-36, rabarber 22-39, rode kool 7-10 en rode bessen 110-170 p. kilo. Kantonrechter in Hoofddorp: Het is niet denkbeeldig dat het proef proces dat mr. C. H. Goedkoop, de juri disch adviseur van de luchthaven Schip hol, heeft uitgelokt door zich op de wegen van Schiphol te laten bekeuren wegens het rijden zonder rijbewijs, niet nodig is. Gisteren diende namelijk voor de kan tonrechter in Hoofddorp een aanrijding op het nieuwe Schiphol waarbij een auto bestuurder geen voorrang verleende aan een van rechts komende auto en boven dien geen rijbewijs had. De kantonrechter mr. J. E. Goudsmit oordeelde, dat de wegen op het nieuwe Schiphol onder de wegenverkeerswet val len, alhoewel deze zich op particulier ter rein bevinden. Hij was het met de officier van Justitie, mr. J. J. Bredius eens, dat de wegen niet kenbaar zijn als particulier terrein en dat de indruk wordt gewekt, dat men op de openbare weg rijdt. Hij vonniste conform de eis van de officier en veroordeelde d ebestuurder tot 40.- boe te wegens het niet verlenen van voorrang en tot 20.- wegens het niet bezitten van een rijbewijs. Het staat nu al vast dat de betrokkene in hoger beroep zal gaan, omdat de direc tie van de luchthaven in elk geval de problematiek van de wegen tot in hoog ste instantie uitgevochten wil zien. Als de mening van de kantonrechter juist blijkt te zijn, betekent dit dat alle auto's die op de luchthaven worden gebruikt, voorzien moeten zijn van een kenteken, dat er belasting voor betaald moet wor den en dat men een geldig rijbewijs voor het berijden moet hebben. Dit is nu niet het geval. Het oude Schiphol was duide lijk particulier terrein omdat het met een slagboom was afgesloten en er entreegeld moest worden betaald. Het Tweede-Kamerlid Baeten (KVP) heeft de regering schriftelijke vragen ge steld over het plan voor een hoofdaard- gastransportleiding van de Nederlandse Gasunie via het tracé door de duinen van Driehuis naar Voorschoten. De heer Baeten signaleert in dit verband de schade die is aangericht bij de aanleg van een soortgelijke leiding over de noordelijke Veluwe. Hij vraagt de bewindslieden te bevorderen dat voor de leiding Driehuis- Voorschoten een tracee wordt gekozen in de geprojecteerde leidingzone tussen het gebied van het Noordzeekanaal en dat van de Nieuwe Waterweg (door de Haar lemmermeer).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4