Mini* tijdperk nederlaag voor duurt voort New Look I BIJZONDERE KINDERBOEKEN II MARC BGHAN VAN DIOR HOUDT DE ROKKEN KORT Roemeens parlementsoverleg niet schokkend vindt Moskou <v Or gel-zomer academie in Haarlem demonstreerde VANAVOND Slechte zomer voor Tuschinski Prinses Irene in Porto Ercole Dit jaar geen bekroning voor een kinderboek NEGEN MUZEN DONDERDAG 27 JULI 1967 7 Laroche Lanvin NIEUWS Castillo In de eerste aflevering van deze kinderboekenkeur heeft Miep Diekmann er op gewezen, dat door het „meeste stemmen gelden" de meer begaafde kinderen niet aan hun trekken dreigen te komen in de fondsen van de uit gevers van jeugdlectuur. Toch hebben zij als minderheid dezelfde rechten als de gemiddeld of minder pienteren. Daarom besloot zij, in twee artikelen, de aandacht te vestigen op een aantal „bijzondere boeken voor bijzondere kinderen". Hier volgt het tweede. Paton De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma's Jos de Klerk UUUin nnnnr««milmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm (Van onze moderedactrice) PARIJS. Het ziet ernaar uit dat de door Jacques Esterel met zoveel tam-tam geënsceneerde f „come-back" van de New Look een nogal zielige vertoning wordt. Af gezien van Patou, Lanvin, La- roche en Capucci, die gisteren hun collectie vertoonden en de rok voor de komende winter iets boven de knie hielden, besloot vanmorgen ook 's werelds invloedrijkste haute- couturehuis Christian Dior om de korte rokkenmode te prolongeren. En daarmee gaat het mode-najaar van 1967 de geschiedenis in als het seizoen van de complete nederlaag van de New Look. In Parijse modekringen is men van mening, dat de toonaangevende coutu riers het de eerste tien jaar niet in hun hoofd zullen halen voor overdag nog aan te komen met tot aan de kuit reikende rokken omdat die onver koopbaar zijn. Ronde, opgestikte spaarpotzakken met gleuf in het midden. Doorgestikte naden. Van Guy Laroche mogen de mannen deze winter zonder das door het leven, terwijl zij dan toch zeer gekleed het duurste restaurant kunnen binnengaan /oor deze tegenstrijdigheid vervat in een hooggesloten Mao-kostuum met Voor zijn wintercollectie voor de vrouw deed G. Laroche kennelijk zijn inspiratie op uit het sprookje van Rood kapje. Als zijn mannequins droegen tenmin ste gistermorgen roodkleurige hoofd- ieksels. De A-lijn gaf de toon aan bij ïij n creaties, waarvan de garnering voornamelijk uit doorgestikte naden bestond. Zijden avondjurken met geappliceer- de bloemen van fluweel. Zilveren kerstbalachtige oorbellen. Evenals bij Laroche bleven de rok ken bij Jeanne Lanvin boven de knie. De Belgische modeontwerper van het huis Jules-Frangois Crahay had echter het zekere voor het onze kere genomen en showde voor de liefhebbers enkele tot op de kuit rei kende wintersportcapes. Waren de mantelpakjes bij Laroche lang, Lan vin hield ze kort. Couturier Crahay Het huis Dior zorgde vanmorgen vgor een sensatie in de schoenmode met deze jojo-hak. Zelfs de mantelpakjasjes moesten er plaats voor maken. De gebreide boor den dienden bij de ensembles als cein tuur. Het is te hopen dat de exclusieve cliënten van Patou in het bezit van zeer behulpzame echtgenoten zijn, want de cocktail japonnen voorzag de couturier Goma van een knoopsluiting jp de rug. De werkelijk schitterende zollectie werd besloten met het tonen /an met vele honderden kleurige kris- allen geborduurde avondjaponnen. D Spaanse modeontwerper Castillo, die gisteravond met zijn collectie als laatste voor het voetlicht trad, bracht met zeer romantische fluwelen winter- creaties een hommage aan de schrijf ster George Sand. Redingotes en nauw aansluitende japonnen gaven bij hem de toon aan. Vandaag tonen behalve Dior ook Molyneux, Venet en Capucci hun col lecties. Dat een warme zomer niet in alle krin gen onverdeeld wordt toegejuicht, is ge bleken op de jaarvergadering van het Tu- schinski-concem, de N.V. Matubel, waar werd meegedeeld dat het zonnige jaarge tijde bepaald geen goed heeft gedaan aan het bioscoopbezoek. Als het mooie weer onverminderd blijft aanhouden zal een be langrijke neerwaartse druk op de resul taten waarschijnlijk niet uitblijven. De bruto-recette bedroeg in het kalenderjaar 1966 ongeveer 12 miljoen, enkele tien duizenden guldens meer dan in 1965. Prinses Irene en prins Karei Hugo zijn in het zomerverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole aangekomen. Het paar zal daar een korte vakantie door brengen. Deze druiventrossen van rijnsteen zijn creaties van de ontwerper Wolloch. De mcgnnequin draagt de oorhangers bij een hoed van Jean Barthet. mandarijnkraag, zorgde gistermorgen de couterier Laroche ,die zich hiermee voor het eerst aan de herenkleding waagde. De colbertjasjes gaan bij Laroche niet met knopen maar met een achter een overslag volledig weg gewerkte rits dicht. gaf duidelijk de voorkeur aan een zeer vloeiend silhouet, al vielen er bij hem ook vele jurkjes met brede ceintuurs te bespeuren. Hij besloot zijn collectie met zijden Ali Baba-harem- broeken, creaties voor zeer zwoele feestjes. Blousons met gebreide col, man chetten en boord. Rugceintuurs, die van voren in grote opgestikte zakken verdwijnen. Trenchcoats in alle variaties. Zorgde dinsdag Ricci voor het succes van de dag, gisteren eiste het huis Jean Patou de eer voor zich op. De ontwerper van het modehuis Michel Goma inspireerde zijn collectie op de mode uit de jaren dertig. Zoals Goma mij al had voorspeld bleven de rokken boven de knie. Zij waren, afgezien bij die van Real, de kortste die ik in Parijs heb waargenomen. Blousons gaven bij het huis Patou de toon aan. IN ZIJN WITGEKALKTE werkka mer met als enige versiering een af fiche van Toulouse Lautrec onthulde Mare Bohan, de couturier van het be faamde modehuis Dior, mij gisteren in een interview, dat hij een come-back van de, door zijn voorganger eens ge lanceerde New Look, te belachelijk vindt om over na te denken. „Men kan een moderne vrouw van nu niet plotseling iets ouderwets aan trekken. En bovendien zie ik niet in waarom zij er als een museumstuk bij zou moeten lopen. Om u eerlijk te be kennen, ik vind de korte rokken wel leuk", aldus Mare Bohan, die in het modepaleis Dior vanmorgen met zijn nieuwe wintercollectie voor het voet licht trad. Hij gaf bij zijn creaties de voorkeur aan een zeer slank afkledend silhouet, vandaar dus dat getailleerde mantelpakjes met brede ceintuurs de belangrijkste plaats bij hem innamen. De kragen die Bohan voor de komen de winter maakte waren van uitzonder lijk grote, volumineuze bontgarnerin- gen voorzien. HEEFT DE ZEER kostbare haute- couture in deze tijd nog zin? Mare Bohan vindt van wel. „Wij couturiers", zo zei hij „geven met onze haute-couturecreaties de modelijn voor de confectie aan". Evenals Esterel, Lapidus en Michel Goma, was Bohan bereid u voor de komende winter een paar adviezen aan de hand te doen. Adviezen, waarvoor de beroemdste vrouwen ter wereld hem grif zonder meer honderden guldens betalen. Bohan zegt: Zorg dat u bij uw winterjurkjes een paar lange wollen gebreide kousen in dezelfde tint vindt. En denk vooral niet dat die alleen voor tieners zijn be stemd. Neem voor deze winter een zwart jurkje, met als het kan een colkraag, dan kunt u overal terecht. Als u toch van plan was een nieu we hoed te kopen, neem dan de groot ste zwarte sombrero van uw waren huis. Zoek bovendien voor deze winter de breedste ceintuur uit. WWWVWWVWWWWVWWWVVWWWWWVWVWWWWWWWWWWWW Onbekroond. De jury voor het kinderboek van het jaar, ingesteld door de Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek, heeft besloten dit jaar geen boek aan te wijzen voor de bekroning „Kin derboek van het jaar, tot tien jaar", en evenmin voor de bekroning „Kinder boek van het jaar, tien jaar en ouder" Tijdens de kinderboekenweek van 15 oktober tot 4 november zullen dus geen prijzen (tweemaal 1500 gulden) worden uitgereikt. De motivering van het be sluit van de jury wil de commissie op dit moment nog niet bekend maken. Arabal. De Spaanse auteur en toneelschrij ver Ferando Arrabal is na zijn arresta tie gevangengezet in de Carabanchel gevangenis in afwachting van zijn pro ces „wegens belediging van God en van Spanje" in zijn geschriften. Opdrachten. De minister van C.R.M. heeft opdracht verleend voor het componeren van een werk voor orgel aan Kees van Baaren en van een elektronisch werk aan Peter Schat. Voort heeft de mi nister het boek „Muziek van de twin tigste eeuw" van Ton de Leeuw met een prijs bekroond. Surrealisme. De Franse dichter Pierre Albert Birot, die het woord „surrealis me" uitvond, is op 91-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was aanvankelijk beeldhouwer en schilder. Als dichter richtte hij het tijdschrift „Sic" op, waar in bijdragen van o.a. Apollinaire, Ara gon en andere profeten van het surrea lisme verschenen. Ook na de eerste bloeitijd volhardde Birot en publiceerde een tijdschrift, dat hij „la quinzaine de Pierre-Albert Birot" noemde. Zijn eigen gedichten in prozavorm publi ceerde hij voor het eerst in 1933 onder de titel „Grabinoulor". (Van onze correspondent) MOSKOU De vrees die men In de Russische hoofdstad heeft gehad voor de bijeenkomst van de Roemeense Nationale Vergadering (parlement) blijkt, zo vindt men nu in Moskou, ongegrond te zijn ge weest. De sensationele aankondiging van de zitting in Boekarest heeft volgens Mos kou helemaal geen sensationele resultaten gebracht. Begrijpelijk klonk Moskou datgene wat in het parlement in Boekarest werd gezegd over de zelfstandige koers die de Roeme- oren. De ergste vrees (evenwel, dat de re bellerende Roemenen aan de grondvesten van het. Warschau-pact of de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de E.E.G zouden gaan schudden, is ongegrond ge bleken. De platonische oproep in Boeka rest de beide militaire pacten de NAVO en het Pact van Warschau gelijktijdig op te heffen is tenslotte van tijd tot tijd ook in Moskou te horen. Eén ding zit de Russen echter nog niet helemaal lekker. Naast de in Moskouse ogen eigengereide houding in het conflict in het Nabije Oosten herhaalden de Roe meense leiders ook nog hun „verlangen" om de betrekkingen met de Westduitse Bondsrepubliek te normaliseren. En dat wordt in de Russische hoofdstad altijd nog nen voeren niet steeds aangenaam in de als ketterij beschouwd. Voor de vierde keer brand. Een felle brand heeft gewoed in een boerderij in Kerkrade. De hooischuur met de grote voorraad pas gemaaid hooi werd nage noeg geheel vernield. Ook het dak van het aangrenzende woonhuis werd een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim 100.000 gulden De eigenaar, die reeds drie keer eerder door brand werd gedupeerd, is verze kerd. De adjudant van de vrachtwagen 8.90 door S. R. van Iterson Uitg. Leopold DIT nieuwe boek van de Nederlandse schrijfsier Sini van Iterson, die in Colum bia woont, en het land en zijn gebruiken beter kent dan menige Columbiaan, heeft in dit nieuwe boek een schrijnend beeld gegeven van d ejeugd in Bogota. De Pul- ga (de Vlo) heeft met zijn vijftien jaar al verschrikkingen van armoe en verlaten heid leren kennen, pas als bijrijder op de vrachtwagen van Gilimon leert hij niet alleen de landkaart van zijn land kennen, maar ook de landkaart van het mense lijk gemoed. Hij ontmoet liefde en mee gevoel, kameraadschap. Maar het blijft zo weinig in vergelijking met het verraad en de hebzucht, die niet meer weg te denken zijn uit zijn leven. Voor hem is een be ter leven gesymboliseerd in het bezit van schoenen. En wanneer die hem onstolen worden kan hij in niets goeds meer gelo ven. Dit boek is voor de jeugd van 13-16 jaar t meest onthullende en waarachtige over de mens in al zijn hoedanigheden, dat de laatste tien jaar bij ons verschenen is De knappe psychologische uitdieping van de karakters, en de schrijnende schets van Zuidamerkaanse armoede zouden zonder de sublieme zeggingskracht van de schrijf ster en haar raak gekozen beelden en vergelijkingen, niet zo diep treffend zijn geweest. De sfeer van eenzaamheid en on macht wordt nog versterkt door de sobe re tekeningen van Dick Stolwijk die lange tijd in Zuid-Amerika reisde. begin van het verhaal is een mens-mens- relatie geworden. De open vraag aan het eind is: we hebben nog veel te leren, en toch onderwijzen we anderen. Dit boek zou als uitgangspunt voor dis cussies op middelbare scholen bijzonder geschikt zijn. Het teken van Tanit door Esteban López Uitg. Arbeiderspers DIT boek, dat qua, thema en uitwer king het meest moderne in onze jeugd litteratuur mag heten, zal zelfs voor be gaafde lezers (van 14-16 jaar) veel raad selachtigs houden. De ogenschijnlijk wat komische en geheimzinnige avonturen van een modern gezin dat tijdens een vakantie in andere tijden verzeild raakt en grote gevaren loopt, hebben een die pere zin. Zolang het gezin (de kleinste groepering in iedere tijd) een eenheid vormt, redt het zich tegenover iedere macht. Zolang het gezin eerbied heeft voor de opvattingen van anderen, en zijn eigen normen kan vergeten, zijn er con tactmogelijkheden over de grenzen van de tijd heen. Maar als de gezinsleden uit lijfsbehoud kennis hebben genomen van zoveel wat er voor hun tijd geweest is, en wat hen gemaakt heeft tot wat zij zijn moderne mensen hoe kunnen ze dan nog naar hun eigen tijd terug waarin de mensen leven zonder enig be sef van wat er door de tijden heen in de mensheid geleefd heeft? Het aspect van vervreemding, van „er niet bij horen", waarover de jonge mens zich meestal moeilijk uiten kan, is in dit boek op een sublieme wijze uitge werkt. Door het wegvallen van de tij dep en de generaties, vervalt ook de gezagsver houding; de ouder-kinderrelatie in het De tuinman en de jongen doorD. R. Sherman Vert. Ruth Wolf Uitg. Leopold AL werd dit boek als roman uitge bracht, het zal bij de jeugd van 14-16 jaar, die om meer dan „leesvoer" vraagt, waarschijnlijk nog beter aanslaan dan bij volwassenen. Tegen de achtergrond van zijn eigen jeugdjaren in India doet Sherman het verhaal van de twaalf jari ge Jeffrey, die hoopt van de oude tuin man, Mali, diens legendarische boog te krijgen. Als het zover komt, en hij drie dagen met Mali weg mag om op herten te schieten, vertoont zich geen hert. Dan schiet de jongen in zijn woede °en aap De angstaanjagende climax Van de dood van de aap wordt nog overtroffen door het ongeluk van Mali, en de bovenmati ge eisen welke aan de jongen gesteld worden om de oude man en zichzelf van de ondergang te redden. Vooral de the ma's doden, verminken, zedelijke moed en verantwoordelijkheid die in de meeste jeugdboeken te infantiel en half zacht behandeld worden worden in dit prachtboek duidelijk, zonder franje zonder mooischrijverij tot in de essen tie blootgelegd. Miep Diekmann Rollen. De Dode Zee-rollen, die bewaard worden in het archeologisch museum in het oostelijk deel van Jeruzalem hebben niet merkbaar geleden door de oorlog om het voormalige Jordaanse stadsdeel. Dit is meegedeeld door het departement van oudheden van de Is raelische regering. Frangoise Fabian als Mata Hari. NEDERLAND 1: Eerst de gewone don derdagse uitzendingen: Minimolen, Nieuws, reclame, Verrekijker, geweste lijk journaal, Mensen in de sport en de tips voor het weekeinde. Na het tweede journaal eerst het wekelijkse TROS-uur- tje. Het begint met een show van tien minuten van Fieke Landré, het dochtertje _n de TROS-directeur. Ze filmde een opareden van de pianisten Louis en Rob van Dijk, die improviseren op bekende thema's. Het tweede TROS-programma is een aflevering van de Amerikaanse poli tiefilmserie 87th Precinct. De titel is Killer's Choice". Steve Carella krijgt met zijn mannen van het district weer een moeilijke zaak op te lossen. Een zeke re Annie Boone is vermoord. Ze zou een dubbel leven hebben geleid. Steve gaat op onderzoek uit en ontmaskert de moor denaar. De AVRO besteedt de rest van de avond aan de film, die de Franse tele visie maakte over het leven van de in de eerste wereldoorlog terechtgestelde spion ne Mata Hari: het Friese meisje Geer- truida Zelle. Een executiepeloton maakte ongeveer een halve eeuw geleden een einde aan haar leven. De Franse televisie baseerde de reconstructie op de officiële dossiers van de Franse geheime dienst. De officiële stukken laten de zaak al even on duidelijk als de geromantiseerde verha len. NEDERLAND 2: Vanavond nemen Bill Dana en Gary Crosby afscheid. In Brand punt Europa bekijken de correspondenten van de actualiteitenrubriek van de KRO, hoe men in verschillende landen hulp verleent aan ontwikkelingslanden. Dan de negende aflevering van On Trial. Een bekende zaak deze keer, die tegen de En gelse schrijver Oscar Wilde, wiens „Por tret van Dorian Gray" we deze week te zien kregen Wilde was een zeer geliefd schrijver in het Engeland van rond de eeuwwisseling. Zijn homofilie wekte nog al wat opschudding. Wildes lijfspreuk „een mens moet zijn eigen leven creëren net als een artiest een kunstwerk" paste niet in het Victoriaanse Engeland. Na het laatste nieuws nog een kerkelijke uitzen ding en wel van de KRO, het IKOR en het Convent van Kerken. Het is de eerste af levering van een serie van vier over Fran- ciscus van Assisië. Deze gedramatiseerde documentaire werd in Venetië bekroond. De titelrol werd gespeeld door de Zweed se acteur Lou Gastel. WOENSDAGAVOND had in de Waalse kerk op het Haarlemse Begijnhof de eerste openbare demonstratie plaats van deelnemers aan de Zomer-Academie voor Organisten; de tweede volgt heden mid dag in de Grote Kerk als gemeentelijke orgelbespeling en zal dus samen vallen met het verschijnen van deze krant. Het zou natuurlijk niet mogelijk zijn al de cursisten aan het slot van de Academie- dagen een speelbeurt te geven, maar ieder der zes docenten krijgt gelegenheid hun cursus met een paar elementen te ver tegenwoordigen. Zo hoorden wij deze avond leerlingen van Madame Claire Alain en van de heren Anton Heilier, Luigi F. Tagliavini, Siegfried Reda, Cor Kee en Gustav Leonhardt. Het concert werd ingezet door d,e West duitse organiste Ruth Kramer met een HILVERSUM I. De Vierdaagse te megen: Reportages om 7.32, 9.00, Nij- 11.20, 12.40, 16.45 en 19.10 uur. 7.00 Nws. 7.10 lezing. 7.15 Lichte gram. muziek. 7.55 Overweging 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Vakan- tietips. 8.45 Lichte gram.muziek. 10.00 De Lichte gram.muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Ak- tualiteiten. 12.50 Platennws. 13.00 Lichte orkestmuziek. 13.30 Muziek uit vakantie landen. 14.00 Operetteklanken. 14.40 Mo derne muziek. 15.00 Pizzicato. 17.00 Coda. 18.30 Wil je weg wezen 19.00 Nws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 RVU. 20.00 Grenspost. 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nws. 22.40 Profiel van de Supremes. 23.15 Hol land Festival 1967: Oude en klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVESUM II. 7.00 Nws. 7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm.mu- ziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muziek. 9.00 Klassieke en moder ne kamermuziek 10.00 Lichte gramm.mu ziek. 11.00 Nws. 11.02 Liedjes. 11.30 Le zing over volksmuziek uit Spanje en Por tugal. 11.55 Beurs. 12.00 Licht orkest. 12.27 Meded. ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Klassieke en moderne muziek. 14.05 Poëzie. 14.20 Slotakkoord. 14.50 Hou je aan je woord. 15.30 Thuis. 16.00 Nws. 16.02 Namiddagconcert. 17.00 Op stap. 17.10 Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten, 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen. 18.20 Licht orkest. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gramm.muziek. 19.30 Op reis met doctor Burney. 20.00 Nws. 20.05 Enkel spoor 21.00 Klassieke gewijde muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht platenprogramma. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws 9.02 Actuali teiten. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uur tje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de bui tenlandse pers. 13.05 El pée. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes. 16.00 Nws. 16.02 Showtime. 16.30 Sorbet 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Pop Party. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.48 Lichte muziek 12.55 Buitenlands peroverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Amuse mentsmuziek. 15.00 Nws. 15.03 Operette. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte mu ziek. 17.00 Nws. 17.15 Volksmuziek. 17.45 Koorzang. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesport. 18.30 Tips voor automobilisten. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.30 Weense muziek. 20.13 Pianoduo. 2030 Cabaret. 22.00 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De Verrekijker. 19.10 Van ge west tot gewest. 19.30 Mensen in de sport 19.53 Toeristische tips. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 N.V Gebr van Dijk. 20.32 Killer's choice. 21.20 Mata Hari (film). 23.15 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Bill Dana show. 20.30 Brandpunt-Europa. 21.20 De zaak Oscar Wilde. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. 22.30 Franciscus van Assisi. VOOR VRIJDAG. NEDERLAND I. 15.00 Vierdaagse te Nijmegen. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Recla me. 19.00 Beestje kijken. 19.25 Hoepla. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Re clame. 20.20 Laat je kisten, cabaret. 20.45 De oude draaidoos. 21.20 Franse chan sons. 21.50 Onaantastbaar, (film) 22.35 Het achtste doopsgezinde wereldcongres te Amsterdam. 22.45 Journaal. NEDERLAND II. 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Eén horizontaal, quiz. 20.25 Emancipatie van de vrouw. 21.20 Klassieke muziek. 21.40 Europese emigranten -in de Verenigde Staten in de vorige eeuw. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. fris concertant stuk, een orgelbewerking van Walther naar een Concert voor strij kers van Torrelli. Het werd een prestatie die in alle opzichten, niet het minst in dat van een kleurrijke registratie, vol deed. De Amerikaanse Margaret Kemper liet zich, als deelneemster aan twee cursussen, eerst horen in een gecoloreerd koraal van Buxtehude in het cornetregister en maak te later op de avond een treffende beurt met fragmenten uit de „Suite du premier ton" van Clérambault, waarvan vooral de Fuga in een passende registratie bij zonder opviel. De Japanner Yuko Hayashi en de Ca nadese Michelle Quintal verzorgden ieder een koraalvoorspel van Buxtehude over hetzelfde gegeven, wat bij twee waarde volle verklankingen aanleiding gaf tot interessante vergelijkingen. De clavecinist Johann Sonnleiter, een Oostenrijker, cul mineerde in een Chaconne van Louis Cou- perin en diens „Tombeau de M. Blancro- cher. De Zwitserse claveciniste toonde haar bedrevenheid met een rijk versierde Passacaglia in g van Georg Muffat, die beroep doet op virtuoze speeltechniek. De Nederlandse organist Johan Lem- ckert kreeg als gegeven voor het impro viseren van een Triopartita een koraal- cantus firmus te verwerken. Na een wat vage eerste variatie, waarin ook de aan wending van Albertijnse bassen vreemd aandeed, verraste de improvisator met een canonische bewerking van koraalfrag menten, om daarna met een puntig con trasubject een interessant zelfstandig spel letje te spelen zonder het koraal uit het oog te verliezen; wat tot een bezonken afsluiting voerde. De Westduitser Edgar Rabsch toonde met de nodige vaardigheid en de speciale kleurzin zijn vertrouwdheid met de orgel kunst van Siegfried Reda, van wie hij drie delen uit de Toccata novenaria ver tolkte. De Haarlemse organiste Gemma Coe- bergh bracht rust in het programma met een mooi gespeeld innig koraalvoorspel van Max Reger. De Amerikaan Conrad Grimes wist zijn Recit de flütes uit de „Suite du deuxième ton van Clérambault de delicate versieringen mee te geven zonde, hei rustige karakter v.an het fraaie stuk geweld aan te doen. De Italiaan Adriana Albertini besloot het concert met een briljante weergave van „Caprices sur les grands jeux" uit hetzelfde werk. l

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7