De wind kan niet lezen Nu samenwerking politie en gesticht swacht iïiiarmn is iglo smaasigtpelstq) uniek? POLLE, PELLI EN PINGO RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD 1 BRAMMET JE FOK igestipt Ons vervolgverhaal OVERLEG OVER „DE KRUISBERG" Sabena gaat vliegen naar Eindhoven PANDA EN DË BOZE WARAPUREDIAMANT Zieke Cranman in ons land MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 2 7 JULI 1967 9 Een romantisch door Richard H andtekeningen Kort nieuws Ut Het bevat géén conserveringsmiddel. Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP Kort nieuws hij m m/êu opkijken awhm wakker wordt] mmrpas op, datje hem Mt sÉ;: 104) „Ik wil proberen te lopen", zei ik en ik probeerde me op te richten, maar mijn lichaam was nog ziek. Mijn oog viel op mijn arm. Ik had die bijna ver geten en het was een schok, dat vreemde, dode ding aan mijn zij te zien en tegelijkertijd de sterke lucht van het verband te ruiken. Ze zou den de arm moeten afzetten. Een vrij beestachtig karwei. „Voelt u zich goed?" vroeg de Gurkha, die Engels sprak. „Ja," zei ik. „Ik heb te veel ge praat, dat is alles". „We zullen verder gaan. Binnen een uur zijn we bij het hospitaal". De hele verdere weg voelde ik me erg ziek. Ik wilde maar dat ik kon braken; ik moest voortdurend kok halzen, maar er kwam niets, behal ve wat water. Mijn hoofd duizelde. Nu en dan deed ik mijn ogen open en dan zag ik troepen langs het pad passeren en er werd ergens zwaar gevochten. Het gevecht scheen ieder kwartier met vernieuwde heftigheid los te barsten; machinegeweren knetterden, schoten knalden en het gefluit van metaal klonk door de lucht. Toen ik dat allemaal hoorde, schaamde ik me over het medelij den, dat ik aldoor met mezelf had gehad. Dat oorlogsgeweld was er ger dan wat ik ooit had meege maakt, erger dan een lukraak ge weerschot en een gefingeerde dood in een rivierbed. En toch wenste ik vurig, dat ik er uit was. Ze konden mijn arm krijgen, als ze hem maar gauw afzetten en me terugsturen naar Sabby. Wat er ook gebeurde, ik moest terug naar Sabby. Mijn lichaam was moe en uitgehongerd en vergiftigd, maar het was niet vergeten hoe het verlangde. En het verlangde naar haar, door alle vrees en beven heen. Het was half vijf, toen we het hospitaal bereik ten. Ik werd in een bamboehut ge bracht en de verpleger bracht me soep in een fles. Even later werd een andere patiënt binnengedragen, met een bajonetwond onder de rech terborst. De verpleger zei, dat de dokter dadelijk zou komen. Ik pro beerde iets te bedenken om te zeg gen, maar er waren geen woorden in mijn hoofd. Het scheen belache lijk, zwijgend naast elkaar te liggen, terwijl je misschien allebei uit de zelfde stad kwam en nu samen ge wond in een Indische hlit lag. Ten slotte slaagde ik. erin, een zin te vin» den en ik zei: ,,'t Is grappig, soep te drinken in plaats van thee". Hij antwoordde niets en later kwam de dokter binnen. Hij keek even naar hem en gaf de verplegers een teken, dat ze hem naar buiten moesten brengen. Toen kwam hij op me toe en begon het verband van mijn arm weg te snijden. Hoofdstuk 6 Ik werd die avond per ambulance vervoerd. Ik had mijn arm nog en de dokter zei, dat er hoop bestond dat ik hem kon behouden. Dit zou worden beslist in Imphal, als het resultaat van de eerste behandeling bekend was. Het scheen dat het ge luk met me was. „Klop af tegen hout", zei ik tegen mezelf en ik tast te met mijn linkerhand naar de kant van de brancard, omdat ik nog wat meer geluk nodig had. Het was donker in de ambulance. Een tijdlang sukkelden we met een vaart van een paar mijl per uur over een ruw pad, toen voelden we de gladde oppervlakte van een goede weg onder de wielen. Dit was de Imphal Road, zei iemand en ik be rekende dat we ongeveer vijftien mijl dichter bij Imphal waren dan de plek, waar we twee weken tevo ren op die wegversperring waren ge- "stuit. Maar twee weken geleden! Het leek twee jaren geleden, sinds we in het kamp bij Kohima hadden uitgerust en thee gedronken en ge zegd, dat we binnen een paar uur in Imphal zouden zijn. Sindsdien was Manning doodgeschoten en de Sikh afgeslacht en de geestkracht van de majoor gebroken. En toch waren die omstandigheden tot ach ter in mijn geheugen teruggedron gen en het verbaasde me, dat ik moeite had, een duidelijk beeld te voorschijn te roepen van Mannings uiterlijk. Maar na verloop van tijd zou ik me hem gemakkelijk weer kunnen herinneren. De tijd zou de gebeurtenissen van de laatste veer tien dagen in hun juiste volgorde zetten en me misschien in staat stellen, dingen te begrijpen, die me nu onbelangrijk voorkwamen. Ik had wel willen weten, waarom we zo vrolijk en opgewekt aan de tafel in het kamp hadden mogen zitten, terwijl al dat andere in het naaste verschiet op ons lag te wachten! En waarom had ik alleen mogen ont snappen? Wat was daar de bedoe ling van? Welk plan school er achter die gebeurtenissen? Of was er geen bedoeling en geen plan. alleen maar een chaos en een eindeloze, willekeurige wisseling van omstandig heden? Alleen God wist hier het ant woord op. Ik ontspande me. Dat had ik al die tijd bij de Japanners niet kun nen doen; het was nu een weelde, me te kunnen laten meedeinen met de beweging van de ziekenwagen en te weten, dat er vriendenhanden om het stuur lagen. Ik lag te kijken naar de drie sigarettepuntjes, die gloeiden in de dwisterius,en iederfc keer als iemand een trek nam en toet puntje helder dpgïodMe en eeh vriendelijk soldatengezicht belichtte, werd mijn hart opnieuw warm van dankbaarheid. Nu we zo vlug langs de gladde weg door de vlakte reden, duurde het maar kort of we hadden onze bestemming bereikt. Onze brancards werden onmiddellijk uit de ziekenwa gen gehaald en een trap opgebracht. En toen was er een ziekenzaal en een kussen, en er was een verpleeg ster en het stond me opeens dui delijk voor de geest, hoe ik al eens eerder uit de wildernis was geko men en dit zelfde had meegemaakt, en het gaf me de vreemde sensatie, dat dit een herhaling was van iets dat in een ander leven was gebeurd. (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) DOETINCHEM De meest recente ontsnapping van een verpleegde uit het rijks-asiel voor psychopaten „De Kruis berg" in Doetinchem (in de nacht van dinsdag op woensdag) is voor hoge func tionarissen van het ministerie van Justitie uit Den Haag reden geweest onmiddellijk naar de Achterhoek te rijden. Woensdag middag waren daar de loco-secretaris-ge- neraal van het ministerie van justitie mr. E. J. Hoogeraad en het hoofd van de afdeling psychopatenzorg, mr. J. Erdman. Eerst spraken ze met de directrice van De Kruisberg", mevrouw A. Fischer-Van Rossum. Mr. Hoogeraad, haastig en met zorgelijk gezicht, verklaarde na het ge sprek: „De reden van dit bezoek is, na te gaan of er reële gronden zijn voor de bevolking om angstig te zijn". Hierna volgde 'n onderhoud met loco-burgemees ter C. van der Grijn en hoofdinspecteur G. Oosterhof. Gezien het resultaat van deze bespre king mag worden aangenomen dat bij de 30.000 Doetinchemmers inderdaad een reële angst kan bestaan voor „De Kruis berg". De Doetinchemse gemeentepolitie, die na de moord op de 19-jarige Ria Flo rijn, uit eigen beweging al meer is gaan surveilleren rond de inrichting, gaat samenwerken met de gestichtswacht. Tot voor de moord was er geen enkele vorm van samenwerking. Vandaag gaat de korpschef van de politie praten met de directrice van „De Kruisberg", tevens hoofd van de gewapende gestichtswacht over de wijze waarop de samenwerking moet worden gerealiseerd. De politie van Doetinchem heeft becij ferd dat er jaarlijks ruim 60 verpleegden van „De Kruisberg" niet meer terugkeren van een korte periode van vrijheid die hun wordt gegund, dan wel ontvluchten. Dinsdag is 't actiecomité „Kruisberg vei lig voor Doetinchem" begonnen met het huis aan huis bezorgen van 9000 gedrukte briefkaarten waarin de bevolking wordt opgeroepen handtekeningen te zetten en de kaart weer op de post te doen voor een request. Hoewel de voorraad nog lang niet is bezorgd, waren woensdag middag al ruim 1000 kaarten terug. Mevrouw Fischer-Van Rossum is voor niemand bereikbaar. Telefonisch contact is niet mogelijk. Woensdag heeft me vrouw Fischer-Van Rossum de portier uitdrukkelijk opdracht gegeven om nie mand met haar door te verbinden. Alleen voor de minister van Justitie is zij te spreken. Deze heeft volgens de portier de afgelopen weken vele malen met haar ge telefoneerd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft haar aangevraagde landingsrechten voor het vliegveld Welschap bij Eindhoven, dat al eerder door de Nederlandse luchtvaart maatschappij NLM voor haar binnen landse dienst in gebruik is genomen, ver kregen. De Sabena zal minstens drie keer per dag van Brussel naar Eindho ven en omgekeerd vliegen. In België verdronken. De 30-jarige Th. Montfort uit Geleen is bij het baden in het Albertkanaal in Genk (België) ver dronken. Hij was werkzaam in een fa briek nabij het kanaal. Enkele collega's die niet konden zwemmen, hebben machteloos moeten toezien dat hij ver dronk. Teneinde in het Academisch Zieken huis te Groningen te worden be handeld door de neuroloog prof. J. Drooglever Fortuynis gisteren het 77-jarige grootopperhoofd Aboi- koni met zijn 20-jarige zoon Michel uit Suriname naar ons land ge vlogen. Hij is de leider van de bos- negerstam der Saramacaners in het centrum van de Surinaamse binnen landen, de grootste stam van het land, met vele duizenden leden. Op Schiphol werd de zieke „Gran- man", die in zijn residentie Asido- nopo verscheidene malen als gast heer van leden van het koninklijk huis is opgetreden, in een rolstoel naar een auto gereden. ADVERTENTIE Wanneer ik vandaag mijn fantasie enigszins in de overdrive schakel, dan is dat om u te waarschuwen tegen de peppil die door diefstal op de zwarte markt is gekomen. Toen ik alleen thuis was en dus alleen mijzelf er kwaad mee kon doen, heb ik hem voor u,ge- probeerd. Dadelijk begon ik te bruisen van energie. Ik besloot meteen een po litieke partij te stichten die alles flink zou aanpakken. Zodra ik het manifest begon te tik ken zag ik dat de letters van mijn schrijfmachine waren dichtgelopen. Zo iets is gemakkelijk te verhelpen met een lapje en wat benzine. Maar als onopgepept persoon had ik dat telkens uitgesteld. Nu pakte ik het aan in de geest van mijn partij. Omdat mijn vrouw alles altijd keu rig opbergt moest ik de hele zolder overhoop halen voordat ik op de bo dem van de laatste kist een lapje vond. Het flesje wasbenzine waarin ik dit wou drenken was leeg Geen nood. Voor de deur stond mijn auto. Ik propte het lapje in de tank, maar de toevoerbuis maakt een bocht en ik bereikte de ben zine niet. Nog steeds geen nood. Ik zette de krik onder de auto en krikte hem zo scheef mogelijk op. Dat was héél scheef. Hij kantelde en viel met een doffe dreun in mijn voortuintje. Helaas zat nu de dop boven en de benzine beneden. Maar ook dat was overkomelijk. Ik duwde de tuinslang in de tank en liet het andere eind door het kelderraam zakken. In de kelder bereikte ik door krachtig zuigen dat de slang als een hevel werkte en in de in houd van de tank zich over de kel dervloer verspreidde. Ik doopte er het lapje in en opende de aftapkraan van de waterleiding. Toen klom ik naar bo ven en reinigde de schrijfmachine. De kelder liep intussen vol en het wassende water stuwde de benzine door het voortuintje de straat op en het riool in. Maar nu kon ik niet meer bij de tapkraan om de waterstroom te stoppen. Gelukkig wist ik dat de hoofd kraan onder een luik in de vloer zat. Omdat mijn energie sterker was dan mijn geheugen moest ik echter al le meubels en alle kleden verwijderen voordat ik het luik tenslotte in de keuken onder het aanrecht vond. Op het moment dat ik de kraan zou dicht draaien was de pil echter uitgewerkt. Ik zakte op de pedaalemmer neer, zo uitgeput dat ik geen pep meer kon zeg gen. Met mijn laatste kracht schreef ik op het keukenkladblok: „Ik sticht een nieuwe partij". Mijn vrouw kwam door de ravage naar binnen waden, las het en zei: „Ik word geen lid". Kees Stip ADVERTENTIE I -tb r.iovi L in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN. CRONJÉSTRAAT 43 TEL. 52760 Duiven-rampfonds. De Oosterhoutse bond van postduivenliefhebbers heeft een fonds ingesteld om de duivenhouders schadeloos te stellen, die begin deze week 420 snelvliegers verloren in een hermetisch afgesloten vrachtwagen, waar de dieren de verstikkingsdood stierven. t" -öU U. 28. Detective Pat O'Nozzle nam Panda nauwlettend door zijn vergrootglas op. „Ik deduceer dat je pro blemens hebt", sprak de grote speurder. „Er zijn wol lens onder de ogens en denkrimpels erboven." „Je hebt gelijk!" zei Panda. En daarop vertelde hij over de diamant die hij in zijn koffer had gevonden; over de botsing die hij met twee vreemdelingen had gehad en hoe daarbij de koffer verwisseld was. „Bejapers!" mompelde de detective onder de indruk. „Dit vraagt om al mijn talent. We hebben te maken met aartschur- kens! Dat is zeker! Een grote en een kleine, zei je Zoiets als die twee daar?" „M-maar dat zijn ze!" riep Panda opgewonden opspringend. „K-kijk ze hebben net zo'n koffer bij zich!" Begorrahprevelde Pat. „Geen wonder dat ik een meesterspeurder ben! Geen schurk ontsnapt mij! Het is maar goed dat je het onderzoek aan mij hebt overgelaten. Ik voorspel dat ze zullen proberen te ontsnappen! Als groot detective moet je in de toekomst kunnen kijken!" ZEEROB WIID6 DB TUlN SPROEIEMi EM NU L IS HIJ IN SlAAP 6EVAUEN -ZUUEN WIJ HET VOOR. HÉM DOEN, PEWE? j i i r-r> \s\AtSlsrO AAAAlST I KAN IK DE KRAAN OPEN-I ZETTEN OJEEtATEN WE HOPEN DAT HIJ HIER NIET WAKKER VAN WORDT-, C PIB 39. Wat Rechter Tie gehoopt heeft is gebeurd. Seah's dochter is als een wild dier op Lau afgesprongen, ze krabt en slaat hem, en ze gilt: „Gemene schoft die je bent! Moge de hemel mij straffen dat ik jouw leugens ooit geloofd heb! De zelfde laaghartige truc die je met mijn stiefmoeder uithaalde! Je eerste vrouw zou gauw doodgaan, hè? Ik zou haar plaats innemen en een rijk leven leiden! Smerige oplichter!" De gerechtsdienaars zijn toegesneld om Lau te ontzetten en Seah's dochter tot zichzelf te brengen. Maar nu wordt ze pas goed hels. „Ik, idioot die ik was", krijst ze, „ik dacht nog wel dat de jongen mijn ouders zou verraden, omdat ik wilde weglopen om met jou te trouwen. Ik was bang om een zo mooie partij mis te lopen, daarom vms ik zo krankzinnig om de zwaarden te ver wisselen! Maar ik zal je krijgen, jij hondsvot!" Ze doet opnieuw een woeste uitval naar de rijsthandelaarmaar de gerechtsdienaars hebben haar nu stevig vast, en slepen haar weg van de bevende man. „Laat haar in de ketens sluiten", roept Rechter Tie met bulderende stem. Morgenochtend op de rechtzitting zal ik haar volledige bekentenis horen!" Seah en zijn vrouw zijn volkomen verbijsterd. De bekentenis van hun dochter schijnt nog maar half tot hen door te dringen. 892. Bram moest snel handelen. Als de vier versufte schurken zich van zeil en duizelingen zouden hebben bevrijd, stond hij machteloos. Razendsnel spijkerde hij met grote draadnagels het zeil stevig vast. Daaronder wrongen en draaiden zich de schurken als een vis in een netje. Met de vis kon Bram nog meelij hebben. Maar met déze bedriegers niet. Hij stond nog wèl toe, dat zij hun hoofd door de openingen staken, want anders zouden zij het te benauwd krijgen. Maar verder ging zijn behulpzaamheid niet. „Pas als de politie er is, laat ik jullie los", beloofde hij grimmig. En alsof het zo besteld was, doemde op dat moment een politieboot op, die door de ravage aan boord opmerkzaam was geworden. „Jonk ahoy", schalde het over het wa ter. De schurken trokken alle vier tegelijk hun hoofden terug onder het zeil.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9