Nieuw plan voor heffingen op huren van woningwetwoningen Bedragen lager dan bij het (verworpen) plan Bogaers Huren vrij in 345 gemeenten HET WEER President Johnson zal armoe en gewelddadigheid bestrijden Vijf VS-militairen wegens moord voor krijgsraad morris SLIJTERIJ SWIER N.V. Auto-Shop Haarlem Per 1 oktober Troepen van VS in gedemilitariseerde zone van Vietnam Carmichaels pas wordt ingetrokken Verboden reclame voor ijsrevue in Haarlem Boer, die bij Viet Cong zou horen, zonder proces neergeschoten Aardgas volgt de hogere prijs van olie niet Hervormde synode tegen benoeming van dr. Strijd Compositie voor drie draaiorgels m DEALER Woonkunst OPRUIMING 52 e JAARGANG NUMMER 227 VRIJDAG 28 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjkt Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De minister van Volkshuisvesting, ir. W. F. Schut, werkt aan een nieuwe regeling om huurders van woningwetwoningen, wier inkomen een bepaalde grens te boven gaat, een heffing in rekening te brengen, die op de huur wordt ge legd. Met deze heffing wil de mi nister de doorstroming naar de premie- en vrije bouw op gang brengen. Vandaag bewolkt Aan het strand Groot natuurgebied gered pagina Het woord is aan (Van onze correspondent) Aansporing tot strijd GARAGE J. HEINING Als opvolger prof. Smelik PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE REGENKLEDING SUÈDE - NAPPAJASJES ZOMERMANTELS Alles voor uw Auto Valencia's per stuk Appeltaartje 35 ct. 3.50 hazenberg uw gezelligheidsleverancier IJmuider Courant WAASMN OPGENOMEN DE K-EN NEMER. COURANT EN BET DAGBLAD VOOR MMUIDEN Van 1 oktober af zullen de wettelijke huurprijsvoorschriften niet meer van toe passing zijn in een groot aantal gemeen ten in de drie noordelijke en de drie zuidelijke provincies. Dan zullen in die gemeenten ook andere wettelijke voor schriften voor de huurbescherming in werking treden. In de 345 gemeenten wordt de vaststelling van de huurprijs van gebouwd onroerend goed dus ook van woningen uitsluitend een zaak van de verhuurder en de huurder. Zij kunnen vrijelijk de voorwaarden voor een huurovereenkomst dus ook de huurprijs bepalen en bestaande huur overeenkomsten wijzigen. Zonder nieuwe overeenkomst blijft de bestaande huur overeenkomst en daarmede de op 30 september 1967 geldende huurprijs van kracht. De nieuwe bepalingen voor de huur bescherming houden onder meer in dat de verhuurder ontruiming kan vorderen als overleg over een nieuwe huurprijs niet tot resultaat leidt. De huurder kan echter bij de kantonrechter uitstel van ontruiming vragen. Dit uitstel kan maxi maal voor twee jaar voor woningen en drie jaar voor andere panden worden ver leend. De huurprijsbeheersing wordt afge schaft in de provincies Groningen, Fries land, Drente, Zeeland, Limburg en Noord- Brabant, echter met uitzondering van de grote steden en de grotere gemeenten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 Knipselkrant 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen H Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand 14 Sport 13 Luidsprekers o Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en een kans op onweer, maar weer later enkele verspreide opklaringen. Matige wind uit westelijke richtingen. In het oosten van het land iets lagere temperaturen, elders weinig veran dering. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een oceaanfront, dat vandaag pas seert, wordt door opklaringen gevolgd. Ondanks een vrij sterke zuidwestelijke wind blijft de temperatuur ongeveer 11 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: De depressie-activi teit bovqn de oceaan neemt iets toe. Gedacht wordt aan een heffing van tien percent per jaar van het inkomen, dat de grens van 14.050,- (premiegrens AOW) te boven gaat. Een huurder met een fiscaal inkomen van 16.000,- zou op deze manier een toeslag van 200,- per jaar, of 16,50 per maand moeten betalen. Bij een inkomen van 18.000,- wordt de maandhuur 33,50 hoger en bij een inkomen van 20.000,- gaat de huur 50,- per maand omhoog. De regering wil met deze regeling een einde maken aan het bewonen van de sterk gesubsidieerdé woningwetwoningen door mensen, die er principieel niet in horen. De huurbelasting, die oud-minister drs. P. Bogaers voor dit doel had ont worpen, is door ir. Schut niet overge nomen. Het voorstel, dat indertijd in de Kamer op groot verzet stuitte, relateerde de huur van woningwethuizen aan inkomensklasse en legde de huurder bij een inkomen tussen de 12.750,- en 15.000,- een hef fing op van 260,- per jaar, bij een in komen tussen de 15.000,- en 18.000,- een heffing van 390,-, bij een inkomen tussen de 18.000,- en 24.000,- een hef fing van 650,- en bij een hoger inkomen een heffing van 910,- per jaar op. De nieuwe regeling, die eigenlijk niet meer dan een verfijning van het plan- Bogaers is, maakt thans onderwerp uit van interdepartementaal overleg. Vooral het ministerie van Financiën is er bij betrokken, omdat de heffing waarschijn lijk via de belastingdienst zal worden geïnd. De opbrengst van de regeling, die op 1 januari zou moeten ingaan, wordt voorlopig geraamd op ongeveer 30 mil joen. De ministerraad moet het plan nog goedkeuren. SAIGON (AP en Reuter) Amerikaan se mariniers zijn vandaag het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam binnenge trokken ter vernietiging van Noordviet- namese artillerie- en mortierstellingen, aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. Het is de eerste maal sinds mei dat omvangrijke Amerikaanse eenheden in de zone zijn gekomen. Medio mei hebben Amerikaanse troepen het zuidelijk deel van de zone „gezuiverd" Zij zijn toen na een week teruggetrokken. Eugène Marbeau: Iedere liefde lijkt de eerste echte en de laatste. Rap Brown, leider van de neger organisatie „Zwarte Macht" zei na zijn vrijlating op borgtocht op een persconferentie: Geweld is onmis baar om ons doel te bereiken". WASHINGTON. „De misdadige sluipschutters, brandstichters en plun deraars zullen niet gespaard worden", zei president Johnson gisteravond in een korte radio- en televisierede. „Maar dat betekent niet dat een boze reactie op de onlusten gerechtvaar digd is. Actie is nodig voor betere ba nen, betere huizen en beter onderwijs, om vertrouwen op te bouwen tussen mensen en rassen, om de Verenigde Staten te maken tot een natie met vrijheid en rechtvaardigheid voor allen", aldus de president. Hij kondigde aan een adviescommissie van vooraanstaande blanken en negers te hebben benoemd om uit te zoeken waar de oorzaken liggen van de rellen en om aanbevelingen te doen hoe in de toekomst dergelijke uitbarstingen van geweld en vernielzucht vermeden kunnen worden. Bovendien maakte hij bekend aanstaande zondag te proclameren tot nationale ge bedsdag. Johnson zei te hopen dat op die dag iedereen in zijn kerk zal bidden voor orde en verzoening. Hoewel de president met ernst en na druk zei geweld en wetteloosheid niet te zullen, willen of kunnen tolereren, viel toch duidelijk op dat het grootste deel van zijn rede gericht was tot diegenen, van wie hij vreesde dat zij op de geweld explosie met rancuneus conservatisme zouden reageren. Hun vertelde hij met nadruk dat er meer gedaan moet worden om de armoede, de achterbuurten, de ziekten enzovoort te bestrijden, want dat dat de enige weg is naar werkelijk vreed zame steden, naar een betere samenle ving. Hij kritiseerde zonder namen te noe men degenen die geloven dat de natie zich niet kan permitteren om de steden te herbouwen, meer onderwijspersoneel naar arme buurten te sturen enzovoort Hij spaarde ook niet de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden, die kort geleden onder misplaatste hilariteit een wetsvoorstel verwierp, waarbij zeventig miljoen gulden zouden zijn vrijgemaakt voor het bestrijden van ratten, die de gezinnen van de allerarmsten plagen. Iri Detroit, aldus het Britse persbureau Reuter, is vanmorgen vroeg weer geweer vuur van sluipschutters gehoord. Gouverneur George Romney heeft gis teravond opnieuw een uitgaansverbod af gekondigd in hoofdzaak om de stroom kijkers en nieuwsgierigen in te dammen die naar wijken komt kijken waar het nog onrustig is. In Philadelphia is gisteravond een ge deeltelijke noodtoestand afgekondigd om wanordelijkheden te onderdrukken die zich in de negerwijk voordeden. De Amerikaanse negerleider Stokely Carmichael, die in Cuba is. heeft de ne gers in New York en Detroit aangespoord tot een conflict van het Vietnam-type. De Latijns-Amerikaanse revolutionaire strijd moet volgens hem met de strijd van de Amerikaanse negers worden gecoördi neerd. De manier waarop Castro zich tegen de Verenigde Staten heeft gekeerd, noemde hij bewonderenswaardig. Carmichael zei dat het hem niets kan schelen wat er met hem gebeurt. De Amerikaanse regering heeft meege deeld dat het paspoort van Carmichael zal worden ingetrokken wanneer hij te rugkeert, omdat hij zonder toestemming naar Cuba is gereisd. Carmichael mag bo vendien niet naar Engeland terugkeren. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, deelde gisteren in het Lagerhuis mee dat Carmichaels aan wezigheid in strijd zou zijn met het open baar welzijn. De jazzmusicus-componist Willem Breuker (links) maakt een concert voor drie draaiorgels in samenwer king met de Amsterdamse orgelver huurder Perlee, die het „kappen" van de draaiorgelboe ken verzorgt. De drie instrumenten zijn: Pipo, 't Puntkapje en Snotneus. In Haarlem is tussen de belasting dienst van de gemeente en de thans daar optredende Weense IJsrevue een conflict gerezen over het aan plakken van reclame-affiches van het Weense gezelschap. Gemeente lijke belastingambtenaren hadden namelijk ontdekt dat buiten de der tig daartoe aangewezen reclame borden ook een aantal biljetten waren geplakt op plaatsen waar dit niet was geoorloofd. Ondanks aan maning van gemeentewege weiger de de impresario van de ijsshow deze affiches aanvankelijk weg te halen. Waarom andere reclame wel en mijn affiches niet, was zijn mening. De kwestie liep zo hoog dat burgemees ter Cremers van Haarlem, op de voet gevolgd door enkele hogere politiefunctionarissen, de uitnodiging van de directie van de Wiener Eis- revue om de galapremière bij te wonen, afsloegen. Vanmorgen is men begonnen de gewraakte affiches van de ijsrevue met wit papier te over- plakken. In An Khe, 240 mijl noordoost van Sai gon, staan twee Amerikaanse officieren en drie dienstplichtigen soldaten terecht wegens het doodschieten van een Viet Cong-verdachte, aldus meldt The New York Times. Twee van de dienstplichtigen zijn al schuldig bevonden. De een kreeg wegens doodslag een jaar dwangarbeid, de andere wegens moord zonder voorbe dachten rade vier jaar. Alle vijf waren beschuldigd van moord met voorbedachten rade. waarop als maximum de doodstraf staat. Hun com mandant, generaal-majoor John J. Tolston van de eerste cavaleriedivisie, heeft ech ter bepaald dat de maximumstraf slechts levenslang kan zijn. De verdedigers voor de dienstplichtigen hebben aangevoerd dat de soldaten ge woon orders hebben uitgevoerd. Een van de advocaten, kapitein Stephen Barasch uit Yonkers, zei „In Neurenberg hebben generaals, zakenlieden, dokters en goed- opgevoede mensen terechtgestaan, maar nooit een soldaat eerste klas". Een van de officieren is de commandant van een infanteriecompagnie, die wordt beschuldigd van de moord op de 42-jarige boer Nguyen Chi. Deze was als verdachte gevangenen genomen. Men had hem de handen op de rug gebonden en een heli kopter opgeroepen. Deze kwam niet. Ver schillende uren later, toen de compagnie het nachtbivak ging inrichten, belde de pelotonscommandant, een eerste luitenant, de kapitein op om hem te waarschuwen dat de gevangene er nog steeds was. De kapitein zou toen hebben gelast de ge vangene te doden. De drie dienstplich tigen voerden het bevel uit, maar ook de kapitein en de luitenant staan terecht. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Gasunie volgt voor lopig met zijn tarieven voor grootverbrui kers de door de crisis in het Nabije Oos ten veroorzaakte olie-prijsstijgingen niet. In de tarieven voor verbruikers van meer dan honderdduizend kubieke meter aardgas per jaar, die per kwartaal mee bewegen met de index van de door groot verbruikers betaalde olieprijzen, is voor het derde kwartaal slechts de verhoging van de omzetbelasting op olie doorbere kend. De Gasunie bestudeert momenteel wel ke aanpassing aan de olieprijzen moet plaatsvinden in het vierde kwartaal. Men moet daarvoor nauwkeurig de politieke oorzaken van eventuele andere prijsver- anderende factoren scheiden. ADVERTENTIES SCHULPWEG 4 en 6 AERDENHOUT Telefoon 42830 Austin (Van onze correspondent) AMSTERDAM De hervormde theo logische studenten aan de universiteit van Amsterdam hebben bij de hervorm de synode aangedrongen op de benoe ming van dr. K. Strijd als gewoon hoog leraar in de plaats van prof. dr. E. L. Smelik, die per 1 september met pen sioen gaat. De hervormde synode zou zich in ver band met de politieke opvattingen van dr. Strijd tegen zijn benoeming verzet ten. Dr. Strijd is een vooraanstaand lid van de P.S.P. De theologische faculteit en de commissie voor theologisch hoger onderwijs van de hervormde kerk hebben zich voor de benoeming van dr. Strijd uitgesproken. Een van de studenten zei ons vanmor gen: „Wij hebben een handtekeningenac tie gevoerd om de faculteit en de com missie te steunen. In verband met zijn grote theologische kwaliteiten zijn ook wij zeer voor de benoeming van dr. Strijd." Van de zijde van de hervormde syno de was vanmorgen geen commentaar te krijgen. De benoeming van een opvolger voor professor Smelik zal waarschijnlijk in het najaar pas opnieuw aan de orde komen. 9 INTERIEU RS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1555] Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500 -12575 Heerlijke Vruchtenpunten Aardbeienpunten Yoghurtpunten Dus naar mmm Tel. heerlijk 16479 LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 10281

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1