GESPREK MET DS. OKKE JAGER iff Ül Katholieken, hervormden en de doop fel Nikshebbers" gaan straat op fcw&Si §l| „Protestanten moeten paus erkennen" ZATERDAG 29 JULI 1967 Erbij Kerstboodschap Evangelisatie Kunst Spelregels Nieuwe structuur Pratende trappisten Nooddoop Vervolg Kardinaal overleden n (Door Rik Valkenburg) Onze medewerker Rik Valkenburg sprak in zijn serie gesprekken met vooraanstaande kerkelijke figuren ook met dr. Okke Jager, die predikant In Haarlem-Noord was voor hij bij de NCRV benoemd werd als hoofd van de litteraire afdeling. Zo verliep het interview: Dominee, wilt u ons enkele bio grafische informaties geven7 Ik ben in 1928 te Delft geboren. Toen ik opgroeide, aarzelde ik in mijn studiekeus tussen letteren en theologie. Het werd theologie en daar heb ik nooit spijt van gehad. Voelde u zich geroepen theologie te gaan studeren7 Ik geloof wel dat u dat zo stellen kunt, ja! Is het aanvaarden van uw benoe ming bij de NCRV dan niet tegen gesteld aan uw roepingsbesef. .7 Zeker niet. Ik ben en voel me hele maal predikant. Ik verzorg onder meer godsdienstige uitzendingen en ben ver bonden aan de gereformeerde kerk van Hilversum, waar ik bijna elke zon dag in kerkdiensten voorga. Wat vindt u de kerninhoud van de bijbel. Dat God zich openbaart in Chris tus. Bent u voor christelijke politiek. Elke christen behoort politieke be langstelling te hebben, dacht ik, want het evangelie heeft met het hele wereldgebeuren te maken. Maar per soonlijk doe ik niet aan praktische politiek. Vindt u de onderscheiding links of rechts op politiek gebied belang rijk Deze begrippen zeggen mij op zich zelf weinig, evenals „progressief" en „conservatief". De naam anti-revolu tionair vind ik tamelijk ongelukkig als aanduiding. Teveel verankerd in de historie. Lijkt Evangelische Volkspartij u beter. E.V.P. spreekt mij wel meer aan. Toch zou ik deze mooie naam liever willen reserveren voor één grote, christelijke nationale partij Bent u principieel voor de mo narchie7 Ik heb veel respect voor koningin Juliana. Ik ben ervan overtuigd dat de koningin, van wie veel geëist wordt, ook veel geeft. Door deze Nederlandse situatie ben ik vóór de monarchie. Niet uit principe dus Maar in de moderne tijd is een koningshuis toch niet te hand haven. Waarom niet T De koningin is er toch steeds zelf mee bezig, haar werk en de betekenis van het konings huis aan te passen aan de nieuwe lijd. Ik bewonder de manier waarop zij dit doet! In de aanvallen op het vorstenhuis had ook de aversie tegen prins Claus een reële plaats. Wij menen uit enkele pennevruchten die van uw hand verschenen, gemerkt te hebben dat u, althans aanvanke lijk. deze aversie deelde, hoe ver klaart u dat nu dan. Uw conclusie hangt samen met het feit dat ik van het begin af aan be treurd heb, dat Claus van zijn advi seurs niet de raad heeft ontvangen, duidelijker te laten uitkomen hoezeer hij er achteraf spijt van heeft in een nazi-uniform gelopen te hebben. U rekent dus het lopen in een nazi-uniform zonder meer als schuld aan. De uitlatingen van Hitier waren duidelijk anti-christelijk. Prins Claus kon dit als 17-jarige jongen blijkbaar niet onderkennen, maar daarom sprak ik ook over spijt ACHTERAF. Als die beter uit de verf was gekomen, zou hij in Nederland veel beter ont vangen zijn. De conclusie ligt voor de hand dat u het volwassenen wel als schuld aanrekent, in het nazi-uniform ge lopen te hebben, zonder meer. Ieder die het evangelie kent, had moeten doorhebben dat het regime van Hitier anti-christelijk was. Dus is het schuld, daaraan meegewerkt te hebben. U zegt: Ieder die het evangelie kent. Lang niet alle nazi-soldaten waren christenen. Geldt voor hen dezelfde schuldvraag Gezien mijn vorig antwoord moet en wil ik toegeven dat er in dit geval beslist sprake is van onderscheid. Ik zou het dus een christen zwaarder aan rekenen! Voor het eerst in de geschiedenis en bij wijze van experiment zullen tegen kerstmis van dit jaar vier Nederlandse kerken samen onder de Nederlandse bevolking een kerstboodschap ver spreiden. De vier kerken, die hiertoe zullen samenwerken zijn de Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch Lu therse Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Rooms Katholieke Kerk. De redactie van „De Open Deur/On derweg" (Hervormd Gereformeerd Lu thers) heeft drs Daniel de Lange van da Willibrordvereniging en perschef H. Schilte van het bisdom Rotterdam uitgenodigd het kerstnummer mee voor te bereiden. Het kerstblad, dat zoveel mogelijk huis aan huis zal worden aangeboden, zal onder meer een kerst wens van mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, bevatten. Deze eerste „oecumenische massa publicatie" over het thema „Mens met de mensen" wil „de plaatselijke samen werking tussen de protestanten en rooms-katholieken in de verbreiding van het evangelie aanmoedigen". Men heeft plannen drie maal per jaar, met Pasen, Pinksteren en Kerstmis, tot een dergelijke gezamenlijke uitgave te ko men. Hoe denkt u over het racisme..7 Elke rassendiscriminatie veroordeel ik. Over de apartheid moeten we ge nuanceerd spreken. Een eigen ont wikkeling van cultuur en godsdienst behoeft niet verkeerd te zijn, mits men dit doet met onderling goedvinden. Dat men in Zuid-Afrika kerkelijk- synodaal optreedt tegen het christelijk instituut van Beyers-Naudé vind ik verschrikkelijk! Nog een moeilijk wereldprobleem. Vietnam! Hoe is uw visie hier op. In plaats van de tegenstelling Oost- West komt steeds meer de tegenstel ling Zuid-Noord (arm-rijk) naar voren. Wij moeten de uitdaging van het communisme niet beantwoorden met wapengeweld. Zelfs niet met co- existentie, maar met pró-existentieü! U durft veel te stellen Onder pró-existentie versta ik: Je zus voor óns Wij voor de mensen! Wij moeten vér van het communis tisch systeem, dichtbij de communisti sche mensen blijven! In Nederland werden de communisten gediscrimi- heerd. En dat is fout! Er moet een dia loog zijn, ook met hen! Is dat dan niet gevaarlijk..7 Het hele leven is gevaarlijk. Als mijn dochtertje leert fietsen is dat ook gevaarlijk. Toch stimuleer ik dat. Hoe wel de ideologie van het communisme beslist de onze niet is, moeten wy toch Tegenwoordig werkt men veel met kindertekeningen. Men slaat dit hoog aan als impressie van het kind. Is dat kunst..7 Ik meen dat wè hier kunnen spre ken van een beetje mode. Het is in! Dus doen er velen aan mee. Ik geloof wel dat er sprake is van overwaar dering. Hoe denkt u over: Rome- Barth...7 .(Dominee schiet nogmaals spontaan in de lach). Ik ben nog nooit in een uur zo uitgevraagd ais nu. Verveelt het u..7 Integendeel! Ik vind het boeiend. Gaat u gerust verder! Om op uw vraag terug te komen: Als ik de nieuwe catechismus van de r.-k. kerk in Nederland vergelijk met de laatste encycliek van de paus, dan concludeer ik daaruit dat men in Nederland aar dig wat verder is dan in Rome. Ik ge loof dat het goed is om samenspre- kingen met Rome te hebben. Ik ben dankbaar voor de Nederlandse situatie. En Barth? Heeft hij nog betekenis voor deze tijd7 Ik hoop niet dat het waar is dat Karl Barth heeft afgedaan, zoals velen menen. Volgens mij heeft Barth nog wel degelijk betekenis tegenover de allernieuwste theologie van bijvoor beeld Robinson. Daartegenover staat Barth als een orthodox Godgeleerde, die weet wat hij wil. Uw pennevruchten kenmerken zich vaak door een stijl die rijke lijk gedrapeerd is door pikante woordspelingen. Doet dat weieens niet af aan de inhoud..7 Ik wil graag met zo weinig mo gelijk woorden zoveel mogelijk zeggen. Dit deed ik vooral uit verzet tegen de kauwgumzinnen van vroeger. Tegen woordig zie ik in, dat een te rijke toe voeging van korte woordspelingen óók inbreuk kan doen op de verstaanbaar heid. Daarom schrijf ik momenteel wat soberder. U bezit een sterke evangelisatie- drang. Is dat ook een soort hobby..7 Dat zeker niet. De evangelisatie- drang in mij was één van de redenen waarom ik de benoeming bij de NCRV aannam. Waren er geen financiële redenen die een stimulans vormden voor het aannemen van deze benoe ming. .7 Toch niet! Ik moest nu zelf een huis kopen. Als wijkpredikant heb je gratis een pastorie. Het was dus niet om er beter van te worden. Deed u in uw jeugd ook al aan evangelisatie7 Toen ik een jongen van een jaar of tien was, schreef ik netjes bijbel teksten op papiertjes en deed die dan overal in bne ven bussen. En toen u ouder werd. ...7 Toen ik zeventien jaar was deed ik voor het eerst aan straatprediking. We gingen met een paar lui op stap en vroegen aan een groentehandelaar een fruitkistje, waar ik dan op ging staan. Daar stond ik dan te preken midden op de Coolsingel of ergens in Delft. Ik probeerde de voorbijgangers tot luisteraars te maken en de luisteraars te winnen voor het geloof. Meestal hadden we er ook nog een klein zang koortje bij. In die tijd lukte dat best. Nu zou het niet meer gaan Hoe beziet u een man als wijlen Joh. de Heer..7 Hij was een christen wiens werk be slist positieve waarde had. De Mara- nathaverwachting, die zo zeer werd en wordt vergeten, werd door hem weer actueel gesteld. Wat vindt u van zijn liederen bundel. .7 Aan kerkliederen stel ik persoonlijk andere eisen, maar hij schreef liederen voor samenkomsten van mensen over wie ik niet graag iets onvriendelijks wil zeggen. Hebt u nog een slotopmerking, een wens misschien..7 Als ik een wens mocht doen dan zou het de eenheid van de reformato rische kerken zijn. Want je moet bij het begin beginnen. De gescheidenheid van de hervormden en allerlei gerefor meerden vind ik een goddeloze zaak. Het weigeren tot samenspreken vind ik onbegrijpelijk. De bestaande kerken kunnen niet zonder meer aan elkaar geplakt worden, maar moeten zich samen vernieuwen, totdat daar vanzelf één kerk uit kan voortkomen. Een model van het nieuwe cen trum van Christian Science in Bos ton. In het midden de bestaande moederkerk. Daarachter het publi- citeitsgebouw, waaraan een lange collonade wordt toegevoegd (de lange lage structuur rechts). Rechts op de voorgrond het 26 iferdiepin- gen tellende administratiegebouw. Een vijver leidt naar het zondags school- en conferentiegebouw (tweede van links). Geheel links de beroemde botanische hal. dkkeJager tot verschillende soorten van samen werking met Kusland komen en China toelaten tot de Verenigde Naties. Ont wikkelingshulp en ontwapening zijn wereldkwesties voor alle volken samen. U bent naast dominee ook kunste naar. Kunt u zich vinden in de moderne kunst....? Zitten er vol gens u positieve elementen in..7 Toch wel. Maar ook negatieve. Ik zou een half uur kunnen vullen, als ik over moderne kunst ga spreken. Het is moeilijk hierover korte concrete uitspraken te doen. Ik zou dit willen zeggen: Moderne kunst is „vrouwe lijker" (intuïtiever) dan vroeger. Er is meer sprake van aanvoelen dan van begrijpen. Wat vindt u meer te waarderen. .7 (Dominee schiet in de lach) Voor de goede verstaander: Een goede vrouw is beter dan een goede man. Maar een slechte vrouw is slechter dan een slechte man. Geldt dit ook voor de moderne schilderkunst..7 Is dat wel kunst..7 Wanneer een echte kunstenaar een modern schilderij maakt, is het een kunstwerk dat uit een geheel persoon lijke, „subjectieve" kijk op de werke lijkheid is voortgekomen. Kunst is geen afbeelding van het zichtbare, maar kunst maakt zichtbaar. (Van onze correspondent) 5? b UTRECHT —""Hervormden èh rooms-katholieken zijn tot een consensus over de doop gekomen. Op de persconferentie in Utrecht zei kardinaal Alfrink onder meer: „Principiële erkenning van de doop, in een andere christen-ge loofsgemeenschap bediend, is in de katholieke kerk* nooit een vraag geweest" (de kardinaal liet in zijn toespraakje tot de pers opmerke lijk consequent het woordje „rooms" weg). Wat betreft de her vormden uitte praeses dr. G. de Ru uit Rotterdam zich in gelijke zin. De moeilijkheden kwamen evenwel voort uit het verschil tussen leer en leven, zoals dat zo dikwijls het geval is. De rooms-katholieke kerk heeft lange tijd de praktijk gehuldigd dat je voor alle zekerheid, wanneer het ging om een overgang, onder voorwaarde het best maar kon herdopen. Dat be tekende dan zoiets als het zekere voor het onzekere nemen: was de eerste doop toch wel geldig dan was er met de tweede plechtigheid nog geen man overboord. Een praktijk (men denke aan de overgang van prinses Irene) die voor andere kerken uitermate pijn lijk was. Toen men met name tijdens het tweede Vaticaans concilie meer en meer ging beseffen dat het predikaat: „alleenzaligmakend", dat de rooms- katholieke kerk zich in de loop der tijden had toegeëigend, op zijn zachtst gezegd pedant was, toen men vervol gens langzamerhand andere kerken Het woord op de kansel: het liturgische centrum van de Kapel van Notre Dame du Haut in Ronchamp, de schepping van Le Corbusier. ook als volwaardige kerken ging er kennen, ging het met de geschetste dooppraktijken steeds moeilijker. Maar daaraan is nu dus een einde gekomen. Men erkent nu wederzijds de doop. Als de ene kerk voluit de ver antwoordelijkheid voor de bediening van een doop voor haar rekening neemt, heeft de ander niet meer het recht om te zeggen: ja maar de domi nee die de doop heeft bediend gelooft hetgeen in de doopformule staat anders dan wij dat doen en omgekeerd). Het gaat nu niet langer om de geloofsop vatting van individuen maar van een geloofsgemeenschap. Voor dit alles zijn bepaalde spelregels opgesteld. De doop moet worden bediend naar bevel van Christus, de bediening moet plaatsvinden in een bijeenkomst van de gemeente (zo nodig een huisgemeente) de doop moet worden bediend door iemand die daartoe bevoegd is, zij moet worden voltrokken met water, door onderdompeling of besprenkeling (de hervormde dominee's die dit aan gaan is te verstaan gegeven met dat water niet al te zuinig te zijn), de Met ingang van 1 augustus worden in het Westland de verschillen tussen pastoors en kapelaans afgeschaft. Het hele dekenaat Poeldijk zal een grote organisatie worden van priesters en le ken, die gezamenlijk de verantwoor ding voor de zielzorg gaan dragen Het Pastoraal Beraad, een eerste na-consili- aire vorm van kerkzijn, is alweer ver ouderd en gaat verdwijnen om voor de nieuwe structuur plaats te maken. In deze nieuwe organisatie, die weer de naam zal dragen van Pastoraal Be raad zullen op democratische manier alle parochies van de voormalige de kenaat Poeldijk met ieder twee man vertegenwoordigd zijn. De deken stelt zijn functie, welke hij destijds ontvan gen heeft ter beschikking. De priesters stellen drie kandidaten, waaruit de bis schop een nieuwe leider kiest. De nieu we structuur is tot stand gekomen na dat iedereen daarover was gehoord en nadat op een kaderdag 250 personen zich erover hadden kunnen uitspreken. (Katholiek Nederlands Persbureau) ROME (AP) Het eeuwenoude zwijgen van de trappisten is enigszins verzacht, zodat de leden van deze mon nikenorde voor het eerst enkele woor den mogen spreken. De wijziging is goedgekeurd door het algemeen kapit tel van de orde van Cistercensiërs van de strenge regel in de wandeling de trappisten dat vorige maand in Ci- teux in Frankrijk bijeens is geweest. Dit is in Rome meegedeeld door een woordvoerder van het moederhuis van de orde. In het vervolg mogen trap pisten ook vis eten. Eieren en vlees blijven verboden. trinitarische formule (Mattheus 28:19) moet worden uitgesproken en de doop- ouders of de doopgetuigen moeten be vestigend hebben geantwoord op de doopvragen. Deze spelregels houden voor de rooms-katholieke kerk enkele wijzigin gen in. De zogenoemde nooddoop zit de hervormden hoog. Die moet geschie den op wens van de ouders en nader hand moet in een kerkelijke litur gische handeling die doop worden be vestigd. Van rooms-katholieke zijde is nu verklaard dat zal worden bevorderd dat enkele artikelen in het kerkelijk wetboek zullen worden veranderd. Ge zegd is namelijk: wat betreft de privé- doop of nooddoop van kinderen uit niet-christelijke ouders, wanneer de in stemming van de ouders ontbreekt, zal een verdwijning van deze praktijk be vorderd moeten worden. Hetzelfde geldt voor de nooddoop van kinderen uit christelijke doch niet rooms-katholieke ouders, wanneer hun toestemming met zulke een doop niet verondersteld kan worden. Praktijken als deze komen nogal eens in rooms- katholieke ziekenhuizen voor. Kardi naal Alfrink is van mening dat deze praktijk in strijd is met de eerbied welke verontschuldigd is aan de eigen verantwoordelijkheid van de betrokken kerken. Nogmaals, met de gesloten overeen stemming is een belangrijke mijlpaal bereikt. Nu de volgende stap. De com missie die de doopkwestie heeft voor bereid zal zijn tanden nu in een an der heet hangijzer zetten: het gemeng de huwelijk. Maar daarna staat nog een punt op het programma: de er kenning van eikaars viering van het avondmaal en eucharistie. Voor de erkenning van de paus als Voor de erkenning van de paus als woordvoerder van de gezamenlijke christenheid heeft de episcopaalse bis schop dr. Kilmer Myers zich uitgespro ken. Een dergelijk gebaar, zo zei hij dezer dagen in een preek, is het beste antwoord van de niet-roomse kerken op het „verzoek om vergeving", dat de paus in september 1963 heeft ge daan. Destijds heeft paus Paulus bij de opening van de tweede zittingsperiode van het concilie de „gescheiden broe ders" om vergeving gevraagd, „voor het geval zij zich door ons gekrenkt voelen". De paus voegde daaraan toe: „Voorzover ons schuld toe te schrijven is voor de scheuring, vragen wij ne derig om vergeving." Volgens bisschop Myers is deze ver klaring van protestantse zijde onbe antwoord gebleven. De protestanten zijn minder bereid, om toe te geven, dat zij ook. schuld aan de kerkscheu ring hebben. Na het tweede Vaticaan se concilie is het echter onvermijdelijk geworden, om de betrekkingen tot Rome grondig te herzien. Dit zou gemakkelijker worden, all Paulus het voorbeeld van zijn voor ganger Johannes zou volgen en „pas- tor van de ganse mensheid" zou wor den. Dat zou volgens de Californische bisschop zeker tot gevolg hebben, dat de andere kerken Paulus zouden erken nen als „de heilige vader van de uni versele kerk". Hij adviseerde de paus direct con tact op te nemen met de zes presi denten van de Wereldraad. Bisschop Myers legde er de nadruk op^dat hij met zijn voorstel helemaal niet be doelde, „dat wij de paus te voet vallen en om zijn erkenning bedelen". In eerste instantie hebben al enkele andere bisschoppen van Myers' kerk gereageerd. Zij zeiden, dat er over de suggestie van Myers beslist te praten valt, zodra vaststaat, dat in de toe komst niet per se altijd een rooms- katholiek tot paus moet worden ge kozen. Thomas kardinaal Tien is op 77-ja- rige leeftijd aan longontsteking over leden in Chiayi, Formosa. Hij was de enige Chinese kardinaal van de rooms- katholieke kerk. Openbare bijbellezingen op de hoe ken van de straten in de Londense Sohowijk, de uitgaansbuurt, maken deel uit van een eerzuchtig plan, dat is aangekondigd door een groep vooruit strevende predikanten. De bedoeling is de moderne vertalingen van de bij bel beter bekend te maken door hét plaatsen van katheders op punten waar men de meeste mensen kan be reiken. Het merendeel van deze „happe nings", die gedeeltelijk georganiseerd zullen zijn en voor een deel spontaan, zal plaats vinden tijdens de koffie pauzes in geheel Londen van 24 sep tember tot 1 oktober. Voor Soho is men van plan een extra middernachts voorstelling te geven. In die wijk werd de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham verleden jaar zomer door een me nigte overvallen, zodat hij de vlucht moest nemen. De moderne vertalingen worden gekozen uit de Jeruzalembijbel, de nieuwe Engelse bijbel, de J. B. Phillips- bijbel en de herziene standaardversie. Een ieder die dat wil kan hardop een passage voorlezen uit elk van de vier versies, maar er is een tijdslimiet van vijf minuten- Dominee Edwin Robert son, een baptist die directeur is van de wereldbond voor christelijke radio uitzendingen, noemt het plan „een oecumenische beweging van niksheb bers". „Wij hebben geen geld achter ons. Als u soms een miljonair kent die er belangstelling voor heeft.zei hij. De organisatoren geven toe dat zij zich zullen blootstellen aan de hoon van spotters, met bloemen getooide hippies, godsdienstfanatici en andere schilderachtige figuren uit het Lon dense straatleven, maar dat schijnen zij te willen nemen. Op de vraag hoe een lezer uit net publiek die niet met lezen wil ophoiylen, behandeld zal worden, zei Robertson, met tintelende ogen: „Nou, men kan dan zeggen: „Terwijl onze broeder het voorlezen beëindigt, gaan wij een psalm zingen. Maar er zijn ook modernere manie ren". Hij zei niet welke.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 10