VROUWl zich verlustigen in het woongenot van anderen PLAN INTERNATIONAAL IN DOORWERTH in etóen boetiek Echt melkbrood of veredeld wittebrood wê\ 1 Erbij Geen deuren Veel kasten Sauna thuis Terug naar de tijd van Mariene Dietrich, een smoking van witte crêpe bij Mie Mac. Het Hollandse rijenhnis, dat in de Bouwfondsprijsvraag „Werkelijk Wonen" werd bekroond met de eerste prijs. Een belofte voor de toe komst. (Links boven). De kamer in het Finse huis lijkt ondefinieerbaar groot, omdat het geen besloten ruimte is. Een rode bakstenen pijler met ingebouwde garderobe staat vrij in de kamer. (Links onder). Onder de trap in de Canadese systeemwoning is een lage speelruimte. Het trappenhuis is van de kamer gescheiden door houten tralies, waardoor men vanuit de zitkamer contact kan houden met de spe lende kinderen. (Rechts boven). Een bijzonder origineel en sfeerrijk gedeelte van de Zweedse bun galow. Dit zitkamer ligt aanmerkelijk lager dan de galerij. Op die verhoogde galerij is een eetbar met krukken aangebracht. (Rechts onder). Bij zijn aankopen moet de consu ment tegenwoordig zijn keus ma ken uit een groot aantal mogelijk heden, of het nu een wasmachine, een overhemd of zijn dagelijks brood betreft. In het laatstgenoem de geval verkeert hij in de geluk kige omstandigheid, dat hij ook zonder voorlichting tot op zekere hoogte kan zien wat hij krijgt: nie mand zal roggebrood voor witte brood aanzien of wittebrood voor bruinbrood, ook al kent hij de om schrijvingen van deze broodsoorten niet, zoals de Warenwet die geeft. Ogenschijnlijk wordt het moeilijker, wanneer het om melkbrood gaat. Dit brood moet ten aanzien van de ver werkte hoeveelheid melk aan bepaalde eisen voldoen, maar of het aan deze eisen voldoet is aan het brood zelf niet te zien. De Warenwet is de consument en de bonafide bakker hierbij echter te hulp gekomen 'door te eisen dat dit melkbrood van een bepaald merk voor zien moet zijn: de ingebakken hoofdlet ters M B of het woord „melkbrood" in zwarte letters op een witte ouwel, ieder merk van voorgeschreven afmetingen. Wanneer dit brood verpakt wordt verkocht, moet de aanduiding „melk brood" op de buitenkant van de ver pakking in plaats van op het brood zelf voorkomen. De consument die om melk brood vraagt kan dus zelf op eenvou dige wijze vaststellen of hij ook inder daad het melkbrood krijgt zoals de Wa renwet dit omschrijft. Er is namelijk veredeld wittebrood (weekendbrood) verkrijgbaar, waarin naast vet ook melkbestanddelen zijn verwerkt om het brood langer mals te houden. Wanneer het echter wat de melktoevoeging betreft niet voldoet aan de eisen die de Warenwet aan melk brood stelt, mag het de naam en het kenteken van melkbrood niet dragen, wat overigens aan de kwaliteit van dit veredeld wittebrood niets af hoeft te doen. Nu is in het spraakgebruik waarge nomen, dat dit veredeld wittebrood óók melkbrood wordt genoemd. Als de con sument zich hierbij bewust is van het feit, dat het geen werkelijk melkbrood betreft, kan er uit het oogpunt van „als het kind maar een naam heeft" niet veel bezwaar tegen bestaan. Aan de andere kant is het volkomen in strijd met de Warenwet en daarom zal een Keuringsdienst van Waren te gen een dergelijke gang van zaken be zwaar maken. Nu kan dus de consu ment die om melkbrood vraagt en dit ook bewust bedoelt, zoeken naar boven genoemde merken en zelf vast stellen of hij ook inderdaad melkbrood krijgt. Brood zonder ingebakken MB of de aanduiding „melkbrood" op verpak king of brood, is geen melkbrood. ALS EEN LEKKERBEK op streng dieet tijdens een overdadig diner. Zo voelt zich een Nederlander, die comfortabel en exclusief wil wonen en nog geen miljonair is, tijdens een bezoek aan Plan Internationaal in Doorwerth. Plan Internationaal, een expositie van woontypen uit binnen- en buitenland, gegroepeerd in de fraaie omgeving van Doorwerth door de n.v. Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten. Wat het internationale gedeelte betreft, voor ons een voorlopig onbereikbaar woon-Mekka. IN HET HUISORGAAN van het Bouwfonds wordt over de expositie geschreven: „U kunt zich daar verlus tigen aan het woongenot van anderen, u kunt er inspiratie opdoen om daar mee uw eigen woning gerieflijker te maken, u kunt er ook het huis van uw dromen uitzoeken en laten bouwen op de plek in Nederland, waar u wilt wo nen". Het zou ook wel prettig zijn als Ne derlandse architecten, bouwers en an dere belanghebbenden zich op Plan Internationaal gingen „verlustigen" en wat nieuwe, frisse ideeën opdeden. Want als we een vergelijking maken tussen de Nederlandse en buitenlandse woningen op de expositie, is de con clusie toch wel gerechtvaardigd, dat we in ons land nog bijzonder conven tioneel, weinig origineel en zelfs min der comfortabel bouwen. Er worden in Nederland duizenden types woningen gebouwd, maar in feite zijn het variaties op het oertype: een verzameling kamers en kamertjes alle maal netjes afgesloten door drempel tjes. DAARMEE ZIJN WE DAN meteen aan demeest opvallende eigenschap van de meest geëxposeerde buiten landse huizen. In de Canadese sys teemwoning 71.000 tot 75.000) staan alle woonvertrekken in het be nedenhuis in open verbinding met el kaar. Tussen de keuken en de eethoek is een open kastenwand en tussen de eethoek en de zitkamer is een brede toog, die eventueel met houten har monicadeuren gesloten kan worden. Alleen het kleine vertrekje, waar was machine, centrifuge en verwarmings ketel staan, is normaal door vier mu ren van de rest van het huis geschei den. In het Finse huis 85.000) lijkt de kamer ondefinieerbaar groot, omdat het geen besloten ruimte is. De rode bakstenen pijler staat vrij in de kamer, heeft aan één kant een open haard en maakt daarmee de ruimte ervoor tot een genoegelijke zitkamer. Aan de achterkant, waar ook een deur naar buiten is, heeft de pijler een ingebouw de garderobe. Een open zijkamer aan de zitkamer is de eethoek met aan één kant een deur naar de keuken. Ook in de Oostenrijkse woning 154.000) is het woongedeelte van zitkamer, eet kamer, keuken en speelhal één open ruimte. Een vrijstaande muur van ru we gele stenen met een open haard aan één kant vormt de afscheiding tussen zitkamer en eethoek. Gebrek aan kasten is voor sommige huisvrouwen een nachtmerrie. In de meeste huizen op de expositie bestaat dit bezwaar niet. In alle slaapkamers van het Amerikaanse huis 128.000) beslaat een kastenbatterij één van de wanden van het plafond tot de vloer. In de gang tussen de slaapkamers zijn nog drie kasten, de vierde kast is eigenlijk een klein vertrekje, waar wasmachine en centrifuge naast el kaar kunnen staan. Hoewel twee slaapkamers in de Zweedse woning 105.000) geen kas ten hebben, heeft het huis geen ge brek aan bergruimte. Op de galerij zijn in totaal zeven kasten, één zo groot, dat het bijna een éénpersoons kamer is, met langs drie kanten stan gen voor kleren. In de grote badkamer is een soort kast met ruimte voor was machine en centrifuge en ernaast, ook ingebouwd, een droogkast. SPEELRUIMTE VOOR DE kinderen, ook al een heet hangijzer in de meeste In de meeste buitenlandse huizen is dubbele beglazing aangebracht, zodat het er, ondanks de grote ramen ook 's winters warm blijft. De Canadese bungalow heeft zoals gebruikelijk in dit soort woningen, geen hal. Men stapt zo door de voordeur de woonkamer binnen. Dat levert 's winters geen be zwaren op, want de hete luchtverwar- ming zorgt er voor, dat er geen koude buitenlucht kan binnenkomen. De ver warmingselementen, aangebracht in de vloer kunnen 's zomers koelq lucht in huis brengen. De prijzen zijn over het algemeen hoog. Men moet echter niet vergeten, dat exportkosten en invoerrechten een groot deel van de prijzen voor zich opeisen. In de landen wa£r ze thuis horen zijn deze woningen, meestal ge leverd als bouwpakketten, aanmer kelijk goedkoper. En Wanneer zulke huizen in grote partij gn aan Neder land geleverd werden, /zouden ze ook minder prijzig zijn. Voorlopig gaat he^ er echter slechts om, dat de Nederlandse bouwwereld wat opsteekt van deze bouwmethoden. De Nederlandse huizen hoeven echt geen sauna te hebben, zoals het Finse, of een bar in de kelder, zoals het Zweedse. Maar een wat minder con ventionele en meer comfortabele bouw zou beslist geen kwaad kunnen. OVERIGENS GEBEURT er in onze bouwwereld al wel wat. Dat is op de tentoonstelling te zien. Het Hollandse rijenhuis, dat in de Bouwfondsprijs vraag „Werkelijk Wonen" bekroond werd met de eerste prijs, heeft een zitkamer en een eetkamer, die in el kaar overlopen en de volle breedte van het huis beslaan. Keuken en kamer zijn gescheiden door een open door- geefwand en in de schuine ruimte on der de trap is het speeldomein van de kinderen. Voor Nederlandse begrippen een opmerkelijk huis. Een belofte voor de toekomst. Misschien dat Plan Na tionaal een keerpunt is Brigitte Bardoit DE FRANSE TIENERSTER Sylvie Vartan gaat deze zomer niet met va kantie. Niet omdat zij met echtgenoot Johnny Halliday in de Parijse music- hall Olympia moet optreden, maar om dat zij koortsachtig aan een nieuwe collectie met boetiekjurkjes werkt. Creaties die nog dit najaar in de wa renhuizen te koop moeten zijn. Om al le moeilijkheden over roklengte te om zeilen, lanceerde zij voor de komende herfst alvast een hele serie kleurige Greta-Garbohoeden. Parijs is er niet'' stuk van, maar de hoofddeksels vlie gen de deur uit. Want Sylvie Vartan verkoopt ze zelf en wie zou niet graag van deze service profiteren. Inmiddels heeft ook Brigitte Bardot een boetiek. Het exclusieve modewin keltje Mie Mac in Saint Tropez, waar iedere snob die zichzelf respecteert op zijn minst een zakdoekje koopt, open de deze maand een filiaal in Parijs. Günther Sachs, die zich de eigenaar van het exclusieve modebedrijfje mag noemen, vindt dat zijn echtgenote ter- wille van haar naam de leiding van zijn filiaal maar op zich moet nemen. Brigitte deed al een keus uit de door haar ontworpen garderobe en liet aller lei creaties confectioneren. De model len zijn leuk, maar de stoffen zijn zo slecht, dat je er zelfs geen ouderwets weeskind mee kan plezieren. Het goed koopste jurkje komt op 130 franc. Wat betreft de buurt, de Rue de Tournon aan de linker oever van de Seine zit Brigitte Bardot niet gek. Aan de overkant is een boetiek, waar men voor 10 franc het duurste toiletpapier van Parijs kan kopen. Maar dat is dan ook met Amerikaanse dollarbiljetten bedrukt. Nederlandse huizen, omdat de moeder haar spruiten graag in 'n apart ver trekje wil laten spelen, terwijl ze ze toch in de gaten wil houden. Onder de trap in de Canadese systeemwoning is een speelruimte. Uit de zitkamer kan men contact houden met de spelende kinderen, want het trappenhuis is van de kamer gescheiden door houten tra lies. In het Oostenrijkse huis is een speelhal, een hal in het midden van het huis met drie deuren naar slaap kamers een vierde deur naar de bad kamer en een vijfde naar een diepe kast. i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 12