Produktie huisbrandkolen wordt ingekrompen In komende twee jaar zijn 1600 ontslagen nodig H Gast-hoogleraarschap in Amsterdam in gevaar 1 I HET WEER Negen Afrikanen omgekomen bij paniek op een station Produktie in mijn Maurits ten einde Speelbank ontdekt in Medemblik Hart gestolen Tweede man in Spanje ontheven van functie Vermist paar zat veilig thuis Kolonel Breunese wil stoppen Lancering Europese raket opnieuw uitgesteld Schrijver Leslie Fiedler zou object zijn van heksenjacht Enorme ravage bij Waalbrug Jam en pindakaas drie cent duurder CHRISTIAANSE Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Warmer Aan het strand Tal van gewonden in Benoni (ZA) Ipppf U Bloemen aan echtgenoot Het woord is aan Onder de waterval Spionne Truck botst tegen bus FRANS JANSSEN UITDEUKEN - SPUITEN JAMES WATTSTRAAT 7 N.V. CARROSSERIEFABRIEK TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK ZWIER COIFFURES DE VRIES 52 e JAARGANG NUMMER 228 ZATERDAG 29 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyk» Adj. Hoofdredacteur E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KBNNBMHR COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije Doordat de situatie op de markt voor huisbrandkolen zich minder gunstig heeft ontwikkeld dan in de mjjnnota van 14 december 1965 was voorzien heeft de minister van Econo mische Zaken, mr. L. de Block, in een brief aan de Tweede Kamer zijn voor nemen kenbaar gemaakt de liuis- brandkolenproduktie in de kolenjaren 1967-1968 en 1968-1969 in te krimpen. Daardoor moeten in twee jaar zestien honderd werknemers afvloeien bij de Lim burgse particuliere mijnen Laura en Ver eniging en de Oranje-Nassaumijnen. Met name de afzetmogelijkheden in het gebied van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bleken aanzienlijk sneller terug te lopen dan werd verwacht. Enerzijds moet dit worden toegeschreven aan de snelle opmars in de sector van de woningverwarming van aardolie en (Van onze correspondent) GELEEN Ruim twee jaar eerder dan aanvankelijk werd aangekondigd is vrijdag de kolenproduktie in de mijn Maurits in Geleen beëindigd. XJit de produktiepijier op de 810 meter-verdieping kwam gisteren de laatste vracht kolen naar boven. Vorig jaar nog werd in de Maurits-mijn een miljoen ton vetkool gedolven. Het bestaan van Europa's modernste steenkoolbedrijf is ten einde. Nog niet zo heel lang geleden verdienden tienduizend mensen boven- en ondergronds in deze mijn een dik belegde boterham. In nog geen twee jaar tijd is het merendeel van dat personeelbestand overgeheveld naar da chemische bedrijven van de N.V. Ne derlandse Staatsmijnen, naar nieuwe in dustrieën of voortijdig gepensioneerd. Nog duizend man zullen een paar maanden aan het werk blijven om het ondergrondse be drijf volledig te ontmantelen. Honderd duizenden tonnen staal aan rails, machines, leidingen en ondersteuningen moeten nog worden „gerooid". Dat materiaal uit de miljoenenonderneming is alleen nog goed voor de schroothoop. Met de onlangs aangekondigde versnelde sluiting van de mijn Wilhelmina en de in krimping van de produktie van de samen gevoegde Emma-Hendrik is nog eens de broodwinning van tienduizend mensen ge- moeid. Weinig mijnwerkers blijven even wel lang werkloos. Weerrappor,ten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Losplank 4 Kerkdiensten 4 Kunst 5 Radio en tv 5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs6 Schrijvende lezersh Sport 7 Erbij 9-13 Feuilleton75 Beeldverhalen75 Luidsprekers 74 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond opgemaakt te 11.15 uur. In hoofdzaak vanavond en van nacht hier en daar enige regen. Morgen overdag zonnige perioden en vrij warm weer. Meest matig zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Omstreeks zondagochtend passeert een zwak warmtefrontje met een wei nig regen, in de loop van de dag ge volgd door opklaringen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Iets wisselvalliger, maar wel aanvoer van lucht met een aangename temperatuur. in ons land ook van aardgas, anderzijds aan de zachte winters van de laatste ja ren. De produktie van huisbrandnoten zal in het kolenjaar 1967/68 met rond tien per cent worden verminderd ten opzichte van de produktie in het kalenderjaar 1966. De produktie in het kolenjaar 1968/1969 zal in principe met tien percent worden in gekrompen ten opzichte van de (verlaag de) produktie in het kolenjaar 1967/1968. Voor de aanvang van het kolenjaar 1968/1969 zal in overleg met de mijn ondernemingen tijdig over de hoogte van dit percentage worden beslist. Deze rege ling is niet van toepassing op de mijnen Willem-Sophia en Domaniale, daar bij deze mijnen, gezien de uitzonderlijke ge ringe capaciteit, een dergelijke produktie- inkrimping economisch niet verantwoord is. Minister De Block is van plan op kor te termijn in de vaste commissie voor economische zaken op de positie van de Domaniale mijn terug te komen. Zijn ambtsvoorganger had de toezegging ge daan dat niet tot sluiting van deze mijn zou worden overgegaan alvorens hij met de vaste commissie hieromtrent overleg zou hebben gepleegd. Van doorslaggevende betekenis bij het verlenen van zijn instemming met de produktiekrimping is voor de minster ge weest de verzekering van de zijde der betrokken mijndirecties, dat de vermin dering niet zal leiden tot sociale reper cussies van enige omvang. Hij heeft zijn fiat aan de inkrimping dan ook pas gegeven nadat de directies der particuliere mijnondernemingen hem hadden meegedeeld, dat de bestuurders der werknemersorganisaties zich achter het plan opstellen en nadat hij van de di recties de verzekering had gekregen dat zich onder als gevolg van de inkrimping vrijgekomen werknemers geen werkloos heid van betekenis zal voordoen. Bij een inval in hotel Radboud in Me demblik heeft de politie een speelbank op gerold. De ongeveer tien spelers, afkom stig uit Amsterdam en Utrecht, die rou lette speelden, werden na verhoor naar huis gezonden. De exploitant van de speel bank, een inwoner van het dorp Oosterleek bij Hoorn, werd in verzekerde bewaring gesteld. Spelers werden gelokt door in cir culaires, die men in het westen van het land verspreidde, tijdens het weekeinde gratis logies en ontbijt aan te bieden. BENONI, ZUID-AFRIKA Tenminste negen Afrikanen zijn doodgetrapt op een voetgangersbrug op het Dayton spoor wegstation, toen een menigte van enige duizenden Afrikanen op wachtende bus sen afstormde. Volgens de eerste berich ten werden 25 mensen gewond. Dit gebeurde toen vijfduizend Afrika nen, die van het werk naar Benoni terug keerden, uit twee treinen sprongen die tegelijkertijd op het station aankwamen. Toen zij naar de voetgangersbrug hol den vielen er ongeveer vijftig, die on der de voet werden gelopen door hen die na hen kwamen. Van de gewonden verkeren er, 23 in levensgevaar. In Huesa zijn vijf Spanjaarden om het BRUNSWIJK (DPA). Sinds het bezoek van toeristen aan een kerk in Brunswijk is het hart verdwenen van de daar begraven hertog Carl von Braunschweig-Lüneburg. Het hart van de in 1806 bij Jena in een veldslag tegen de troepen van Napoleon gesneu velde hertog lag in een zilveren doos, die in de hertogelijke sarcofaag stond. leven gekomen, toen een tractor met trai ler in een ravijn stortte bij het dorp Sinues, aldus deelt de politie mee. Vier anderen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen de wagen een bocht nam. (Van onze correspondent) MADRID De vice-president van de Spaanse regering, kapitein-generaal Au- gustin Munoz Grandes de tweede man in Spanje na generaal Franco is uit zijn functie ontheven. Als reden voor deze maatregel wordt opgegeven dat de kapitein-generaal lid is van de Spaanse raad van het koninkrijk en volgens een onlangs van kracht ge worden wet kunnen leden van deze raad niet tegelijkertijd in de Spaanse regering zitting hebben. Munoz Grandes kreeg bekendheid als commandant van de zogenoemde Spaanse „Blauwe divisie", die aan de zijde van Duitsland aan het oostfront tegen Rusland heef* gevochten. Aan het slot van de Vierdaagse werd prins Claus door prinses Beatrix met bloemen opgewacht. Het paar sloeg daarna op de eretribune de intocht van de wandelaars gade. (Zie verder onze sportpagina). Emerson: Onkruid zijn die planten, welker deug den nog niet ontdekt zijn. (Van onze correspondent) WIERDEN. Groot was de verbazing van de onderwijzeres mej. J. Versteeg in Wierden toen zij donderdagmiddag van vakantie terugkwam en hoorde dat zij als vermist was opgegeven en door de Zwit serse politie werd gezocht, evenals haar verloofde, de 31-jarige ir. D. van de Kree- ke uit Rotterdam. Per auto waren de verloofden vorige week maandag vertrokken voor een 14- daagse trektocht door Zwitserland. Via A.N.P. werd gisteren het bericht verspreid dat de heer Van de Kreeke en zijn verloofde werden vermist. Mej. Versteeg zegt er het volgende van: „De moeder van mijn verloofde is zenuw patiënte. Daarom hadden wij afgesproken dat we elke dag een expres-brief zouden sturen. Eén brief is niet aangekomen. Hierin vertelden wij dat we van plan wa ren woensdag of donderdag weer naar Nederland terug te keren. Toen mevrouw Van de Kreeke niets meer van ons hoor de, heeft zij de politie gewaarschuwd. Het ziet er naar uit, dat het dit jaar de laatste keer is geweest, dat kolonel B. Breunese als marsleider is opgetreden van de Nijmeegse vierdaagse. Hij heeft zijn medebestuursleden van de KNBVLO (Koninklijke Nederlandse Bond van Li chamelijke Opvoeding) te kennen gege ven dat hij niet meer in aanmerking wil komen voor deze functie. Als opvolger wordt genoemd majoor M. van Dongen, thans plaatsvervangend marsleider. Men hoopt dat majoor Van Dongen het dominerende militaire ac cent, dat bij de burgers weerstanden heeft opgewekt, tot aanvaardbare pro porties zal weten terug te brengen. WOOMERA (Reuter) De jongste po ging om de Europa-1-raket van de basis Woomera in Zuid-Australië te lanceren is opnieuw mislukt. De motoren waren al ontstoken toen deze moesten worden uit geschakeld. Het is het zevende uitstel sinds 11 juli. De raket had nu zaterdagochtend 00.34 uur Nederlandse tijd omhoog moeten gaan. Later werd bekendgemaakt dat de volgende poging vandaag om 23 uur Ne derlandse tijd (7.30 uur plaatselijke tijd) zal worden ondernomen. De Europa-1 is ontwikkeld door de ELDO, de Europese organisatie voor de ontwikkeling van raketten, waaraan Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Engeland eri Australië deel nemen. SAIGON (AP) Een grote brand, die aan boord van het voor de Vietnamese kust opererende Amerikaanse vliegkamp schip Forrestal heeft gewoed, is geblust. Dertig vliegtuigen zijn verwoest. Over het aantal slachtoffers is nog geen zeker heid verkregen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Professor dr. Leslie A. Fiedler, hoogleraar in de literatuur aan de staatsuniversiteit in Buffalo (New York) en een van de origineelste litera tuurcritici en essayisten van Amerika, is allang het zwarte schaap van vele con servatieven in de Verenigde Staten, die hem zijn kritiek op de Vietnampolitiek, zijn revolutionaire ideeën over literatuur onderwijs en zijn belangstelling en sytaa- pathie voor de tiener- en studentenge neratie hevig kwalijk nemen. Sinds mei heeft professor Fiedler nu ook problemen met de justitie en als ge volg daarvan lijkt het hem al toegekende Fulbright Fellowship, dat hem als gast hoogleraar voor een jaar naar de ge meentelijke universiteit in Amsterdam zou brengen, weer op losse schroeven te staan. Fiedlers problemen met de justitie han gen samen met zijn overtuiging dat mari huana, dat als verdovend middel op de verboden lijst van de justitie voorkomt, wettig gemaakt zou moeten worden. Van daar dat hij de functie van adviseur van de in Buffalo officieel bestaande studen tenorganisatie Lemar (staat voor: Lega lize marihuana) op zich nam. Fiedler zegt zelf nooit marihuana hebben gerookt. «MinrP Niet zonder reden koos men de warmste dagen van het jaar voor deze dakpannentest in de Duitse Bondsrepubliek, waarbij per uur drieën eenhalf miljoen liter water op het proefhuis- je neerkletteren. Men wil zo de regendichtheid van de dakconstructie beproeven. Studenten uit Mïmchen stelden zich voor dit vochtige experiment aan de voet van een waterval dicht bij de stad beschikbaar. Iedere druppel, die door het dak dringt, wordt door hen nauwkeurig geregi streerd. Een vrien delijke medestudente zorgt intussen voor hun lichamelijk welzijn. te Directe last met de politie kreeg Fiedler in mei. Zijn huis in Buffalo, waarin hij Gisteravond is een slippende truck met oplegger net voor de oprit van de ver- keersbrug over de Waal bij Waardenburg tegen een autobus uit Rotterdam met te rugkerende deelnemers van de Vierdaagse gebotst. De truck boorde zich diep in de bus. De chauffeur werd met levensgevaar lijke verwondingen naar het ziekenhuis te Zaltbommel vervoerd. In de bus werden nog zeven mensen min of meer ernstig ge wond. Allen zijn naar ziekenhuizen over gebracht De brandweer moest met snij branders de voertuigen uit elkaar snijden. De ravage was enorm. Er vormde zich aan beide zijden van de brug kilometers lange files auto's. met vrouw en zes kinderen woont, werd eerst enige weken door agenten in burger bespied en tenslotte stapten enige agenten binnen die op de derde verdieping van de grote villa een poeder vonden, waarvan zij zeiden dat het marihuana was. Fiedler werd gearresteerd. Daarna kwam echter uit, dat de politie al wekenlang een zeventienjarig meisje gebruikte als spionne in het huis van de professor. Het meisje dat zich voordeed als een wanhopig hulp zoekend wezen, bleek steeds uitgerust geweest te zijn met afluis terapparatuur voor de politie. Inmiddels zou het dubieuze bezoekstertje zelfs heb ben toegegeven, dat zij de door de politie in beslag genomen marihuana eigenhandig in het huis had neergelegd en wel op ver zoek van de dienaars van de wet. De arrestatie van professor Fiedler viel samen met een wilde brievenstroom uit reactionaire hoek aan Buffalo's kranten en universiteit, waarin werd geëist dat de ge baarde linkse professor zou worden ont slagen. Parallel hiermee loopt een cam pagne tegen universiteitspresident Myer- son, die „de rode jood uit Berkeley" wordt genoemd. De statiegeldvergoeding voor een reeks in glazen potten verpakte artikelen (jam, pindakaas, appelmoes, mayonaise, frites saus, appelstroop, vruchten op sap en ta- felzuren) wordt met ingang van 1 augus tus 1967 afgeschaft. De prijs af-fabriek zal definitief met 5 cent per pot van 37 centiliter mogen wor den verhoogd. De minister van Economi sche Zaken heeft, mede met inachtne ming van de bij de handel te erwach- ten besparingen, toegestaan dat net in gang van 1 augustus de consumentenprij zen voor de betrokken produkten met drie cent per pot omhoog gaan. zulks in af wijking van het oorspronkelijke voorstel van een verhoging van de consumenten prijs met zes cent per pot. Aangezien de bij inlevering van de pot ten te geven vergoeding in de tot 1 au gustus geldende overgangsregeling op vijf cent was bepaald, betekent de thans ge nomen beslissing dat de inclusief vergoe ding gerekende prijs per 1 augustus met twee cent wordt verlaagd. Als voorbeeld kan worden genoemd de prijs van het merkartikel huishoudjam die thans 1,26 bedraagt, inclusief vijf cent vergoeding bij inlevering van de pot ten. Van 1 augustus af zal geen inleve ring meer mogelijk zijn, terwijl de prijs op 1,24 zal worden gebracht. ADVERTENTIES AUTOPLAATWERKERIJ Snelle reparatie Gratis advies Tevens alle onderdelen voor elke wagen. IJMUIDEN TELEFOON 12011 De kleine werkplaats met de grote vakken nis, bij het industrieterrein. Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 voor alle auto- en caravanschaden Santpoort - Tel. 8345 tTOvora official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden Tel 14208 Lange Nieuwstraat 497 Tel 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1