VAN DAG TOT DAG Franse klacht van de BBC over over programma De Gaulle Aan iedereen die heeft meegespaard aan Het Miljard, (f 1.000.000.000,-) AMRO BANK Moynihan zoekt oorzaken van rellen Doodstraf voor Soedisman Ook ons land op Iraakse boycotlij st Sc.hroeder niet naar de VS commentaar op actuele zaken Tendentie naar meer democratie in Egypte Officieel protest tegen parodie Losprijs voor Tjombe Belgisch hulp aan Kongo ongewijzigd Hongkong importeert Zuidafrikaanse methode Chinees schip bewaakt 3 PARADE amm ZATERDAG 29 JULI 1967 Antwoord AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (Van een speciale medewerker) Daniël („Pat") Moynihan die deze week betoogde dat de onlusten in een groot aantal Amerikaanse steden niet zozeer rassenrellen zijn alswel armoe-rellen, is een van Amerika's meest uitgelezen „urbanologen". Het weekblad „Time" zet deze week in een verhandeling over hem uiteen, wat zo'n urbanoloog nu eigenlijk is. „De urbanoloog", aldus Time, „wil studie maken van de hele stad. Hij is de kenner van de grote stad, wiens belangstelling behalve naar baksteen en specie uitgaat naar begrotingen en wetten, naar de geesten en naar de gevoeligheden". Zoals het woord „urbanologie" een kruising is van het Latijn en Grieks, zo is de weten schap of moet men het een kunst noemen? een mengvorm van vele andere. Armoede In Londen Geciteerd Twee afgezanten van de Amerikaanse president Johnson, de diplomaten Taylor en Clifford, brengen bezoeken aan de hoofdsteden van bevriende staten van Zuid-Oost-Azië. Het is hun bedoeling deze bondgenoten uit te nodigen meer militai ren naar Vietnam te zenden. Wanneer daar nu wordt gevochten, dan zijn het voorna melijk Amerikanen die tegen de Vietcong strijden of Noord-Vietnam bombarderen. Deze laatste soort van oorlogvoering is ai twee en een half jaar aan de gang, maar alle verwoestingen die in Noord-Vietnam worden aangericht hebben tot nu toe al leen geleid tot grotere steunverlening van het noorden aan de Vietcong. In 1965 nam men nog aan, dat de Vietcong (het Na tionale Bevrijdingsfront van het zuiden) beschikte over 200.000 man. Daarvan zou den er 110.000 geheel ondergronds werken en op het oog gewone burgers, arbeiders en boeren zijn. Dan waren er, zo zei men, 70.000 zuidelijke „full-time"-strijders, aan gevuld met 20.000 vrijwilligers uit het noorden. Thans echter beweren de Ame rikanen, dat zij 300.000 man tegenover zich hebben: 150.000 verzetsstrijders „in bur ger", dan 100.000 zuidelijke rode soldaten, die hulp zouden hebben gekregen van 50.000 noorderlingen. Hun uitrusting en be wapening worden steeds beter, maar ze be schikken niet over vliegtuigen of tanks, noch over zware artillerie. Daartegenover stellen de pro-Amerikaanse machten (in ronde getallen) 1.100.000 man, voorzien van duizenden vliegtuigen, heli kopters, tanks, zwaar geschut en gesteund door de sterkste vloot ter wereld, die de kusten beschiet en meedoet aan lucht aanvallen. Er zijn 500.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam, en 40.000 op vijf bases die Thailand heeft afgestaan (er staan ook duizenden Thailanders in Amerikaanse dienst), terwijl de Amerikanen van de vloot dan nog niet zijn meegerekend. Als bondgenoten opereren aan de kant der Verenigde Staten allereerst 500.000 Zuid- vietnamezen, voortreffelijk door de Ame rikanen bewapend en dan 60.000 Zuidkore- anen, Filippino's, Australiërs en Nw.-Zee landers. Deze enorme macht heeft ech ter nog geen enkele verandering gebracht in de toestand: een overwinning is even ver weg als in 1965. De Amerikaanse generaal Westmore- land heeft nu 200.000 man meer gevraagd. President Johnson heeft besloten hem er nog 70.000 te sturen. En zijn genoemde boodschappers hopen dat ook de bondge noten met meer soldaten over de brug komen. Het ,is echter naïef te menen, dat een militaire oplossing kan worden gevon den voor het conflict in Zuid-Vietnam. Dit is immers een burgeroorlog van een groot deel van de bevolking tegen de militaire kliek van generaal Ky, wiens regering alleen overeind wordt gehouden door de Amerikaanse strijdkrachten. Ook het offi ciële leger van Ky vecht niet echt tegen de Vietcong. Zou deze voortreffelijk uitge ruste strijdmacht werkelijk oorlog voeren, dan had ze reeds lang overwonnen. Op het ogenblik echter vechten voornamelijk de Amerikaanse soldaten. Hun verliezen zijn dan ook groter dan die van Ky's legerscharen, die trouwens een enorm aantal deserteurs opleveren, die de Viet cong versterkeq. Alleen een Vietnamese regering, die de sympathie van het volk kon winnen en bereid was met de Vietcong te onder handelen, zou een wapenstilstand kunnen bereiken Dan zou er tenslotte een op lossing gevonden kunnen worden. Maar zonder inmenging van de Amerikanen. Nu steunt het volk in zulk een mate de Vietcong, dat deze stand houdt tegen een viervoudige en oneindig veel zwaarder be wapende overmacht. Wordt het regime in Saigon niet radicaal veranderd, dan wordt het land steeds meer vernield en sterven er miljoenen burgers in een ein deloze oorlog. CAIRO (AP) Een belangrijke wijzi ging in Egypte's politieke en sociale struc tuur ligt op handen nu de woordvoerder voor president Nasser kritiek geleverd heeft op het soort regering, dat van de mens een werktuig maakt en dat de de mocratische procedure verwaarloost in haar streven naar het bereiken van sociaal recht en vooruitgang. Mohammed Hassanein Heikal, hoofd- redactuer van het semi-officiële dagblad Al Achram, schrijft dat werkelijke en duurzame prestaties alleen te behalen zijn nadat besprekingen en denken, niet beve len en blinde gehoorzaamheid, geleid heb ben tot een overtuiging, die eenheid in het streven mogelijk maakt. „Anders lopen wij het risico, dat wi; van mensen onverantwoordelijke gereed schappen maken", schreef hij in zijn we kelijkse commentaar, dat doorgaans de zienswijze van Nasser weerspiegelt. Heikal analyseerde de conclusie uit de rede, die Nasser jongstleden zondag heeft uitgesproken en waarin hij richtlijnen voor de toekomst gaf om het hoofd te kunnen bieden aan de gevolgen van de Arabisch-Israelische oorlog. Hij zei, dat zelfkritiek een gezond verschijnsel si. De grote olieconcerns, die aanvankelijk zo zwaar tilden aan de boorvoorwaarden voor het Nederlandse deel van de Noord zee, prijzen zich nu binnenshuis gelukkig dat zij binnenkort de kans krijgen in een politiek onberoerde hoek van de wereld naar gas en olie te kunnen gaan zoeken. De crisis in het Midden-Oosten heeft eens temeer aangetoond dat de Nederlandse zeebodem met zijn aanwijzingen voor energie-rijkdom en zijn gunstige ligging voor de afzet, een zeer gunstig boorter- rein is. Zodra binnenkort de inschrijving voor vergunningen wordt opengesteld, wordt een stroom van aanmeldingen van de maatschappijen verwacht. Er zijn de laatste tijd steeds meer aan wijzingen dat West-Europa tot in zijn verste uithoeken- met meer belangstelling dan voorheen naar de mogelijkheid van energievoorziening met Nederlands aard gas kijkt. Tot dusver leek zich een zekere grenslijn af te tekenen voor onze export kansen. In Zuid-Duitsland overwoog men sterk de mogelijkheid van import van Russisch of Algerijns gas, in Oostenrijk idem. In Italië werden Rusland en Libië gevaarlijke concurrenten voor de Neder landse exporfT Doch nu breekt in die landen steeds meer het besef door dat import uit Ne derland de meeste garanties inhoudt voor een veilige energievoorziening. Natuurlijk behoeft dit niet direct te resulteren in grote nieuwe exportcontracten; aardgas import is voor de betrokken landen een zaak van enorme bedragen en de Neder landse prijs ligt bepaald niet aan de lage kant. Maar gunstige kansen liggen er ze ker. Zo zijn er in Engeland functionarissen te vinden die met enige spijt terugdenken aan het afbreken van de pnderhandelin- gen over de import van Nederlands aard gas. Engeland kan nog bij lange na zijn behoefte niet dekken uit de vondsten in het eigen deel van de Noordzee. Nu dreigt de gasvoorziening deze winter, evenals vorig jaar, weer in het honderd te lopen. Engeland heeft zich voor een groot deel afhankelijk gemaakt van de aanvoer per koelschip van gas uit de Sahara. Boven dien wordt in Engeland olie vergast. Nu deze gas- en olieaanvoeren zijn gestag neerd, is het voor de Britten een schrale troost te weten dat deze winter een gas leiding door de Noordzee vanuit Neder land gereed had kunnen zijn. Engeland heeft destijds nog getracht in Nederland een hoeveelheid gas voor even tuele import te reserveren, maar aan dit verzoek kon men hier in verband met andere exportgesprekken uiteraard geen gevolg geven. Ook voor andere landen die nog weifelen tussen hun invoermogelijk- heden is het zaak dat zij een beslissing niet te lang uitstellen, want tussen nu en het moment dat er weer verkocht kan worden van de thans nog niet gevonden schat in de Noordzee, zou wel eens een periode van schaarste kunnen ontstaan. Frankrijk heeft officieel geprotes teerd tegen een donderdag uitgezon den televisieprogramma, waarin een satire op president De Gaulle was op genomen, zo is door de Franse ambas sade in Londen meegedeeld. De parodie op het Franse staatshoofd maakte deel uit van het actualiteitenpro gramma „24 hours". De acteur John Wells, gekleed in generaalsuniform, imi teerde de president in een redevoering, die bestond uit een reeks klanknabootsen de woorden. Tijdens deze toespraak kwa men twee ziekenbroeders in witte jassen binnen, die de generaal in een rolstoel wegvoerden. De Franse ambassade noem de de parodie „onaanvaardbaar". In gezaghebbende kringen in Londen verklaarde men dat er niet te veel be lang aan de satire moet worden gehecht. Het omstreden programma-onderdeel duurde slechts twee minuten. De Franse bezwaren waren telefonisch door een ambassadelid ter kennis van DJAKARTA (AP) Indonesië's top- communist Soedisman is vrijdag door een militair tribunaal ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de, mislukte, communistische staatsgreep van oktober 1965. De tengere brildragende Soedisman was nummer vijf op de ranglijst van de communistische Indonesische leiders. Hij steeg op de ranglijst naar de eerste plaats toen de anderen gedood of ge vangen genomen werden. Bij het proces heeft Soedisman ver klaard dat de PKI de opstand slechts heeft gesteund in een later stadium. De oorspronkelijke plannen zouden afkom stig zijn geweest van groepen ontevreden jonge officieren. Soedisman bekende dat hij de leider moest worden van een ondergrondse communistische beweging. Onbewogen verklaarde hij „ik weet dat ik schuldig bevonden zal worden en ter dood ge bracht". Ontploffing. Een dynamietontploffing heeft de ruiten van de Joegoslavische ambassade in Oslo op de parterre en de eerste verdieping verbrijzeld- Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Veldmaarschalk Viscount Mont gomery vertegenwoordigde koningin Elisabeth bij de Sovereign's Parade op de Royal Military Academy. Op de foto inspecteert de maarschalk de troepeh. het „Foreign Office" gebracht. De BBC, die de uitzending heeft verzorgd, is in be ginsel onafhankelijk. De minister van PTT is echter in laatste aanleg verant woordelijk en hij kan uitzendingen ver bieden. Slechts 'in enkele gevallen heeft de Britse regering succes gehad met po- gingen om de programma's te beïnvloe den. Een voorbeeld hiervan was het uit stel van een program over de dochter van Stalin, waarom het „Foreign Office" had verzocht met het oog op een bezoek van minister Brown aan Moskou. BAGDAD (AP) Irak is voornemens het olie-embargo uit te breiden tot Ita lië, Luxemburg en Nederland o p grond van de hulp die deze landen hebben ver schaft aan Israel in de oorlog in het Nabije Oosten, aldus meldt het semi-of- ficiele blad Al Yumhuriya. Door de boycot van deze drie landen is het aantal landen dat door de maat regelen getroffen wordt, gestegen tot zes. De Verenigde Staten, Engeland en West- Duitsland waren reeds verstoken van Iraakse olie. Libanon laat slechts olie door naar landen waartegen Irak geen bezwaar heeft. De Iraakse olie gaat via Tripoli in Libanon naar het buitenland. BONN (AFP) De Westduitse minis ter van Defensie. Gerhard Schroeder, heeft het bezoek afgezegd, dat hij aan de V.S. zou brengen in verband met de te waterlating van de met raketten uitge ruste kruiser yLuetjens" op 11 augustus. Een woordvoerder van zijn departement verklaarde vrijdag, dat de minister niet kan gaan wegens het overleg met bonds kanselier Kiesinger over de toekomstige opzet van de Bundeswehr in het raam van het bezuinigingsplan voor de komen de vier jaar. ROME (Reuter). Een vriend van Tsjombe, de avonturier kolonel Hubert Julian, heeft in een interview met een Italiaans blad verklaard dat hij de Alge rijnse premier, Boemedienne, een miljoen dollar heeft aangeboden indien deze de gewezen Kongolese premier vrijlaat in plaats van uitlevert, aan Kongo. In Parijs verluidt dat president De Gaulle in de verklaring, die maandag na een kabinetsvergadering zal worden uit gegeven, Canada zal verzekeren dat hij niet de bedoeling heeft gehad de Frans sprekende separatisten in Quebec aan te moedigen. Hij zal in deze verklaring, die door het kabinet wordt uitgegeven, te kennen geven dat het niet zijn bedoeling is geweest zich te identificeren met een bepaalde partij of politieke groepering in het Frans-talige deel van Canada. BRUSSEL (AP) Premier Paul van den Boeynants van België heeft meege deeld, dat de Belgische hulp aan Kongo ongewijzigd gehandhaafd zal blijven op anderhalf miljard franken (ruim 10(Umil- joen gulden) per jaar, mits de Kongolese regering de veiligheid van Belgische staatsburgers in Kongo op bevredigende wijze kan garanderen. Zegslieden in Brussel hebben verklaard dat Belgische zakenlieden in Kongo de regering hebben geadviseerd de hulpver lening niet te staken, omdat dit kan lei den tot meer moeilijkheden voor de veer tigduizend Belgen daar en tot nationalisa tie van Belgische bedrijven. De premier deelde wel mee dat hij 126 deskundigen op het gebied van justitie en militaire zaken zal terugtrekken. 66 Belgische militairen zijn reeds uit Kongo teruggeroepen. Aan het parlement zullen voorstellen worden voorgelegd over maat regelen tegen het aanwerven van huur lingen, aldus de premier. ADVERTENTIE Die negen nullen vertellen dat bijna een kwart miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de AMRO Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die bank nu meer dan één miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Dat is een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar zo verbazingwekkend is het niet. Want de AMRO Bank heeft spaarmogelijkheden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de AMRO Bank. Uiteraard zullen diegenen die zich aan deze wetenschap wijden een bij zonder brede belangstelling moeten hebben. En aan die voorwaarde vol doet Moynihan dan ook ruimschoots: hij is niet alleen in 1961 gepromoveerd in geschiedenis, maar heeft ook in so ciologisch en politiek opzicht zijn spo ren verdiend. En wat de problematiek betreft die de V.S. nu zo hevig pijnigt: daarin kan hij zich niet alleen diep inleven met zijn boekenkennis, maar ook door de zorgen, die hij in zijn jeugd aan den djve heeft ondervonden. Armoede en het uiteenvallen van ge zinnen. Dat zij maar enkele kenmer ken van het leven in de negerwijken, waar men nu plundert, schiet en bran den sticht „niet omdat men neger is, maar omdat men arm is. geen baan heeft, omdat men zijn kinderen be dreigd ziet worden door ratten zo groot als katten, omdat het rijke Amerika dat voor de negers in het getto blanke Amerika is, ver weg, ontoe gankelijk en onverschillig lijkt." Moynihan ging zich speciaal voor het negergezin interesseren, toen hij in 1963 in de kranten had gelezen dat vijftig percent van de Amerikaanse jongemannen wegens lichamelijke of geestelijke gebreken werd afgekeurd voor militaire dienst en dat een groot percentage van de afgekeurden uit ne gers bestond. Hij zocht het verband tussen de gebreken en de armoe thuis. Het rapport dat hij over deze pro blemen opstelde als speciaal assistent van de minister van Arbeid, bevatte onder meer de volgende cijfers: Minder dan de helft van de ne gers had op achttienjarige leeftijd beide ouders nog. Eenentwintig percent van de ne gerfamilies was vaderloos. Zeker 25 en misschien wel veertig percent van de negerkinderen was buitenechtelijk. De uitwegen die hij wees uit de vi cieuze cirkel van slecht betaalde baan tjes, wonen in sloppen, tweederangs onderwijs dat weer tot slecht betaalde baantjes leidt, waren: 1. De overheid moet als „werkgever in laatste instantie" optreden wanneer de werkloosheid een bepaald percen tage te boven gaat. 2. De VS moeten het stelsel van kin derbijslagen invoeren „Zij zijn", zo be toogt hij, „de enige industriële demo cratie in de wereld die zo'n stelsel niet kent". ARMOEDE en een uiteenvallend ge zin kenmerkten ook de jeugd van Moy nihan zelf. Als elfjarige jongen moest hij de klap verwerken, dat zijn vader, een praatgrage, reislustige en drank- minnende krantenman, het gezin ver liet om er nooit meer terug te keren. Als schoenpoetser, krantenbezorger en als havenarbeider hielp Pat in het ge- zinsonderhoud te voorzien. In een havenkroeg kreeg hij van een schoolvriendje van vroeger de tip, dat het city-college van New York toela tingsexamens hield. In zijn werkplunje ging hij er heen, slaagde en kreeg een beurs. Pat Moynihan. die in 1927 in Tulsa (Oklahoma) werd geboren, maar een groot deel van zijn jeugd in New York doorbracht, kreeg na zijn middel bare school de kans voor een opleiding bij de marine. Pas na de oorlog was hij een jaar lang in actieve dienst als verbindingsofficier. Een Fulbright-beurs bood hem ten slotte de kans, de Britse hoofdstad en de Britse politiek door en door te leren kennen als student van de London School of Economics. Hij was in Enge land een trouw bezoeker van bi] een komsten van de Labour-partij. Terug in Amerika wierp hij zich op de Ame rikaanse politiek, en wel als assistent van de democratische voormannen Robert Wagner en Averell Harriman in New York. HIJ werd opnieuw verbindingsman, nu op het bureau van de gouverneur van New York, speciaal voor de con tacten met de Ierse Amerikanen, waartoe hijzelf behoort. Een andere toeverlaat van Harriman, Elizabeth Brennan, werd Pats levensgezellin. Ze hebben 3 kinderen. In 1960 droeg hij een zo gewichtige steen bij tot de verkiezing van John F. Kennedy tot president, dat hij werd beloond met de functie van onderminister van ar beid. Met zijn 34 jaar was hij de jong ste minister. Met zijn rapport over het negergezin, waaruit Johnson citeerde in een historische rfede voor de Howard universiteit in juni 1965, heeft Moyni han veel stof doen opwaaien. De dag nadat hij bij verkiezingen om het voorzitterschap van New Yorks gemeenteraad was verslagen door Frank O'Conner, kreeg hij in datzelfde jaar 1965 het aanbod voor zijn huidige baan: hoofd van het gezamenlijke cen trum voor stedenstudies, dat in 1959 was gesticht door het Massachusets In stitute of Technology en de Harvard- universiteit. aifjinnnfumnnnnnuinjuinmuiniinnniiiinnnnnnnnnnnnnnn HONGKONG (Reuter) De autoritei ten van de Britse kroonkolonie Hongkong hebben op grond van nieuwe beschikkin gen, die vrijdag van kracht zijn gewor den, bijzondere bevoegdheden om op te treden tegen degenen die leiding geven aan demonstraties, stakingen ongeregeld heden welke Hongkong al twee maanden lang teisteren. Het nieuwste wapen van de Peking- gezinde Chinezen is de zelf vervaardigde bom. In de afgelopen weken zijn meer dan duizend arrestaties verricht en een arsenaal van bommen in beslaggenomen. Men gelooft dat de eigenlijke leiders door de mazen van het politienet zijn geslipt. Tegen hen zijn de speciale bevoegdheden gericht. Onder meer zal iemand geduren de hoogstens een jaar kunnen worden vastgehouden zonder voorafgaand proces. VENETIë (AP). Een communistisch Chinees schip is onder politiebewaking gesteld omdat de kapitein weigerde de propagandaborden, die over de railng hingen, te verwijderen. De politie trad op tegen het 8400 ton metende vrachtschip Iouhao, waarvar de bemanning verboden is voet aan wal te zetten. Het is niet duidelijk of de politie ook zal verbieden dat de lading mangaan van het schip gelost wordt. In borden in Frans, Engels en Itali aans wordt voorzitter Mao geprezen en wordt de nadruk gelegd op de „broeder schap" tussen het Italiaanse en het Chi nese volk. In Italië is het buitenlanders verboden politieke propaganda te maken. Verboden middelenzaak. Een Brits hof van beroep heeft de straf van 6 maan den cel tegen Robert Hugh Fraser ge handhaafd. De 39-jarige directeur van een kunstzaal in Londen was gearres teerd in de verboden middelenzaak, waarbij ook de Rolling Stones Mick Jagger en Keith Richard betrokken waren. Zomerreces. Het Britse lagerhuis, dat vrij dag met zomerreces is gegaan, zal in spoedzitting bijeengeroepen worden in dien de Verenigde Staten besluiten de oorlogvoering in Vietnam op te voeren en de bombardementen op Noord-Viet nam te verhevigen, aldus heeft een groot aantal Labour-parlementsleden bepaald.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3