Goede beleggers zijn rente wichelaars want elke misrekening kost geld Voorlopig geen dividend bij Van Waveren N.V. SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ Dirigisme vertekent prijsbeeld, particulieren benadeeld Omzetdaling bij Palembang Regerings deelneming in Belgische staalfabriek Zweden wil met EEG praten Groeiende activiteit in haven van Rotterdam Bij n.v. EMBA tien percent Sterke overtekening Bronovo-lening IHC-Holland bouwt voor Polen Groothandels bedrijven besluiten tot fusie Overschot bij hypotheekbank Scheepvaartberichten ZATERDAG 29 JULI 1967 Rentenivellering Overheidsfinanciering I Markt omzeilen Op de aandelenmarkt Rendementen Terugloop Druppelsgewijs Tl all Street: lichte daling Ontwikkelingsprojecten Europese commissie Verklaring Geen vuur in de natuur In memoriam Uitkering AOW Plastic krant West-Duitsland: lagere industriële produktie Zwaluw, waarheen is uw vlucht, vroegen de kinderen op school zich vroeger af als de zomer op zijn eind liep, maar de kinderen van toen zijn de beleggers van nu, om het even of het beleggen door henzelf wordt ge daan of voor hen via pensioenfondsen en sociale instellingen. Daarom is de zwaluw vervangen door rente, want bijna elkeen is op een of andere manier financieel betrokken bij de rentestand. Zelfs de kleine man, die geen duit in het zakje heeft te brengen, is zijdelings betrokken bij de hoogte van de rente, die van invloed is op de woningbou.w, op de investeringen van het bedrijfsleven en op de vorming van het spaarvermogen. Elk recht geaarde belegger doet op zijn tijd aan rentewichelarij, hetgeen wil zeggen dat hij alle factoren, die de rentevorming kunnen beïnvloeden, tegen elkaar poogt af te wegen. Vandaar dat zij het economisch en poli tiek gebeuren op de voet moeten volgen, want het kan geld kosten, wanneer er ver keerde beslissingen worden genomen. Heel veel beleggers zitten met rouwkoop van obligaties, aandelen of andere activa, omdat zij niet tijdig genoeg acht sloe gen op veranderingen op economisch ter rein. Zo heeft indertijd menigeen zich verke ken op de funeste invloed, die er uitging van de Amerikaanse belasting op beleg gingen in buitenlandse fondsen. De kapi taalmarkten in Europa, welke, tot presi dent Kennedy in 1963 het besluit tot de interest equalisation tax nam, volop Ame rikaans kapitaal zagen toestromen, wer den op slag genoodzaakt op eigen wieken te drijven. De Amerikaanse belasting had ten doel om het verschil in rentestand tussen het oude en nieuwe werelddeel te compense ren, maar in feite kwam het er op neer dat de prijs voor geld en kapitaal, de rente, in de gehele wereld kunstmatig werd beïnvloed. Het is een van de vele voorbeelden van de gevolgen van mone tair dirigisme, waarmede financiële krin gen na de oorlog te kampen kregen. Door beïnvloeding van de rente, om het even of dat in opwaartse, in neerwaartse rich ting of ter stabilisering geschiedt, treedt een vertekening op van het internationa le prijsbeeld. Het opwerpen van beverdammen in de kapitaalstroom door de overheid in vele landen is fnuikend geweest voor de parti culiere investeringen in ontwikkelingslan den. Voor beleggers is het door het over heidsingrijpen moeilijker geworden om bij het nemen van beleggingsbeslissingen alleen op het kompas van de eigen waar nemingen af te gaan. Er dient terdege rekening te worden gehouden met de in vloed, welke er uit gaat van het mone taire dirigisme. Zo zag het er verleden jaar naar uit dat de rente, die voor staatsleningen al tot zeven percent was opgelopen, nog verder zou stijgen. In plaats daarvan keerde het getij doordat de gemeenten aan banden werden gelegd bij het aangaan van le ningen en de staat het begrotingstekort ging dekken met kortlopende leningen, instede van een beroep te doen op de ka pitaalmarkt. Weliswaar is er dit jaar een staatsle ning uitgegeven van 300 miljoen die, slechts een matig onthaal vond wegens de plaatsing bij opbod, maar daarnaast heeft de staat vele honderden miljoenen via de particuliere financiële instellingen uit de bankbiljettenpers laten rollen. Op die manier is het mogelijk gebleken om eem rentestijging zoveel mogelijk tegen te houden, welke anders door de nijpen der wordende kapitaalschaarste zou zijn opgetreden. de teugels gehouden door de Nederland sche Bank om te voorkomen dat men tegen elkaar gaat opbieden. De kraan voor nieuwe obligatie-emissies staat slechts druppelsgewijs open. Kerkelijke leningen en emissies van ziekenhuizen en derge lijke ondervinden niet veel moeite en zij mogen gerust tegen 7'/« percent lenen, zolang het om bedragen van enige mil joenen gaat. Voor grotere leningen komt men op een wachtlijst, welke heel voor zichtig wordt afgewerkt. Zo staat Staats mijnen al een hele tijd op de nominatie om een lening van 125 miljoen aan te gaan, de Gasunie kan nog geld gebrui ken voor de aanleg van pijpleidingen, de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten kan het ongeduld -nauwelijks be dwingen en de staat zou zelf ook hoogst nodig een vaste lening moeten sluiten. Het ijzer kan echter niet gesmeed wor den zolang het nog niet heet genoeg is. Grote concerns kunnen de binnenland se kapitaalmarkt geheel omzeilen door in het buitenland leningen aan te gaan. Kortgeleden heeft AKU met goed gevolg in Zwitserland aan de bel getrokken, terwijl Philips al enkele malen via de in Luxemburg gevestigde financieringsmaat schappij een beroep op de Eurodollar- markt deed. teneinde met de opbreng sten investeringen in andere landen te kunnen financieren. Het is duidelijk dat het overheidsin grijpen op de kapitaalmarkt en de lenin gen van de grote concerns in het buiten land de rentevorming hebben beïnvloed. Daarom is het voor de rentewichelaars uitermate moeilijk een antwoord te ge ven op de vraag waarheen de vlucht van de rente is. Blijven de winsten bevredigend dan zou het zelfs wel eens kunnen gebeuren dat sommige bedrijven, die over voldoen de liquiditeiten beschikken, als geldgever in plaats van als geldnemer gaan optre den. Dit zou de rente in neerwaartse rich ting kunnen beïnvloeden. Deze ontwikke ling zal niet alleen in Nederland, maar ook elders te constateren zijn. Nederlandse accountants zijn niet ge wend om uit de school te klappen, anders zouden zij legio voorbeelden kunnen noe men waar het mogelijk zou zijn geweest om een hoger dividend uit te keren dan geschiedde. De prijs van de aandelen op de beurs is door de afremming van de dividenden kunstmatig beïnvloed. De ontwikkeling van de rente is in ons land, ondanks alle kunstmatige beïnvloe ding in de laatste maanden, in opwaartse richting gegaan. Het rendement op staats leningen is in juni ten gevolge van de koersdalingen belangrijk verbeterd. In het licht vart de rentestijging is het opvallend dat de aandelenmarkt zich zo goed houdt. De internationale fondsen trekken wat meer belangstelling van bui tenlandse zijde, waarbij het niet uitgeslo ten is dat uit Engeland teruggetrokken vermogens hierbij van invloed zijn. Van de weeromstuit zijn de lokale industrie fondsen in het algemeen ook beter gedis poneerd dan een tijdje geleden het geval was. Hoewel er op tal van aandelen aan trekkelijke rendementen zijn te behalen, berekend op basis van het dividend van het afgelopen jaar en de bestaande koers, toch spelen inflatoire tendenties meer bij de koersvorming dan de vergoeding welke beleggers ontvangen. AKU geeft bijvoor beeld een rendement van 7,3 percent, maar iedereen weet wel dat AKU er dit jaar niet in zal slagen het dividend op 18 percent te handhaven. Minder prominente fondsen als Kas- associatie (7,1 percent), Amsterdam Rub ber en Amsterdamsche Droogdok Mij (elk 8 pet.), Automatic Screw Works (9,2 pet. rendement), Bontekoning en Aukes (8,2 pet.), Carp's Garen (9,7 pet.), Daalderop (8,5 pet.), EMBA (9 pet.), Heybroek Han- delmij. (9,4 pet.), Holec (8,1 pet.), Inven- tum (8,9 pet.), Mulder's rollend materiaal (9,3 pet.), Noordeuropeesche houthandel (9,2 pet.), Technisch bureau Marijnen (8,7 pet.), Vihamij en Wernink's Beton (elk 8,4 pet.), om maar enkele voorbeel den te noemen, geven een zo hoog rende ment, omdat zij om een of andere reden door beleggers met een rood kruisje zijn aangeschrapt. Hierbij dient ook nog in aanmerking te worden genomen dat het bedrijfsleven in de toekomst wellicht minder middelen no dig zal hebben voor investeringsdoelein den. Uit gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek is gebleken dat de inyesteringsplann$fi J/oaf dit jaüf bfelang» rijk ten achter blijven bij die van 1966, toen de uitgaven voor vaste activa uit zonderlijk hoog zijn geweest. Aangezien het overgrote deel van de investeringen in de laatste jaren gefinan cierd werden met middelen, die vrijkwa men uit afschrijvingen en ingehouden winsten, is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat het bedrijfsleven in de komende maanden nog minder op de kapitaalmarkt behoeft aan te kloppen, dan nu reeds het geval is. Semi-overheidsinstellingen, waartoe de centrale financier van de gemeenten, de Bank voor Nederlandse i Gemeenten kan worden gerekend, worden strak aan De Belgische regering heeft besloten een krediet van 1,6 miljard frank (ruim 100 miljoen gulden) te verlenen voor de bouw van een nieuwe staalfabriek te Charleroi, die aan 5.000 arbeiders werk zal bieden. Een regeringsvertegenwoordi ger zal zitting nemen in het directie comité van de onderneming, de „Hainout- Sambre". De nieuwe vestiging moet ver ouderde fabrieken te Montignies en Couil- let vervangen. Voor de nieuwe staalfa briek (van het type LD) is een inves tering van naar raming drie miljard frank nodig. STOCKHOLM (AP). Zweden heeft verzocht onderhandelingen te openen met betrekking tot toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap, maar de vorm die de eventuele band met de EEG moet krijgen niet nader gedefinieerd. De officiële brief, ondertekend door de Zweedse minister van Handel, Gunnar Lange, zegt dat „de Zweedse regering harerzijds geen van de vormen die zijn neergelegd in het verdrag van Rome voor deelneming aan een grote EEG wil uitsluiten". Zweden verzoekt onderhandelingen met betrekking tot toetreding tot de ruimere EEG, met behoud van Zwedens traditio nele neutraliteitspolitiek. Bij de onderhandelingen over de toe treding van Zweden in 1961 en 1962 vorm de de neutraliteit van Zweden een van d« moeilijkste punten. De n.v. Industriële Maatschappij „Pa lembang" heeft, blijkens het verslag, de omzet van haar dochteronderneming, de scheepswerf en machinefabriek „Maas- bracht", over 1966 zien dalen met negen percent ten opzichte van 1965. De be drijfskosten zijn vrijwel gelijk gebleven doch de brutowinst is gedaald met 49 per cent. Volgens de geconsolideerde cijfers daalde de omzet van f 1,13 (vorig jaar f 1,24 miljoen). Er resteert een winst van f 33.382 (f 95.029). Voorgesteld wordt, zo als bekend, het dividend te verlagen tot vijf (tien) percent. Aan de rekening voor zieningen wordt f 34.000 onttrokken. Het goederenvervoer per zeeschip van en naar Rotterdam was in de periode januari tot en met mei vij f percent hoger dan in hetzelfde tijdvak van 1966, zo vermeldt een overzicht van het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam. Zeeschepen vervoerden in de eerste vijf maanden van dit jaar 56,9 miljoen ton goederen van en naar Rotterdam, tegen 54,2 miljoen ton in januari tot en met mei 1966. Het vervoer per binnenschip nam toe met zeventien percent tot 19,7 miljoen ton, vrachtauto's vervoerden 1,47 miljoen ton (plus zestien percent). Het aandeel van de spoorwegen daalde van 646.000 ton tot 641.000 ton (min één percent). Olievervoer per pijpleiding: 5,87 miljoen ton (plus 21 percent). De aandeelhoudersvergadering van de N.V. EMBA (beheer en ontwikkeling van industrie- en handelsondernemingen) heeft de jaarstukken over het boekjaar 1966- 1967 (eind april) goedgekeurd en het divi dend vastgesteld op tien percent (vorig jaar twaalf percent). De directie was niet op timistisch over de toekomst van de hout handel in Leerdam. Het is de vraag of wij mee zullen komen bij de structurele ver anderingen die in de houthandel kunnen optreden, zo deelde men mede. In de vrijdagmiddag in Haarlem ge houden vergadering van aandeelhouders van Van Waveren's Koninklijke Graan handel n.v. heeft de directeur dr. G. J. van Waveren meegedeeld dat de eerste helft van 1967 helaas ook nog niet winst gevend is geweest. Het is in het bedrijf niet mogelijk prognoses te doen, maar het is niet te verwachten dat hervatting van uitkering van dividend in de komen de jaren mogelijk zal zijn. De directeur gaf in antwoord op vra- re ^lichtingen over de toestand in Ar gentinië. De importhandel is de laatste jaren zeer belemmerd door de valuta omstandigheden. De restrictieve deviezen- bepalingen zijn echter in 1967 belang rijk verzacht. Het industriële belang (een porceleinfabriek) heeft het de afgelopen jaren bijzonder moeilijk gehad en grote verliezen zijn geleden. Verheugend noemde de directeur het dat in de afgelopen anderhalf jaar de verliezen omgebogen konden worden in winst. Het is echter niet te voorspellen of dit zich zal continueren. Positieve re sultaten zullen echter in kas moeten wor den gehouden voor de krappe liquiditeits positie. Er is veel geleden en getracht moet worden de positie te herstellen. Wat de grote landbouwbedrijven in Ar gentinië betreft deelde de directeur mee dat er».moeilijkheden waren in, de afge lopen twee jaar door de droogte. Toch kon 't veebestand vrijwel op peil worden gehouden en dat was te danken aan het feit dat er gelukkig voer in voorraad was. Het grootste deel van de graanoogst is verloren gegaan of gereduceerd. De re sultaten werden daardoor sterk nadelig beïnvloed. De president-commissaris, mr. P. W. Rost Onnes Wzn, voegde aan de mede delingen van de directeur nog toe dat de toekomst met gematigd optimisme tege moet gezien kan worden. De deviezenpo- sitie wordt verstrekt. Het geheel ziet er niet ongunstig uit als de politieke toe stand blijft zoals die thans is. Bij de bespreking van het verslag merkte de president-commissaris op dat de achter ons liggende periode niet voor spoedig is geweest. Er is weer verlies geleden en tot uitkering van dividend kan niet worden overgegaan. Nadat de verslagen waren goedgekeurd werd mr. P. W. Rost Onnes opnieuw als commissaris gekozen.' Emittenten delen mede dat de 7V< percent 30-jarige obligatielening 1967 groot nom 3 miljoen ten laste van de diaconesseninrichting Bronovo, waarop donderdag 27 juli de inschrijving open stond, op een zodanige wijze is overte- kend dat de toewijzing zeer gering zal zijn. Het staatszeebaggerbedrijf van Polen heeft de IHC-Holland opdracht gegeven voor de bouw van een dieselelektrische emmermolen, geschikt om te werken bij temperaturen tot twintig graden onder nul. De 46 meter lange en twaalf meter brede baggermolen krijgt emmers met een inhoud van 835 liter, waarmee ge baggerd kan worden tot op een diepte van dertien meter. In het ponton zullen zich de gescheiden motor- en generatorkamers bevinden. In totaal wordt een vermogen van 1.100 pk geïnstalleerd. VERHANDELDE FONDSEN 27/7 28/7 Totaal 388 Hoger i7o Lager 127 GelOk 91 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.I1, Hoogovens Kon. Olie 130.80 Philips 98.90 98.80 Unilever 91.30 91 K.L.M. 338 340 Atch. Top. Can. Pacific Illin. Cent N.Y. Centr. Penssylvani South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison McDonn. D.C. Du. de Nem. E. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 30 72 72% 69% 68% 82% 84 68% e 69% 331/a 33 43% 43% 38% 391/4 31 58% 54% 54% 73% 74% 51% 52 35% 34% 48% 481/8 ?5 34% 105% 104 49% 48% 59% 34% 34% 54% 153% 153% 130% 129% 104% 106% 84% 82% 49% 49% A. Motors Int. Harvester Int. Nickel tnt. T. and T. Kennecott Mont.Ward Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Uniroyal Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L M. 14 40% 101 107% 51 23% 63% 46% 37 58% 71% 37 63 66% 122% 96% 11% 51 46% 31% e 53% 95% 14% 40% 101% 107% 51% 23% 52% 46% 36% 57% 72% 44 37 Va 63% 67 74% 11% 51 Va 46 46% 61% 31% 53 93% Omzet in Wall Street 10.9 miljoen shares (12,4 miljoen). Dow Jonescijfers: industrie 901.53 1.61), spoorwegen 272 38 0.06), nutsbedrijven 133,79 (-f- 0.13). Cremers' groothandel in levensmidde len in Eindhoven, tot dusver aange sloten bij de coöperatieve inkoopver eniging „Het Nederlandse Sperwerver- bond", en de groothandel n.v- Jansen en De Bruyn te Tilburg van het vrijwillig filiaalbedrijf A. en O. Nederland hebben besloten tot een fusie, zo wordt van de zijde van A, en O. Nederland meege deeld. Cremers' groothandel zal zijn be drijf met alle daaraan verbonden „lusten en lasten" overgedragen aan Jansen en De Bruyn en daarvoor, 200.000 aandelen Jansen ontvangen. Het exploitatie-overzicht van de geza menlijke maatschappijen van de n.v. inaatschppij tot exploitatie van onroeren de goederen (vroeger genaamd Noord- Hollandsche hypotheekbank) met inbe grip van de in het boekjaar 1966 geheel betaalbaar gestelde schuldbriefrente ad. 21.000 laat een overschot zien van 7859, zo meldt het verslag. Voorgesteld wordt dit winstsaldo in mindering te brengen op het verliessaldo van vorige jaren dat daardoor is terug gelopen tot 246.800. Het resultaat was mede een gevolg van de per 1 januari 1966 toegestane huurverhoging. In de vergadering van schuldbriefhöu- ders van 17 februari 1966 werd een be sluit genomen om in het vervolg tegelijk met de betaalbaarstelling van de half jaarlijkse coupon een extra-betaling te doen in mindering op de post uitgestelde schuldbriefrente. Deze extra-betaling werd voor 1966 bepaald op DA percent van de hoofdsom der schuldbrieven en uitgekeerd op 1 juli 1966 en 1 januari 1967, met resp. V. percent en één percent. De achterstallige rente bedraagt na deze betaling 81 percent van de hoofdsom der vijf percent schuldbrieven en 94 percent van de 5Vi percent schuldbrieven. Eind 1966 was het bezit aan onroerende goede ren onveranderd. BRUSSEL De Europese commissie heeft dertien nieuwe financieringsbeslui ten genomen voor projecten in geasso cieerde landen en gebieden overzee, waar mee een bedrag van ongeveer twintig miljoen dollar uit het EEG-ontwikkelings- fonds gemoeid is. De projecten omvatten: bouw van een nieuwe centrale markt te Willemstad (Curagao) (2,2 miljoen dollar), voorzie ning voor de luchthaven van Mauretanië (891.000 dollar), aanleg van waterputten in de republiek Niger (5,3 miljoen dol lar), landbouwontwikkeling in opper-Vol- ta (1,3 miljoen dollar), tuinbouwontwikke- ling in Gaboen (1,3 miljoen dollar), wa tervoorziening, scholen en medische hulp posten in Rwanda (1 mijloen dollar), pro- duktiehulp voor Mali (1,1 miljoen dollar) en Niger (1,3 miljoen dollar), en voorts kosten van technische hulp, waaronder Abbekerk 28 v. Genua n. Beyrouth. Area 28 te Fortaleza. Archimedes 28 rede Matarani. Aristoteles 29 te Antwerpen verw. Artemis 29 te Amsterdam verw. Asterope 28 rede Duinkerken. Atys 29 te Stan low verw. Banda 28 v. Cristobal n. New Orleans. Banggai 28 te Beyrouth. Borneo 29 te Las Palmas verw. Bovenkerk 29 te Colombo verw. Caltex Eindhoven 29 te Durban verw. Camitia pass. 28 Port Elizabeth n. Durban. Dosina 29 te Banias verw. Esso Den Haag pass. 28 Little Quoin n. Wil helmshaven. Gorredijk 29 te Antwerpen verw. Gulf Hansa 28 t.h.v. Muscat n. Mena. Hermes .28 te Kipg^pn. Kennemerland pass. 28 Casquets n. Amsterdam. Kerkedijk 28 te Antwerpen. Kopionella 18 v. Isle of Grain n. Rotterdam. Kryptos 28 v. Mena n. Rotterdam. Langkoeas 27 v. Genua n. Las Palmas. Leiderkerk 28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Loppersum 28 v. Nassau n. Mobile. Marne Lloyd 28 te Assab. Minos pass. 28 Dover n. Piraeus. Neder Linge pass. 28 Quessant n. Amsterdam. Nestor 28 t.h.v. Bone n. Famagusta. Parthenon 28 te Paramaribo. Randfontein pass. 28 Quessant n. Southampton. Schelpwijk 29 te Kopenhagen verw. Sinoutskerk 29 te Kobe verw. Straat Colombo 28 te Port Kembla. Straat Magelhaen 29 te Kobe verw. Straat Soenda 31 te Hongkong verw. Themis 28 v. Bremen n. Hamburg. Utrecht 29 te Calcutta verw. Vitrea 29 te La Spezia verw. Westertoren 28 t.h.v. Kaap Bon n. Curasao. Naar aanleiding van het artikel in uw blad van zaterdag getiteld „Onbekende boomziekte vernielt bomen langs de kust" kan ik u mededelen dat de oorzaak van de sterfte onder de dennen langs de kust zeer goed bekend is. De Oostenrijkse en Corsicaanse dennen bleken achteraf niet zo goed bestand tegen de zeewind als men aanvankelijk meende. Zodra ze dertig of veertig jaar oud waren werd geconstateerd dat de bomen die op korter afstand dan één tot anderhalve kilometer van de kust stonden steeds meer beschadigd werden door het zout dat de westerstormen met zich voer den. Op die manier ontstond aan de westranden een ideale gelegenheid tot massale ontwikkeling van de dennen scheerder, een kever die in alle dennen bomen voorkomt doch in het binnenland zelden ernstige schade aanricht. Deze kever legt de eieren achter de bast van half afgestorven of kwijnende dennen. De jonge kevers vernietigen de loten van ge zonde bomen. Doordat steeds was aangenomen dat deze kevers niet zouden kunnen leven in de zilte lucht nabij de zee en bovendien ook elders vrijwel nimmer waren aange troffen in Corsicaanse dennen werden ze eerst ontdekt toen ze zich reeds massaal hadden ontwikkeld. Door het wegkappen van het aangetas te hout en het wegvangen van de kevers in „vangstammen" kon worden voorko men dat alle dennenbossen zouden worden vernietigd. Bovendien komt door het op treden van parasieten en ziekten onder de insecten aan vrijwel elke insecten schade een „natuurlijk" einde. Het afsterven van de bomen in de hier- voorgenoemde anderhalve kilometer brede strook gaat echter door omdat door het wegvallen van de westranden de bomen nu open staan voor de zeewind. De lage randbomen die de eerste stoot opvingen zijn gekapt en de meer naar binnen staan de bomen, die veel minder op de zeewind waren ingesteld, waaien nu dood. Dr. Ir. E. C. M. RODERKERK Overveen. In deze weken van warm en droog weer worden wij weer gewaarschuwd voorzichtig te zijn met vuur in bos en duinen. Desondanks hebben er herhaalde lijk duinbranden gewoed om onze kust streek, waarbij veel natuurschoon verlo ren ging. Dit alles had voornamelijk als oorzaak het achteloos wegwerpen van si garettepeuken. Men kan met zekerheid stellen dat degenen die op deze wijze met ons zo schaarse, maar prachtige natuurschoon omgaan, géén natuurvrien den zijn! Door hun onverschillig en roe keloos gedrag worden niet alleen onze recreatiegebieden ontluisterd, maar ont nemen zij de medemensen met liefde voor ons natuurschoon, de vreugde van het vertoeven in bossen en duinen. Te meer daar in ons kleine overbevolkte land steeds meer ruimte nodig is voor parkeerplaatsen en speelterreinen om over nieuwe woonwijken en verkeerswegen maar niet te spreken, zou ons volk in zijn geheel zo zuinig moeten zijn op het na tuurschoon dat ons nog rest, en er be hoedzamer mee om moeten gaan. Waar om laten de spoorwegen bijvoorbeeld in de zomertijd, bij lange droogte en ernstig brandgevaar geen treinen door de duin en bosgebieden rijden waarin in het ge heel niet gerookt mag worden? Immers, een uit het coupéraampje weggeworpen peuk kan brand tengevolge hebben. Waar om worden niet wat meer bewakers aan gesteld in bossen en duinen? Het moet de overheid dit financieel offer toch wel waard zijn om onze natuurgebieden te beschermen. Het schijnt echter dat men van overheidswege nog altijd meer be langstelling aan de dag legt voor par keer- en speelterreinen en dat de grote meerderheid van ons volk het hart heeft verpand aan de auto, waardoor verkeers wegen en parkeerplaatsen veel gelief- koosder plaatsen zijn geworden dan de natuurgebieden welke plaatsen straks, als het zo doorgaat, nog zullen bestaan uit een onheind plekje hier en daar. P. H. ZWERVER, Haarlem. Het Comité Zuid-Afrika heeft met groot leedwezen kennis genomen van het be richt van het overlijden van Albert Lu- thuli. Wie Luthuli kent uit zijn levensge schiedenis en zijn geschriften weet dat een man is heengegaan van grote allure, die zich verzette tegen de apartheids politiek, doch dit uitdrukkelijk op ge weldloze wijze wenste te doen. Niettemin heeft dezelfde apartheidspolitiek hem steeds sterker tot een achtervolgde en tenslotte hoewel hij was vrijgesproken van de aanklacht van „verraad" tot een gevangene gemaakt. Het heengaan van Albert Luthuli sluit het leven van een groot man af; voor het Comité Zuid-Afrika kan het slechts de aansporing zijn tot grotere activiteiten om ook vanuit Nederland alle vormen van rassendiscriminatie en apartheid tegen te gaan. Apartheid is onmenselijk en afzichtelijk Wij kunnen Albert Luthuli niet beter ge denken dan door aan de voortzetting van zijn strijd mee te helpen. Comité Zuid-Afrika, M. v. d. BERGH-v. d. MEER, secretaresse Amsterdam. In antwoord op uw artikel betreffende „Vertraging uitkering A.O.W." deel ik u het volgende mee: ik kreeg verlengd zie kengeld tot december 1968. Eén juli 1967 werd alles stopgezet, ook van mij: we zaten zonder inkomsten. Ruim een week later kreeg ik mondeling bericht dat ik mij, als zieke, moest laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau als werk loze. Nog een week later ontving ik een voorschot van f 95. Nu moet ik nog af wachten wat ik zal ontvangen. Ik krijg zeker 23 per week minder. Dit is het resultaat van de nieuwe wetten. Ik vraag mij vaak af of wij allen in Nederland nog wel goed kunnen denken en hande len. J. HOFMAN, Haarlem. In dam rubriek worden eenmaal per wrak Drtmn opgenomen, die mat ■»- drukferilJk vanoek tot pnbLlkatlr aan da radactie worden toegezonden: voorwaar den tot pubUkatte zijn Bet onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang ta zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd 1r De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adrea ondertekenen an lnetenunen met de vermelding ven zijn naam en woonplaata. (Due geen peeudo- niem of initialen). Dc brief moet gesteld itjn In behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publtkatie te bekorten op niet eeeentWla punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie hat eens Is met daarin vervatte meningen of argumenten. Naar aanleiding van uw bericht over de in Frankrijk voor het eerst uitgege ven plastic krant, deel ik u mede dat de Staatsmijnen in Limburg door middel van het S.B.B. (Stikstof Bindings Be drijf) in Geleen zeker reeds ruim drie jaar geleden een plastic krant hebben laten drukken. Voor hen spreek ik deze zogenaamde Franse primeur tegen. L. MICHIELS VAN KESSENICH, Aerdenhout. BONN (AP) De Westduitse indus triële produktie was in de eerste helft van 1967 zes percent lager dan in de eerste helft van 1966. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken meegedeeld. De produktie van kapitaalgoederen was twaalf percent lager en die van consump tiegoederen tien percent. In de bouw daal de de produktie met veertig percent.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6