Prins Claus stralend middel punt glorieuze intocht 1 rf' 11 iül 8 I I Telstar en RCH bereiden zich voor op het seizoen Kick Langeweg heeft kans op tweede plaats in IBM-toernooi BREEDGESCHOUDERDE RUSKA WACHT EEN ZWARE TAAK dl Egon Rolf von den Baumen startte met overwinning Belgische ploeg voor wielerstrijd om wereldtitel Basketbalformatie voor training naar Tsjechoslowakije Soeters redde eer voor tennisploeg Ray Rogers bleef beste schutter met de handboog Corrie Wissenburg weer in nationale atletiekformatie In Salt Lake City willen Japanners hun revanche ZATERDAG 29 JULI 1967 Hollandweek Tom Okker versloeg in vier sets Lundqvist (Van onze correspondent) Prins Claus heeft het gehaald: 200 kilometer te voet in de 51ste Nij meegse vierdaagse. Gistermiddag was hjj het stralende middelpunt van een even zo glorieuze intocht van 13.169 overgebleven wandelaars. Lang had het publiek op de overvolle tribunes aan de finish op dit moment gewacht. Dit wachten werd om even voor half drie al enigszins beloond door de aankomst van prinses Bea trix, die haar echtgenoot met de tra ditionele bloemen zou verwelkomen. Om precies kwart over drie was het zover. Onder oorverdovend gejuich werd de prins als een triomfator ingehaald. Fen hartelijke omhelzing van prinses Beatrix viel hem te beurt, hetgeen het publiek met groot enthousiasme begroette. Overigens viel het gedrang rond prins Claus wonder boven wonder mee. Even dreigde namelijk de begroeting te moeten geschieden tussen lopende en fietsende Zwitsers, tussen tientallen journalisten en fotografen en de vele politieagenten. De afzetting, waartussen de prins de laatste meters had af te leggen, was namelijk niet berekend op het detachement van honderden Zwitsers, waarachter de prins binnenkwam. Op het laatste moment za gen de Zwitsers echter kans zich door de nauwe trechter te dringen en kon er ruim baan voor de vorstelijke begroeting wor den gemaakt. Inmiddels ging de aaneen gesloten stoet wandelaars gestaag verder. Ieder van de ruim 13.000 volhouders vierde bij de finish zijn eigen triomfen. Of het nu een moeizame strompelaar was of een groep stram marcherende Duitsers, voor iedereen had het publiek wel een gul applaus over. En publiek was er: de stromen toe schouwers, die in de vroege morgen al vanuit het hele land naar de keizerstad toog, hadden voor een verviervoudiging van het inwonertal gezorgd. Maar liefst een half miljoen mensen maakten jan Nijmegen een bijna chaotische stad. Zelfs in Arnhem liep tegen het middaguur het verkeer op verscheidene punten volkomen vast. Óp het gehele parcours trouwens was het op de laatste dag een drukte van belang. Op de laatste dag vielen 89 wandelaars uit. Een voor de slotdag vrij hoog aantal. Het totaal aantal uitvallers is hiermee gekomen op 933. Bewondering voor oude Zwitser. Bloemen voor Israëlische meisjes. Op de Loosdrechtse plassen is vrijdag een begin -gemaakt met de traditionele Hollandweek 1, waarvoor dit jaar in to taal 450 jachten verdeeld over 17 klassen, hebben ingeschreven. In totaal zeilen de deelnemers vier wedstrijden en dat bete kent tijdens deze vijfdaagse zeilweek, een dag rust. In de Valkenklasse behaalde Egon Rolf von den Baumen een royale overwinning. Helaas verschijnt zijn groot ste rivaal niet aan de start. Rolf von den Baumen die vrijdag eerst met de Nederlandse kampioen Stenhuis af moest rekenen om die eerste plaats te bereiken was eenmaal op kop voor al zijn tegenstanders onbereikbaar. In de 16m2-klasse moest de hoofdprijs winnaar van de Nieuwloosdrechtweek Sie- brand, De Ruyter en Bischop voor laten gaan. De uitslagen van de eerste dag van,de Internationale Hollandweek zijn: Valken: 1. Rolf von den Baumen Vrijheid: 1. De Haas jr. 16m2: 1. De Ruyter Flying junior: 1. Heineke Stern: 1. Vrolijk Vaurien: 1. De Groot Schakel: 1. Kruit Solo: 1. Kaan Kussen voor prins Claus. (Van onze sportredactie) De Haarlemse semi-profs bereiden zich verder voor op het komende seizoen. Zon dagmiddag om half drie speelt RCH in Heemstede een oefenwedstrijd tegen Tel star. EDO speelt zondag om vijf uur tegen de Amsterdamse amateurclub Zwarte Schapen. Van Haarlem oefent alleen het B-elftal zaterdagavond om half zeven op eigen terrein tegen TYBB. In het elftal van Telstar zullen waar schijnlijk de drie nieuwe aanwinsten Van der Meeren, Geestman en Boeke- stein staan opgesteld. Ook Van Egmond is van de partij in de groep van dertien spelers, waaruit trainer De Visser zijn De Belgische wielerbond heeft vrijdag in Brussel de voorlopige ploeg bekendge maakt, die zal deelnemen aan de wereld kampioenschappen wielrennen', die eind augustus/begin september in Amsterdam en Heerlen zullen worden gehouden. De volgende renners zijn geselecteerd: Sprint: Van Lancker en Goens; tan dem: Van Lancker en Goens; 1 km tijd rit: Goens; ploegachtervolging: Verstre pen, Monsere, Serruys en Peelman (re- serves: Crapez en Lindekens); achtervol- ging amateurs: Crapez en Lindekens; stayeren: Boeye, Michiels en De Vle- minck; 100 km ploegentijdrit op de weg: Willem, Vrijders, Froidmont en Grifnee. Profs: sprint: Sercu en De Bakker; itayers: Proost, De Loof en Verschiiren. De selectie voor de Nederlandse bas- ketbalploeg die zich geplaatst heeft voor het Europees kampioenschap dat van 28 september t.e.m. 8 oktober in Helsinki en Tampere wordt gehouden, speelt op 20 augustus in Helmond onder de naam Springbokken een oefenwedstrijd tegen Bratislava, waarna het team 23 of 24 augustus naar Tsjechoslowakije zal ver trekken voor een trainingsstage. Tijdens deze trip zal op 29 augustus in Karlovy Vary een interlandwedstrijd tegen de Tsjechen worden gespeeld, terwijl voor 30 augustus een ontmoeting in Praag op het programma staat. In september zal het Israëlische team in Nederland te gast zijn en naast een trainingsstage in Zeist staat voor 16 september in Groningen een interland tegen Israel op het pro gramma. De selectiegroep bestaat uit de volgende spelers: Bruin (Punch), Rijse- wijk, Witte en Kroon (Landlust), Kas steen en Boot (Blue Stars), Kip (Sparta), Jager en Kales (Flamingo's), Vrolijk en Hoeksma (Herly), Pastor (Destelbergen), Mooij (Haarlem Cardinals) de Jong (Bona Stars) Tuinstra (SVE) Van Woerkom (Juventus) en Harrewijn (Rotterdam-Z.) team zal samenstellen. Clement liep tegen Alkmaar een voetblessure op, die niet voor zondag genezen zal zijn. Ook RCH heeft geblesseerden. De Goede en Meyer zijn nog niet fit. Bovendien moet ex-Blauw Witter Schipper van zijn militaire commandant wachtlopen in plaats van voetballen. Oldenziel komt daardoor in de middenlinie terecht en Maslo in de voorhoede. RCH: Bes Hen drikse, Honout, Koning en Mussche Fransz en Oldenziel Hup, Galis, Maslo en Seegers. EDO heeft voor het duel tegen Zwarte Schapen niet de beschikking over Dissel- köter, Spiers en De Looze. De opstelling is nu: Amama; Van Garderen, Maas, Laan en Breeuwer; Bosdijk en C. Koene; Burke, v. d. Putten, Koek en Hendriksen. In de loop van deze week staat er voor Telstar en Haarlem nog een oefenwedstrijd op het programma. Dins dag komen de Velsenaren op eigen ter rein in actie tegen het militaire elftal en woensdagavond oefent Haarlem eveneens in eigen huis tegen DWS. In de eerste ronde van het internatio nale tennistournooi van Baasstad in Zwe den, heeft Tom Okker in vier sets (6 2-6 7-5 en 6-3) gewonnen van de Zweed Jan-Erik Lundqvist. Martin Miulligan, de in Italië wonende Australiër, versloeg zijn landgenoot Roy Emerson in straight sets 7-5, 6-3 en 6-4. Het Nederlands tennisteam (spelers tot 20 jaar) dat op de eerste dag van de kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om de Coupe Galea in Vught door een achterstand van 0-3 tegen Spanje, al was uitgeschakeld, heeft op de tweede dag nog een partij gewonnen. Soeters won met 5-7, 8-6, 6-1 van Cabezon, Kasten verloor in het laatste enkelspel met 2- en 3-6 van Munoz. De eindstand werd daardoor 1-4. De spanning is in de negende ronde van de grootmeestergroep in het IBM- sehaaktoernooi te Amsterdam gegroeid. De Nederlandse meester Kick Langeweg, die een redelijke kans heeft om zijn af gebroken en ellenlange hangpartij met Kotov remise te houden, kwam vrijdag middag remise overeen met de Tsjech Pachman. Met nog twee ronden voor de boeg heeft Langeweg anderhalf punt achter stand op lijstaanvoerder Portisch en een half punt op nummer twee Ciric, met echter nog de mogelijkheid om deze ver schillen te reduceren door de hangpartij tegen Kotov. In deze negende ronde heeft Kotov overigens een belangrijke zege behaald op Enevoldsén, nadat hij de partij uit de achtste ronde tegen Portisch gewonnen moest geven. De Russische crack heeft door deze zege een goede eindklassering nog steeds binnen bereik. Jan Hein Donner, die remise overeen kwam met Portisch, heeft een redelijke kans op een gedeelde zesde plaats met de Roemeen Ghitescu die onze landgenoot Scholl een vol punt afhandig maakte. In de meestergroep kwam de belang rijke partij tussen De Rooi en Jongsma nog niet tot een beslissing. Als Jongsma de afgebroken partij mocht winnen en hij heeft daartoe alle kans heeft hij een meesterresultaat behaald. De Joego- slaviër Marovic heeft zich inmiddels al geplaatst voor de grootmeestergroep 1968. De uitslagen in de grootmeestergroep luiden: achtste ronde: PortischKotov 10; negende ronde: ReeZuidema re mise; MojsejevCiric remise; Kotov Enevoldsen 10; DonnerPortisch re mise; Pachman—Langeweg remise; SchollGhitescu 01. De uitslagen in de meestergroep luiden: achtste ronde: Smederevac—Tatai remise; De Amerikaanse Cherokee-Indiaan Ray Rogers is vrijdag in Amersfoort wereld kampioen handboogschieten geworden. Hij schoot in de dubbele Fita-ronde totaal 2298 punten bijeen. De Brit Dixon ein digde met 2283 punten op de tweede plaats. De Nederlander Verbruggen werd vijfendertigste met 2126 punten. Bij de dames vormden de Poolse boog- schutsters een klasse apart. Wereldkam pioene werd Maria Maczynska met 2240 punten, Zoffia Bisorek werd tweede met 2223 punten en Irena Szadlovska legde met hetzelfde totaal beslag op de derde plaats. De Amerikaanse heren eindigden op de eerste plaats in het landenklassement. Bij de dames ging de titel naar Polen. negende ronde: v. d. Lijn—Smederevac remise; Marovic—Medina remise; De RooiJongsma afgebr.; v. d. Weide Slisser 0—1; Tatai—Gereben afgebr. Stand grootmeestergroep na negen ron den: 1. Portisch (Hong.) 7 pnt.; 2. Ciric (Joegosl.) 6; 3. Langeweg (Ned.) 5»/i en 1 afgebr.; 4. Kotov (Rusl.) 5 en 1 afgebr.; 5. Mojsejev (Rusl.) 5; 6. en 7. Donner (Ned.) en Ghitescu (Roem.) 4Vi; 8. Pach man (Tsjech.) 4; 9., 10. en 11. Enevoldsen (Den.), Ree (Ned.), Zuidema (Ned.) 3 12. Scholl (Ned.) 2>A>. Stand meestergroep na negen ronden 1. Marovic (Joegosl.) 7 pnt.; 2. Gereben (Zwits.) 6 en 1 afgebr.; 3. Medina (Sp.) 6 4. en 5. Jongsma (Ned.) en Tatai (It.) 1 en 1 afgebr.; 6. Smederevac (Joegosl.) 5 7. De Rooi (Ned.) 3 en 1 afgebr.; 8. en 9 v. d. Lijn (Ned.) en Slisser (Ned.) 3 10. Van der Weide (Ned.) 0. De Beverwijkse Corrie Wissenburg -van Wijk (DEM) maakt op 5 en 6 augustus haar rentree in de Nederlandse atletiek- ploeg. Nadat zij dit seizoen haar training op peil bracht, werkte zij zich op tot de tweede Nederlandse dame bij het kogel stoten, achter de sterke Els van Noor- duyn. Thans is zij teruggekeerd in de Nederlandse ploeg, die in Fourmies te gen Frankrijk uitkomt. Speerwerpster Greet Versterre en haar Atmodes-clubgenote Mieke Sterk maken evenals Marjan Thomas (DEM) weer deel uit van de nationale ploeg. De samen stelling is: 100 meter: Wilma v.d.Berg (De Keien) en Truus Hennipman (De Bataven). 200 meter: Wilma v.d.Berg en Truus Hennipman. 400 meter: Lia Louer (K en K) en Hilda Slaman (Sagitta) 800 meter: Mia Gommers (Unitas) en Tineke Wonderen (Trias) 80 meter horden: Ria van Slooten (ADA) en Mieke Sterk (Atmodes) Verspringen: Corrie Bakker (Sagitta) en Siska Jansen (Sagitta). Hoogspringen: Marjan Thomas (DEM) en Catrien v. d. Kruk (HBS-Flevo). Speerwerpen: Greet Versterre (Atmodes) en Hennie de Bruin (AVR) Discuswerpen: Jet v.d. Giessen (Slie- drecht Sport) en Anneke de Bruin (Slie- drecht Sport) Kogelstoten: Els van Noorduyn Sagitta) en Corrie van Wissenburg (DEM) 4 x 100 meter: Wilma v.d. Berg, Corrie Bakker, Truus Hennipman-Cruiming, Ly- dia Makkinje (ADA), Mieke Sterk en Ciska Jansen-Janssen. Vijfkamp: Marjan Thomas, Corrie Bak ker en Mieke Sterk. Op de schouders van Wim Ruska, twee voudig Europees kampioen in het zwaar gewicht, rust een zware taak. Want nu Anton Geesink, die judohistorie schreef door driemaal de Japanners van de we reldtitel af te houden, 2 maal in de klas se „alle categorieën" en eenmaal in het zwaargewicht, zich heeft teruggetrokken, zal de blonde Amsterdammer wat ge stalte betreft minstens even indrukwek kend als Geesink volgende maand in Salt Lake City het hoofd moeten bieden aan de nog steeds op revanche beluste Japanners. Of Ruska er 10, 11 en 12 augustus in zal slagen de rol van Geesink over te nemen, is een open vraag. Bovendien zal de 26-jarige Amsterdammer in Salt Lake City niet alleen de strijd met de Aziaten moeten aanbinden. Tot de kans hebbers voor Geesinks titel behoren ook de Russen Ousik en Kibrosatsjvili, terwijl de Oostduitser Hennig eveneens een niet te onderschatten tegenstander is. Het felst belust op de titel zijn echter zonder twijfel de Japanners. Zij hopen (en rekenen, ondanks het feit dat het Ja panse judo een „magere" periode door maakt) erop, dat Matsuzaka en Maejima in Salt Lake City zullen bewijzen dat het land van de rijzende zon zich heeft her steld van de slagen die het in het jongste verleden heeft moeten incasseren. De eer ste slag bracht Geesink de Japanners in Parijs toe, toen hij in 1961 wie herin nert het zich niet in de finale Sone versloeg. De revanche bleef in 1964 tijdens de Olympische spelen in Tokio uit, want ook toen versloeg de Utrechtenaar een Ja panner (Kaminaga) en werd daardoor naast Olympisch ook wereldkampioen. Opnieuw moest de Japanse judowereld de wonden likken, maar een speciaal opge leide jonge garde zou het jaar daarop al le blaam naar de vergetelheid verwijzen. In het Maracanazinhostadion in Rio de Janeiro bewees Geesink echter voor 18.000 toeschouwers voor de derde maal de sterkste te zijn. Naast Wim Ruska zal Nederland in Salt Lake City op het tweede wereldkampioenschap met ge wichtsklassen vertegenwoordigd zijn door Eddie van der Pol (halfmiddengewicht), Peter Snijders en Ernst Eugster (half- zwaargewicht). Geheel kansloos zijn de Nederlanders niet: in de 2 lichtste klas sen zullen de Japanners waarschijnlijk niet al te veel moeite hebben, maar P& ter Snijders in Japan niet de mindere van Okana kan in zijn klasse ver ko men. Ook Ernst Eugster, die in Japan sterk vooruitgegaan is kan misschien een belangrijke rol gaan spelen. De strijd zal in deze klasse beslist geen Aziatische aangelegenheid zijn, want ook Albertini (Frankr.), Hermann (W.Dld.), Ross (GB) en Michenko (Rusl) zijn sterke judoka's. Het maken van prognoses is Wim Ruska (links) in actie. echter een bijzonder moeilijke aangelegen heid, want over de kracht van de Azia tische judoka's (bijvoorbeeld de Korea- nen) is weinig of niets bekend. Onvoor bereid zullen de Nederlandse judoka's in Salt Lake City niet op de mat komen. In de Zuidfranse Beauvallon heeft de Nederlandse ploeg enige tijd getraind, terwijl de ploeg ook een week in het zomerkamp van de NJJB in Limburg bij een was vanuit Utrecht vertrekt de ploeg, met de nieuwe coach J. van der Horst, per auto naar Frankfort, van waaruit met de Duitsers per vliegtuig de reis naar Salt Lake City wordt gemaakt. Tot 13 augustus blijft de Nederlandse ploeg in deze Amerikaanse stad. waarna zij nog in wedstrijden in Chicago, Mont real en New York zal uitkomen. Op 22 augustus wordt de Nederlandse vertegen woordiging terugverwacht in Frankfort.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7