Antiek toerisme of hoe de dure Britten vierhonderd jaar geleden Europa „deden Grand Tours voorloper der ik Reisbeurs Reisleiders V Verval" k JEr* I f r Ill Gravures uit oude kronieken geven ons een indruk van het reizen en trekken in vroeger tijden. Hierboven: een deftig Engelsman wordt met veel strijkages welkom geheten door een Franse herbergier. De reiziger (met pruik en steek) wordt vergezeld door zijn mentor-„reisleider" (met boek), terwijl een potige derde fi guur met geschouderd vuurroer, wellicht een lijfwacht, andere lectuur aansleept. Rechts boven: een Grand Tourist op weg in Duitsland. Boven links: Britse bezoekers tussen het geknielde kerkvolk in de Keulse Dom. Onder: Antiek Rome was een verplicht hoogtepunt van de Tour. REIZEN, te paard of per huurkaros, was in ons wereld deel zo'n vier eeuwen geleden nog een avontuurlijke en ris kante bezigheid. Overal langs de karresporen (wegen waren er vrijwel nog niet) loerden struik rovers op de argeloze reizigers. Toch maakte vele jonge Britse aristocraten ook toen al rond reizen door Europa om hun aca demische vorming af te ronden. Zij waren in de meest letter lijke zin de wegbereiders voor het „sociale toerisme" van onze dagen. IK BEN NU EEN JAAR onderweg en heb in totaal driehonderd pond (drieduizend gulden) uitgegeven", schreef een jonge Engelsman naar huis. Dit is een alinea uit de brief van een zekere John Evelyn, die een vooraf uitgestippelde rondreis door Frankrijk en Italië maakte. Drieduizend gulden is een bedrag waarvoor zelfs het meest concurrerende reisbureau zijn klanten geen vol jaar een verblijf in den vreemde kan aanbieden. Voorts zij hier nog vermeld dat Evelyn met twee bedienden reisde en onderweg aanzienlijke aankopen deed van schilderijen en anti quiteiten. Alles begrepen in de som van drieduizend gulden. DE VERKLARING van dit merkwaardige geval? De brief was gedateerd 16 september 1643; drie honderd pond was toen een vrij groot bedrag en John Evelyn be hoorde tot een gefortuneerde aristocratische familie. Deze reis gold als de afsluiting van zijn uni versitaire opvoeding en hij was een van de talrijke Britse jongemannen, die de klassieke tocht maakten, in de geschiedenis bekend als de Grand Tour. In deze inderdaad grootse reis was Frankrijk slechts de eerste etappe. Ze voerde via Zwitserland - of van Marseille over zee - naar Italië, waar men zich als regel het langst ophield, met Napels als zuidelijkste doel. Terug over Venetië naar het wes ten van Duitsland, meest tot Keu len, en vandaar door Nederland of België naar de kust en huiswaarts. Al met al een trip van ongeveer twee jaar; onze John Evelyn deed er zelfs vier jaar over. DE GRAND TOUR gaat ver terug in de historie het laatste kwart van de zestiende eeuw, tijdens de regering van koningin Elisabeth. Het was haar idee, talentvolle studenten, die hun studie aan de universiteit hadden beëindigd, een reis door het vasteland van Europa te laten maken en hun daartoe een gedeelte der kosten te vergoeden. We zouden thans van een reisbeurs spre ken. Zo weten we van een der eerste reizigers, Tynes Morryson, die gedu rende zijn toer zestig pond sterling per jaar uitgaf, dat hij van zijn univer siteit een jaarlijkse toelage genoot van twintig pond. De tocht was dan ook allerminst bedoeld als een vakantie dit begrip was trouwens in die tijd onbekend. Neen, de jongelui hadden tot taak, zich vertrouwd te maken met een vol ledig levensbeeld in de bezochte lan den, met als einddoel: de verkregen kennis en inzichten in staatsdienst hun eigen land ten nutte te maken. Zij kregen aanbevelingsbrieven mee voor belangrijke figuren op staatkundig, wetenschappelijk en kunstiznnig ter rein; zij bezochten beroemde bouw werken vooral die van de antieke wereld en kunstverzamelingen; soms studeerde men zelfs enige tijd aan een universiteit. Zo volgde de reeds genoemde John Evelyn gedu rende een half jaar colleges aan de universiteit van Padua. Deze heer heeft er overigens wel een bijzonder veelzijdige reis van gemaakt: op zijn terugtocht maakte hij in Parijs ken nis met de Engelse gezant aldaar, werd verliefd op diens dochter en trouwde haar. HET OORSPRONKELIJKE doel van de Grand Tour een soort oriëntatiereis van toekomstige Britse staatslieden verliep langza merhand. Gedurende de achttiende eeuw werd het een gewoonte dat def tige families of rijke lieden die voor deftig wilden doorgaan hun oudste zoon als sluitstuk van zijn op voeding, de grote rondreis lieten ma ken. Het maatschappelijke prestige van de familie werd erdoor versterkt. De klassieke tocht werd zelfs zo veel vuldig afgelegd dat ene dr. Thomas Nugent in 1749 een reisgids schreef, een voorloper van Baedeker,, waarin de te volgen route tot in details werd beschreven. Uit dit werk blijkt dat het doel vrijwel onveranderd was ge bleven: kennismaking met het culture le. en sociale leven van andere landen' eri volken. Italië bleef de meeste be langstelling trekken; geen reiziger bij voorbeeld, zou verzuimen Rome te be zoeken om daar grondig aandacht te schenken aan de antieke ruïnes. Over de rijke verscheidenheid aan land schappen, die door het trage tempo waarin werd gereisd langdurig en nauwkeurig beschouwd konden wor den, schrijft het boek niet; voor na tuurschoon had men toen weinig oog. De auteur vermeldde slechts wanneer het de beste tijd was de bergpassen te passeren. SERIEUZE OUDERS lieten hun zoon soms begeleiden door een mentor, een wetenschappelijk gevormd man, wiens taak het was de culturele vor ming van zijn pupil gedurende de tocht te verzorgen. Ook een of twee bedienden waren vaak van de partij, bij voorkeur potige knapen, die ter bescherming meegingen. Want het rei zen in die tijden was niet eenvoudig en niet zonder gevaar. De wegen waren doorgaans slecht, dikwijls niet meer dan karresporen, en werden on veilig gemaakt door straatrovers, voor al in Italië. Daarom ook wachtte men wel op de pleisterplaatsen op andere reizigers, die dezelfde route volgden, om dan in groepsverband verder te trekken. Het reizen geschiedde te paard op per gehuurde karos; er werd overnacht in herbergen op de wissel plaatsen voor de paarden. In steden, die door haar bezienswaardigheden, kunstzinnige historie of anderzins daar aanleiding toe gevan, verbleven de rei zigers dagen of enige weken. In Rome soms zelfs maanden. IHnB mm. M MSM •V,., -M. S® i lUW-Y RR... *:>-■ W,v UIT BEWAARD gebleven dagboe ken en brieven blijkt welke indruk ken tijdens de Grand Tour werden opgedaan. Ook ons land wordt her haaldelijk door de reizigers vermeld. Daarbij moet worden vastgesteld dat de oordelen, laten we zeggen, nogal gemengd zijn. Een Engelse schrijfster, mevrouw Radcliffe, die de toer in 1794 maakte om stof voor een reisverhaal op te doen, schreef over Nijmegen dat het een bezienswaardige stad was, maar van de herbergen verklaarde ze dat deze duur en onzindelijk waren. En in aansluiting daarop: „Een regiment wandluizen kwam mijn bed bevol ken!" Haar mening over de nachtver blijven in het midden en westen van Holland kon gedeeltelijk gunstiger uit vallen: duur maar proper. Het trof haar wel als zonderling dat de bedden (bedsteden!) „verborgen waren in kas ten en zo hoog geplaatst dat men een ladder moest beklimmen om erin te stappen". Niet alleen mevrouw Radcliffe be klaagde zich erover dat Holland duur was. Het is een klacht, die in bijna alle reisverslagen voorkwam. Dit had zelfs tot gevolg dat meer en meer rei zigers de laatste etappe van de thuis reis door België aflegden. DDE GRAND TOUR mocht dan vooral een opvoedkundige strek king hebben, niet altijd bleken de jongelui louter culturele belangstelling te koesteren en de reis te beschouwen als de bekroning van hun wetenschap pelijke vorming. De meer frivole as pecten van het leven, zoals de bezochte landen die boden, waren hun wel eens te machtig. Velen kwamen terug in Engeland „getekend door de uitspat tingen waaraan zij zich hadden over gegeven", zoals een achttiende-eeuwse moralist verontwaardigd schreef. Een tijdgenoot van deze brave Brit, de om zijn puntige uitspraken ver maarde dr. Samuel Johnson dacht daar anders over: „Wanneer een jongeman achter vrouwen wil jagen en slecht gezelschap zoekt, is het te verkiezen dat hij die neiging tot losbandigheid in het buitenland uitleeft. Dan mogen wij verwachten dat hij gekalmeerd in het vaderland terugkeert en hier het solide leven van de degelijke staats burger begint." DE GRAND TOUR, de klassieke reis als vormend element in het aristocra tische Engelse leven, heeft zich ge handhaafd tot het begin van de negen tiende eeuw. Gedurende de volgende vijftig jaar hadden er veranderingen plaats, die het karakter van de toer volkomen wijzigden. Er kwamen regel matige diligencediensten, die het ver keer tussen de grote steden onderhiel den; nog iets later reden de eerste stoomtreinen. In 1860 lag Rome nog slechts zestig uur reizen van Londen. Dit betekende het einde van de be roemde tocht als opvoedkundig insti tuut van de Britse aristocratie. Voor deze topklasse had de Grand Tour haar distinctie en voornaamheid verlo ren en dus schrapte zij de reis uit haar levenspatroon. DE ALOUDE ROUTE werd nog wel bereisd, maar zij betekende nu het prille begin van het massatoerisme, georganiseerd door het reisbu reau Thos. Cook Son voor de bur german-met-geld, die óók wel eens wilde ervaren welke interessante din gen er toch wel op die vermaarde reis vielen te beleven en te zien. In 18Pn telegrafeerde een reisleider vanuit het station te Lyon naar een ■hotel in Marseille om daar kamers te reserveren. Dit feit typeert een fase van de moderne tijd, maar het past niet in het wezen van het idee dat meer dan drie eeuwen een markante werkelijkheid was geweest. De Grand Tour, haar zin en avon tuur, behoorde thans definitief tot het verleden. P. W. Assmann

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9