Zware aardbevingen teisterden Venezuela, Columbia en Turkije Flat van 16 verdiepingen in Caracas weggevaagd Geflatteerde winststijging bij Hoogovens HET WEER i Ernstig ongeval op Zandvoorts circuit Alfried Krupp von Bohlen in Essen overleden Zware brand op „Forrestal" Helmond huilt In Haarlem gestolen Preludin- pillen naar Zweden onderweg morris S Ontslag wellicht van de baan bij „Industrie" nv Inbrekers brandden muurkluizen van Incassodienst in Haarlem open INTERPOL MELDT: Stockholmse politie in staat van alarm Gouverneur Romney waarschuwt voor burgeroorlog in VS «P» i A. ZANDBERGEN iJlEDT 'T Superslagerij De IJmond UT&uajm.i Dolman had reserve Slesje urine voor dopingonderzoek pagina 9 Wisselend bewolkt Aan het strand Opnieuw in Turkije Het woord is aan Buit 10.000,- Zie verder pagina 3 regenkleding Uw slager 'ESTE 52e JAARGANG NUMMER 229 MAANDAG 31 JULI 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije CARACAS (Reuter en AP) Een zware aardbeving in Venezuela heeft, zo wordt verwacht, zeker van drie honderd mensen het leven geëist. Gisteravond laat waren zeventig do den geborgen. Het aantal gewonden bedraagt 1522, maar dit cijfer zal ver moedelijk aanzienlijk stijgen. Het wordt de zwaarste aardbeving van de eeuw genoemd. Duizenden mensen brachten de nacht door in de open lucht. De Venezolaanse radio ver zoekt dringend om geneesmiddelen en bloed. Ook in Columbia richtte een aardbeving ernstige schade aan. In Bogota werden acht mensen ge dood en meer dan honderd gewond. Een derde aardbeving in het afgelo pen weekeinde trof het toch al zo zwaar geteisterde Turkije, waar in Adapazari een meisje werd gedood en vijftien mensen gewond. Aangenomen wordt, dat in Caracas de hoofdstad van Venezuela nog veel mensen onder het puin liggen Ook ande re delen van Noord- en Midden-Venezu ela zijn door de aardbeving getroffen. In de stad Maracay, de havenplaats La Guaira en andere steden langs de noord kust zijn zeker twintig mensen om het leven gekomen. Voor het gehele land is de noodtoe- VENEZUELA Attoaw*»* stand afgekondigd. Er zal gedurende drie dagen nationale rouw zijn. Tienduizend gezinnen zijn dakloos geworden. De woonwijken in Oost-Caracas zijn In het tweede kwartaal 1967 hebben de Hoogovens een netto winst behaald van ƒ30,8 miljoen, hetgeen een stijging ten opzichte van het overeenkomstige kwar taal van het vorig jaar betekent van 29,4 percent. Een gedeelte van deze winststijging is veroorzaakt door versnelde afleveringen in het binnenland met het oog op de yer- hoging van de omzetbelasting per 1 juli. Deze versnelde afleveringen, die ook een der oorzaken zijn van de stijging van de omzet met 8y2 percent ten opzichte van het 2de kwartaal 1966, gaan uiteraard ten koste van de afleveringen, die normaal in de 2de helft van dit jaar zouden zijn ge daan. (Zie verder pagina 7). Weerrapporten 1> 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Losplank 4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv6 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9,10,1112, 13 Luidsprekers [fit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond opgemaakt te 11.15 uur. Warm weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijk richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door aanvoer van vochtige lucht morgen drukkend en nog iets warmer bij een zwakke zeewind. Middag- temperaturen van 26 tot 28 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend warm met een toenemende onweerskans. het zwaartst getroffen. Vijf flatgebou wen waaronder een van zestien ver diepingen waren binnen enkele minu ten ingestort toen de aardbeving zondag nacht de stad op zijn grondvesten deed schudden. „Ik zag dat gebouw binnen ongeveer vijf seconden in elkaar zakken", zo ver telde een ooggetuige, wijzend op de puin hopen van verwrongen staal en beton die eens een flatgebouw van tien verdiepin gen hadden gevormd, „hele gezinnen wa ren op het moment van de ramp in het gebouw, niemand heeft kans gezien er op tijd uit te komen". De aardbeving heeft de muren van het pas heropende stedelijk theater openge scheurd. Het kruis op de toren van de kathedraal van Caracas viel naar bene den en de torens van verschillende ande re kerken vielen om. De echtgenote van een KLM-grond- werktuigkundige die in Caracas woonde is vermoedelijk omgekomen. Aangeno men wordt, dat zij onder het puin van haar ingestort huis bedolven ligt. Het echtpaar had geen kinderen. Adapgzari in Noordwest-Turkije is gis teren opnieuw door een aardbeving ge troffen- Een meisje viel door de schokken van een trap en kwam om het leven. On geveer honderd huizen zijn beschadigd Vorig weekeinde kwamen in Adapazari 83 mensen om als gevolg van aardschok ken die Adapazari en omgeving teister den. In de afgelopen acht dagen zijn in Turkije in totaal ongeveer tweehonderd mensen gedood- r' -r- Even voorbij de Hunzerug vloog de Engelse coureur Ian Raby van de baan tijdens de Formule Il-races die gisteren op het circuit van Zand- voort werden gehouden. Zijn Repco Brabham schoot door de afrastering en kwam lager in een duinpan te recht (boven). De Engelsman werd ernstig gewond. Per helikopter werd Raby naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem vervoerd. Behulpzame handen houden de fles met bloed- plasma gereed (onder). De Engels man is gisteravond geopereerd. In zijn gezondheidstoestand is sinds dien geen wijziging gekomen. De 41-jarige Raby verkeert nog steeds in levensgevaar. Voor meer nieuws over de races in Zandvoort zie de sportpagina's. Humbert de Pina De vriend van een vrouw is een mi nister zonder portefeuille. Het ziet er naar uit, dat het technisch bureau „Industrie" N.V. in Uitgeest toch blijft draaien. In principe is daartoe reeds besloten. Een woordvoerder van „Indu strie" zei ons vanmorgen dat de zaak fei telijk rond is, maar dat men nog wacht op een telefonische bevestiging. Zoals bekend is, zette de directie van „Industrie" de vorige week het 35 man tellend personeel van de ene dag op de andere zonder betaling op straat. Het per soneel werd toen meegedeeld, dat het be drijf wegens de slechte orderpositie in betalingsmoeilijkheden was gekomen. Bo vendien, aldus de directie, weigerde de bank een aanvullend krediet te geven. Daardoor kon „Industrie" niet meer aan de financiële verplichtingen voldoen. Vanmorgen deelde een woordvoerder van het bedrijf evenwel mee, dat er tus sen de bank en „Industrie" volledige overeenstemming is berekit. De moeilijkheden liggen nu op het be lasting-technische vlak. Inbrekers hebben in de nacht yan zater dag op zondag uit twee muurkluizen van de Incassodienst aan de Jacobijnestraat in Haarlem tienduizend gulden aan lonen en wisselgeld ontvreemd. De diefstal werd zondagmiddag omstreeks vier uur ontdekt door een voetganger, dii en de Jacobijne straat een deur zag openstaan. De inbrekers namen uit de Mariaschool aan de Koningstraat, die in verbinding staat met het gebouw van de Incasso dienst, enkele gasflessen mee, die daar werden gebruikt voor herstellingswerk zaamheden. Uit een kast in de school pak ten zij een stuk zeil, waarvan zij om de muurkluizen een tent bouwden. Met be hulp van de gascylinders brandden zij de sloten uit de muurkluizen. In een van de kluizen bevonden zich gasmunten, in de ander wisselgeld en salarissen. ESSEN (DPA-Reuter-AFP) De groot- I imperium intact overgedragen aan een industrieel Alfried Krupp von Bohlen und lid "an de familie in plaats het te split- Halbach is zondag in Essen overleden. sen onder de erfgenamen. Hij is bijna zestig jaar geworden. De doodsoorzaak is nog niet bekend. Wel staat vast dat hij onder behandeling was voor bronchitis. Hij werd als een van de rijkste mensen ter wereld beschouwd. Zijn concern be wapende Duitsland in twee wereldoorlo gen. In 1948 werd hij wegens oorlogs misdaden, onder andere het gebruik van slavenarbeiders, door de Amerikaanse militaire rechtbank tot twaalf jaar ge vangenis veroordeeld. Hij zat er slechts drie jaar van uit. In februari 1951 werd hij vrijgelaten door tusssenkomst van de toenmalige Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, John J. McCloy. Krupp begon onmiddellijk met de we deropbouw van zijn industriële imperium. Een geallieerd bevel dat hij zijn ijzer- en staalfabrieken moest verkopen werd ge negeerd omdat geen koper gevonden kon worden. In 1965 had zijn maatschappij een re cord aan na-oorlogse verkopen behaald van 5.4 miljard mark. De verkopen in 1966 bleven 40 miljoen mark beneden dat cijfer. Als oudste van acht kinderen kreeg Al fried een strenge opvoeding, die diende om hem klaar te maken voor het over nemen van het familieconcern. Krach tens de familietraditie werd het gehele Alfried Krupp (gezicht naar de camera) in gesprek met zijn ver dediger tijdens het gesprek in Neurenberg. SAIGON (AFP) Bij een brand op het Amerikaanse vliegkampschip „Forrestal zjjn 76 mensen omgekomen en 64 gewond. Zeker 69 opvarenden worden vermist. Velen zijn in zee gesprongen. Het vuur is geblust en het schip, dat in de Vietnamese wateren lag vaart naar de Philippjjnen. Een hospitaalschip heeft de slachtoffers aan boord genomen. De brand ontstond toen het dek vol stond met vliegtuigen die werden afge schoten voor aanvallen op Noord-Vietnam. Het in 1955 gebouwde vliegdekschip, dat 76.000 ton meet, was vorige week pas in de Golf van Tonkin aangekomen. Er waren 4.200 tot 4.400 man aan boord. Verleden jaar hebben zich soortgelijke ongelukken voorgedaan op twee andere Amerikaanse vliegdekschepen. Op 26 ok tober kwamen op de „Oriskany" 43 mensen om het leven en op 4 november werden aan boord van de „Franklin Roosevelt" acht mensen gedood. Ammoniak dat ontsnapte uit een ketel van een fabriek te Helmond, heeft van morgen omstreeks acht uur veel inwo ners tranende ogen bezorgd. De hoeveel heid ontsnapt gas was zo groot dat de gehele stad door het gas werd getroffen Niettemin bleef het aantal ernstige slacht- Qffers beperkt tot twee werknemers van de fabriek zelf. Zij werden in bewustelo ze toestand naar een ziekenhuis vervoerd De situatie in de stad was halverwege de morgen weer normaal. (Van onze correspondent) Volgens een mededeling van de inter nationale politieorganisatie Interpol zijn de 280.000 Preludin-pillen die onlangs uit de chemische fabriek Propharma aan de Stephensonstraat in Haarlem werden ge stolen naar Zweden onderweg. Dit be richt heeft de Zweedse douane in staat van alarm gebracht. Volgens Interpol is de Preludinbuit bestemd voor de Zweedse onderwereld waar de als vermagerings middel in de handel gebrachte pillen als opwekkingsmiddel grif voor het zesvoudi ge van de normale handelsprijs van de hand gaan. Het bericht is in Stockholmse politie kringen ingeslagen als een bom. Men had juist de beschikking gekregen over de re sultaten van een sociaal-medisch onder zoek dat op de Zweedse scholen werd verricht. Hieruit bleek dat van de onder vraagde 130.000 leerlingen allen in de leeftijd van 14 tot 18 jaar er 2000 als ver slaafd geclassificeerd moesten worden. Meer dan 3000 leerlingen verklaarden bo vendien slechts af en toe narcotica te gebruiken, waarbij marihuana en hasjisch de meest voorkomende middelen waren. Het schijnt dat preludine-tabletten fel worden begeerd door mensen die er aan verslaafd zijn, waarbij zij graag per tablet een gulden tot 1,50 betalen. In Neder land kost een Preludine-tablet rond 25 ct. per stuk. Zweden is overigens het enige land in Europa waar Preludinetabletten misbruikt worden. DETROIT (AP) Gouverneur George Romney van de Amerikaanse staat Michi gan en burgemeester Jerome Cavanagh van Detroit hebben gewaarschuwd, dat de verwoestende onlusten, die Detroit hebben geteisterd, naar andere Ameri kaanse steden kunnen overslaan. Romney zei, dat de Verenigde Staten in de komen de jaren met een burgeroorlog in de vorm van een guerrilla kunnen worden gecon fronteerd als niet de juiste koers wordt gevolgd. Groepen negers hebben in Portland in de Amerikaanse staat Oregon en in Mil waukee in Wisconsin ruiten van winkels ingeslagen. Naar Milwaukee zijn nationa le gardisten gezonden. In beide steden greep de politie onmiddellijk in en kon de orde spoedig hersteld worden. Een Amerikaanse parachutist heeft za terdagavond een vluchtende neger dood geschoten, nadat nieuwe onlusten waren uitgebroken in Detroit. ADVERTENTIES üarteljorissiraat - Haarlem - Tel. 15551 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 4 hamburgers of gel- derse schijven 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Tot en met donderdag 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 500 gram SCHOUDERKARBONADE 500 gram SAUCIJZEN N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden 1.98 2.48 1.78

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1