TWEE ONVERWACHTE - Dolman en Harings - WIELERKAMPIOENEN Eef Dolman richtte zich weer eens volmaakt op „zijn dag" 1 l „Zeer onbevredigende amateur kampioen' zei Middelink en it troostte Duindam Dolman wilde reserve flesje urine inleveren Uitslagen van titelstrijd T raditionele huldiging Bella Hage weer snelste bij dames m* -mm m. MAANDAG 31 JULI 1967 2» (Van een' speciale verslaegeverj ""fe"tj SI (Van een speciale verslaggever) Jo de Roo wenste niet te worden gehuldigd. Jo de Roo wilde de stilte. Maar Evert Dolman vertolkte maar al te graag waarom Jo de Roo de eenzaamheid van de verslagene zocht. „Hij maakte een tactische fout. Dat had ik van hem nooit gedacht. Zo'n geroutineerde renner. We stonden bijna stil onder aan de berg. Net als baansprinters, een sur place. Hij keek naar mijn versnelling en hij moet hebben gedacht: ik ga plotseling weg. En dan krijgt Dolman die grote versnelling nooit meer goed op gang. Maar dat was juist de grote fout. Want nu kon ik gelanceerd naar zijn achter wiel komen. En toen er voorhij". De woorden van de nieuwe nationale kampioen. De bijna vergeten Evert Dolman. Die teruggekomen was, zoals zo vaak eerder in zijn carrière. Dit kan Evert Dolman: zich volmaakt richten op één enkele wedstrijd. Hij werd er tweemaal kampioen van Nederland mee. En wereldkampioen op een wijze zoals bijkans nog niemand in de wielersport iemand wereld kampioen bij de amateurs had zien worden. Van Evert Dolman had men in zijn eerste seizoen bij de professionals nog niet anders dan slechte be richten vernomen. „Hij kan zich niet weren bij die profs werd er gezegd. „Hij kan het snelle koerseinde niet bijbenen, omdat hij als amateur altijd al een veel te zware versnelling reed. En hij is al uitgeblust, nog v o or het grote werk moet komen". Misschien was dat ook wel zo. Wellicht is Evert Dolman niet de beroepsrenner, die het spektakel aanvaardt als een deel van zijn vak. Misschien is hij nog steeds niet de renner, die weken achtereen „uitslagen maakt", opvalt, geld verdient. Maar alweer een ding kan Evert Dolman wel: leven naar de dag die hij voor zijn glorie heeft uitgekozen. En dat heeft iets te maken met wilskracht, die voordien in de wielersport maar zo heel zelden werd gesignaleerd. Omdat alleen wi s- kracht niet lonend is. Er was nog een renner in het veld, dat de Adsteeg dertig maal beklom, een renner die zo'n zelfde karakter heeft: Jo de Roo. De onberekenbare. De vedette van toen, de gehoonde Tourrijder van nu. De outsider in de kampioensstrijd, de man die, dacht men, zijn kansen zou offeren voor ploegmaat Post. Omdat er die zege in de Chaamse Acht was geweest de lauweren die Post hem mede hadl bezorgd. Jawel, Peter Post was de grote favoriet voor dit kampioenschap. >e e kloppen man", zoals dat in de wielersport heet. Maar ook de man die beloerd wordt. En de renner, rond wie de „slag" wordt opgebouwd. Men had zich, in de kringen van Willem IGGazelle, wel degelijk gewapend voor het titelduel. .Men wist zich verzekerd van de steun van de eigen formatie. Rn van die van de „losse rijders ln de groep. De „buitenlanders" die zich slechts als eenling konden storten in de vergeefse strijd tegen de merkenploegen. Zeker: men had een strijdplan. Maar één ding was er niet: de belofte van De Roo om uitsluitend voor Post te rijden „Dat kon ook niet", zei Peter Post later, „want Jo is daar te goed voor. Hij moet zijn eigen kans kunnen rijden. Jo en ik, ach, we zijn de jongsten met meer. We kennen de koers. We gunnen elkaar zoveel. Nee, met Jo wilde ik geen overeen komst. Alleen dit: we zouden natuurlijk nooit tegen elkaar rijden. Ik in een kopgroep: Jo afstoppen. Maar ook: hij weg, ik afstoppen. En zo is het tenslotte, ook gegaan". Tenslotte De uitslag van rte 255 km lange rit (.10 ronden) om het Nederlands kampioenschap voor profs luidt: 1. Evert Dolman (Rotter dam) 6 uur 21 min. en 28 sec.; 2. Jo de Roo (Kruiningen) op 2 sec.; 3. Wim Schepers (Meerssen) op 2.15; 4. Jan Tummers (Maas tricht); 5. Gerben Karstens (Leiden); 6. Jan Harings (Scheulder); 7. Harm Ottenbros (Alkmaar); 8. Jan Janssen (Ossendrecht); 9 Jan Schroeder (Koningsbosch); 10. Harry Steevens (Elslool; 11. Eddy Beugels (Sit- tard); 12. Huub Harings (Sibbe); 13. Jan Drummen (SijDbe); 14. Dies Kosten (Kapelle); 15 Henk Nijdam (Zundert); 16. Jan v. d. Horst (Haarlem); 17. Nol Kloosterman (Lei den); 18. Henk Peters (Heemstede); 19. Ane den Hartog i Elslool en 20. Wim de Jager (Den Haag, allen op 2.15. Uitslag amateurs; 1. Ger Harings (Scheul der) 170 km (20 ronden) 4 uur 4 min. 51 sec.. 2. Leo Duindam (Honselersdijk) z.t.; 3. Gert Bongers (Voorst) z.t.; 4. Joop Zoete melk (Rijpwetering z.t.; 5. Piet Tesselaar Kalversdijkz.t.; 6. Daan Holst (Amster dam) z.t.; 7. Piet Deelen (Nieuw Lekker- land) z.t.; 8, Fedor Den Hertog (Ermelo) op 20 sec.; 9. René Pijnen Woensdrecht) op 137- 10. Ben Groen (Steenwijk op 2.05; 11 Jan Hesse (Arnhem); 12. Jan van Katwijk (Óploo); 13. Rudi Liebrechts (Vlaardingen 14 John Schepers (Stein); 15. Chris Rauw (Groesbeekl; 16. Leo van Schalen (Lieropl; 17 Piet Oosterhof (Eelde); 18. Matje Ger- rits (Oploo); 19. Cees Zoontjes (Tilburg); 20. Jan Spetgens (Someren) allen op 2.05. naar de kop van het peloton. En die massa was weer niet af te remmen. Men wachtte maar. Een wachten op de kilo meters van de waarheid. Op het laatste koers-uur. Allemaal, bleek later, ten ge rieve van Eef Dolman, de plannenmaker. En eigenlijk zag men daar in Beek een unieke tandem over de weg gaan. Een tweetal met gelijk gestemde zielen. En niemand wilde een dubbeltje verwedden op de zege van één van die twee cou reurs. Achter hen snel achter'IVèh de maats hun werk. De TJelevizieren leg den de koers lam. En ze vonden, opeens, de Willem Il-rijders aan hun zijde. Een tweegevecht restte slechts. En Evert Dolman besliste dat in z ij n voordeel Ach ja, men glimlachte om een Jan Legrand, de rolrijder, die wat solowerk afleverde toen de kilometers nog met konden wegen. Men glimlachte eigenlijk ook om een Huub Harings, die wilde goedmaken wat men „de familie" na de zege van broer Ger had aangewreven, daags tevoren. Maar zodra stak niet één favoriet de kop op, of men beet zich gre tig vast in het achterwiel. Totdat Peter Post er zich aan ging er geren. Zijn uitval, samen met Eddy Beu gels, was een serieus probeersel. Maar wat' de Willem Il-rijder en zijn vazallen ook probeerden, ook toen, ruim na half- koers, reden de Televizieren geschrokken - 4 'T~ 1 VJ k 1 v' 'W-r Bondscoach Joop Middelink zei het Leo, een groot coureur te zijn en dat ..f, u. hebben we allemaal gezien. Met nadruk, duidelijk en eerlek, „een zeer onbe- laatste. Nadruk tegelijk op de wereld- vredigende kampioen. Maar hij komt strjj£j <ne wacht, in Heerlen. de jongens nog wel tegen Zoiets ver- Middelink, later „het is de ge geten ze niet. En ach, Leo heeft na- niet dat we de nati0nale kam- tuurlijk een paar tactische fouten ge- pjoen passeren. Al wordt daar wel eens r. i j. i maakt. Hoewel: hij is de man geweest, van afgeweken. Jammer, dat die jongen Er was, tenslotte, boven op de Adsteeg heeftJ akt_ Hij heeft zó kampioen wilde worden. Het is tegen een bijna traditionele huldiging. Evert I de wetten van de koers". Allèmaal over 'van allemaal het hardst gereden I G^ringsdiewerci bedoiven onder del V.UU.UC. Leo Duindamzo kort maar kon hij Limburgse supporters, die allemaal niet vetfilp woorden al enkele malen eerder "ch beheersen. Toen kregen de tranen wilden weten, dat die zelfde, jongste telg de vrije loop, tranen van ellende, tranen uit de fietsfamilie Harings de broers had gesproken. Er was de ceremonie van ln Vgrbeten nijd. Haat bijna tegen de Huub en Jan zijn professional zijn het aantrekken van de trui. Maar Jo dc gedrongen, opeens zo goedlachse Lim- werk niet had willen doen in een vecht- Roo ontbrak. Jo de Roo is stil verdwe- burgse jongen, die nu wel actief was. lustige kopgroep. Die zo snel mogelijk Tnals de verliezer moet E« blÜ M331" die toch de b,ikkl'n van I wilden vergeten, dat al maanden eerder, zijn collega's niet durfde zoeken. Die niet in de Ronde van Limburg, die zelfde Ger zijn. Een enkeling vond hem terug, er- naar Leo Duindam, naar Gert Harings zich 80 kilometer lang heeft la- gens in de buurt van de verzorgings- Bongers, naar Fedor den Hertog, naar ien meesleuren door een Chris Pepels, plaats waar hij gepijnigd bijna, zijn fiets Daan Holst. Nee, vooral niet naar Leo (>n dat men toen boos was geweest, op demonteerde, opborg in de kofferruimte Pu'ndam zich -even maar -nog 1 inhield. Die verbijstering: kende over van zijn luxueuze auto. „Hoe is het mo- z 0 v e e J onsportiviteit. En die toen in gelijk", mompelde hij, hees nog, gelaten, tranen uitbarstte toen het volle besef het nooit mogen doen. Ik had op tempo moeten blijven. Ik had hem op moeten Toen was de huldiging. En Joop Mid-b een zlln I vangen op snelheid, dan had ik hem ge- delink, die Duindam een zeer krachtige d jonkie later Èen Den Hertog klopt. Maar nu dit. Ik reed als een klein hand gaf „Jij was de man, Leo. Je reed Her og. Leo Duindam (links) huilend naast de nieuwe amateurkam- pioen Ger Harings. Rechts Gert Bongers, die zijn ontroering ook al nauwelijks meester is. Op de voorgrond KNWU - voorzitter Van Dijk Ger die niet wilde werken, maar wel profiteren. Limburgers, die zich opeens allemaal herinnerden, dat Ger Harings, vorig jaar op het Zandvoortse circuit, I 300 nieuwelingen „jawel, ge hoort het goed, 300" te snel af was geweest in het nationale kampioenschap. Want sprin ten kan Ger Harings wél, zeer zeker. Leo Duindam heeft dat later allemaal I kind". Jawel. Maar juist dat is de kracht I fantastisch. Jammer van die tactische van Evert Dolman, die op één dag alles fouten. Maar heus, het was geweldig' kan. Als het de dag is, die hij heeft uit- Unievoorzitter Van Dijk, die het obliga- I gekozen. En Evert Dolman heeft op de te toespraakje tot de winnaar hield, en 30ste juli gewacht. Zoals hij zo vaak repte van „slim rijden". Maar géén tra- wachtte. En, eigenlijk, al zo vaak won. ditionele „belofte" van de voorzitter. Niet I Voor Evert Dolman geldt een nieuw „de grote koers die nog staat te wachten woord: „wie wacht die wint". Het is nu| en waarvan we hopen dat jij..." enz. alleen nog maar de vraag of die stelregel in de wielersport vaste voet krijgt. Dal is de enige bedenking, die men tegen de nieuwe kampioen kan inbrengen. Een bescheiden felicitatie. En gelukwens, die insiders duidelijk maakten: met. Ger Harings is de Unie niet blij. Maar wél van diezelfde dr. Van Dijk, een hardop Eef Dolman is de winnaar. Jo de Roo maakt op enkele meters achter hem, de riempjes al los. De strijd is aangegaan, gestreden en verloren voor de Zeeuw. De nieuwe Nederlandse wielerkam pioen bij de beroepsrenners, Evert Dol man, is voor de tweede maal in zijn carrière betrokken bij een „doping- affaire". De Rotterdamse renner heeft gisteravond in Beek geprobeerd een reserveflesje urine te gebruiken voor het afleggen van de gebruikelijke proef. De Amsterdam arts J. Baart, die het onderzoek leidde, heeft Dolman echter betrapt. Daarna heeft Dolman alsnog de eigen urine ter beschikking gesteld. Het dopingonderzoek, door de KNWU aan de hand van het nieuwe iopingreglement gelast, heeft een uiterst moeizaam verloop gehad. De renners De Roo, Schepers, Karstens en Tummers waren laat op de plaats waar het zou worden afgenomen en zij hebben geruime tijd moeten blijven. Om duidelijke redenen moest hen enkele malen worden aangeraden „iets te drinken". De KNWU wil de gedragingen van Dolman overigens nog niet officieel bevestigen. Wél deelde zij bij monde van administrateur Smit mede. „dat Dolman aan derden heeft verklaard, dat hij is betrapt en dat eerst nog een vergadering van de sportcommissie en overleg met de arts Baart zal volgen, vóór men een nadere verklaring af legt". Inmiddels heeft de sportcommissie zaterdagavond in een vergadering in het Limburgse Beek besloten voor de beroepsrenners een andere strafmaat aan te leggen dan voor de amateurs. Bij een eerste overtreding zal een pro fessional worden bestraft met een geldboete van 750 gulden. Een amateur daarentegen wordt bij een eerste overtreding voor een maand geschorst. Maar zowel voor de profs als voor de amateurs geldt, dat een kampioen bij een geconstateerd gebruik van stimulerende middelen zijn titel verliest. In dat geval zal voor het betreffende onderdeel van de wiel rennerij geen andere kampioen worden aangewezen. mogen zijn, maar hij niet. Maar we kre gen hem niet uit de wielen". Een Holst die ziedend van woede kwam melden: iedereen had het van mij mogen worden. Leo, Fedor, Joop Zoetemelk, of wie ook. I Maar niet hij". Een voortijdig afge-1 stapte Rini Wagtmans: „Leo, ik had het jou gegund. Niet die plakker. Jij maakte de koers". Later ook heeft men Leo Duindam ge wezen op de fouten, die hij maakte: tij- dens de koers meer dan twee ronden al leen vooruit wat moet dat een kracht I hebben gekost. En: in de laatste fase demarranten terug halen, Zoetemelk en Tesselaar bij voorbeeld. Ook dat heeft het scherp van de sprint doen slijten. Allemaal ten faveure van Ger Harings, I die niets deed dan alleen vlijtig mee rijden. Die daardoor de kracht bezat en I die daarom niet door de anderen uit de wielen kon worden gereden. De anderen, die elk hun eigen kans wilden rijden en die geen overeenkomst kónden sluiten om Harings uit de kopgroep te bannen. Misschien hééft Leo Duindam iets te I veel kopwerk gedaan. Misschien heeft hij te veel krachten verspild, in die 3d km lange solo. Maar men vergeet dan, dat het Duindam was, die het veld zo kort na de start al uiteentrok. Dat het Duindam was, die door zijn solo het achtervolgend kopgroepje in stand liet en daar achter het peloton in al zijn voegen deed kra- ken, zodat gerenommeerde rijders hij gend van hun fiets stapten. Zoals een I Dubois, een Leen de Groot, een Harry Jansen, een Rini Wagtmans en zoveel anderen. Ach, zal men tenslotte zeggen, „die Ha- I rings heeft dan die trui toch maar. En hij heeft leep gereden ook nog". En: „Harings draagt die trui tot volgend jaar I juli en dan is iedereen vergeten hoe hij eraan kwam". Het is juist daarom, dat Leo Duindam snikte. Dat een sterke at leet een trjest brokje mens. was, in de 1 armen van velen, die hem wilden troos- De vreugde van een winnaar. De vreugde van een renner, die gewacht heeft aan het wiel van de ander, tot zijn kans was ge komen. Leo Duindam heeft het hoofd al naar beneden geslagen. ten. Maar er zijn er ook die zeggen: „zo wordt Ger Harings nimmer een groot coureur". Men mag hopen, dat die laat- sten gelijk krijgen, wat ook de beweeg redenen van Ger Harings mogen zijn geweest om te spotten met de wetten van de koers. De 19-jarige Zeeuwse Bella Hage heeft zaterdag op het Adsteegcircuit bij Beek haar nationale titel als wegkampioene van Nederland geprolongeerd. De Zeeuwse de marreerde in de vierde van de elf ronden, die de dames moesten afleggen en bleef tot het einde alleen vooruitrijden. De uitslag luidt: 1. Bella Hage (St. Maar tensdijk) de 57,2 km in 1.36.09, 2. Jannie Jonkers (Gameren) op 15 seconden, 3. Kee- tie Hage (St. Maartensdijk) z.t., 4. Hennie Hondeveld (Laren, Gld.) z.t., 5. Irene Paul (Den Haag) z.t., 6. E. Meskérs (Warmond) op 26 sec., 7. A. Timpe (Schaesberg) op 49 sec., 8. R. Heemskerk (Oude Ade) op 2.08, 9. Ciska Hage (St. Maartensdijk) op 2.14, 10. T. van der Plaat (Geldermalsen) z.t.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9