De Gaulle trekt uitlatingen in Canada gedaan niet terug „Zwart manifest" predikt revolutie n ij man morris 10% Canadese oppositie eist ferm protest HET WEER mm m Spoedig in meer provincies vrijlating van de huren Vijf kinderen omgekomen Prijzenslag in kleuren-t.v.'s in Haarlem Meisje verdronken in Bloemendaal Goud roof bij KLM in New York „Zwarte" ambulance liet zwaar gewonde blanke liggen Drie gevallen van wilde-zwijnebeten Raadselachtig ding Auto na inhaal- poging tegen boom te pletter geslagen Met bronwater meer mans KAMPEBMAN NIEUW STRANDSPEL Bloemengroet voor jonge zieken Z0MERK0RTING 52e JAARGANG NUMMER 230 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijka Adj. Hoofdredacteur: Koning WAAtttN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET I>AGÖLM> VOOR WMUttlEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Jongleur IN DEZE KRANT Afkoeling Aan het strand Kalm Zie verder pagina 5 lUIMi ji»®' In westelijke steden voorlopig nog niet I olgens voorschriften NEONINSTALLATIES CAMEL - TWEEDJASSEN Het woord is aan Soekarno-aanhangers gearresteerd Op onze gehele BONTCOLLECTIE 1967 Bontspecialisten IJmuider Courant FREDERICTON (Reuter). „Ik geloof dat wij Canada's politieke pro blemen in Canada kunnen oplossen", zo luidde het commentaar, dat pre mier Daniel Johnson van Quebec gisteravond gaf op de verklaring, die de Franse regering heeft uitgegeven in verband met de omstreden uit latingen van president De Gaulle in Canada. President De Gaulle heeft verklaard dat de Frans-Canadezen de overtuiging zijn toegedaan, dat zij geen „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" genieten. In Franse kranten is critiek geleverd op De Gaulles optreden in Canada en de Franse regeringsverklaring hierover. Zo schrijft het rechts georiënteerde blad „L'Aurore" dat De Gaulle niet wil toege ven dat hij in Canada een flater heeft begaan „Integendeel", aldus het blad, „hij is nog een stap verder gegaan". Het blad vraagt wat voor bevrijdingskreet De Gaulle zal aankondigen bij volgende be zoeken aan het buitenland. Bijvoorbeeld in Polen, Roemenië, Hongarije ,de Sov jet-Unie of in Algerije. Na zijn flater in het Nabije Oosten heeft de Gaulle een tweede maal de plank volkomen migesla gen- De „Figaro" van vanmorgen eindigt een hoofdartikel met de raad aan De Gaulle om voortaan wat meer te luiste ren naar zijn raadgevers. In dat geval zouden de Fransen kunnen blijven den ken aan wat zij De Gaulle verschuldigd zijn. Het linkse blad „Combat" schrijft dat het nu wel heel duidelijk is dat De Gaulle van tevoren precies heeft geweten wat hij in Canada ging zeggen en dat hij dus bewust op een schandaal heeft aange stuurd: „Een schandaal dat hemzelf in diskrediet brengt en Frankrijk belache lijk maakt". (Van een onzer verslaggevers) Een radio- en televisiehandelaar aan de Waldeck Pyrmontstraat in Haarlem zal op 20 augustus de verkoop van kleurentele visietoestellen beginnen tegen de opmer kelijke prijs van 1.640,Het is hem mogelijk geworden tegen deze lage prijs te verkopen, doordat hij de toestellen rechtstreeks importeert uit Duitsland, waar de rabatten veel gunstiger liggen dan in Nederland. Bovendien zijn in Duitsland de kleuren-t.v.'s veel goedkoper door de moordende concurrentiestrijd. In enkele andere radio-winkels worden reeds kleurentoestellen te koop aangebo den. De prijzen liggen in Nederland echter aanzienlijk hoger. Zij variëren van 2.500 tot ƒ3.000,—. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, S Feuilleton6 Beeldverhalen6 A angestipt 6 Kunst7 Radio en tv7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs8 Sport 9 Ferdinand 10 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Veranderlijke bewolking met en kele regen -of onweersbuien, ge volgd door enige afkoeling. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na verspreide warmte-onweders morgen iets koelere zeewind, waardoor de temperatuur tot omstreeks 23 a 24 graden daalt. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Na het passeren van het onweersfront opnieuw zomers weer. De „New York Times" ziet in De Gaul les verklaring over de status van Quebec een „nieuwe grove daad van gaullistische interventie". De meeste Britse bladen hebben even eens critiek op de Franse regeringsver klaring. De „Times" vergelijkt in dit ver band De Gaulle met een jongleur die zijn handen blijft bewegen als de meeste bor den waarmee hij manipuleerde, op de grond stuk zijn gevallen. De Canadese regering neemt een kalm en behoedzaam standpunt in ten aanzien van de jongste verklaring van president De Gaulle. Officieel is er nog geen direct commentaar gegeven. Ex-premier John Diefenbaker, de lei der van de conservatieve oppositie in Ca nada, wil dat de Canadese regering een krachtig protest zal laten horen. In regeringskringen in Ottawa gaf men te verstaan dat de Canadese regering geen bezwaren zal opperen als de Franse regering een speciale belangstelling toont voor de culturele en technische ontwik keling van Frans Canada, maar dat de politiek hier toch buiten moet blijven. Een nieuw en goedkoop spelletje heeft dit seizoen zijn intrede gedaan aan het strand. Men neme: twee lege melkflessen, vuile die met. zee water en zet deze op een afstand van tien meter uit elkaar op het strand. Achter iedere fles staat een speler. Met een bal tracht men nu de fles van de tegenspeler om te iverpen. Verliezer is degene van wie de fles het eerst leeg is. Om dit te bespoedigen mag men, indien de fles geraakt is, deze leeg schudden tot de speler mèt de bal weer terug is. Het motto „Het kinderlied in Bloemenland" van het Rijnsburgses bloemencorso 1967, was voor de or ganisatoren van dit corso aanleiding om een bloemengroet aan een tien tal kinderziekenhuizen in West- Europa te zenden. Op de foto de Rijnsburgse bloemenmeisjes, die as sistentie verleenden met het in pakken en inladen van de bloemen. Gistermiddag om kwart over vier is de 13-jarige Marianne van der Belt tijdens het zwemmen in 't Wed, een duinmeertje jbij Overveen, verdronken. Ze was met een paar vriendinnetjes aan het zwemmen, maar was de zwemkunst niet goed meester. Na vergeefse pogingen van de meisjes haar te vinden, haalde de reddingbrigade haar uit het water. Zij werd naar het Marine hospitaal in Overveen gebracht, maar bleek reeds te zijn overleden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ook in andere provin cies dan de drie noordelijke en de drie zuidelijke zullen de huren zo spoedig mogelijk vrij worden. De voorwaarden hiervoor zullen door het hoge bouwtempo van de laatste jaren eerder zijn bereikt dan aanvankelijk werd aangenomen. Slechts in de grote agglomeraties in het westen zullen de huurprijzen in de hand worden gehouden. Hier zal de woning nood het langste leven leiden, naar ver wachting langer dan drie jaar. Het regeringsbesluit tot het afschaffen van de huurprijsbeheersing voor grote delen van ons land steunt niet alleen op de wens nu zo snel mogelijk terug te keren naar normale verhoudingen, maar ook op een aantal waarborgen. De belangrijkste meent de minister van Volkshuisvesting te hebben in het evenwicht op de woning markt voor die delen van het land waar voor het besluit geldt. Daardoor alleen al zou er maar een gering risico bestaan dat de huiseigenaren de kans aangrijpen de huren fors te verhogen. Een tweede waarborg vormen de wo ningwet- en premiewoningen, die met hun door de minister vastgestelde huren, sta biliserend werken. Hoewel op dit moment nog geen ter mijn is te noemen waarop ook in andere delen van het land de huurbeheersing vervalt, staat wel vast dat lang voor 1970 het jaar waarin de kwalitatieve woningnood zou zijn overwonnen de voorwaarden voor een vrijer huurbeleid zullen zijn bereikt. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). „De tactiek van het tijdperk van burgerrechten kan niet verder leiden op de weg naar totale gelijk heid. Er moeten nieuwe methoden worden gevonden. Er moet een nieuw tijdperk beginnen", aldus een „zwart manifest" dat gisteren tijdens een persconferentie is bekendgemaakt door Floyd McKissick, directeur van het Amerikaanse Congres voor Rassengelijkheid. McKissick voorspelt dat er nieuwe op roeren in de Verenigde Staten zullen uit breken en dat de ongeregeldheden van deze zomer de geschiedenis zullen kunnen ingaan als „het begin van de zwarte re volutie" als geen nieuwe politiek wordt gevolgd. Niet alleen zal moeten worden voldaan aan de eisen van degenen die ras sengelijkheid voorstaan, maar ook aan de verlangens van de separatisten die zich in Afrika willen vestigen. De regering zal hun financiële compensatie moeten aan bieden. De negerleider eiste voorts de on middellijke invrijheidsstelling van alle tij dens de onlusten gearresteerde negers. Binnen een afstand van twee kilometer van het Witte Huis in Washington zjjn vanochtend vroeg ongeregeldheden uitge broken. Groepen jeugdige negers trokken door een negerwij k waar zij ruiten ingooi den en stenen en flessen naar de politie en brandweermannen wierpen. Het snelle optreden van de politie en een korte maar hevige regenbui maakten voor het aanbreken van de dag een einde aan de relletjes. De politie en brandweerlieden werden door een menigte negers bekogeld toen zij bezig waren een brand in een meubelzaak NEW YORK. Uit de beladingsloods van de KLM op het New-Yorkse Kenne dy-vlieg veld zijn gisteravond twee staven goud geroofd ter waarde van bijna een ton. Vanmorgen werd in New York be kend, dat de roofoverval werd uitgevoerd door twee gewapende mannen. Zij hiel den de manager van het KLM-kantoor in bedwang en maakten zich meester van de twee staven goud, die ongeveer 9 en 13 kilo wogen. Bij de KLM in Nederland wist men vanmorgen nog geen bijzonderheden over deze goudroof. te bestrijden -Er woedden toen nog vier andere branden en ook stonden enkele auto's in lichterlaaie. Een brandweerman werd door een steen getroffen. De politie verrichtte vijftig arrestaties. Het was in de Amerikaanse hoofdstad, waar de bevolking voor tweederde uit ne gers bestaat, de laatste jaren niet meer voorgekomen dat zich ernstige rassenon- lusten hadden voorgedaan. In Milwaukee (Wisconsin) werden van ochtend twee negers door kogels van de politie gewond. Er deden zich opnieuw on lusten voor in de negerwijk, waar gisteren twee mensen werden gedood en 54 gewond. In Portland (Oregon), Erie (Pennsylva nia) en Providence (Rhode Island) deden zich gisteravond eveneens incidenten voor die een beperkt karakter hadden, maar het voor de Amerikanen inmiddels ver trouwde beeld vertoonden: brandstichten, het gooien met stenen en arrestaties. President Johnson heeft de beschuldi ging van gouverneur Romney van Michi gan tegengesproken, dat hij te lang zou hebben geaarzeld om federale troepen naar het oproerige Detroit te zenden. Johnson verwierp voorts het idee om vertegenwoordigers van „Zwarte Macht", een federatie van negerorganisaties, te la ten deelnemen aan een commissie, die hij vorige week benoemde om de aspecten van de negeronlusten te onderzoeken. DURBAN (Reuter) Een blanke Zuid afrikaan, zwaar gewond bij een auto-onge luk, moest gisteravond anderhalf uur op de weg naar Durban blijven liggen, om dat een ambulance, die de gewonde zou ophalen, leeg terugkeerde. De ziekenau to was namelijk alleen voor niet-blanken bestemd. Een „blanke ambulance" bracht de man tenslotte naar een ziekenhuis. Een personeelslid van het ziekenhuis verklaarde dat men in overeenstemming met de voorschriften had gehandeld. (Van onze correspondent) DE STEEG. In de Onzalige bossen, een uitgestrekt bosgebied bij De Steeg dat deel uitmaakt van het nationale park „De Veluwezoom", is gistermiddag een vrouw aangevallen door een wild zwijn. De ver wonding viel mee. In nog geen week tijd is het nu drie keer voorgekomen dat een van de ruim 100 wilde zwijnen in deze bossen een mens heeft aangevallen. Jachtopziener G. van Velthuizen maakt sinds zondag jacht op het wilde zwijn dat plotseling agressief is geworden. LONDEN (DPA) Bij Bristol is een bom gevonden, die de deskundigen van de Britse mijnopruimingsdienst voor een raadsel stelt. Een deskundige is van me ning, dat „het ding", zoals de zes meter lange cilinder is gedoopt, mogelijk een geheim Brits wapen uit de Tweede We reldoorlog is, dat bij een proef niet is ontploft. Het bevat genoeg explosieven om een kleine stad van de aardbodem weg te vagen. Het „ding" zal nader moeten worden geïdentificeerd. Daarna wil men het naar dieper water brengen om het daar tot ontploffing te brengen. De huidige lig plaats is te dicht bij land en ontploffing levert daar direct gevaar op voor de om geving. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758 Barteljorisclraat - Haarlem - Tel. 15552 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 Amsterdam Krishnamurti: Iedere zelfstandigheid van denken be gint met opstandigheid. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Een verkeersongeluk in het Belgische Veldwezelt heeft aan vijf Maastrichtse kinderen het leven gekost. Twee personen werden levensgevaarlijk gewond en vier minder ernstig. Het ongeluk gebeurde maandag op de weg van Maastricht naar Genk in België. Drie volwassenen en acht kinderen uit Maastricht waren in twee auto's op weg naar 'n zwembad in Genk. De bestuurder van de eerste auto haalde met hoge snel heid op de smalle en nog al slechte weg een Belgische personenauto in. Daarbij moeten de wagens elkaar even geraakt hebben. De Belg wist zijn auto op de weg te houden. De gemeente-ambtenaar N. Haesen uit Maastricht raakte echter de macht over zijn stuur kwijt. De wagen slipte en sloeg tegen een boom te pletter. De bestuurder van de tweede Maastrichtse auto, die het ongeluk zag gebeuren en wiens 14-jarig dochtertje bij de heer Hae sen in de wagen zat, raakte van schrik ook van de weg. Ook zijn auto botste tegen een boom. De 32-jarige heer Haesen en zijn 5-jarig zoontje Huub konden nog levend uit dc wrakstukken worden gehaald. Voor hun beider leven wordt echter gevreesd. Vijf kinderen, alle neefjes en nichtjes, waren omgekomen. Mevrouw C. Haesen-Cau- berg werd slechts licht gewond. De bestuurder van de tweede wagen, de heer Keckhoffs, en zijn zoontjes Johan en Jozef moesten uit het autowrak wor den gezaagd. Zij hadden echter slechts ongevaarlijk letsel opgelopen. De omgekomen kinderen zijn het meisje M. Kerckhoffs (14 jaar) en de zusjes M. Crijns (12 jaar) en G. Crijns (8 jaar), hun broertje L. Crijns (7 jaar) en het meisje M. Haesen, 11 jaar. Een ander dochtertje van de bestuurder, 5 jaar oud, werd ernstig gewond. Bij de Konjuh-berg in Bosnië ligt een bron, die steeds grotere belang stelling trekt. Niet alleen Joegoslaven, maar ook Oostenrijkers trekken naar de bron, vertelt het blad „Vecernje Novisti uit Belgrado, omdat het wa ter de mannelijke potentie zou verho gen. Terwijl de mannen in hun in de nabijheid geparkeerde auto's blijven zitten en ijverig verklaren dat ze naar de berg zijn gekomen vanwege de mooie natuur, spoeden hun vrouwen zich met een emmertje naar het water. Een oude man, die vlak bij de bron woont, haalt zijn schouders erover op. „Het heeft weinig zin", zegt hij, „want het water houdt de betoverende kracht maar twee uur nadat het is geschept. En al die mensen hebben meer dan twee uur nodig om thuis te komen. Ongetwijfeld zal er spoedig een be richt volgen, dat bij de bron een cam ping wordt ingericht. DJAKARTA (AP) De Indonesische procureur-generaal, Soegiharto, heeft be kend gemaakt dat twee generaals, 3 ko lonels en een aantal luitenants gearres teerd zijn omdat zij kort geleden gepro beerd hebben ex-president Soekarno weer aan de macht te brengen. ADVERTENTIE Ruime parkeergelegenheid Wagenweg IX - Haarlen Telefoon '2924 Lid Stichting Bontwaarbo

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1