VAN DAG TOT DAG President De Gaulle herroept niets van zijn uitlatingen Wat doe fe met trek bij een pilsje? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! DRIEMAAL DE GAULLE Franse radio en televisie onthouden zich van critiek k m WEfö commentaar op actuele zaken „West-Irian wenst geen referendum" „Bevrijdingsleger van Palestina" naar Algerije Spoorwegongeluk in Groot-Brittannië eist zeven levens S Herstel „Forrestal" zal jaar duren Johnson deelt Oe Thants standpunt over Vietnam niet Sherry-schibbolet 18 L e g r amw en DINSDAG I AUGUSTUS 1967 3 W trm I ^1 mar rmmmi mar mar Mwk mmi Minister Malik: Griekse ex-minister krijgt acht maanden Lof voor Guevara op H avana-conferentie Probleem-Canada 'TV3 uEw mak voor iedereen". (The Cleveland Plain Dealer) Dodenlijst steeg tot 129 Anti-Johnson democraten willten Kennedy als nieuwe president Alfried Krupp, de vijfde en laatste ab solute eigenaar van het meest vermaarde staalbedrijf in Europa, is overleden. Zou de dood hem hebben gespaard, dan had hij aan het einde van het volgend jaar moeten aftreden. Sinds maart had hij in feite de volstrekte zeggenschap over zijn concern overigens al verloren. De tijd is voorbij, dat een enkeling het lot in han den kan hebben van zo'n honderdduizend werknemers. Dat Alfried ook niet meer in staat was het voorbeeld te volgen van zijn vier voorgangers, bewees hij door de leiding over te laten aan een door hem persoonlijk uitgekozen gevolmachtigde, die de firma aan de rand van het bank roet bracht. Alleen de interventie van de Westduitse regering en de banken kon dit voorkomen. Sinds 1812 was de geschiedenis van de Krupps onmiddellijk verweven met die van Pruisen en het Duitse rijk. Aanvan kelijk legde de onderneming zich toe op het fabriceren van rails, locomotieven, wagons en vaartuigen maar onder de vermaarde tweede Krupp, „Alfred de Grote", specialiseerde zij zich in pantser platen, geweren, geschut en oorlogssche pen. Diens huisvrienden waren Bismarck en keizer Wilhelm I. Zijn zoon Friedrich was de vertrouwde van Wilhelm II. Nadat Friedrich in 1902 was gestorven, oefende de keizer min of meer de voogdij uit over de twee achter gebleven dochters. Hij zocht voor de oud ste, Bertha (naar wie het grootste kanon uit de geschiedenis „dikke Bertha" werd genoemd) een echtgenoot uit. Dit was Gustav von Bohlen. De keizer was bij de bruiloft aanwezig en zorgde voor een speciale wet, waardoor von Bohlen zich Krupp mocht noemen en de enige eige naar en leider werd van de onderneming. Na de Duitse nederlaag in 1918 werd zijn bedrijf ten dele ontmanteld door de Fran sen. Maar het herstelde zich. En het was na 1933 Adolf Hitler die „de grootste wapen- smederij van Europa" haar oude glans heeft hergeven. Ook Hitier zorgde weer voor een speciale wet, die waarborgde dat Gustavs oudste zoon, Alfried, in 1943 de absolute eigenaar en leider werd van het fantastisch uitgebreide concern. Aan Alfried werd het kruis voor oorlogsver diensten verleend, onder andere wegens het beheer van allerlei bedrijven in de bezette gebieden. In ons land viel het Philips-concern onder zijn toezicht. In 1945 werd hij door de geallieerden gearresteerd en men zou denken, dat het nu met de Krupps afgelopen zou zijn. Voor de tweede maal waren zij als wa penfabrikanten nauw betrokken geweest bij een regime dat ineenstortte. Maar het onwaarschijnlijkste gebeurde. Alfried werd veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf waarvan hij slechts de helft uitzat. Het vonnis hield in, dat zijn fa brieken hem ontnomen zouden worden, maar dat werd herroepen. De Amerikaan se hoge commissaris McCloy redde hem. Wel zou Alfried zijn kolenmijnen en staalfabrieken moeten verkopen, om al leen de verwerkende industrieën te be houden. Maar het was voornamelijk kan selier Adenauer, die zorgde, dat ook dit op de lange baan werd geschoven. Krupp kocht er zelfs nog een staalfabriek bij! Wel vervaardigde de firma na 1945 geen wapens meer en concentreerde zij zich op de meest uiteenlopende produkten. In maart van dit jaar kwam echter het einde van de alleenheerschappij van de erfgenaam van het Krupp-bedrijf. Met de financiering was het spaak gelopen. Vóór het einde van 1968 moet het concern nu zijn omgezet in een naamloze vennoot schap. De banken zullen daarvan wel de voornaamste aandeelhouders zijn. Voordat Alfried definitief werd afgezet is hij overleden. Maar de geschiedenis van de vijf Krupps en van hun fatale rol in een reeks van oorlogen zal geboek staafd blijven als een duistere episode in een langdurig tijdvak van „bloed en ijzer". tfWWWMWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWIWWWllllWlft DJARKARTA (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft een vertegenwordi- ger van de Verenigde Naties meege deeld dat Indonesië de wensen van de bevolking van West-Irian ten aanzien van haar toekomstige associatie met In donesië in overweging zal nemen. Volgens de minister maakt het voor malige Nederlandse Nieuw-Guinea deel uit van Indonesië en willen de 700.000 in woners geen referendum over de vraag of zij al dan niet binnen de Indonesische Republiek willen blijven. Hij voegde hier echter aan toe dat zijn regering zich aan de toezegging van 1962 zal hou den en in 1969 de bevolking van West- Irian over deze kwestie zal raadplegen. Blijkens een bericht van het persbu reau Antara heeft minister Malik dit ge zegd tegen José Rolz-Bennett, de specia le afgezant van VN-secretaris-generaal Oe Thant die naar Djarkarta is gekomen om het standpunt van de Indonesische regering te horen. Generaal De Gaulle heeft de Frans sprekende Canadezen opgeroepen „zich te bevrijden", en dit is beschouwd als de persoonlijke misstap van een oud man. Nu echter heeft de Franse regering zich achter hem gesteld en zijn wij getuigen van een verbluffend verschijnsel van in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Canada. Dit land is de woon plaats van miljoenen van zeer verschil lende afkomst. Er zijn twee officiële ta len (Engels en Frans) maar als men wil kan men wel inwoners van zeven taal gemeenschappen onderscheiden. Zij heb ben echter gelijke burgerschapsrechten, alle wegen staan voor alle immigranten en hun nakomelingen open, er bestaat geen discriminatie naar herkomst. En men zou zich gelukkig moeten prijzen, dat het mogelijk is een nieuw volk te vormen uit zulke onderscheiden elemen ten. Wat doet nu echter de Franse presi dent? Hij ondersteunt de Frans-sprekende kringen, die een aparte staat willen vor men. Deze zal dan nog wel deel uitmaken van een Canadese statenbond (een con federatie) maar geen provincie wezen van een federatie. Een stapje verder, en Cana da valt uiteen. Wat bezielt de Franse ministers, om zulk een destructief streven te bevorderen? Zij zijn nog zo vriendelijk te zeggen, dat Frankrijk geen aanspraak maakt op de provincie Quebec, waar Frans wordt gesproken. Dat moest er nog bij komen. Dan zou het ook wel de' Frans talige kantons van Zwitserland kunnen opeisen. Of het Belgische Walenland. Maar misschien gaat De Gaulle daar de inwoners toch ook opwekken, zich te „be vrijden" in een eigen politiek verband. Vele staten zijn gebaseerd op het sa menleven van groepen, die onderscheide ne moedertalen hebben. Bijvoorbeeld de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, India, China, Indonesië om er maar enkele te noemen. Men zou de ellende niet kun nen overzien, als buitenlanders in zulke gemeenschappen gaan stoken. Natuurlijk vindt De Gaulle dat Canada te zeer aan de leiband loopt van de Verenigde Sta ten, waaraan hij verwijt dat zij in veel te veel landen tussenbeide komen. Ken nelijk wil hij de Franstalige Canadezen gebruiken om het Britse dominion losser te maken van Washington. Maar hoe kan hij tegen de V.S. protesteren als hij zich zelf mengt in de binnenlandse aangele genheden van andere staten? Men moet hopen dat alle leden van de Verenigde Naties, en in Europa die van de Europese Economische Gemeenschap, de Franse regering aan het verstand bren gen dat zulke methoden ontoelaatbaar zijn. Er is al onrust genoeg in de wereld en de verhouding tussen de volken be hoeft niet nog meer vertroebeld te wor den dan zij helaas al is. ATHENE (Reuter) Evangelos Ar- vanitalis, onderminister voor Verbindin gen in het kabinet van ex-premier Geor ge Papandreoe, is door een militair tri bunaal in Athene tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het houden van een vergadering zonder toe stemming. Arvanitakis werd op 28 juli gearres teerd toen hij een bijeenkomst van meer dan vijf personen bijwoonde, waarvoor geen toestemming van de politie was aangevraagd. Vorige week werd een voormalige minister van de radikale partij, George Rallis, in zijn buitenverblijf gearresteerd op dezelfde beschuldigingen. Tegen samenwerking. In Jeruzalem zijn vier vooraanstaande Arabieren door de militaire veiligheidsdienst gearresteerd. Zij zouden de leiders zijn van een „be weging tegen samenwerking met Is rael". De Arabieren moeten met voor komendheid worden behandeld door de politie. (Van onze correspondent) PAKIJS. In de Franse minister raad van gistermiddag was zoveel werk aan de winkel dat de bijeen komst viereneenhalf uur heeft ge duurd. Men begon te vergaderen om drie uur en pas om half acht moch ten de ministers naar huis. Inmiddels stonden honderden journalisten in een loodzware hitte te wachten op de komst van de minister van Voorlich ting, die het aangekondigde com muniqué zou voorlezen. Het communiqué vermeldt natuurlijk niets over de houding van de ministers maar laat alleen De Gaulle aan het woord. Van zijn beruchte uitroep in Canada (Van onze correspondent) JERUZALEM. De bezetting van de Gazastrook en de Sinaï heeft een abrupt einde gemaakt aan de opleiding van re- cruten voor het zogenaamde Palestijnse bevrijdingsleger, die daar geconcentreerd was. De training wordt echter voortgezet in Algerije. De uit Franse bron in Jeruzalem ont vangen berichten wijzen erop, dat kolonel Boumedienne order heeft gegeven om de opleiding van Arabische vrijwilligers, die aan de „bevrijding van Palestina" willen deelnemen, te intensiveren. Ook vóór de zesdaagse oorlog bestonden in Algerije opleidingskampen voor Palestijnen, maar training op grote schaal vond in Gaza en omgeving en in de Sinaï plaats. Nu die centra verloren zijn gegaan schijnen Boumedienne en zijn Syrische bondgenoten te zijn overeengekomen om Algerije het middelpunt te maken van het „Palestijnse leger". Om in de behoefte aan officieren te voorzien doet men er nu een dringend beroep op de daar en in het buitenland studerende studenten zich als vrijwilliger op te geven. HAVANA (Reuter en AP) Presi dent Osvaldo Dorticos van Cuba heeft jp de conferentie in Havana van de or ganisatie voor soldariteit tussen de La tijns-Amerikaanse landen (OLAS) gepleit voor de vorming van één enkele en eens gezinde revolutionaire beweging in La tijns Amerika. Dorticos zei dat een speciale groet was gezonden „aan onze strijdmakker, majoor Ernesto „Che" Guevara, waar hij ook strijdt". Guevara werd tot ere president benoemd van de OLAS. De Cubaanse revolutionair heeft aan gedrongen op het uitvoeren van een se rie „Vietnams" op het westelijk half rond. Volgens sommige berichten zou hij in verschillende Latijns-Amerikaanse landen werken. „Black-Power" negerleider Carmi- chael zei, dat de oproep van Guevara voor meer Vietnams" hem van de V.S. naar Havana had gebracht. LONDEN (AFP) Bij een botsing tus sen een sneltrein en een ontspoorde goe derentrein bij Thirsk, vijftig kilometer ten noorden van Londen, zijn zeven men sen omgekomen en ongeveer 43 gewond. Dertien wagons van de sneltrein werden in elkaar gedrukt. Uren na de botsing waren de beman ningen van vijf brandweerwagens nog bezig passagiers uit de wrakstukken te bevrijden. ADVERTENTIE Want dat is smakelijk en pikant op zo 'n moment. En blikjes vlees kun je omal krijgen. „Leve het vrije Quebec" neemt hij niets terug. „Ik ben naar Canada gegaan, al dus De Gaulle, „op uitnodiging van de regering van Quebec. De afspraak was, dat ik na mijn bezoek aan de tentoon stelling van Montreal zou doorreizen naar Ottawa. In Quebec zag ik de onbeschrijf lijke geestdrift van de Frans-sprekende Canadezen voor het doel dat zij zichzelf gesteld hadden, namelijk onafhankelijk heid". „De oude leuzen van Frankrijk: vrij heid, gelijkheid, broederschap wilden ook zij in hun eigen land doorvoeren. Toen heb ik ondubbelzinnig gezegd waar het op stond, namelijk dat Frankrijk de Frans sprekende Canadezen zal steunen in hun strijd. Daarop liet de regering in Ottawa weten dat mijn woorden onaanvaardbaar waren en derhalve werd mijn reis naar Ottawa een onmogelijkheid. Ik kon niet anders doen dan naar Parijs terugkeren. Frankrijk zal belangstelling blijven tonen voor het heden en voor de toekomst van een volk, dat uit zijn midden is voortge komen en dat na eeuwen van onderdruk king trouw is gebleven aan het oude va derland. Dat wil echter niet zeggen dat Frankrijk soevereine rechten zou doen gelden op geheel Canada of op een deel ervan". Aldus de verklaring van De Gaulle die, zoals men ziet, geen poging heeft gedaan om de breuk met Canada te he len. Hij accepteert niet, dat hij zich ge mengd zou hebben in de binnenlandse politiek van een buitenlandse mogend heid, want volgens zijn begrippen is Frans-sprekend Canada een verlengstuk van Frankrijk en geen vreemd land. Er bestaat dus volgens de president geen probleem De Gaulle maar een probleem Canada. Aan de Franse pers, radio en tele visie, is van hogerhand een stille wenk gegeven om het op deze manier aan het Franse volk voor te stellen. De Franse radio en televisie en ook de particuliere reclamezender Europa één hebben zich gisteravond en vanmorgen onthouden van critiek op de rede van De Gaulle in de Franse ministerraad. Men volgt daar blijkbaar het van bovenaf ge geven parool, om het conflict met Cana da tot de kleinst mogelijke proporties te rug te brengen. „Ik heb een ahornblad voor de vlag meegebracht' (Christian Science Monitor) '!4 fe te '-.-/J, „En tenslotteleve het vrije Frankrijk!" (Christian Science Monitor) -L-.'x c MANILLA (Reuter) Het zwaar ge havende Amerikaanse vliegdekschip „For- restal", waarop het afgelopen weekeinde zeker 129 bemanningsleden omkwamen tijdens een brand, is gisteren een marine basis 120 kilometer ten noordwesten van de Philippijnse hoofdstad Manilla binnen gelopen. Het herstel van het 76.000 ton metende schip zal wellicht een jaar kunnen duren. Uit de romp van de oorlogskolos krin gelde nog rook op. Een marinewoordvoer der zei dat bij het binnenvaren van de baai opnieuw twee kleine branden waren opgelaaid, ontstaan door nog smeulende matrassen. c> De dodenlijst is nog steeds niet com pleet. Sommige zeelieden sprongen over boord om aan de vlammen te ontkomen. Ook wordt nog een aantal bemannings leden vermist die zich in de verblijven bevonden toen de brand uitbrak. Een Amerikaans hospitaalschip heeft enkele doden in Da Nang in Zuid-Vietnam aan land gebracht. De hitte tijdens de brand was zo groot dat stalen deuren in het schip waren ge smolten waardoor het vuur zich gretig verder 'n weg had kunnen vreten. De 64 gewonden worden behandeld op verschei dene Amerikaanse bases en aan boord van schepen die te hulp snelden. WASHINGTON (AFP) President Johnson heeft de stelling van Oe Thant, dat Hanoi in Vietnam een onafhankelijk heidsstrijd voert, van de hand gewezen. Het Amerikaanse staatshoofd zei dat hij zijn Vietnam-politiek ongewijzigd zal voortzetten. Hij haalde zijn schouders op bij een opmerking, dat een recent opinie-onder zoek had aangetoond dat 52 percent van de Amerikanen ontevreden is over de Vietnam-politiek en zich tegen uitbrei ding van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam keren. Johnson reageerde op de verklaring van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, die zijn diplomatieke pogingen om vredesbesprekingen over Vietnam op gang te brengen, heeft op gegeven wegens de voortdurende Ameri kaanse luchtbombardementen op Noord- Vietnam. Thant zou van mening zijn, dat er bij de regering in Hanoi geen nuttige stap pen kunnen worden gedaan, zolang deze Amerikaanse luchtaanvallen niet worden gestaakt. WASHINGTON (Reuter en AFP) Vijftig democraten in de VS hebben er bij president Johnson op aangedrongen zich het volgend jaar niet kandidaat te stellen voor herverkiezing opdat er iemand naar het presidentschap kan din gen die „de Democratische Partij weer tot een eenheid kan smeden". Er wordt critiek geuit op Johnsons buitenlandse politiek. De groep die sena tor Robert Kennedy graag als president zou zien en senator William Fulbright als vice-president, heeft de brief aan Johnson in Washington laten publiceren. Zowel Robert Kennedy als William Fulbright hebben zich van de groep ge distantieerd. LONDEN. (Reuter) Een Londense rechter heeft bepaald dat de Britse wijn handelaren die een niet-Spaanse wijn in de handel brengen als „Sherry", deze naam kunnen blijven gebruiken als zij er maar bij vermelden waar het produkt vandaan komt, dus bij voorbeeld „Zuid- afrikaanse sherry". Vier concurrerende firma's hadden be zwaar gemaakt tegen het gebruik van de naam „sherry" voor een niet uit Spanje afkomstig produkt. 1 Botsing. Twee Westduitse zweefvliegers zijn omgekomen toen hun toesstellen op een hoogte van tweehonderd meter in de omgeving van St. Moritz met elkaar in botsing kwamen en neerstortten. Arrestaties. De politie heeft in Hongkong achttien personen gearresteerd tijdens een huiszoeking in de hoofdkwartieren van drie vakbonden, waar zij wapens, documenten en luidsprekers in beslag namen. Toestemming. Lord Harewood, een neef van koningin Elizabeth van Engeland, is in de Amerikaanse staat Connecticut in het huwelijk getreden met de Austra lische Patricia Tuckwell. Lord Haie- wood, vroeg na echtscheiding van zijn eerste vrouw, Maria Donata Stein, toe stemming aan koningin Elizabeth om te mogen hertrouwen, zoals is voorge schreven in een uit 1722 daterende wet. De permissie werd vorige week ver leend. Guerrilla. Het Boliviaanse opperbevel heeft bekendgemaakt dat bij gevechten tussen regeringstroepen en guerrilla strijders in Zuidoost-Bolivia aan re geringszijde vier man zijn gesneuveld en drie gewond zijn geraakt. Uitstel. Voor de negende keer is de lan cering van de ELDO-aandrijfraket „Europa I" afgelast. De raket zou de ruimte worden ingeschoten vanaf de proefbasis in Woomera in Zuid-Austra- lië. Er woei echter een krachtige wind en daarom zag men van het schot af. Verongelukt. Een Pools ambulancevlieg tuig is in de Westpoolse stad Wroclaw verongelukt. Het toestel kwam terecht op een fabrieksterrein en vloog in brand. De piloot kwam om het leven. Kosmos-170. De Sovjet-Unie heeft de 170ste aardsatelliet gelanceerd in de Kosmos-serie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3