De wind kan niet lezen DE STERRENHEMEL IN AUGUSTUS •A. I POLLE, PELLI EN PINGO KRAMMETJE FOK igestipt ta Ons vervolgverhaal Ambtenaren willen meer vakantie en korter werken PANDA EN DE BOZE Negen maanden voor poging tot doodslag Italiaan uit trein gevallen Bejaarde man dronken gevoerd en beroofd RECHTER TIE EN HET R w iQi 1 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 6 romantisch verhaal door Richard Mason V Kleuter valt van hek PAK VERKOUDHEID SNEL EN AFDOEND AAN hele tijd vé rtellew! 1 PÏp'; I WMMM WWWIAIIIMWI 108) Peter had me in Imphal een rupee gegeven, alles wat hij bij zich had maar ik had die besteed aan siga retten in Calcutta. Ik vroeg de man even te wachten en ging het hotel in. Ik liep recht door naar Sabby's kamer. Ik klopte en luisterde; mijn hart bonsde van de haast waarmee ik de trappen was opgerend, en dat was het enige geluid dat mijn oren hoorden. Ik stond daar zwaar te hij gen door mijn droge keel. Na een poosje draaide ik de knop om, maai de deur was gesloten. Ik ging weer naar beneden en liep de eetzaal en de hall door. Iedereen keek me met nieuwsgieri ge ogen aan, ik denk vanwege het lompe, vuile verband en mijn ver fomfaaide verschijning. En ik keek naar hen, maar zag hen niet, om dat Sabby er niet was. En ze was ook niet op het terras. Ik ging naar klerk bij de receptie. „Miss Wei?" zei ik. „Jawel sir", zei hij, zijn hoofd onderdanig zijwaarts buigend. „Nu", zei ik, „is ze hier?" „Jawel sir". „Waar?" „Een ogenblik sir. Ik zal eens voor u zien. Hij begon een register na te pluizen. „Ik weet haar kamernummer wel", zei ik, „Weet u ook waar ze nu is?" „Jawel, sir. Ik zal het u zeggen". Hij bleef met zijn vinger langs de bladzijde glijden. „Miss Wei is in kamer no. 37". „Ja, dat weet ik maar waar is ze nu?" „U kunt de kamer op de eerste verdieping eens proberen. Dat is no. 37". „Jawel, jawel", zei ik „Maar daar is ze nu niet. Hebt u haar zien uit gaan?" „Jawel sir". „Hoe laat?" „Ik kan u niet helemaal volgen, sir". „Miss Wei", zei ik, „Hebt u haar vandaag zien uitgaan?" „Nee sir". „Weet u dan waar ze is?" „Ze heeft kamer no. 37". „Roep in vredesnaam de eigena res!" schreeuwde ik hem in het oor. Hij klom van zijn kruk en kwam uit het kantoortje de hall in. Hij sprak ten een bediende, alsof hij een moord beschreef, die zojuist was ge pleegd met veel gebaren en grote haast. Ook de bediende begon te ra telen en zo stonden ze samen een lang gesprek te voeren. Ik onder brak hen. „De eigenares", zei ik. „Memsa- hib Haal haar, wilt u?". „Ja sahib", zei de bediende ne hij verdween. Ik wachtte op het terras onder de zuilen. Het begon te schemeren en de lucht was zwaar en drukkend. Ik had nooit van Delhi gehouden. Ik vond het altijd een zielloze stad en ben er ook altijd met een soort van afkeer naar toe gegaan. De stad lag midden in lelijke dro ge vlakten en was niet veel gastvrij er dan de vlakten zelf. En nu begon ik er een intense hekel aan te krij gen. Ik wilde Sabby vinden en haar meenemen naar een plaats waar de hemel met milde hand zon en re gen gaf en waar een overdaad van bomen en bloemen was. Wat er ook gebeurde, ik moest haar meenemen. Sabby was een zachte bloemsem, die in Delhi alleen maar verwelken en sterven kon. De bediende kwam terug en be gon weer te ratelen tegen de klerk. „Wel?" vroeg ik. „De eigenares is uit", zei de klerk „Waar is de telefoon?" „Hier sir. U kunt deze telefoon gebruiken". Ik keek de gids na en vond het nummer van het radiostation in New Delhi. Ik draaide het nummer. Aan de andere kant ging lange tijd de bel over, totdat eindelijk een apathi sche stem zei: „Hallo". „Spreek ik met het radio-station?" vroeg ik. „Met wat?" „Met het radiostation. De studio". ..Nee daar spreekt u niet mee". Ik belde af en draaide opnieuw Weer kreeg ik dezelfde stem lichte lijk gepikeerd. Ik smeet de telefoon op de haak zonder antwoord te ge ven en ging naar de hall terug. Er zat daar een kolonel die ik al eens had gezien, toen ik Sabby op zocht. Hij las een oud nummer van de Illustrated London News. „Neemt u me niet kwalijk", zei ik. „Weet u misschien waar ik een vriendin van mij kan vinden, die hier woont miss Wei?" Hij keek me over zijn bril aan. „Wie bent u?" vroeg hij. Ik dacht: „Wat voor de duivel heeft dat ermee te maken?" maar ik zei beleefd: „Mijn naam is Quinn Ik kom juist van het front". „Dat zie ik". „Ik zoek naar die vriendin een Chinese". „Ik heb hier wel een Chinees meisje gezien, maar ik ken haar niet". „Hebt u haar vandaag gezien?" „Ik kan me niet herinneren, wan neer ik haar gezien heb. U kunt het beter aan mrs. Betterton vragen. Ik geloof dat ze een kennis van het meisje is" Hij wees naar een oudere dame aan de andere kant van het vertrek en keek weer in zijn tijdschrift. Ik stapte naar de dame en kwam met mijn vraag voor de dag. „Kunt u me alstublieft zeggen of u miss Wei kortgeleden gezien hebt?" vroeg ik. „Miss Wei? Jazeker, natuurlijk ze is naar het ziekenhuis gegaan, ziet U". „Naar het ziekenhuis?" „Ja daar is ze al een poosje". „Maar wat is er dan met haar?" O toe, weet u er iets van?" „Ik heb begrepen, dat het voor een operatie was in haar hoofd. Ik heb verder niets gehoord". „Welk ziekhuis is het?" vroeg ik. Het King George ziekenhuis. Ik ben bang dat u zich erg ongerust maakt. Als ik iets voor u kan doen. „Nee dank u", zei ik, „ik zal on middellijk naar het ziekenhuis gaan". (Wordt vervolgd.) In het begin van deze maand kan Mercurius heel vroeg in de morgen waargenomen worden. Men vindt de pla neet ongeveer een uur vóór zonsopkomst, heel laag boven de oostelijke horizon. Het is misschien niet ge makkelijk, de planeet in de schemering van de opkomen de zon met blote oog te ontwaren, maar bij heldere hemel moet het toch wel mogelijk zijn. Een hulpmiddel kan daarbij de maan zijn, die op 4 augustus precies ten noorden van Mercurius staat, op een afstand van on geveer vier schijnbare maandiameters. Venus kan in het begin van augustus nog even 's avonds waargenomen worden, maar verdwijnt dan spoedig van het toneel. Kijk dus de eerste dagen van de maand, vlak na zonsondergang, in het westen, waar de heldere planeet voor het laatst dit jaar als avondster zichtbaar is. Ook de zichtbaarheid van Mars neemt af. Deze pla neet, die zich nu in het sterrenbeeld Weegschaal bevindt, wordt geleidelijk zwakker en nadert de zon, maar omdat zij zich zo traag beweegt, blijft ze toch nog geruime tijd zichtbaar. Men kan haar waarnemen, 's avonds, in het zuidwesten, als een roodachtige betrekkelijk heldere ster. Mars gaat ongeveer twee uur na de zon onder. Jupiter staat te dicht bij de zon en is daardoor de hele maand niet waarneembaar. Saturnus is een groot deel van de nacht zichtbaar in het sterrenbeeld Vissen. De planeet komt elke dag iets vroeger op en staat bij het begin van de ochtendscheme ring ongeveer in het zuiden. In helderheid is Saturnus te vergelijken met Mars. Van 9 tot 14 augustus wordt de nachthemel opgeluis terd door een stroom meteoren of zogenoemde „vallende sterren". Deze meteoren zijn kleine lichaampjes, die zich in zwermen rond de zon bewegen. Doorkruist de aarde zulk een zwerm, dan komen de meteoren met grote snelheid in de dampkring terecht, waar zij door de \ST£ENBOK ECLIPTICA wrijvingshitte opbranden. Het lichtspoor dat zij hierbij achterlaten heet in de volksmond vallende ster. Alle meteoren van de zwerm, die deze maand zichtbaar is, schijnen uit te stralen van een punt in het sterrenbeeld Perseus, vandaar hun naam: de Perseïden. Het maximum van de Perseïden valt op 12 augustus, men kan dan wel verwachten elke minuut een val lende ster te zien. Op 12 augustus te 9 uur staat de maan in conjunctie (samenstand) met Mars, maar op dat ogenblik is de planeet niet zichtbaar, want Mars is avondster. Kijk daarom tijdens de avond van 11 en 12 augustus, men bemerkt dan hoe de maan Mars in de loop van de dag is ge passeerd. Efemeriden: Van 31 juli tot 31 augustus korten de dagen met 1 uur 57 minuten. Voor de dag beschouwt men de periode van de aan vang der schemering vóór zonsopkomst tol het einde der schemering na zons ondergang. Maan: Nieuwe maan 6 augustus te 3.48 Eerste kwartier 12 augustus te 21.44 Volle maan20 augustus te 3.27 Laatste kwartier 28 augustus te 6.35 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 augustus te 22 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag van de maand aan. De stippellijn die door de Zwaan gaat. duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak): de zon, de maan, en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. De samenwerkende centrales van over heidspersoneel hebben bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg voorstellen ingediend over de vakantiere geling voor ambtenaren. Het gaat daarbij vooral om het mini mum aantal vakantiedagen. De rijksamb tenaren hebben veertien vakantiedagen of als de minister van Binnenlandse Za ken geen gebruik maakt van de moge lijkheid een vakantiedag rond Kerstmis aan te wijzen vijftien. Een ambtenaar die drie weken vakantie aaneengesloten (drie keer vijf dagen plus de weekends) opneemt, houdt echter geen snipperdag over. De ABVA acht een aaneengesloten va kantie van drie weken met dubbel salaris alleszins gewenst. Als de vakantie wordt uitgebreid, aldus de bond, behoeft niet direct tg worden gedacht aan een even redige verhoging van de vakantietoeslag in percenten. Men zou voor de vakantie toeslag een minimum kunnen vaststellen. De centrales hebben ook een voorstel ingediend tot uitbreiding van het aantal vakantiedagen voor oudere ambtenaren. Men wil het aantal extra-dagen bij een leeftijd van 45 jaar van twee op drie brengen en bij een leeftijd van 55 jaar van vier op zes. De ambtenarenorganisaties hebben ook voorstellen ingediend voor een werktijd verkorting. De ambtenaren werken 45 uur per week, negen uur per dag. Zaterdag is in Hellaan de 31/2-jarige Erna Donker dodelijke gewond. Zij was op een ijzeren hek geklommen en daar van af gevallen. Mwrrtv noot*.** 52-9H Een 50-jarige elektro-monteur uit Am sterdam, die in het begin van dit jaar een poging had gedaan om zijn echtge note en de man bij wie zij thans inwoont, van het leven te eroven, is door de A.msterdamse rechtbank conform de eis bij verstek veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man was met zijn auto frontaal in gereden op hel driewielig motorrijtuig van zijn slachtoffer. Door naar rechts uit te wijken wist deze een frontale botsing te voorkomen, zodat hij en de meerijden de vrouw slechts enige schrammen en builen opliepen. Een 34-jarige Italiaan, wonend in En schede, is gistermiddag bij Barneveld uit de sneltrein AmersfoortApeldoorn geval len. De man werd ernstig gewond. De Ita liaan leunde tijdens het rijden tegen een buitendeur. Op een gegeven moment ging de deur open. Een vriend, die het ongeval zag gebeuren, trok aan de noodrem. De rijkspolitie heeft twee inwoners van Oude Pekela gearresteerd, die heb ben bekend de 65-jarige heer W. Strobos te hebben beroofd na hem te hebben ge dwongen driekwart liter jenever op te drinken. Donderdagavond werd de heer Strobos dood aangetroffen in zijn wonjng. Sectie zal moeten uitwijzen of hij een na tuurlijke dood is gestorven of dat hij het slachtoffer is geworden van een gedwon gen drankmisbruik. De daders, 31 en 23 jaar, hebben de portefeuille van de heer Strobos met ƒ25 geroofd Beiden zijn goede bekenden van de politie. Een van hen was een week geleden uit de gevan genis ontslagen na een straf van drie maanden. De jenever hadden zij weg genomen tijdens een bruiloftsfeest bij de buren van de heer Strobos. U kunt mij geloven of niet, you Mapple Leaf me or not, zoals de Canadezen zeggen, Canada is niet het enige land waaraan president De Gaulle een staatsbezoek denkt te brengen. Van be vriende zijde kreeg ik uit Parijs enige inlichtingen over het werkschema. Om te beginnen ligt er een telegram gereed met de volgende tekst: „De president van de Franse repu bliek beschouwt het als een grote eer de uitnodiging van de Nederlandse re gering tot het brengen van een staats bezoek aan Nederland te aanvaarden. Hij verwacht deze uitnodiging binnen 24 uur op zijn bureau". Uit de verdere gegevens blijkt dat de president, zodra de uitnodiging bin nen is zich per helikopter naar een aantal steden zal begeven, waar het bewind van Den Haag wankel mag worden geacht. In Delfzijl zal hij een krans han gen om de pijp van Maigret en er in een toespraak de aandacht op vestigen dat de Groningers de aanwijzingen van de Haagse machthebbers slikken als Groningerkoek. Hij zal in het Fries spreken en eindigen met: „La France boppe!" Leunend op de Martinitoren zal hij in Groningen spreken over de Franse grandeur en over de verkleefdheid van de Friezen aan het Hollandse bewind. Hier eindigt hij met de uitroep: „Vive le peerd van ome Loux!" Aan Drente zal hij steun voorspie gelen voor de ontwikkeling van een nog modernere apparatuur die het heelal op zijn koloniseerbaarheid moet aftasten. „Laat u niet dwingelorenl" zal hij roepen. Voor de IJsselsteden kan worden vol staan met de kreet: Vive la Peper- bussel" De mijnstreek zal worden onder mijnd met het woord „werkgelegen- heidspolitiek"De generaal schijnt hierop dagelijks te Versailles in de spiegelzaal voor de spiegel te oefenen. De Limburgse schutterij, die als be trouwbaar staat aangemerkt, zal wor den ingelijfd en bewapend met kleine kernkopjes. Na Brabant en Zeeland te hebben gebonden door het op zicht vragen van een kleurentelevisietoestel en het be stellen van een dozijn oesters, gaat de veldheer over tot actie. Hij verzamelt zijn inmiddels in het noorden, oosten en zuiden geworven vrijscharen op rijksweg 12 en stoot regelrecht door naar het hart van Den Haag. De opmars eindigt bij het kabinet van de minister-president op Plein 1813 dat wordt omgedoopt tot Place Pigaul- le. Voor het verder verloop kan worden verwezen naar het bewind van Napo leon de Eerste. Tenzij minister Luns de moed heeft terug te telegraferen dat het ogenblik voor een staatsbezoek hem minder ge schikt voorkomt. Kees Stip ADVERTENTIE U wint het met Togal en vitaminen uit verse groente. Snel verlichting: u lacht weer. Ook reumatische pijn, hoofdpijn, spit, migraine of griep overwint u met Togal tabletten. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. 32. De vuilnisauto waarop Pat O'Nozzle en Panda beland waren zette er een behoorlijke gang in en zo kwamen ze al snel buiten de stad op een landweg terecht. En toevallig was dat dezelfde weg, die Aal de Glibber en Henkie hadden genomen om met de Wara- puri-diamant te kunnen ontsnappen. „Daar heb je ze!" riep Panda opgewonden, zodra hun voertuig de beide schurken passeerde. „Dat is nog eens geluk hebben!" „Dat is briljante deductie van een meester-brein!" verbeterde de detective. Maar nu moeten we van deze auto af, anders deduceer ik, dat ze ons weer ontsnappen. Waar is de rem?" Hij begon koortsachtig in en om de laadbak te zoeken, en al spoedig vond hij een handle. „Ha!" sprak hij, het voorwerp overhalend. „Let op!" Nu dat deed Panda. Maar het enige wat hij merkte was, dat de vuilniswagen onbelemmerd doorreed, terwijl de laadbak langzaamaan in een steeds schuinere stand begon te hellen. l/l/ltDEN WE JE HET IS VEEL 76 M06IUJK OM MET EEN SLANóTE SPROEIEN. IK 6A MUM GIETER HALEN 1 ZEEROB, LUISTER NOU, HET»./ ONZIN, DE IE METHODE IS VEEL BETER MN AL MT MODERNE i 6ED06 RE66NT MAAR ZEEROB i-.w Ï5T 'Timialroifflmgjfa 1 mi ffftï t jtSmi i i J i 2. Rechter Tie rijdt naar het groepje mensen, dat zich op de kade verzameld heeft en ziet met één oogopslag dat er een lijk op de grond ligt. Een kapitein te paard, herkenbaar aan zijn vergulde, roodgepluimde helm, geeft bevelen aan een luitenant die bij het lijk is neerge knield. Twee wachters in lange maliën kolders houden de nieuwsgierigen op een afstand. De roerloze gestalte op de grond is drijfnat en alleen gekleed in een man tel met lange mouiven. Slierten haar plakken tegen zijn voor hoofd, kennelijk heeft hij in de rivier gelegen. Zijn armen en benen vertonen de sporen van martelingen. Rechter Tie hoort een van de omstanders mompelen: „Het is Tai Min, de kassier van de Ijs vogel Herberg. Kijk, daar heb je de her bergier zelf ook." Terwijl de Rechter af stijgt, ziet hij een lange, slungelachtige man, die zich naar voren dringt. De lui tenant is intussen opgestaan. Hij houdt een plat pakje omhoog, dat hij uit de mouw van het slachtoffer heeft gehaald. De lange man begint luid misbaar te ma ken als hij het pakje ziet. Hij roept: „Dat moet mijn zilver zijn! Ik heb altijd wel geweten dat ik Tai Min niet vertrouwen kon. Hij is er met mijn geld vandoor gegaan!" Naast de lange man ziet Rech ter Tie een mooi jong meisje, dat er hevig ontdaan uitziet. Zou zij ook thuishoren in de Ijsvogel Herberg? vraagt hij zich af. Was ze misschien intiem bevriend met de kassier? 896. De politieman vond, dat Bram na alle ondervonden narigheid wel een be loning had verdiend. Onze zeeman mocht één van de gouden bollen uitzoeken als vergoeding voor de vrachtprijs, die zijn neus voorbij was gegaan. Natuurlijk werd dat op de Kokanje ge vierd met gebakjes, priklimonade en ro ze rietjes. „Geld genoegggggg", kraste Tutu. „Daar kunnen we weer van alles mee doen", zei Karo verheugd „We zouden zelfs weer eens naar die waarzegster kunnen gaan, Bram. Het goede schip Kokanje slingerde be vreesd. Nooit en nooit en nooit meer", zei Bram beslist. „Voortaan zal ik wel afwachten, wat de toekomst me brengtdie ene keer was meer dan voldoende". En hij wreef pijnlijk over zijn hoofd terwijl zijn vrienden in hun kaasvuistjes lachten. EINDE VAN DIT VERHAAL.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6