Mozart mode van Saint*Laurent Haar voor de a Marijke wil je een stuk kaas uit het vuistje S Rolling Stones behoeven niet te zitten wegens marihuanabezit S3 B ^hvw wvvzaaoA Keith Richard vrijgesproken Jortgens Phil ippe la Chapelle vandaag 85 jaar DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 7 Navolgbar© vondsten MODE UIT INDIA DUUR IN PARIJS VOEDZAAM MAK^ -a ta M A V» M M C 5 Ar Zes verkeersslachtoffers op de beeldbuis Belg F. Glausse overleden Prijs voor Han van Wessum Marg. Kennedy overleden VVV-Haarlem verkoopt ook kaartjes voor Den Haag, Amsterdam en Delft Aziatische miniaturen in het Delftse Prinsenhof De radio geeft woensdag T elevisieprogramma's Ensemble met Ondine in het Openluchttheater van Bloemendaal (Van onze moderedactrice) PARIJS. De nauwelijks der tigjarige couturier Yves Saint- Laurent, die als opvolger van Christian Dior mislukte, maar die daarop met financiële steun van het kosmetische concern Helena Rubinstein een eigen modehuis be gon, blijkt nu toch wel tot 's we relds grootste modevirtuozen te behoren. Het was Laurent de man van de marinelook, de blauwe blazers met koperen knopen en de goudmetalen schakelcentuurs, die nu gekopieerd en wel in vrijwel ieder warenhuis te koop zijn die gisteren de tweede Parijse mode- week opende. Hij deed dat met zijn alom bekende safarimantelpakjes. Nu niet van khaki maar van chocoladebruine wollen stof. En daarnaast zorgde Saint-Laurent voor iets heel bijzonders: een Mozart- mode, waarvan ik nu al voorzie dat die voor Kerstmis tot in alle waren huizen zal zijn doorgedrongen. De zwarte fluwelen pakjes en ensembles, die de vorige week al bij de diverse couturiers waren te zien, waren ook bij Saint-Laurent vertegenwoordigd. Hij wist aan die creaties echter een zeer consequente stijl te geven. Een lijn die deze winter als de Mozartmode onge twijfeld furore maakt. Het meest frap pante model uit deze serie was een ensemble bestaande uit een witte kan ten blouse, een vrij lang getailleerd zwart fluwelen jasje, een zwarte flu welen kuitbroek, zijden slobkousen en zwarte lakschoenen met zilveren gesp. De kuitbroek verwisselde Yves Saint Zwart fluwelen kuitbroekpak. Bontbaretten. 9 Opstaande kragen. Goudkleurige knopen en goud metalen schgkelcenturen. Kleuren: zwart, wit en Olym pisch blauw. Zuiver zijden sanbroekpak uit de boutiquette van mejuffrouw Gre- wal Mohanjeet in Saint-Germain- des-Pres. Laurent af en toe met iets gerende zwarte fluwelen rokken waarvan de zoom was afgezet met een smal biesje grograinlint in dezelfde kleur. Yves Saint-Laurent hield in tegen stelling tot wat men verwachtte zijn rokken zo'n drie centimeter boven de knie en die zijn daardoor met die van Ungaro en Real, de kortste van Parijs. Door Saint-Laurent's besluit om de zoom niet onder de knie te laten vallen kan Esterel, die de vorige week de „come-back" van de „new look" lan ceerde, wel helemaal inpakken. Nog nooit werd in de Franse hoofdstad een nieuw bedachte modelijn zo'n absoluut débacle. De taille hield Yves Saint-Laurent zelfs bij zijn swaggers hoog. Wat voor al zeer duidelijk tot uitdrukking kwam doordat hij zijn japonnen met bolero's combineerde, terwijl hij bij z'n avond jurken het bovenlijfje van schitterend borduurwerk met steentjes van kristal voorzag. Bij Saint-Laurent zag ik de breedste centuren van Parijs: suède exemplaren die ook als maagband dienst zouden kunnen doen. De collec tie van de couturier werd besloten met een bruidsjurk van goudbrokaat. Het lijkt hier in Parijs wel wat gênant om je in de couturehuizen samen met beroemdheden als prinses Maria Pia van Savoye, Mariene Diet rich, Franfoise Sagan, mevrouw De Gaulle en Brigitte Bardot te vergapen aan de nieuwe winter jurkjes, die op zijn minst zo'n vijfduizend gulden kos ten. Vooral als men dan nog op straat voor de Franse actie „Eten voor In dia" collecteert en de clochards ook al om een vrijwillige bijdrage voor hun losbandig bestaan komen vragen. Ik vroeg aan couturiers of ze het in deze tijd zuiver persoonlijk nog wel sociaal vinden om zich nog druk te maken over een japon van een paar ton voor een filmster. Ted Lapidus zei: „Beroemdheden in teresseren mij niet.. Ik vind het veel belangrijker om kleren te maken die geconfectioneerd binnen het bereik van iedere vrouw zijn. Ik zou best een ontwerp willen maken voor jurkjes, die ze in India op de markt zouden kun nen verkopen". Jacques Esterel zei: „Ik ben geen communist, maar je kan niet anders zeggen dan dat de Parijse modeshows de meest kapitalistische uiting van de westerse cultuur zijn. Ik houd daar niet zo van en daarom maak ik confectie". Marc Bohan van Dior zei: „Ik blijf haute-couture maken 'n voor model is het echt niet zo belangrijk wat het kost als het de confectie-industrie maa inspireert". UNGARO dankte zijn overweldi gende succes aan bovenstaande ensembles. Indische interpretatie van de Wes terse minimode. Kortom de Parijse couturiers denken meer aan de gewone vróuw dan soms wordt verondersteld. Wie schetst dan ook de verbazing, die gisteren in de Franse hoofdstad ontstond, toen een 26-jarig meisje uit Calcutta, Grewal Mohanjeet, in een boetiekje in Saint- Germain-des-Prés de meest kostbare zuivere zijden jurkjes showde. Grewal Mohanjeet, de Dior van In dia, liet zien dat zelfs een ontwikke lingsland een eigen mode heeft. Ze gaf haar eigen visie op de westerse mini- jurkjes en vond een simpele oplossing: een sari in miniformaat, een exem plaar dat de echtgenote van een Ame rikaanse automobieldirekteur ogen blikkelijk kocht en wel tegen betaling van een chèque van 2000 dollar. ADVERTENTIE N O H ca H W Cl K f M M M O M M In „Achter het nieuws" zal de VARA heden, dinsdagavond, over Hilversum I aandacht besteden aan „verkeersslacht offers". Bas Roodnat heeft gesproken met een zestal dames en heren die door een verkeersongeluk ernstig letsel hebben op gelopen en nu onder moeilijke omstan digheden door het leven moeten. Zij vertellen wat zij moeten doen voor de revalidatie en omscholing, om hun plaats in de maatschappij te heroveren. BRUSSEL (ANP) De Belgische schil der Fernand Clausse is op 68-jarige leef tijd te St. Gillis bij Brussel overleden. Clausse verwierf vooral bekendheid door portretten en dierstudies van honden en katten. Hij maakte ook films. In 1955 werd een tekenfilm van hem over de stelling van Pythagoras op het festival van Vene tië bekroond. De Nederlandse cartoonist Han van Wessum is op een internationale cartoon wedstrijd te Bordighera (Italië) onderschei den met de tweede prijs, een gouden pla quette met bas-reliëf. De eerste prijs ging naar de Joegoslaaf Zoran Jovanovic. In het juryrapport wordt Han van Wessum geprezen voor de fris heid waarmee hij bepaalde aspecten van het leven uitbeeldt. LONDEN (AFP) De Britse schrijfster Margaret Kennedy, auteur van de best seller „The constant nymph" is maandag in Adderburv, Oxfordshire, op 71-jarige leeftijd overleden. Tante Leen en Johnny Jordaan. NEDERLAND 1: Tussen zeven en acht twee programma's voor de jeugd, maar niet voor hen alleen. Ja zuster, nee zuster bleek helemaal niet zo geweldig populair bij de jeugd, maar slaat bij de ouderen geweldig aan. Vanavond de herhaling van het derde deel, waarin Gerrit bezoek krijgt van zijn opa, hetgeen een van de leukste (en meest verkochte) liedjes van dit zangspel opleverde. Een kwartiertje blijft er nog over voor Popeye the Sai- lorman, die weer een raar avontuur be leeft. Na het Journaal en Achter het Nieuws een verhaal van Simon Carmig- gelt (Kronkel) en vervolgens een afleve ring van de populaire Britse serie Z-cars. De mannen van inspecteur Barlow krij gen te maken met een gezelschap niet geheel onbemiddelde lieden, die op jacht gaan in een gebied in de buurt van Liverpool, dat gevaarlijk is door zijn ADVERTENTIE (3oud - 5^/uer - ^torloge* - jCeltum^Pleet Gr. Houlalraat 6. Haarlem. Tel. 02500-10616 (Van onze correspondent) LONDEN De aanbidsters van de Rolling Stones waren door het dolle heen toen het Londense gerechtshof gisteren Keith Richard, die in zijn woning het ro ken van marihuana zou hebben toege staan, vrijsprak. De rechtbank had hem tot twaalf maanden gevangenisstraf ver oordeelt. Een tweede lid van de „Sto nes', Mick Jagger werd wel schuldig bevonden. Maar zijn gevangenisstraf van drie maanden wegens het bezitten van vier narcotica bevattende tabletten, werd veranderd in een voorwaardelijk- ke gevangenisstraf van een jaar. zodat ook hij de gevangenis niet inhoeft. Meisjes, die zich bij tientallen al om half zeven 's morgens voor het gerechts gebouw hadden verdrongen, wierpen zich na afloop op de auto van Stones. Een hunner omhelsde Keith Richard, hoewel hij aan waterpokken lijdt en daarom niet zelf in de rechtszaal aanwe zig was geweest. Hij had de zaak bene den in een kantoortje afgewacht. De Londense hippies en „bloemenkin deren" hebben gisteravond de uitspraak van het gerechtshof gevierd met een „pray-in" in de Westminster Abdy. Zij brachten bloemen mee naar de kerk als dank voor het resultaat van het proces. Daarna begaf de kleurige en kermis achtige groep zich naar Hyde Park voor een „love-in" met andere hippies. Ook het grote publiek lijkt tevreden over de beslissing van het hof, omdat men oorspronkelijk het gevoel had, dat de Rolling Stones slachtoffers waren ge worden van de felle agitatie tegen het narcoticagegebruik, inclusief marihuana, welk laatste verdovingsmiddel onderwerp in Groot-Brittannië is van een „tegen- campagne" omdat het tamelijk onschuldig dig zou zijn. Opperrechter Lord Parker heeft giste ren in zijn uitspraak gezegd dat de Sto nes, of ze willen of niet, nu eenmaal een idool zijn van de jeugd en dat Jagger, indien hij zich nog eens aan dit vergrijp schuldig maakt, zwaarder zal worden ge straft. Jagger zei op een persconferentie dat hij in de toekomst alleen narcotica op doktersvoorschrift zal gebruiken, dat hij ze normaal niet gebruikt en dat hij nooit het gebruik ervan heeft gepropa geerd. Lord Parker was van mening, dat er onvoldoende bewijs was geleverd dat er op het veelbesproken feestje bij Richard marihuana was gerookt. De opperrechter die Mick Jagger dus niet schuldig verklaarde, vond wel dat er geen bewijs is, dat Jagger zich aan narcotica te buiten is gegaan of dat hij ermee geleurd heeft. Bovendien erken de de rechter, dat marihuana niet zo ernstig is als heroine. De VW-bureaus in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Hilversum, Haarlem en Leiden, waar de afgelopen weken theater reserveringen konden worden gemaakt voor manifestaties van het Holland Festi val, zullen voortaan ook reserveringen verzorgen voor voorstellingen in de Stads schouwburg, Carré, Nieuwe De la Mar Theater en De Kleine Komedie in Amster dam, uitvoeringen in de Kurzaal, Pavil joenstheater, Circustheater en Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waterskikam pioenschappen in Amsterdam en de Taptoe in Delft. In het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft wordt tot 18 september een ten toonstelling van Aziatische miniaturen gehouden. De tentoonstelling geeft een overzicht van de geheel verschillende manieren, waarop in Azië miniaturen zijn gemaakt en beschouwd. De expositie heeft betrek king op achtereenvolgens miniaturen van de Chinezen, Mongolen, Arabieren, Per sen, Indiërs en Tibetanen. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke muziek. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lich te orkestmuziek. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte gramm. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gramm. mu ziek. 10.10 Moderne muziek. 10.30 Gerefor meerde morgendienst. 11.00 Lichte gramm. muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gramm. muziek. 12.50 Klas sieke opera. 14.00 Lichte orkestmuziek. 14.20 Amusementsmuziek. 15.05 Klassieke muziek. 15.50 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gramm. muziek. 17.50 Overheidsvoorlichting. 18.00 Klassieke liederen en moderne muziek. 18.30 Zuid-Amerikaanse klanken. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19,30 Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte orkestmuziek. 20.15 Moderne muziek. 21.30 Nederland als havenland. 21.45 Lichte orkestmuziek. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Lichte gramm. muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen. 9.00 Moderne gramm muziek. 10.00 Lichte gramm. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Moderne muziek. 11.55 Lichte gramm. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Metropole or kest. 13.00 Nws. 13.10 Aotualiteiten en kalen der. 13.25 Cabaret. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Klassieke en moderne muziek. 14.30 Klassieke muziek. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Amateursprogramma. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazz. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 VARA-Dansorkest. 19.00 Licht orgelspel. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord. 20.45 Spreekt U maar 1 21.20 Ak koord. 22.00 Gesprek. 22.30 Nws. 22.40 Actua liteiten.22.55 Moderne muziek. 23.20 Radio Jazz Magazine., 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kalei- doscoop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02- Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op. 1.500 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Toer beurt. 17.00 Nws. 17.Q2 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 Country and Wes tern. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek.12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00Nws. 14.03 Harpmuziek. 14.20 Liederen van Hindemith. 14.30 Amusements muziek. 14.50 Lichte koorzang. 15.15 Kinder programma. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Dansmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en -filosofie. 18.50 Lichte muziek. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.30 Geva rieerde muziek. 20.00 Operette. 2100 Jazz concert. VOOR DINSDAG Nederland I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Ja zuster, nee zuster. 19.40 Tekenfilm 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Achter het nieuws. 20 45 Voordracht. 20.55 Z-Cars: 'n Ochtendje uit. 21.45 De jaren vijftig. 22.30 Journaal. Nederlandll 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Vir ginian. 21.15 Made in Japan (reportage). 22.05 Reclame. 22.10 Journaal VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 voor de jeugd. 18.45 Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Er was eens Repelsteeltje. 19.51 Stichting Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 The iron Petticoat (speelfilm). 21.50 Requiem voor een groot volk (documen taire). 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 The Bea tles. 20.25 Sportpanorama. 21.20 The wild wild West. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. In het beperkte programma van het Bloemendaalse Openluchttheater is een voorstelling opgenomen van het Toneel- en televisiegezelschap „Ensemble". Mor gen, woensdagavond, treedt het gezel schap op in „Ondine", spel van Jean Giraudoux, in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. Regisseur is Jan Retèl. „Ondine" is in maart van dit jaar in première gegaan. Kort daarop werd liet stuk in de Haarlemse Stadsschouwburg gegeven. In het voorjaar van 1939 werd het spel ten tonele gebracht; het behan delt een stof die door de Duitse romanti cus F. de la Motte Fouqué in 1811 tot een novelle verwerkt was. Het gaat om de botsing tussen de sprookjeswereld en de mensenwereld, waarbij wezens uit beide werelden het verlangen naar de andere in het hart gelegd is. Ridder Hans gaat ten gronde aan zijn ontmoeting met de nimf Ondine die door de Koning der Watergeesten naar de diepte wordt terug gehaald. Het is, anders gezegd, het onver enigbare van de ontmoeting mens-natuur: enerzijds de natuur, waarin alles compro misloos en direct is, anderzijds de mens, die, bepaald door zijn leven in een ge meenschap, niet anders kan dan met liet drassigheid. Het kost de patrouilles heel wat moeite, de heren uit hun ongemak kelijke situatie te halen. Als dat gebeurd is gaan we van Liver pool naar Hoogeveen, waar niet zo lang geleden het nieuwe culturele centrum „De Tamboer" is geopend. Hier wordt de klok een goede tien jaar teruggezet. De vijfti ger jaren liggen al weer een poosje achter ons en ze blijken in vele opzichten veel indruk te hebben gemaakt. Dat bleek bij voorbeeld uit de tentoonstelling die enke le jongelui onlangs in Amsterdam organi seerden. In het programma van vanavond wordt de muziek uit deze jaren nog eens opgediept uit de archiefdozen. Een groot aantal medewerkenden zorgt ervoor, dat stof er af geblazen wordt en de melodie tjes weer nieuw klinken. Onder hen zijn Johnny Jordaan en Tante Leen, Rocco Granata, Frits Rademacher, Bernard Drukker, Ronnie Tober en Shirley. De beide laatsten zijn eigenlijk nog te jong om zich die periode te herinneren, maar de liedjes zingen kunnen ze wel. NEDERLAND 2: Een ts programma op het tweede net. Om te beginnen een aflevering van The Virginian, getiteld: „De kinderen van het kwaad". In een gastrol zien we niemand minder dan Charles Bickford, een van de oudgedien den van Hollywood.Hij heeft een oude vete met de Virginian en dat zit zijn dochter (Joan Freeman) zo hoog, dat ze plannen maakt om wraak te nemen. Ze gaat die plannen zelfs uitvoeren, maar haar doel bereikt ze er niet mee. Inte gendeel, het gaat er zelfs op lijken, dat ze zelf in het gat tuimelt, dat ze voor de Virginian had gegraven. Haar broer probeert dan alles nog recht te trekken, door alsnog een wraakpoging te onder nemen. Die broer en zus, kinderen van het kwaad zijn het wel. Het tweede programma-onderdeel van deze avond is getiteld: Made in Japan. Het is een Britse produktie, waarin ge probeerd wordt te ontsluieren, hoe het komt, dat de Japanners zo'n geweldige industriële activiteit hebben kunnen ont wikkelen. Het was voor de oorlog zo, dat Made in Japan bepaald geen garantie was voor goede kwaliteit. Het tegendeel was zelfs waar. De Japanse imitatiezucht was berucht. Na de oorlog is dat alles ver anderd. Japanse filmcamera's, fototoe stellen, later transistorradio's, schepen en nu ook auto's hebben de wereld veroverd. Ze zijn vaak van superieure kwaliteit en toch niet duur. Hoe moet dat in de toe komst, als deze ontwikkeling zich door zet? Zal de westerse wereld, Amerika in cluis, de concurrentie uit het land van de rijzende zon de baas kunnen blijven? En zal die economische en industriële zon blijven rijzen? Het zijn vragen, die het BBC-team wil proberen te beantwoorden. Daarvoor zoekt ze in de eerste plaats de reden van de Japanse expansie.Het team komt tot opmerkelijke conclusies. De Amsterdamse acteur Philippe la Chapelle viert vandaag zijn 85ste verjaardag.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7