„Reclamesfeer is funest voor geneesmiddelen-onderzoek NKV bepleit afschaffing goedkeuringsprocedure Teveel nieuwe preparaten en teveel proeven op dieren Uitkeringen mogelijk voor werkloze ex-scholieren Omzetting van Krupp-concern gaat door Utrechtse hoogleraar P. Sorgdrager: Noorse export uitgebreid Indonesische schulden aan Engeland SCHEEPVAARTBERICHTEN Shell-BP moet stoppen in Biafra Kort economisch nieuws Geen dividend bij Northwestern hypotheekbanken Winstdeling voor werkers in grote Franse bedrijven DINSDAG 1 AUGUSTUS 196 7 8 Prestige Kennis Zekerheid „Een doorstane ziekte is meestal heilzamer dan een onderdrukte", is een van de stellingen van prol', dr. P. Sorgdrager. De Utrechtse hoogleraar in de praktische farma cie neemt in de medische weten schap een duidelijk afwijkend standpunt in. Zijn opvattingen ver klaren ook zijn medewerking aan het wereldcongres tegen de vivi sectie, dat woensdag in het Am sterdamse RAI-congrescentrum be gint. „Door een meer verantwoord gebruik van geneesmiddelen zou een zeer groot aantal experimenten op dieren overbodig worden". l olgend jaar minstens 4 loonstijging Het Nederlands Katholiek Vakver bond pleit vandaag in zijn blad „Ruim Zicht" voor een loonbeleid, dat de verantwoordelijkheid voor de af te sluiten arbeidscontracten bij werk gevers en werknemers legt. Het NKV staat op het standpunt, dat bij de onderhandelingen in bedrijfstakken en ondernemingen enerzijds moet worden uitgegaan van de algemene economische situatie en anderzijds van de toestand in de betrokken be drijfstak of onderneming. Belgische deelneming in Mexicaanse centrale Wall Street: stijging (Van onze correspondent) DEN HAAG. „In veel gevallen zijn geneesmiddelen overbodig, omdat ze geen genezing bereiken. Zoals het nu gaat" zegt de Utrechtse hoogleraar in de praktische farmacie professor dr. P. Sorgdrager, „blijft men langer patiënt van de geneesmiddelen dan van een ziekte. Men onderdrukt ziekten, maar overwint ze niet. Het lijkt er dan wel op of iemand genezen is, maar dat is veelal niet zo". Rustig zittend achter zijn bureau in de apotheek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht doet professor dr. P. Sorgdra ger (61 jaar) vrijwel onbewogen zijn ver haal. ..Als ik hoofdpijn heb, slik ik ook wel eens een asperientje maar neem je er te veel van in dan krijg je maagpijn. Door het preparaat tegen deze maagpijn ontstaat verstopping, waartegen weer een laxeermiddel moet worden gebruikt. Het ene medicijn maakt het andere op deze manier nodig." Volgens de bruingetinte, rijzige hoog leraar zou zonder dit „ontstellend ver keerde" gebruik van geneesmiddelen een zeer groot aantal dierproeven niet nodig zijn. „Ik wil het zelfs omdraaien. Door het lukraak zoeken naar nieuwe medica menten komen er veel te veel op de. markt, die in feite helemaal geen verbe tering vormen. Het is fout dat geneesmid delen in de reclamesector zijn getrokken' „Al die „als nieuw" aangekondigde middelen zijn in overgrote meerderheid „prestige-preparaten". Als een fabriek wat „nieuws" brengt, gebruiken de men sen het, want het heet nieuw. De concur rent ziet zijn omzet dalen, en komt op zijn beurt met wat anders. Maar men heeft er alleen mee bereikt dat de innemers door dit overmatig gebruik resisent worden. Ze reageren er niet meer op, en zo raak je in een cirkel waarin steeds „iets nieuws" wordt gebracht, en steeds meer genees middelen worden ingenomen. Bovendien heb je tegen de bijwerkingen allerlei pre paraten nodig, die niets meer met de soms alleen maar vermeende ziekte hebben uit te staan". Maar die concurrentie verschaft ons toch geneesmiddelen, waar we anders nog jaren op zouden moeten wachten? Professor Sorgdrager: Uitgangspunt voor mij is, dat het grootste deel van de onderzoekmethode helemaal niet is ge richt op het vinden van nieuwe genees middelen. Mijn collega's uit de industrië le laboratoria ontkennen dit, maar de minderheid heeft niet altijd ongelijk ge had. Al die experimenten op dieren ge tuigen van een gemis aan respect voor het leven, als het alleen maar om een ander geneesmiddel gaat." U heeft het grootste deel van uw kennis ook aan de dierproeven te danken: De hoogleraar pacifist, vegetariër, niet-roker, enzovoorts, zij het niet prin cipieel ontkent dit niet. „Daardoor kan ik er ook over oordelen dat veel dierproe ven niet verantwoord zijn. Vooral voor geneesmiddelen die wel een goede wer king hebben kan men het zonder proeven op dieren stellen. Dat laatste ligt zeer individueel." „Ik misken niet de vooruitgang die we eraan te danken hebben, maar zo vaak is het geen werkelijke vooruitgang. Het verschil met mijn collega's is, dat ik de grens tussen dierproef-ja en dierproef- neen veel verder leg. U mag van mij ge rust een vlieg tegen zijn zin doodslaan. En als er werkelijk geen keuze is, kan men niet buiten het gevestigde onderzoeksys teem. In een samenleving ben je aan be paalde ontwikkelingen gebonden." De steun van professor Sorgdrager aan de vivisectiebestrijders gaat niet verder dan sympathie voor hun streven. „Hun sentimentele argumenten staan mij te gen. „Ik laat liever de feiten spreken' Wilt u er een paar noemen? De professor pakt een boek en laat een serie foto's zien met tarweplantjes, die op hetzelfde tijdstip zijn geplant. „Om aan te tonen in welke verdunning onge bluste kalk de beste werking heeft hoef je maar naar de groei kijken, mits je er een verantwoord aantal onderzoekt. Deze proeven zijn net zo betrouwbaar als op dieren. Waarom dan een onnodige dier proef? Mijn collega's noemen het my stiek". Je kunt aan een plantje niet vragen of het pijn heeft! Professor Sorgdrager: „Dat zeggen mijn collega's ook, maar een dier reageert ook niet altijd hetzelfde als een mens". De reactie van een dier zal toch meer zekerheid geven over de werking dan een simpele plant? Met dezelfde onverstoorbaarheid die hem het hele gesprek heeft gekenmerkt, zegt de Utrechtse hoogleraar: „Ik keur niet elke dierproef af, maar wel de on nodige en die waarvoor een andere me thode bruikbaar is. Ik ben er van over tuigd, dat men het in de toekomst hele maal zonder experimenten met dieren kan stel. De cel- en weefselcultures ik noem maar een voorbeeld zijn net zo betrouwbaar en veel goedkoper". „Er moet eerst maar eens worden vastgesteld welke geneesmiddelen werke lijk werking hebben. Die lijst zou veel kor ter zijn dan de tegenwoordige. Het aantal vivisectieproeven gelijk ook". BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam luiden Engelse pond 9.9910.09; Amerikaanse dollar 3.571/!3.61'/i; Canadese dollar 3.32—3.37: Franse franc (100) 73.25—73.75; Belgische frank (100) 7.19—7.24; Duitse mark (100) 89.65—90.50; Zweedse kroon (100 69.40—70.40; Zwitserse franc (100) 83.15—83.65; Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00; Deense kroon (100) 51.5052.40; Noorse kroon (100 49.90—50.90; Oostenrijkse schilling (100) 13.9414.04; Portugese escudo (100) 12.5012.65 en Spaanse peseta (100, grote coup.) 5.976.12. PARIJS (Reuter) Ondanks een da ling van het groeitempo van de wereld handel is Noorwegen er in het afgelopen jaar in geslaagd zijn uitvoer geleidelijk uit te breiden, aldus meldt een econo misch overzicht over Noorwegen van de organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling. Dit heeft er toe geleid, dat Noorwegen in staat was zijn aandeel in de wereldhandel te vergroten. De Noorse export is vooral gestegen naar de ledenlanden van de Europese Vrij handels Associatie, waarin het Noorse marktaandeel is gestegen van 2,64 pet. in 1965 tot 2,76 pet in 1966. De Indonesische minister van Buiten landse zaken, Adam Malik, en de Britse ambassadeur in Indonesië, Horace Phil lips, hebben een overeenkomst onderte kend over een nieuwe regeling voor han delsschulden, die naar werd gezegd 16 miljoen dollar bedragen. Zij was het gevolg van de overeenstem ming die bereikt tussen Indonesië en zijn crediteurenlanden op een vorig jaar in december gehouden bijeenkomst in Pa rijs. Abbekerk 1 ten anker rede Beyrouth. Acmaea 1 te Puerto Miranda. Acteon pass. 31 Trinidad n. Lobito. Alcor 31 v. Las Palmas n. Kaapstad. Algorab 1 te Las Palmas verw. Alkes 31 v. Kuwait n. Karachi. Aludra pass. 1 ocotra n. Kuwait. Ammon 31 v. Porto Cabello n. Savannah. Annenkerk 1 te Dakar verw. Area 31 te Belem. Archimedes 1 te Iquique. Argos 1 te Istanbul. Banda 31 te New Orleans verw. Batu 1 te Beira verw. Bintang pass. 31 Bermudas n. New York. n. Im- Een afgesloten arbeidscontract, aldus „Ruim Zicht", zou geen goedkeuring moe ten behoeven, maar zou wel moeten wor den aangemeld. Binnen een termijn van drie weken zou de regering dan eventueel overwegende bezwaren kunnen laten ho ren. Als partijen er dan binnen een nieuwe termijn van drie weken niet in slagen de c.a.o. aan te passen kan de minister van Sociale Zaken de overeenkomst eventueel onverbindend, dus niet van toepassing verklaren. Anderzijds zou de c.a.o. na drie weken automatisch in werking kun nen treden als er van de kant van de regering geen bezwaren komen. Wie deze zomer van school gekomen is en er niet in is geslaagd, werk te vin den, kan in het algemeen per 1 oktober in aanmerking komen voor een eventuele uitkering krachtens de algemene bij standswet. Dit deelt het bureau voorlichting en perszaken van het Nederlands Katholiek Vakverbond mee. De regeling voor werkloze werknemers is namelijk ook bedoeld voor hen, die nog nooit in loondienst zijn geweest. Ouders ontvangen voor schoolgaande kinderen dubbele kinderbijslag, terwijl voor hen bovendien dubbele kinderaftrek voor de belastingen geldt (de kinderbij slag wordt per kwartaal uitgekeerd, de 1 AUGUSTUS kinderaftrek wordt per kalenderjaar be rekend). Het is dan ook niet de bedoeling, dat jongeren die tot 1 oktober nog onder deze regeling vallen via de bijstandswet uit de algemene middelen worden onderhou den, terwijl hun vaders voor hun onder houd ook geld ontvangen uit de algemene middelen. Anders ligt de zaak, als de scholier er ondanks herhaalde pogingen niet in slaagt een werkkring te vinden, terwijl dat ook het Gewestelijk Arbeidsbureau niet lukt. Pas als het zoeken naar werk een rede lijke periode in beslag heeft genomen en als de vader geen bijslag of aftrek meer ontvangt, kan een beroep worden gedaan op de tijdelijke rijksgroepsregeling werk loze werknemers. Aldus het N.K.V Met betrekking tot de komende onder handelingen zegt „Ruim Zicht": „De voor' zitter van het Centraal Sociaal Werkge. versverbond, ir. J. Bosma, die vorig jaar het plan van de vakcentralen tot invoe ring van spaarloon radicaal afwees en vond, dat de vakbeweging haar actie veel beter kon richten op de bedrijfspensioe- nen, krijgt zij het een jaar later zijn zin." De vakbeweging zal namelijk in het komende loonoverleg bijzonder veel aan dacht besteden aan verbetering van de bedrijfspensioenen. Het NKV meent, dat de huidige econo mische toestand een malaise-stemming niet rechtvaardigt. „Een kleine inzinking is iets heel anders dan een economische crisis", aldus „Ruim Zicht". Het verbond stelt dat het mogelijk moet zijn om met een krachtige aanpak de werkloosheid snel tot een verantwoord niveau terug te dringen. Als de regering zegt dat er voor stimulerende maatregelen geen geld is, doet zich volgens het NKV de vraag voor, of zij de prioriteiten wel juist stelt. Sti mulering van de bedrijvigheid dient thans een van de allerbelangrijkste doel einden van de regeringspolitiek te zijn. Het NKV voegt hieraan toe dat het ge voel voor de nuchtere werkelijkheid aan de kant van de vakbeweging wordt gede monstreerd door de matiging die in de directe looneisen zal worden betracht. Zo als bekend zijn de vakcentrales bereid op centraal niveau afspraken te maken over een beperking van de directe loonstijgin gen in 1968. r,-Iu.„werkgeverskringen- aldus ..Ruim Zicht gaat men er kennelijk vanuit dat de totale loonsverhogingen niet meer mo gen bedragen dan de stijging van de ar- dfddsProduktiviteit (3,5 a 4 percent). Het t:., noemt dit een volkomen onwerke lijk standpunt. Als de prijzen volgend jaar met vier percent stijgen, zullen de di- recte loonsverhogingen deze stijging vol- gens het NKV op zijn minst moeten compenseren. STAD MEXICO (AP) Het Belgische consortium Sybetra zal honderd miljoen peso investeren in de bouw van een ther- mo-elektrische centrale in de grensstad Tijuana. Prins Felix de Bar, vertegenwoordiger van Sybetra in Mexico, heeft verklaard, dat Sybetra zal samenwerken met de Mexicaanse regering en particuliere be drijven voor de bouw van de centrale, die in 1968 gereed moet zijn. Het consortium heeft tevens plannen voor investeringen in chemische en petro chemische industrieën in Mexico. al Boissevain 2 te Mauritius verw. Caltex Delfzijl 31 ten anker Humber mingham. Caltex Leiden 31 te Lourenco Marques. Caltex Rotterdam 31 v. Kopenhagen n. Norre- sundby. Chiron pass. 31 Gouadeloupe n. Curasao. Congokust 31 ten anker rede Lagos. Crania 31 te Curasao. Dahomey kust 31 v. Novoredondo n. Porto Alexandre. Delft 31 v. Santa Marta n. Cartagena. Dordrecht 2 te Quebec verw. Dorestad 1 v. Thameshaven n. Killingholme. Dosina 30 v. Banias n. Rotterdam. Eos pass. 31 Malta n. Europa. Forest Lake 31 v. Rastanura n. Freetown. Gabonkust 31 te Freetown. Geeststar 31 t.h.v. Azoren n. Barbados. Graveland pass. 31 Quessant n. Las Palmas. Grebbedijk 1 te Bremen. Gulf Hansa 31 ten anker rede Mena al Ahmadi. Hathor 31 v. Port of Spain n. La Guaira. Holsworthy Beacon 1 te Hongkong. Jason 1 te New York. Kamperdijk 1 te Mobile. Karimata 1 te Ozamis. Karimun pass. 1 Sabang n. Singapore. Kelletia 31 te Rouaan. Kermia 1 te Bombay verw. Kieldrecht pass. 1 Kaap Nao n. Antwerpen. Kinderdijk 31 te Miami. Laertes 31 v. Durban n. Las Palmas. Langkoeas 1 te Las Palmas. Liberiakust 1 te Lome. Lycaon 1 te Sandakan. Marathon pass. 31 Finisterre n. Hamburg. Marne Lloyd 31 v. Assab n. Singapore. Maron pass. 31 Noord van Dominicaanse Repu bliek n. Mobile. Mercurius 31 v. Kingston n. Antwerpen. Mississippi Lloyd 31 ten anker rede Mena Ahmadi. Naess Courier pass. 31 Durban n. Cork. Nestor pass. 31 Kreta n. Famagusta. Nijkerk 1 v. Tanga n. Mombasa. Palamedes 31 te St. Maarten. Parkhaven 31 te Santos. Parthenon 1 te Paranam. Pres. William V. S. Tubman 31 te Corpus Christi. Prinses Maria 31 v. Detroit n. Milwaukee. Prins Johan Willem Friso 1 te Beyrouth. Purmerend 31 v. Karachi n. Mena. Radja 31 v. Marseille n. Antwerpen. Rempang 31 te Balboa. Sarpedon 31 v. Nassau n. Porto Limon. Schelde Lloyd 31 t.h.v. Gibraltar n. Rotter dam. Socrates 31 te Antwerpen. Stad Maastricht 1 te Thessaloniki. Statendam 31 v. Geiranger n. Andalsnes. Straat Colombo 2 te Melbourne verw. Straat Franklin 31 te Durban. Straat Le Maire 1 te Auckland verw. Straat Mozambique 1 te Lagos verw. Straat Singapore 1 te Lourenco Marques. Straat Torres 31 te Kaapstad. Straat Towa 2 te Dakar verw. Tjiluwah 1 te Brisbane verw. Togokust 31 te Antwerpen. Vasum 2 te Bombay verw. Viana 1 te Punta Cardon verw. Vivipara pass. 31 Straat Ormoesz n. Buenos Aires. Waterland 31 v. Tenerife n. Hamburg. ENOEGOE (AFP) In Enoegoe, de hoofdstad van de van Nigeria afgeschei den staat Biafra, is bevestigd dat Shell- BP opdracht heeft gekregen de werk zaamheden in het gebied te staken. De regering van luitenant-kolonel Ojoekwo heeft voorts besloten bij wijze van bescherming het toezicht over de in stallaties en de bezittingen van de maat schappij op zich te nemen. Zij heeft de verzekering gegeven dat het personeel en alle bezittingen van de maatschappij in veiligheid zijn. Ook hoopt zij dat de maatschappij de wetten en voorschriften van Biafra zal eerbiedigen en vrijgeleiden zal verstrek ken aan alle buitenlandse personeelsleden die het land willen verlaten. Dr. J. F. van Moorsel is in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens afgetreden als lid van de raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited, waarvan hij sinds 1953 deel heeft uitgemaakt. BONN (DPA) Een woordvoerder van het Krupp-concern heeft gezegd dat de dood van Alfried Krupp niets ver andert aan de bestaande plannen om het familiebedrijf in een commanditaire ven nootschap om te zetten. Deze wijziging, die eind 1968 moet zijn voltooid, is dit voorjaar met een bank- consortium overeengekomen. Zij houdt verband met garanties tot een bedrag van 450 miljoen D-mark, verleend door de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Begin van dit jaar bedroegen de schulden van het Krupp-concern meer dan drie mil jard D-mark. Op grond van een besluit van Alfried Krupp wordt het totale be zit in een Friedrich-Krupp-stichting on dergebracht. Erfgenaam Arndt heeft van zijn aanspraken op het concern afstand gedaan. Het is niet zeker of de familienaam zal blijven bestaan. De twee nog levende broers Berthold en Harald dragen, even als zoon Arndt de naam „Von Bohlen und Halbach". Keizer Wilhelm de twee de gaf voor de eerste wereldoorlog de ambassaderaad Gustav von Bohlen und Halbach. die in 1906 de enig-erfgename Bertha Krupp huwde, toestemming de naam van zijn vrouw te voeren. Od grond van een besluit van Alfried Krupp mag alleen de erfgenaam van het con cern de naam Krupp dragen. Aangezien de winst- en verliesrekening over het per 30 juni 1966 geëindigde boekjaar van de Northwestern and Pa cific Hypotheekbank n.v. en haar zus- tervennootschap de Tweede Northwes tern and Pacific Hypotheekbank n.v., blijkens het verslag, geen saldi aange ven, zal over dit boekjaar geen dividend worden uitgekeerd (v.j. resp. negen en acht percent). Na afloop van het verslagjaar is de ontwikkeling ernstig verstoord. Hierop gaat de raad van commissarissen, onder voorzitterschap van de oud-burgemee ster van Amsterdam mr. G. van Hall, in een uitvoerig rapport aan aandeel houders in. Voorgesteld wordt nu op de belangen in de Northwestern Financierings Maat schappij n.v. een afschrijving toe te pas sen van in totaal twee miljoen gulden, en in de balansen voorts voorzieningen tegen bijzondere risico's te treffen tot een gezamenlijk bedrag van één miljoen gulden. PARIJS (A.P.) Het Franse kabinet heeft zich akkoord verklaard met een decreet, waarbij de arbeiders in de grotere Franse bedrijven deel zullen hebben aan de winsten van de bedrijven. Het plan is van toepassing op alle bedrijven met meer dan honderd werknemers. Het decreet valt onder de speciale vol machten van de regering op economisch en sociaal gebied die tot 31 oktober gelden. De Franse Raad van State zal worden gevraagd om een advies, voordat het de creet van kracht wordt. Het plan voorziet in het bereiken van overeenstemming tus sen bedrijf en bonden over een van de volgende mogelijkheden: het verstrekken van aandelen aan werknemers; het ver strekken van obligaties aan werknemers; het onderbrengen van aandelen in een natonaal investeringsfonds. In geen van deze gevallen kan de ar beider zijn effecten binnen vijf jaar te gelde maken. In die tijd kunnen de onder nemingen het geld besteden aan investe ring, modernisering of uitbreiding. De uit keringen aan werknemers worden be rekend na aftrek van belastingen en van rente op geïnvesteerd kapitaal. Van het restant gaat de helft naar de werknemers. VERHANDELDE FONDSEN 28/7 31/7 Totaal 388 Hoger 170 Lager 127 Gelijk 91 399 210 107 82 AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.KU. Hoogovens 98 Kon. Olie 130.80 129.50 Philips 98.80 98.70 Unilever 91 90.80 K.L.M. 340 Op het Damrak was de stemming vanmorgen opgewekt met vaste stemming voor AKU en Hoogovens. AKU liep 2.30 op tot 56.90, nadat op de voorbeurs 55.40 was gedaan. Vraag, vooral uit Duitsland, speelde een rol. Later brokkelde de koers weer enkele dubbeltjes af. Hoogovens waren gevraagd, ook na de waarschuwing van directiewege voor te groot optimisme. De koers liep drie gulden op tot 100 (500%). Philips steeg 70 cent tot 99.20. Unilever 40 cent tot 91.30 bij kalme handel. In de oliehoek bleef men afwachtend in verband met de aangekondigde kwartaalcijfers. Koninklijke Olie open de 20 cent lager op 129.80, naderhand volgde herstel. KLM 338 2), Amsterdam Rubber 65% 1), Zout en Zwa nenburg 04 en 16 onveranderd. Staatsfondsen waren een fractie hoger, Northwestern hypo theekbanken lagen gemakkelijk in de markt. Atch. Top Can. Pacific Illin. Cent N.Y. Centr Penssylvaiii South Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am_ Smelting Am! T. and T. Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison McDonn.D.C. Du. de Nem. E. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 30 29% A. Motors 14% 72% 72% Int. Harvester 40% 68% 68% Int. Nickel 101% 84 84 Int. T. and T. 10734 69% 69% Kennecott 51% 33 33 Mont.Ward 23% 43% 43% Radio Corp 52% 39% 38% Republic St. 46% 58% 57% Royal Dutch 36% 54% 54% Sears Roeb 57% 74% 74% Shell Oil 72% 52 52% Soc. Vacum 44% 34% 34% Stand. Br. 37% 48% 48% Stand. Oil N.J. 63% 34% 34% Studebaker 67 104 104% Texaco 48% 47% Un. Aircraft 74% 59% 59% Un. Corp. 11% 34% 34% Un. Fruit 51% 54% 53% Uniroyal 46 153% 152% Us. Steel 46% 129% 129% Westingh. 61% 106 108 Woolworth 31% 49% 84% Ford 53 82% 49% K.L.M. 93% 14% 40% 102% 107% 51% 24 52% 46% 36% 57% 73 43% 38 64% 68 73% 95% 11% 48 46 46% 61% 31% 51% 93% Dow Jonescijfers: industrie 904.24 (+2.71), spoorwegen 271.94 0.44), nutsbedrijven 133.34 0.45). Omzet 10.34 miljoen shares tegen 10.8 miljoen op vrijdag. ACTIEVE AANDELEN A.K.U. Deli Mij Hoogovens Philips Unilever Dort petr. Dort Petr. 7 Kon. Petr 54.70 gb 83 98.60 90.80 615 614% 130.10 56.60 83.60 99.60 81.30 614% 613 130.10 SCHEEPVAART EN LUCHTVAART H.A.L. Java-Ch. P. K.L.M. K.N.S.M. St. Mij Ned. Nievelt Goiid. Ommeren Rot. Lloyd Sch. Unie OBLIGATIES 93% 94% 185% 185 341 340 92% 91% 114% 112 115% 190% 194 153 157% 145% 145% N. '66-1 7 N. '66-2 7 N. '66 6U N. '67 6 N. '65-1 5 N. '65-2 53i N. '64-1 5 N.-'64-2 5! 4 N. '64 5 N. '58 4>4 N '59 4(4 N. '60-1 4(4 N. '60-2 4i a N. '63 4(4 N. '64 4(4 N. '59 4"i N. '60 4(1 N. '61 4H N. '63-1 414 N. '63-2 4', N. '61 4 N. '62 4 N '53 331 Ni St. '47 3(4 N. '51 3(4 N. '53 1-2 3(4 N. '56 3(4 N. '48 3(4 N. '50 1-2 3(4 N. '54 1-2 3(4 N. '35-1 3(4 N. '55-2 3(4 N. '37 3 Gr. b. '46 3 Dollar '47 3 Inv. C 3 Indië '37-a 3 Wonin. '57 6 ld. '58 '59 4% ld. '60 4% 10412 104% 100 gl 97% 1 95% 95% 91 91% 39% 89% 87% 88U 86% 80% gl 95% 87% 8412 84} i 84% 84 8412 82% 80}5« 711:. 89%gl 84% 82A 72% 73% 76% 76 82 82% 82% 89% 98% 93^ 98i*6 87 88% 104% 104% 100% gb 97% 95% 95% 91% 911*6 90 Va 89 A 87% 88% 86% 86% 95,% 87% 85% 8412 84% 84% 85 82% 80% 71% 891*6 84% 82% 72% 73% 76% 76% 82% 82% 89% 98% 93% 98% 86% 88% CULTURES: Amsterd. R. H.V.A.-ra. Ver A. 1.000 '47 3(4 A. 1.000 '48 3(4 Rd '5214(4 B.N.G. '65-1 6 ld. '65-2 6 ld. '65-1 5% ld. '65-2 5(4 ld. '65 5(4 ld. '58 5(4 ld. '64 5(4 ld. '58 5 ld. '64-1 ld. '52 4(4 ld. r.s b. '52 ld. 500 '57 Exp. Fin. Exp. Fin. Gron. Ind.'52 M. C. '571-3 N. B. '65 5(4 Nt. I b.'65 5(4 N. I.b. 4(4 Alb. H. '55 4 Ami. B. 5 Bijenk. 6 Co-op N. o. B Co-op R. N.Gasun 534 Philips Philips '48 3(4 Philips '49 3(4 Pgem '57 ld. '52 4(4 Pegus 2 '57 6 PGEM 6 PGEM 414 115% 6' 116% 87% 87% 94% 94% 94% 94% 9212 92% 92% 92% 90% 90% 90 8934 89% 89% 90% 90% 166% 159% 159% 96% 96% b 96 b 91 1 91 1 95 94% b 95 95 b 88 89 99 b 104 104 96% 96% 83 83% 921*5 92 94% 96 95 b 98(4 97(4 863, 95 98(4 98 b 90 OBLIGATIES: Luchtv., spoor, pr. obligaties KLM 15 j. 5 93(4 9» KLM 20 j. 4% 92 91 N. Sp. 4% 91% 91% 73 73% 116 77% 87% 78% 78 Alkm. '56 2% Asd '33 100 id. pr.obl. 51 id.'56-1 id. '56-2 id. '56-3 id. '59 Breda '54 Dordr. '56 Eindh. '54 Enschede '54 s-Gr.h. 62-1 id. '52-2 R'dam '52-1 id. *52-2 id. '57 Utrecht '52 Z.-Holl. '57 Z.-Holl. '59 A.K.U. 4% Ams. Br. 3% Borsumij 3% V. Gelder 4% Hoogov. 5% Sch. Hon. 4% 93 78 78% 72% 76 78 89% 88% 86% 107 b 86% 86% 86% 108% 91% 93% 78 78% 72% 76 73% 89% 90% 88% 86% 86% 85% 89% 112 b 89 86% 109 91% Bank-, krediet en verzekeringswezen A. Bank N. 244 AMEV 809 Amro B. 49.70 Ass. St. R'd. 360 BOZ 302 Cultuurb. 70 Groninger I. 154 b H.B.U. C.v.a. 190% Holl. S. cert 449 Kas Ass. 112% Nat. I. B. 3% Nat.-N. cert 553 N. Crb. 174% N. Mid.bank 89.20 N. Overzee B 166% RVS cert. 493% Slavenb. Bk. 169 Ngombezi 46% 244 820 49.70 368 300 154 b 191% 449 112% 553 175 89 168 499 168% 46% Handel, industrie en diversen: Albert H 927 929 A. Hand. Mij 119 122 b A.V.I.M. Amstel Br. 373 372% Ams. Ballasl 427 427 Ams. Droogd 1051/2 106% Ams. Rijtuig 151 152 A.N.I.E.M. 68 70% A.S.W. 245 255 Beeren 10% 10% Beers 256 256 Begemann 119 120 Bensdorp 410 400 1 Bergh. en J. 216 215 Bergoss. Tap. 331 Berkel 139 139% Bemet 142 147 Blaauwhoed 90.80 90.50 Blijdensteijn 73 74 Boer (De) Dr 336% 336 Bols 187 188 Bors. Wehry 76 75% Braa't A'dam Breda Mach. 250 254 Bredero Ver. 426 425 Brocades 762 765 Biihrmann-T. 451% 451 Buttinger 230 1 230 Bijenkorf 533 525 Calvé 640 640 Carp's Garen 186 186 Centr. Suiker 390 Crane 64% 63 Curag. H. Mij 103 164% Daalderop 150 155 Dagra 206 202 Desseaux 301 300% Dikkers 128 127 Dorp Co. 104 104% Dr.-Overijs. 114 116% Drie Hoefijz. 90.80 91 D.R.U. 266 262 Duyvis 278% 277 Elsevier 279.50 285 Emba 120 ed 120 Enkes 177 178 Erdal 443 442 Excelsior 65% 68 Figee 123 b 123 b Fokker 395 399% Ford 1000 1000 Gazelle 169 167% Gelder (Van) 106 105% Gelderland-T. 390% 391 Gelderman 38% 39 Gerofabr. N.B Geveke en Co. 488 1 483 Gist- Spir. 660 655 Grasso 1241/2 125 Grinten v. d. 82 875 Grofsmederij 96 100 Gruyter Zn. 128 127 Hagemeijer 95 94.70 Halberg 62 63 't Hart Instr. 142 b Hatema 191 Havenwerken 104% 103% Heineken 554 Hensen 174% Hero 190 197 Hoek Mach. 422 428 Holec 189 193 Holl. Kattenb 68% 70% Holl. Beton 352 353 Holl. Constr. 85.10 86 Holl. Melks 287 284 Homburg 246% 249% Hoogenbosch 228 b 225 Hoogenstr. Ct Hooim. Zn! 94% 93 Indoheem 28.90 28.50 I.B.B. 154 154% Interlas 396 Internatio 293 296 Intern. G. B. 312 310 b Inventum 136% 136 Jongeneel H. 275 274 Kemo Cors. 445 1 Kempen e. B. 105 Key Hout KI. Smits 114 115 b Kiene 1.000 150% 152 Kon. Adam K. N. Papier 170 171% Kon. T. Unie 57% 57 Kon. Z. Ketj. 704 704 Korenschoof 183 280 Koudijs 111 113 K.V.T. 370 371 Kwatta Leeuw. Papier 272 b 272 b Leidsche Wol 304 301 b Lindeteves 116 121 Lijempf 174 174 Lijm G. Delft 135 138 Macintosh 425 425 b Meelfabr. 382% 384 Mees' B'wm 125 b Metaverpa 360 365 Meteoor Bet. 96 97 Misset 267 266 Mosa 200 197 Mulder-Vog. 282 284 Müller Co. 2931/a 294 Mijnb. W. 282 293 Naarden 428 Naeff Gebr. 138 138% Nedap 150% 153 N. Dagbl. U. 150 N. Dok Mij 87 88 N. Exp. P. 72 72% N. Kabelfabr. 305 290 N. Melk-Unie 213 213 N. Scheepsb. 85% 88 Nelle, Van 295 288 Netam 168 167% Nieaf 104 105 Norit 168.70 168.50 Nyma 46 45% Nijverd.-t.C. 88% 88% Oranjeboom 390 394% Ogem. 104 104 Palembang 86 Palthe 67 69 Phil, 100 6 p. Pietersen A. 93 931/2 Pont Hout 186 187 Poorter 55% 55% Reesink e Co 124 1561% Reineveld 144% 145 Riva 430 b 2571/2 Ruhaak 142 141 Rijn-Schelde 207% 2081/2 Rijsd.-Holl. Expl. Mij Sch. 35 34 Sch. Expl. '66 25 24 Schokbeton 180 Scholten Car. 265b 270 Scholten Hen. 83.50 87 Schupp. Sajet 91 91 Schuttersveld 110 112% Simon de Wit 392 392% Simons Emb. 86 87 Smit Nijmeg 190 1187% Spaarnestad' 630 630 Stokvis 84% 84% St.sp. Twent. 57% 57% Swaay, Van Synres 285 b 180 Tab. Philips 87 T.B. Marijnen 144 Technische U. 255 Texoprint 98 Thom. &Drij. 94 Thorns. V.B. 103 Tw. Kabel 360 Tw -O. H Ubbink-Davo Udenhout Unikap Unil. 1000 Unil. 100 6c pr Unil. 1000 afl. Utermiihlen 126 152 110 b 98% 65% 285 Utr. Asphaltf. 224 288 b 187 87 145 260 99 95.50 105 357 127 154 110 98% 65% 289 224 Varossieau 191% 191 Veenend. S.sp 185 185 Veneta 182 Ver. Glasf105 b 108 V.M.F. 175 175 Ver. Touwf. 156% 159 Vettewinkel 270 272 Vezelverw. 110 111% Vihamij 123 Vorst Cult M. 90 88 Vredest. Rubb 119 120 Vries (De) IJ. 99% 101 Vulcaansoord 52 54 Walvischvaart 320 320 Wereldhaven 446 Weminks B 134 131 Wessanen 538 543 Wilt.-F.-Br. 157 161 Wyers 372 372 Wijk. e Herin 67 66 Zaalberg 65% 65 Zeeuwsch C. 115 b 125 b Zwanenb.-O. 176 176 Mijnbouw en petroleum: 26.50 Alg. Exp. Mij Bill, le rubr. BilL 2e rubr. K. P. 1 k f 20 Id. 5 a 20 Maxw. P. H. Moear'a Enim. id. c. 1/10 o. a. id. 1 winstb. id. 4 winstb. O.-Borneo M. Fumess Oostzee Geld. Tr.w M. Ant. Br. Ant. Verff Elec. Mij Aru Participatie bewijzen +38 113 115 118.50 118 1515 b 1518 2470 b 2470 b 92 b 92 b 449 449 115 115 112 112 128 b 128 b A. F. 1/1 pb. 978 980 Converto 1018 1018 H.B.B. 705 705 Holland F. 463 465 Interbonds 656 656 intergas 386 384.50 Wereldenergif 276 278 Beleggingsmijen AMB 50 D.I.F. Interunie 50 Nefo 50 Robeco 50 Rolinco Unitas 50 Utilico Ver. B. '94 50 E.fonds 10 pb. Unifons Eurunion Valeurop 120 110 173 80.50 212.90 196.70 398 111.90 99.50 452 444 1042 568 140 111.50 173.50 81 212.80 96.90 890.50 12 100 452 440 1040 568 Canada G. F. Chemical F. Mass. inv. tr. Telev. E.Fd. Gevaért Mannesmann Union M. 1 a. 9% 18% 17% 11 107 570 Canada: Can. Pac. R Imperial Oil Inl. Natur. G. Int. Nickel Shell O. C. 72% 66% 111*6 109 29% 9 n 18% 17% HA 107 590 72% 66% Hi". 109% 29% Verenigde Staten: A C.F.I. Am. ENKA Am. Motors Am. Radiator Am. Smelting Am. T T Anaconda Atch. Top. Bethl. St. Chadb. Goth. Chesasp.O. Chrysler Cities Serv Cor Gas Curt. Wribht Dougl. Airer. Du Pont Nem Ford Motor Gen. Electr. Gen. Mot. Greyhound Int. Busin M. Int. Flav. a. F. Jones Laughl. Kenn. Copp. Montgom. W. Nat. Can. Nat. Dairy P. Nat. Steel Penn. R. Philips P. Prot. and G Radio C. o. A. Rep. Steel Shell Oil Southern Cy. Southern Pac. Standard Br. Stand. O. N. J. Studebaker-P Sunr M. C. O. Texas Instr. Tide Water Un. Pac. Rail Un. St. Steel West. Ban C. Westingh. E. Wils. and Co Woolworth Prolongatie 55% 30% 14% 26% 74% 50% 49% 30% 34 5% 481 55% 27 27% 95 158 53% 306 84 25% 510 56% 51% 24% 54 30% 1311 27% 74% 53% 49% 30% 34% 5% 67% 48% 55% 26% 28% 92% 157% 53 107% 85 25% 515 56% 65 51% 24% 39 49% 69% 95% 52% 45% 72 25% 32% 35% 65 65% 36% 122% 85% 43% 46% 30% 61% 99% 31% 5 39% 51 b 69% 65 96% 52% 46 72% 25% 32% 37% 65 66% 36% 123% 87% 4218 46% 30% 61 105 31 f

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8