Verkerk verzorgde enthousiast I training van softbalselectie Cees Groot wil gaan spelen voor Zaandijk Wereldrecord van Catie Ball op de 100 meter schoolslag Spanning in competitie softbal tot op laatste wedstrijddag Portisch liet zich niet meer verrassen in IBM-toernooi Dolman bekende gebruik doping ÊBË Docter beste zeiler in soloklasse Amateurdravers op Hilversumse baan Telstar vanavond tegen militairen m Harm Wiersma naar Rusland Pakistan goed in testmatch HAARLEM-D.W.S. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967 9 Okker versloeg Fichtel in Duitse kampioenschappen Jürgen Traub vestigde rolschaatsenrecord Wienese naar Noord- Amerika en Mexico (Van onze sportredactie) Kees Verkerk ontmoette na een training op het CIOS, waar de schaatskernploeg wekelijks bijeen komt onder leiding van Holle boom, Gé Hoogenbos. Hun gesprek leidde tot een uitnodiging aan Verkerk voor het geven van een conditietraining aan de Neder landse softbalformatie. De uitno diging werd geaccepteerd. Daar om stonden Hoogenbos en Herman Beidschat, die de softbalsters al vanaf februari voorbereidden op een reis naar de Verenigde Staten, gisteravond op het Pim Muiier- sportpark terzijde om Verkerk de vrye hand te laten bij een condi tietraining. Na een middag de gast te zijn geweest van Hoogenbos, werkte de schaatser 's avonds met plezier aan de conditie van de softbalspeelsters, die 11 augustus naar de Verenigde Staten vertrek ken en 27 augustus terugkeren. Kees Verkerk, druk filmend tijdens de activiteiten van Beidschat en Hoo genbos, draaide bovendien na de trai ning in Zomerzorg in Bloemendaal nog enige films over zijn belevenissen in het buitenland voor de zestien uit verkoren softbalsters. „Ik heb het bij zonder graag gedaan. Al ging het me zelf wat moeilijk af, omdat ik gisteren (zondag) een enkel verstuikte. Dat gebeurde bij en voetbaltraining, die ik in Puttershoek geef. Maar ik heb hem flink ingesnoerd en zo ging het toch nog wel"- De softbalselectie is overigens al van februari druk in de weer voor de tournee naar Amerika. De laatste zes weken wordt drie maal in de week getraind. „Al zouden we ze iedere dag willen laten komen", meent softbal- bondvoorzitter W. Oosterhof, „dan nog gouden jze» raz^yd erjHfqp&i|^t'--bjij-^en". Hij begeleidt de ploeg naar Amerika evenals zijn medebestuursleden mej. Bosch, de heer De Ruyter en coach Hoogenbos. De reis heeft de softbal- bond een begroting opgeleverd van ƒ31.000 Zelf bracht de kleine organi satie 8.000 bijeen, De NSF steunde met ƒ6.000 en de rest kwam (of moet voor een klein deel nog komen) van sponsors. De speelsters zelf betalen ieder 350,voor hun tournee en zorgden zelf bovendien voor unifor me kleding. „We kunnen dit natuurlijk niet ieder jaar doen. Maar wij zijn hier nu eenmaal uitgekeken. De ploegen van dames van Amerikaanse militairen in Duitsland zijn niet sterk genoeg meer. Er moest iets gebeuren wat een sti mulans kon zijn. En aan de weg tim meren kan ook geen kwaad", oordeelt voorzitter Oosterhof- „We zijn natuur lijk kansloos, maar we hebben er hier alles aan gedaan. Als ze nu maar te rugkomen met kennis, dan werkt deze tournee positief uit", oordeelt coach Hoogenbos. v>> Op de Loosdrechtse plassen zijn maan dag onder redelijke weersomstandigheden de zeilwedstrijden in de Hollandweek I voortgezet. Slechts enkele zeilers slaagden erin onmiddellijk al de hoofdprijzen voor zich op te eisen. In de Valkenklasse heeft Rolf von den Baumen met drie eerste plaatsen onbetwist de leiding van het al gemeen klassement, evenals Vrolijk in de Sternklasse. In de Schakelklasse was het de zeiler Kruit, die met een score van 1-6-1-1 als sterkste stuurman uit de bus kwam en in de Soloklasse was het Docter, van de watersportvereniging Aalsmeer, die met een score van 5-2-3-1 de hoofdprijs voor zich opeiste. In de FD's zeilde Fred Im- hoff na de eerste rakken nog op de derde plaats achter Eekels en Ton Herkei, maar in het eerste grote Spinakerrak sloeg hij zijn slag. Hij werd eerste. De overige resultaten: Hornet: 1. Mul ler. Vrijheid: 1. Slijper. Finnjollen: 1. De Jong. Pampussen: 1. Labouchere. 16m2: 1. Bisschop. Vaurien: 1 .Bock (Zwits). Op de eerste dag van de internationale Duitse tenniskampioenschapptn op de Rothenbaum banen in Hamburg zijn maandag geen schokkende dingen ge beurd. Alle geplaatste spelers kwamen zonder al te grote inspanningen een ronde verder. Tom Okker, die een bye had in de eerste ronde, had weinig moeite met Karl Fichtel: 6-1, 6-3, 6-2. (Van onze paardesportmedewerker) Voor de derde achtereenvolgende maal blijft vanavond in Hilversum het programma be perkt tot zeven draverijen. De amateurs ver vullen deze keer de hoofdrol in een inter nationaal nummer met 15 paarden van de grote klasse. Amateurkampioenschap IV: 1. Crack Hollan- dia; 2. Lively Rodney; 3. Columbus; outsider: Bravour S. De met bijna tienduizend gulden aan prij zen begiftigde klassieke Clingendaal-ren voor tweejarige volbloeds brengt de top van deze uitstekende generatie aan de start, o.a. Myzen, die kort geleden nog in Frankrijk een ren liep. De hengst draagt nu het topgewicht van 60 kg, hetgeen tegen zijn niet veel mindere concur renten wel eens te zwaar kon zijn. Overigens een zeer verheugend teken voor de rensport dat deze jongste lichting zo groot en van zulk een goede kwaliteit is, dat naar rennen niets onder doen voor die van de oudere paarden. De tips voor de koersen op DUINDIGT, morgenmiddag: DRAVER IJ EN 1. Mentor-prijs: 1. Carel Bond W.; 2. Eva- liene; 3. Donar Scotch; outsider:- Freya Hol- landia. 2. Messenger-prijs: 1. Famous Mac; 2. Fury Hollandia; 3. Favera; outsider: Flicka v. d. Lente. 3. Nutina-prijs: 1. C. Damascus B.; 2. Esme- raud; 3. Double's Dochter; outsider: Arizona. 5. T rota way-prijs: 1. Gezina; 2. Go Away Gerda; 3. Gea Alkestis VE; outsider: Gruno van Amstel. 6. Martin-prijs: 1. Cyrano Silk; 2. Little Miss Mitzie; 3. Anne Emilie; outsider: CH. van Rood en Noot. 7. Mirka-prijs: 1. Fantasie; 2. Flossie; 3. Euse- bio; outsider: Dauphine. 8. Neuville-prijs: 1. Alma Axkit; 2. Buermann B.; 3. Cash Six; outsider: Dirk de V. 10. Newbold-prijs: 1. Elfine; 2. Ethel Volann; 3. Enigste; outsider: Fuschia. RENNEN 4. Clingendaal-ren: 1. Myzen; 2. Double Douth; 3. Pixicata. 9. Perseus-prijs: 1. Cambronne; 2. Just in Time S.; 3. Quelle Musique; outsider: R. E. Siemens (Paladijn, Solpa). De 24-jarige duitser Jürgen Traub ver beterde in Inzeil het wereldrecord rol schaatsen over 500 meter met een tijd van 8.26.1. Het oude record stond op naam van zijn Landgenoot Helmut Rippel met 8.39.9. De Duitser Günter Traub verbeter de zondag in Inzeil het wereldrecord rol schaatsen over 1000 meter en bracht het op 1.29.8 Traub was recordhouder met 1.31.5. ADVERTENTIE WOENSDAGAVOND 2 AUGUSTUS, AANVANG 7 UUR: Seizoenkaarten zijn van 's middags half vijf af verkrijgbaar bij de kassa's op het terrein aan de Jan Gijzenvaart. (Van onze softbalmedewerker) De laatste competitiedag, zondag zes augustus, zal in de hoofdklasse softbal de beslissing zowel voor de bovenste als on derste plaats moeten brengen. Zelfs is het niet uitgesloten dat een serie beslis singswedstrijden de competitie zal ver lengen. De strijd om de titel is een aan gelegenheid tussen Onze Gezellen, DSS en HHC. Onze Gezellen dat zondag DSS ontmoet, staat er met twee punten voor sprong het gunstigst voor. Onderaan de ranglijst zal de beslissing wel in een extra wedstrijd tussen EDO en Storks moeten vallen, tenzij een van deze ploegen winst weet te realiseren tegen Bloemendaal of Terrasvogels. De voorlaatste competitiedag heeft wei nig goed softbal te zien gegeven. HHC dat via Els Ter Meulen na een honkslag van Paula van der Mark tegen Terras vogels een 1-0 voorsprong nam, stond weliswaar in de-vierde inning nog steeds voor, doch imponerend was het vertoonde spel niet. Bij twee nullen faalde in deze vierde slagbeurt Terrasvogels derde honk- vrouw Nel Toon. HHC sloeg toen via honkslagen van Els Ter Meulen, Janke Nijdam en Marijke Bouman toe en liep uit tot 4-0. Een voorsprong, die in de vijfde inning opgevoerd werd tot 6-0, toen het Santpoortse veldwerk blunderde. Aanvallend kreeg Terasvogels pas in de laatste slagbeurten vat op het werpen van Trudy Beelen. Een driehonkslag van Hanneke van der Werf, gevolgd door een tik van Tineke Jonker deed Terrasvogels in de laatste innings de eer redden. Storks heeft DSS lange tijd goed partij gegeven. De Haagse ploeg met een vier tal invalsters kwam in de tweede inning met 2-0 achter, toen stoothonkslagen van Toos Snater en Dinie Zwaneveld gevolgd werden door een van de weinige Haagse veldfouten. Pas goed onder druk kwam DSS in de vierde inning, nadat DSS in de derde slagbeurt na een driehonkslag van Tinie Hardebelt de score tot 3-0 had op gevoerd. Een vrije loop gevolgd door een drietal stootslagen, die op het natte veld onvoldoende Verwerkt werden brachten bij 3-1 de spanning terug. DSS besliste de wedstrijd in de zesde inning. Marja van 't Veldt, Betsy Nederstigt en Ineke van 't Veldt gaven honkslagen, die ge combineerd met twee veldfouten vier runs opleverden. Aanvallend schoot Storks in de resterende slagbeurt tekort om DSS nog te kunnen bedreigen. Het natte veld heeft het EDO-veld- werk in de wedstrijd tegen Onze Gezellen g^err goed gedaan Onze Gezellen dat Rft twee innings eeri 4-0 voorsprong nata ge nomen bleek in deze periode voldoende te hebben aan een honkslag van Ineke Sloot. Erna van Ewijk en Corrie de Wit voerden met honkslagen de voorsprong tot 5-0 op alvorens EDO via Sicca Maat terugkwam. Ondanks slagwerk van Joke Fuyckschot en Sicca Maat was de stand bij het ingaan van de laatste inning 7-2. Drie veldfouten bezorgden Onze Gezellen evenzo vele runs. Fel kwam EDO in de laatste slagbeurt nog terug. Truus van Es, Marian Molenaar en Sicca Maat gaven hits .Twee dure fouten van Erna van Wijk en de stand was 10-5. Verder liet Onze Gezellen het niet komen. BloemendaalHCK werd uitgesteld en wordt nu woensdag gespeeld. Stand O. G. DSS HHC Bl'daal 13—24 HCK 12—12 1320 Terrasvog. 138 13—20 EDO 13—4 12—12 Storks 13—4 SC Haarlem zal thans weinig hoop meer hebben op behoud van het eerste klasseschap. In Amsterdam werd tegen OVVO een volkomen regelmatige neder laag geleden. Erger was de winst die Wa tergraafsmeer, de laatste weken goed in vorm, behaalde op de Geuzen. Slechts winst van de sportclub tegen TIW kan via een beslissingswedstrijd nog redding brengen. TYBB heeft in een goede wed strijd al het mogelijke gedaan om kam pioen De Pinguins een nederlaag toe te brengen. De Heemsteedse ploeg bleek echter gebrand te zijn op een ongeslagen kampioenschap. De betere slagprestaties, waaronder een homerun van Fieke Strij- bis, van de Heemsteedse ploeg beslisten in de slotfase de strijd ten gunste van De Pinguins. Stand: De Pinguins 14—28 TIW 12—8 TYBB 13—18 W'gr.meer 14—8 De Geuzen 13—16 VVGA 12—6 OVVO 13—16 SC H'lem 13—4 (Van onze sportredactie) Telstar-trainer De Visser heeft voor de wedstrijd, die de Velser eredivisieclub hedenavond op Schoonenberg, aanvang half zeven, tegen het Nederlandse mili tair elftal speelt, veertien spelers aange wezen: Van der Meeren, Jense, Bakker, Althof, Van Egmond, Van Essen, Van Wijk, Geestman, Andre, Bond, Kort, Boekestein, Clement en Jonker. Morgen avond speelt een Telstar-combinatie op het veld van Vrone in Sint Pancras een wedstrijd tegen een combinatie van Alk maar/Zaanstreek. Haarlem speelt woensdagavond tegen DWS, 's avonds om zeven uur thuis. De opstelling is: Boomgaard, Wentink, Kos ter, Peijs en Meijer; Kunst en Kruyer; Hoeben, Peters, Couperus en De Wolf. Scheidsrechter is de heer Keizer uit Vo- lendam, die komend seizoen zijn debuut maakt als betaald arbiter. Haarlem heeft als amateurs de beschikking gekregen over Egner, Gerding, Glas (allen van Tel star) en over De Jong (vorig seizoen nog in het bezit van een jeugdcontract bij RCH). Van Telstar gingen voorts Van Wooning naar Ripperda, Pirovano naar Foresters, Van Kampen naar Alphen. Hol naar UVS, Swinkels naar Velo, en Kees Bruinzeel naar Zandvoortmeeuwen. Hans van der Gevel, de 20-jarige zoon van de tweede trainer van Haarlem, heeft Telstar ook verlaten. Hij is overgegaan naar Xerxes-DHC. Het bestuur van NAC heeft maandag overeenstemming bereikt met Floriana (Malta) over de data van de wedstrijden voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De eerste wedstrijd wordt 21 september op Malta gespeeld. Omdat de Bredanaars op het eigen ter rein niet over een lichtinstallatie beschik ken vindt de return op 12 oktober in Eindhoven (P.S.V.) plaats. (Van onze sportredactie) Cees Groot heeft zich als lid aange meld van de tweede klasser in het ama teurvoetbal Zaandijk. De overschrijvings formulieren Groot kwam uit voor FC Zaanstreek zijn opgezonden naar de - KNVB en daarmee krijgt de Nederlandse voetbalorganisatie voor de eerste maal te maken met een speler, die in Amerika De Hongaarse grootmeester Lajos Por tisch is winnaar geworden van het ze vende IBM-schaaktoernooi, dat in Am sterdam werd gehouden. Maandag kwam hij in de laatste ronde remise overeen met Scholl. Zijn score uit de elf partijen bedroeg acht punten. Hij was de enige deelnemer aan het toernooi, die een grootmeester-resultaat wist te boeken. In de slotronde werd hevig gevochten voor een betere eindklassering. De Rus sische grootmeester Kotov zegevierde over Ree en bezette met een punt ver schil op de Hongaar de tweede plaats. Jan Hein Donner won van de tot dusver ongeslagen Joegoslaviër Ciric, die daar door terugviel naar een gedeelde derde plaats. Donner, die niet al te vast speel de, slaagde er dank zij dit resultaat toch nog in op een gedeelde zesde plaats te eindigen. Zijn 6y2 punt waren voldoende voor het vervullen van de meestersnorm. Tijdens de prijsuitreiking deelde het toernooicomité mee dat de meestergroe- pen in 1968 een belangrijke wijziging en uitbreiding zullen ondergaan. De groot- meestergroep zal 16 deelnemers gaan tel len van een zodanige speelsterkte, dat het toernooi onder categorie 1/a zal val len. Dit is de hoogste norm, die de we reldschaakbond kent. Het IBM-toernooi zal dan zowel kwalitatief als kwantita tief gelijk worden aan het Hoogoven toernooi. Op schaakgebied zal Nederland dan een uitzonderlijke positie gaan inne men, want er is geen land ter wereld dat twee traditionele toernooien van een dergelijke klasse bezit. Uitslagen elfde ronde: DonnerCiric 1-0, KotovRee 1-0, SchollPortisch y2- V» GhitescuLangeweg '/«-Va Mojsejev Zuidema %-%, PachmanEnevoldsen y2-y2. Slotstand grootmeestergroep: 1. Por tisch (Hong.) 8, 2. Kotov (Rusl.) 7, 3./4. Ciric (Joegosl.) en Langeweg (Ned.) 6y2, 5. Mojsejev (Rusl.) 6, 6./7. Donner (Ned.) en Ghitescu (Roem.) 5l/2, 8. Pach man (Tsj.sl) 5, 9. Enevoldsen (Den.) 4%, 10./11. Scholl (Ned.) en Zuidema (Ne.) 4, 12. Ree (Ned.) 3% pnt. Ook op de negende dag van de Panamerikaanse Spelen in Winnipeg heeft de regen van zwemrecords aan gehouden. Op de voorlaatste zwem- dag brak de Amerikaanse Catie Ball het wereldrecord op de 100 meter schoolslag. De 15-jarige Catie zwom de afstand in 1 minuut 14,8 seconden en bleef daarmee byna een seconde onder het oude record, dat met 1.15.7 op naam stond van de Russische Ga- lina Prozumenschikova. Mark Spitz evenaarde eerder op de avond zijn eigen wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, dat op 56.3 secon den staat. De 17-jarige Spitz had deze tijd reeds 7 juli in Santa Clara gezwom men. De Argentijn Luis Alberto Nicolao, die met 57 seconden voor Mark Spitz het wereldrecord op zijn naam had, eindigde m de race van maandagavond als derde. Tijdens de maandag gehouden zwem wedstrijden van de vierde Spartakiade in Moskou heeft de Russische vlinderslag zwemmer Alexander Gordeev het Euro pese record op de 100 m geëvenaard. Dit staat sinds 8 augustus 1965 met 58,5 sec. op naam van de Joegoslaviër Andra De- polo. Catie Ball (rechts) In de Nederlandse damploeg, die van 5-11 augustus in Moskou tegen een Rus sisch tiental zal spelen, is een wijziging gekomen. De Limburger Okrogelnik zal wegens privé-redenen verstek moeten la ten gaan. Zijn plaatsvervanger is de 14- jarige Harm Wiersma, derde tijdens het toernooi om het kampioenschap van Ne derland, die oorspronkelijk als reserve was opgesteld. Ton Sijbrands, de Nederlandse dam- kampioen, en Wim van der Sluis zullen deelnemen aan het tweede toernooi om de Coupe d'Europe, het officieuze Europese persoonlijke damkampioenschap. Het toer nooi wordt van 1 tot en met 10 september in het Italiaanse Livorno gehouden. VOETBAL. De Schotse club Glasgow Rangers heeft zich versterkt met de Deense doelman Erik Sörensen, die al drie seizoenen in Schotland speelde bij Morton. Het transferbedrag bedroeg meer dan 100.000 gulden. De vaste doel- verdedige van de Rangers, Norrie Martin, is onlangs in een ziekenhuis op genomen met een acute blindedarmont steking. Op de vierde dag van de eerste test match tussen Engeland en Pakistan op Lord's in Londen scoorde de Pakistani Hanif Mohammed in ruim negen uur 187 runs not out. Hanif, die 21 vieren sloeg, had met zijn voortreffelijk werk het grootste aandeel in de 255 runs voor de laatste vier Pakistaanse wickets. Pa kistan kwam tenslotte op het totaal van 354 all out in antwoord op Engelands totaal van 369. Toen Engeland daarna opnieuw aan bat kwam slaagden de Pakistani er met goede steun uit het veld in vier wickets te nemen tegen slechts 95 runs. Enge land sloot op 131 voor 4, waarmee het een voorsprong heeft van 146 runs. Een snelle doorbraak van de Pakistani op dinsdag, de laatste dag van de test match, zou wel eens tot een verrassende overwinning kunnen leiden. Eef Dolman heeft bekend een ver boden stimulerende stof te hebben ge bruikt voor het Nederlands kampioen schap op de weg voor profs, dat zondag door hem werd gewonnen. Dolman heeft dit gezegd tegen de Amsterdam se arts J. Baart, die voor de KNWU het dopingonderzoek in Beek heeft verricht. Zoals wij gisteren berichtten heeft Dolman geprobeerd een reserveflesje urine in te leveren bij het dopingon derzoek. Dokter Baart betrapte hem hierop. Bij Dolman is toch urine afgenomen en opgestuurd naar het laboratorium in Gent, waar het onderzoek plaats vindt. Van de vier andere profs, die zich in Beek moeizaam aan de dopingcon trole onderworpen heeft De Roo ge dreigd met de inroeping van advoca- tenhuip, andere renners spraken van vrijheidsberoving. voor de wilde profbond is uitgekomen en in eigenland weer wil spelen. Het bonds- bestuur zal zich deze maand nog uitspre ken over het geval Groot. Cees Groot wil, na gespeeld te heb ben voor Stormvogels, Ajax en de Pittsburgh Phantoms, weer voetbal len voor Zaandijk. De heer J. Huibregts van de sectie be taald voetbal van de KNVB acht de kans klein, dat de 35-jarige Groot voor Zaan dijk zal mogen uitkomen. „Hij heeft ge speeld voor een niet erkende organisatie en ons reglement zegt, dat wie uitkomt voor zo'n bond de kans loopt geroyeerd te worden. De royementen over de spe lers, die naar Amerika zijn gegaan zijn echter nog niet uitgesproken, omdat er steeds de mogelijkheid van een fusie is geweest tussen de niet officiële en de wel bij de FIFA aangesloten organisatie. Het bondsbestuur zal zich nu echter wel moe ten uitspreken." Groot wacht rustig af. „Ik heb niet getekend voor de Phantoms maar wel zo'n twintig wedstrijden gespeeld. Nu wil ik graag weer hier voetballen. Maar als het niet kan vind ik het ook niet erg". Teruggaan naar de Verenigde Staten is er voor hem niet meer bij. „Ik heb hier een goede sportzaak en die laat je toch ook niet zo maar lopen". Overigens heeft hij het in de enkele maanden, dat hij in Amerika heeft gespeeld, wel naar zijn zin gehad. „Wat een grandioos land. Natuur lijk was het naar Europese begrippen soms wel vreemd met die time outs tij dens de wedstrijden voor commercials via de televisie maar alles went. Eind van deze maand of begin septem ber komen de andere Nederlandse voet ballers, die voor de wilde Amerikaanse voetbalbond hebben gespeeld, terug naar Nederland voor vakantie. Begin februari begint een nieuwe competitie. Naar de eerste Fisa-roeikampioenschap- pen van Noord-Amerika, die van donder dag 10 tot en met zondag 13 augustus in St. Catharines (Canada) worden gehou den, vaardigt Nederland twee deelnemers af. Jan Wienese zal in het skifnummer starten. Van Nes-Suselbeek (Laga) ko men uit bij de gestuurde tweeën. Ook voor de voor-Olympische wedstrij den, die in oktober in Mexico worden ver werk, heeft de KNRB 2 vertegenwoor digers aangemeld. Het zijn skiffeur Jan Wienese en de dubbel twee, gevormd door Droog (Proteus) en Van Dis (Willem III).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9