President Johnson overweegt vredesgebaar tegenover Hanoi 1 morris Bombardementspauze tijdens Zuidvietnamese verkiezingen Loonkostenzijn in Nederland nog het laagst HET WEER Weer Iraakse olie naar Nederland Vijfduizend vrijstellingen van herhalingsoefeningen Ponton bij werk voor IJ-tunnel gezonken Krachtpapier in plaats van batterijen Kamerleden vragen om dopingverbod in de sport Prinses Christina terug uit V.S. Niemand weet het Defensie bezuinigt Vliehors morgen weer open Bonden vragen om faillissement Man verdronken in Haarlemmermeer van „Industrie" Egypte wil bestand in Jemen Tuinslang als remedie tegen hondsdagen Uit mottenballen, IN DEZE KRANT Koeler en wat regen Aan het strand Resultaten NZH bevredigend pagina 11 Het woord is aan Duitse Nobelprijswinnaar Kuhn overleden Algiers ontkent decreet voor Tsjombe's uitwijzing SUEDE - NAPPAJASJES 52 e JAARGANG NUMMER 231 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter en AP). Er bestaat een kans dat president Johnson van de Verenigde Staten een bombardementspauze zal aankondi gen voor Vietnam. Dit vredesgebaar tegenover Noord-Vietnam zou samen vallen met de presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam, die in september worden gehouden. De verkiezingen in Zuid-Vietnam moeten het bewijs vor men voor de Amerikaanse bereidheid zich niet in Vietnamese zaken te mengen. Een hieraan gekoppelde bombardementspauze zou kunnen lei den tot een reactie van Noord-Viet nam, bijvoorbeeld om de guerrilla strijd in Zuid-Vietnam te doen af nemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het gemiddeld niveau van de loonkosten (inclusief sociale kos ten) in Nederland ligt vergeleken met vijf Europese landen op Italië na het laagst. Maar voor dat land is in de ver gelijking de wettelijk jaarlijkse uitkering van tien percent buiten beschouwing ge laten. Uit deze vergelijking, getrokken door Philips, blijkt dat in oktober van het vorig jaar de inkomens per uur van hand arbeiders in Nederland gemiddeld, inclu sief sociale kosten, lagen op 4,44, in België op 5,06, in Frankrijk op 4,50, in West-Duitsland op 5,60, in Italië op 4,08 en in Engeland op 4,64. Het Philips-onderzoek geeft ook een ra ming van de loonkostenontwikkeling in dit jaar. In april zou, indien de Neder landse loonkosten worden gesteld op 100, het indexcijfer voor België 113 zijn, voor Frankrijk 101, voor Duitsland 125, voor Italië (exclusief de jaarlijkse uitkering) 92 en voor Engeland 102. Door de snelle groei van de loonkosten in Nederland naar Europees niveau is de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie in de afgelopen jaren verslech terd. Terwijl in andere EEG-landen de loonkosten in 1964, 1965 en 1966 ten op zichte van voorgaande jaren met respec tievelijk 10, 9 en 8 percent zijn gestegen, was in Nederland het stijgingspercentage ten opzichte van de voorgaande jaren respectievelijk 13,5, 10,5 en 10,5. In het totaal van de concurrerende landen was het stijgingspercentage nog iets minder dan in de EEG-landen. Dit heeft gisteren de Amerikaanse om- roep-maatschappij CBS verklaard. Het bericht zou afkomstig zijn van een hoge zegsman in Washington. Volges CBS is minister van Defensie McNamara een voorstander van zo'n bom bardementspauze. De Amerikaanse chefs an staven zouden fel gekant zijn tegen het plan. Alle onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten hebben te kampen met een tekort aan piloten in de Vietnamese oor log. Dit is door hoge Amerikaanse militairen verklaard in getuigenissen voor de Se naatscommissie voor de strijdkrachten. Volgens generaal Bruce Holloway, vice- stafchef van de luchtmacht, leidt het te kort niet tot vermindering van het aan tal missies in Vietnam. De behoeften aan piloten is volgens Holloway bij de lucht macht gebaseerd op de veronderstelling dat de Vietnamese oorlog op een bepaal de datum zal zijn afgelopen. De datum werd in de getuigenis wel opgegeven, maar werd gecensureerd. Holloway verklaarde voorts dat in de twee jaar sinds 1 januari 1965 425 piloten bij operaties om het leven zijn gekomen of als vermist zijn opgegeven. Het Amerikaanse slagschip uit de twee de wereldoorlog „New Jersey" is „uit de mottenballeri' gehaald om dienst te gaan doen in de Vietnamese wateren. Het op knappen van het 58.000 ton metende schip zal ongeveer tien maanden duren. De „New Jersey" werd in 1957 opgelegd. Het vaarklaar maken van het schip kost bijna 100 miljoen gulden. In de moerassen van de Mekong-Delta in Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese eenheden bij hevige ge vechten die vier dagen hebben geduurd 350 Vietcong-leden gedood. Zestien Ame rikanen en achtentwintig Zuidvietname- zen verloren het leven tijdens de achter volging van een Vietcong-bataljon. Boven Noord-Vietnam verloren de Ame rikanen maandag twee vliegtuigen. In Zuid-Vietnam vlogen boven de kustplaats Tuy Hoa twee Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen tegen elkaar, waardoor acht inzittenden werden gedood. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, b In de Vishal en op zee6 Weg en Wiel 6 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 10, 14 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Tijdelijk veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind, ruimend naar westelijke richtingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een storingsfront met wat regen morgen koeler door zeewind. Temperatuur 20 tot 22 graden. Zee water 20 graden. Vooruitzichten: Geleidelijke terug keer van gunstig strandweer. Met een stel nieuwe contactlenzen, die zij zich in de V.S. heeft aangeschaft, is vanochtend prinses Christina met haar particulier secretaresse, mej. N. M. de Vlieger, teruggekeerd van een drieweekse vakantie in Amerika. Op Schiphol stond prins Claus gereed om haar met een hof auto af te halen. De prinses heeft bij vrienden in New York en Ottawa gelogeerd. Zij bracht in Montreal een bezoek aan de wereldten toonstelling. Over ruim twee weken zal zij zich in Porto Ercole bij haar ouders voegen. Een Amerikaanse functionaris heeft dinsdag voor een subcommissie van de senaat verklaard dat kandidaat se naatslid La Trang Nghe, die op 8 juli aftrad als minister van Industrie en Ambacht van Zuid-Vietnam, tussen 1956 en het vorig jaar 3,2 miljoen gul den aan commissieloon van Ameri kaanse firma's in farmaceutische ar tikelen in zijn zak heeft gestoken. Het geld zou op Zwitserse en Amerikaanse banken staan. Een andere Amerikaanse functiona ris verklaarde dat er in 1966 bijna 25.000 kilo antibiotica van de Verenig de Staten naar Zuid-Vietnam is ver scheept ten behoeve van de burger bevolking, maar dat niemand weet waar die gebleven zijn. BEIROET (AFP) Irak zal de leve ring van olie via de Syrische haven Ba- nias en de Libanese haven Tripoli aan de meeste Europese landen hervatten. Naar in doorgaans goedingelichte krin gen wordt vernomen, zijn Irak, Syrië en Libanon overeengekomen de uitvoer van olie naar onder meer Nederland, België, Italië, Zweden, Denemarken, Noorwegen, en Portugal weer toe te staan. Verwacht wordt dat het besluit nog deze week van kracht zal worden. De olielevering werd tijdens de oor log in het Nabije Oosten gestaakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vijduizend van de twintigduizend Nederlandse dienstplichti gen, die dit jaar voor herhaling moesten opkomen, hebben vrijstelling gekregen. Een aantal met groot verlof zijnde mili tairen had reeds een oproep gekregen, maar onlangs ontvingen zij een brief van de burgemeester van hun woonplaats waarin de herhalingsoefeningen werden geannuleerd. Hiertoe is besloten op grond van bezuiningsoverwegingen. Vierduizend andere van verschillende onderdelen afgezwaaide dienstplichtigen, die in september en oktober wèl voor her haling onder de wapenen moeten komen, zullen hun herhalingsoefeningen met één week bekort zien. De cursussen voor re serve-officieren en specialisten vinden normaal doorgang. De legerleiding acht het niet uitgeslo ten, dat ook het volgend jaar de herha lingsoefeningen ingekrompen moeten wor den, omdat op de begroting voor 1968 in grijpende bezuiningen zullen worden aan gegeven. Met het oog daarop is besloten de reeds eerder uitgestelde aankoop van 5-tonsvrachtwagens opnieuw op te schor ten. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst meedeelt zullen met ingang van morgen de oefeningen van de Koninklijke Lucht macht en de Koninklijke Marine boven De Vliehors voortgezet kunnen worden, met uitzondering van de categorie waar mee onlangs een incident heeft plaats gehad. Wat deze categorie betreft hebben B. en W. van Vlieland nog enige inlich tingen gevraagd, die betrekking hebben op de maatregelen ter voorkoming van ongevallen. ■V XX&HSb SI V~ - x ■■fcvkx -.O.v. •<- :>S\ *v\ y. Bij werkzaamheden voor de IJtua- nel is vanochtend een uit twee delen bestaand ponton, waartussen een duikerklok was opgehangen, ge zonken. De vijf mensen, die zich op de ponton bevonden, konden zich redden door in het (lauwe) water te springen. Bij het laten zakken van de klok ontsnapten vanmorgen onverwacht grote luchtbellen; de klok zonk en de ponton werd mee getrokken. Naar de oorzaak wordt nog gezocht. De duikerklok werd gebruikt aan de zuidzijde van het IJ voor de mond van de binnen haven waar het laatste tunnelseg ment zal worden geplaatst. Bij de gemeente verwacht men, dat het incident geen invloed zal hebben op de oplevering van de tunnel. ln deze hondsdagen zijn onze hui selijke viervoeters niet de enige dieren, die het met de warmte te kwaad hebben. Wie in Artis om zich heen kijkt ziet dat de gehele dieren wereld het er maar moeilijk mee heeft. Dat geldt niet alleen voor de dieren, die de kou prefereren, zoals de ijsberen, maar ook voor dieren, die uit warme streken hier naartoe zijn gebracht. Als ze in hun ge boorteland zijn benutten ze de mid dag voor een siesta en pas tegen de avond gaan ze met volle energie op jacht. Hier is dat moeilijk, want ze hebben nu eenmaal de taak om zich in volle glorie aan de kijkers te ver tonen. En Nederlanders houden zich nu eenmaal niet aan een siesta, zo als de bewoners van de zuidelijke landen al vaak met verbazing heb ben vastgesteld. De oppassers van Artis hebben voor een compromis gezorgd. Met tuinslangen spuiten ze de dieren om het uur nat. Bij een wasbeertje is dat zo gebeurd, maar voor dat zo'n enorme olifant vergt het wel even tijd voor zijn hele oppervlak met behulp van veel koud water is op gefrist. Maar hij krijgt er zoveel nieuwe energie door dat hij onver moeibaar door kan gaan met van alle kanten toegestoken pinda's op te slokken. Inayat Khan: De ontwikkeling van de persoonlijk heid is het werkelijke doel van het leven. EINDHOVEN. Bij Philips Eindhoven wordt op de laboratoria geëxperimen teerd met energiepapier, een uitvin ding van reeds vroegere datum, waar door accu's gedeeltelijk vervangen zouden kunnen worden. Het energie papier dient onder meer als krachtbron voor scheerapparaten, welke daardoor effectiever gebruikt kunnen worden. Het krachtpapier bestaat uit drie lagen, doch moet bevochtigd worden om elektriciteit af te staan. Ofschoon het papier slechts een keer gebruikt kan worden, blijft een voorraad daar van geruime tijd zijn energie be houden. Het energiepapier kan dienen om lege accu's te vervangen en de auto motor te starten. Een ander voorbeeld is dat ook veiligheid geboden kan wor den bij het gebruik van elektrisch speelgoed voor kinderen. Aansluiting op het elektriciteitsnet met zijn dode lijke stroom zal overbodig worden. De fabricage is nog niet in het commer ciële stadium getreden. De christelijke bedrijfsbond HBV, de katholieke federatie van beambtenbonden (K.F.B.I.) en de Nederlandse bond van technici (N.B.T.) hebben het na ingewon nen juridische adviezen noodzakelijk ge acht het faillissement van het technisch bureau „Industrie" (T.B.I.) in Uitgeest aan te vragen. Om formele redenen konden de bonden I niet zelf het faillissement aanvragen. Daarom heeft één van de georganiseer de werknemers van het T.B.I. zich met bijstand van de drie organisaties tot de rechtbank in Alkmaar gewend. Deze zal het verzoek mogen behandelen I Na indiening van het verzoek heeft de di rectie van het T.B.I. met de vertegen woordigers van de bedrijfsbond HBV, KFBI en NBT overleg gepleegd, maar dit gesprek opende geen enkel perspek- tief voor een alternatieve oplossing. De werknemers onder meer constructie- tekenaars zullen zoveel mogelijk bij I andere bedrijven worden ondergebracht. (Van onze correspondent) Het dramatische overlijden van Tom Simpson in de Tour de France en de recente verwikkelingen rond het dopings- onderzoek bij Eef Dolman na de Neder landse kampioenschappen zijn voor de P.v.d.A.-kamerleden drs. J. Voogd en drs. E. van Thijn aanleiding geweest aan de ministers van justitie, sociale zaken en volksgezondheid en cultuur, recreatie en maatschappelijk werk schriftelijk vra gen te stellen over het toenemend aantal dopinggevallen in de sport. De kamerleden wensen een uitgebreid onderzoek naar de omvang van het ver schijnsel en dringen aan op een wettelijke verbod voor sportbeoefenaren. Tenslotte adviseren zij de ministers om in nauw overleg met de Nederlandse Sport Fede ratie en de sportbonden te bevorderen, dat er op grote schaal en op verantwoor den wijze aan sportbeoefenaren en met De 21-jarige tuinder P. J. Keijzers uit De Zilk is gistermiddag bij het zwemmen in de Ringvaart ter hoogte van de Hille- gommerdijk in Haarlemmermeer ver dronken. In het begin van de middag was name aan wielrenners voorlichting wordt de heer Keijzers met zijn broer in de gegeven over de schadelijke preparaten, Ringvaart gaan zwemmen, hoewel hij de waarin op het ogenblik een omvangrijke zwemkunst niet voldoende meester was. sluikhandel wordt bedreven. Bij het oversteken van de vaart kwam hij in moeilijkheden en verdronk. CAIRO (Reuter) Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram" meldt dat Richard Kuhn, die in 1938 onderscheiden I Egypte verzocht heeft om onverwijlde uit- werd met de Nobelprijs voor Scheikunde, voering in Jemen van de bestandsover- is in Heidelberg na een langdurige ziekte eenkomst, in 1965 getekend door president Nasser van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië. De overeenkomst voorziet in de gelei- Heidelberg- Kuhn ontving de prijs pas in I delijke terugtrekking van de Egyptische HEIDELBERG (DAP) Professor op 66-jarige leeftijd overleden. Kuhn werd in Wenen geboren, studeerde scheikunde in München en doceerde in 1948 omdat hij van Hitier de prijs niet mocht aannemen. ALGIERS (AP) Een woordvoerder voor het Algerijnse ministerie van Jus titie heeft vandaag verklaard, dat er niets bekend is over de ondertekening van een decreet waarbij machtiging wordt gege ven voor de uitwijzing van de voormalige premier van Kongo, Moise Tsjombe- De woordvoerder werd hiernaar ge vraagd na diplomatieke berichten uit Kinsjasa dat de Algerijnse president Boumedienne een uitwijzingsdecreet zou hebben ondertekend. troepen uit Jemen die de republikeinen steunen en stopzetting van de militaire steun van Saoedi-Arabië aan de konings gezinde strijdkrachten. ADVERTENTIE BarleijorWitraat - Haarlem - Tel. 1SS32 leidsettraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS It Amiierdam

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1