VAN DAG TOT DAG Nieuwe rassenonlusten in V.S. Providence, Wyandach en Milwaukee onrusthaarden Canadese regering duldt geen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van het land Bosbrand bij Costa Brava DERBY UP DRINK Nederlaag voor Mao bij Woenan Weer aardschokken in Venezuela Oppervisser Le Monde": Oude dag is schipbreuk Scotland Yard woont te duur nu met gratis sleutel hanger Eiland Man wenst onafhankelijkheid VS lanceerden maanverkenner commentaar op actuele zaken en telegrammen WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 Volgens Hongkongs blad Wereldjamboree begonnen Russische felicitaties aan het Chinese leger Vuurwapens Jordaans-Israelisch incident bij Damiya Dreigement tintelend fris en lekker pittig Volgens de laatste statistieken behoort Nederland tot de westelijke staten, waar in de inflatie het verst is voortgeschreden. Buiten het Atlantische gebied zijn er lan den waarin de waardedaling van het geld nog veel sneller gaat, meestal in Latijns Amerika, Azië of Afrika. Mgar dan zakt ook de officiële koers. De gulden blijft echter inwisselbaar tegen andere munt soorten op de oude basis, de officiële koers wordt gehandhaafd. Maar wij Ne derlanders kunnen er steeds minder voor kopen. De laatste jaren zijn bij ons de prijzen sneller gestegen dan elders, be halve in Zweden, Denemarken en Spanje, waar de burgers ons lot delen. Met die prijzen stijgen weliswaar ook weer wel de lonen en inkomsten. Maar gaan we er niet op achteruit, dan is het een hele onderneming om er op vooruit te gaan. Op sommige gebieden gaan de lonen met de trap en de prijzen met de lift. Toch zijn de gevolgen van inflatie het ergst voor mensen met onverander lijke lijfrenten of pensioenen of voor dege nen, die van een minimum-inkomen moe ten leven. Economisch is er klaarblijkelijk niet veel aan te doen. Wij zijn opgenomen in de Europese Economische Gemeenschap, waar de meeste landen hogere lonen en prijzen kenden. Daaraan moeten wij ons aanpassen. Exporteren onze ondernemers naar een land, waar de kopers meer voor onze produkten betalen dan wij zelf ge wend waren te doen, dan stijgt voor ons automatisch de prijs ook. Verder is de taak van de overheid zo veelomvattend geworden, dat zij voortdurend te veel geld uitgeeft. Komt er te veel in omloop, dan daalt de koopwaarde ervan. Maar om sociale redenen moet de geld ontwaarding zoveel mogelijk beheerst en beperkt worden, want ze treft het meest degenen, die niet in staat zijn veel meer te verdienen, en allen die geen deel heb ben aan het produktieproces: studerenden met een vaste toelage of beurs; werklo zen, wier aantal helaas stijgt; gepensio neerden. Men kan de inflatie beteugelen door méér te produceren, want een toege nomen aanbod van goederen drukt de prijzen weer, en door looneisen te mati gen, want dan worden de prijzen minder omhoog gedreven en zal de geldsomloop niet uit de band springen. Inflatie beteu gelen kan ook door geen overmatige win sten uit te keren, zodat er meer geld over blijft dat in een bedrijf geïnvesteerd kan worden, onder andere om het te moder niseren zodat de kostprijzen kunnen da len. Het is natuurlijk moeilijk van iedereen offers te vragen. Maar onze economie staat er niet zó goed voor, dat wij ons kunnen gedragen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. WMWWWVWWWMVWVWWWMWWWWIWIIIIWWWWVWWWWWIW HONGKONG (AP) Parachutisten die de Chinese regering naar Woehan had gestuurd om opstandige anti-Mao gezinde troepen onder generaal Tsjen Tsai-Tao te bestrijden, zijn volgens de Engels-talige „Hongkong Star" allen gedood of gevan gen genomen. De krant beschreef het treffen als een verpletterende militaire nederlaag voor partij-voorzitter Mao en minister van De fensie Lin Piao. Reizigers uit China vertelden dat dui zenden van Woehan naar Kanton zijn ge vlucht uit angst voor een burgeroorlog tussen Mao en Tsjen. FARRAGUT (Reuter) In het staats- park van Farragut in de Amerikaanse staat Idaho is de 12de wereldjamboree geopend, waaraan 14.000 padvinders uit honderd landen deelnemen. Het is de eer ste maal in het 60-jarig bestaan van de padvindersbeweging dat een jamboree in de Verenigde Staten plaatsvindt. In het tweeduizend hectare grote na tuurpark zijn vijf reusachtige „tentste den" opgericht. De bijeenkomst zal negen dagen duren. CARACAS (AFP) In Venezuela hebben zich gisteren opnieuw enkele aard schokken voorgedaan, ditmaal van geringe sterkte. Op enkele plaatsen onstond een begin van paniek, maar nergens vielen slachtoffers. Een plaats waar de bevingen werden gevoeld gevoeld was onder andere San- Fernando de Apure op 300 kilometer van Caracas. MOSKOU (A.F.P.) Met een kort telegram van ministerie aan ministerie heeft de Sovjet-Unie het Chinese leger gelukgewenst met zijn veertigste verjaar dag. Gebruikelijk was voorheen dat in derge lijke gevallen de Russische minister van Defensie, Maarschalk Gretsjko, zelf een gelukstelegram aan zijn Chinese ambt genoot zond. De toestand in de Verenigde Staten begint onbehaaglijk te worden. Ook wan neer de onlusten er straks tot het ver leden zouden behoren zullen zij bitter heid achter laten. En zolang de oorzaken van de woelingen niet zijn overwonnen, zolang de negers sociaal en cultureel niet zijn geïntegreerd in de samenleving, zal hun wrok voortbestaan. Die rancune bleek heel diep in hun bewustzijn ge grift, zozeer dat zeer vele gekleurden van vijandschap vervuld bleken jegens hun geboorteland. Een deel van hen is nu zo ver gekomen, dat zij zich verwant voelen aan allerlei rebellen van Latijns Amerika, die in de Verenigde Staten hun grootste vijand zien. En dat zij zeggen dichter te staan bij de Vietnamese Viet- cong, dan bij de regering van Washington. In Havana heeft de extremistische Amerikaanse negerleider Carmichael een conferentie bijgewoond van revolutionai ren uit Latijns Amerika. Bij zo'n gele genheid wordt er zeer felle taal gespro ken en vele verklaringen moet men even zeer met een korreltje zout nemen als die van woordvoerders op negerbijeen komsten in de VS. Een van hen zei im mers met ontzaglijke overdrijving: „Wij hebben Amerika opgebouwd en zullen het desnoods ook weer vernietigen". Maar de internationale bindingen, die de zwar te Amerikanen onderhouden, doen den ken aan het Europa van 1864 tot 1914, met zijn leuzen van „het internationale proletariaat" en het „Ontwaakt, verwor penen der aarde". In 1914 bleek wel, dat het grootste deel der socialisten aan de kant stond van het vaderland, maar toen was men ook al begonnen met het door voeren van allerlei sociale hervormingen. Hoe langer die in de VS uitblijven, hoe gevaarlijker de situatie zal worden. En des te meer, omdat er in Europa geen rassenverschillen in het spel waren, en in Amerika wel. Daardoor wordt de spanning sterk verhoogd. Helaas moet men constateren, dat de verantwoordelij ke blanke staatslieden dit onvoldoende begrijpen. De onlusten in de staat Michi gan (waarin onder andere de stad Detroit ligt) hebben tenminste aanleiding gege ven tot een onverkwikkelijk gekrakeel tussen concurrerende partijen. De gou verneur van de staat, Romney, is een der leiders van de Republikeinse partij. Hij maakt een kans kandidaat te worden ge steld voor het presidentschap der VS. Het volgend jaar zal de kandidaat der Demo cratische Partij Lyndon Johnson zijn, de zittende president. Romney beweert nu, dat de politietroe- pen van zijn deelstaat, de Nationale Gar de, de oproeren niet konden bedwingen, maar dat Johnson veel te laat federale parachutisten zond om zijn Nationale Garde bij te staan. De president zou heb ben gedraald om Romney „een figuur te laten slaan", te bewijzen dat deze con current geen „sterke man" was. Johnson wilde als redder in de nood verschijnen, nadat Romney onbekwaam was geble ken de orde te handhaven. Men kan moeilijk beoordelen, of dat waar is. On behaaglijk is echter het feit, dat miljoe nen Amerikanen zelf dit zeer wel voor mogelijk houden. Als de negerkwestie op deze manier bij de partijstrijd wordt betrokken zou dit fataal zijn. De positie van de negers is geen partij zaak, maar een nationaal probleem van de eerste orde. Met pogin gen tot oplossing van dit klassevraag- stuk (gecompliceerd door kleur) is Noord-Amerika een halve eeuw ten ach ter bij West-Europa. Daarom is grote spoed zo dringend nodig en moeten er miljarden ter beschikking komen, die nu aan een uitzichtloze oorlog in Vietnam worden besteed. Buitenlands beleid en binnenlandse politiek zijn thans overal nauw verbonden. Op beide terreinen zijn „hartverscheurende beslissingen" nodig. Deze term echter is in de VS meer in zwang dan de praktijk. Het wordt tijd, dat daarin verandering komt. WUMUWWWWIWIAAAAAAAAAAIWAAAAAAHAAAWAAIIAAAAAIW 99 Er is een vurige wens van een aan tal ambtenaren van het Oostenrijkse staatsbosbeheer in vervulling gegaan: zij mogen titels voeren. Naast houtvesters en opperhoutves ters kan men in de staatsbossen nu ook „opperjagers" aantreffen en zelfs „oppervissers" PROVIDENCE (Reuter en AP). Een honderdtal manschappen van de politie van de Amerikaanse staat Rhode Island is vanmorgen vroeg Providence binnengerukt om de on rust in de zuidelijke wijken van de stad de kop te helpen indrukken. De nationale garde van de staat werd in gereedheid gehouden. Gouverneur John Chafee onderbrak zijn vakantie en is naar Providence gereisd om zich van de toestand op de hoogte te stellen. De politie heeft een 25-tal arrestaties verricht. De meeste arrestanten zijn blan ke jongemannen uit de wijk, waarin een grote negermeerderheid woont. In een vuurgevecht zijn twee mannen neerge schoten. Vandaag zijn ook rassenonlusten uit gebroken in Wyandach op Long Island waar voor het merendeel negers wonen. De politie maakte melding van het gooien met stenen, brandbommen en het stich ten van drie branden, waarvan een in een lagere school. De onlusten woedden in de gehele negerwijk van Wyandach, dat on geveer 54 kilometer ten oosten van Man hattan ligt. De Nationale Garde in de onrustige negerwijken van Milwaukee heeft van daag in de vroege ochtenduren om zware automatische wapens verzocht om sluip schutters die vanaf daken schieten te kunnen verdrijven. Naar schatting een zestal sluipschut ters besproeide vanaf daken in de omge ving van een groot magazijn de straat waar de politie en Nationale Garde een hoofdkwartier hebben ingericht met ko gels. Er woedden weer verscheidene branden in de stad. De vraag naar vuurwapens is gestegen in een aantal Amerikaanse steden waar rassenonlusten hebben gewoed. Sommige handelaars hebben de verkoop gestaakt. OTTAWA (Reuter en AFP). De Canadese regering zal „geen enkele inmenging in de binnenlandse aange legenheden van het land dulden", zo is officieel in Ottawa meegedeeld. De Canadese verklaring is een antwoord op de Franse regeringsverklaring van maandag over de reis van president De Gaulle naar Canada en de door hem daar gedane uitspraken. Het onafhankelijke Franse blad „Le Monde" heeft een beroep op de tegen standers van president De Gaulle gedaan, zich spoedig te organiseren „met het oog op hun toekomstige verantwoordelijkhe den. Als zij niet oppassen kan het ge beuren, dat na de verdwijning van een oude leider die onverdraaglijk is gewor den, de mensen diens vertrek betreuren". De hoofdredacteur van „Le Monde", Hubert Beuve-Mery, vraagt zich in een hoofdartikel verder af, „of het noodzake lijk was teneinde de aandacht van de wereld te vestigen op de ingewikkelde en delicate situatie van de Franse Cana dezen in uniform aan te komen op een oorlogsschip en de leuze van voor onaf hankelijkheid ijverende extremisten te gebruiken". AMMAN (AFP) Bij Damiya heeft zich een vuurgevecht voorgedaan tussen Israëlische en Jordaanse troepen. Volgens de Jordaanse lezing van het incident open den de Israëliërs het vuur. „De trouwe volgelingen van de gene raal zijn gewaarschuwd dat „de oude dag een schipbreuk is". Op welke nieuwe klippen zullen zij het schip laten stran den waarvan zij schijnen te vergeten dat ook zij het stuurwiel in handen hebben, en waar ook zij de verantwoordelijkheid voor dragen? Beuve-Mery heeft zich in het verleden dikwijls tegen De Gaulle gekeerd, en „Le Monde" steunde de socialistische Mitter rand bij de verkiezingen van 1965. De uitspraak „de oude dag is een schip breuk" is afkomstig uit de memoires van De Gaulle en heeft betrekking op maar schalk Pétain. Intussen heeft De Gaulle voor zijn om streden optreden in Canada de steun gekregen van het blad van de Franse communistische partij, „L'Humanité", dat vindt dat er een nieuwe Canadese grond wet moet komen, „die de opvallend onge lijke status van de Franse Canadezen cor rigeert en het gehele land een grotere mogelijkheid biedt om weerstand te bie den aan de overheersing van de Verenig de Staten". De kleine PSU, de socialisti sche splinterpartij van oud-premier Mendès-France, legte in een verklaring er ook de nadruk op, dat de methoden van president De Gaulle buiten beschou wing gelaten de situatie van de Franse Canadezen werkelijk reden voor bezorgd heid geeft. Een woordvoerder voor de belangrijk ste Franse oppositiepartij, de linkse fede ratie van Frangois Mitterrand zei dat de problemen van de Franstalige Canadezen niet opgelost kunnen worden met „specta culaire oproepen tot een separatisme". Een winkelier vertelde: „De meeste klan ten, zijn blanken". Een winkelier in Newark borg de vuur wapens twee weken geleden op en zal de verkoop pas hervatten als de moei lijkheden voorbij zijn. De eigenaar wordt wel twintig keer per dag opgebeld door mensen die een geweer willen aanschaf fen. In Detroit steeg de vraag naar wapens sterk. In Philadelphia wefden meer in lichtingen ingewonnen over de aankoop van een vuurwapen, maar de verkoop steeg niet. Waarschijnlijk is dit te dan ken aan de strenge voorschriften in de stad, waar gegadigden gefotografeerd worden, hun vingerafdrukken moeten ge ven en door de politie worden onder zocht voordat ze een vergunning krijgen. Gouverneur Otto Kern van Illinois, voorzitter van de onderzoek commissie naar de rassenonlusten, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de Federale Recherche (FBI) kennelijk niet over in lichtingen beschikt die zouden kunnen wijzen op een complot achter de serie van rassenonlusten in Amerikaanse steden. FBI-directeur J. Edgar Hoover zou dit hebben verklaard. „President Johnson en premier Harold Wilson zullen de prijs moeten betalen als één leider van „Zwarte Macht" ook maar één haar wordt gekrenkt", aldus heeft Stokeley Carmichael, de leider van de „Zwarte Macht", op een persconferentie te Havanna verklaard. „Ons rest geen alternatief dan het ge bruik van agressief gewapend geweld om het land, de huizen en de winkels in onze gemeenschappen in bezit te krijgen en om de politiek in die gemeenschappen te beheersen", aldus Carmichael. BARCELONA (AFP) Een geweldige bosbrand bedreigde gisteren het Spaanse toeristengebied de „Costa Brava". Het vuur woedde over een gebied van tach tig vierkante kilometer tussen de steden Lorret de Mar, Tossa, San Christina en San-Feliu. Drieduizend soldaten bestreden het vuur dat een frontbreedte van twaalf ki lometer heeft. Er zijn geen slachtoffers maar de materiële schade is aanzienlijk. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De financiële con trolecommissie van het Britse parlement heeft ernstige critiek geoefend op de kos ten van het nieuwe hoofdkwartier van Scotland Yard, het paleis van glas en staal in Victoria-street, dat niet ver van de Westminster Abdij is verrezen. De geraamde kosten bedroegen 4,2 miljoen gulden, maar de totale rekening kwam op 18 miljoen gulden. Een van de redenen daarvoor was dat men, terwijl de bouw van dit hoofdkwar tier van de Londense politie al aan de gang was, rekening moest gaan houden met een aantal speciale technische be hoeften, die men verzuimd had van te voren te bekijken. In plaats daarvan was de raming gebaseerd op de vereisten van een gewoon kantoorgebouw. Het minis terie van Binnenlandse Zaken krijgt het verwijt te horen dat dit verzuimd heeft voldoende toezicht en controle op de bouwplannen uit te oefenen. Door de vertraging namen de kosten met 250.000 gulden per dag toe. Een politieman uit Milwaukee wordt in een ziekenauto geholpen. De on lusten in deze Amerikaanse stad zijn vandaag opnieuw opgelaaid. Plunderaars halen de etalage leeg van een drankwinkel in Milwaukee. De Nationale Garde, die om auto matische wapens heeft verzocht ten einde krachtdadiger te kunnen op treden was niet aanwezig. ADVERTENTIE DOUGLAS (Reuter Het eiland Man, tussen Engeland en Ierland gele gen, heeft zijn parlement van vakantie teruggeroepen om een debat over het verkrijgen van onafhankelijkheid van Engeland. De 48.000 inwoners van dit eiland zijn het niet eens met het Britse verbod op piratenzenders, dat op 15 augustus van kracht wordt. Het eiland heeft binnen lands zelfbestuur. De speciale bijeen komst is uitgeschreven voor volgende week. Een van de Britse piratenzenders zendt vanaf een schip dat bij het eiland voor anker ligt. KAAP KENNEDY (AFP en Reuter) Vanaf Kaap Kennedy is de vijfde en laatste „Lunar Orbiter" fotosatelliet ge lanceerd, die opnamen moet nemen van het maanoppervlak, vanuit een baan rond de maan. De 380 kilo wegende Amerikaanse sa telliet werd met een Atlas-Agena raket in de ruimte gebracht. Bij een goed ver loop van de vlucht komt de Lunar Or biter V op 6 augustus in een baan rond de maan, en moet dan twee weken lang foto's nemen en die naar de aarde zenden. E 1 Aanslag. Bij een bomaanslag op het bu reau van het vredeskorps in Rio de Ja neiro zijn drie mensen gewond twee Amerikanen en een Braziliaan. Arrestaties. In de Britse kroonkolonie Hongkong zijn 101 arrestaties verricht. Onder de aangehoudenen is de voor zitter van het Chinese vakverbond. Voorzitter. De Franse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Roger Seydoux, is voorzitter geworden van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties voor de maand augustus. Ontwapening. Italië heeft voorgesteld, in het voorgenomen verdrag tegen de spreiding van kernwapens toezeggingen van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie op te nemen, dat zij hun partners van goedkoop splijtbaar materiaal zul len voorzien. Minister van Buitenland se Zaken Fanfani opperde dit op de ontwapeningsconferentie in Genève, die 1 tot dusverre weinig vooruitgang boekt ten aanzien van een verdrag. Olie-uitvoer. De Iraakse Petroleum Maat schappij (IPC), die Westers eigendom is, heeft toestemming van de Libanese en Syrische regeringen om de oliever zending uit de Middellandse Zeehavens te hervatten naar alle Europese landen behalve Groot-Brittannië en West- Duitsland. Toeristenservice. De Franse radio zal deze maand nieuwsuitzendingen in het Duits en in het Engels geven, in hoofdzaak ten gerieve van de toeristen. EEG-rechters. De EEG heeft de benoe ming door de zes EEG-regeringen van de rechters bij het Europese Hof van Justitie bekendgemaakt. Het zijn Jo seph Mertens de Wilmars (België) en Pierre Pescatore (Luxemburg). De Nederlander Joseph Roemer is herbe noemd als openbaar aanklager. Bliksem. Negen jongens van een middel bare school in Nagano in Japan werden gedood toen de. bliksem hen trof. Zij maakten deel uit van een groep die pro beerde een berg in de buurt van Nagano te beklimmen. Tien jongens werden ge wond. Amnestie. De Britse hoge commissaris, Sir Humphrey Trevelyan, heeft am nestie aangeboden aan allen die in Aden hun wapens ingeleverd hebben.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3