Ada Kok in wereldrecordtij d naar Nederlands kampioenschap Nederlands honkbalteam haalde in slotfase sterk uit Ajax-Real op 20 september Koster spurtte in ronde van Santpoort naar tiende zege Haarlem gaf DWS redelijk partij Zwemstrijd in cijfers Clay mag VS niet verlaten Ada Kok was bang voor recordrage in Winnipeg Rob Kerkhoven wil naar Pyreneeën en Kaukasus Ruiterploeg voor CHIO Rotterdam Pech achtervolgde Martin Wigchert Maathuis sterk in Buitenpost Wielertitel voor Keetie Hage DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 15 m I» m 12 I,'U. TIJDENS HAAR RACE NA HAAR RACE MET BETTY HEUKELS Slechts negen landen in wereldtitelstrijd handbal I oomey bleef onder record van Duitser Bendlin <^ppip^n.n|a>.n..U'h,)U|! m .u tn? m '"'-b-,',7^7' De wedstrijd AjaxReal Madrid in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, zal op 20 september in bet Olympisch stadion in Amsterdam worden gespeeld. De returnontmoe- ting is op 11 oktober in Madrid. Ajax en Real Madrid konden eerst geen overeenstemming over de data bereiken. De UEFA heeft daarop de wedstrijddata bepaald. Oorspronkelijk had Ajax (trainer Michels) bezwaar tegen een langere tussentijd dan veertien dagen tussen beide wedstrijden. (Van onze sportredactie) Ook Haarlem was opgenomen in het trainingsschema van de Amsterdamse ere-divisieclub DWS. De 2000 die het Haarlem-terrein gisteravond bezochten zagen de thuisclub tot een half uur voor tijd gelijkwaardig partij geven en toen ineen zakken. Ondanks de 3-1 zege speel den de Amsterdammers geen indrukwek kende partij voetbal. „Ach, het moet nog groeien", verklaarde Jos Dijkstra ,de ge blesseerde verdediger van DWS na de wedstrijd. Hij sprak daarmee namens bei de partijen. Ook bij Haarlem wilden de combinaties niet altijd even soepel lopen. Wel bleek de oud-Feijenoorder Kunst een aanwinst op het middenveld. Al na tien minuten bezorgde Geurtsen met een effectvole knal van dertig meter afstand DWS een voorsprong. Halverwege die eerste helft was het alweer gelijk door een doelpunt van Couperus na goed werk van Hoeben en de in de voorhoede operende Peters. Na de rust werden bij DWS Geurtsen, Rensënbrink en Kruiver vervangen door resp. Waayenberg, Vonhof en Camminga. Een doelpunt in eigen doel van Peijs juist toen Haarlem een stevig veldoverwicht had, luidde de nederlaag van de gastheren in. Een schot van de Joegoslavische aan winst Simokovic belandde op de lat en ev enlater besliste Van der Berg met een doeltreffende kopbal dit op redelijk peil staande duel. Een Telstar-combinatie verloor in St. Pancras met 5-0 van een volledig Alk maar. 200 meter vlinderslag dames: 1 Ada Kok (Futen) 2.22.5 (nieuw wereldrecord); 2. Betty Heukels (PSV) 2.36.0; 3. Corrie Mulder (KNZB) 2.36.1; 4. Carla Janssen (Njord '59) 2.45.3; 5. Toti Heukels (PSV) 2.47.6; 6. Tieneke Ankone (OZPC) 2.53.3. 200 meter vlinderslag meisjes onder 16 jaar: 1. Hennie Penterman (HDZ) 2.44.8 (nieuw Ned. aspiranten-record, limiettijd was 2.50.0). 200 meter vlinderslag jongens onder 16 jaai; 1. Rene van Denderen (KNZB) 2.36.1. 200 meter vlinderslag heren: 1. Dick Lan- gerhorst (HZPC) 2.14.0 (nieuw Ned. record, oude met 2.17.6 op zijn naam Groningen 27-6-'64); 2. Els Drent (Zwemlust) 2.20.5; 3. Chris van Lint (PSV) 2.23.1; 4. Paul van Daalen (DZV) 2.32.2; 5. Rob Boer (ZTAN) 2.31.8; 6. Edwin Bogaard (AZ '70) 2.29.2 (gediskw.). 200 meter rugslag meisjes onder 16 jaar: 1. Gerda Lassooy (HDZ) 2.37.7 (nieuw aspi ranten-record); 2. Irene Arens (HPC) 2.43.2; 3. Wies Koopmans (HPC) 2.44.4. 200 meter rugslag dames: 1. Cobi Sikkens (GZPC) 2.31.5 (nieuw Ned. record); 2. Cobi Buter (Zwemlust) 2.34.4; 3. Bep Weteling (Nereus) 2.35.1; 4. José van der Putten (Mosa) 2.42.5; 5. Anneke Appelhof (HDZ) 2.43.2; 6. Greet Vermaat (DES) 2.44.5. 200 meter rugslag jongens onder 16 jaar: 1. Bob Schoutsen (Dolfijn) 2.21.4; 2. Dick van Elsas (HPC) 2.28.4. 200 meter wisselslag meisjes onder 14 jaar: 1. Pita v. d. Woude (GDZ) 2.49.6; 2. Ellen van Rheenen (Naarden) 2.50.3; 3. Rita Bloos (HPC) 2.50.6. 200 meter wisselslag jongens onder 14 jaar: 1. Jan Elbertsen (De Kikker) 2.35.6. Cassius Clay, vervallen verklaard van zijn wereldtitel in het zwaargewicht om dat hij geen dienst wilde doen i n het Amerikaanse leger, mag de Verenigde Staten niet verlaten. Een gerechtshof in Houston heeft gisteren beslist dat de bok ser, zijn paspoort voorlopig niet zal terug krijgen. De ex-wereldkampioen was van plan naar Tokio te reizen, waar hij in een wedstrijd zou uitkomen. Voor het wereldkampioenschap handbal dames, dat van 16 tot 24 november in Rusland gehouden wordt, hebben slechts negen landen zich aangemeld. Het zijn: Denemarken, West-Duitsland, Oost-Duits- land, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Rusland, Tsjechoslowakije en titelhouder Hongarije. In de eindronde zullen acht landen uitkomen zodat minstens één kwa lificatiewedstrijd gespeeld moet worden. Op de tweede dag van de Neder landse zwemkampioenschappen in het prachtige bad van De Papier molen in Groningen zwom Ada Kok gisteravond op de 200 meter vlinder slag een nieuw geweldig wereld record. Bovendien ontnam de Gro ningse Cobi Sikkens op de 200 meter rugslag aan het andere Groningse meisje Korrie Winkel haar Neder landse record op de 200 meter rugslag, pakte de Hagenaar Dik Langerhorst op de 200 meter vlinderslag zjjn derde nationale record en veroverde ook de Amsterdamse aspirantjes Gerda Las- sooij en Hennie Penterman, beiden van de HDZ, op de 200 meter rugslag en de 200 meter vlinderslag nationale records. Bijna twee jaar geleden, op 12 septem ber 1965 had Ada Kok in dit zelfde bad een tijd gezwommen van 2.25.3, toen ook een wereldrecord op de 200 meter vlinder slag. Gisteravond zwom de Amsterdamse tegen al haar concurrenten in feite een eenzame race, die ze besloot met de bijna ongelooflijke tijd van 2.22.5, een verbe tering van maar liefst 2 8/10 seconde. De 100 meter was al bijzonder snel gegaan, een tijd van 1.08.7. En toen Ada aan de tweede 100 meter begon, ver voor een Betty Heukels en Corrie Mulder die on derling een fel duel uitvochten, sidderde de spanning en nervositeit door het bad. Ada ging ontzettend snel en zij bleef steeds onder haar eigen wereldrecordtijd. Speaker Sieb Bolman kon zich nauwe lijks verstaanbaar maken, maar hij kwam er toch nog boven uit. 2.22.5. met een sprong stond geweldige Ada meteen op de hoogste trede. Daarna kwam ze wan gen tekort om alle zoenen van iedereen die maar wilde zoenen in ontvangst te nemen. De tweede plaats was tenslotte met vrijwel onzichtbaar verschil voor het Eindhovense meisje Bettie Heukels (2.36) voor Corrie Mulder 2.36.1. Er was gisteravond nog veel meer feestgedruis. Eerder had Cobi Sikkens de show gestolen. Op de 200 meter rugslag zwom Cobi een nieuw Nederland record in de tijd van 2.31.5, waarmee ze het nationale record van Korrie Winkel van 2.32.3 naar de geschiedenis verwees. Kor rie zelf was een der eersten om Cobi te omhelzen en te feliciteren met deze magnifieke prestatie. Geweldenaar Dick Langerhorst brak op het laatste nummer van de avond, de 200 meter vlinderslag, alweer een record. Zijn derde in enkele dagen tijd. In het snelle Groninger bad zwom de Hagenaar een tijd van 2.14 precies. Het oude record stond op 2.17.6, ook al weer een duidelijke verbetering van 3 6/10 seconde. De lawine van records was al direct op het eerste nummer begonnen, de 200 meter rugslag meisjes onder de 16 jaar. Gerda Lassooij van HDZ noteerde een veelbelovende tijd van 2.37.7. Op de 200 meter vlinderslag meisjes onder de 16 jaar zwom Hennie Penterman van de HDZ een tijd van 2.44.8, ook alweer een nieuw nationaal aspirantenrecord. (Van onze correspondent) „Het publiek was dol en ik wist niet waarom. Ik reageerde helemaal niet, maar het publiek was zo ontzettend geestdriftig en toen voelde ik dat er iets aan de hand zou moeten zijn. Ik zocht Rob Kerkhoven, maar die kon ik niet ontdekken. Plotseling zag ik hem komen aanhollen en hij boog zich voorover naar mij en brulde de tijd in mijn oren. 7 oen wist ik pas dat het een nieuw wereldrecord was. Pas toen viel de spanning van me af, die ik kende na al die wereldrecords van de Amerikanen daar in Winnipeg. Want elke keer als ik de radio hoorde dacht ik: zal mijn wereldrecord er ook bij zijn? Maar nee, en nu heb ik fijn mijn eigen record nog scherper ge steld". Wereldrecordhoudster Ada Kok zit te vertellen van haar formidabele race. De vermoeide benen heeft ze op een van de stoelen gelegd: „of ik moe was? Ach nee, eigenlijk niet. Maar nu ik hier zo zit, voel ik toch wel dat het veel inspanning heeft gekost. Maar wat zou dat? Ik had er zo op gehoopt, maar er toch niet aan durven denken, 's Morgens in de series ging ik lekker ontspannen zwemmen. Ik heb toen al leen voor de plaats gezwommen om 's avonds alles te kunnen geven. Nou, en toen heb ik alles gegeven. Ik hoor de, nadat ik de 200 meter had aange tikt, alle mensen juichen en klappen. Ze stonden compleet op hun kop. KNZB-coach R. Kerkhoven is van plan na afloop van de nationale kampioenschap pen in Groningen drastisch het mes te zetten in de voorlopige selectie van 38 jongens en meisjes. „Er zal een ploeg van zo'n man of twintig overblijven, wan neer ik verder ga. Daar kan nog iemand bij komen of afvallen. Maar het is wel de bedoeling voor de nationale kamoioen- schappen van het volgend jaar de Mexico- ploeg vrijwel definitief rond te hebben. Het NOC heeft dan nog het recht hier en daar een naam te schrappen, maar iemand toevoegen kan dan niet meer". De voorbereiding op Mexico zal zeer zware financiële offers vergen van de KNZB. Reeds in april 1968 wil Kerkhoven zijn trainingsploeg drie weken bijeenbrengen voor een landenwedstrijd tegen Frankrijk en Engeland op „Mexico-hoogte" in de Pyreneeën en voor een landenwedstrijd tegen Rusland eveneens op grote hoogte in de Kaukasus. De wedstrijdenreeks wordt besloten met de zeslandenwedstrijd in Zweden. De Nederlandse ruiterequipe voor het CHIO van Rotterdam, dat van 26 augus tus tot en met 3 september gehouden wordt, is als volgt samengesteld: mej. Josje Ernst, Hans Brugman, Antoon Eb ben, Jan Maathuis, Tjeerd Velstra en Harry Wouters van den Oudenweyer. Deze ploeg zal als voorbereiding op het evenement in de Maasstad van 17 tot en met 20 augustus uitkomen op een con cours hippique in de Belgische badplaats Oostende. De Nederlandse deelnemers voor het Europese kampioenschap sprin gen, een onderdeel van het CHIO, moeten nog worden aangewezen. -r: (Van onze wielermedewerker) Op het smalle en bochtige parcours aan de Terrasweg hield de hardddrave- rijvereniging „Santpoort en omstreken" woensdagavond in samenwerking met de Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" weer de traditionele feestweekron- de van Santpoort. Na een matig begin kregen de vele toeschouwers toch nog een aantrekkelijke koers voorgeschoteld, waarbij de Friese criteriumrijder Anne Koster in een eindsprint van twaalf man (Van onze sportredacteur) Coach Charles Urbanus hield gister avond twee van zijn beste mensen lang in de dug out in de wedstrijd van het Nederlands honkbalteam tegen de Ameri kaanse legerformatie de Rhein Main Bom bers. Toen Herman Beidschat en Hamil ton Richardson echter werden ingezet werden de Amerikanen tot een volmaakt kansloze tegenstander in het Pim Muiier- Stadion. Nederland won in die laatste in nings uiteindelijk met 6-1, met Martin Stroker mede in de hoofdrol. Beidschat maakte zijn entree in de zesde inning, toen de Amerikanen met 1-0 voor stonden. Dat dankten zij aan een tweede inning, waarin Rudi Dom twee maal een honkslag moest incasseren. De Spartaanse werper had het een inning later opnieuw moeilijk, maar toen ver werkte een attente Stroker met twee uit, een man op drie en een man op één de bal na een tik goed en dat redde de situatie. Hoffmann hield de zaak de vol gende twee innings gesloten tegenover slechts zeven man. Beidschat verbeterde die prestatie door in de resterende vier innings het minimale aantal van twaalf slagmensen tegenover zich te krijgen. Voor de produktie aan slag, tot dan niet opvallend, was inmiddels Hamilton Richardson Jelsma komen vervangen. De Spartaan moest in de zesde inning nog toe kijken. Harrie v. d. Berg opende welis waar met een honkslag, Harrie v. d. Vaart volgde met vier wijd en v. d. Berg kon scoren op een tik van John, die gevangen werd, maar toen was een goede actie van de Amerikaanse catcher voldoende om een eind aan de Nederlandse slagbeurt te maken. Rasmijns tik werd bij het tweede honk verwerkt, waardoor v. d. Vaart daar sneuvelde. Een aangooi op eerste mislukte, waarna Rasmijn meende het tweede te kunnen halen. Catcher Leech herstelde achter het eerste honk de fout van zijn infield door Rasmijn uit te gooien op twee. Maar een inning later sloeg Richardson toch een twee honkslag als openingslagman. Een keurige stoot- slag van Stroker bracht hem thuis. De OVVO-er scoorde zelf toen de Ameri kaanse rechtsvelder Georgie Mckenzie blunderde op een tik van Blom. Pitcher Whitman schonk Richardson in de achtste slagbeurt vier wijd. Met twee nullen had Rasmijn de kussens reeds be reikt door geraakt werper. Whitman en zijn Bombers rekenden toen buiten Stro ker, die het geweld dat Richardson nood gedwongen niet kon ontketenen, op zich Het Amerikaanse punt; catcher Blom komt te laat. Links scheids rechter Wedemeijer. nam. Hij tilde de bal in het linksveld over de hekken en bracht daarmee de score op 6-1. Resultaten werpers: Dom (3 inn.) 1-2-3; Hoffmann 1-0-1 (2 inn.); Beidschat 3-0-0 (vier innings), Whitman 3-2-8 (8 inn.). Dinsdag verloren de Amerikanen in Amsterdam met 10 van de B-ploeg van Nederland. Jan Maathuis is gisteravond tweevoudig winnaar geworden van het springcon cours Mb te Buitenpost. Met Fliegette kwam de man uit Geesteren foutloos rond, met Nenuphar liep hij vier fouten op, waardoor hij ook de tweede plaats kon opeisen. In een Parijs springconcours moest hij de winst aan Hans Brugman laten. Maathuis deelde de tweede plaats met Tjeerd Velstra. Keetie Hage uit St. Maartensdijk is op de Adelaar-wielerbaan te Apeldoorn Nederlands kampioene dames drie km achtervolging geworden. Ze legde de af stand in 4 min. 27.1 sec. af. Janie Jonkers uit Gameren werd in 4.28.6 tweede en Eefje Helder uit De Woude werd derde in 4.35.4. Bella Hage, Nederlands kam pioene op de weg, werd vierde in 4.36.8. Op de atletiekwedstrijden van de Pan- amerikaanse Spelen in Winnipeg, heeft de Amerikaan Bill Toomey op de tienkamp een totaal van 8.044 punten bereikt. Hoe wel Toomey met deze prestatie het record van de Spelen aanmerkelijk verbeterde, bleef hij nog altijd bijna 300 punten onder het wereldrecord van de Duitser Kurt Bendlin, dat deze met 8319 punten op 13 en 14 mei van dit jaar vestigde. Een kopgroep in de Ronde van Santpoort: Hoogzaad, v. d. Valk, Koster en Wassenburg (v.l.n.r.) aan het werk. de volle winst greep. Samen met Her man Hoogzaad, Leo Wassenburg en Ton v.d. Valk had Koster aanvankelijk een kopgroepje gevormd, dat in de slotfase door acht jagers van wie Cor Baars, Jan Aldershof en Ton Zeldenthuis de achtervolging hadden geopend werd achterhaald. Anne Koster kwam In Sant poort tot zijn tiende seizoenzege. Zestig amateurs begonnen in Santpoort aan hun negentig rondjes. Zij deden het door de gladheid van het parcours rustig aan, maar desondanks gingen verschil lende renners onderuit. De wedstrijd kreeg daardoor meer het karakter van een afvalrace. De Santpoorter Martin Wigchert sleepte voor eigen publiek de eerste premie in de wacht en moest later in de strijd door pech tweemaal van fiets verwisselen. Beide keren kon hij met de steun van broer Cees het daardoor opge- lpen verlies ongedaan maken op het pelo ton, waaruit echter al verschillende ren ners ontsnapt waren. Voor de broer* Wigchert was daarmee de kans op een hoofdrol verkeken. De eerste ontsnapping met allure kwam in de dertigste ronde van Herman Hoog zaad, Leo Wassenburg en Ton v.d. Valk. Deze drie demarranten gingen hard door en alleen Anne Koster zag kans om zich na een verwoede achtervolging bij hen aan te sluiten. Het viertal veroverde ruim twintig seconden voorsprong en moest daarvan pas iets prijsgeven, toen Cor Baars, Jan Aldershof en Ton Zeldenthuis tot een serieuze tegenaanval overgingen. Ook Joop Zoetemelk, Gabi Minneboo, Matje Gerrits, die in het begin van de strijd door een val achter was geraakt en het verlies ongedaan had gemaakt, Jos Dekker en Peter v.d. Voort verlieten het sterk geslonken peloton, dat elf ronden voor het einde door de vier aanvoerders werd „gedubbeld". De acht jagers stre ken kort daarna ook neer op het peloton, waarna Baars, Aldershof en Minneboo meteen een nieuwe vlucht van Hoogzaad, Koster en Wassenburg ongedaan maak ten. Er kwamen met nog vier rondjes in het verschiet dus twaalf man aan de lei ding. Van hen deed de strijdvaardige Baars een verwoede poging om alsnog een eindsprint te ontlopen, maar hij kreeg daartoe geen kans. Anne Koster bleek tenslotte de snelste. De uitslag was: 1. A. Koster, Leeuwar den, de 76,5 km in 1.48.06, 2. M. Gerrits, Oploo, 3. G. Minneboo, Heenvliet, 4. J. Zoetemelk. Rijpwetering, 5. J. Aldershof, Haarlem, 6. T. Zeldenthuis, Sassenheim, 7. H. Hoogzaad, Venhuizen, 8. L. Wassen burg, Leiderdorp, 9. C. Baars, Haarlem, 10. P. v.d. Voort, Sloten. De sprint van het peloton om de dertiende plaats werd gewonnen door Cees Wigchert uit Sant poort. De Haarlemmers Norman Koele- mij en Arthur van Leuffen werden res pectievelijk 15e en 16e, Martin Wigchert uit Santpoort werd 17e en de Uitgeester Aad Teeling 18e.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15