VS-commissie voor kernenergie: China kan in 1970 V.S. met megatonbommen beschieten Tegen zelfmoordaanval is geen verdediging mogelijk HET WEER Prestaties Man bedreigt de politie met kleuter als schild Mr. Polak legt beslag op huis van Zwolsman Recordwinst bij BOAC Snoepverbod op scholen Nieuw drink plezier mint/ morris Beelden van concentratiekamp Haags gezin na drie dagen uitgeput in Dolomieten gevonden Algerije chanteert Kongo met Tsjombe Na 8 uur spanning in arrest Nieuwe belasting op onroerende goederen Haarlem heeft begrotingstekort van 5,7 miljoen regenkleding Opnieuw: De Kruisberg pagina 2 Rapport over AberSan pagina Oscar van Hemel 75 jaar pagina iN DEZE KRANT Koel Aan het strand Volgens BBC-correspondent Het woord is aan Schiet maar V ervan ging personele en grondbelasting de groene tingeling frisdrank SATÉ 2.- en belegde broodjes bij MAX KOELEMIJ SLAGROOMGEBAKJES van DEKKERS zijn beter 44 cent per stuk ?W ZWIER 52e JAARGANG NUMMER 232 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lan^e Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter en AP). China kan tegen 1970 een waterstof bomlading van de megatonklasse voor intercontinentale raketten vervaar digen. Tot deze slotsom is een commissie voor kernenergie van het Ameri kaanse Congres gekomen in een rapport over de Chinese vorderingen op kerngebied. Volgens de commissie kan China voor 1972 beschikken over een intercontinentale raket. Het zou zelfs mogelijk zijn dat dit in 1970 al het geval zal zijn. Het rapport is gebaseerd op geheime verklaringen van de centrale geheime dienst (CIA), Amerikaanse kerngeleerden en van functionarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Als China de Verenigde Staten met waterstofbommen aanvalt is dat zelf moord, aldus de commissie, maar een effectieve verdediging ertegen is er niet. Volgens het rapport zijn er bewijzen dat bij de jongste Chinese kernproef een waterstofwapen met de kracht van enige megatonnen vanuit een vliegtuig tot ont ploffing is gebracht. De Chinezen zouden nu in staat zijn een waterstofbom van vele megatonnen te maken, die per vlieg tuig naar een doel kan worden gebracht. Hiermee is China de Fransen ruim voor uit. De nucleaire ontwikkeling van China TRENTO, Italië (AP). Drie leden van een Nederlands gezin zijn vandaag uitgeput en uitgehongerd aangetroffen in de Alpen bij Trento, waar ze drie dagen door de bossen hadden gezworven. De reddingsploegen vonden de 48-jarige Hagenaar M. de Vos, zijn 38-jarige vrouw en hun twaalfjarig dochtertje bij Fai del Paganella, waar ze met vakantie waren. Maandagmiddag verliet het drietal zijn pension voor een wandeling in het bos, waar het verdwaalde. Man, vrouw en kind zijn opgenomen in het ziekenhuis. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 9 Radio en tv9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Aangestipt 11 Economisch nieuw13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand14 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen iets stabieler weer met wei nig of geen buien. Fris bij een matige zuidwestelijke wind, ongeveer 20 gra den. Zeewater eveneens 20 graden. Vooruitzichten: Een langzame ver betering met wat meer zon. is schrikbarend" aldus de democratische senator John O. Pastore, voorzitter van de commissie. „China zal binnen vijf jaar een enorme kernmogendheid zijn". Een top-adviseur van de Amerikaanse regering zei in een beschouwing: „Het is mogelijk dat China enkele atoombommen aan Arabische landen in het Nabije Oos ten geeft. Israel zou dan gedwongen kun nen zijn zelf bommen te maken of erom te vragen". „China zou de bommen kunnen ge bruiken om chantage te plegen op zwak kere landen en deze kunnen dwingen de handen af te houden van „volksbevrij dingsoorlogen" binnen hun eigen grenzen. Japan, India en andere landen zouden kunnen gaan besluiten hun eigen bom men te maken, waardoor alle hoop op een verdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens vervliegt. Met China, onder Mao Tse Toeng of zijn opvolgers, moet gerekend worden als een eerste klas mogendheid. De H-bom geeft een enorme stimulans aan het Chi nese moreel". LONDEN (AP) De BBC-correspon dent Keith Kyle, die zojuist terug is van bezoeken aan Algerije en Kongo, heeft in een Brits televisieprogramma verklaard dat het plan voor de ontvoering van Moise Tsjombe is voorbereid door de Kongolese regering en uitgevoerd met medeweten van de Algerijnse president Boumedienne. De journalist zegt dat Algerije nu een hoge prijs wenst voor het uitleveren van de gevangene. De prijs zou zijn: een vol ledige breuk van Kongo met Israel, dat de para-commando's van Moboetoe een zeer goede opleiding heeft gegeven, een algemene amnestie voor linkse Kongolese politici, en een aanpassing van de Kongo lese buitenlandse politiek aan die van „progressief revolutionaire Afrikaanse staten". De Chinese prestaties zijn niet ge ring: 16 oktober 1964: de eerste A-bom wordt tot ontploffing gebracht van een toren in de vlakte bij Lop Nor in de afgelegen noordwestelijke provincie Sinkiang, kracht 20.000 ton TNT. Het gebruikte materiaal was U-235, niet het gemakkelijker te krijgen plu tonium. China was verder gevorderd in de atoomwetenschap dan werd aange nomen. Amerikaanse geleerden ver wachtten toch pas in 1975 een H-bom. 17 mei, 1965: een A-bom van dubbele kracht werd in de lucht tot ontploffing gebracht. Amerikaanse functionarissen verwachtten een Chinese H-bom te gen 1970. 9 mei, 1966: aan een toren werd een bom beproefd met een kracht boven de 200.000 ton TNT. Ingrediënten, beno digd voor een H-bomontploffing, wer den toegepast. 27 oktober, 1966: een A-bom werd door een raket 650 tot 800 kilometer geschoten. Grote Aziatische steden kwamen binnen Pekings bereik. 27 december 1966: waarschijnlijk be proeving van een ontsteking voor een H-bom. Kracht enige honderduizenden tonnen TNT. 17 juni, 1967: proef met H-bom van verscheidene miljoenen tonnen TNT. Bovendien werd de bom door een vliegtuig afgeworpen zodat hij blijk baar vervoerbaar was. At, Het tweejarig nichtje veilig aan de hand. van een rechercheur. Be man heeft zich overgegeven en wordt naar een politie-auto geleid. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 29-jarige man, die door de politie werd gezocht wegens enkele bedreigingsgevallen, heeft van van nacht half 3 tot vanochtend half 11 ver schanst gezeten in zijn huis aan de Bel- lamystraat in Amsterdam. Politiemannen hield hij met een pistool op een afstand. Hij had een tweejarig nichtje op de arm genomen, dat als schild moest dienen. Vanochtend hebben hoofdinspecteur N. de Leeuw en hoofdagent-rechercheur Kooistra van het bureau Warmoesstraat kans gezien, de man tot overgave te brengen. Hij werd sinds dinsdagavond ge zocht wegens bedreiging van de portier van een café op de Zeedijk. Gisteravond bedreigde hij in een café in de Bellamy- straat opnieuw iemand. De politie werd gewaarschuwd. Hierop verschanste de V< v-.-:-.- In Griekenlhnd is niemand meer zeker van zijn vrijheid, sinds de militaire staatsgreep van 21 april. Er is niet veel voor nodig om gearres teerd te worden. Het eiland Jaros in de Aegeische Zee weinig meer dan een kale rots is als Grieks verbanningsoord ingericht. Planten groeien hier niet. Be zon is er gloeiend heet. Brinkwater moet wor den aangevoerd. Toiletten en andere sanitaire behoeften ontbreken voor de gevangenen. Mannen, vrouwen en kinderen kwijnen op Jaros langzaam weg, omdat zij niet dezelfde politieke overtuiging hebben als de leiders van het nieuwe regime, die een „zuiver en eerbaar" Griekenland willen vormen. Ondanks strenge controle en censuur lukte het een fotograaf opnamen te maken van Jaros, het Europese concentratie kamp anno 196 7. Meer exclusieve foto's die her inneringen oproepen aan de concen tratiekampen van Hitier staan op pagina 7. man zich in zijn boven een viswinkel ge legen woning, die slechts via een smalle trap te bereiken is. Hij was volgens de politie onder invloed van alcohol. Brigadier P. de Jong van het bureau Leidseplein die de buitendeur met een ge leende loper openkreeg, hoorde toen hij zich onderaan de trap vertoonde: „Als je naar boven komt schiet ik". Even later nam de man het kind op de arm, het als een schild voor zijn borst houdend. Hoofdinspecteur H. Hammega, die pi ketdienst had, heeft daarna met de man gepraat. Hij stond bovenaan de trap. Het pistool hield hij onder handbereik. Ham mega stelde hem voor dat hij zichzelf vanmorgen om acht uur vrijwillig zou aangeven. Dan zou hij op dat moment verder met rust gelaten worden. De man ging daarmee akkoord. Om te voorkomen dat hij zou vluchten werden voor het huis twee agenten gestationeerd. Toen de man zijn belofte niet nakwam gingen hoofdinspecteur De Leeuw en rechercheur Kooistra vanmorgen om half tien de woning binnen. Hoofdinspecteur De Leeuw: „Ik riep zijn naam. Hij kwam bovenaan de trap en zwaaide met zijn arm zo van: „kom maar naar boven". Hij was aangekleed, het kind had een pyjama aan. Het was geen kwestie van bravour. Ik ben niet zo gek dat ik tegen een pistool inloop. Hij was ongewapend". Mr. R. J. Polak, aandeelhouder van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, heeft op 14 juli door een deurwaarder beslag laten leggen op onroerend goed van de Centrale Administratie Maat schappij (CAM), waaronder het woonhuis van de heer R. Zwolsman aan de Klatte- weg in Den Haag. Mr. Polak is daartoe overgegaan nadat de CAM geen gevolg had gegeven aan zijn op 3 juli per exploit gegeven bevel om binnen twee dagen een dwangsom aan hem te voldoen op grond van een op 13 maart door de Haagse rechtbank ge wezen vonnis in kort geding. De CAM heeft een kort geding tegen de EMS-aandeelhouder aangespannen, dat op 18 augustus voor de president van de Haagse rechtbank zal dienen en waarbjj opheffing van het beslag wordt gevorderd. LONDEN De British Overseas Air ways Corp (BOAC), die staatseigendom is, heeft een recordwinst van 239.000.000 gulden bekend gemaakt voor het boekjaar 1966-67, het driedubbele van het vorige jaar. President-directeur Sir Giles Guthrie maakte het nieuws bekend met de woor den: „Onze winst is hoger dan ooit te voren. Maar dat moet ook onze toe komst hangt er van af". Say: Geschiedschrijving is daarom slechts nuttig, omdat men er de toekomst in kan aflezen. Boven zei hoofdinspecteur direct dat de man onder arrest stond. Het duurde ech ter nog een uur voordat hij mee naar buiten ging. Hoofdinspecteur De Leeuw ,Dan weer wilde hij wel, dan weer wilde hij niet mee. Toen we zo een half uur heen-en-weer gepraat hadden, stuurde ik Kooistra weg om assistentie te vragen. Dan maar met geweld, dacht ik. De man probeerde nog mij de kamer uit te zetten. Ik hield mijn pistool op hem gericht. Schiet maar, zei hij. Toen ik daar niet op reageerde ging hij op bed liggen. Hij vroeg of hij tien minuten met het meisje alleen mocht zijn. Dat risico kon ik na tuurlijk niet nemen. Kooistra was net weer boven toen de man de kussens van het bed afgooide. Daaronder lag zijn pis tool. Kooistra greep het direct. Ik geloof niet dat de man de bedoeling had ons aan te vallen". De man heeft verschillende veroorde lingen wegens geweldpleging achter de rug. Korte tijd geleden is hij ontslagen uit de gevangenis in Hoorn. Het meisje wordt vermoedelijk bij een familielid ondergebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft beslo ten de personele belasting en de grondbe lasting, twee reeds lang omstreden heffin gen van het rjjk, af te schaffen en te ver vangen door een nieuwe gemeentelijke be lasting op onroerend goed. De wetsont werpen die deze materie regelen, liggen thans voor advies bij de Raad van State. De uitbreiding van het gemeentelijk be lastinggebied, die hiermee wordt bereikt, staat reeds jarenlang op het programma. De gemeenten die voor hun inkomsten steeds meer van het rijk afhankelijk zijn geworden, krijgen met de nieuwe belas ting op onroerend goed weer zelf de ver antwoordelijkheid voor een sluitende be groting te dragen. De nieuwe regeling heeft tevens ten doel de financiële positie van het rijk te verlichten. Het schijnt de bedoeling te zijn alle soorten onroerend goed, dus ook bedrijfs ruimten en dergelijke, onder de nieuwe be lasting te brengen. De minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen, had reeds in 1963 samen met de toenmalige minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, vergevorderde plannen tot uitbreiding van het gemeente lijk belastinggebied. Nadat het kabinet- Marijnen, waarvan zij toen deel uitmaak ten. wegens meningsverschillen over de omroepkwestie was afgetreden, werden de betrokken wetsontwerpen door 't kabinet- Cals ingetrokken. De huidige wetsontwer pen zijn ondertekend door de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witte veen (Financiën). De gemeentebegroting van Haarlem voor 1968 sluit met een tekort van 5,7 miljoen, dat is 1,7 miljoen meer dan het begrotingstekort voor 1967. Ondanks de moeilijke financiële situatie achten burge meester en wethouders van Haarlem het noodzakelijk en verantwoord voorzichtig voort te gaan op de beleidslijnen die de laatste jaren zijn gevolgd. Voor investeringen is voor 1968 1,6 miljoen uitgetrokken en voor personeels uitbreidingen 500.000. Verder vinden B. en W. het noodzakelijk van gesubsidieer de instellingen zoveel mogelijk tariefs verhogingen te verlangen. Voor 1968 wor den enkele verhogingen van tarieven en belastingen tot een totaal van 860.000 in het vooruitzicht gesteld, welke meer opbrengst komt uit een verhoging van de watertarieven met 310.000 van de huis vuilbelasting met 300.000 en van de rioolrechten met 250.000. Aan uitgaven staan op de Haarlemse begroting 1968 146.792.000 en aan inkomsten 141.092.000. (Van onze correspondent) WINSUM. Be hoofden van de vier lagere en kleuterscholen in Winsum (Gr.) zijn sinds enkele dagen bevoegd hun leerlingen te verbieden in en bij de scholen te snoepen. Hiertoe be sloten het gemeentebestuur van Win sum en het bestuur van het Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Be leer krachten zijn ook gerechtigd het trac- teren op verjaardagen te verbieden. Zij zullen voortaan advies geven bij het kiezen van verantwoorde tractaties, zoals fruit en stukjes kaas. ABVERTENTIES sïhnilN 8art»l)Of>s>traat - Haarlem - Tel. tSSM leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (026) 22 55 96 KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - lJmuiden-O. - Tel. 14.000 official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden - Tel. 14208

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1