VAN DAG TOT DAG Rapport over puinlawine in Wales Brits kolenbureau voor ramp Aberfan verantwoordelijk m Arabische ministers wijzen vredesoverleg met Israel af 1944 - Tfharam is iglo siutusuppelsup uniek? Franse reus Monument voor gevallenen commentaar op actuele zaken Bosbrand bij Costa Brava geblust Drie ex-fascisten in Hongarije terechtgesteld Artsenstaking in Belgisch Limburg Weer incident bij Jordaan Para's uit Detroit Vietcong-aanval op oliehaven in buurt van Saigon Fransen voeden zich slecht in LSD gevaarlijker dan sof tenon? Ademtest in België voor automobilist DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 3 Veel kampeerders hebben gebied verlaten Ontvluchte gevangenen in Bernau doodgeschoten Huurlingen in Kongo vluchten naar Rwanda Aberfan herstelt Sombere gedachte Olie-embargo voor Irak „een dodelijke kanker Schram" Het bevat géén conserveringsmiddel.! Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje amm 0 Voor de herhalingsoefeningen zullen in ons land vijfduizend verlofgangers min der worden opgeroepen dan aanvankelijk was voorgenomen. Alle Europese landen bezuinigen op de uitgaven voor hun klas sieke strijdkrachten. Aan de ene kant wint de mening veld, dat een aanval van de zijde van het Oosteuropese communis tische blok onwaarschijnlijk is, aan de andere kant, dat indien onverhoopt toch een oorlog zou uitbreken deze in de lucht, de stratosfeer en de kosmos zou woeden, vanwaar vliegtuigen, raketten en kunstmanen hun alles-verwoestende kern projectielen zouden uitwerpen. Niet al leen dat dus de conventionele wapens tgnks, artillerie en straaljagers bijvoor beeld een ondergeschikte rol spelen, zij zullen de uitslag van de oorlog niet be palen. Die uitslag zal echter zonder twij fel de wederzijdse vernietiging zijn. In Europa moet de vrede worden bewaard, of het zal voor een groot deel ten onder gaan. In West-Duitsland zijn politieke en stra tegische beschouwingen zeer actueel ge worden doordat het voornemen bestaat in de komende vier jaar niet 89.230 miljoen mark voor de defensie te bestemmen, maar „slechts" 82.060 miljoen. Sinds 1955, toen de Westduitse herbewapening begon, heeft de Bondsrepubliek vele miljarden mark aan leger, vloot en luchtmacht be steed. Daarmee heeft zij de sterkste klassieke strijdmacht van West-Europa opgebouwd. Om haar vernietigingsver mogen te verhogen, beschikt deze ook over een reeks van raketten-werpers, welke raketten atoomgranaten kunnen uitwerpen op de vijandelijke strijdkrach ten. Zulke projectielen zijn zogenaamd „tactische" kernwapens. Zij zijn in handen van de Amerikanen, die ze eventueel ter beschikking moeten stellen van de Duit sers. Men kan nu wel voorzien, wat het ge volg zal zijn van het gebruik van „tac tische" kerngranaten door de Westelijke legers. De Sovjet-Unie zou die natuurlijk ook gebruiken, en in het zeer dicht be- GERONA (AFP en Reuter) De bos branden bij de Spaans Costa Brava, die er sinds gisteren woeden en al negendui zend hectare bos hebben vernield, blij ken gisteren tot staan te zijn gebracht. In de Sierra de Las Gabarras heeft het vuur een strook van vijf bij twee kilome ter vernield. Het gebied, waar nog acht haarden voor enorme rookwolken zorgen, ligt in het zuiden van de provincie Gero na bij de Costa Brava, tussen Lloret de Mar en San Feliu de Guixols. Dag en nacht werkten vierduizend brandweerlieden, soldaten, burgers en le den van de civiele garde om de branden te blussen. Het grootste gevaar is nu ge weken, wanneer de wind wil gaan liggen, kan de rest ook snel worden bedwongen. Gisteren werd het verkeer tussen San Feliu en Llagostera hersteld. Duizenden vakantiegangers trekken naar zee tussen de smeulende heuvels. De badplaatsen blijken er'niet onder geleden te hebben, geen enkel huis is aangetast ondanks het feit dat tot in Gerona, 28 kilometer ver derop, gloeiende asdeeltjes neervielen Een groot aantal toeristen, aldus onze correspondent, heeft het bedreigde gebied verlaten. Vooral kampeerders die in de bosrijke omgeving tussen Tossa en San Feliu hun tenten hadden opgeslagen in de camping La Pola. Zij hebben een heen komen gezocht zuidelijk van Barcelona, waar bij de toch al overvolle kampeer terreinen borden zijn geplaatst met het opschrift: „Geen ruimte meer". Op de grote weg van Gerona naar Bar celona raakte het verkeer gisteren enkele malen in de knoop. Om het toerisme niet meer af te schrikken, zwijgt de Spaanse televisie over deze ramp. Gistermiddag werden er in de nieuwsuitzending maar enkele woorden aan gewijd, hoewel ne genduizend ha bosgrond volledig zijn ver woest en herschapen in een zwartgebla kerd maanlandschap. BOEDAPEST (A.F.P.) Drie voorma lige leiders van de Hongaarse fascistische „pijlkruisers"-beweging zijn gisteren Boedapest terechtgesteld. De drie mannen waren door het hoog gerechtshof schuldig bevonden aan mis daden en wreedheden tegenover het Hon gaarse volk en onwettige executie van onschuldige personen. Een verzoek om gratie tegen het doodvonnis was afge wezen. BERNAU (DPA) Twee gevangenen van een Westduitse strafinrichting Bernau in Beieren zijn doodgeschoten, na dat zij bij het terugkeren van dwangar beid waren gevlucht. Het tweetal ver dween in een moerasgebied. Toen zij geen gehoor gaven aan het bevel van de be wakers om te blijven staan, vuurden deze enige schoten af die dodelijk bleken te zijn. Naar het optreden van de bewakers wordt een onderzoek ingesteld. volkte West-Europa zou de burgerbevol king er tenminste zozeer door worden getroffen als de soldaten. De volgende stap is dan onvermijdelijk de aanwending van „strategische" kernbommen, die van verre afstanden worden gelanceerd door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. In de Verenigde Staten rekent men op zeventig miljoen doden bij de eerste ge concentreerde Sovjet-aanval. De Ameri kaanse prestaties tegenover Oost-Europa zullen daarbij niet achter blijven. Wat zijn dus de conventionele legers nog waard? De Gaulle meent, dat zij voorzover niet geheel buiten gevecht ge steld nog een taak hebben ter afslui ting van het nationale grondgebied. Nu heeft Carl-Gideon von Claer, overste bui ten dienst van de Westduitse Bundes- wehr, in het weekblad Der Spiegel een artikel geschreven, waarin hij het een il lusie noemt te geloven, dat de NAVO- divisies op het Westeuropese vasteland (dertig divisies, waarvan twaalf West duitse) langer dan vier dagen kunnen standhouden tegen een aanvallende Oost europese strijdmacht. Als deze laatste bij de eerste golf wordt tegengehouden, zal zij nochtans de NAVO-legers zo teisteren, dat die bij de tweede en derde golf be zwijken. Des te meer daar zij niet over ge noeg ruimte beschikken, geen achterland hebben van betekenis. Aldus zullen zo zegt hij Westelijke garnizoenen worden verrast voordat zij voldoende beweeglijk zijn. En zij kunnen niet terugtrekken om zich te gaan hergroeperen, want zij staan met hun rug tegen de zee. Tussen de zee en de Elbe is een bewegingsoorlog niet mogelijk. Volgens hem zouden de Amerikanen uit vrees onmiddellijk te worden gewik keld in een kernoorlog, die hun eigen land verwoest vier dagen willen wach ten met het inzetten van strategische kernprojectielen in de hoop dat een oor log in Europa „klassiek" zou kunnen blij ven. Maar volgens hem zijn binnen vier dagen de NAVO-legers te land al ver slagen. Hij verbindt daaraan geen con clusie. Maar de enige gevolgtrekking kan zijn, dat een conflict in Europa onver biddelijk een kernoorlog wordt. Het is een illusie, daaraan niet te geloven. Geen illusie is echter de mogelijkheid zulk een gewapend conflict te voorkomen. Met die hoopgevende mogelijkheid moet Europa in elk geval voortleven en streven naar een vredelievend samenleven der volken. LONDEN (AFP). „De ramp in Aberfan van vorig jaar 21 oktober, die van 116 kinderen en 28 volwasse nen het leven heeft geëist, had voor komen kunnen worden". Tot deze conclusie kwam een Britse regerings commissie van onderzoek. De com missie heeft vandaag in een eindrap port de hoogste chef van het natio nale kolenbureau voor de ramp ver antwoordelijk gesteld. Het bureau had niet bekendgemaakt dat er zich onder de steenhoop een ondergrondse bron bevond, die de directe oorzaak van de lawine van steen en modder is ge weest. Bovendien ontbraken richt lijnen inzake beveiliging tegen schui ven van puinhopen. Aan het kolenbureau en het hoofd daarvan, Lord Robens, wordt verweten dat is getalmd met toegeven tegenover de commissie dat de ramp had kunnen wor den voorkomen. „De ramp in Aberfan is een afschrikwekkend voorbeeld van dwa ze knoeierijen door vele mannen die met taken waren belast waarvoor zij volko men ongeschikt waren, en van volslagen gebrek aan leiding van hogerhand. Het zijn geen schurken, maar fatsoenlijke mannen, die misleid waren door dwaas- KINSJASA (AFP) Eenheden van het Kongolese natioitale leger zijn de steden Loeboetoe en Poenia in het oosten van het land binnengetrokken, waar zich huurlingen hadden teruggetrokken na hun vlucht uit Kisangani- De huurlingen trachten nu het Kivoe meer te bereiken om vervolgens vervol gens naar Roewanda uit te wijken. Zij proberen volgens het Kongolese pers bureau zich uit de omsingeling te bevrij den. Er wordt in dit deel van Oost-Kongo hevig gevochten. BRUSSEL (ANP) Vele artsen in de Belgische provincie Limburg zijn van ochtend een staking van 24 uur begon nen. Zij protesteren tegen administratie ve voorschriften van de ziekenfondsen en tegen de gerechtelijke vervolging van artsen die weigeren deze administratieve voorschriften te volgen. heid en onwetendheid, aldus het rapport. De commissie heeft tijdens het onder zoek ontdekt, dat er een traditie van laks heid heerste ten aanzien van het gevaar dat de afvalhopen vormen, een traditie dieteruggaat tot de vooroorlogse dagen, toen de mijnen nog niet waren genatio naliseerd. Het diepgaand juridisch onderzoek naar de oorzaak van de ramp duurde 76 dagen en 136 getuigen werden verhoord. Maar wat gebeurde er gedurende die tijd in Aberfan zelf? In menselijk opzicht, aldus onze corres pondent in Londen heeft Aberfan er zich met grote moed doorheen geslagen. Er werden miljoenen guldens voor de nabe staanden van de slachtoffers en voor het herstel van de schade bijeen gebracht, maar de materiële verbeteringen vorde ren slechts langzaam. Ondanks het zware leed tracht iedereen alles te doen om de dingen zo spoedig mogelijk naar het nor male te laten terugkeren. „Iedereen doet het zijne", zegt het raadslid Jim Williams, die bij de ramp zeven familieleden, met inbegrip van een zuster, verloor. Bezoekers worden getroffen door de geest van vastbarendheid om het leven van deze gemeenschap te herbouwen en door de veerkracht van de betrokkenen. Eén avond in de week komen de ongeveer 80 moeders die een of meer kinderen bij de ramp verloren in een plaatselijk hotel bijeen, om kracht te vinden in ge deelde smart en hun gezamenlijke proble men te bespreken. Het werkt als een psy chische groepstherapie en heeft meer dan iets anders tot het herstel van het norma le leven bijgedragen. Maar het is een sombere gedachte dat de nationale steenkolenraad, welke in zo grote mate verantwoordelijk is geweest voor de ramp nog steeds geen begin heeft KHARTOEM (Reuter en AP) De Arabische ministers van Buitenlandse Zaken die in Khartoem bijeen zijn, heb ben elke vorm van vredesoverleg met Israel afgewezen. Enige afgevaardigin gen, waaronder die van Egypte, Syrië en Irak, zouden de andere delegaties trach ten te bewegen tot het verbreken van de relaties met de Verenigde Staten, Enge- lan en West-Duitsland, welke landen zij beschuldigen van steunverlening aan Israel. Vooral zouden zij aandringen op terugtrekking van de Arabische tegoeden bij Amerikaanse en Engelse banken- De Tunesische minister van Buiten landse Zaken Mongi Slim heeft op de conferentie gezegd dat de Arabische lan den moeten ophouden de Verenigde Sta ten de schuld te geven voor hun falen, maar de schuld bij zichzelf moeten zoe ken. Als ze de Verenigde Staten hun mili taire en politieke nederlaag tegen Israel TEL AVIV (AP) Vandaag is voor de derde achtereenvolgende dag een inci dent gemeld tussen Israëlische en Jor daanse troepen. Volgens het Israëlische leger openden de Jordaniërs het vuur op een Israëlische patrouille zes kilometer ten noorden van de Damia-brug. DETROIT (Reuter) Alle federale troe pen die vorige week in Detroit tegen de rassenonlusten moesten optreden zijn te ruggetrokken. De orde in de stad is her steld. Op het hoogtepunt van de onlusten van vorige week werden bijna vijfduizend parachutisten ingezet. Tegenover het „Centrum voor het onder zoeken van massale geweldpleging", een groep onderzoekers naar de rassenonlusten in de V.S. heeft het hoofd van de federale recherche, Edgar Hoover, verklaard dat er enige bewijzen zijn, dat in enkele gevallen agitators van buitenaf een rol hebben ge speeld bij de onlusten. Van een samen zwering was echter niets gebleken. SAIGON (Reuter) Vietcong-strij- ders hebben vandaag een mortieraanval ondernomen op haveninstallaties Nha Be, twaalf kilometer van Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. verwijten, volgen ze de weg van de min ste weerstand, maar de problemen wor den er niet mee opgelost. Hoewel Slim hem niet bij name noem de, waren zijn opmerkingen duidelijk gericht aan het adres van president Nasser van Egypte. In een verhitte zit ting die drie uur duurde, zei de Tunesiër dat de Arabische landen geen sympathie van de Verenigde Naties kunnen ver wachten als ze aanhoudend zeggen dat ze Israel van de kaart zullen vegen. Dat is niet het doel waarvoor de Verenigde Naties zijn opgericht. Het is daarom niet verwonderlijk dat landen in Azië, Afrika en Latijns Amerika niet met de Arabieren hebben meegestemd in de algemene ver gadering, aldus Slim. Irak deed een aanval op het olie-em bargo van de Arabische landen tegenover de Verenigde Staten en Engeland. De minister van Staat Ismail Chairalla zei dat het onmogelijk is van de olieprodu cerende landen te verwachten dat ze zich een maximale inspanning tegenover Israel getroosten, als hun voornaamste inkomstenbron wordt drooggelegd. Dr. Ahmed el Iraqi van Marokko stel de zich achter dit standpunt. Hij noemde het embargo voor de Verenigde Staten en Engeland „niet meer dan een schram op de hand", terwijl het voor de Arabi sche landen „een dodelijke kanker" is. gemaakt met de opruiming van twee an dere afvalbergen, die dreigend, hoog bo ven het dorp hangen. Ook al zouden deze helemaal geen gevaar opleveren, dan is het psychologisch noodzakelijk om ze te verwijderen, vooral ook wegens het feit, dat de waarschuwingen over de ingestorte berg destijds jarenlang in de wind werden geslagen. Aberfan is als een zwaargewonde, die een heroïsche poging doet om te herstel len. In sommige opzichten lijken de din gen normaal. Zwermen kinderen spelen vrolijk in de straatjes en op de velden. Nieuwe gezinnen vestigen er zich. Scha pen grazen op de helling waar de ramp haar oorsprong vond. Ook de zwaarst getroffenen, die spe ciaal in deze eerste schoolzomervakantie extra aan hun leed worden herinnerd, proberen zich dapper te gedragen. Een bezoek aan Aberfan op dit moment is een droeve ervaring, maar ook een bemoedi gende. PARIJS (A.P.) Veel Fransen voeden zich slecht, zo blijkt uit een onderzoek. Ze eten en drinken veel, maar krijgen weinig eiwitten, mineralen en vitaminen naar binnen. Bijna overal in Frankrijk wordt het dagelijks aantal calorieën (3.200 voor een actieve man en 2.800 voor een vrouw) aanzienlijk overschreden. De meeste Fransen eten te veel boter, olijfolie en vet vlees. Te weinig aandacht wordt besteed aan vis, magere zuivel produkten en vers fruit en groente. Veel wijn, aperitifs, cider en bier wor- ren verzwolgen, terwijl één literwijn met tien percent alcohol ongeveer 700 calorieën bevat die geen nut hebben voor spier- of hersenarbeid, maar wel dik maken. Vele handarbeiders in Frank rijk drinken meer dan één liter wijn per dag, aldus dit onderzoek. .1.Ml Twee meter en negen centimeter lang is de Franse houthakker Jean Ferré. Veel te lang voor het Franse leger, dat geen passend uniform voor de 144 kilo zware Jean kon vinden. Compensatie vond de Fran se reus op het strand van Cannes, waar hij zijn buitengewone lengte benutte voor het leggen van con tacten. LSD kan gevaarlijker zjjn voor on geboren kinderen dan thalidomide, de grondstof van sof tenon, zo stelt de ge netische expert dr. José Egozcue uit Portland. Hij baseert zijn stelling onder meer op proefnemingen, die dr. George Alexander van het Columbia-college van fysici en chirurgen heeft verricht op zwangere ratten. Het rapport van dr. Egozcue waar schuwt dat een „hippie", dat eenmaal LSD gebruikt, de prjjs daarvan moge lijk zal moeten betalen in de vorm van misvormde of verlate kinderen. Proe ven van dr. Egozcue en dr. Samuel Ir win van de universiteit van Oregon zouden aantonen dat LSD als 'n breker van chromosomen werkt. Dit zou de erfelijkheid tot in het vierde geslacht kunnen aantasten. Aldus een samen vatting door de Washington Post van het Portland-rapport. BRUSSEL (ANP) In de Belgische staatscourant is een koninklijk besluit af gekondigd inzake een ademtest waaraan automobilisten door de politie kunnen wor den onderworpen. De regeling wordt op 13 augustus ingevoerd. Voor de ademtest zal een „alcotest drae- ger" worden gebruikt een glazen buisje met een inhoud, die groen wordt als het in aanraking komt met alcoholdamp. Een markering geeft aan als het alcoholgehalte van het bloed meer dan 0,8 gram per liter bedraagt. Wie deze grens overschrijdt krijgt ter plaatse een rijverbod opgelegd van twaalf uur. Men kan met tussenpozen van twee uur een herhaling van de proef vragen, doch moet dan zelf de kosten er van betalen. Voorts is een wetswijziging afgekondigd waarbij de straffen op het rijden onder invloed (met een alcoholgehalte van 1,5 gram per liter of meer) worden verzwaard. ADVERTENTIES het Roemeense dorp Moiseioe werden in 1944 negenentwintig ver zetsmensen vermoord door de nazi's. Beeldhouwer Vida Geza maakte ter herdenking van de gevallenen dit monument, bestaande uit twaalf houten figuren. Wervelwind. Het Franse bergdorp Lajoux bij de grens met Zwitserland is getrof fen door een wervelwind, waarbij tien mensen werden gewond. Door de harde windstoten werden daken van huizen gerukt, auto's omvergesmeten en tele foonpalen uit de grond gerukt. Genaturaliseerd. Bij een nieuwe groep astronauten die het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart zal benoemen, bevinden zich voor het eerst twee uit Australië en Wales afkomsti ge genaturaliseerde Amerikanen. Verboden. De Kongolese regering heeft het Franse weekblad „Paris Match" verboden omdat het ongunstige voor stelling zou hebben gegeven van Kon go, het Kongolese volk en zijn regering. Water. De autoriteiten van Hongkong heb ben de waterleiding afgesloten van een communistisch georiënteerd vakbonds bureau en gedreigd, alle instellingen zo te behandelen die opzettelijk water ver spillen door kranen te laten lopen. Het verspillen van water is een middel van de communisten om de autoriteiten dwars te zitten. Langdurige droogte maakte drie weken geleden rantsoene ring van het water in Hongkong nood zakelijk. Minder hulp. West-Duitsland heeft de Arabische landen laten weten dat zij rekening moeten houden met vermin dering van de ontwikkelingshulp als ze Oost-Duitsland erkennen. Oorlogssouvenirs.' Het Israëlische leger heeft een dringend beroep op zijn re servisten gedaan om alle oorlogssouve nirs die ze mee naar huis genomen heb ben, terug te sturen omdat vele buit gemaakte Arabische wapens onbruik baar zijn zonder deze belangrijke on derdelen. „Taxi". Bandieten die met plannen rond lopen om taxichauffeurs in New York te overvallen, doen er in het vervolg beter aan zich nog eens te bedenken alvorens hun plannen uit te voeren. Zij lopen namelijk de kans in de loop van een politierevolver te kijken, want hoofdcommissaris Howard Leary heeft zijn 28.000 mannen toestemming ver leend een bijbaantje als taxichauffeur aan te nemen en ook buiten dienst hun wapen te dragen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3