Haringvisserij in Noordzee had tot nu toe geen gunstig verloop Half augustus kuitzieke haring en topvangsten tot in september klik Gans SPORTRIJWIELEN COR OLY V entilator voor oxystaalfabriek Intergemeentelijke samenwerking ontwikkelt zich minder gunstig KNIPSELKRANT Rijk en arm 25,- kom kijken en vragen bij Goede prestaties van Ton Blok in Zaandam DEM-atleten naar Neuwied VS opleidingsschip in IJmuiden op weg naar Amsterdam Schipper gewond op baggermolen B. en W. van Haarlem: mmm DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 Vm BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Vader Graag nier bewijzen Dom T ransistors Sociaal Sociaal (II) 1aal Gehoord Gehoord (II) Kwakzalvers !*SV i'H JETfm m /'-jy rh ~^:S\ De haringvisserij in de Noordzee is tot dusver in het seizoen 1967-1968 voor geen van de deelnemers gunstig geweest. De Nederlanders hebben nog slechts een frac tie gevangen van wat zij vorig jaar in de overeenkomstige periode uit deze zee haalden. De Schotten die de grootste hap al binnen moesten hebben, omdat al veel meer dan de helft van de vangst periode voor hen achter de rug is zijn er bepaald niet vetter van geworden. Had den vorig seizoen tot omstreeks deze tijd de Noren zo'n 280.000 ton haring aan wal gebracht, nu zijn het er maar 180.000 ton geweest. Drs. J. J. Zijlstra van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJmuiden lijkt met zijn prognose die wij in de krant van 17 mei hebben weergegeven, gelijk te krijgen. Met hun rlngzegennetvisserij hebben de Noren in vorige jaren de haringstand in hun voornaamste vangstgebied gedeci meerd. Mogelijk heeft de lage vismeel- prijs een min of meer belangrijke rol gespeeld in de mindere aanvoeren uit de noordelijke Noordzee. De Noren hebben nu ook beoosten IJsland weinig in de net ten gehad. Alleen bij Spitsbergen hebben zij de laatste weken behoorlijk gevangen. Voor de gehele Noordzee is de beste periode voor de vangst altijd in de maan ADVERTENTIES En meteen raakl Een film vol treffers. Rake foto's van Uw'va kanties, Uw kinderen, Uw feest jes thuis.' Elke klik is een ge slaagde kiek. Film inleggen? Cassette erin, deksel dicht, klaarl Flitsen? Ook mogelijk. U koopt een moderne camera al voor weinig •»eaw*M««tai Eenvoudig en goed fotografeert U met de Agfa Iso Rapid I. Elegant en handig model. Verstelbaar voor zonnig en bewolkt. Flitsaanslui- ting. Beveiliging tegen dubbele foto's. Rapid filminleg systeem, dus 1-2-3 klaar. Inclusief pols- riem (Uitvoe ringen voor flitsblokjes 39,50 en 53,—j en j Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 (Van onze atletiekmedewerker) Bij avondwedstrijden in Zaandam heb ben leden van DEM en Suomi een reeks bijzonder goede prestaties kunnen boeken. Op de door regen wat kleffe sintelbaan maakte Ton Blok op de 400 meter ver uit de snelste tijd. De Suomiman, die de laatste weken in een glanzende vorm ver keert, liep deze afstand winnend in 49,3 seconden, waarmede hij het oude op naam van P. Dekker staande clubrecord met 0,2 seconden verbeterde. De estafet teploeg van Suomi, bestaande uit Henk Witvoet, Nico Vinke, Wim van der Werff en Ton Blok, won tevens de 4 x 400 meter in 3.35,6 seconden. De lopers klopten daarmede de ploeg van Haarlem op de streep, vooral door een sterke race van Ton Blok, die als laatste loper een achter stand van ongeveer 25 meter wist weg te werken. Van DEM waren het vooral de meisjes en de dames, die overwinningen wisten te behalen. Marjan Thomas won de 100 me ter A in 12.7 seconden. In dezelfde tijd werd Rina Amsing van Suomi tweede op dit nummer. Marietje Valkenberg won het verspringen meisjes met een fraaie sprong van 5,31 meter. Ria Lammers ont popt zich de laatste weken tot een snel atleetje. Dit b-meisje won de 80 meter in 10,6 seconden, waarmede zij enkele Sagit- ta-atletes klopte. Bij de heren maakte Stan Ackermans de snelste tijd op de 200 meter. De DEM-sprinter won dit num mer in 22,6 seconden en hij versloeg on der anderen Rudo Lievense. Gerrit Post- ma wierp de speer als in zijn beste ja ren naar een afstand van 51,58 meter en hij bereikte hiermede een derde plaats. Hans Zonneveld werd op de 1500 meter voor jongens b tweede. Hij liet 4.50 se conden voor zich noteren. Een bezetting van hoge klasse had de 5000 meter.Ach- ter bekende cracks ging Chris Duijker met zijn tijd van 16.03,8 seconden als zes de door de finish. Gerard Suanot werd in in 18.58.0 op dit nummer twaalfde. den augustus en september geweest. De haring begint daar nu rijp te worden en grotere scholen te vormen. Dan worden de vangstmogelijkheden voor de trawlers ook groter. De zo genoemde „voorpaai- scholen" zijn in de noordelijke Noordzee waarschijnlijk nu al aan het trekken. Een goed deel van de Nederlandse zeevissers- vloot is daar dan ook spoedig te verwach ten. Na half augustus begint de centrale Noordzee aantrekkelijk te worden voor de haringvisserij. In vroegere jaren trok men vervolgens naar de zuidelijke Noordzee. Maar sinds enkele jaren is de zee be zuiden Ierland meer in trek. Daar begint de paaitijd veel later, namelijk in decem- ber-j anuari. De zuidelijke Noordzee is in feite uitge teld. De vangsten zijn al in een lange reeks van jaren bedroevend geweest, zo dat men z'n geluk elders ging zoeken. (Van onze atletiekmedewerker) Van vrijdag 18 tot zondag 20 augustus zullen DEM-atleten op uitnodiging van een atletiekvereniging een bezoek brengen aan Neuwied, de partnerstad van Beverwijk. Dit bezoek, waaraan senioren en de oudste junioren zullen deelnemen, zou aanvankelijk reeds in dit voorjaar plaats vinden, doch door de grote drukte rond het 40-jarig jubileum van DEM-at- letiek werd dit uitgesteld tot augustus. Op zaterdag 19 augustus vindt een ontvangst plaats door het stadsbestuur, terwijl in de middaguren een wedstrijd zal worden gehouden tussen de vertegenwoordigende ploegen van DEM en de Neuwieder Leichtathletik-Club. 's Avonds staat een gezellige bijeenkomst op het programma. Op zondag volgt nog een bezoek aan de bezienswaardigheden en de omgeving van Neuwied. Bij de DEM-atleten bestaat voor deze trip naar Neuwied uiteraard grote be langstelling. De vangstmogelijkheden zuidelijk van Ierland zijn dit jaar verminderd, doordat de Ieren begin 1967 het voor buitenlan ders verboden visgebied van drie op twaalf mijl van de kust hebben gebracht; de Nederlanders mogen tot zes mijl voor de Ierse kust komen vissen. De haring paait echter vlak onder de kust van Ier land, zodag bijna uitsluitend de Ieren er van kunnen profiteren. In het begin van dit seizoen werden in de centrale Noordzee behoorlijke succes sen behaald door enkele Nederlandse schepen die voor de ringzegennetvisserij waren uitgerust. Ook thans zijn de vang sten daar bevredigend. En voor vele re ders lijken deze bemoedigende resultaten verleidelijk genoeg om over te gaan op het ringzegennet. Ook de met pelagische netten uitgerus te trawlers hebben de laatste weken aar dige vangsten gedaan. In de Noordzee is in feite tot dusver in het seizoen weinig gevist. Er is weinig haring, men zocht het dus ergens anders vandaan te halen. In de Ierse Zee werd wel wat gevangen, maar het was in het algemeen niet genoeg om naar huis te schrijven. Toen de vangsten in dit voor de meesten geheel nieuwe gebied bepaald slecht werden, begon men de Noordzee weer op te zoeken, nu noordelijker, op ongeveer 60 graden. De topvangsten in de Noordzee hebben altijd omstreeks augustus-september plaats gevonden. Al is dan de verwach ting, dat de vangst van kuitzieke haring die ongeveer half augustus begint minder zal zijn dan in vorige jaren, zij zou best lonend kunnen blijken. Ieder jaar zijn de vangstgebieden waar de meeste kuitzieke haring wordt ver schalkt: de Noordoostbank, Whitby en de Doggersbank. In de laatste jaren werden de vangsten bij de Doggersbank steeds minder. De Doggersbank trekt nog maar weinig jonge haring aan en oude haring was en is er niet meer. De schippers zijn er bijzonder op ge brand om ook dit jaar het eerste bij de kuitzieke haring te zijn: wie er eerder is, die zal er het meeste mee verdienen. In het midden of aan het eind van sep tember kan men een ware exodus uit de Noordzee verwachten. De schippers zul len, evenals vorig jaar, naar zuid-Ier land koersen, met een mogelijkheid dat een aantal schepen doorvaart naar noord- Ierland. Voor de trawlers zal de zuidelijke Noordzee dit seizoen beslist niets aan trekkelijks hebben te bieden, maar mis schien zal er voor de spanners nog wel wat te verdienen zijn. ADVERTENTIE ENORME KEUS voor dames en heren. Compleet reeds vanaf f135 PEUGEOT - RALEIGH - VESTING - STOKVIS -RIVEL e.a De bouw van de ventilator voor de tweede oxystaalfabriek van Hoogovens te IJmuiden is gegund aan Robertson Neder land NV te Busum, zo wordt door dit bedrijf meegedeeld. De ventilator krijgt „gigantische af metingen". Hij heeft als het ware twee wangen: elke wang krijgt een doorlaat- opening van 4% meter en de totale lengte bedraagt 270 meter. De luchtdoorlaat van deze „monitor" is ongeveer vijftien mil joen kubieke meter lucht per uur. Met de montage is inmiddels een begin gemaakt. Volgens de Robertson Organisa tie wordt dit grootste industriële ven tilator, welke ooit ter wereld is gebouwd. Het bedrijf te Bussum is een dochter onderneming van de Amerikaanse H. H. Robertson Corp. te Pittsburgh met vesti gingen in 58 verschillende landen. Som mige vestigingen hebben een eigen fabriek zoals die in Engeland (Liverpool) en in West-Duitsland (Dusseldorp), ande re fabriceren niet zelf doch houden zich bezig met „engineering" zoals de vesti ging te Bussum. Deze heeft de bedoelde ventilator ontworpen en zorgt voor de volledige montage en aflevering. De ma terialen betrekt zij van de Europese fa brieken der organisatie. Omstreeks halvier vanochtend is het Amerikaanse opleidingsschip „Empire State" in IJmuiden aangekomen, op door reis naar Amsterdam, waar het schip tot maandag blijft. De „Empire State" is een tot oplei dingsschip omgebouwd Liberty-vaartuig. Aan boord worden jongelui voor de Ame rikaanse handelsmarine opgeleid. Er be vinden zich thans ongeveer driehonderd leerlingen aan boord. Het opleidingsschip heeft reeds vele malen een bezoek gebracht aan Amster dam, laatstelijk drie jaar geleden. Na Amsterdam staat een bezoek aan Kopenhagen op het programma. Woensdagmiddag is de schipper van een baggermolen die op het ogenblik in de bijleggershaven in IJmuidn ligt, gewond geraakt door een wegschietende staal draad. Met een kaakfraktuur en een her senschudding is de schipper naar het Antoniusziekenhuis gebracht. In hun aanbiedingsnota bij de gemeen tebegroting 1968 schrijven B. en W. dat het overleg betreffende de intergemeen telijke samenwerking tot enige goede re sultaten heeft geleid. Zo berust de leiding van de gemeentebedrijven in Zandvoort momenteel bij de directie van het ge meentelijk energiebedrijf Haarlem, die voor zover het de drinkwatervoorziening betreft, wordt bijgestaan door de direc teur van het Haarlemse waterbedrijf.' Behalve aan deze positieve resultaten moet echter ook een minder verheugende ontwikkeling geconstateerd worden. Het ontwerp gemeenschappelijke regeling In tergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland bleef door de onzekerheid die het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Veisen veroorzaakte tot dusverre in een voorbereidend stadium steken. „Van ganser harte hopen wij", aldus B. en W., „dat het op niet al te lange ter mijn mogelijk zal blijken de vermelde gemeenschappelijke regeling ter vaststel ling aan de raden der regionale gemeen ten voor te leggen. De oude gestalte van de gemeentelijke autonomie zal niet on veranderd gehandhaafd kunnen blijven. Het woord „schaalvergroting" geldt in deze waarlijk niet alleen voor de stede- bouwkundige ordening en de daaruit ge groeide ruimtelijke ordening, in regionaal en landelijk verband gezien, het geldt ook voor de toekomstige bestuurlijke con structie, welke deze ook mag zijn. Met name zullen de ontwikkelingen in het haven- en industriegebied nopen tot nau were samenwerking in een of ander or ganisatorisch verband. Wij streven naar een hartelijke samenwerking van regio naal verbonden gemeentebesturen ten einde die belangen, die elke gemeente op zich voor haar burgers wil behartigen en waarborgen, aldus in groter verband vei lig te stellen", aldus burgemeester en wet houders van Haarlem. HET THEMA „rijk en arm" heeft kranten en tijdschriften nogal sterk bezig gehouden: klasse- justitie, het rijke kindertal in het arme India, de Nederlandse sociale voorzieningen, onze rijke Nederlandse taal. Nederlandse taal In HET PAROOL laat Piet van den Ende de heer Jan Albert Vlot aan het woord. De heer Vlot is de reclasserings- ambtenaar, onder wiens leiding in 1961 voorlichtingsrapporten over de drie be trokkenen bij de Baarnse moordzaak wer den uitgebracht. Hij lucht nu zijn hart over de studie en het zeilkamp van Bou- dewijn H. Was er sprake van klasse- justitie? „Daar zeg ik hartgrondig nee op. Ik neem mijn hoed af voor Vrouwe Justitia ook al vindt ik de blinddoek en de weeg schaal haar niet zo mooi staan. Maar ik heb wel in de loop der jaren de stellige indruk gekregen, dat officieren van justi tie en rechters als de verdachten uit de betere" milieus kwamen, met extra strengheid optraden uit angst voor het verwijt van klassejustitie. En ik vraag heel ernstig af, waar er zo enorm veel gesproken wordt over klassejustitie in de Baarnse zaak, of misschien juist hier niet sprake is geweest van de omge keerde vorm ervan, zodat Boudewijn niet van het begin af aan de behandeling heeft gekregen, die hij nodig had. De door sommige persorganen opnieuw ont ketende rel is er nu zelfs oorzaak van, dat aan verpleegden, die dit nodig schij nen te hebben, een recreatie wordt ont houden, die therapeutische aspecten heeft". De vader van Boudewijn heeft de HAAGSE POST een interview toegestaan. Ik heb vanaf het begin de indruk ge had, dat men in Den Haag altijd doods bang is geweest om beschuldigd te wor den van klassejustitie. Ik kan me voor stellen, dat ze, om de schijn van bevoor deling te weren, Boudewijn in Alkmaar hebben gestopt. Maar het is zeker, dat hij er niet veel langer had moeten zitten, of hij was voor zijn leven geestelijk ge stoord geweest. Dat zeg ik niet als vader en leek, dat zegt de psychiater". Boude wijns vader vertelt, dat de toestand van zijn zoon zichtbaar vooruit gaat sinds deze zich tot een studie heeft laten over halen. „Hij zal nog wel enkele jaren in de kliniek zitten. Hij moet eerst hele maal genezen". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD zegt, dat het geen argwaan behoeft te wekken dat Boudewijn momenteel de eni ge universitair studerende delinquent is. Het blad haakt in op de verzekering van minister Polak, dat bij de studiekeuze de welgesteldheid van de ouders geen enkele rol speelt. Vooral degenen die zich met reclasse- ringswerk bezig houden, zullen goed doen deze toezegging van de minister, voor daarvoor in aanmerking komende gevallen in gedachten te houden. Henny W., een andere, niet welgestelde gestrafte uit de Baarnse moordzaak, heeft inmiddels al de wens te kennen gegeven aan een techni sche hogeschool te mogen studeren. Maar ook als zijn verzoek wordt ingewilligd wachten wij toch nog graag op meerdere bewijzen, waaruit blijkt dat er inderdaad voor jonge delinquenten gelijkheid van wensen en van behandeling bestaat". In DE VOLKSKRANT schrijft Hopper: „Henny W.'s zitten er meer in de ge vangenis. De Boudewijn H.'s zijn zeldza mer. De exclusieve behandeling van Bou dewijn H. (niet te verwarren met de le venslang geschorste schermer Boudewijn Heydenrijk, de ene misdaad is nu eenmaal erger dan de andere) verbaast mij dus niet ergert me nauwelijks. Veel interessanter is de opmerking van de minister van Jus titie, dat er slechts zelden onder de jeug dige delinquenten personen zijn die de ver eiste vooropleiding hebben genoten (of tij dens de detentie kunnen volgen) om in aanmerking te komen studies boven het middelbare niveau te volgen. Dat kan 2 dingen betekenen: hoe dommer, hoe mis dadiger, of: hoe dommer je wordt gehou den hoe groter de kans dat je tot misdadig heid vervalt. Is het laatste het geval, dan sluit de maatschappij dus mensen op die zij zelf de kans niet heeft gegeven uit de gevarenzone weg te trekken". Hopper gaat ook in op het regerings voorstel in India, iedereen die zich laat steriliseren een transistorradio cadeau te doen. „Het Indiase volk moet wel veel verbeeldingskracht hebben als een transistorradio met uitschuifbare antenne voldoende compensatie voor sterilisatie is." En: „Je kan je straks, in India, als man met potentie, nauwelijks meer met een transistortje onder de mensen verto nen." DE GROENE had als Wijsheid van de Week: Castraadomroep Indiase uitvin ding. HET VRIJE VOLK vindt, dat bij de terugbetaling van het „geplakte" bedrag aan rentezegels onvoldoende is gecoördi neerd tussen de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Finan ciën. „Immers, zolang er geen speciale maatregel wordt getroffen, komt het be drag van de terugbetaling in aanmerking voor de inkomstenbelasting. En dat kan nooit de bedoeling zijn geweest." Toen het eerste bericht kwam, dat de directeur van een bedrijf in Uitgeest zijn personeel wegens geldgebrek onmiddel lijk ontslag aanzegde, schreef het ALGE MEEN HANDELSBLAD: „Een dergelijke gang van zaken is schandalig. Overleg met de vakbonden of het gewestelijk ar beidsbureau is niet gepleegd. De directeur vond dat niet nodig. Daar het hier ar beidscontracten voor bepaalde tijd betreft schijnt hem formeel nog weinig te kun nen worden verweten ook. Uit menselijk gezichtspunt echter des te meer. In een land dat zich verheugt in goede sociale verhoudingen mogen zulke dingen niet vóórkomen. Maar hoe ze te voorkómen?" Het maandblad van het genootschap „ONZE TAAL", dat mokkend een adver tentie signaleert waarin in plaats van een werkster een „interieurverzorgster" wordt gevraagd, heeft ook bezwaar tegen de tekst van een kaartje, dat een mede werker bij een bezoek aan een recreatie park ontving. „Nooit had ik kunnen vermoeden dat een stukje papier van twee bij zes centi meter zulke boeiende literatuur kan be vatten. Ik zag de schrijver voor me: een zwaar gebouwde man met een snor, grijs, verweerd; een nek met ontelbare plooien en rimpeltjes in het gelooide roodbruin. Een potlood in een hand die terstond de associatie met de plantenaam bereklauw opriep. Hij nam twee regels van de bloc note tegelijk met de lusletters, die hij boog als betonijzer. De laatste volzin van zijn tekst kwam vlotter op het papier dan de rest en schonk de schrijver zichtbaar nnige manier waardoor de gedachte aan „bovennatuurlijke" krachten van de illusionist werd opgewekt bij de kij kers zou worden bewogen. In wer kelijkheid geschiedde dit door een aan tal goed geïnstrueerde handlangers met behulp van in de mouwen verbor gen haken. 2. Op gerafineerde wijze werd de indruk gewekt, dat door eenzelfde soort „bo vennatuurlijke" krachten uitverkore- In de Daily Express gaf de tekenaar Cummings zijn visie op het Indiase sterilisatieplan. nen pijn in hun voet zouden krijgen zodra de illusionist op een getekende voetafdruk zou trappen. Ook hier volgden in werkelijkheid van te voren geïnstrueerde handlangers hun instruc ties op. 3. Toegerust met voor beide ogen een prop watten, waaroverheen een blind doek met bovendien zijn gehele hoofd gehuld in een ogenschijnlijk on doorzichtige zwarte kap, bestuurde de illusionist feilloos een auto door de straten van Amsterdam. Op grove wij ze werd hierbij de jury, zo goed als het miljoenen kijkerspubliek - dat door deze stunt in hoge mate in zijn vage geloof in „bovennatuurlijke" krachten werd versterkt - bedrogen. Een en an der werd maar al te zeer geaccentueerd door de uitspraak achteraf van één van de juryleden, die voor de kijkers ver zekerde niet te begrijpen hoe zo iets mogelijk was en derhalve tot de con clusie moest komen, dat de illusionist over een zesde zintuig moest beschik ken! In werkelijkheid had laatstgenoemde op een „handige" wijze de watten van zijn ogen verwijderd, was de blinddoek door stevig aantrekken doorzichtig ge maakt en last but not least de, door de notaris als ondoorzichtig gewaar merkte, zwarte kap niet gebruikt, maar vingervlug vervangen door een wei-door zichtige! voldoening. Hij herlas hem en vastbera denheid stond als een muur boven zijn kin. Dit was het wat hij naar de drukker stuurde: Volwassenen 1. Geopend van 9 tot zonsondergang. Generlei aansprakelijk t.a.v. vermis sing diefsstal en enige schade even eens risico aan het baden, wordt aan vaard. Papieren wegwerpen is ver boden. De leiding heeft het recht per sonen die zich niet aan de regels van fatsoen houden te verwijderen. Op een camping: „Moe, krijg ik straks een gebakken ei uit het vuistje?" (EIND- HO YENS DAGBLAD). Karei Jonckheere tijdens een forum in Heist-Duinbergen: „Nederland is zo vlak, omdat het geloof er bergen verzet heeft." (Ernst van Aitena in zijn PAROOL-ru- briek). De VERENIGING TEGEN DE KWAK ZALVERIJ bericht in haar maandblad, dat zij bij de Kamer van Toezicht op de notarissen en kandidaat-notarissen be zwaar heeft aangetekend tegen het feit, dat een notaris als leider van de jury is opgetreden, toen David Berglas voor de t.v. optrad. De kijkers werden op grove wijze bedrogen: 1. Op suggestieve wijze werd voorge wend, dat een tafel op een geheimzin- h** <*Z* 3/i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4