Spe liade-programma voldeed V eisen ook in hete zomer 1967 X: Verenigingsnieuws uit de IJmond sPelian( Toneel als nieuzv element „Aubade" in de Kanaalstraat Focalent maakte kleurenfilm van Speliade Carillonklanken over Velsen Twee inbraken in IJmuiden Twee zeges van Martin Vergay op Duindigt Man wilde vroegere verloofde doden DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 5 J elsen-IJmuiden Beverwijk Expositie Toneel Modern V oordeel Ton van der Helm gaat spelen voor Rapidity r t Kort nieuws Natuurlijk heeft het uitzonderlijke warme weer zijn invloed doen gelden op de Speliade-vakantiefeesten in Velsen. In de grote tent op het parkeerterrein van Schoonenberg was het vrijwel elke mid dag broeiheet en vele kinderen gingen daarom liever naar het strand dan in de warme tent te tekenen, te knutselen, maskers te maken, te volksdansen, toneel te spelen of te kijken naar het optreden van de artiesten. De weersomstandigheden in aanmer king genomen kan men er eigenlijk ver baasd over zijn, dat toch nog honderden kinderen 's middags naar de tent kwamen. De filmvoorstellingen in de verschil lende wijken van de gemeente waren 's morgens zelfs zo druk bezocht, dat het bordje „vol" vaak op de toegangsdeuren moest worden gehangen. Al was dan het bezoek aan de tent niet zo massaal als in voorgaande jaren, de organisatie en de opzet van het veelzijdige programma bleken uitstekend te zijn en DONDERDAG 3 AUGUSTUS Speliade-tent, parkeerterrein Sportpark Schoonenberg, Minister Van Houtenlaan: 19-22.30 u.: Grote Speliade-tentoonstelling. Santpoortse Feestweek, Hoofdstraat, Santpoort-N.: Kermis en koopavond. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, 21 uur: In de verlichte Ruïne van Brederode wordt een grammofoonplatenconcert van middeleeuwse en vóór-klassieke muziek ten gehore gebracht. Santpoortse Feestweek, Hoofdstraat, Santpoort-N., 18.30 uur: Handicaprace voor boerenpaarden op het parcours aan de Hoofdstraat. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. biblio theek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30- 17.30 en 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-1-7 en 19-21 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: alle leeszalen zijn ge sloten. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 u. en 20.15-21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.; 15-17.30 u. en 19 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61: volw.; 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Oosterwijk, Am- stelstraat 44, volw.: 19-21 u.; jeugd: 15.30 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-1730 u. en 19-21 u.; jeugd: 15- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd 15.30-17.30 u. De algemeen leider van de Speliade. de heer Nico Rasch, met een van de door de kinderen gemaakte maskers. vele ouders zijn de algemeen leider, de heer Nico Rasch en zijn talrijke mede werkers (sters) spontaan gaan bedanken omdat de reacties van hun kinderen zo enthousiast waren. Er volgen nog enkele filmvoorstellin gen maar officieel zijn de kindervakantie- feesten vandaag ten einde. Vanmiddag is het grote slotfeest gehouden met mede werking van het gezelschap Peter Groo- ney, dat jeugdvariété, jeugdtoneel en een goochelshow presenteerde. Woensdagavond werd een tentoonstel ling geopend van de werkstukken van de kinderen: boetseerwerk, tekeningen, verf- en krijtprodukten, de resultaten van knip- en plakwerk, maar ook toneel decors, maskers en velerlei andere speci men van vrije expressie. Tot vanavond half elf kan men deze tentoonstelling nog bezichtigen en voor een ieder die zich voor kinderen interesseert is een wande lingetje naar de tent de moeite waard. Nieuw en experimenteel was dit jaar het toneelspelen van de kinderen. Dat is een succes geworden. Op een bepaalde middag mochten de kinderen zelf décors maken, die men een andere middag zou kunnen gebruiken bij het toneelspelen. Ook de kostuums moch ten de kinderen zelf maken op weer een andere middag. Op die wijze ontstond er in feite een kerngroep, die van het begin af bij de voorstelling betrokken was. Men ging daarbij niet uit van een bestaand verhaal, maar liet veel over aan de .fan tasie en de voorkeur van de kinderen. Wel werden, er enkele richtlijnen gege ven. De decorbouwers moesten onder meer een apehok maken, een totempaal, een huis van een heks, een schip en een kasteel; voldoende mogelijkheden dus om de fantasie op gang te brengen. Er vorm den zich groepjes die zich tot een der onderdelen beperkten. Dat gebéurde ook bij het maken van de kostuums. De ene groep maakte de kleren voor een aantal zeerovers, een andere groep vervaardig de kostuums Voor lakeien, enzovoort. Het gegeven waar men vanuit ging en dat voldoende ruimte liet om er van alles bij te pas te laten komen was de ontvoe ring van een prinses, die in een oerwoud wordt opgesloten en dan later wordt be vrijd door onder meer een professor met een prinsessenzoekertje, die hulp krijgt van. ontdekkingsreizigers. Dit gegeven bleek de kinderen sterk aan te spreken. Toen alle benodigdheden waren ver vaardigd ging men op een middag echt toneelspelen, maar op een wijze die nog als zeer modern geldt voor het beroeps toneel en die wordt toegepast in theaters als bij voorbeeld „De Brakke Grond" in Amsterdam. Er was een hoofdpodium, maar van dit podium af had men plankiers tot ver in het „publiek" gemaakt naar „eilandjes" toe. De kinderen zaten dus als het ware om die eilandjes heen w%arop men van alles kon laten gebeuren. Zij voelden zich verbonden met het groepje op een eilandje en moesten helpen met bij voor beeld het nabootsen van een storm enzo voort. Het gehele publiek leefde intens mee en had ook deel aan alle avonturen. Van het hoofdpodium af leidde een ex pert op dit gebied, de heer Ad Bakker, het gehele gebeuren. Op de „eilandjes" inspireerden vijf jeugdleiders uit Rotter dam de kinderen. Merkwaardig was, dat de sympathie van de kinderen aanvankelijk uitging naar de prinses, maar toen die een beetje vervelend ging doen werd ineens een aap de grote favoriet. Het op deze wijze toneelspelen met de kinderen heeft bijzonder voldaan en zal stellig nog eens worden toegepast. Over het algemeen kan men overigens zeer voldaan zijn over het verloop van de Speliade 1967. De door het zomerweer geringere belangstelling dan in voorgaan de jaren, toen niet honderden maar dui zenden kinderen naar de Speliade-tent kwamen, had het voordeel dat de kleinere groepen aan de leiding meer mogelijkhe den boden en dat elk kind meer aan dacht kreeg. Het pleit voor de leiding, dat men ook de beatfeesten voor de oudere jeugd op de zaterdagavonden goed in de hand heeft weten te houden, zodat er geen enkel bezwaar bestaat om ook deze beatfeesten in de komende jaren te herhalen. Dat er volgend jaar weer een Speliade zal zijn lijkt wel zeker, want de Speliade is in Velsen „in". De algemeen leider, de heer Nico Rasch, is enthousiast over de medewerking die hij hier ondervindt, spe ciaal van de gemeentelijke diensten voor welke geen moeite te veel is. Ook van particuliere zijde is de medewerking groot. (Van onze tafeltennismedewerker) Het eerste team van de Beverwij kse tafeltennisvereniging Rapidity zal ver sterkt de komende competitie ingaan. Ton van der Helm, broer van de kam pioen van Nederland Bert van der Helm, en die zich dit jaar heeft gevestigd in Heemskerk, heeft bij de tafeltennisbond overschrijving aangevraagd en verkregen naar Rapidity. Ton van der Helm speelde tot dusver in het Leidse Scylla, waar voor hij in het tweede team speelde in de hoofdklasse. m De heer en mevrouw B. C. Scholten uit de Kanaalstraat in IJmuiden, die vandaag hun vijfenveertigjarig hu welijksfeest vieren, werd vanmorgen een plezierige verrassing bereid. Het echtpaar Scholten staat hier na melijk bekend als goede organisa tors in het maatschappelijk leven, waarbij het zich steeds buitenge woon verdienstelijk maakt voor het bejaarden- en jeugdwerk in Velsen. Dat hun bemoeiingen door velen bij zonder op prijs wordt gesteld mocht hun vanmorgen blijken, toen het echtpaar voor zijn woning door tien tallen kinderen een spontane „auba de" werd gebracht. Deze jeugdige bewoners van Oud-IJmuiden be gonnen hun jaarlijks uitstapje waarvoor ditmaal de omgeving van Amersfoort als reisdoel was ge kozen vanmorgen namelijk met een korte stop in de Kanaalstraat, waar de heer en mevrouw Scholtén werd verzocht even naar buiten te treden. Bij hun verschijning werden zij met een spontaan „Lang zullen ze leven" ontvangenwaarna het echtpaar bloemen en enige geschen ken werd aangeboden. Waaronder een bloemstukje door de heer S. S. Heins, namens de federatie Be jaardenzorg Velsen". Hierna werd de tocht voortgezet, waarbij de heer en mevrouw Scholten blij verrast werden achtergelaten In de speciale kleuterafdeling heb ben de kleintjes zich geweldig inge spannen. Grote potten verf waren er nodig om op papier te brengen wat indruk op hen heeft gemaakt. Vanavond van zeven tot half elf kan men nog terecht in de Speliadetent op het parkeerterrein van het Sportpark Schoonenberg aan de Minister Van Hou tenlaan voor de grote Speliadetentoon- stelling, waar onder meer de nieuwste Speliadefilm wordt vertoond; de film is opgenomen door „Focalent", de filmsectie van de jeugdsociëteit „Idee '67". Voorts zijn te zien: een keur van werkstukjes op de Speliade door kinderen vervaar digd, foto's en dia's over de Speliade 1966 en de Speliade 1967 en een door kinderen gemaakt toneeldecor. Morgen, vrijdag 4 augustus, om half tien 's morgens wordt de film „De witte poedel" vertoond in het jeugdhuis De Brulboei aan de Kanaalstraat (228) in IJmuiden. De film is voor kinderen van drie tot dertien jaar. De toegangsprijs is 35 cent. De Amsterdamse beiaardier Ype Höwe- ler, die tijdens de vakantie van stadsbei- aardier Hein de Ligt het carillon van de stadhuistoren te IJmuiden bespeelt^ brengt in het wekelijkse concert van zaterdag van 16-17 uur het volgende programma ten gehore: Prelude, van Leen 't Hart; Prelude, fan tasie (over twee oud-Nederlandse volks liederen) en rondeau, van Wim Franken; Andante uit Orgelconcert no. 1, van Geor ge Frederick Handel (bew. L. 't Hart); Vier Franse volksliedjes; Suite, van Willem Vo gel; Andante en Menuet, van Wolfgang Amadeus Mozart; oud-Nederlandse volks liederen; Nocturne, van Aloys Fleisch- mann; Variaties op een oud-Frans liedje, van Anton van Ooik; Mars, van Leen 't Hart. De filmsectie van de jongerensociëteit „Idee'67", een groep van tien tieners uit Velsen met belangstelling voor film en foto, opereert zelfstandig onder de naam „Focalent". De groep kampt nog met ve le problemen, omdat filmen nu eenmaal een dure hobby is en men ook nog niet over een doelmatige ruimte kan beschik ken. Maar de eerste film is al gemaakt, namelijk van de Speliade 1967. Foto Loek Anderson N.V. uit IJmui den stelde de filmapparatuur beschikbaar en met medewerking van de Speliade- leiding, die de opdracht tot het vervaar digen van de film verleende is de film groep al in maart van dit jaar enthousiast en met overleg te werk gegaan met als resultaat een acht milimeter kleurenfilm, die een origineel beeld geeft van de Spe liade-vakantiefeesten. Drie Velsense schoolkinderen, Sonja v. d. Wal, Henri Ulehake en Walter Mul ler, spelen de hoofdrollen. De film is op genomen in de Speliade-tent, in een klas van de Pleiadenschool, in de Heerendui nen en bij de Ruïne van Brederode. Sonja, Walter en Henri tekenen in de klas affiches voor de Speliade. Henri valt over de tekening van een clown in slaap en droomt dat hij met Sonja en Walter naar de Speliade-tent gaat, waar zij on der meer meedoen aan het volksdansen, naar het circus „Elleboog" kijken, een kasteel bouwen, enzovoort. Sonja en Walter veranderen in een prin ses en een prins, ontmoeten een kasteel- spook, komen in een sprookjesbos terecht en de ontknoping volgt natuurlijk in de klas als Henri wakker wordt. De toe schouwer heeft dan ondertussen heel wat van de Speliade-activiteiten meebeleefd. De film is vooral een succes gewor den dank zij het kostelijk spontane spel van het clowntje Henri, die door het f imp je dartelt alsof hij nooit anders doet dan voor de film spelen. De keuze van Henri Ulehake voor de rol van het clown tje is eigenlijk bepalend geweest voor het succes van de filmgroep Focalent, die de mogelijkheden die Henri hun gaf overi gens bijzonder aardig hebben uitgebuit. Woensdagavond heeft deze film voor het eerst gedraaid in de Speliade-tent voor een publiek van hoofdzakelijk ouders van de kinderen die op het filmdoek ver schenen. Aan de filmproduktie werkten mee Dik Ledegang,'Chris Pointl, Piet Visser, Wim Visscher, Piet Wezelman, Gerda Lang broek, Werner Vogel en Jan Lips onder regie van Ben van der Kolk. Voor een tweede film ligt het draaiboek al gereed. Het is te hopen dat deze enthousiaste groep, die met de Speliadefilm heeft be- Onderwatervissers. Een Belgische stu dent en zijn verloofde zijn om het leven gekomen toen zij voor de kust van Si cilië aan het onderwatervissen waren. Vermoedelijk hebben Siciliaanse vis sers in de buurt van de Belgen een explosief in het water gegooid om de vis op te jagen. wezen over talent te beschikken, 'ri beet je hulp krijgt om verder te kunnen wer ken. Door een technische storing kon de voorstelling woensdagavond niet op het aangekondigde tijdstip beginnen. Binnen enkele minuten kwamen de Flints hij gend het toneel op om de filmgroep „Fo calent" uit de moeilijkheden te helpen door de wachttijd te bekorten met zang en gitaarmuziek. Dez espontane en bijzon der vlot verleende hulp werd zeer ge waardeerd. De Flints hebben geen in drukwekkende elektrische apparatuur no dig om geluid te produceren, om de een voudige reden dat deze vier jongelui zin gen en spelen kunnen. In de nacht van. dinsdag op woensdag is ingebroken in het kantoor van Bituma- rin bij de Zuidpier in IJmuiden. Men ver schafte zich toegang door een raam open te breken. Er werd een brandkast van vierhonderd kilogram ontvreemd, die aan contant geld 1350,bevatte en voorts een onbekend aantal vakantiezegels. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Woensdagavond tussen acht uur en middernacht werd een geldkistje ont vreemd uit een sigarenzaak aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden. Er stond een raam open aan de achterzijde van het pand en het geldkistje was niet afgesloten. De bewoners waren thuis, maar hoorden niets. Het geldkistje bevatte een porte feuille met een bedrag van 1160. Martin Vergay kwam gisteravond op Duin digt tweemaal als winnaar over de finish. De uitslagen van de op Duindigt gehouden drave rijen en rennen luiden: DRAVER IJ EN Mentor-prijs: 1. Donar Scotch (K. Heida); 2. Caruso; 3. Carel Bond W. Toto: win. 4.60, pl. 1.90, 1.80, 3.koppel 10.10, cov. 4.10, trio 143.30. Messenger-prijs: 1. Flicka v. d. Lente (M. v. d. Togt); 2. Furie Hollandia; 3. Fa vera. Toto: win. 4.pl. 2.60, 1.30, koppel 4.30, cov. 4.40. Nutina-prijs: 1. Esmeraud A., (J. E. Harm- sen); 2. C. Damascus B.; 3. Blauwe Valk S. Toto: win. 2.20 (stal); pl. 1.60, 1.70, 2.40, koppel 7.cov. 5.60, trio 95.20. Trotaway-prijs: 1. Gustaaf (A. Heskes); 2. Gravin Minerva; 3. Go Away Gerda. Toto: win. 6.pl. 1.90, 3.20, 2.20, koppel 7.cov. -6.40. Martin-prijs: 1. Little Miss Mitzie (M. Ver gay); 2. Butch Hollandia; 3. Cyrano Silk. Toto: win. 2.50, pl. 1.30, 3.10, 1.40, koppel 16.40, cov. 21.10, trio 221.40. Mirka-prijs: 1. Flossie (A. Heskes); 2. Fan tasie; 3. Dauphine. Toto: win. 5.20, pl. 3.10, 1.40, koppel 3.80, cov. 4.40. Neuville-prijs: 1. Buermann B. (M. Vergay); 2. Zane Grey; 3. Alma Axkit. Toto: win. 4.20, pl. 1.40, 2.40, 1.40, koppel 39.50, cov. 18.70, trio 389.60. Newbold-prijs: 1. Enigste (A. Knijnenburg); 2. Eusebio; 3. Elvera. Toto: win. 4.10, pl. 2.60, 2.80, koppel 6.cov. 5. R E N N EN Clingendaalren: 1. Myzen (G. Bier) 1.23; 2. Pixicata; 3. Hubert. Toto: win. 1.70, pl. 1.30, 1.30, koppel 2.80, cov. 3.10. Perseus-prijs: 1. Quelle Musique (H. Caille- ton); 2. Solpa; 3. Marijke. Toto:'win. 1.80, pl. 1.50. 2.koppel 5.30, cov. 4.10. Totdlisator-omzet 169.485. (Van onze correspondent) KERKRADE Een 31-jarige mijnwer ker uit Kerkrade heeft getracht zijn ex- verloofde, de 19-jarige A. Bongaerts, van het leven te beroven. Op straat bracht hij haar met een schaar drie steken in de borst toe. Daarna probeerde hij haar te wurgen. Snel optreden van de politie en van een chauffeur heeft de moord ver ijdeld. Het meisje is in ernstige toestand opgenomen in een ziekenhuis. De chauffeur was toevallig getuige van de aanslag. Hij waarschuwde bliksemsnel de politie en reed snel terug. De mijn werker ging voor hem op de loop. De inmiddels gearriveerde politie kon hem enkele honderden meters verder grijpen. Hij gaf toe van plan te zijn geweest het meisje en daarna zichzelf van het le ven te beroven.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5