Meer Amerikaanse troepen naar Vietnam; hogere belastingen morris Soekarno's bewegingsvrijheid opnieuw belangrijk beperkt HET WEER Tekort geschat op 62 miljard gulden in '68 Marcherende Westduitse apen ELDO-proef mislukt Politie-commandant van Oost-Java ontslagen Paus wellicht naar de Sovjet-Unie President Johnson: Onvermijdelijke en harde feiten Schipper krijgt bij afscheid zijn schuit cadeau i Na tien pogingen Blanke hulp voor „zwarte revolutie" Vrouw beweert van 10.000 beroofd te zijn Russische trawler opgebracht Zestigduizend forellen aan grens gestikt Landmacht schrapt 4 muziekkorpsen A Woonkunst 52 e JAARGANG NUMMER 233 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfök# Adj. Hoofdredaoteur: E. Koning WAARIN opgenomen i>e kennemer courant en het dagblad voor wmuiden Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Philips-actie tegen Vroom en Dreesmann pagina 2 Modespektakel in Parijs afgelopen pagina 1 IN DEZE KRANT Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meer zon Aan het strand „A bsurd" Zie verder pagina 3 .- Soekarno-bolwerk Het woord is aan Oponthoud in hitte werd vissen fataal Samensteller Enkhuizer Almanak overleden CAMEL - TWEEDJASSEN PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Valencia's per stuk 35 ct. Heerlijke Vruchtentaart.. 4.- hazenberg IJmuider Courant Directeur: Mr. H. C. van der Mije iurnini>-iw DJAKARTA (ANP). Oud-presi dent Soekarno heeft in het zomer paleis in Bogor in feite huisarrest. Generaal-majoor Harwono, de mili taire commandant van West-Java, heeft donderdag bepaald dat Soe karno het paleis niet mag verlaten zonder toestemming van de militaire autoriteiten. Ook als hij bezoek wil ontvangen, moet hij toestemming vragen. Het paleis in Bogor is Soekarno als tij delijke residentie toegewezen door waar nemend president Soeharto. Ir. Soekarno wordt nog steeds beschouwd als „presi dent zonder bevoegdheid". Vorige week heeft de commandant van Djakarta, generaal-majoor Amir Mach- moed, Soekarno verboden zonder zijn toe stemming naar Djakarta te komen. Het is sindsdien eenmaal gebeurd dat een ver zoek van Soekarno om Djakarta te be- Deze foto brengt een dramatische vergissing in beeld van de Vietna mese oorlog. Een Amerikaans vlieg tuig wordt getroffen door Ameri kaans afweergeschut. Het vliegtuig werd neergeschoten tijdens een lan ding op een klein vliegveld in de bossen. De drie bemanningsleden verloren het leven. (Telefoto). VATICAANSTAD (AP) Vandaag deden in Vaticaanstad onbevestigde ge ruchten de ronde, dat paus Paulus over weegt een reis naar de Sovjet-Unie te maken om de orthodox-christelijke pa triarch Alexis te ontmoeten. Reeds eerder hebben geruchten over een mogelijke pauselijke reis naar de Sovjet-Unie de ronde gedaan, nadat de Russische president Nikolai Podgorny in januari van dit jaar door de paus was ontvangen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Medische verzorging4 Uit stad en omgeving 4, 5, 15 Films4, 7 Uitgaan in Haarlem 6 Kunst 7 Radio en tv7 Ferdinand 8 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Sport 13 In de Vishal en op zee15 Luidsprekers 14, 16 Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zonnige perioden maar ook plaat selijk enkele buien, vooral gedu rende de nacht en vroege ochtend. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressiefront met regen en on weer heeft de voor vandaag verwachte weersverbetering wat tegengehouden. Morgen zal de zon af en toe door breken, al blijft de kans op een bui aanwezig. De wind zal zwak tot matig noordwestelijk zijn. Temperatuur 20 graden, ook van het zeewater. (Gisteren was de luchttemperatuur voor het eerst in deze zomer zelfs iets lager dan die van het zeewater). Vooruitzichten: Tegen het weekeinde '.ets stabieler weer. yy (Van onze correspondent) WASHINGTON. In de loop van de komende elf maanden zal het aan tal Amerikaanse militairen in Viet nam worden uitgebreid tot 525.000, 71.000 meer dan er nu zijn en on geveer 45.000 meer dan tot nu toe was voorzien. Hand in hand hiermee gaat een verhoging van de inkomsten- en vennootschapsbelasting met tien per cent, die ten doel heeft, zoals presi dent Johnson gisteren tegen Ameri kaanse journalisten uiteenzette, liet formidabele begrotingstekort dat door de Vietnam-uitgaven is ontstaan te reduceren. Ondanks de ruim 24 miljard gulden die men met de belastingverhoging (alsook door bevriezing van salarisverhogingen en uitstel van omzetbelastingverlagingen) hoopt binnen te halen, schat men het te kort in het lopende begrotingsjaar dat tot volgend jaar juli loopt op tussen de 48 en 62 miljard gulden. Met een beetje pech zou dit bedrag zelfs nog tot ruim 90 miljard kunnen oplopen, zo was gisteren te horen in regerings kringen, en deze onheilspellende mogelijk heid noemde men als extra reden voor de noodzaak de belastingverhoging kwiek in te voeren. De regering hoopt dit per 1 oktober te kunnen doen, maar veel zal daarbij na tuurlijk afhangen van de reacties in het parlement op de presidentiële voorstel len. Enthousiast zullen die niet zijn, dat was gistermiddag al te merken, maar het griezelige tekort en de inflatie die daarvan het gevolg zou kunnen zijn zul len als puntje bij paaltje komt de meer derheid der parlementariërs wel overtui gen van de dwingende noodzaak der be lastingverhoging. „De natie", zei John son gisteren, „staat voor harde en onver mijdelijke feiten". Dat het beroep op de portemonnee van bevolking en bedrijfsleven zo duidelijk ge koppeld wordt aan de oorlog in Vietnam maakt het de tegenstanders van het Vier- nam-beleid overigens moeilijk hun stem aan het voorstel te geven. Senator Vance Hartke van Indiana zei gisteravond dan ook al meteen dat het absurd was het Amerikaanse volk om financiële offers te vragen voor een onderneming waarvan het zeer dubieiis is of zij offers waard is. En ook in kringen van principiële voor standers der Vietnam-interventie lijkt de vraag steeds meer op te komen waar het eind der uitgaven en verliezen ligt. Met de gisteren aangekondigde troepenuitbrei ding komt het totale aantal Amerikaanse manschappen dat bij Vietnam betrokken is, de 40.000 marinemannen op de sche pen en de 35.000 militairen op de bases in Thailand meegerekend, op 600.000. Op het hoogtepunt van de Koreaanse oorlog in juni 1953 bedroeg het totale aantal slechts 473.000 en alle Cassandra's die sinds jaar en dag hebben gezegd dat het Amerikaanse Vietnam-beleid op een tweede Korea zou uitdraaien blijken nog optimistisch geweest te zijn. (Van onze correspondent) DORDRECHT Beurtschipper F. Faasse, die gisteren met pensioen ging, kreeg van de directeur van het vervoer bedrijf waarbij hij vijfenveertig jaar in dienst is geweest, de schuit cadeau waar op hij meer dan dertig jaren heeft geva ren. Schipper Faasse was er beduusd van, want dit blijk van waardering is onge veer 25.000 waard. Hij weet nog niet wat hij met het schip gaat doen, want hij was van plan met varen op te houden. „Ik kan hem verkopen. Dan heb ik nog een aardig centje naast mijn a.o.w." zei de schipper. Een oppasser van de dierentuin in het Westduitse Hellabrun laat zijn apen dagelijks opmarcheren voor het ochtendappèl. -J- T\; 's sN i;," zoeken is afgewezen. Als hij in de stad wordt gezien, is het steeds in gezelschap van militaire politie. Het hoofd van de Indonesische politie- troepen generaal Soetjipto Djoedodihard- jo, heeft brigade-generaal Soemarsono, ontslagen als politiecommandant van Oost-Java, zo werd gisteren in Djakarta vernomen. Onlangs was gemeld, dat deze zou hebben gezegd dat hij van Soerabaja een bolwerk voor oud-president Soekarno zou maken. Volgens welingelichte kringen zullen za terdag aanstaande ongeveer 3.000 para chutisten bij wijze van machtsvertoon een parade in Soerabaja houden. Het blad „Pelopor Baroe" weet te melden, dat vol gens een mededeling van de militaire com mandant van Midden-Java, generaal Soe- rono, duizend officieren, onderofficieren en manschappen oneervol uit het leger zijn ontslagen. De generaal had gezegd dat het wegzuiveren van aanhangers van Soe karno zal voortgaan. ADELAIDE (Reuter De „Europa- l"-raket van de ELDO, de Europese Or ganisatie voor de Ontwikkeling van Ra ketten, heeft gefaald. De raket is neerge stort in de woestijn in Australië nadat de tweede trap, van Franse makelij, niet ontstak. Het nieuws van de mislukking werd bekend enkele uren nadat de deskundigen elkaar hadden gelukgewenst met de suc cesvolle lancering en nadat eerder tien pogingen om technische redenen of van wege het weer moesten worden afgelast. De proef van vandaag werd gehouden om de Franse „Coralie", die de tweede trap vormde, te beproeven. Voorzover men heeft kunnen nagaan heeft de appa ratuur waardoor de tweede trap zich van de eerste trap, een Britse „Blue Streak", had moeten afscheiden, geweigerd. In de ELDO werken Frankrijk, Enge land, West-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Australië samen. NEW YORK (AFP) Verscheidene blanke organisaties die behoren tot „Nieuw Links", bereiden zich voor op actieve steunverlening aan de „zwarte revolutie". Dit heeft een woordvoerder van deze groepen in New York bekend gemaakt. De voornaamste organisatie in de nieu we beweging is de SDS „Studenten voor een Democratische Partij" die 7000 leden zegt te tellen en die de steun van 30.000 mensen zou hebben. De SDS ageert ook tegen de Amerikaanse deel neming aan de strijd in Vietnam. Zij wil bij rassenonlusten in elke vorm hulp verlenen, bijvoorbeeld door tegelijk een betoging tegen de Vietnamese oorlog te organiseren, waardoor de politie extra wordt belast. Volgens de leiders van de SDS is de beweging niet marxistisch, ook al houdt zij rekening met enige stellingen van Marx. Het doel van deze en andere soort gelijke organisaties is de val van het „Amerikaanse imperialisme". In dit ver band rekent men er op, dat aan even- tuele onlusten in een stad als Chicago niet alleen de negers, maar ook de be woners van de blanke armenwijken in opstand zullen komen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een 80-jarige doof stomme vrouw, die in een afgelegen buurt tussen Assen en Peeloo woont, heeft aan een leverancier die bij haar aan de deur kwam kenbaar gemaakt, dat ze door twee onbekende mannen was overvallen en beroofd van 10.000,-. De overval zou zijn gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. De volgende morgen vertelde zij het aan de leveran cier. Het geld bewaarde zij in een geld buidel, vastgenaaid aan haar kleren. De leverancier waarschuwde de politie. De ze is er niet zeker van dat de overval werkelijk heeft plaatsgehad. „We hebben wel eens vaker doorgekregen dat ze iets miste, maar later werd het vermiste in haar woning gevonden", aldus de po litie. JUNEAU (Reuter) Een Russische trawler is vandaag door een schip van de Amerikaanse kustwacht opgebracht naar Dutch Harbour. Het schip was gesnapt toen het ten noorden van Akoetan binnen de Amerikaanse visserij zone van twaalf mijl viste. De Rus was in maart ook al wegens vissen binnen de zone bij Alaska opge bracht. De gezagvoerder werd toen tot 35.000 gulden boete veroordeeld. M r. C. B a k e Het driehoofdig monster dat de parle mentaire regeringsvorm bedreigt, heet: Baatzucht, Staatzucht, Praatzucht. (Van onze correspondent) Van de 80.000 forellen, die de Amster damse kweker Wil Koolwijk dinsdag zou uitzetten in zijn kwekerij Ned-Forei aan de Vinkeveense plassen, is ongeveer 80 percent gestikt. De expediteurs, die de dieren in open bakken van de Deense kwekerij naar Vinkeveen zouden brengen moesten aan de Nederlands-Duitse grens bij Nieuwe Schans drie uur wachten voor dat Koolwijk een boete had betaald. De brandende zon veroorzaakte een dermate groot zuurstofgebrek in het water, dat de forel en masse stikte. Koolwijk heeft inmiddels twintig volle teilen forel be graven. Het oponthoud ontstond, omdat de ex pediteurs een verklaring bij zich hadden over de bestemming van de vis die niet geheel overeen kwam met de verklaring van Koolwijk. De auto's mochten pas doorrijden nadat een boete van 1600 gul den was betaald. De schade schat Kool wijk op ruim 9.000. De waarde van de 80.000 bestelde forellen was 11.000 gul den. De fanfarekorpsen van de genie en de Limburgse Jagers en de trompetterkorp sen der artillerie en cavalerie zullen op de taptoe te Leeuwarden op zater dag 9 september voorlopig voor het laatst optreden. Deze vier korpsen gaan na die dag een sluimerend bestaan leiden. Voor de dienstplichtigen van het trom petterkorps der cavalerie (lichtingsploeg 66-4) en het fanfarekorps der genie (lich tingsploeg 66-5) houdt dit in dat indien zij zulks wensen zij respectievelijk op 12 en 19 september van dit jaar met vervroegd klein verlof zullen worden ge zonden. De overige dienstplichtigen (lichtings ploeg 67-3) zullen elders worden inge deeld. Het beroepspersoneel van de vier korp sen zal worden tewerkgesteld bij de Ko ninklijke Militaire Kapel. (Van onze correspondent) BUSSUM In Bussum is op bijna 83-jarige leeftijd de heer Jan Willem Rouw overleden. Hij genoot bekendheid als de man die jarenlang de Enkhuizer Almanak samenstelde. Na in zijn jeugd tijd grote wereldreizen gemaakt te heb ben, raakte hij verbonden als corrector aan de Uitgeverij Holland in Amsterdam. Hij werd in die functie op een gegeven moment ook met de almanak belast. De begrafenis is maandagmiddag, juist op de dag waarop de heer Rouw 83 jaar zou zijn geworden. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15SSI Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 SS 96 Amsterdam INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem w U snijdt er 8 flinke punten uit! F ij n e Vruchtenpunten Aardbeienpunten Yoghurtpunten Dus naar mmm heerlijk Tel. 16479

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1