DERBY UP DRINK Volgens Russisch persbureau Tass: Harde strijd in China tussen leger en Mao- tegenstanders CHINA President Johnson acht VS rijk genoeg om Vietcong en armoede tegelijk te bestrijden Bontmodehuis Svetlana's memoires in Russisch nu met gratis sleutel hanger Griekenland wil buitenlands kapitaal Politie in de VS uitgerust met gas SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Nu ook Vlaamse critiek op plan nieuwe spelling Lord Robens krijgt een maand de tijd „Stalin was bang voor menigten" Ie beröer telegrammen 2 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 3 Politie in Rome gaat toeristen beschermen Invloed op academie WÈ&mm tóililte cor Carpenter verlaat NASA Ongelukkig Te rooskleurig Nasleep Aberfan-ramp Alleen op Olympus Er zal een proef worden genomen met „het opheffen van onnodige scheidingen tussen leger en maatschappij". Daarom zullen geleidelijk steeds meer dienstplich tigen hun weekeinde mogen doorbrengen in burger. We dachten, dat dit reeds veelal gewoonte was, in zoverre dat de meeste soldaten eenmaal thuis zich snel verkleedden. Maar dit zal nu gewet tigd worden, en de militairen mogen zich al in de kazerne in burger steken. Ook de speciale militaire treinen zullen voor het einde van 1968 verdwenen zijn. Uni formen zijn dan nog alleen in dienst ver plicht, de keuze der treinen zal vrij zijn. Men staat echter wel verbaasd over de vele kopzorgen, die zo'n simpele maatre gel aan de legerleiding blijkt te bezor gen. Hoe kunnen marechaussee en mili taire politie nog controle uitoefenen zo vragen zij op het gedrag van in burger geklede soldatén? Men zou zeg gen, dat deze jongelieden eenvoudig kun nen vallen onder de controle van de ge wone politie, zoals u en ik. En waarom zouden overtredingen en misdrijven, niet begaan in militaire dienst en geen be trekking hebbende op de tuchtregelen, ook niet door gewone rechters behan deld kunnen worden? Als men „scheidin gen tussen leger en maatschappij" wil opheffen komt men daartoe toch wel. Een andere zorg is de kleding. Nu is interventie van de legerleiding bij de keuze van burgerkledij een griezelige zaak. Maar er zijn richtlijnen vastge steld en men neemt aan, dat „maar wei nig commandanten kleurige hemden of leren jassen zullen toestaan". Die richt lijnen bepalen, dat de burgerkleding „in overeenstemming moet zijn met plaatse lijke, tijdelijke en klimatologische om standigheden" en „niet mag afwijken van het geldend gebruik en het algemeen modebeeld". Waar men al zorgen over kan hebben! Wat „klimatologisch" betekent is duis ter. Mag iemand bij grote hitte geen over jas dragen, of in de kou geen open hemd zonder colbertje? Het woord „tijdelijke omstandigheden" heeft een nog rekbaar der inhoud. Misschien mogen er alleen linnen wandelschoenen worden gedragen, als het station erg ver van de kazerne afligt. Of alleen petten, als die in de mode zijn. Voorzover het „plaatselijk ge bruik" een rol speelt zal in Assen wel licht een dienstplichtige de kazerne mo gen verlaten en binnentreden in een zwart pak met een Drents boerenpetje en op klompen. Zou een Volendammer of Marker in een folkloristisch kostuum mogen verschijnen? En zo niet, wat is dan „het algemene modebeeld"? Dit zal wel enkele jaren achter zijn op wat de modeshows voor heren te zien geven, vrezen wij. Zo ziet men hoe een eenvoudige zaak ingewikkeld kan worden gemaakt. Als er wordt geaarzeld met het opheffen van „scheidingen tussen leger en maatschap pij" gebeurt dit kennelijk in de hoogste legerkringen. Niettemin is men op de goede weg. En de ervaring zal de proble men wel oplossen, die er mochten rijzen. Mits men niet streeft naar eenvormigheid of kleurloosheid, want deze passen niet bij de man in burger. WIWAIWIAAArtAAIUMWWUIAAAAAWUIWWUWWWUWIVIlWWWUMIIIIWWIAAWIWIAilAAWIUIAIWWIlWIIIIWIAIWIIIAIIAIWWUllWUWWIl ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig ATHENE (AP) Griekenland wil met Libanon gaan wedijveren om de titel van handelsbankcentrum van de Middellandse Zee en Oost-Europa. De militaire regering hoopt buitenlands kapitaal aan te trekken met een reeks nieuwe wetten, die industriële en han delsondernemingen uit het buitenland moeten bewegen zich in Griekenland te vestigen. Onder meer zal op grond van de nieuwe wet binnen acht dagen een beslissing wor den genomen over iedere aanvraag voor een vestigingsvergunning. Na toestem ming van het ministerie van Economische Coördinatie verwerft de firma zonder verdere formaliteiten automatisch de vol gende voorrechten: Werk- en verblijfsvergunningen voor buitenlands personeel en vrijstelling van invoerrechten en tarieven op noodzake lijke apparatuur. De maatschappij wordt tevens vrijgesteld van alle bestaande in komstenbelastingen en andere belastingen voor buitenlanders. Buitenlandse werknemers mogen hun particuliere auto's en huishoudelijke ar tikelen belastingvrij invoeren en aange tekende stukken per post naar het bui tenland sturen zonder die door het post kantoor te laten controleren, zoals op het ogenblik gebeurt. ROME (Reuter) Bij de Romeinse politie zijn zevenhonderd man, voor een deel rechercheurs, aangewezen om toe risten te beschermen tegen molestatie, bedrog en diefstal. De agenten moeten er speciaal op let ten dat meisjes, die alleen uit het bui- .enland naar de Italiaanse hoofdstad zijn gekomen, niet worden lastig gevallen, dat bezoekers van nachtclubs en restaurants niet veel te hoge rekeningen krijgen voor gelegd en dat aan toeristen geen dure waardeloze souvenirs worden verkocht. NEWBURGH (Reuter) De politie van de Amerikaanse stad Newburgh (New York) is uitgerust met gas in spuitbussen als strijdmiddel bij onlusten. Het gas dat nog niet gebruikt is, verspreidt zich in fijne druppels over een afstand van vijf tot zeven meter. Wanneer iemand ermee in aanraking komt voelt hij enige tijd hevige pijn, vervolgens verliest hij zijn evenwicht en zakt verlamd ineen. De behandeling veroorzaakt geen blij vend letsel. Na een half uur is het gas uitgewerkt. Het gas wordt alleen aan de politie geleverd. Ook in Trenton (New Jersey) en Cleveland (Ohio) heeft de politie het al tot haar beschikking. MOSKOU (Reuter, DPA en AFP). Uit China afkomstige ooggetuigen hebben verklaard dat de toestand in Midden- en Zuid-China steeds meer op een burgeroorlog gaat lijken. Dit meldt het Russische persbureau Tass. Bloedige botsingen tussen arbeiders, soldaten en leden van de rode garde, waarbij „duizenden doden en gewon den" vallen, doen zich niet alleen voor in de provincie Woehan. maar ook in andere gebieden, zoals Hangtsjoe. In de provincies Yoenan en Kwantoeng zijn hongerige boeren aan het plunderen geslagen in de levensmiddelenvoorraden. De Zuidchinese stad Nanning steunt offi cieel de tegenstanders van Mao en de lei ders van Kirin in het noordwesten van China worden door de rode garde van Peking beschuldigd van „verstandhou ding met het opstandelingencommando van Woehan". Vandaag schreef het Chinese „Blad van het bevrijdingsleger" dat het leger moet optreden tegen stakingen en de orde moet handhaven. Het waarschuwt voor woeden de en wanhopige aanvallen van klasse vijanden van Mao Tse-Toeng. Er zijn al pogingen gedaan om tot staking aan te zetten: „de boeren worden opgehitst om de produktie in de steden te gaan sabo teren en de orde te verstoren". Legereenheden moeten volgens het blad ervoor zorgen dat de produktie gehand haafd blijft en de sociale orde niet wordt verstoord. De militaire bevelhebber van Woehan zou ontslagen zijn en door een lid van de luchtmacht zijn vervangen. Het Chinese leger, dat tijdens de zo genoemde culturele revolutie in toe nemende mate aan invloed won, is nu o ,vo«mor< OB ijr> fittn rygvrt Xo«r>iT> ook doorgedrongen in het bestuur van de academie van wetenschappen. Het persbureau „Nieuw China" bericht te gisteren, dat in de academie een revo lutionair comité is opgericht, dat als „tij delijk machtsorgaan" wordt betiteld en dat de leiding heeft overgenomen. Het comité bestaat uit vertegenwoordigers van revolutionaire organisaties, leidende Mao-getrouwen en afgevaardigden van het volksleger. In steden en provincies zijn dergelijke WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse ruimtevaarder Scott Carpenter maakt geen deel meer uit van het perso neel van de NASA, het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart. Drie jaar geleden brak hij zijn arm bij een ongeluk met een motorfiets. Ondanks voortdurende medische zorg is de arm nooit meer helemaal goed ge worden. Scott Carpenter, die kapitein luitenant ter zee is, zal zich voortaan ge heel wijden aan het diepzee-onderzoek. (Van onze correspondent) WASHINGTON Tijdens het komende debat over de Amerikaanse belastingvoor stellen zal zeker de vraag worden opge worpen of de enorme kosten van de oor log (waarschijnlijk ongeveer 100 miljard gulden in het lopende begrotingsjaar) nog verantwoord zijn in het licht van de dwin gende noodzaak het armoede- en achter buurtenprobleem in Amerika zelf op te lossen. President Johnson beweert weliswaar bij hoog en laag, daarin hardnekkig ge secondeerd door vice-president Hubert Humphrey, dat de Verenigde Staten rijk genoeg zijn om beide oorlogen (tegen de Vietcong en tegen de armoede) tegelijk te voeren, maar gezien de tornado van ge weld die deze zomer over de steden is gewaaid neigen velen tot twijfel over dit optimisme. Ongelukkig voor de regering was giste ren dat de impopulaire belastingvoor stellen juist gelanceerd werden op de dag dat een van de televisiestations een repor tage bracht over de bouw van een nieuw Amerikaans hoofdkwartier in Zuid-Viet- nam dat maar liefst 25 miljoen dollar bleek te hebben gekost, exclusief meubi lering en communicatieapparatuur. Deze som schijnt driemaal hoger te liggen dan het bedrag dat een soortgelijk gebouw in de Verenigde Staten zou hebben gekost. Bovendien is het hoofdkwartier nog hoogst kwetsbaar ook, omdat het geen bunker, geen kelder en geen dikke beton nen muren heeft. Toen het gebouw een jaar geleden werd ontworpen geloofden de altijd overoptimistische Amerikaanse legerleiding namelijk dat als het gebouw klaar zou zijn het omliggende Zuid-Viet- namese land volledig gepacifeerd zou zijn ADVERTENTIE DICK BARTELS WAGENWEG 126 rood - HAARLEM Keuze uit honderden MANTELS in de maten 38 t/m 52. 10% KORTING op onze nieuwe collectie '67—'68 De hier afgebeelde lange Persianer mantel met 2-vellige nerz-kraag 1725. Ruime parkeergelegenheid Wagenweg 126 rood, Haarlem, tel. 14360 (Gesloten huis op 1e etage) zodat geen Vietcong-aanvallen te vrezen zouden zijn. Deze verwachting blijkt nu al evenmin uitgekomen te zijn als alle andere opti mistische voorspellingen waarmee het Amerikaanse volk ten aanzien van Viet nam1 sinds jaren is zoet gehouden en de belastingbetaler die nu weer extra offers moet brengen voor Vietnam wordt nu ge confronteerd met de bouw van een on zinnig duur en ook nog onveilig hoofd kwartier. Behalve Vietnam gebruikt de regering overigens ook nog een paar economische argumenten om de belastingvoorstellen kracht bij te zetten. Zonder hogere belas tinginkomsten zou de staat geld moeten lenen, zo wordt gezegd, en dat zou zeker de rente weer doen stijgen met alle na re gevolgen voor de huizenbouw en de consument vandien. Verder betoogde gisteren Johnsons eco nomische topadviseur Ackley dat eind van dit jaar wel eens zo'n opleving van de economie te zien zou kunnen geven dat afremmen van de vraag heel welkom zou kunnen zijn. Of dit argument veel indruk zal maken op de parlementariërs vraagt men zich echter af. De optimistische ver wachtingen van Ackley zijn al eens eerder niet uitgekomen. Men hoeft namelijk maar de boodschap van gisteren aan het parlement na te le zen om te zien dat de regering in januari geloofde dat men aan belasting op ven nootschapswinsten 1,3 miljard meer zou binnen krijgen dan nu het geval lijkt te zijn en dat men toen ook het persoonlijke inkomen van de Amerikaanse bevolking te rooskleurig zag. comités al als opperste politieke en ad ministratieve organen werkzaam. Op een massabijeenkomst, die op 30 juli ter ge legenheid van dit feit in Peking plaats vond, waren hoge functionarissen van het Centrale Partijcomité aanwezig met pre mier Tsjoe En-Lai aan het hoofd, die de gelukwensen van partijleider Mao en diens „kroonprins" Lin Piao overbracht. Waarnemers zien in deze gebeurtenis het bewijs, dat de academie een „hoge school voor de denkbeelden van Mao Tse- Toeng" zal worden. Zij vestigen er de aandacht op, dat het de leiders in Peking nu gelukt is de duidelijk gebleken weer stand tegen de politiek van Mao op de academie te doorbreken. Dat men in de leiding vertegenwoordigers van het volks leger heeft opgenomen bewijst dat de Maoïsten geen risico's hebben willen nemen. (Van onze correspondent) BRUSSEL.. De Koninklijke Vlaam se Academie voor taal- en letterkunde is het niet eens met de voorstellen van de mengde Nederlands-Belgische spellings commissie voor de bastaardwoorden. Zij heeft de Belgische minister van Neder landse cultuur hierover een rapport ge zonden. E enaantal denkbeelden van de gemengde Nederlands-Belgische commis sie acht zij aanvaardbaar, doch volgens de Academie kan men voor de bastaard woorden, afkomstig uit vreemde talen, geen algemene Nederlandse spellingsre gels invoeren. De Vlaamse Academie meent dat men in beginsel moet volstaan met het opheffen van de dubbele spel lingsmogelijkheden volgens het groene boekje van 1954. Professor Van Loey, een van de Bel gische deskundigen die het verslag van de Vlaamse Academie hebben opgesteld, verklaart dat de officiële spellingscom missie eigenlijk een onmogelijke opdracht had. De spellingwijziging van 1954 had betrekking op Nederlandse woorden waar van alleen maar letters werden geschrapt die overbodig waren geworden, zoals in „visch" en „steenen". De poging echter om Nederlandse spellingsregels toe te passen op woorden van vreemde afkomst, waarop andere spellingsregels van toe passing zijn, leidt tot vervanging van letters door andere letters en moest wel uitlopen op inconsequentie, willekeur en verwarring, aldus professor van Loey. De Vlaamse Academie is het wel eens m?t de voorstellen voor wijzigingen in de Nederlandse spelling met betrekking tot de verbindings-„n" en -,,s", de aflei dingen van woorden op ee (dubbel e) en het wegwerken van vreemde overblijfsels als ae, qu en y in woorden die volledig in het Nederlands zijn opgenomen. Een groep Engelse padvinders, af komstig uit Zuid-Yorkshire, komt kijken hoe hun broeder-padvinders uit Wales zich hebben ingericht tij dens de wereldjamboree in de Amerikaanse plaats Farragut. (Telefoto). LONDEN (Reuter) Het hoofd van het ritse nationale kolenbureau, lord Robens, is door de minister voor Energie, Richard Marsh, ontboden tegelijk met het ver schijnen van het rapport over de ramp in Aberfan. Na een onderhoud gaf het ministerie de verklaring uit dat lord Robens tot eind augustus de tijd heeft gekregen om de critiek van het regeringsrapport te beant woorden en te verklaren welke maatre gelen hij heeft genomen om een herhaling van de ramp te voorkomen. Een regeringscommissie van onderzoek heeft lord Robens en verscheidene ande ren verantwoordelijk gesteld voor de ramp in Aberfan, waar vorig jaar oktober 116 kinderen en 28 volwassenen werden bedolven door een mijnafvalhoop die was gaan schuiven. LONDEN (AP Josef Stalin was bang voor grote menigten, ergerde zich aan buitenlandse kleding en parfum en kon geen geduld opbrengen met dwazen" beschrijft Stalins dochter Svetlana haar vader. Olga Franklin, van de „Daily-Mail- Evening News" onthult dit in haar recen sie van Svetlana's memoires, die in Lon den in een Russische uitgave van Hut chinson's te koop zijn. De Britstalige uitgaven van „Twintig brieven aan een vriend" door Stalin's naar het Westen gevluchte dochter wor den verzorgd door Amerikaanse uitge vers. De „Evening News" gaf geen uittrek sels uit het boek maar beperkte zich tot mevrouw Franklin's recensie. De uitge ver wenst namelijk niet dat het boek in dit stadium geciteerd wordt. In de recensie staat: „Het boek bevat weinig opzienbarends op politiek gebied. Tenzij men hiertoe het feit rekent dat Stalin in 1948 niet wist welke grutterswa ren men voor honderd roebel kon kopen. Deze eenzame tragische figuur dacht dat het geld dezelfde waarde had als voor de revolutie, bijna 35 jaar tevoren." „Svetlana's boek zal de vijanden van de Sovjet-Unie geen troost en weinig vreugde verschaffen. Alle personen heb ben indrukwekkende afmetingen. Hun moed en weerstandvermogen en idealis me zijn buiten kijf. Voor Svetlana was Stalin een vaderfiguur, hoewel soms uit zonderlijk wreed." „Stalin was angstaanjagend in zijn wreedheid, zoals toen hij Svetlana twee klappen in 't gezicht gaf omdat zij op haar 17de jaar verliefd was geworden op een joodse toneelschrijver van middelbare leeftijd. Stalin durfde nauwelijks uit te gaan omdat de mensen zich om hem ver drongen en juichten en klapten „met open mond, de idioten". Svetlana beschrijft in haar memoires hoe haar vader in maart 1953 twaalf uur lang een langzame verstikkingsdood stierf. Ze zegt dat haar vader zijn dood heeft verhaast omdat hij geloofde in een complot van dokters tegen hem. De laatste maan den voor zijn dood weigerde hij artsen in zijn woning toe te laten. De dag voordat hij een hersenbloeding kreeg, had hij een stoombad genomen, iets wat een arts vol gens Svetlana nooit zou hebben toegestaan Svetlana had bij het overlijden van haar vader veel verdriet gehad. „Ik vond dat ik een waardeloze dochter was geweest en op geen enkele wijze deze eenzame ziel had geholpen, die oude zieke man die uitgestoten en alleen was op zijn Olym pus". 1 Dodental. 215 doden tengevolge van de aardbeving van zaterdag zijn in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas gebor gen. Akkoord. Groot-Brittannië en Libië heb ben een overeenkomst gesloten inzake de evacuatie binnen zes maanden van de in Libië gestationeerde Britse troe pen. Toerisme.Met Ingang van 1 september zullen de hotelprijzen in Egypte met 20 percent verlaagd worden om het toeris me te bevorderen. Egypte heeft bij da Internationale Vereniging voor Vreem delingenverkeer geprotesteerd tegen de oproep van de Amerikaanse regering aan haar staatsburgers, niet meer naar Egypte te gaan. Breuk. De betrekkingen tussen de com munistische partijen van Japan en Chi na zijn verbroken na het vertrek van twee Japanse communistische vertegen woordigers uit Peking. Handelsmissies. West-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije hebben een overeenkomst getekend voor de vestiging van perma nente handelsmissies in de twee landen. De handtekeningen onder dit eerste ak koord van deze aard sinds de tweede wereldoorlog werden gezet in Praag. Opiumoorlog. Bij gevechten tussen een stam in het noorden van Thailand en Chinese voormalige nationalistische sol daten zijn van deze laatsten driehon derd gedood. De partijen waren het niet eens over de vraag wie het recht had gelden te heffen van opiumkara vanen. Aardbeving. Een lichte aardbeving heeft Tokio en omgeving getroffen. Er waren geen slachtoffers. Hogerhuisleden. Veertien Britten, onder wie twee vrouwen, zijn in de adelstand verheven om de socialistische fractie in het Hogerhuis groter te maken. Gerepatrieerd. Vijfhonderd Egyptenaren zijn per bus uit Gaza naar hun land teruggebracht. Dwars door de Sinaï werden zij naar de Israelisch-Egypti- sche bestandsgrens aan het Suez-ka- naal gebracht. Demonstratie-plannen. Een inwoner, die zei uit naam van de Griekse kolonie in Toronto te spreken, heeft verklaard, dat ongeveer 30.000 inwoners van de stad van plan zijn te demonstreren als ko ning Konstantijn op 25 augustus aan komt om deel te nemen aan de zeil wedstrijden om het wereldkampioen schap in de drakenklasse. Terug. De speciale afgezanten van presi dent Johnson, generaal Maxwell Taylor en Clark Clifford, zijn naar de Verenig de Staten teruggekeerd na een rond reis langs de hoofdsteden van de geal lieerde landen die bij het conflict in Vietnam betrokken zijn.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3