In Vinkeveen worden Deense forellen in netten geteeld Ex-circusartiest neemt Oost-Duits systeem over Verenigingsnieuws uit de IJmond Restauratie Oud-katholieke Engelmunduskerk vordert goed Mr. Elias 40 jaar cursief Voor de Groninger kustvaart is de toekomst onheilspellend Schutterskoning in Santpoort Graangigant in Amsterdam Buitenlandse concurrentie moordend Meisje viel van drie meter hoge stelling op straat 5 ua3 Uw leverancier voor KOLEN en OLIE uit het veelzijdige werk van een fijnzinnig stilist en scherpe waarnemer Y00R EEN BETER MEUBEL VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 ,Puur jatwerk 4*ONen Willemsbeekweg 88. Tel. 1 46 27 V elsen-I J muiden Beverwijk Lage investering Scepticisme BRANDENBURG" Kerkelijke viering mogelijk zondag 8 oktober Een speciale uitgave voor lezers van IJMUIDER COURANT Veertig jaar heeft mr. E. Elias een spoor getrokken van cursiefjes in dag en weekbladen die bij elkaar een aar dige doorsnee van de Nederlandse pers geven. Onder zijn eigen naam en vele pseudoniemen (als Praetvaer, Edouard Bouquin, Floris Flaneur en Hendrik Hagenaar) schreef hij zijn impressies, over verre landen of dicht bij huis opgedaan. De ironie klonk in zijn stukjes door, maar de toon bleef altijd mild. Men hoorde hem denken: het gaat allemaal wel voorbij: Kamer leden, ochtendbladen, broodjes met ham en ook dat wat ik schrijf. Maar juist door die mildheid en be scheidenheid kregen zijn stukjes een kracht die het waard maakt ze te „ver eeuwigen" in een andere vorm dan een eendagsvlieg voor de krant. Daar om werd deze bundel door F. van der Molen samengesteld, een rijke oogst en representatieve keuze uit datgene dat Elias heeft nagelaten. 288 bladzij den in fraaie uitvoering. Prijs ƒ6,90. Verschijnt medio oktober 1967. Het boek kan uitsluitend bij voorinteke ning bij onze administratie worden besteld. Degenen, die ingetekend hebben, ontvangen bericht, wanneer het boek voor hen gereed ligt. zend deze bon naar IJMUIDER COURANT Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Verzoeke mij in te schrijven voor het boekwerk „MR. ELIAS 40 JAAR CURSIEF" voor de prijs van 6,90 (afgehaald aan een van onze kantoren). Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: ZATERDAG VRIJ MEUBELKIJKEN Opleggen Kort nieuws schade vergoed, de halve ton schone winst, die de teler zichzelf garadeert, staat dit jaar nog niet op zijn bankboekje. De forellen uit de kwellen, die zo fluks door het water snellen, houden Koolwijk nu al jaren aan de plassen. Ondanks de sceptische houding van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij (opvol ger van de visserij afdeling van de Neder- landsche Heidemaatschappij), die niet zo erg gelooft in de successen van Koolwijk, heeft de Vinkeveense teler „bewezen", dat Nederlandse polders en plassen ideaal kweekwater voor de forel bevatten. Hij zegt: „Maar het moet wel anderhalve meter diep zijn en op die diepte nooit warmer worden dan 25 graden Celsius. Schoon is het genoeg en schoon houden is mogelijk. Mijn ideaal is 200 zoetwaterboerderijen in Nederland. Wij kunnen, net als Dene marken met 700 kwekerijen in veel min der water, heel Europa forel leveren. Concurrentie? Kijk eens naar m'n reuma handen. Wat presteer ik nou nog?" Wat de bruikbaarheid van het Neder landse polderwater betreft: in 1966 zette Koolwijk in de Vinkeveense plassen ruim 3000 forellen uit. Tweeduizend verkocht hij aan hengelsportverenigingen en de rest liet hij voor zijn vakantie vrij. Een paar maanden later ving een sportvisser er een forel van anderhalve kilo. De Amsterdamse Bosbaan is ook ge schikt, bewees Koolwijk. Hij zette er 53 forellen uit. De meeste zijn, gezond en vet, door sportvissers aan de haak ge slagen. ADVERTENTIE Vraag naar onze spaarregeling VRIJDAG 4 AUGUSTUS Santpoortse Feestweek, Hoofdstraat, Santpoort-N., 18.30 uur: Handicaprace voor boerenpaarden op het parcours aan de Hoofdstraat; kermis. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal gem. bi bliotheek en r.-k. bibliotheek Santpoort- Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21 uur; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19-21 uur; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 1$, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Santpoortse Feestweek, Santpoort-Nrd., in de morgen ballonnenwedstrijd voor kin deren aan de Valckenhoeflaan; de kermis duurt tot 24 uur; Bibliotheken: De gemeentelijke openba re bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.; 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61: volw.: 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Oosterwijk, Am- stelstraat 44, volw.: 19-21 u.; jeugd: 15.30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-1730 u. en 19-21 u.; jeugd: 15- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd 15.30-17.30 u. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15, 10.45-12, 12.30-13.45 en 14.15-15.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Meerestein, Parmentier straat 2: gesloten. Alle andere leeszalen en bibliotheken geopend van 10-12.30 uur. Wil Koolwijk en zijn zoon hebben emmers en teilen vol dode forel in het grote „graf" gestort. De dartele forellen van Wil Koolwijk liggen nu met z'n vijftigduizenden te stinken in een diepe kuil. Alle grote en massa's kleintjes hebben dinsdag drie vur oponthoud in de brandende zon aan de Nederlands-Duitse grens bij Winschoten niet overleefd. Maar ex-circusartiest Koolwijk, die door reuma gekweld het variétévak goedendag moest zeggen en zijn brood uit de Vinkeveense plassen plus een hengelsportwinkeltje in Amster dam moet halen, hoeft er nog niet op toe te leggen. De dertigduizend jonge, uit Denemarken afkomstige regenboogfo rellen zullen zoveel opbrengen, dat zijn elfduizend gulden inkoop en het arbeids loon ervan kunnen worden betaald. Bovendien 'verwacht hij schadevergoe ding van de douane of de expediteurs, die omwille van 1600 gulden boete de bakken jonge forel in de zon lieten staan. „Uiteindelijk", zegt Koolwijk, „heb ik le vende forel besteld en geen rottend vis vlees, dat ik bij teilen vol moest be graven". Maar dat was niet het enige onderwerp van Koolwijks „research-programma". Hij ging, in tegenstelling met de Heide maatschappij, die sinds 35 jaar forel in bassins kweekt, netten gebruiken. „Oost duitsers hebben al zeven jaar volgens dit systeem geteeld. Ik heb maar dat is puur jatwerk hun resultaten op schrift. Kijk: het net moet drie bij drie meter zijn, de maas wijdte 7 mm, diepte één tot anderhalve meter. In 30 dagen wordt een forel van zes tot twaalf centimeter lengte 50-100 gram zwaar. Dan moet je ze in een groter net uitzetten, waar ze in 50 tot 80 dagen 200 300 gram worden. Dan zijn ze goed voor de consumptie. Als je in bakken werkt, duurt dat langer. Net ten geven 30 tot 50 percent gunstiger resultaat omdat de zuurstoftoevoer veel beter is". Wil Koolwijk heeft met zijn eerste Ne derlandse Polder Viskwekerij bovendien ervaren, dat de investeringen voor zijn vijf netten slechts vier percent bedroe gen van een vijverkwekerij met dezelfde omvang. De Europese kampioen rock 'n roll (in het circus) en doelmannen-imitator Kool wijk kan zich best voorstellen, dat hij door allerlei overheidsinstanties niet he lemaal serieus wordt behandeld. „Maar ze pikken tóch telkens mijn ideeën. Dat zie ik vaak genoeg in het vakblad, de Nederlandse Hengelsport. Volgend jaar gaan ze proeven nemen met teeltforellen in Valkenswaard. Maar dat is niet nodig hoor, want de resultaten kunnen ze bij mij komen halen. Let op, ze gaan het helemaal op mijn toer doen en dan zeg ik bij mezelf: niet gek hè, voor z'n harlekijn". En zo was de eerste commerciële „uit zet" van forellen in uit netten gevormde bassins en daarmee ook de opening van Koolwijks „Nederlandse Polder Viskwe kerij", donderdag gedoemd te mislukken. Want al springt Koolwijk er gelijk de forellen uit (met z'n geld) en al wordt de ADVERTENTIE Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 - IJmuiden - Tel. 13405 Licht- kracht- en geluidsinstallaties - sterk- en zwakstroominstalaties - nieuw bouw en onderhoud. Met het breken en bouwen bijna ach ter de rug, maakt de restauratie van de Oud-katholieke parochiekerk van de H. Engelmundus aan de Wilhelminakade in IJmuiden goede vorderingen, ofschoon deze fase niet de laatste zal zijn. Toch hoopt men op de tweede zondag van ok tober gereed te zijn. In de laatste weken heeft het kerkge bouw intern een geheel ander aanzien gekregen, nadat de bouwers bij de uitvoe ring van de plannen van architect J. Kruger, oud-IJmuidenaar, heel wat heb ben moeten slopen en zware funderingen hebben moeten doorboren om althans „benedendeks" de mogelijkheid tot het leggen van warmeluchtleidingen voor de aardgasverwarming te kunnen inbouwen. Hierna hebben de voorbije maanden gunstig gewerkt om de realisering van de plannen ten uitvoer te brengen. Binnen enkele weken waren de eerder opgebroken vloeren weer helemaal dicht en kon het beton van het nieuw opgezette en ruime priesterkoor met zijn prach tige brede altaartreden worden gestort. De schelpvormige wand in het hart van de kerk, de absis, die een geheel an der aanzien geeft ten opzichte van het ou de priesterkoor met de daarachter ge legen in glas-in-lood gevatte hoge boog vensters, is bijna voltooid. Het nieuw in gebouwde zijraam zorgt verder voor een sfeervolle lichtinval. Na de bouwvakvakantie is met de af werking van het priesterkoor verder ge gaan en nu zijn elektriciens en stuca- doors met de hun toevertrouwde werk zaamheden bezig. Ofschoon de vorderingen zeer goed zijn, is het werk nog lang niet gereed. Over leg wordt gepleegd door bouwcommissie, kerkbestuur en architect over het moge lijk aanbrengen van een groot hangend kruis en nieuwe kandelaars bij het hoofd altaar en of de bestaande communie bank en de preekstoel in het nieuwe ge heel kunnen worden opgenomen. Hierover denkt men binnen afzienbare tijd beslis singen te nemen. Dan kan aafgezien van de levering de afwerking van enkele klei ne onderdelen, zondag 8 oktober de ker kelijke viering van het vernieuwde kerk gebouw worden gehouden en kunnen op 13 oktober de Oud-katholieke parochia nen in de IJmond in de Stadsschouw burg Velsen een goed feest beleven. Op de handboogscliietbanen van „V.Z.O.S." in Santpoort heeft men na het jaarlijkse schuttersfestijn bij deze vereni ging ditmaal Frans van Loon tot „Schut terskoning 1967" kunnen uitroepen. Een en ander na een bijzonder spannende strijd, waarbij elk lid met tweeëndertig schoten zoveel mogelijk punten moest be halen. Het gelukte de nieuwe koning daarbij zijn jonge rivaal. Jan Schouten van de troon te schieten. De volledige uitslag luidde als volgt: Frans van Loon, „Schutterskoning 1967"; Hans Eken, „Eerste Ridder", Jan Schou ten, „Tweede Ridder"; Arie Voogt, „Der de Ridder"; mejuffrouw N. Bijtenhoorn, „Jonkvrouwe". Voorts wist de heer L. Paap uit IJmui den, sinds kort lid van „V.Z.O.S.", het na intensief trainen reeds tot een mees- ter-prestatie te brengen. Daarvoor moes ten in vijfentwintig schoten 200 punten worden behaald, met 10(roos) als hoogste waardering. De betekenis van de verbetering van het Noordzeekanaal en de nieuwe mon ding in IJmuiden wordt bijna dagelijks onderstreept door gebeurtenissen in de Amsterdamse haven. Gisteren meerde op de boeien bij de internationale graan overslag maatschap pij Amsterdam een Japanse bulkcarrier af, de „Japan Pine" die in één keer vijf tigduizend ton graan, de grootste lading ooit in Amsterdam aangevoerd, kwam brengen. Daarnaast voerde deze gigant nog mais, bonen, meel en miletzaad aan alles afkomstig uit een haven aan de Golf van Mexico, bestemd voor andere landen op het vasteland van Europa, Scan dinavië en Engeland. Het feit, dat lading, bestemd voor Enge land, in Amsterdam wordt gelost en per kustvaarder naar zijn bestemming gaat vervult de Amsterdamse havenautoritei ten met trots. Het onderstreept duidelijk dat Amsterdam bezig is een Europese haven te worden. De „Japan Pine" moest op de boeien afmeren omdat voor de kade de „Jersey Bridge" lag, die 33.000 ton Australisch graan, bestemd voor Engeland aanvoerde. Naast de „Jersey Bridge" lag het Itali aanse schip „Desideria F" met 45.000 ton tarwe en miletzaad, eveneens bestemd voor doorvoer. De graan aan- en doorvoer via Amster dam is in de laatste jaren snel toegeno men. In 1956 werd 265.000 ton aange voerd, in 1966 2.867.000 ton, in tien jaar dus vertienvoudigd. MiEEl» 40 JAAR lTïR>- rmnim'HmtiA H/jynwr Yjmtr (Van onze correspondent) GRONINGEN. Als er op zeer korte termijn geen drastische maat regelen worden genomen daar ziet het helaas niet naar uit dan is het niet denkbeeldig dat de Groninger kustvaart gedoemd is te verdwijnen. Sinds 1958 is het snel bergafwaarts gegaan. Nu is er een nog nooit eerden gekend dieptepunt bereikt. Ongeveer tachtig Groningse reders proberen hun zaak te redden door te trachten onder Panamese vlag te varen. De resultaten van 1966 en 1967 zijn aanmerkelijk slechter dan men ooit had kunnen vermoeden. De heer P. E. Beek, voorzitter van het koninklijk zeemans college „De Groninger Eendracht", de re dersorganisatie voor de kleine handels vaart, drukt het aldus uit: „Al jarenlang gaat het bijzonder slecht met de Gronin ger kustvaart, maar dit jaar gaat het van slechter tot slechter. Wat voor maatrege len ook worden genomen men had al in 1958-1959 orde op zaken moeten stellen aan deze rampzalige toestand is op korte termijn niets te veranderen". Voor de dreigende ondergang van de Groninger kustvaart, die met circa 450 coasters meer dan de helft uitmaakt van de Nederlandse kustvaardersvloot, heeft hij drie verklaringen: Een dodelijke zaak was de revaluatie van de gulden ten opzichte van het pond en de kroon. De te snelle stijging van de loonkos ten heeft een desastreuze uitwerking gehad. De mogelijkheden ontbreken om die enorme kostenstijgingen op te van gen. ADVERTENTIE ZO APART... „Verzekeringskosten, reparaties en on derhoud, en aflossing van de schulden komen niet meer aan de orde", zegt de heer Beek. „De geldontwaarding is de sastreus geweest voor de zo noodzakelijke continuïteit in deze bedrijfstak. In twaalf jaar zijn de aanschaffingskosten van een coaster verdubbeld". Ten gevolge daarvan heeft de Gronin ger kustvaart het loodje gelegd in de moordende concurrentiestrijd met Enge land, Denemarken en Duitsland, welke landen steeds meer werk voor de neus van de Groninger reders wegpikken. Gedurende de laatste zes jaar heeft de tonnage van de Groninger kusters geen enkele uitbreiding ondergaan, is zelfs ge staag achteruit gegaan. Dit in schrille te genstelling tot de concurrentie, bij wie de tonnage een enorme stijging beleefde. Sinds 1957 verdwijnen steeds meer, vooral kleine, reders van het kustvaart toneel. De laatste jaren zelfs vrij snel. Velen van hen hebben nog geprobeerd om de zaken enigszins te kunnen redden door hun schepen op te leggen. „Dat kunnen zich d i e reders permitte ren, die er nog redelijk goed bij zitten", zegt de heer Beek. „Er zijn er meer die dat doodeenvoudig niet kunnen. Een nog grotere groep vaart zo goed en zo kwaad het gaat door, maar wil het liefst zo gauw mogelijk de boel verkopen. Maar helaas, de schepen zijn nagenoeg onver koopbaar". De laatste maanden liggen permanent negentig tot honderd Groninger coasters stil, veelal in afwachting van schaars aanwezige kopers. Een paar honderd zwoe gen verder met grote verliezen en staan voor het dilemma: blijven varen of te gronde gaan. Een kleine categorie weet met kunst- en vliegwerk de verliezen praktisch op de gevreesde nullijn te bren gen. Dat zijn de kapitein-eigenaars, die hun heil grotendeels hebben gezocht in Engelse wateren. Althans zo was het in 1965. Hoe de zaken er nu voor staan, is niet bekend. De heer Beek denkt dat dat niet rooskleurig zal zijn. Rond tachtig reders hebben aanvragen ingediend om onder Panamese vlag te mogen varen, om zodoende niet voor goed tussen de wal en het schip te raken. De heer Beek betitelt hun pogingen als een wel verklaarbare maar duistere zaak, achter de resultaten waarvan hij een groot vraagteken plaatst. „Onder vreemde vlag moet men ook personeel hebben dat vraagt: wat verdie nen wij? En wat gebeurt er als wij een arm of een been breken of ziek worden? Daar zit niet zo bar veel in". Een van de doodsteken voor de Groninger kustvaart is de bevrachting. De heer Beek: De mensen ploeteren en zweten dag en nacht, maar ze worden doorlopend geconfronteerd met mager ge prijsde aanbiedingen van de concurrentie. In het buitenland vaart men tien tot vijf tien percent goedkoper voor hetgeen wij als uiterste minimum moeten hebben. Traditiegetrouw hadden we veel Engelse charters, maar ook die gaan steeds meer naar Duitsland. In België en in Frankrijk hebben we bijna niks meer te vertellen. Alles begint af te brokkelen. Het is een zeer trieste zaak". Ook de buitenlandse concurrentie heeft te kampen met problemen, doch zij schijnt het langer en gemakkelijker te kunnen uitzingen. Bevrachtingskantoren in Groningen en Delfzijl laten eenzelfde somber geluid ho ren. „Het hele jaar is het qua aanbod bijzonder slecht geweest, maar in de va kantiemaanden juli en augustus voelen we dat dubbel. We hopen en verwachten dat het in september weer iets beter gaat. Het gaat veel slechter dan was verwacht". Een bevrachtingskantoor in Delfzijl spreekt van een rampzalige toestand. Het verwacht geen verbetering in de huidige noodsituatie. Integendeel: „Nog dit jaar zal de Groninger kustvaart zeer zware klappen moeten incasseren. Het is nu slechter met de bevrachtingen dan het ooit is geweest na de tweede wereldoor log. Wat de gevolgen hiervan zullen zijn, weten wij niet, maar het lijkt erop dat de Groninger kustvaart dreigt te verdwij nen. Eenmans- en kleine reders krijgen het heel moeilijk. Dat staat vast. Men ziet dat trouwens zelf ook wel in". De scheepsbouwers in de provincie Groningen hebben over het algemeen nog een goed gevulde orderportefeuille. Deze orders zijn echter voor het grootste deel van buitenlandse oorsprong. Een achtjarig meisje uit Apeldoorn dat bij familie in Velsen logeerde, is donderdagmorgen van het drie meter ho ge dak van de rijwielstalling bij het raad huis in IJmuiden gevallen. Zij is met een heupfraktuur en open breuken aan bei de polsen naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Zeekadetten naar Canada. Een groep van twaalf Nederlandse zeekadetten is on der leiding van de officier der eerste klasse T. J. C. Posch van Schiphol naar Canada vertrokken, om deel te nemen aan de internationale zeekadettenby- eenkomst in Kingston, Ontario, welke daar van 6 tot 20 augustus wordt ge houden. Er nemen zeekadetten uit Bel gië, Frankrijk, Engeland, India, Neder land, Nieuw-Zeeland, Zweden, de Ver enigde Staten en Canada aan deel.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5