Tienduizenden invaliden voelen zich ernstig gedupeerd U bent geld waard! UITGAAN IN HAARLEM Curacao was de sterkste draver in Santpoort Door datumgrens van 1 juli groot verschil in uitkeringen Algemene Bank Nederland SLANK Hogere tarieven strafzaken t-1® Wereldtijd op 200 m horden Beslissingen rond Sparta en Ajax kunnen komend weekeinde vallen Krappe zege van Ajax op Cambuur Sijbrands bleef Russen de baas Tom Okker bij laatste vier in West-Duitsland HOOFDDEKSELS N.V. Autoshop Haarlem VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 6 KARNEMELK karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Alles voor uw auto In het Hamburgse stadspark staat deze schone van de beeldhouwster Ursula Querner die men met deze torenhoge hoofdtooi kan bewon deren als men zich vijf minuten gaans van haar verwijdert. Men ziet haar dan onder de bovenbouw van de tot nu toe hoogste televisietoren in West-Duitsland (270 meter). (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar ruwe schat ting krijgen enige tienduizenden in validen in Nederland een lagere uit kering dan mogelijk was geweest als er voldoende gegevens zouden zijn om hun geval te beoordelen. Zij be horen tot de groep van 130.000 inva liden, die steeds meer het gevoel krij gen dat zij vergeten en achtergeble ven zijn. Hun dubbele ongeluk is dat zij hun handicap hebben opgelopen vóór 1 juli 1967, de datum waarop de Wet op de Arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO) van kracht is ge worden. Wie na 1 juli arbeidsonge schikt wordt, krijgt een uitkering op grond van wat hij in zijn vak of be roep verdiende. Dat kan tachtig tot honderd percent van maximaal f 77 per dag zijn. Maar de honderddertig duizend „oude" invaliditeitsrente- trekkers van vóór 1 juli blijven allen een uitkering krijgen die is afgeleid van het gemiddelde dagloon (f 29,77) van een ongeschoolde arbeider, omdat van de groep als totaal niet meer is na te gaan hoe ieder er destijds in zijn vak voorstond. Daar is nooit een registratie van bij gehouden, ook niet nadat er vier jaar ge leden in de Tweede Kamer op werd aan- ADVERTENT1E Denkt U daar eens aan wanneer U iets wilt aanschaffen öf wanneer U om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van f 500,- tot f 5.000,-): zónder borg of andere zeker heid: zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de PERSOONLIJKE LENING zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven. gedrongen door het toenmalige Kamerlid Suurhoff, die verzocht voor de van dat moment af nieuwe gevallen tot registra tie over te gaan. Op 1 juli van dit jaar begon een over gangsregeling voor de reeds bestaande groep gehandicapten met invaliditeits- of ongevalsrente, totaal 150.000 mensen. Daarvan hadden er naar schatting 20.000 een ongevalsrente. Zij zaten in het goede deel van de groep, want voor hen kon de nieuwe WAO-maatstaf worden gehan teerd op grond van de gegevens van hun vroegere persoonlijke uitkering. De overige 130.000 echter bleven achter op het uniforme ongeschoolden-niveau. Dat is niet voor iedereen een nadeel. Des kundigen zijn van mening dat de indertijd in de Tweede Kamer door de motie-Van Lier vastgelegde garantie, dat niemand bij welke verandering ook op een lager be rekeningsniveau kon komen, een voor deel betekent voor vele tienduizenden. Er zijn namelijk nog talrijke handarbeiders en categorieën kantoorpersoneel, voor wie de maatstaf van 150 per week een hoge is. Vele anderen voelen zich echter gedu peerd. Wie een redelijk goed betaalde betrekking had en al invalide is, ziet nu dat een collega, die thans iets overkomt, volgens de nieuwe regeling veel meer (want naar zijn laatste salaris) krijgt uit gekeerd. Het scherpst komt dit bezwaar naar voren bij de mensen die al eerder arbeidsongeschikt zijn geworden maar die van hun bedrijfsvereniging nog enige ja ren lang verlengd ziekengeld (afgestemd op hun loon) hebben gekregen. De bedrijfsverenigingen vonden inder tijd de invaliditeitsuitkering te laag en wilden hun mensen behoeden voor een directe teruggang in inkomen. Zij vulden de uitkering van jaar tot jaar aan. Toen de WAO kwam, is uit hun kring nog ge vraagd of deze mensen onder de nieuwe regeling konden komen. De Sociale Ver zekeringsraad bestudeerde deze vraag. Technisch kon het wel voor deze groep van zo'n twintigduizend personen, wier gegevens nog bekend waren. Maar de con clusie was dat dit een ontoelaatbare dis criminatie betekende voor de ruim 100.000 anderen uit de groep van vóór 1 juli. Dus werd de datumgrens gesteld. De bedrijfsverenigingen, die zelf soms hebben nagelaten gegevens van oudere gevallen te bewaren, hebben op die be slissing niet in ieders ogen juist gerea geerd. De bedrijfsverenigingen hebben nu een „afbouw"-regeling gemaakt, waar bij de toelage in de meeste gevallen in 1970 afloopt. Bovendien ^ijrr'er bedrijfs takken zoals de bouw, waar een deel van de aanvulling met een schok omlaag' is gebracht. En in de metaal wordt men nu als men twee jaar invalide is, „uitgetrok ken" verklaard. Invalide bouwvakkers zagen in sommi ge gevallen hun brutomaanduitkering da len van 800 naar ongeveer 600, welk bedrag nog lager zal worden. Een heel be drag nog. Maar dit zegt een van de men sen die het krijgen: „Ik heb een auto voor de deur staan. Dat lijkt heel wat. Maar met mijn wervelaandoening kan ik al leen maar de straat op in die auto. Nu zal hij weg moeten." Een hoog-geklasseerde functionaris uit het metaalbedrijf zegt: „Ik heb een brief gekregen dat ik na augustus ineens hon derden guldens minder krijg en nog goed vijfhonderd gulden bruto per maand overhoud. Ik betaal tweehonderd gulden dige instrumenten. geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Waag (hoek Spaarne-Damstraat)Tot september vaste expositie van „Libra". Dagelijks van 1 tot 5 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Tot en met 20 augustus: „Liefde", beeldhouwwer ken en tekeningen van Hans Sterk. Da gelijks van 10 tot 20 uur. Dinsdag ge- slof èn. Galerie-T (Bakenessergracht 67): Tot 27 augustus expositie van werk van tien Franse en Nederlandse kunstenaars. Dagelijks van 11 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur en woensdags van 20 tot 22 uur. Woonhuis Jacobus van Looy. Geopend of) donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Museum Van Looy (hoek Kleine Houtweg Kamperlaan): Werk van Jacobus van Looy. Dagelijks (ook zondags) van 10 tot 17 uur en zondags van 14 tot 17 uur. Woonhuis gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tot 31 augustus expositie van ikonen, klok ken, en androïden van Antje Ypelaar. nnnnn^nnrrr,n„nnnnnnnnnnn„„n„„n huur voor een goed huis. Ik wil niet af zakken naar de saneringswijken. Dan waag ik, na drie hartaanvallen, nog lie ver mijn leven en ga tegen doktersadvies weer ergens werken om opnieuw invalide te worden verklaard volgens de nieuwe regeling." „Technisch onmogelijk", is gezegd over de herklassering van honderddertigdui zend invaliden van wie driekwart volle dig arbeidsongeschikt is. En daarmee was de kous af. Naarmate er nieuwe invaliden komen zal de onbillijkheid door velen steeds schrijnender worden gëvoeld. Nog jarenlang totdat de oude groep, die nu vaak nog kinderen heeft op te voeden, de leeftijdsgrens van vijfenzestig jaar is ge passeerd. De vraag wordt nu gesteld wat moei lijker is: Toch enigerlei vorm van be oordeling van die 130.000, of het meesle pen van een stuk onvrede. De vraag wordt ook gesteld, of men deze onvolko menheid kan handhaven in jaren waar over tegelijkertijd .de terugbetaling van 750 miljoen aan invaliditeitsrentezegels aan gezonde Nederlanders is uitgesmeerd. Bij Koninklijk Besluit is per 1 septem ber 1967 een aantal verhogingen aange bracht in de tarieven, geldend bij straf zaken. De gewijzigde tarieven betreffen o.m. vergoedingen aan geneeskundigen (voor psychiatrisch onderzoek, lijksecties en andere verrichtingen van medische aard), vertalers, tolken, deskundigen en getuigen. Ook de vergoedingen waarop deskun digen en getuigen in burgerlijke zaken aanspraak kunnen maken, worden ver hoogd. Het besluit tarieven in burgerlijke zaken verwijst daarvoor nl. naar het be sluit tarieven in strafzaken. Van de overige verwijzingen heeft er één betrekking op de kosteloze inzage van processtukken en uitspraken. Uitdrukke lijk is nu in het besluit tarieven in straf zaken vastgelegd, dat voor inzage door verdachten (of gewezen verdachten) en hun advocaten geen recht geheven wordt ADVERTENTIE Kleding Bijenkorf 4' V - i-V-J&j, -- Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. TENTOONSTELLINGEN. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen 13 tot 17 uur en tot en met 2' september ook '-'op za terdag van 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal (Grote Markt): Tot 1 September „Fotointernationale '67", expositie van foto's uit Frankrijk, Oostenrijk, Tsje- choslowakije en Haarlem. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tot 1 september fototentoonstelling van Sanne Sannes. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19): Permanente expositie van oude religi euze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossie len, mineralen en historisch natuurkun- (Van onze sportredactie) Ruim duizend Santpoorters hebben gis termiddag de kans aangegrepen om tij dens de kortebaandraverijen dicht bij huis een gokje te wagen. Op de ruim 300 meter lange baan in de Santpoortse Hoofdstraat lieten vele bekende pikeurs hun gezicht zien. Pikeur Nico Schouten met de zesjarige bruine merrie Curagao mocht tenslotte de Zilveren Zweep, de inzet van deze in het kader van de Sant poortse Feestweek gehouden draverijen, van de heer Wedemeyer, hoofd van de Velsense dienst voor lichamelijke opvoe ding en sport in ontvangst nemen. Boven dien kreeg Schouten nog duizend gulden mee naar huis. Tot aan de derde beslissende omloop had Curagao weinig obstakels van be tekenis op zijn weg naar de eindzege te overwinnen. In de eerste omloop maakte Fantasie met Bouwhuis op de sulky het hem al heel gemakkelijk door in de fout te gaan. Ook de tweede tegenstander, de zevenjarige hengst Besuvio, gaf een rit cadeau. Pas op het eind van de middag tegen Dalila Regina moest Bouwhuis één rit prijsgeven. Via een kamprit herstelde hij de schade. De laatste tegenstander van de winnende combinatie Curagao- Bouwhuis, Benno Six, werd in twee rit ten geklopt. In de strijd om de tweede en derde prijs om respectievelijk 500 en 300 gulden liet Knijnenburg met Dalila Regina de vermoeide Benno Six in twee ritten kansloos. De Beverwijkse pikeur Harry Pools verliet Santpoort met een gedeelde vierde prijs. In de derde omloop werd hij met de elfjarige Xandro S door Benno Six in drie ritten naar de kant verwezen. In de eerste omloop was Pools met Art Erebus door foutief draven al uit de strijd ge worpen. Totaal perst? omloop pl, 2.10, 4.40, 3.20 Wiftn, 4.20, tewasda omloop pk L50, 1V70, t 2.10 winn. 2.80. Derde omloop pl. 1.80, 2.-, winn. 2.80. Een rit uit de kortebaandraverijen om de Zilveren Zweep gistermiddag gehouden in Santpoort. De Russische atlete Valentina Bolsho- va heeft in Moskou de 200 m horden ge wonnen in 27,2 sec, de snelste tijd ooit ter wereld op deze weinig gelopen afstand gemaakt. De 26-jarige Bolshova, die deze tijd tijdens de Spartakiade realiseerde, was hiermee 0,1 sec. sneller dan de Britse Pat Jones, die sinds kort het officieuze we reldrecord op haar naam had staan. In de hoofdklasse kunnen het komende weekeinde de beslissingen vallen. Sparta kan landskampioen blijven door zjjn thuis wedstrijd tegen HCAW te winnen en Ajax wordt het kind van de rekening als het zaterdagmiddag van OWO verliest. Scho ten en Haarlem Nicols spelen zaterdag avond een prestige-duel dat behalve dat, verder niets om het lijf heeft. ABC kan zich zaterdag definitief veilig stellen door Storks te verslaan. In de eerste klasse A gaat Onze Gezel len op bezoek bij De Volewijckers, terwijl Terrasvogels in zijn thuiswedstrijd tegen Lijnden het eersteklassersschap veilig kan stellen, maar dan moet er wel gewonnen worden. HHC ontvangt RAP zondagmiddag en moet winnen om koploper Giants Die- men niet uit het oog te verliezen. In de eerste klasse B is de wedstrijd Celeritas HCK de belangrijkste. Winnen de Hage naars dan hebben beide ploegen evenveel verliespunten. UW kan daarvan profite ren, want HCTIW kan de Utrechters zon der werper Nagelkerken toch niet stuiten. SC Haarlem speelt zaterdagmiddag thuis tegen Feijenoord en moet winnen, anders degraderen de Haarlemmers. Gisteravond zijn er enkele vriendschap pelijke voetbalwedstrijden gespeeld. Landskampioen Ajax boekte in Leeuwar den tegen Cambuur een benauwde 21 zege door een doelpunt in de laatste mi nuten van Henk Groot. Cruijff maakte de andere Ajax-goal. In Luik speelde MW gelijk tegen FC Luik (11) en Go Ahead versloeg in. Deventer de Engelse tweede-divisieclub Crystal Palace met 30. BOKSEN. De Italiaan Fernado Atzori heeft in Levico Terme zijn Europese boks- titel in het vlieggewicht met succes ver dedigd tegen de Fransman René Liber. Het gevecht eindigde onbeslist. Ton Sijbrands, de 17-jarige Nederlandse damkampioen, heeft gisteren in de Rus sische Zwarte Zee-haven Batum een sterk bezet internationaal toernooi gewonnen. Sijbrands behaalde uit 14 partijen 22 pun ten, een punt meer dan de Russen Vladi mir Kaplan en Andris Andreiko, die op de tweede en derde plaats eindigden. De overwinning van Sijbrands, die negen partijen won, viermaal remise overeen kwam en slechts eenmaal verloor, kan als een revanche worden gezien voor de Challenge Mondial in Alès, waarin Andrei ko vorig jaar met geringe voorsprong op onze landgenoot op de eerste plaats ein digde en daarmee het recht verkreeg wereldkampioen Koeperman uit te dagen. De twee andere Nederlandse deelnemers, Evert Bronstring en Cees Varkevisser, lieten ook een sterke indruk achter. Zij eindigden bij de eerste tien met respec tievelijk 15 en 12 pnt. ADVERTENTIE GEOPEND dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur; ook op zaterdag. vlakbij viaduct over het Spaarne. TELEFOON 0 2500- 12575 GONNETSTRAAT 1—3 (hoek Friese Varkenmarkt) Dagelijks van 9.30 tot 18 uur. Op zon dag en maandag gesloten. Cruquius Museum (Cruquiusweg, Heem stede): Historische stoommachines en maquette van Nederland met water standen en overzicht ramp 1953. Dage lijks geopend van 9 tot 17 uur. Op zon en feestdagen gesloten. Ruïne van Brederode (Santpoort): Tot 6 augustus expositie van kartondrukken Door Frits Gramberg. Dagelijks van 19 tot 20 en 21 tot 23 uur. Galerie Judasoog (Westkolk, Spaarndam) Op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur expositie van aquarellen van Jan van Geem. MUZIEK. Zondag 6 augustus, Teylersmuseum (Spaarne), 15 uur: Orgelconcert door Anton de Beer. Programma: Sweelinck Buckland, Arie de Kleyn, Mandelbaum, Ridout, Badings en Jan van Dijk. Dinsdag 8 augustus, Grote of Sint Bavo- kerk, 20 uur: Orgelconcert door Ma rinette Extermann (Zwitserland). Pro gramma: Buxtehude en Hindemith. Donderdag 10 augustus, Grote of Sint Ba- vokerk, 15 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Programma: Buxtehude, Blow, Handel en J. S. Bach. BALLET. Zondag 6 augustus, Openluchttheater Bloe- mendaal, 20 uur: Optreden door het Afrikaanse danstheater „Djoliba". POPPENTHEATER. Poppentheater Merlijn (Hasselaerspiein 35), 14.30 uur, toegang 4 jaar: zaterdag 5 augustus „De .Sprookjesmolen", dins dag 8 augustus „De Toverhoed", woens dag 9 augustus „De Chinese Draak", donderdag 10 augustus „De Flmt; Van Bozebol" en vrijdag 11 augustus „De Sprookjesmolen". DIVERSEN. Kennemer Sporthal (Delftlaan): Tot en met woensdag 9 augustus voorstel lingen door de Wiener Eisrevue. Dage lijks om 20 uur, op zondag ook om 15 uur. Ruïne van Brederode (Santpoort), vrij dag 4 en 11 augustus, 21 uur: Gram- mofoonplatenconcert. Zaterdag 5 augus tus, 21 uur:Klankbeeld „Zingende ste nen". Grote Markt, dinsdag 8 augustus, 19 uur: Openluchtconcert door het Coöperatieve Junior Choir uit Ipswich en het Jeugd koor „De Kleine Stem" uit Haarlem. De als achtste geplaatste Nederlandse kampioen Tom Okker zal in de kwart finales van de tenniskampioenschappen van West-Duitsland, die in Hamburg wor den gehouden, Wimbledonfinalist Wilhelm Bungert ontmoeten. Okker versloeg giste ren in de achtste finales de Spanjaard Gisbert in drie sets (6-0, 7-5, 6-3). Bun gert versloeg zijn landgenoot Pavlik met 6-3, 6-3, 3-6, 6-1. Naast Okker en Bungert plaatsten zich ook Wimbledonkampioen John Newcombe en de Zuidafrikaan Bob Hewitt voor de kwartfinales. Newcombe bleef in de acht ste finales de baas over de Zuidslaviër Spear. (10-8, 6-2, 6-2). Bob Hewitt ver sloeg de Chileen Rodriguez in drie sets: 6-4, 6-3, 6-1. Ook in het herendubbelspel won Okker. Samen met de Spanjaard Gisbert ver sloeg hij in de derde ronde na felle strijd de Amerikaanse formatie McManus- Osborne. De cijfers waren 2-6, 7-5, 4-6, 6-4, 6-3.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6