De wind kan niet lezen plezier SP trnnfy POLLE, PELLI EN PINGO ïgestipt KRAMMETJE FOK PANDA EN DE BOZE Kunstveilingen doen opgeld Behoud uw zomerse teint Verzending zeepost TIE EN HET GESTOLEN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 9 Richard Mason ui) \wijd6 wefietD in Bom-explosie in Athene Films over de Israëlisch- Arabische oorlog Kees Stip Conny Froboess getrouwd Imi In „Ze is toch in orde, nietwaar?" vroeg ik. „Ze heeft immers voldoen de kracht om erdoorheen te komen?" „Dacht u dat?" vroeg hij. „Ze kan niet stervende zijn. Er zit te veel leven in haar". ,Het was een hersenoperatie", zei de dokter. „En die heeft niet altijd succes". „Maar dat was al tien dagen ge leden". „Je kunt nooit weten", zei hij. „U moet dapper zijn en afwachten. Ze is een heel dappere vrouw en u doet er goed aan u aan haar te spiegelen". „Ik weet het" zei ik, „ze is veel dapperder dan ik". „Ze heeft niet verwacht dat ze zou blijven leven. Het was een langzaam groeiend gezwel; het heeft twee jaar geduurd". „Dan had ze misschien die twee jaar niet gehad. En dat zou haar gespeten hebben". „En heeft ze pijn gehad?" „Het laatste jaar moet ze heel wat pijn hebben gehad". „En ik wist er niets van!" zei ik. „Ik was alleen maar gelukkig en al die tijd had zij pijn en was ze ster vende „U zou er niets aan hebben kun nen doen". „Misschien had ik haar op de een of andere manier kunnen helpen". „U kunt haar nu helpen door sterk te zijn", zei de dokter. „Goed, als ik bij haar ben, zal ik sterk zijn". „Nee, dat heeft geen zin. Ze zal het dadelijk merken. U moet altijd sterk zijn". „Ja, u hebt natuurlijk gelijk", zei ik. „Ik zal proberen altijd sterk te zijn net als zij". Ik kon het niet over me verkrij gen, mijn tijd in de wachtkamm- door te brengen en dus wandelde lk het ziekenhuis uit. De maan kwam op, gelig van kleur door het stof, dat van de vlakte woei. Het was de eerste grote maan sinds onze avond bij het Taj. Dat was dus nog maar een maand geleden. Niet eens een hele maand vijfentwintig dagen. Maar het was onmogelijk zo'n tijd met een kalender te berekenen. Tijd is een persoonlijke zaak. Peter had eens Wilde voor me aangehaald. „Lijden is één lang ogenblik. We kunnen het niet verdelen in perioden. Ja, dat was het, >-één lang ogenblik.Was het dat voor Sabby geweest, een ein deloos ogenblik? Ik liep de oprijlaan af, naar de weg. Mijn tonga stond nog bij het hek te wachten. Toen ik er langs kwam riep de koetsier me na. „Ik heb de tonga nog niet nodig", zei ik. Hij dacht dat ik probeerde weg te lopen zonder betalen en kwam met de tonga achter me aan. „Vier rupees", zei hij. „Straks". „Niet meer wachten. Vier rupees". „Ik kom terug", zei ik. „Nu betalen". „Ik heb nu geen geld bij me". Ik wandelde langs het troittoir en hij liep mee met de tonga; de bellen van het paard rinkelden. En aldoor bleef hij tegen me schreeuwen en eis te hij zijn geld op. Ik negeerde hem opzettelijk en al gauw vergat ik hem totaal, omdat ik aan Sabby dacht. Ik liep ongeveer een kwartier door en keerde toen om. Toen pas zag ik, dat hij nog steeds op de weg naast me liep, mopperend in het Hindoesta- ni. Ook hij liet de tonga keren, maar ik ging er niet in, omdat ik het uur wandelend wilde doorbrengen of schoon de lucht ondraaglijk heet was en mijn arm heftig pijn deed door al de beweging van die dag. Om tien uur was ik in Sabby's kamer terug. Ze lag heel stil en het bedlampje naast haar bed wierp een zacht licht op ha^r gezicht. Ze glim lachte tegen me, een langzame glim lach, die grotendeels in haar ogen lag Haar ogen waren prachtiger dan ook in dit zachte licht, diep en bruin en edelmoedig en oneindig teder.Toen ik haar ogen zag, welde mijn eigen liefde voor haar in me op en als ik me niet had voorgenomen, sterk te zijn, dan zou ik hebben kunnen hui len van intense vreugde van het lief hebben en de grote droefheid die er erin opgesloten lag. Ik ging op de rand van haar bed zitten en zocht haar hand onder het laken en rjam die in de mijne en drukte haar tegen mij aan. „Was ik daarstraks lelijk tegen je? vroeg ze met een zacht stemmetje. „Waarom zou je lelijk zijn geweest, leveling?" „Om te zeggen dat we niet over huwelijk moesten praten". „Natuurlijk was dat niet lelijk. We zullen er nu niet meer over praten. Dat doen we een andere keer wel". „Lieveling laten we er nu over pra ten". „Hoe ziet ons huis eruit, als oorlog voorbij is lieveling?" „Dan zal het een heel oud huis of we in Londen wonen of buiten". „Laten we buiten wonen. Dan ma ken we ons uitstapje naar Londen". „Dan zal het een heel oud huis in Gloucestershire worden Het zal waar schijnlijk maar een klein huisje zijn, omdat we helemaal geen geld heb ben, maar 't heeft mooie ouwe bal ken, en er hangt een lekkere lucht, en 's winters zitten we voor een groot houtvuur". „En hoe is het er in de zomer" „In de zomer staat de tuin vol prachtige bloemen en daar breng je al je tijd door en schikt ze in vazen voor het huis". „En hoe brengt Michael tijd door?" I„ïk zal alleen maar een vervelende ouwe kerel zijn, die de mensen ver halen doet over India en de oorlog en over een vreemde avond, die we eens samen in een ziekenhuis in Del hi hebben meegemaakt." „Maar zou je niet een klein beetje werken?" „We wonen juist in een klein huis je, omdat ik dan niet veel behoef te werken. Misschien hou ik een con sumptietentje aan de kant van de weg, waar ik pruimen en appelen en dranken met hele rare kleurtjes ver koop". „Mag ik dan alsjeblieft ook helpen? Jij kunt teas geven in de tuin, lieveling. Iedereen zal altijd voor ons huis stilstaan, alleen maar om jou te zien". „Omdat ik curiositeit ben?" (Wordt vervolgd.) PUZZEL NO. 31 Horizontaal: 1. Omdat de tiran de Etna beklom moest hij in die inrichting. 4. Als de ra op het wad aanspoelt hoort hij in een herberg thuis. 7. Hij roemt verward onder de grond. 8. O, Mina, wat toon jij weer een lust. 9. Als het nabijkomen twee voorzetsels verliest, houdt het zijn be tekenis. 10. De Ier doet achterstevoren mee aan dat danskoor. 11. De laatste voor waar, dat is groot van gewicht- 12. Ida raakte in de war toen zij het projec tieplaatje zag. 14. Ik reisde in de N S. en zag populair gezegd niets. 15 Die sluiting werkt zo eenvoudig, men behoeft er slechts de pink voor om te draaien. 18. Zo'n streep vind je achterstevoren in een Egyptische rivier. 19. Maak het letsel een el korter en je vindt het model terug. 21. Als de koe in de war is vind ik het in orde. 23. Lea klom bij eb in die boom. 24. Ka zit omgekeerd op een verdraaid rek. Dat geeft vruchtbaar bouwland. 25- Van dit moment kan de thee niet gebruikt worden. Dat is al lang zo in Overijsel- 26. Die verwarmde olmen vind je in het Hollandse landschap. 27. Als Mina in het leger gaat vind je het aan haar vinger. Verticaal: 1. Als Herb ervoor zou staan, zou het een planteneter zijn, nu is het ADVERTENTIE de groene tingeling frisdrank 35. „De schurkens kunnen nog niet ver weg zijn!" vatte met z'n vrije hand Panda. Huplavervolg- verklaarde Pat O'Nozzle. „En omdat de diamant niet meer in die koffer zit, stel ik vast, dat ze de edel steen bij zich hebben. Nu zal ik je laten zien, hoe een groot detective boze spalpeens vangt! Hij kiest een hoog punt voor zijn uitzichtensMet die woorden greep hij een langsdraaiende wiek van de molen, en de hij, Panda naast zich op de wiek trekkend. „Nu beloof ik je dat we een helder uitzicht op die twee boevens zullen hebben!" Hij hoefde niet lang te wach ten. Want toen hij met scherpe blik om zich heen speurde, ontdekte hij Aal de Glibber en Henkie, die zich op de wiek vóór hen bevonden. TOT 21 ENS, POtte, IK6A 06 ïTsël^ANöZAMeRHANDGROoïV /NOU, 60ED6 MAMMIèl \K WH NAAR HUIS, NAAR. M'M MAMMie! 66N0E6 OMOPM'N EI66N Reis mn BENEN T£ STAAN ^s.«t - PIB slechts een product van zo'n dier. 2. Tio kwam in Aken terecht om die plant te verkrijgen. 3. 'n Skelet is het steeds weer. 4. 'n Wig aanzien. Dat is het meest idiote. 5. Een deciliter aai voor dat meisje- 6. Je moet de R drogen om zo'n bedriegelij- ke reden te vinden- 7. Zie ik daar een gasmunt over de prairie gaan? 10. Je moet de raat kleuren om op die plaatsen wierook te kunnen branden. 12. Maak al de damp een el langer, dan groeit hij in warme landen. 13. Nel heeft spijt van dat splitsen. 16. Maak de leek nat, dan kan je pas hijsen. 17. Als de rog zwemt aan de pool is dat slechts een voorspel. 20. Alleen 'n leek kan zien dat dat niet dubbel is. 22. Zo men deze branieschop per niet herkent, moet men wat omzet ten. Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag as. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No 30 Horizontaal: 1- kwant, 4. abaca, 6. ork, 8. fra, 9. kluis, 11. laika, 13. uw, 14. In- vidia, 16. ga, 18. brem, 20. zalf, 21. klop, 23. K.L.M., 25 semi, 26. molik, 28. sonde, 30. rap, 31- hoe, 32. kanis, 34. Hoeke, 36. brak, 37. abc, 39. sits, 41. hoop, 44. aula, 45. de, 46. Garizim, 50. da, 51. praam, 53 plate, 55. elf, 56. tra, 57. alsem, 58. skiff. Verticaal: 2. nol, 3- trui, 4. aria, 5. bak, 7. kina, 8. fair, 9. kwelm, 10- s.v., 11. l.d., 12. agame, 13. Urk, 15. iel, 17. Ali, 19. mooraap, 20. Zedekia, 22- plank, 23. k.k., 24. m.s., 25- snoes, 27. i.p.i., 29. oho, 32. kroep, 33. s.a., 34. h.c-, 35. etude, 36. bod, 38. bui, 40. sla, 42. raaf, 43. kilt, 46. galm, 47- r.m., 48. z.p., 49- mars, 52. ree, 54 tak. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. ATHENE (Reuter) In het centrum van Athene is een bom ontploft. Volgens de politie werd niemand getroffen. De omgeving waar de aanslag plaatsvond is door de politie afgezet. Tot dusver is geen melding gemaakt van arrestaties. Vorige maand ontplofte een bom op het belangrijkste plein van de Griekse hoofd stad, waarbij ook geen slachtoffers vielen. De twee grootste veilingen van Londen hebben het 1966-1967-seizoen afgesloten met de mededeling dat de prijzen blijven stijgen. Sotheby's deelde mee dat de to tale verkoop neerkwam op 134.940.000,— guldenj een wereldrecord. Christie's ver kocht voor 84.633.520 gulden, ruim tien miljoen meer dan vorig jaar. Christie's sloot het seizoen deze week af met een veiling van stoommachine- en scheepsmodellen, die 409.350 gulden op brachten. Sotheby's laatste veiling, ge wijd aan oud zilver, bracht 235.000 gulden op. NEW YORK (AP) Volgens het New- yorkse weekblad uit de show business „Variety" maken verscheidene buiten landse filmproducenten in Israel films over de Arabisch-Israelische oorlog. De regisseur Jules Dassin legt in Pa rijs de laatste hand aan een documen taire: „Israël en zijn buren". Deze film brengt een boodschap van co-existentie. De Westduitse producer Arthur Brau- ner maakt ook een film, terwijl Samuel Bronston kort geleden Tel Aviv heeft bezocht om de mogelijkheden na te gaan. Verwacht wordt, dat de Israeli's zelf tenminste twee films over de oorlog zul len brengen, naast documentaires die het Israëlische leger ter plaatse aan het front gemaakt heeft. ADVERTENTIE Heerlijk gebruind door de zon is het bewijs van een geslaagde vakantie. Bedenk echter wel dat zon en wind uw huid uitdrogen. Als u hierop niet attent bent zal uw zomers uiterlijk spoedig haar frisheid verliezen en plaats maken voor een trekkende droge huid. Verzorg deze daarom 's morgens en 's avonds met Olie van Olaz. Deze vochthoudende olie, ver krijgbaar bij drogisten en parfume rieën, vormt de best denkbare be scherming tegen rimpeldroogte en houdt uw huid zacht en elastisch, waardoor uw zomers-gezond aanzien bewaard blijft. Margaret Merril Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam i>an het schip vermeld. Australië: (jas „München" (7-8); Canada: ihs „Cygnus" (9-8); Chili: ms „Ares" (8-8); Indonesië: ms „Dusseldorf" (12-8); Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (9-8); Nieuw-Zeeland: ms „Port Adelaide" (7-8); Suriname: ms „Ladon" (8-8); Ver. Staten: ms „Gorredijk" (9-8) en ss „Statendam" (10-8); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: ms „Steenkerk" (9-8). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Het is mogelijk dat u dezer dagen een juridisch student aan de deur krijgt die Karei heet en die zich tegen redelijke beloning bereid zul verklaren uw rozen te snoeien of uw onkruid te wieden. Vooropgesteld dat hij deze be werkingen niet verwisselt zult u er geen spijt van hebben dat u hem dat laat doen, want hij wil het geld dat hij ermee verdient besteden om zoveel mogelijk gebruik te maken van de fa ciliteiten waarop zijn inschrijfkaart aan de universiteit hem recht geeft. Tot mijn verbijstering las ik dat de minister van Onderwijs van plan is de prijs van die kaart drastisch te ver hogen, misschien wel tot het tienvoud. Ik mag niet van u verlangen dat u de beloning voor Kareis prestaties even redig verhoogt, maar u kunt mij een groot genoegen doen door hem het onderstaande te laten lezen omdat ik niet weet hoe ik hem bij zijn omzwer vingen anders bereiken kan. Beste Karei, meneer of mevrouw is zo vriendelijk je mijn opwinding over te brengen over het feit dat je mis schien na het volgende collegejaar in plaats van een tientje honderd gulden zult moeten betalen om aan de uni versiteit te zijn ingeschreven. Dat neem je niet, hè Karei? Natuurlijk, je zou kunnen bezuinigen. Niet op de cul turele evenementen waarvoor de kaart reductie geeft. Die mag je als student niet missen. Maar op het eten kun je altijd uitsparen. Het geesteskenmerk van de intellectueel is een ondervoed lichaam. Het mijne was destijds zo vermagerd dat ik soms inviel voor het geraamte dat de eerstejaars in de medicijnen moesten bestuderen voordat ze hun botjes deden. Je kon alle botjes op me aanwijzen. Eenmaal bleek ik er één te veel te hebben. De prof zat er lelijk mee in zijn maag. „Een geval van hyperosteosis"zei hij quasi luchtig. Dat was Grieks voor die jongens. Zelf zat ik er ook mee in mijn maag, met dat bot, want ik had het gestolen van een hond. Een beetje honger zou dus geen be zwaar zijn. Maar een jurist behoort te hongeren naar gerechtigheid. En is het rechtvaardig dat de echte studenten het gelag moeten betalen voor de pseudo- studenten die zich voor een tientje laten inschrijven, niet om te studeren, maar om zich in jouw mensa dik te eten aan de maaltijden die jij er straks voor moet laten staan? Luister, Karei. Ik wil je niet aan drijven tot een onwettige actie. Er staat een wettige weg voor je open die tegelijk je carrière garandeert. Stu deer als de bliksem af. In het buiten land zijn nog universiteiten die hun inschrijfgeld niet hebben verhoogd. En in het binnenland komt straks een portefeuille beschikbaar voor een minister van Justitie die het durft op te nemen tegen de minister van Onder wijs. De Westduitse zangeres en toneelspeel ster Conny Froboess is in West-Berlijn ge trouwd met de intendent van het Bruns- wijkse Staatstheater, de 37-jarige dr. Hel- muth Matiasek. Conny Froboess had al» zevenjarig kind als zangeres succes. Zij is nu 23 jaar. In het afgelopen toneelsei zoen speelde zij voor het Staatstheater van Brunswijk. 7\ M-t'.fS-v 5. Na zijn paard te hebben gestald en met de smid te hebben afgesproken dat zijn bagage later zal worden opgehaald, loopt Rechter Tie een open theehuis bin nen. De aanwezige bezoekers zitten ge animeerd te praten over de moord, onder het genot van een kop thee met gedroog de meloenzaden. Als de Rechter een pot thee heeft besteld, begint hij qnwillekeu- rig te luisteren naar het gesprek om hem heen. „Ik heb Tai Min van jongsaf ge kend", roept een van de aanwezigen uit, „en ik ben er vast van overtuigd dat hij geen dief was! Die baas van hem, Wei, dat is volgens mij een leugenaar! We weten trouwens allemaal wat een listige oude vrek hij is. Nooit heeft hij een rode duit uitgegeven aan kleren voor zijn vrouw. Geen wonder dat ze van hem is weggelopen! Het zou me niks verbazen als Wei geen cent mist, maar dat hij zijn kans schoon ziet om Tai Min te be schuldigen, in de hoop dat de autoritei ten hem iets zullen vergoeden." „Maar luister nou eens," zegt een ander, „waar om zou hij vermoord zijn, en nog toege takeld ook, als hij niet veel geld brj zich had? We weten in elk geval dat hij er eergisteren in het holst van de nacht vandoor is gegaan. Is dat soms niet ver dacht? Zou hij dat gedaan hebben als hij niet iets op zijn kerfstok had?". 899. Eén ding moeten we zeggen van notaris Pluyserock: hij was geen man, die snel overdreef. Hij had over een klei ne erfenis gesproken en het was inder daad een kleine erfenis. Een paar laarzen van ouderwets mo del, kaal in het vet en sleets op de hak. „Tsjonge, jonge", zei Bram, „moet ik daar soms ook nog belasting voor beta len?" De notaris hoorde hem niet, want de goede man was teruggelopen naar zijn schrijftafel om de bijbehorende papieren e pakken. Voor Bram was dat een mooie gelegenheid om de laarzen even te pas sen. Anders wilde hij ze nog niet eens meenemen. Hij schoot in het leer en op dat moment kwam de notaris zeer ontsteld binnen met de uitroep: Niet doen.niet aantrekken.in de brief staat, dat dit gevaarlijk is. Maar het was al te laat!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9