VERNIEUWDE SCHIPHOLWEC LIGT KLAAR Mao-aanhangers heroveren opstandige stad Woenan Kopenhagen kauwt kranten morris N S U In Haarlem ontsnapte gevangene weer gepakt HET W Grote brand in Antwerpen Protesten van ere-divisie verenigingen Nieuwe onrust in Sjanghai en Sjoengking Doping<controle positief bij nog vier renners Politie vond bij feestende jongelui narcotica „Amerikaan" viel door de mand Bejaarde man in Vlaardingen vermoord B ladzij de-hoe kje met LSD gedrenkt Beckers Brummen oms'aat 26 man GHRISTIAANSE P R I N Z 52e JAARGANG NUMMER 234 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 Het woord is aan Meer zon Aan het strand Schuldigen Aberfan-ramp worden niet vervolgd VANDAAG IN ERBIJ: Baarnse koppensneller neemt afscheid van zijn hoorndragers Tekenfilm beleeft renaissance Barre kou in blik dient commercie Wandkledenbiennale in Lausanne Sport, spel en varia Politie zoekt naar nachtelijke bezoeker Margie Ball naar Polen Vier werknemens vermist van chemische fabriek Afrika probleem voor Moskou pagina 3 SU EDE - NAPPAJASJES N.V. CARROSSERIEFABRIEK TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK ZWIER COIFFURES DE VRIES GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijk» Adj. Hoofdredacteur: Koning IJmuider Courant WfAAMIN OPGENOMEN DG Ktöï*N8M®R COURANT Ë-N HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Een belangrijke verbetering van de verkeerssituatie tussen Haarlem en Amsterdam wordt dinsdag a.s. officieel in gebruik gesteld. Het betreft het gedeelte van rijksweg 6 tussen. Badhoevedorp en Amstelveen en de vernieuwde Schipholweg. Linksboven ziet men het Nieuwe Meer bij het Amsterdamse Bos met daaronder de rijksweg Amsterdam- Den Haag en het klaverbladvormige verkeersknooppunt. Linksonder Badhoevedorp en rijksweg 6. Iets meer naar rechts de verbrede Schipholweg. De commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg zal dinsdag in tegenwoordigheid van tal van genodigden de nieuwe verkeersvoorzieningen open stellen. (Foto KLM-Aerocarto). De 22-jarige Amsterdamse glazenwas ser die op 7 juli na een spectaculaire klimpartij uit het gebouw van de rechter commissaris aan de Oostvest in Haarlem ontsnapte is vrijdag in Amsterdam weer ingerekend Surveillerende rechercheurs zagen de man, die een serie inbraken o.a. in Haarlem en in Velsen op zijn naam heeft staan, met vrienden door de Am sterdamse binnenstad rijden. De auto werd in de Utrechtsestraat tot stoppen gedwongen waarna het met de vrijheid van de glazenwasser_gedaan was. Hij ver blijft thans weer in het Huis van Bewa ring in Haarlem waar de in- en uitbreker wel extra in het oog zal worden gehouden. Rabindranath Tagore: Sluit gij de deur voor alle dwalingen, dan kan ook de waarheid niet meer binnen. (Van onze sportredactie) Op een vergadering in het Utrechtse hotel Terminus hebben veertien ere divisieclubs geprotesteerd tegen het be sluit van de KNVB voor het komende seizoen drie clubs uit de hoogste afdeling van het betaalde voetbal te laten degra deren. Men vreest door dit besluit beton - voetbal. Vier verenigingen konden zich met het KNVB-besluit verenigen: Feijen- oord, Ajax, Sparta en debutant NEC. (Voor meer nieuws over deze vergade ring zie onze sportpagina). HONGKON (Reuter en AP) Aan hangers van de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng hebben de macht heroverd in de belangrijke industriestad Woehan. Ra dio-Kanton meldde vandaag dat maoïsten de bureaus en kantoren van de overheid in het opstandige Woehan hebben over- Niet alleen Eef Dolman, maar ook nog vier andere renners deelnemers aan de Nederlandse baankampioenschappen hebben positief gereageerd op de doping controle. Het zijn de amateursprinters Koopman en Jansen, de profstayer Ma- rinus en Gerrie Bruin die uitkwam op het nummer vijftig kilometer zonder gang- making waarin hij derde werd. Dolman en Koopman zullen hun titel ten gevolge hiervan waarschijnlijk kwijt raken. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 In de Vishal en op zee4 Losplank 4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Aangestipt 6 Kunst7 Radio en tv7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs8 Sport 9 Erbij11-19 Ferdinand 16 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" yerwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Flinke opklaringen en op de mees te plaatsen droog weer. In het bin nenland koude nacht. Morgen iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen afnemende zuidwestelijke wind en overwegend droog met zon nige perioden. Temperatuur 20 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Invloed van hoge- drukgebied wordt sterker, waardoor beter en minder koel weer. De Amsterdamse politie heeft gister avond een inval gedaan in een huis in de Vespuccistraat, waar een achttal jongelui een feestje hield. De politie trof in het huis verdovende middelen aan, hetgeen voor haar een reden was de zeven jon gens en het meisje, die aan het feestvie ren waren, te arresteren en in het bureau op te sluiten. Bij de zeven jongens was een zoon van de familie, die clandestien weer in huis was teruggekeerd, nadat zijn ouders met vakantie waren gegaan. Hij had zijn ou ders verteld dat hij ergens anders zou gaan logeren. Vanmorgen deed de politie ook een in val in een huis in de Ortheliusstraat. Daar trof zij 50 jongeren aan, bij wie een 10- tal minderjarigen, die een „Love-in" hielden waarbij velen van hen gebruik maakten van verdovende middelen. De belangstelling was zo groot, dat 20 jongelui voor de deur stonden te wachten op het moment dat de politie arriveerde. Het hele gezelschap moest mee naar het bureau. De ouders van de minderjarigen werden ontboden om hun spruiten op te halen. De andere jongelui werden in de loop van de ochtend, nadat proces-verbaal was opgemaakt, heengezonden. Dat de politie twee dergelijke invallen deed was het resultaat van een gebrui kelijk routine-onderzoek. In de vakantie- tijtl is het voor de jongelui in het alge meen niet moeilijk een huis te vinden waar dergelijke feestjes kunnen worden gehouden, vaak door een zekere noncha lance van de met vakantie zijnde ouders. (Van onze correspondent) LONDEN Er zullen ondanks het ver nietigende rapport over de Aberfan-ramp geen strafvervolgingen worden ingesteld, zo heeft de Britse advocaat-generaal, sir Elwyn Jones, verklaard. Lord Robens, de voorzitter van de Britse nationale kolenraad, heeft naar aanleiding van deze beslissing verklaard, dat hij nu vrij is in zijn besluit om al of niet af te treden. Hij wil eerst het rapport in details bestuderen, alvorens tot een conclusie te komen. (Van onze correspondent) NAARDEN. De politie hield gis teren een man aan die op de rijksweg met zijn auto op een verboden punt linksaf sloeg. De man sprak Engels, of althans „Amerikaans" en werd mee genomen naar het bureau, waar echter bleek dat hij een Nederlander was. Weliswaar was hij tien jaar geleden naar Amerika geëmigreerd, maar hij sprak nog heel goed Nederlands. Zijn gedrag tegenover de agent die hem wilde bekeuren was nogal onhebbelijk geweest. De klap op de vuurpijl kwam echter, toen een andere politieman het bureau binnenstapte en de „Ameri kaan" plotseling begroette met „Ha Piet, hoe gaat het met jou". Toen bleek dat de „Amerikaan" vroeger politie man was geweest in het naburige Huizen. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN. In zijn woning aan de Van Kinsbergenplaats in Vlaardingen is gistermiddag de 76-jarige W. van dei- Plaat dood aangetroffen. Een buurvrouw vond het slachtoffer met ingeslagen sche del. Bij de sectie kon worden vastgesteld, dat de heer Van der Plaat om het leven moet zijn gekomen door enkele slagen op het achterhoofd met vermoedelijk een hamer. Buurtbewoners hadden de heer van der Plaat samen met een Rotterdamse vriend de vorige avond om half acht zijn stam café bij het station Vlaardingen-oost zien verlaten. Hij ontmoette in dit café regel matig deze Rotterdamse vriend, die meestal met de laatste trein huiswaarts keerde. Omstreeks half een 's nachts hebben bewoners van de Van Kinsbergenplaats de heer Van der Plaat nog voor het raam van zijn woning zien zitten. Hij moet toen bezoek hebben gehad, want in het schijn sel van de huiskamerlamp zagen deze omwonenden twee personen. Wie de be zoeker was is nog niet bekend. Waar schijnlijk was het niét de Rotterdamse vriend, want buren, die het tweetal heb ben zien zitten, schatten de leeftijd van de bezoeker op ongeveer 22 jaar. De politie tast eveneens in het duister naar het motief van de moord. In de wo ning was het een chaos. Dit kan volgens de politie toegeschreven worden aan de gevolgen van een vechtpartij. Ook is het mogelijk dat het slachtoffer niet direkt dood is geweest en nog door de woning heeft gelopen. De door het hele huis ge vonden bloedsporen zouden daarop kun nen wijzen. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN Leden van de Ko- penhaagse narcoticapolitie hebben de op dracht gekregen het laatste nummer van een tijdschrift „Politieke revue" geheten, dat voor een groot deel het narcoticapro- bleem behandelde, te onderzoeken. Een deel van de oplage, zo wordt de lezers van het blad medegedeeld, is voor zien van een in lsd gedrenkt hoekje, waardoor het mogelijk is de waarheid van de beschrijving te toetsen, door het hoek je uit te knippen en erop te kauwen. Het blad bevatte een zeer uitvoerige reportage over alle mogelijke, en veel in Denemarken voorkomende, soorten ver dovende middelen, verlucht met een groot aantal heimelijk opgenomen foto's van Margie Ball is met de Amsterdamse im presario Frans van Klingeren, die al eer der in Oost-Europa c ontracten afsloot voor de zangeres Shirley en zanger Ron nie Tober, onderweg naar Warschau voor een directe uitzending voor de Poolse televisie. In een programma van bijna een half uur zal zij vanavond een zestal liedjes ten gehore brengen. jeugdige lsd-gebruikers. In de begeleiden de tekst wordt uitvoerig uit de doeken gedaan op welke wijze men in het bezit van deze middelen kan komen en hoe men deze moet gebruiken. In een commentaar hierop verklaarde commissaris Andersen van de narcotica brigade in de Deense hoofdstad: „Wij ko pen natuurlijk verschillende exemplaren van dit tijdschrift en zullen terdege on derzoeken of er inderdaad lsd te vinden is in een deel van de oplage. Mocht dit zo zijn, dan zullen we niet aarzelen maat regelen te nemen". ANTWERPEN (AFP) Vier personen twee Belgen en twee Duitseres wor den vermist na een geweldige brand die gistermiddag uitbrak in een chemische fa briek te Antwerpen. In totaal liepen 33 mensen verwondingen op. De brand was gisteravond vrijwel geblust. Een groot deel van de fabriek is verwoest. De fabriek van Bayer ligt in het havengebied Zandvliet, ten noorden van Antwerpen. Zij was sinds het begin van dit jaar in bedrijf. Er werd Caprolactum een grondstof voor de vervaardiging van plastics geproduceerd. De vlammen bereikten bij het ontploffen van tanks met vloeibare chemicaliën soms een hoogte van honderd meter. Tot in de verre om trek, tot in Zeeland toe, kon men het vuur en de rookkolommen zien. De Ant werpse en havenbrandweer werden ge holpen door de brandweerkorpsen van omliggende petrochemische bedrijven. De antwerpse fabriek heeft ongeveer vijfhonderd mensen in dienst. Aangenomen wordt, dat drie van de vier vermisten om het leven zijn ge komen. De schade wordt geraamd op ruim zeventig miljoen gulden. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. genomen van de agenten van de „Chroes- tsjev van China", met wie president Lioe Sjao Sji wordt bedoeld. Een aantal „reactionaire organisaties" in de stad is ontbonden en de invloed van de „proletarische revolutionairen" zou toenemn. Overigens blijkt de machtsstrijd zich van Woehan verplaatst te hebben naar Sjoengking, een stad die aan de rivier de Jang-tse ligt. Tegenstanders van Mao in deze stad zouden over grote hoeveelheden wapens beschikken. Het Japanse blad „Mainitsji Sjimboen" maakt vandaag melding van een grote zuivering onder politieke commissarissen van het Chinese leger. De correspondent van het blad in Peking zegt dat in zeker vier militaire districten de hoogste poli tieke commissarissen zijn ontslagen en dat verder nog elf lagere politieke com missarissen zijn weggezuiverd. Uit Hwainan, in de provincie Anhwei, waar in tientallen fabrieken en mijnen het werk al enkele maanden stil ligt, wor den vandaag eveneens gevechten gemeld. Het Chinese blad „Wen Hwei-Pau schrijft dat benden jongeren in Sjanghai tegen de rode garde vechten, huizen plun deren en voorbijgangers lastig vallen. Het „Volksdagblad" van Peking, schrijft vandaag dat de aanhangers van president Lioe Sjao-Tsji hun bestuurskracht is ont nomen, maar dat ze in de provincie nog sterk zijn en daar „fanatieke tegenaan vallen doen. Het blad, orgaan van de Mao-gezinden, neemt „het ernstige po litieke incident van onlangs in Woehan" als een voorbeeld van het verzet in de provincie. Het volksdagblad schrijft dit in een hoofdartikel ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de eerste muur kran ten verschenen waarmee de strijd tegen Lioe werd ingezet. „Nu, een jaar later, voeren de MAO-aanhangers en rode gar disten nog altijd een felle campagne te gen hem", aldus het blad. Voor zesentwintig werknemers van Becker's Sons N.V. (fijn mechanische in dustrie) te Brummen is een onslagver- gunning zal worden aangevraagd. Tevo ren werd met de vakorganisaties over le sociale gevolgen van deze maatregel over leg gepleegd en overeenstemming bereikt over te treffen voorzieningen. In februari van dit jaar heeft het bedrijf al aan 36 werknemers ontslag moeten aanzeggen. De directie vertrouwt, dat voor de in terne hergroepering, waarvan deze ontsla gen een onderdeel vormen, een gezonde basis is gelegd voor de voortzetting en de groei van het bedrijf. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam Lange Herenstr. Telefoon 14371 - 38 - Haarlem voor alle auto- en caravanschaden Santpoort - Tel. 8345 official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling dealer WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1