Yvonne van Kuilenburg bereikte weer een nieuw kampioenschap Dick Langerhorst zwom 200 m. niet alleen tegen de klok Aad Oudt inspireerde hem tot nieuw kampioenschap en nieuwe recordtijd Protest van veertien ere-d ivisieclu bs tegen degradatieregel TELSTAR - D.F.C. Renners betrapt op gebruik van doping Cricketcoach Ray Morris de helper van Bloemendaal in moeilijke eindfase „Cricket in Nederland boekte duidelijke vooruitgang" Nel Bos op 200 m. vrije slag kampioene in recordtijd Zwemstrijd in cijfers Ben Verhagen nam revanche Telstar oefent tegen DFC Duitse tennissters in Hamburg gewipt Europees record van Zweedse op 800 m vrije slag Motorraces op Zandvoort Dolman, Koopman, Jansen, Bruin en Marinus Jimenez gebruikte doping in de Tour Anquetil doet aanval op het werelduurrecord Drielandenwed- strijd voor roeiploeg met Denemarken in 1968 Benefietduel bracht kwart miljoen op Honkbal - Lichtwedstrijd Schoten-Haarlem Nicols ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 9 Sportpark Schoonenberg - IJmuiden JONG TELSTAR D.F.C. B EDO komt uit tegen RCH DWS tegen Dundee in jaarbeursstedentoernooi Dick Langerhorst heeft het niet kunnen laten: ook de verovering van de vijfde titel bij de nationale zvvem- kampioenschappen in Groningen be kroonde de Hagenaar gisteren niet een nieuw nationaal record. In een magnifieke race versloeg hij op de 200 meter Aad Oudt, die in de series het snelste was geweest in de nieuwe nationale recordtijd van 2.02.0. „Dit heeft mij het meeste plezier gegeven. Het oude record van Bontekoe stond met 2.02.2 verschrikkelijk scherp", glunderde Langerhorst. Vijf titels en vijf records voor Langerhorst, een titel en een record voor Nel Bos. Het 19-jarige zwem- stertje, dat zes jaar geleden van Cu rasao naar Nederland kwam en hier afstudeerde als sportlerares met als specialiteit zwemmen, veroverde haar eerste nationale titel op de 200 meter vrije slag in de Nederlandse recordtijd van 2.18.0. De 200 meter dames is een van de „dode" afstan den, die door de uitbreiding van het Olympisch programma tot leven zijn gewekt. In 1961 maakte Adrie Las- terie er in Blackpool een Europees record op met 2.18.2, een prestatie die als Nederlandse toptijd zes jaar lang onaangetast bleef, eenvoudig omdat op deze afstand geen wedstrijden werden gehouden. Nel Bos zwom het nummer voor het eerst. De baan- indeling was niet helemaal goed en zo bleef zij ver verwijderd van het Europese record, dat met 2.15.5 op naam staat van de Frangaise Claude Mandonnaud. Dick Langerhorsts triomfenreeks is het einde nu wel genaderd. „De vermoeidheid gaat een woordje meespreken. Maar Dick heeft het geluk dat de afstanden, die hij zwemmen moet elke dag korter worden", vertelde zijn coach Louis. „Het begon met de 1500 m, daarna de 800 m, de 200 m vlinder-, de 400 m vrije en nu de 200 m vrije slag". Deze laatste afstand was de eerste waarop Langerhorst niet uitsluitend tegen de klok moest zwemmen. De vierde-jaar student in het belastingrecht Aad Oudt had ondanks een korte voorbereiding van enkele weken in de series een zeer goede 2.03.0 gemaakt. Langerhorst ging in de tweede serie bewust langzamer, omdat hij in de finale op baan vier wilde starten, 200 m vrije slag heren: 1. Langerhorst (HZPC) 2.02.0 (nieuw Ned. record); 2. Oudt (Zian) 2.03.7; 3. Drenth (Zwemlust) 2.05.6; 4. Kammeijer (Zian) 2.06.4; 5. Van Beek (Het IJ) 2.07.8; 6. Schans (Vechtstreek) 2.10.0. 200 m vrije slag dames: 1. Nel Bos lADZ) 2.18.0 (nieuw Ned. record); 2. Mirjam van Hemert (VZC VI.) 2.20.2; 3. Dolly Maanema (RZC '90) 2.23.5; 4. Carla Janssen (Njord '59) 2.25.7; 5. Bep Weeteling (Nereus) 2.25.9; 6. Ina Mulder (GZPC) 2.26.6 100 m vrije slag jongens onder 14 jaar: 1. Hoetmer ('t Gooi) 1.00.3. 200 m vrije slag meisjes onder 14 jaar: 1. Yvonne van Kuilenburg (HPC) 2.22.8; 2. Ellie van Leuven (Esca) 2.22.9. 200 m vrije slag jongens onder 14 jaar: 1. Dokter (ZZPC) 2.14.6 400 m wisselslag meisjes onder 16 jaar: 1. Henny Penterman (HDZ) 5.35.6 (nieuw Ned. aspirantenrecord, serie: 5.37.5 nieuw Ned. aspirantenrecord); 2. Gerda Lassooy (HDZ) 5.48.8. 400 m wisselslag Jongens onder 16 Jaar: 1. Weyhenke (HZPC) 5.25.0; 2. Van Elsas (HPC) 5.25.9. 400 m wisselslag dames: 1. Betty Heukels (PSV) 5.32.2; 2. Els Hulsebos (GDZ) 5.38.8; 3, Hella Rentema (GDZ) 5.40.3; 4. Toty Heu kels (PSV) 5.49.5; 5. Cora v. d. Veer (VZC) 6.04.0. 400 m wisselslag heren: 1. Mulder (Zwem lust) 5.08.5; 2. De Boer (De Reest) 5 13 1- 3. Verroen (Zian) 5.18.2; 4. Bogaard (ZA '70) 5.22.7; 5. Jonker IZPC) 5.31.0; 6. Van Dalen (DVZ) 5.17.0 gediskwalificeerd. 100 m vrije 'slag meisjes onder 14 jaar: 1. Liesbeth Klumper (HZPC) 1.07.3 (serie 1.06.8); 2. Tineke Maat (VZC) 1.08.0; 3. Rita Bloos (HPC) 1.08.5. zodat hij naar links ademend Aad Oudt op de laatste vijftig meter zou kun nen zien. Dat lukte en het was geen ver rassing dat Langerhorst op de laatste baan langs Oudt kwam en hem vervol gens voorbij ging: 2.02.0 tegen 2.03.7. De toptijd van Langerhorst bracht de totale oogst van de eerste vier dagen van de nationale kampioenschappen op 19 re cords. Vrijdag waren het er vier: een voor Langerhorst, een voor Nel Bos en twee aspirantenrecords voor de 14-jarige Hennie Penterman op de 400 m wissel slag. In de series won het HDZ-zwem- stertje in 5.37.5 en 's avonds bracht zij de kracht op dit nummer in een nog kor ter tijd af te leggen: 5.35.6. Het was het vierde aspirantenrecord dat Hennie Pen- Dick Langerhorst, vijf titels, vijf records. terman tijdens deze kampioenschappen vestigde. De Europese kampioene Betty Heukels, die bij de dames slechts één race be hoefde te zwemmen, omdat bij gebrek aan belangstelling de serie meteen de finale was, bleef met 5.32.2 slechts enkele sec. onder de tijd van Penterman. Els Hulsebos al jaren Nederlands tweede zwemster op dit onderdeel was met 5.38.8 zelfs langzamer. Eenzelfde talent als van Hennie Penterman manifesteerde zich op de 100 m vrije slag jongens onder de veertien, waarin de 13-jarige Bert Hoet mer de even oude Jan Elbertsen de baas bleef in een tijd, die dicht tegen de één minuut aan lag 1.0-3 tegen 1.01.7).Met de 2.22.8 op de 200 m vrije slag onder de 14 jaar, waarmee Yvonne van Kuilenburg van het Heemsteedse HPC haar vierde titel binnenhaalde, zijn dit prestaties, die hoop wekken voor de naaste toekomst. (Van onze sportredactie) Veertien ere-divisie clubs hebben aan het sectiebestuur van de KNVB gister avond een protest gezonden tegen het besluit het komende seizoen in de ere-divisie een versterkte degra datieregeling in te voeren. Alleen Ajax, Feijenoord, Sparta en vreemd genoeg ook debutant NEC konden zich met de plannen van de KNVB die een verrui ming van het aantal wedstrijdzondagen voor interland- en bekervoetbal beogen verenigen. De veertien tegenstanders, die vrezen dat vele wedstrijden als gevolg van het KNVB-besluit betonvoetbal te zien zullen geven, drongen aan op een buitengewone spoedvergadering van het sectiebestuur die het voorstel opnieuw zou moeten be spreken. Vooral de heren Den Doelder van ADO en Van Gelder van PSV hadden geen goed woord over voor het KNVB- voorstel. Jos Coler hield op de vergadering die in hotel Terminus in Utrecht werd ge houden voor de afgevaardigden van de ere-divisieclubs een krachtig „sanerings- De Nederlandse Flying Dutchman zei lers hebben vrijdag op de tweede wed strijddag van de Internationale Holland- week II op het IJsselmeer voor Muiden revanche genomen op hun Duitse collega's. Met een eerste plaats voor Ben Ver hagen, een tweede voor Fred Imhoff en een derde voor Fred ter Herkei, versloe gen onze landgenoten de oosterburen met duidelijk verschil. De weersomstan digheden waren bijzonder gunstig. Een straffe, constante wind uit westelijke rich ting zorgde voor een vlekkeloos verloop in alle klassen. De uitslagen van de tweede dag van de Holland week II zijn: Flying Dutchman: 1. Verhagen; 2. Im hoff. Hornet: 1. Müller; 2. Poulie. Dra ken: 1. Klomp; 2. Bol. Pampus: 1. La- bouchere; 2. De Wit. Finnen: 1. Willems; 2. Wiegers. Vrijheid: 1. Van der Laan; ADVERTENTIE zondag a.s. 6 augustus 12.30 uur: aanvang 2.30 uur: betoog". Hij geloofde dat het sectiebe stuur zijn besluit ondanks de protesten zou handhaven. Het ideaal dat de sectie betaald voetbal voor ogen staat drie betaalde divisies van zestien clubs kan alleen door versterkte degradatie bereikt worden. De beslissing van het bestuur zal aan de vooravond van de start van de competitie aan de clubs worden meege deeld. Het Rotterdamse Sparta bleek op de vergadering zelfs voorstander van de degradatie van niet minder dan vier ver enigingen. (Van onze sportredactie) Telstars trainer De Visser beschikt voor de oefenwedstrijd tegen DFC weer over een groep van dertien spelers: Van der Meeren, Jense, Bakker, André, Althoff, Van Egmond, Van Essen, Geestman, Boe- kestein, Bond, Kort, Van Wijk, Jonker. Clement zal nog niet kunnen spelen door de blessure aan zijn teen die hij tegen Alkmaar/Zaanstreek opliep. De wedstrijd wordt zondagmiddag om half drie op Schoonenberg gespeeld. Als voorwedstrijd komen de B-elftallen van DFC en Telstar in het veld. EDO oefent zondagavond om half zeven tegen RCH. De Heemsteedse oefenmeester Dubbelman heeft het volgende team sa mengesteld: Bes; Hendrikse, Oldenziel. Ho- nout en Mussche; Fransz en Schipper; Hup, Maslo, Galis en Seegers. Meyer en De Goe de zijn nog geblesseerd. De Duitse tennisters zijn vrijdag in de kwartfinales enkelspel van het toernooi om de internationale tennistitels in Ham burg alle uitgeschakeld. De halve eind strijden zullen worden betwist door Fran- goise Durr (Fr.) tegen Judy Tegart (Austr.) en Annette van Zyl (Z.-Afr.) tegen Lesley Turner (Austr.). De resul taten van de kwartfinales waren: Frangoise Durr (Fr.)Pat Walkden (Rhod.) 6-1, 6-3. Judy Tegart (Austr.)— Helga Schutze (Did) 6-4, 6-3, Lesley Tur ner (Austr.)Helga Niessen (Did) 6-0, 6-2, Annette van Zyl (Z.-Afr.)Edda Buding (Did) 8-6, 2-6, 6-4. De resterende uitslagen van vrijdag luiden: Achtste finales herenenkelspel: Pilic (Joegosl.)Kukal (Tsj.sl.) 6-3, 6-4, 6-1, Roche (Austr.)—Elsenbroich (Did) 6-1, 6-0, 6-1, Emerson (Austr.)Maud (Z.- Afr.) 6-3, 6-2, 6-3. Heren dubbelspel kwartfinales: Hewitt- McMillan (Z.-Afr.)Elschenbroich-Gott- schalk (Did) 6-3, 6-3, 6-2. Dames dubbelspel kwartfinales: Durr- Gail Sherrif (Fr.-Austr.)Helmes-Sche- diwy (Did) 6-1, 6-0. Tom Okker en zijn Spaanse partner Juan Gisbert hebben zich geplaatst voor de halve finales van het herendubbel. De Nederlands-Spaanse combinatie zegevier de met 7-5 3-6 6-3 10-8 over Wilhelm Bungert en Nicola Pilic (Dld-Z.-Sl.). De Spaanse ex-Wimbledonkampioen Manuel Santana bereikte de kwart eind strijden van het heren enskelspel door een 1-6 6-2 8-6 6-1 zege op de Australiër Martin Mulligan. Na zeven jaar is de Zweedse 'Jane Cederquist haar Europese record op de 800 m vrije slag kwijt. Vrijdagavond verbeterde haar landgenote Selisabeth Ljunggren het in Landskrona tijdens de Zweedse kampioenschappen. Ze bracht het op 9 min., 53.7 sec. Het record van Jane Cederquist het oudste Europese record bij de dames stond sedert 17 augustus 1960 op 9.55.6. (Van onze sportredactie) Zondag houdt de KNMV op het Zand- voortse circuit nationale motorraces. De races in alle klassen tellen mee voor het nationaal kampioenschap. Door de deelna me van houders van internationale licen ties en enkele Belgische motorrijders krij gen de wedstrijden een internationaal tintje. De races beginnen om half een. Niet minder dan vijf renners hebben positief gereageerd op de dopingcontrole, die vorige week donderdag op de eerste avond van de baankampioenschappen in Amsterdam en in het weekeinde tijdens de wegkampioenschappen in Beek werd uitgeoefend, hetgeen wil zeggen, dat in hun urine verboden stimulerende stoffen zijn aangetroffen. De betreffende renners zijn de nationale wegkampioen bij de profs Evert Dolman (Rotterdam), de na tionale sprintkampioen bij de amateurs Wim Koopman (Rotterdam), de Amster damse profstayer Hennie Marinus (twee de achter Oudkerk), de Westzaanse ama teursprinter Jan Jansen (tweede achter Koopman) en de Andijker Gerrie Bruin (derde in het amateurkampioenschap over vijftig kilometer zonder gangma- king). Verwacht mag worden, dat volgens 't re glement aan Dolman en Koopman de na tionale titel zal worden ontnomen. Voorts kunnen de profs Dolman en Marinus re kenen op een geldboete van 750 gulden voor de eerste overtreding, terwijl de amateurs Koopman, Jansen en Bruin een maand schorsing (in deze categorie de straf voor de eerste overtreding) te wach ten staat. Voordat de straffen definitief worden zullen de betrokken renners eerst door de sportcommissie van de KNWU worden gehoord en zij hebben bovendien het recht het tweede flesje met urine in bewaring bij een door de medische commissie van de KNWU aangewezen in stituut te laten onderzoeken. Zij mo gen daarmee eventueel te rade gaan bij het instituut van de universiteit van Gent onder leiding van prof. dr. De Vleesch- houwer, dat de eerste flesjes heeft onder zocht. De eerste gecontroleerde groep be stond in totaal uit twintig renners, van wie er dus vijftien negatief hebben ge reageerd. (Van onze sportredactie) Bloemendaal heeft in deze moeilijke laatste competitieweken daadwerkelijke Engelse steun gekregen. De cricketers van het jeugdige Bloemendaalteam vorig jaar goed voor een tweede plaats, maar nu verblijvend in de staart van de ranglijst kunnen in hun laatste duels profiteren van de lessen van Ray Morris. Leraar lichamelijke opvoeding Morris logeert met zijn vrouw en twee kinderen op een steenworp afstand van het Bloe- mendaal-terrein in zijn caravan en neemt de spelers enkele malen per week onder handen. Ook vorig jaar kwam Ray Morris over uit Bredford aan de Engelse zuid oost kust om de Bloemendaalse cricketers tijdelijk te coachen. Ray Morris, inspecteur van de plaatse lijke cricketbond in zijn woonplaats, is bij de heren van de KNCB geen onbekende. Eerder dit jaar leidde hij samen met zijn landgenoot John Camburne in het sport centrum in Zeist een trainingskamp voor jeugdcricketers. Anders dan zijn collega, die gedurende een verblijf in Nederland van club tot club trekt, houdt Ray Morris het ondanks zijn gemakkelijk verplaats bare behuizing bij een vaste standplaats „Ik moet de jongens leren kennen". Dus kan Bloemendaal drie weken lang van zijn diensten gebruik maken. 38-jarige Ray Morris, docent op de MCC-cursussen voor cricketcoaches, doet dat met veel plezier. „Bloemendaal heeft een potentieel erg sterk team. De moei lijkheid is alleen en dat geldt geloof ik voor zeer veel Nederlandse spelers dat ze zo weinig zelfvertrouwen hebben. Men zou veel meer kunnen bereiken, als de spelers beseften dat ze echt beter kon den. Flohil, bij voorbeeld, is uit Enge land teruggekomen met veel meer ver trouwen in zijn eigen capaciteiten en dat is aan zijn spel goed te merken". Morris meent dat het Nederlandse cricket sinds zijn eerste verblijf in Ne derland vijf jaar geleden duidelijk voor uitgang geboekt heeft. „Vooral het bat ten. De bowlers zijn wat achter gebleven. Dat onderdeel is de zwakke zijde van het Nederlandse cricket". Ook de publieke belangstelling en de animo om cricket te gaan spelen heeft met die vooruitgang van het spelpeil geen gelijke tred gehou den. Met iets van spijt in zijn stem merkt Morris op: „Hoeveel jongens die nu voet ballen zouden geen uitstekende cricketers kunnen zijn. Er moet hier toch heel wat talent rond lopen dat verloren gaat". Na een compliment aan de „Spits- brothers", die volgens hem ook in Enge land hun weg in de cricketwereld wel zouden vinden, stapt Ray Morris op in de richting van het cricketveld, waar de Bloemendaalse jeugd al op hem wacht. „Het is leuk om hier te coachen. Die kleine jongens vooral. Ze zijn van goede huize, weet je. Bijna allemaal op de mid delbare school. Intelligent. Ze hebben snel door wat ik bedoel. En ze willen graag iets leren. Vijf jaar geleden waren Max Maas en Mark Flohil ook nog van die jongetjes in het eerste". Jammer toch, dat cricket hier niet op de scholen on derwezen wordt. In Nederland gaan ze cricketen als ze niets anders te doen heb ben, in Engeland moeten ze het gewoon. Dan komt het talent er wel uit. Koopman na het behalen van het kampioenschap. Julio Jimenez en Desire Letort hebben bij de beklimming van de Puy de Dome gebruik gemaakt van doping. De com missie die de leiding had in het onder zoek naar het gebruik van stimulerende middelen in de Ronde van Frankrijk, heeft dit gisteren in Parijs gekendge- maakt. Gimondi, Pingeon, Poulidor en Aimar zouden geen gebruik hebben ge maakt van „dope". Jacques Anquetil heeft na een langdu rige bespreking met zijn ploegleider Raphael Geminiani bekendgemaakt, dat hij eind september een aanval gaat doen op het werelduurrecord dat sinds 23 sep tember 1958 op naam staat van de Frans man Roger Riviere met een afstand van 47 kilometer en 347 meter. De roeiontmoeting tussen de dames- en herenteams van Nederland en West- Duitsland, in 1966 voor het eerst gehou den en dit jaar geëindigd in een over tuigende zege voor Nederland, zal wor den omgezet in een drielandenwedstrijd. Denemarken, een van de sterkste West- europese roeilanden, toont namelijk bij zonder veel belangstelling voor de kracht meting. De ontmoeting NederlandWest- DuitslandDenemarken zal volgend jaar tijdens de wedstrijden van de Koninklij- ke-Holland beker op zaterdag 29 en zon dag 30 juni op de Amsterdamse Bosbaan worden gehouden. DWS zal in de eerste ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker het Schotse Dundee ontmoeten. Voor de twee de Nederlandse vertegenwoordiger in dit toernooi, het Utrechtse DOS, kwam bij de loting het Spaanse Real Zaragoza uit de bus. Beide Nederlandse clubs spelen de eerste wedstrijd thuis. Enkele ander» wedstrijden uit de eerste ronde zijn: Mal- mö—Liverpool, Eintracht Frankfurt- Nottingham Forest, Glasgow Rangers Dynamo Dresden. De Spaanse voetbalclub Atletico Madrid heeft de vrouw van de vroegere speler Miguel Martinez, die reeds drie "jaar in een coma ligt, een cheque van 4.307.000 peseta's (ruim een kwart miljoen gulden) overhandigd. Dit bedrag is de opbrengst van een benefietwedstrijd tussen Atletico en een Spaans selectie-elftal. De 29-jarige Martinez kreeg op 11 juni 1964 op de avond van een wedstrijd van Atletico tegen het Uruguese Penarol een hersen bloeding en is sindsdien buiten kennis ge weest. ADVERTENTIE ZATERDAGAVOND - 8.00 UUR Pim Muliersportpark Delftlaan Toegang 1,- en jeugd 0,50 Bij afgelasting, zondagmiddag 2-30 u. V

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9