Truus Hennipman-Cruiming op 200 m. eindelijk even snel als recordhoudster Fanny Blankers Groen reed in Nijmegen baanrecord van Gerrit Schulte aan flarden Franse wielerbond overweegt schorsing van Anquetil na serie onthullende verhalen Derksen: Marjan Thomas en Mieke Sterk ook goed op dreef in interland Cijfers uit Fourmies Plaquette op de Mont Ventoux ter nagedachtenis aan Simpson „Ja, ik gebruikte doping" „Ja, ik kocht renners om" „uitslag van controle zegt me niets" Recordpogingen op Ookmeer mislukten Zege van Janssen in Kortenhoef Grote interesse in Alkmaar voor revanches van baankampioenschap 10 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 11 Marjan Thomas ■M Van Schalen tweede in Tsjechoslowakije Truus Hennipman-Cruiming is van haar 200 meter-„complex" afgekomen. De Leidse sprintster, die nu al bijna twee jaar jaagt op het Nederlandse record op dit nummer maar steeds bleef steken op de barrière van 24 se conden, kon zondag in het Franse Fourmies haar vreugde niet op. Dat zij met 23.9 seconden de topprestatie, die Fanny Blankers-Koen vijftien jaar geleden in Antwerpen leverde, alleen nog maar evenaarde, was eigenlijk van ondergeschikt belang. Met de nationale kampioenschappen en de interlandwedstrijd tegen Roe menië nog voor de boeg, resteren nog voldoende kansen om haar tijd scher per te stellen. Zeker wanneer zij evenals zondag door haar grootste concurrente, Wilma van der Berg, ge ïnspireerd wordt. nnnrouinnnnnnnivifiniinnffnnnrr*""-""M*""',,""""Mltll*wwtwl*wwltltlll>lt<ltll>l>'tllw>ltll,l,>l>,l'wtl<IMW>>W1 De uitslagen van de zondag te Fourmies ge houden interland Frankrijk-Nederland luiden 100 meter: Wllma van der Berg (Ned.) 11,6 »ec., 2. Truus Hennipman (Ned.) 11,7., 3. Meyer (Fr.) 11,9. 4. Telliez (Fr.) 11,9. 200 meter: 1. Truus Hennipman (Ned.) 23,9 (evenaring Ned. record van Fanny Blankers-Koen uit 1952), 2. Wllma van der Berg (Ned.) 24,3. Telliez (Fr.) 24.2, 4. Meyer (Fr.) 24.3. 80 meter horden: 1. Ria van Slooten (Ned.) 11,0. 2. Mieke Sterk (Ned.) 11.0, 3. Gueneau (Fr.) 11,1, 4. Canquio (Fr.) 11,2. 400 meter: 1. Noirot (Fr.) 54,0, 2. Lia Louer- Hinten (Ned.) 54,2. 3. Besson (Fr.) 54.4, 4. Rola Koekoek (Ned.) 54,7. Kogelstoten: 1. Cuvelier (Fr.i 15.29 m., 2. Els van Noorduyn (Ned.) 15,09, 3. Nuss (Fr.) 13.69 m„ 4. Corrie van Wissen burg-Van Wijk (Ned.) 13,02. 800 meter: 1. Dupureur (Fr.) 2.05,5, 2. Mia Gommers (Ned.) 2.06,1, 3. Tineke van Wonderen (Ned.) 2.07.8, 4. Naudet (Fr.) 2.16.8. Speerwerpen: 1. Demys (Fr.) 47,24 m. 2. Greet Versterre (Ned.) 45.26 m. 3. Hennie de Bruin (Ned.) 42.60 m., 4. Bretelle (Fr.) 29.50 m. Hoogspringen: 1. Bamay (Fr.) 1,71 m., 2. Mar jan Thomas (Ned.) 1.71 m., 3. Catrien v. d. Kruk (Ned.) 1,63 m., 4. Bantengy (Fr.) 1,60 m. Discuswerpen: 1. Cuvelier (Fr.) 49.04 m., 2. Anneke de Bruin (Ned.) 47,56 m., 3. Jet van der Giessen (Ned.) 46,64 m., 4. Bretelle (Fr.) 44,18 m. Verspringen: 1. Corrie Bakker (Ned.) 5.95 m., 2. Ciska Jansen (Ned.) 5,74, 3. Caguio (Fr.) 5,70, 4. Ducas (Fr.) 5,67. 4 x 100 meter estafette 1. Nederland 45,5 sec. Frankrijk werd gediskwalificeerd. Vijfkamp: (Adrtereenvolgem: 1 totaal, 80 m: horden, kogel, hoog, ver, 200 m.l: 1. Corrie Bak ker (Ned.) 4.566, 11,7, 10,03, 1,59, 6,08, 24,5. 2. Marja Thomas (Ned.) 4.557, 12,1, 11,59. 1,70, 5,70, 25,5. 3. Bantegny (Fr.) 4.523, 11,9, 11,54, 1,64, 5,83, 25,8. 4. Mieke Sterk (Ned. 4.430, 11.5, 10,38, 1,56, 5,39, 24,5. 5. Thetu (Fr.) 4.297, 11,9, 11,13, 1,53, 5,69, 26,4. 6. Grosse (Fr.) 4.062, 12,3, 11,11, 1,40, 5,40. 25,9. Het record van Truus Hennipman was niet de enige topprestatie in het jaarlijkse duel tussen de damesploegen van Frank rijk en Nederland, dat dit keer met ruim verschil (73-53) door onze landgenoten werd gewonnen. Beverwijkse Marjan Tho mas kwam tussen de twee laatste vijf kamp nummers op het hoogspringen tot 1.71 meter, Rita van Slooten en Haarlem se Mieke Sterk noteerden op de 80 meter horden beide een persoonlijk record, ter wijl de 800 meter-loopsters Mia Gommers en Tineke van Wonderen met internatio naal goed gewaardeerde tijden voor de dag kwamen. De enige tegenvaller was de nederlaag van Els van Noorduyn bij het kogelstoten tegen de Francaise Clau de Cuvellier. Greet Versterre werd bij het speerwerpen tweede. De 80 meter horden, het nummer waar op de Fransen op een dubbele overwin ning hadden gerekend, vormde een mar kant punt in het treffen tussen de twee op papier gelijkwaardige ploegen. De Frangaises, die daarvoor de 100 meter ook dubbel verloren hadden tegen het duo Hennipman van der Berg, keken toen plotseling tegen 16-6 achterstand aan en dat was te veel voor het Franse chauvi- nisme. Rita van Slooten en Mieke Sterk, van wie de eerste dit jaar nog niet sneller was geweest dan 11.4 seconden, vochten zich op de laatste twee horden definitief langs de Frangaises Gueneau en Conguio en dreven elkaar tot een tijd van niveau. Hetzelfde gebeurde op de 100 en 200 meter, waar het blonde Franse duo Mey- er-Telliez, dat vorige week tijdens de Franse kampioenschappen grote indruk maakte, kansloos was tegen de explosie van hun tegenstandsters. Op de korte sprint zegevierde Wilma van der Berg, die haar persoonlijk record (11.6) eve naarde, terwijl de Brabantse op de 200 meter achter Truus Hennipman met 24.0 seconden eveneens tot een beste persoon lijke prestatie kwam. Op de 800 meter grepen Mia Gommers en debutante Tine ke van Wonderen de kans die Maryvonne Dupureur het tweetal door een snelle tijd bood, met beide handen aan. Lia Louer, die onmiddellijk na afloop via Parijs naar Frankfort gmg, waar van daag de Europese atletiekploeg voor de ontmoeting met Amerika vertrekt, kon haar overwinning van een jaar geleden op Monique Noirot niet herhalen. De don kerharige Franse kampioene startte in baan twee zo snel dat Lia direct een achterstand opliep. Toen de Tilburgse haar slotaanval inzette, was Noirot te ver weg om nog bedreigd te worden. Rola Koekoek, invalster voor de aanvankelijk opgestelde Hilda Slaman, eindigde vierde. Het hoogtepunt van de technische num mers was het hoogspringen van Marjan Thomas. De Beverwijkse, die op haar spe cialiteit de vorm van vorig jaar weer te pakken heeft, had een goede kans gehad om haar nationale record (1.73) te eve naren. Zij is zondagmiddag, evenals de andere vijfkampsters Corrie Bakker en Mieke Sterk, twee uur constant bezig ge weest en dat geeft haar prestatie nog meer relief. Na. het verspringen van de vijfkamp, kon de Nederlandse kampioene onmiddel lijk doorlopen naar de hoogspringbak. Na dat Monique Bantegny en Catrien Kruk op respectievelijk 1.60 en 1.63 waren af gevallen, vochten Gislene Bamay en Mar jan Thomas beiden om de overwinning. De 1.66 werd bij de eerste poging ge haald. De Frangaise wipte in haar eerste sprong over 1.69, terwijl dat Marjan pas bij de derde keer lukte. Voor de volgen de hoogte (1.71) had Barnay twee po gingen nodig, terwijl onze landgenote pas bij haar laatste sprong slaagde. De kans op een nog beter resultaat ging verloren omdat Marjan eerst moest aantreden Tijdens de jubileumwedstrijden van het Amsterdamse Blauw Wit op Ookmeer zijn zondag twee recordpogingen mislukt. Klaas Kanis, met 1.97 m houder van het nationale hoogspringrecord, haalde de 1.95 ruim, maar slaagde er (nog) niet in over de 2.00 m te springen. Ook Servee Wijsen lukte het niet zijn nationale re cord scherper te stellen. Hij haalde met de polsstok de 4.41 meter wel, maar faal de toen de lat op 4.52 meter (2 centime ter boven zijn record) was gelegd. Veel belangstelling trok ook de 400 meter race dames, die werd gewonnen door Stans Brehm in 56.7 sec. Hilda Slaman noteerde een tijd van 59.9. Speerwerper Piet Olofsen toonde aan nog steeds in vorm te zijn door 70.52 m te werpen. Bij het kogelstoten tenslotte werd recordhou der Piet van der Kruk verslagen door Cees van Wees, de oud-recordhouder. Van Wees stootte 16.29 m, Van der Kruk 16.18 m. De Nederlandse recordhouder Kanis springt hier 1.95 m hoog. Op de plaats waar de Brit Tom Simpson op 13 juli bij de beklimming van de Mont Ventoux tijdens de Ronde van Frankrijk is overleden is zaterdag een plaquette onthuld. Vier leden van de internationale wielrennersclub uit Londen woonden de eenvoudige plechtigheid bij. Achter de plaquette werd in de rots een levensbe schrijving van Simpson en een boek over de Ronde van Frankrijk gemetseld. Het opschrift in Frans en Engels op de plaquette luidt: „Tom Simpson, „de mus", die opgeklommen was tot de top van de sport van zijn keus, is hier op 13 juli 1967 gevallen. Ter herdenking aan de hartverscheurende doodsstrijd van zijn heldhaftige en laatste poging om de Ron de van Franktijk te winnen, schenkt de Britse vereniging van prof wielrenners deze plaquette om voor altijd de legende levendig te houden dat „Majoor Tom" ons idool in ballingschap is. Namens de wiel renners overal ter wereld hier geplaatst door de leden van de internationale wie lerclub The Saddle (Londen)". De Spaan se wielrenner Julio Jimenez gaf zaterdag in een vraaggesprek met radio Luxem burg toe dat hij acht dagen na de dood van Simpson ook doping gebruikt had bij de beklimming van de Puy de Dome. Tegen Jimenez werd gezegd dat sporen van een stimulerend middel na die etap pe in zijn urine waren gevonden en niet In die van monsters afkomstig van ver scheidene andere renners. Het antwoord van Jimenez luidde: „alle renners in de Ronde van Frankrijk slikken middelen. Als de uitslag van het onderzoek niet po sitief was, dan is een verkeerd monster ingeleverd. Je moet weten wie het mon ster voor het onderzoek geeft. Ik geloof niet dat de renners zelf de monsters heb ben gegeven. Alle renners nemen tablet ten. Iedereen is schuldig of geen één. Zo is nu eenmaal de toestand". De eerste etappe van de Ronde van Tsjechoslowakije voor amateurs is ge wonnen door de Tsjech Vaclav Doudera. Hij legde de 156 km tussen Bratislava en Prievidza af in 3 uur, 33 min., 40 sec. De Nederlander Leo van Schalen werd tweede, terwijl de winnaar van Olym- pia's toer door Nederland Cees Zoontjes op de derde plaats beslag legde. De uitslag luidt: 1. Doudera (Tsjech.) 3.33.40, 2. Schalen (Ned.) 3.34.10, 3. Zoon tjes (Ned.) 3.34.41, 4. Hrazdira (Tsjech.) 3.34.43, 14. Hans Tesselaar (Ned.) z.t., 21 Hesse (Ned.) z.t. Jan Janssen heeft zaterdag de profron de van Kortenhoef gewonnen. De Ossen- drechter, die een voorsprong van 30 sec. op het peloton had, legde de 110 km af in 2 u. 32 min. 35 sec. De sprint van de grote groep werd gewonnen door Bart Zoet. De uitslag: 1. Jan Janssen (Ossen- drecht) 110 km in 2.32.35, op 30 sec., 2. Bart Zoet (Waarde), 3. Harry Steevens (Elslo), 4. Frans Aerenhouts (Belg.), 5. Cor Schuuring (Amsterdam), 6. Peter Post (Amsterdam), 7. Jos van der Vleu ten (Mierlohout), 8. Drewell (G.B.), 9. Dies Kosten (Kapelle), 10. Nol Klooster man (Leiden). voor het laatste nummer van de vijf kamp, de 200 meter. Zij waagde, toen Barnay al drie keer had gefaald op 1.73, eenmaal een poging op deze hoogte, maar gaf toen terecht de strijd op. In de estafette bleek dat de Nederland se ploegleiding met het besluit om Corrie Bakker en Mieke Sterk ondanks het feit dat zij al een vijfkamp achter de rug hadden en bovendien nog op respectieve lijk het verspringen en de 80 meter hor den waren uitgekomen te handhaven, een goede greep had gedaan. Ondanks een wat minder goede tweede wissel tus sen Corrie Bakker en Truus Hennipman kwam het kwartet Van der Berg, Bakker, Hennipman en Sterk tot 45,5 seconden, de beste tijd van dit seizoen. Op verzoek van de Fransen was ook dit keer de landenwedstrijd een vijfkamp opgenomen, die als één nummer telde voor de wedstrijd. Voor Nederland was het in sterkere mate dan voor de Fran sen het bezwaar dat verscheidene atletes wel wat zwaar belast werden. Corrie Bak ker, bij wie het verspringen zowel bij de vijfkamp als individueel niet uit de verf kwam, en Marjan Thomas gaven elkaar weinig toe: 4566 tegen 4557 punten. Cor rie Bakker had haar minieme voorsprong vooral te danken aan haar voortreffelijke 200 meter (24,5) en het hoogspringen, waar zij met 1,59 de achterstand op Marjan Thomas (1,70) binnen redelijke grenzen hield. Mieke Sterk liep de 200 meter eveneens in 24,5 seconden en hoe wel haar hoogspringen (1,56) beter was dan ooit, verloor zij terrein bij het ver springen en kogelstoten. Toch kwam zij met 4430 punten tot het beste totaal uit haar carrière. Jos van der Vleuten heeft de Ronde van Elslo voor beroepsrenners gewonnen. Van der Vleuten ontsnapte samen met Jan Hugens al snel na het begin van deze wedstrijd over 103 kilometer. In de 32ste van de 80 te rijden ronden, had het duo de rest van het veld een ronde achter stand bezorgd. De eindsprint tussen dit tweetal was voor Van der Vleuten. Johnny Brouwer won 1 minuut en 42 seconden later de sprint van het peloton. De uitslag is: 1. Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout) 103 kilometer in 2 uur 34 minuten en 58 seconden, 2. Jan Hugens (Amstenrade) op 1 minuut 42 seconden, 3. Johnny Brouwer (Rotterdam), 4. Jo de Roo (Kruiningen), 5. Peter Post (Am stelveen), 6. Rinus Paul (Den Haag), 7. Gerben Karstens (Leiden), 8. Cor Schuu ring (Amsterdam), 9. Maarten Bruere (Rotterdam), 10 Gerard Vianen (Koeken- gen). (Van onze wielermedewerker) Op de Alkmaarse wielerbaan vond za terdagavond een huldiging plaats van de nationale baankampioenen Tiemen Groen, Jaap Oudkerk, Gert Bongers, Piet de Wit, Cees Stam, Wim Koopman, Jan Jansen en Klaas Balk. Zij werden in twee open wa gens de baan opgereden en maakten een dubbele ereronde, waarbij het hun aan applaus en toejuichingen niet heeft ont broken. Na dit huldigingsceremonieel moesten de kampioenen in verschillende revanchewedstrijden aan de slag. De belangstelling voor dit wielerfeest op het Alkmaarse baantje was zo groot, dat men de „stroom" aan de loketten bij na niet kon verwerken. Er moest daarom een kwartier gewacht warden alvorens met de afwerking van het programma kon worden begonnen. Alles bijeen had den zich toen zo'n 3.000 toeschouwers langs de piste geschaard. Zij hebben zich beslist niet verveeld en kregen een aan trekkelijke wieleravond voorgeschoteld. Vooral de sprints waren bijzonder boei end en daarbij wist kampioen Koopman alle drie zijn ritten van Loevesijn, Balk en Jansen te winnen. Hij legde dan ook verdiend beslag op de hoofdprijs. Een omnium kwam op naam van Cees Stam. Hij won zowel de sprint (13 sec.) als de tijdrit over 500 meter (33,6.). Alleen in de Australische achtervolging moest Stam de zege aan vriend- Piet de Wit laten (3 km. in 3.58). De stayerskampioen won aan het slot van de avond ook de race over 10 km., waarin hij samen met de plaatse lijke favoriet Rob Duin één ronde was uitgelopen. In een achtervolging voor profs nam stayerkampioen Jaap Oudkerk weliswaar twintig meter voorsprong, maar toen ti telhouder Tiemen Groen eenmaal het juiste ritme te pakken had, was het met de hegemonie van Oudkerk gedaan. On der daverende toejuichingen flitste de Friese jachtrijder twee ronden voor het einde over-zijn-tegenstander heen. De tijd van- Tiemen over de 5 km. was 6.16,2. Voor Oudkerk werd 6.30,1 afgedrukt. Bij de amateurs won kampioen Gert Bongers in 5.11,9 over de 4 km. het nummer ach tervolging. Zijn tegenstander Gerrie Bruin deed er 5.14,8 over. „Ja, zo mag je het wel noemen: een wereldtijd". Heel rustig vertelde Tiemen Groen dit zondagmiddag toen hij op de tribune van „De Goffert" in Nijmegen de revanches van de nationale baankampi- oenschappen aandachtig zat te volgen. In burger, want zijn werk zat erop. Aange moedigd door de 2000 bezoekers had hij, alleen op de baan, gedaan wat hij hun beloofd had: het breken van het baanre cord van Gerrit Schulte (6.24,3 min.) op 5 kilometer achtervolging. De Fries kwam uit op 6.12.9. Een geweldige tijd, zeker wanneer we bedenken dat de Nijmeegse baan onderaan vlak is, waardoor de af te leggen afstand groter wordt. „Ja, wan neer je deze tijd zou projecteren op de baan van het Olympisch Stadion van Am sterdam dan mag je er wel 5 volle se conden vanaf trekken", stelde Tiemen nuchter vast. Na het aftreksommetje kom je dan op 6.07,9, ongeveer dezelfde tijd die Groen donderdagavond bij de nationa le kampioenschappen reed (6.07.8). Bij de revanches van de Nederlandse wieier kampioenschappen op de baan van het Goffertstadion werd sprintkampioen Wim Koopman verslagen door Jan Jansen. GOLF. Het Nederlands juniorengolf- team is in het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenploegen in de Zweedse stad Jönköping op de 10de en laatste plaats geëindigd. De Franse wielerbond overweegt straf maatregelen tegen Jacques Anquetil naar aanleiding van een aantal artikelen in het blad France-Dimanche. De vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk heeft zichzelf in het middelpunt van de discussies over het gebruik van stimule rende middelen geplaatst door zijn be kentenissen in France-Dimanche. In het eerste artikel, verschenen onder de kop „Ja ik gebruikte doping", bekende Anquetil dat hij verscheidene keren verboden sti mulerende middelen had gebruikt. Hij sprak van schijnheiligheid in de wieler sport en zei dat dergelijke middelen nood zakelijk waren geworden door het grote aantal wedstrijden en het hoge gemiddel de dat van de renners wordt gevraagd. Anquetil schreef verder dat beroepsren ners doping gewoonlijk met overleg inne men, maar dat het onverantwoordelijk is wanneer jonge renners hun toevlucht ne men tot een zelfde handelwijze. De andere artikelen behandelen de fi nanciële manipulaties in grote wedstrij den. Boven dat verhaal stond de kop: „Ja ik heb renners omgekocht" en An quetil bevestigt in de tekst, dat hij geld heeft gegeven aan renners, die hand- en spandiensten voor hem hebben verricht. De eerste reactie van de Franse wieler bond was, dat de verhalen van Anquetil een bijzonder slecht licht werpen op de wielersport. Daarna is de Franse bond de zaak-Anquetil gaan bespreken. In een be stuursvergadering werd beslist, dat er maatregelen tegen Anquetil moesten wor den genomen vanwege een serie krante- bestuur niet aanwezig was, is de beslis sing uitgesteld tot woensdag, wanneer de vergadering vermoedelijk wel compleet zal zijn. Op het besluit, dat woensdagavond mo gelijk zal vallen, heeft Jacques Anquetil al vast gereageerd in een radio-inter- Jan Jansen en Wim Koopman zien het allemaal nog niet zo somber. Jansen (rechts) houdt een receptje in zijn hand, waaruit zou moeten blijken dat zij ten onrechte zijn be schuldigd van het gebruik van doping. (Van onze correspondent) Donderdagavond verklaarde de coach van de Nederlandse baanploeg, Jan Derk sen, voor de televisie dat zijn jongens geen doping gebruikten. Zaterdag kwam het bericht dat 5 renners positief hadden gereageerd op de dopingcontrole, onder wie Derksens sprintpupillen Jan Jansen en Wim Koopman. Een nogal tegenstrij dige zaak, die we voorlegden aan Jan Derksen zelf, die zondagmiddag aanwezig was bij de revanches van de baankam- pioenschappen in Nijmegen. De Nederlandse baancoach reageert fel: „Wie zegt dat die jongens dope hebben gebruikt? De uitslag van de controle zegt me niets". Jan Derksen vervolgt:„Allereerst dit. Zowel Jansen als Koopman gebruikt me dicijnen. Koopman kwam vorige week zondag op de Apeldoornse wielerbaan ten val en kreeg flinke schaafwonden. Jan Jansen werd in april aan zijn nek gehol pen en sukkelt nu nog steeds. Beiden ge bruikten medicijnen die mogelijk stoffen achterlaten die bij het onderzoek in de richting van doping wijzen". „En dan nog dit: ik raad de jongens altijd aan zwarte koffie te drinken. Velen gebruiken ook co la Bij de baankampioenschappen moesten de jongens verschillende series rijden. Wie weet hadden ze wel een halve of hele liter zwarte koffie op plus nog wat cola en misschien ook een slok sherry brandy, wat ik ook nog wel eens advi seer". „Nu zou ik weieens willen weten hoe een renner vol met cafeïne reageert op een dopingonderzoek. lie zou het niet alleen maar willen weten, ik eis het te weten. Ik wil een uitslag van een onder zoek van een jongen die veel sterke kof fie en cola gehad heeft. Reageert zo'n renner positiefdan is het hele onderzoek waardeloos. Nog even die medicijnen. Voordat de bond renners gaat controle ren moet zij op de hoogte zijn van an dere zaken en dat was de bond niet inzake Jansen en Koopman". „Ik voel me als iemand die voor een inbraak door de politie uit zijn bed wordt gehaald, die hij niet op zijn naam heeft", zegt sprinter Jan Jansen. „Dinsdag gaan we naar de bond. We zouden eerst voor de uit slag gehoord worden. Dat is niet gebeurd. Onze namen zijn al aan de grote klok gehangen. Nu pas kun nen we ons verweren. Ja, we heb ben het recht een tweede onderzoek te eisen, maar ik denk niet dat dat nodig is. Wim Koopman heeft een receptje van de medicijnen die hij slikt en ik kan het bij de apotheek opvragen." „Als het niet zo triest was, zou je om het hele geval lachen. We wisten vóór de kam pioenschappen dat er gecontroleerd zou worden. Denken ze dan werke lijk dat ik toch het risico zou ne men? Eerlijk, als sprinter heb ik geen doping nodig. Alleen maar zwarte koffie." view. „Ik zal ongetwijfeld protesteren, wanneer strafmaatregelen tegen mij wor den genomen vanwege een serie kranten artikelen, die ik niet eens allemaal heb ondertekend. Aan het blad heb ik alleen maar toestemming gegeven om mijn naam onder het eerste artikel te zetten. Ik heb het idee, dat ik in de wielersport ongewenst ben geworden en dat is vooral voor Frankrijk bijzonder jammer, want ik heb mij bijzonder goed voorbereid op het wereldkampioenschap op de weg en ik ben bovendien van plan om in het najaar een aanval op het wereldduurrecord te doen". De reactie van Anquetil was overigens niet de enige. Rafael Geminiani, ploeg leider van het merk, waarvoor Anquetil rijdt, heeft onder de dreiging van de ko mende schorsing van zijn kopman een te legram gestuurd naar de Franse wieler bond. Het telegram van Geminiani luid de: „Frankrijk is een land, waar de vrij heid van meningsuiting wordt gegaran deerd door een wet. Ik deel u mede, dat wanneer Anquetil voor het kampioenschap van Frankrijk op de weg, dat aanstaan de zondag wordt gehouden, wordt uitge sloten, mijn gehele ploeg niet aan de start zal verschijnen. In dat geval zal ik uw handelwijze toetsen aan de mening van een rechtbank, omdat de Franse wie lerbond volgens mij de fabriek waarvoor Anquetil rijdt een slechte naam bezorgt", Jan Derksen heeft ook kritiek op de medische begeleiding in de wielersport. „Bij de voetbalclubs als Ajax en DWS geeft de arts verantwoorde adviezen. Bij de wielersport staat de medische begelei ding nog in de kinderschoenen. Bij dit alles komt nog, dat het volgens mij in het geheel geen zin heeft bij wielrennen op de baan en zeker niet bij sprint nummers doping te gebruiken. Op de weg, bij lange afstanden, vind ik het be grijpelijk, al keur ik het niet goed. Er wordt teveel geëist van deze renners. Het is allemaal teveel opgeschroefd." Een goede medische begeleiding staat bovenaan het verlanglijstje van Jan Derk sen. Hoe staat het met de sociale bege leiding? Kan een renner niet al te gemak kelijk zijn proflicentie krijgen? Dreigt er dan ook niet het gevaar dat hij al gauw belandt bij de naamlozen, die de wieler sport als hun beroep gekozen hebben maar daarin weinig presteren. Weinig prestaties, weinig geld. Dat is de stel regel die renners ertoe dwingt wat te „pakken". Want buiten die wielersport kunnen ze nergens op terugvallen, want, nogmaals, de sociale begeleiding ont breekt. Jan Derksen geeft toe dat er ook hier iets fout zit. „Voor velen is de over gang naar de rijen van de professionals een gok. Ze denken een tweede Anquetil te worden, maar slechts enkelen bereiken die top". Die sociale begeleiding is in de wielersport nog een onontgonnen gebied, 'n Goede dopingcontrole is mooi, maar wordt er ook weieens aan gedacht om de oorzaak weg te nemen, de noodzaak om wat te „pakken"?

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11