,T erroristen Cuba gepakt NVV-voorzitter acht in 1968 7.5 loonsverhoging mogelijk y „Tornado- kijken" morris i HET WEER Voorzitter CSWV: Compensatie van hogere loonkosten alleen door produktiviteitsstijging Negen miljoen reizigers Luchtpiraten dwongen piloot landing op Cuba te maken Politie deed inval in Heemstede Laatste uitbreker uit Scheveningen weer in arrest Bosbrand op Capri bedwongen Sastroamidjojo zou zijn gearresteerd VS-satelliet maakt foto's van de maan „^XXV,XX^XX op regenkleding Superslagerij De IJmoud IN DEZE KRANT Weer zomers Aan het strand Dubbel op' IN 1975 DOOR KANAALTUNNEL: Het woord is aan C-N .j *'*VÊMËÈÈÈÊm Columbiaans toestel mag vandaag weer vertrekken Wegens poging Soekarno aan de macht te brengen Jaloerse Italiaan sloot gezin in een stal op Tot en met donderdag ZANDBERGEN glEDT 'T Uw slager 'ESTE Dinsdag-aanbieding 250 gram Biefstuk Tartaar 1.28 4 hamburgers of gel- derse schijven 98 ct. KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 52 e JAARGANG NUMMER 235 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 Kantor Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije iCai'- Bewoners speelden roulette Zaterdagavond heeft de politie van Heemstede een inval gedaan in een woning, waar het kansspel roulette werd gespeeld. De bewoonster van het huis en vijf medespelers werden naar het politie bureau gebracht, waar tegen hen proces verbaal werd opgemaakt. De roulette, het geld en de fiches werden in beslag ge nomen. De spelers zijn na het verhoor vrijgelaten. Cubaanse militairen hebben een groep van zes „contra-revolutio nairen" gevangen genomen, die per schip uit de Verenigde Staten waren gekomen en op het westelijke deel van het eiland waren geland. Op de foto boven de zes arrestanten. Vol gens de Cubaanse verklaring, waar in dit werd bekendgemaakt, had de groep een grote hoeveelheid wapens en radiozenders bij zich zie foto Zij zouden van plan zijn ge weest Cubaanse leiders te vermoor den, sabotage te plegen en opstanden te organiseren. De wapens die vier van de bal lingen vorige maand naar Cuba zou den hebben gebracht om terreur en sabotage uit te voeren, werden ge toond. Er waren plasticbommen bij, en kogels „in cyaankali gedoopt", die voor Castro bedoeld zouden zijn. De bekentenissen werden afgelegd voor de afgevaardigden bij de La tijns-Amerikaanse solidariteitsconfe- rentie in Havana en voor Ameri kaanse journalisten die Cuba be zochten. Het tijdstip van de onthul lingen was kennelijk zo gekozen om de organisatie van Latijns-Ameri kaanse solidariteit OLASte stimu leren en zich te verweren tegen de aantijgingen dat Cubaanse guer rilla's in mei bij Caracas geland zouden zijn. Ondervraagd door drie Cubaanse officieren bekenden twee van de in filtranten agenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) te zijn. De 22-jarige Arnhemmer, die samen met drie andere gedetineerden op 16 juli uit de Scheveningse gevangenis ontsnapte, is weer in arrest. Hij werd zaterdag op de Autobahn bij Karlsruhe aangehouden. De andere drie uitbrekers waren al eer der gearresteerd. In Karlsruhe was de Arnhemmer in gezelschap van een 18-jari- ge stadgenoot. Deze werd eveneens aan gehouden, omdat hij, behalve zijn eigen paspoort, nog een andere pas bij zich had. De arrestaties vonden plaats bij een controle op de Autobahn. De auto van de beide Arnhemmers moest stoppen. De uit breker stapte uit en vluchtte. Na een kor te achtervolging werd hij ingerekend. Gebleken is, dat de man bij zijn ont snapping uit de gevangenis hulp van bui tenaf heeft gehad. Hij was in het bezit gekomen van vijf ijzerzaagjes. De hulp be stond verder uit een auto, waarmee het kwartet ijlings Den Haag zou verlaten. De Arnhemmer, die het eerst over de ge vangenismuur was, heeft echter niet op zijn medevluchtelingen gewacht. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJtnond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, S, 13 Feuilleton6 Aangestipt 6 Beeldverhalen6 Kunst7 Radio en tv7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs8 Sport 9-13 Ferdinand14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zomers weer maar in de middag een kleine kans op onweer. Matige zuidoostelijke wind. Tempera tuur 24 tot 26 graden. Zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Zomers, ondanks iets toegenomen onweerkans. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. KIoos, acht het mogelijk dat de vakcentrales bij het loonoverleg voor 1968 een loonsverhoging zullen vragen van 7,5 percent. Een deel van die ver hoging zou kunnen worden uitge keerd in de vorm van besparingen ten dienste van een verhoging van de pensioenrechten. De heer Kloos meent dat als de produktiviteitsverhoging 3 percent bedraagt en de nominale loonstijging, die noodzakelijk is als gevolg van de stijging van de prijzen, 4,5 percent, dan zullen de werknemers een loonsverhoging van 7,5 percent moeten ontvangen om hun tegen woordig aandeel in het nationale in komen te handhaven. Hij meent dat deze verhoging kan geschieden zon der dat de winsten der onder nemingen erdoor worden aangetast. Als de contante lonen volgens de heer Kloos onder dit percentage zouden blijven, zou er terecht een extra besparing kunnen plaatshebben, die de vakcentrales willen gebruiken voor een verbetering van de pensioenrechten. Deze meerdere besparin gen zouden kunnen worden gebruikt ter bevordering van investeringen, die, naar de heer Kloos meent, vooral moeten plaatshebben in het zuiden, oosten en noorden van ons land en met name in de bouwnijverheid. Hij meent, dat de regering en de be heerders van de pensioenfondsen (werk nemers en werkgevers) bereid moeten zijn de beleggingsvoorschriften van deze fondsen te vergemakkelijken, zodat zij meer dan nu in de risicodragende sfeer kunnen investeren. Ter verduidelijking van het door hem gehanteerde percentage van de loonstij ging, dat nodig zou zijn om de prijsstij gingen op te vangen, verwees de heer Kloos naar de door de minister van Economische Zaken uitgesproken ver wachting, dat de prijsstijgingen volgend jaar 4,5 percent zouden kunnen zijn. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, de heer J. Bosma, is verbaasd over het door de heer Kloos ge noemde percentage. Volledige compensatie van de prijsstijgingen betekent handhaving van het reële loon. Als men dan zegt dat dit los staat van de produktiviteits- Als de financierings problemen op tijd worden opgelost en als ook ver der alles volgens plan verloopt, zal de Kanaal tunnel in 19 75 zo'n 3,6 miljoen gewone reizi gers, twee miljoen auto's met 5,5 miljoen inzitten den en 4,5 miljoen ton, goederen te verwerken krijgen. Deze voorspelling doet de heer Roger Hutter, adjunct-directeur van de Franse spoorwegen, in het informatiebulletin van de Europese spoorwegen. De tunnel wordt 53 ki lometer lang en zal be staan uit twee evenwijdig aan elkaar lopende hoofd galerijen met daar tussen in een dienstgangdie om de 250 meter door een dwars gang met de beide andere tunnels in ver binding staat. In Engeland is het be ginpunt van de tunnel geprojecteerd tussen Fol kestone en Ashford, waarna tot Dover de kust wordt gevolgd. Daar be gint het eigenlijke tv.n- neltraject, dat 38 kilo meter lang is en bij San gatte, even ten zuiden van Calais, de Franse kust bereikt. Het horizon tale gedeelte van de tun nel, 25 kilometer lang, komt 110 meter onder de zeebodem te liggen. Aan de Engelse kant is de hel ling zeventien kilometer lang en aan de Franse twaalf kilometer. De beide hoofdtunnel buizen krijgen een door snee van 6,58 meter en worden bekleed met een 38 centimeter dikke laag beton. In elke buis komt een enkélsporige spoor baan. Op de spitsuren zullen waarschijnlijk tweedui zend auto's per uur door de tunnel worden ver voerd, een aantal, dat in de toekomst nog zal stij gen. Voor de afwikkeling van een dergelijk ver keersaanbod zou, als er geen spoorlijn maar een autoweg door de tunnel liep, een twintig meter brede tunnel met een vijfbaans autoweg nodig zijn. Bovendien zou men dan een oplossing moeten zoeken voor het probleem van de ventilatie en de snelle afvoer van uitlaat gassen. Voor het normale reizi gersverkeer door de tun nel zullen snelle T.E.E.- treinstellen worden inge zet, zodat de afstand Londen-Parijs in vier uur en de afstand Londen- Brussel in minder dan vier uur kan worden af gelegd. stijgingen, gaat men dubbel berekenen". Een stijging van de loonkosten, die uit gaat boven een stijging van de produkti- viteit, moet wel degelijk komen uit de winst. Prijsstijgingen zijn geen inkomsten van de ondernemingen, maar vloeien voort uit kostenverhogingen. Als daarte genover geen kostenverlagingen staan, komen de hogere loonkosten ten laste van de winst. Theoretisch zou verhoging van de ver koopprijs ook kunnen voortkomen uit prijsstijgingen van Nederlandse produk- ten op de buitenlandse markt, maar die mogelijkheid achtte de heer Bosma on der de huidige omstandigheden niet zeer reëel. „Als men kostenstijgingen en produkti- viteitsstij gingen bij elkaar optelt, zoals de heer Kloos blijkbaar wil, zou dat een aanzienlijke verbetering inhouden van het reële loon en verdere verhoging van het aandeel van de werknemer in het natio naal inkomen", aldus de heer Bosma. Dat aandeel bedroeg nog niet zo .lang geleden 67 percent (in 1960) en het wordt nu berekend op 76 percent, aldus de heer Bosma, de voornaamste gespreks partner van de vakcentrales in het loon- gesprek, dat op 23 augustus gaat begin nen. Hij wees er op dat de helft van de Nederlandse produktie wordt geëxpor teerd en dat een verhoging van de Ne derlandse kostprijs zeer nadelig zou kun nen zijn voor de export. Buckle: Elke grote hervorming is tot stand ge bracht niet door iets nieuws te doen, maar door iets ouds af te schaffen. Het Westvlaamse Oostmalle dat bij de windhoos van 25 juni zwaar werd gehavend is een toeristische trek pleister van de eerste orde gewor den. Onder het motto „Tornado- kijken" trokken gisteren, zoals elke zondag, duizenden Belgen en Neder landers naar het getroffen dorp. De geheel verwoeste kerk, met de slag zin „Werp al uw kommer op de Heer" vormt een eigenaardige beeldspraak. De jeugd van Oost- malle is ingeschakeld bij de steun- actie „S.O.S. Tornado" (foto hier naast). Jongens verkopen ijs ten bate van het wederopbouwfonds. Evenals in Tricht het geval is valt de opbrengst van allerlei hulpacties, o.a. die via de televisie onder lei ding van de ook bij ons bekende Nand Baert, tegen. BOGOTA (AFP en AP) Een Colombiaans passagiersvliegtuig is gisteren geroofd en naar Cuba gevlo gen. De piloot van het toestel met 75 mensen aan boord werd door vijf mannen tot landen gedwongen op Cuba. Het vliegtuig was van New York op weg naar Bogota, toen het tussen Barranquilla en de Sint An dreas eilanden van koers veranderde. De Colombiaanse regering heeft via de Zwitserse ambassade in Havanna de teruggave van het vliegtuig en bestraf fing van de personen geëist die verant woordelijk zijn voor het incident. Colom bia onderhoudt geen diplomatieke be trekkingen met Cuba. Volgens de Colombiaanse autoriteiten heeft de vlieger Rafael Madero uit Ha- CAPRI (AP) Een bosbrand die veel bossen van het beroemde va kantie-eiland Capri in de as heeft ge legd, is geblust. Na 36 uur gelukte het een groep van bijna duizend vrijwilligers- brandweerlieden, politie, militairen, NA- VO-militairen, inwoners en toeristen tenslotte het vuur meester te worden. Bij de bestrijding van de brand hebben vier militairen verwondingen opgelopen. Het vuur woedde vooral op de Monte Solaro. De beroemde villa „San Michele" waar de Zweedse schrijver-arts Axel Munthe het boek „De geschiedenis van San Michele" schreef en welke na diens dood als museum werd ingericht, werd een ogenblik bedreigd, maar kon worden behouden. Het hardnekkigst bleef het branden bij het dorp Marina Piccola, waarvan verscheidene huizen werden ont ruimd. Op het naburige eiland Ischia waren de branden minder hevig. Daar woed de het vuur vooral op de heuvel van Ma- recoppo. vanna Bogota opgebeld Hij deelde mee dat de passagiers en de bemanning geen haar werd gekrenkt. Zij zouden vandaag naar Colombia terugkeren. De vlieger noemde de namen van de Castro-gezin- den in zijn vliegtuig niet. „De vijf mannen vier uit Colombia en een uit Ecuador zullen in Cuba blijven tot een beslissing over hun lot is genomen. De passagiers en bemannings leden, die Cuba wensen te verlaten, zal geen strobreed in de weg worden gelegd", aldus radio-Havanna. Radio-Cuba heeft bekendgemaakt, dat zich aan boord 78 passagiers en vier be manningsleden bevonden dat wil zeg gen, dat er zeven passagiers meer aan boord waren dan op de officiële lijst ver meld stonden. DJAKARTA (ANP) De voormalige Indonesische premier Ali Sastroamid jojo en twee andere leiders van de natio nalistische partij PNI zijn, volgens een bericht van het Indonesische dagblad „Ampera", gearresteerd omdat zij ge poogd zouden hebben ex-president Soekar no weer aan de macht te brengen. „Ampera" is de spreekbuis van het In donesische verbond van vakverenigingen, dat sterk gekant is tegen de PNI. De gearresteerde leiders van de PNI zouden pogingen in het werk gesteld hebben om op 17 augustus de Indonesische onaf hankelijkheidsdag een massabijeen komst te organiseren waarbij Soekarno het woord zou voeren. PASADENA (AFP) De Amerikaan se satelliet „Orbiter 5" is begonnen met het fotograferen van de maan. Volgens deskundigen functioneert de camera goed. De „Orbiter 5" werd vorige week dinsdag gelanceerd en kwam zaterdag in een baan om de maan. NAPELS (AP) De Italiaanse politie heeft een boer gearresteerd en hem ervan beschuldigd zijn jonge vrouw en twee jon ge kinderen twee jaar lang in een stal te hebben opgesloten. Volgens de politie heeft de 22-jarige boer Mario Sonnino nooit toegestaan dat zijn 19-jarige vrouw Maria, zijn twintig maanden oude zoon Ciro en zijn negen maanden oude dochter Elisa buiten de kleine vuile stal bij zijn boerderij nabij Napels kwamen. Hij sloot zijn vrouw twee jaar geleden, vlak na hun huwelijk, op. De vrouw kreeg de kinderen in de stal, geholpen door een vroedvrouw. De bevrijde vrouw en de kinderen zijn naar het huis ge bracht en in bed gestopt. Het drietal wag in lompen gekleed, vuil en ondervoed. De man zou uit jaloezie hebben gehandeld. Hij wilde niet dat zijn vrouw .andere man nen zou zien. ADVERTENTIES Bette)joris straat Haaltent - lel leidsestraat (by Koninggpteh») Telefoon (020) 22 55 H - 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 1.98 500 gram SCHOUDERKARBONADE 2.48 500 gram SAUCIJZEN 1.78 N. RES, Plein 1945 no. 53, IJmuiden

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1