HAAR JOURNAAL NIEUWE KINDERBOEKEN BIJZONDERE KINDERBOEKEN II n1 Opdracht voor een vocalise T elevisief esti val van verkeersfilms Gustave Asselbergs overleden WIJ ONTVINGEN: MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 7 Nederlandse maakt minibiJkini's voor Franse boutiques -SA êM HUBERT DE GIVENCHY: Drafg de roklengte die bij u past NIEUWS Wie tijd en moeite neemt om kinderen tussen de 8 en 11 jaar rustig iets te laten vertellen over boeken die ze gelezen hebben, peutert er tenslotte uit, dat ze meer willen dan „spannend" alleen. Ze willen felle emoties ondergaan tijdens het lezen. Er moet gelachen kunnen worden om dwaas heden van de hoofdpersonen, die een volstrekt andere logica hebben dan die van de volwassenen. Het moet zo nu en dan een beetje zielig zijn, maar vooral niet zijig-sentimenteel! De hoofdpersoon moet zo duidelijk uit de verf komen, dat het lezende kind het gevoel krijgt, dat hij hem een hand kan geven en samen met hem door het avontuur heen kan lopen. Al deze elementen maken dat boeken voor die leeftijdsgroep vaak een wat te sterk aangezette indruk achterlaten. En deze felle accenten krijgen iets goed koops en flodderigs wanneer de auteur er niet in geslaagd is, die accenten logisch vanuit de karakters van de beschreven figuren voort te laten komen. Ook in dit genre zijn er te weinig schrijvers die hun vak verstaan. Miep Diekmann nl De radio geeft dinsdag T elevisieprogranimas (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Ik niet in een bikini met zo'n grote broek en beugels in het bovenstuk naar het strand", dacht de 27-jarige Amsterdamse Ma- rielle Bolier vorig jaar toen het begon te zomeren. Ze kocht een fleurige lap, ging achter de naaimachine zitten en creëerde een minibikini: twee stukjes stof die slechts het hoognodige van het lichaam bedekken. Zonnend in haar eersteling op het strand van St. Tropez, waar ze met vakantie was, kreeg Marielle van en kele Frangaises de raad eens bij ma dame Fachon langs te gaan. Toen madame Fachon de piepkleine bikini van de knappe Amsterdamse zag, be stelde ze meteen een aantal exemplaren voor haar beroemde winkeltje, dat de mode voor de Cóte aangeeft. Dat was het begin. Nu, een jaar la ter, vertelt Marielle (zeer slank, zeer bruin, net terug van een zaken-annex- vakantiereisje naar St. Tropez) dat er dit seizoen al zo'n zevenhonderd mini- bikini's de deur uit zijn naar Neder landse en Franse boutiques. Het ont werpen en knippen doet Marielle. ex- leerlinge van de Amsterdamse Mode academie, zelf. Het in-elkaar-zetten wordt gedaan door een ploegje thuis- naaisters. Goudlamé, crêpe, een katoe nen keukenruitje, badstof, alles kan Marielle omtoveren tot minieme broek jes en bovenstukjes zonder beugels. De vrouw of het meisje dat zich deze zomer met een minibikini van Ma rielle Bolier aan het Nederlandse strand gaat vertonen, moet wel, zo hebben wj het idee, voorbereid zijn op gapende Hikken, open monden en ver baasde uitroepen MBgifc Wh msmmmm Marielle Blier showt haar eigen creaties. Varpnze moderedactrice) PARIJS— „De roklengte is eigen lijk niet o belangrijk". Dit zei de meest toaaangevende Parijse coutu rier Hubrt de Givenchy toen ik hem na afloop van zijn show, waarmee hij het Paijse modespektakel besloot, vroeg wit hij van de complete neder laag var de tevergeefse gelanceerde „new lark" vond. „Ik ben van oor deel", adus de Givenchy, „dat iedere vrouw zich aat een roklengte moet houden, die het beste bij haar past. Iedere vrouw veet of zij haar knieën beter bedekt tan houden of niet. Ik vind korte rotken wel leuk, maar een niet meer Zc jonge vrouw moet zich niet belacheljk maken met een jurk je dat eigedijk voor een teener be stemd is". In zijn selier, met een twee bij zes meter grc>t werkbord waarop hij al zijn proefapjes en tekeningen had ge prikt en net op zijn bureau een gou den lijste met het portret van zijn leermeeter Balenciaga, zei de Given chy er /an overtuigd te zijn dat haute coutun nu meer dan ooit bestaans recht leeft. ,/Wj mode-ontwerpers zijn er voor om ie confectie te inspireren en dat is dringend noodzakelijk, omdat, hoe vreemd het ook klinkt, er op het ogen blik in de wereld veel te veel bouti ques zijn. Modewinkeltjes die geen van alle een consequente modelijn volgen, of de confectie een leidraad geven. De verwarring is zo langzamerhand veel te groot", aldus de Givenchy. Overigens begon hij zelf zijn succes rijke carrière met een boutique. Dat was in 1947, het jaar waarin Christian Dior zijn „new look" lanceerde. „Niemand zat toen op nog een cou turier te wachten", zo zegt de Diven- chy van die tijd, maar zijn eerste pre sentatie sloeg z o in, dat hij besloot zijn boutique te laten schieten en een haute-couturehuis te beginnen. IVIWWlWWWWWWIlWWIAIIIlllllWWIIIIIIIliyilllWMIlillllllllllllllllWWIIIWWIlWinAIWWWWWiniWIIIIWMWWWWWIfWWM De culturele raad van Zuid-Holland leeft, hiertoe financieel in staat gesteld <oor een bijdrage uit de opbrengst van ie Zomerpostzegelverkoop in 1965, aan twaalf componisten opdracht verleend tot het vervaardigen van een vocalise. Deze opdracht is verleend aan de heren Jur- riaan Andriessen, Jaap Geraedts, Otto Ketting, Piet Ketting, Rudolf Koumans, Marius Monnikendam, Kors Monster, Leon Orthel, Enrique Raxach, Stougie, Ary Verhaar en Moss L. H. Wolff. Aanleiding tot het verlenen van deze opdrachten was een voorstel van de com missie muziek van de culturele raad van Zuid-Holland op grond van de overwe ging, dat er een wezenlijke behoefte be staat aan hedendaagse vocalises. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Van 25 tot 28 septem ber wordt in Berlijn voor de eerste keer een internationaal televisiefestival van verkeersfilms gehouden. Hiermee wil men de belangrijke rol accentueren die de televisie bij de informatie en de op voeding van de weggebruikers kan ver vullen. Het verbond voor veilig verkeer zal zes „spots" inzenden die het afgelo pen voorjaar door een jury uit 23 film pjes zijn geselecteerd. jacht zichzelf voor de meute werpt om zijn geliefde vos te redden, en die eind- goed-al-goed betere pleegouders krijgt, hoort qua thema bij de kinderlitteratuur van een eeuw geleden. Kinderen van 8-10 jaar zullen het wel verslinden. Maar het blijft jammer dat er door de vertaling nog HET KNAPPE in dit verhaal, tot bars- een schepje drakerigheid bovenop is gelegd tens toe vol fantasie, is het gekozen tempo. Jantje met zijn stepje, de brutale aap Koko en de sullige hond Sebastiaan worden door Fabricius naar Afrika gestuurd per roei boot en luchtballon. Deze beide vervoer middelen garanderen een lange reisduur en daarmee vanzelfsprekend een lange, dwaze opeenvolging van spectaculaire avonturen. De snedigheid van de aap bepaalt de spitsheid van het verhaal, en is een goede tegenhanger van de iets te talrijke be schrijvende gedeelten, die Fabricius ge makkelijk in dialoogvorm had kunnen brengen. Want juist de dialoog houdt het kind aan het lezen en verhoogt de actie van een verhaal. De kostelijke illustraties van Wim Bijmoer hebben een aparte hu mor. De avonturen van Jantje door: Johan Fabricius uitg.Leopold, Den Haag De autobus van Abel naar Babel en omgekeerd door: Julien van Remoortere uitg.: Van Goor, Den Haag OOK DIT VERHAAL van de Vlaamse schrijver heeft weer de plezierige, ont spannende toon van zijn vorige boeken, maar of de themakeuze zo gelukkig is? Een chauffeur van een nieuwe bus, die burge meester wordt en ten behoeve van de ar men de gemeentekas plundert, zegt kin deren van 8-10 jaar niet zoveel. Hotelportier Felix Hechinger (links) luistert geduldig naar het levensver haal van de kassier Roderick Klei- nert. (NCRV, Nederland 1, 19.30- 1956). Ben en Bas „Brandstapels" van Zoé Oldenburg, ver schenen bij LEOPOLD, is een roman die in de eerste helft van de dertiende eeuw tussen Toulouse en de Pyreneeën speelt. De geautoriseerde vertaling is van Ruth Wolf. door: Ernest Shepard vert.: Lidi Luursema uitg.: Van Goor, Den Haag SHEPARD, de illustrator van het we reldberoemde Winnie de Poeh, is uit dit dierenverhaal als een even groot schrijver tevoorschijn gekomen. De vijf korte hoofd stukken vol spanning en gemakkelijk te volgen verwikkelingen over smokke laars, een ontploffing, een schat zijn de beste voorleesstof voor kleintjes. Ook voor hen die pas lezen, is het boek werkelijk leesbaar door de duidelijke grote letter, door de gemakkelijke zinsconstructie en vooral door de voortreffelijke vertaling van Lidi Luursema, die als geestige, pun tige vertaalster van kinderverhalen bij ons n de top staat. Koning Zazoe en het kogmobiel door: Chris Scheffel uitg.: Arbeiderspers, A'dam KONING ZAZOE, die op een alledaagse manier van gewone genoegens geniet, biedt kinderen van 8-10 jaar een fijn lekker- knots verhaal in een adembenemende vaart. Voor volwassenen is het dankbare voorleesstof, omdat 's konings belevenis sen een duidelijke dubbele bodem hebben. De wijze waarop met begrippen als wo ningnood, vakantiespreiding, patat als na tionaal voer, de NAVO, de fantasiemachine als tegenhanger van de teevee omgespron gen wordt is even origineel als de James Bond-persiflage over een raketbasis. Ook meisjes komen in dit verhaal aan hun trekken in de figuur van de koelbloedige secretaresse Zekzie, die al een even frisse doorbraakfiguur is vergeleken bij de vele saaie, moederende of toverkolachtige vrouwspersonen in andere fantasieverha len. Avonturen van Tom door: Ingvald Svinsaas vert.: C. Wensink uitg.: Callenbach, Nijkerk EEN STROEVE vertaling, een woord keus die niet bij het onderwerp past, te weinig actie en te veel beschrijving vooral lyrische natuurontboezemingen zullen het kinderen van 8-10 jaar moeilijk maken. En daardoor zullen ze waarschijn lijk niet toekomen aan hèt belangrijke fragment van de ontknoping: de verwil derde kat, die met veel moeite door de kinderen Peter en Liza weer wordt terug gelokt. Reintje en Roodstaart door: May d'Alengon vert.: T. Bakker uitg.: Leopold, Den Haag DIT IN FRANKRIJK bekroonde boek over de pleegjongen, die tijdens een vosse- De witte reiger door Sarah Orne Jewett III. Barbara Cooneiy Uitg.: West Friesland ƒ5.90 HOEWEL dit verhaal in de vorige eeuw is geschreven, het beschreven conflict is van alle tijden. Het meisje Silvia, dat haar koe hoedt, ontmoet een jongeman op zoek naar een zeldzame, witte ïeiger. Noch zijn vriendelijke woorden, noch heit vele geld dat hij haar belooft als ze hem de witte reiger wijst, kunnen haar ertoe brengen de schuilplaats van de vogel te verraden. Maar tot het laatste ogenblik aarzelt ze: wat is van groter waarde de vriendschap van een mens of van de vogel? Als volwassenen het zo vanzelf sprekend vinden te doden, en je kunt door hen de weg naar het slachtoffer te wijzen, een groot geldbedrag krijgen, waarom zou je dan toch je eigen koppige zin door drijven? Dit verhaal zal op meisjes van 10-12 jaar een diepere indruk nalaten en hen meer aangrijpen dan de doorsnee zoetelijke vertelsels. De prachtige kleu renillustraties verhogen de unieke waarde van dit boek nog. De ponyclub doorC. N. Parkinson Vert. Dolf Koning Uitg. Hollandia VAN de befaamde schrijver van De Weet van Parkinson was het verwachten dat een door hem geschreven kinderboek iets bijzonders zou zijn. En dat is dit boek over pony's ook geworden. Niet de kin deren kiezen een pony uit, maar de acht ponys doen alles om het door hen be geerde meisje te krijgen. Zoals de kinde ren theorie krijgen over de pony's, zo krijgen de pony's zei ftheorie over de kinderen, en hoe ze hun jonge eigenaars moeten hanteren om precies hun zin te krijgen. Op deze manier wordt met veel humor het soms eigenaardige gedrag van paardenliefhebbers aan de kaak gesteld. Spitse en kolderieke avonturen van de pony's laten de verschillende karakters van de dieren goed uitkomen, en zijn voor jong epony-bezitters duidelijke aanwij zingen dat een paard niet zo maar een stuk speelgoed is, maar de moeite van het leren kennen dubbel en dwars waard. Scherpe schaatsen, verre vaarten door Meindert DeJong Ned. bewerk. J. Richel Uitg. West Friesland 4.90 VAN DE Amerikaanse DeJong van oorsprong een Fries is ieder nieuw boek weer een gebeurtenis. In dit verhaal over Jelle die met zijn negende nog niet schaatsen kan buiten zijn schuld, maar die het zich geweldig aantrekt, is het the ma vooral de machteloosheid. Wat doe je als kind tegen de feiten? Tegen ziek wor den net als de anderen leren schaatsen; tegen een kwakkelwinter, tegen het feit dat je te oud bent voor het kinderDaan- tje, en niet op de baan van de groten mag, maar toch moet leren schaatsen? Jelle die zich zo vastgebeten heeft in zijn droom eens te kunnen schaatsen, krijgt de zwaartste klap als blijkt dat schaatsen niet vanzelf gaat. Schitterend zijn de vol wassenen in relatie tot Jelle getekend. Feilloos is de humor gehanteerd om het verhaal te behoeden voor melodramati sche drakerigheid. Jammer dat hier en daar in de vertaling te antieke woorden zijn gebruikt. boeken boekenboekenboe k.e boekenboekenboekenboekei boekenboekenboekenboek' boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekei boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboeken boe kenboe kenboe k en boe ken n| „De Schroothoop" van Fèjes Endre, handelend over Hongarije van 1914 tot 1962, is in de vertaling van R. Fiddelaar bij de NEDERLANDSE KEURBOEKERIJ n.v. in Amsterdam verschenen. De roman werd in twaalf talen vertaald. In de Fibulareeks (onder hoofdredactie van H. Dijkstra en onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis) verscheen bij VAN DISHOECK in Bussum „Heraldiek" /an drs. J. A. de Boo. De auteeur behan delt niet alleen de geschiedenis en de techniek, maar ook de toepassing van de wapenkunde in heden en verleden. „Vleugels boven Vietnam" van Carl Krüger is verschenen bij A.J.G.STRENG- HOLT'S Uitgeverijmaatschappij in Am sterdam. De roman geeft antwoord op ac tuele vragen en omschrijft wat de strijd in Vietnam in feite betekent voor de Viet- namezen en voor de Amerikanen. Over de vroegere Amerikaanse presi dent Kennedy zijn weer twee boeken in het Nederlands verschenen en wel „Ken nedy" van Theodore C Sorensen bij de Uitgeverij H. J. PARIS in Amsterdam en „De president" van Irving Wallace bij STRENGHOLT. „Als uw kinderen ziek zijn" is het onderwerp dat de kinderarts J- D. Lebret in een uitgave van de N.V. GEBR. ZO MER KEUNINGS Uitgeversmaatschap pij in Wageningen bespreekt en waarvan de derde en herziene druk verscheen. Bij dezelfde uitgeverij verscheen de 18e druk van „Hygiëne van de vrouw" van dr. Elsa Pereira d'Oliveira. In de Nederlandse vertaling van dr. G. van Reenen is bij G. J. A. RUYS Uitge versmaatschappij N.V. in Amsterdam verschenen „De organisatie van de ver koopconferentie" van Reinhold Stecher. Behandeld worden de onderwerpen: con vocatietermijn, conferentie-oord, pro gramma, plaatsing, presentatie, audiovi suele hulpmiddelen, publiciteit en evalua tie. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Lezing. 7.15 Lichte gramm. muzoek. (7.30 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Lichte gramm. muziek. (9.35 Waterstanden). 10.00 Moderne muziek. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Musette orkest. 12.18 Marktberichten schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Meded. land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble. 13.30 Musiësta. 14.00 Hoorspel. 14.45 Zuidafrikaanse liederen. 15.00 Pizzica to. 17.00 Curagao. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Muziekprogramma 18.40 Fanfare-orkest. 1900 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Muziekpro- gram. 20.00 Klassieke muziek. 20.45 Voor dracht. 21.00 Moderne muziek. 21.25 Klassieke muziek. 22.00 Geest, liederen. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Muziek uit Grieken land en Turkije. 23.15 Platenprogram. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichts gramm. muziek. (8.30 De groenteman.) 8.50 Morgen wijding. 9.00 Klankjuwelen 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws.). 11.55 Beurs. 12.00 Licht instrumentaal en semble. 12.27 Meded. land- en tuinbouw. 12.30 Amusementsmuziek. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Opera. 15.37 Programma over buitengewoon lager onder wijs. 16.00 Nws. 16.02 Pianorecital. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gramm. muziek. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Amuse mentsmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Amuse mentsmuziek. 20.35 Op de zomertoer. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Moderne en klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM Hl. 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.10 Vakan tietips. 9.13 Platenprogram. 10.00 Nws. 10.02 Kwink. (10.30 Geen ja. geen nee; 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Ekspres (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplaten. 15.00 Nws. 15.02 Mix (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02 55555en en 66666en. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Pro grammaoverzicht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buit. Persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 Kamermuziek. 15.52 Gramm. mu ziek. 16,00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Lichte mu ziek. 16.30 Lichte gramm. muziek. 17.00 Nws. 17.15 Negrospirituals en gospelsongs. 17.45 Volksliederen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Orkestparade. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. muziek. 19.00 Nws. 19.30 Londen on der de sterren. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hand in hand met Nederland. 20.30 Hoorspel. 21.30 Koorzang. 22.00 Nws. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Kenmerk. 19.30 De gasten van Felix Hechinger (film). 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Nu! en Dan? 21.10 Het levende lijk. 22.25 Avond sluiting. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Coronation Street. 20.55 VARA-Ra-Boem-TV. 21.30 Het Wilde Westen in liedjes. 21.56 Reclame. 22.00 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De onbekende wereld (film) 19.20 Sportpanorama. 19.30 Kolonel Hogan's Helden (film). 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 AVRO's Tele vizier. 20.50 Showprogram. 21.40 Filmreporta- ge.22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Muzikaal intermezzo. 20.15 De ijzeren slang (filmrep.) 21.00 Stromboli (film). 22.15 Reclame. 22.20 Journaal. Nederland 1: In de vooravond na de wekelijkse actualiteitenrubriek van de kerken. Kenmerk, voor het eerst een nieuwe Duitse serie: de Gasten van Fe lix Hechinger, een in Duitsland bijzon der populaire serie. Die populariteit is te danken aan de hoofdrolspeler, Willy Reichert. Hij is in deze serie een hotel portier. Kroegbazen en hotelportiers komen in aanraking met mensen, die eenzaam zijn, die willen praten en die steun nodig hebben. Hun sociale functie maakt hen soms tot grote psychologen. De Felix uit deze serie is het ook. Hij bewijst het al in de eerste aflevering, als hij een man ontmoet, die lelijk in de knoei zit. Zo lelijk, dat Felix denkt dat hij met zelf moordplannen rondloopt. Hij durft hem daarom niet alleen te laten en besluit hem gezelschap te houden. Het wordt een heel lang avondje kaartspelen. Na het journaal in het NCRV-programma de laatste aflevering van de serie Nu! en dan?. Weer een Frans filmpje met edu catieve inslag, waarover dames en heren in de studio gaan napraten. De moeder uit het filmpje haalt een psychologische blunder uit van de eerste orde, als zij haar zoontje ogenblikkelijk voor dief uitmaakt als hij iets heeft weggenomen. Het knaapje gooit de kop in de wind en dan komen de brokken. Als we hierover uitgepraat zijn nog een derde praatstuk. het tweede en laatste deel van de Russi sche opvoering van Tolstoi's Het Levende Lijk. We hebben kunnen zien, hoe de bra ve hoofdpersoon, Fedja, had besloten om zijn mooie vrouw de vrijheid te her geven. Hij doet het voorkomen, alsof hij zelfmoord heeft gepleegd. Zijn vrouw is dan immers weer vrij en kan een van haar vele minnaars trouwen. Ze doet het ook. Maar er komen ongelukken van, want op zekere dag blijkt haar echtge noot helemaal niet dood te zijn. Ze wordt beschuldigd van bigamie en er staat de nog altijd van haar houdende Fedja dan eigenlijk nog maar één ding te doen: zelfmoord plegen en nu echt. Nederland 2: De VARA opent het twee de netprogramma met de serie Corona tion Street. Deining in de straat, want er is ingebroken in de Rovers Return. Ie dereen heeft dus weer wat om over te praten. Dan met VARA-ra-boem TV, nu naar het Noordhollandse Opmeer om ge tuige te zijn van een concours van tuig- paarden. Tot slot van de avond een af levering van de Britse serie Heartsongs. Samensteller Clive Goodwin richt zich deze keer helemaal op het wilde westen. De echte puristen, die alles weten van de stickbuddy's en de bluegrass, zullen hun neus misschien ophalen voor dit wat ge cultiveerde volksliedjeszingen maar het is toch de moeite waard, vooral omdat de liedjes worden omlijst met tekeningen en foto's, die een beeld geven van de tijd en plaats waarin deze versjes thuis horen. In Nijmegen is vorige week overleden de schilder Gustave Asselbergs, de zoon van professor W. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken). Hij is 28 jaar gewor den. Gustave Asselbergs werd in het begin van dit jaar ziek tijdens een studiebezoek aan de Verenigde Staten. Op uitnodiging van de Harkness Fellowship zou Assel bergs twee jaar in Amerika gaan stude ren en werken. Vorig jaar vertrok hij met vrouw en dochter naar New York. Wegens zijn ziek te moest hij zijn studie onderbreken. Hij onderging een zware hersenoperatie, ge volgd door langdurige bestralingen. In maart kwam hij met zijn gezin naar Ne derland terug om rust te houden. Gustave Asselbergs heeft in vrij korte tijd naam gemaakt als een origineel schil der. Hij maakte onder meer boeiende col lages van tijdschriftfoto's en kranteknip sels. Hij exposeerde vaak in Galerie 845 in Amsterdam, waar zijn werk gretig af trek vond. Het Stedelijk Museum in Am sterdam, Museum Boymans van Beunin- gen in Rotterdam, het Stedelijk Museum van Schiedam, galerieën in de Verenigde Staten en de Stuyvesant-collectie hebben onder andere doeken van hem aangekocht. Gustave Asselbergs was de eerste Nederlandse schilder die een beurs kreeg toegewezen van de Harkness Fellowship. Zijn studiereis naar de Verenigde Sta ten opende de mogelijkheid om het beeld alfabet, waarmee hij al jaren bezig was, verder te ontwikkelen. Dat alfabet zou een soort internationale taal moeten wor den die voor iedereen onmiddellijk te be grijpen zou moeten zijn. In New York legde Gustave onder andere contact met de IBM die het computerwerk wilde ver richten dat nodig was voor zijn onderzoe kingen, aldus meldt De Volkskrant.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7