President Tito naar Cairo met vredesplan voor Nabije Oosten Internationale garanties voor Israel als troepen worden teruggetrokken HET WEER Van Leeuwen bedankt voor het Nederlands voetbalelftal Tom Okker al uit dienst Stijging van werkloosheid voorlopig afgeremd Brits protest bij China morris lijmai 1 i Vragen aan minister over oorlog Philips-V. en D. Aantal fondsleden relatief gedaald Tien personen in Zandvoort uit zee gered BEATLE BIJ DE „HIPPIES" Tv-loze avond gevraagd Max Tak overleden Dolman is zijn titel kwijt Jongeren maken steeds groter deel uit van arbeidsreserve Geen genietroepen naar India Vrijspraak na rijden onder invloed van valeriaan Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zonnig en warm Aan het strand Als hoop verloren is Doorn in het vlees" Kind dreef 3 kilometer uit de kust Ontstellende verstarring in kinderboekenwereld pagina 7 Het woord is aan r i E, i "S1 Den Haag verwacht: Incidenten in Hongkong Êt CAMEL - TWEEDJASSEN NEON INSTALLATIES 52e JAARGANG NUMMER 236 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12,30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 10MUIDEN WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). President Tito van Joego slavië gaat over twee dagen naar de Egyptische hoofdstad Cairo. Hij heeft een vredesplan opgesteld, waardoor hij een einde zal trachten te maken aan de crisis in het Nabije Oosten. Als compromis zou Tito Nasser voor stellen: Terugtrekking van Israel uit de bezette Arabische gebieden. Internationale garantie voor Israel van de grenzen, zoals die waren vóór de vijfdaagse oorlog. Deze garantie zou door de Verenig de Naties of de vier grote mogend heden moeten worden verleend, aldus de „Washington Post", waarvan dit bericht afkomstig is. Volgens het Egyptische blad „Al Achram" komt president Tito voor een bezoek van drie dagen naar Cairo. Het Joegoslavische staatshoofd zal vol gens het blad alleen besprekingen met president Nasser voeren en daarna recht streeks terugkeren naar Belgrado. Israel heeft bij de speciale vertegen woordiger van VN-secretaris-generaal Oe Thant, Nils-Goran Gussing, geklaagd over de behandeling van Israëlische krijgsge vangenen in Syrië en over het vasthou- (Van onze correspondent) DEN HAAG. De maatregelen, die Philips heeft aangekondigd tegen het wa renhuis Vroom en Dreesmann betreffende de levering van elektrische huishoudelijke apparaten, zijn voor het Tweede Kamer lid drs. A. J. Lems van de PvdA aan leiding geweest aan de minister van Eco nomische Zaken te vragen hoe deze over de maatregelen van Philips oordeelt. Bovendien wil de heer Lems van mi nister De Block weten hoe hij denkt over de handelwijze van Vroom en Dreesmann. die de apparaten tegen verlaagde prijs aanbood. Welke maatregelen denkt de minister te nemen, zo vraagt het Kamerlid, om tot normale economische verhoudingen te komen, een gezonde concurrentiesituatie te bewerkstelligen en de belangen van de consumenten veilig te stellen? Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving3 In de Vishal en op zeeS Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs8 Sport 9 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit tien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Warm weer met zonnige perioden en in het zuiden van het land een kleine kans op onweer. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen nog zonnig en warm met een matige landwind. Tempera tuur 23 tot 25 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Na morgen een gro tere kans op onweer door aanvoer van vochtige en warme lucht uit Frankrijk. President Tito van Joegoslavië. den van joden in concentratiekampen in Egypte en de behandeling van joden in Irak. Gussing zal vandaag boerderijen aan de Israelische-Syrische grens bezoeken om de schade op te nemen die de Syrische beschietingen tijdens de oorlog hebben aangericht. De Egyptische regering heeft verklaard dat de Egyptische joden alle rechten ge Premier Johnson van de Canadese provincie Quebec heeft verklaard dat de Franse Canadezen, als ze alle hoop verliezen, zullen vragen om opneming in de Verenigde Staten van Amerika". In een vraaggesprek met „Paris Match", dat in hetzelfde nummer ook premier Lester Pearson interviewde, zei Johnson verder: „Dat zou onze laatste kans zijn, want als we de mid delen niet weten te vinden die nodig zijn om te bloeien, kunnen we er net zo goed helemaal mee ophouden". De groei van het aantal fondspatiënten blijft achter bij de bevolkingsgroei. Dit blijkt uit vandaag gepubliceerde gege vens van de Ziekenfondsraad. Van de 12!£ miljoen Nederlander: waren er op 1 januari bijna 8,8 miljoen fondslid. De bevolking is in 1966 met 1,28 percent gegroeid; het aantal ziekenfonds leden slechts met 0,96 percent. In het jaar daarvoor stond tegenover een groei van de bevolking met 1,35 percent zelfs een daling van het aantal fondspatiënten en wel met 0,71 percent. Een der oor zaken was het achterblijven van de loon grensverhoging bij de stijging der inko mens. Het percentage van de bevolking, dat fondspatiënt is, was in 1955 75,4 en is daarna regelmatig gedaald tot 70,2 op 1 januari 1967. nieten die de grondwet aan Egyptenaren toekent. Israel geeft met opzet een ver keerd beeld van de omstandigheden waaronder de Arabische joden leven om de aandacht van de misdaden af te leiden die het in de bezette gebieden begaat, zegt het communique. „In Egypte bestaat geen discriminatie, zelfs buitenlandse jo den worden goed behandeld," zo werd verklaard. De Jordaanse minister van Financiën, tevens voorzitter van de commissie voor de vluchtelingen, heeft de Palestijnse vluchtelingen in Jordanië aangespoord naar door Israel bezet gebied terug te ke ren „om hun broeders te helpen bij het voortzetten van hun politieke actie en om een doorn in het vlees van de agres sor te blijven, totdat de crisis is opgelost". Generaal Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defensie heeft een gesprek over het Suez-kanaal gehad met het hoofd van de VN-waarnemers, generaal Odd Bull. Dayan meldde Odd Bull diverse schen dingen van het akkoord door Egypte. De VN-generaal heeft bijzonderheden ge vraagd opdat een onderzoek kan worden ingesteld. Maandagmiddag hebben leden van de Zandvoortse reddingbrigade in totaal tien man van de verdrinkingsdood gered. Vier Duitsers dreven op luchtbedden ruim een kilometer uit de kust en zagen geen kans meer om terug te keren. Een van de luchtbedden was lek. Een 11-jarige jon gen viel van zijn rubberbootje. Aange zien hij niet kon zwemmen, lukte het hem niet zich tegen de stroom in in veiligheid te brengen. Toen een mast van een zeil boot afknapte, kwamen een 19-jarig meis je en een 20-jarige jongen 500 meter uit de wal in nood. Een 3-jarig Duits meisje dreef op 100 meter van het strand op een luchtbed, terwijl een 9-jarige jongen die eveneens de zwemkunst niet machtig was geheel versuft ruim 3 km uit de kust op een luchtbed werd aangetroffen. De tien de geredde was een 11-jarig meisje dat zo vermoeid was dat zij de laatste 200 meter niet naar het strand kon terug- zwemmen. Zondagmiddag werden een 10-jarige en een 30-jarige Duitser gered. Beatle George Harrison bracht gis teren een onaangekondigd bezoek aan de „hippie"-wijk van San Fran cisco. De hippies die „Love! Love!" in hun vaandel hebben staan ont vingen hem in een vreugderoes. „Frankrijk dient één televisie- en radiovrije avond te krijgen" heeft de gedeputeerde van Haute Garonne, Jacques Douzans, eerste-minlster Pompidou voorgesteld. Douzans heeft er in zijn schriftelijke vraag op gewezen, dat de mens een robot dreigt te worden. Daartegen is een serie maatregelen nodig, waarvan de eerste moet zijn het instellen van de genoemde avond, waarop om half negen alle radio- en t.v.-uitzendingen worden gestopt. Daardoor zullen de Fransen lang zamerhand weer leren lezen en conver seren, vindt Douzans. (Van onze sportredactie) Tonny van Leeuwen voelt er niets meer voor om opgesteld te worden als doelman van het Nederlands elf tal. GVAV's talentvolle doelman heeft bondscoach Georg Kessler geschreven, dat hij graag een jaar lang niet meer in aanmerking wil komen voor de Oranjeselectie. Van Leeuwen voelt zich mentaal niet opgewassen tegen de spanning die op hem wordt uit geoefend als nationale doelman. Hij vertelde gisteravond „als mijn pres taties weer van dien aard zijn dat mijn opstelling gerechtvaardigd is, hoop ik op een plaats in de oranjeselectie. Voorlopig evenwel zie ik daarvan af"- Na de interland Hongarije-Nederland nam Van Leeuwen reeds dit aanvankelijk nog vage besluit, dat in de maanden daar na vastere vormen kreeg. Zijn grootste teleurstelling kreeg hij te verwerken tij dens en na de interland Oost-Duitsland- Nederland in Leipzig, toen Oranje met 4-3 verloor. Hij was later zeer gelukkig als reservedoelman tegen België te wor den opgesteld. „Mijn bedanken", zei Van Leeuwen met nadruk „houdt geen kritiek in op het be leid van bondscoach Kessler, die mij juist na Leipzig zeer goed heeft opgevan gen. Ik vind echter dat ik mentaal te kwetsbaar ben in dit milieu. Ik wil al leen maar bij GVAV een goed seizoen maken en blijkt, dat ik qua mentaliteit weer sterker ben geworden, dan wil ik weer opnieuw in het Nederlands elftal gaan spelen". Carmen Sylva Tegenspraak geeft leven aan de con versatie; ziedaar waarom hofkringen zo vervelend zijn. Op 76-jarige leeftijd is gisteren in zijn woning nabij New York Max Tak over leden. Tot voor kort kon men voor de Max Tak, vorig jaar gefotografeerd toen hij zijn 75ste verjaardag in Amsterdam kwam vieren en van burgemeester Van Hall de zilveren penning van de stad Amsterdam in ontvangst mocht nemen. horen met de inleidende woorden: „Hier is Max Tak, New York". Max Tak was onder meer secretaris van de Commissie voor Nederlandse mu ziek in New York, bestuurslid van de buitenlandse persvereniging aldaar en lid van de vereniging van VN-corresponden- ten. Een In memoriam van onze radio- en televisiemedewerkster vindt u op pagina 7. (Van onze sportredactie) Tenniskampioen Tom Okker heeft de militaire dienst vervroegd verlaten en zal met ingang van 1 september in dienst treden van een internationale sportartike- lenhandel. Dit houdt echter niet in, dat Okker het tennissen eraan zal geven. Voorlopig zal hij nog een jaar uitsluitend blijven spelen en daarna zal hij zijn werk met tennissen combineren. Okker zal op de Mets-banen te Scheve- ningen worden gestationeerd, waar zijn kantoor is gevestigd. Zijn directe baas zal worden Hans van Dalsum. oud-kampioen van Nederland, die tevens directeur van de Mets is. Van de vijf renners, die na het doping onderzoek beschuldigd zijn verboden stimulerende middelen te hebben ge bruikt, heeft alleen de nationale wegkam- pioen bij de profs, de Rotterdammer Eef Dolman, vanmorgen ten overstaan van de sportcommissie erkend zich hieraan schuldig te hebben gemaakt. Dolman tekende een verklaring dat hij de boete van f 750 zal betalen. Hem werd mede gedeeld, dat hij nu zijn titel kwijt is. De Rotterdammer was de enige van het vijftal, die pertinent afzag van het recht het tweede flesje met urine alsnog te laten onderzoeken. Van dat recht zal in ieder geval de profstayer Hennie Marinus wel gebruik maken. De amateurs Gerrie Bruin, Wim Koopman en Jan Jansen na men hieromtrent nog geen beslissing. Zo wel Marinus, Bruin, Koopman als Jansen ontkenden doping te hebben gebruikt, v--.; V', De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in de loop van de maand juli van 60.700 tot 69.800 gestegen. Deze stij ging kan geheel aan het seizoen worden toegeschreven. Als de seizoeninvloeden zijn gecorrigeerd, blijkt de geregistreerde arbeidsreserve van mannen gedaald te zijn van 89.200 tot 85.500. Door deze te ruggang is een einde gekomen aan de stijging van de werkloosheid, na seizoen correctie, sinds het midden van het vorig jaar. Ook na de betrekkelijk grote daling van het voor seizoen gecorrigeerde cijfer met 3.700 blijft het verloop van de werkloos heid in de komende maanden echter nog onzeker. De gunstige ontwikkeling van de werk loosheid wordt niet weerspiegeld in het verloop van de geregistreerde vraag naar personeel. Het aantal openstaande aan vragen om mannelijk personeel is terug gelopen van 51.800 tot 51.400. Voor seizoeninvloeden gecorrigeerd deed zich een teruggang voor met 1.200 tot 41.700. Het aantal werkloze jongens en meisjes beneden negentien jaar bedroeg einde juli 13.000 tegen 6100 eind juni. Een zo sterke groei is voor de maand juli niet onge woon. Aan het einde van de verslag- maand bedroeg het totale aantal werkloze (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse aanbod om een detachement genietroepen in het door hongersnood geteisterde Bihar in India naar water te laten boren, zal waarschijnlijk niet worden geaccepteerd. De Indische regering schijnt zeer gere serveerd te staan tegenover de gedach te, dat de hulp wordt verstrekt door mi litairen in uniform. In ambtelijke kringen in Den Haag gelooft men niet dat de Indische regering het aanbod zonder meer zal afwijzen. Wellicht wordt de zaak op de lange baan geschoven. Ook is het mogelijk dat het materieel wel zal worden geaccepteerd, maar dat India het project zelf gaat uit voeren. jeugdige personen onder de negentien jaar zeventien percent van de totale ge registreerde arbeidsreserve. Dit percenta ge is aanmerkelijk hoger dan in de maand juli van de jaren 1953 en 1958, toen bij ongeveer gelijk werkloosheidsniveau het percentage jongeren respectievelijk acht en tien bedroeg. (Zie verder pagina 2). (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een 59-jarige verte genwoordiger, sinds vijftien jaar geheel onthouder, die zijn auto had bestuurd on der invloed van een grote hoeveelheid, 70 percent alcohol bevattende, valeriaantinc tuur, is door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. De officier van justtiie had een boete van 200 en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid voorwaar delijk geëist. LONDEN (Reuter). Groot-Brittannië heeft bij China geprotesteerd tegen recen te incidenten aan de grens tussen China en de Britse kroonkolonie Hongkong. Vorige maand werd een politiepost in de kroonkolonie van over de Chinese grens beschoten, waarbij vijf agenten werden gedood. Vandaag hebben twee mannen in het oosten van Hongkong een bom in een tram geworpen. Twee passagiers werden gewond. De voorkant van de tram werd beschadigd. De daders wisten te ontko men. Gisteravond werden in het westelijk stadsdeel trams door een menigte van on geveer honderd mensen met stenen beko geld. De autoriteiten in de Chinese provincie Kwangtoeng zouden van het leger op dracht hebben gekregen te schieten op Chinezen die proberen naar Hongkong te vluchten. Dit meldt het Engels-talige Hongkongse blad „South China Morning Post." ADVERTENTIES Rarteljorisctraat - Haarlem - Tel. 15S52 lefdsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (920) 22 SS H Amsterdam SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL. 15758

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1