Lioe beschuldigd van aanval op Mao in Kroesjtsjev-stijl In de lanöe hete zomer Voorzitter Robens van Britse Kolenraad biedt ontslag aan Openbare critiek in Peking op minister Tsjen Ji Lunar-foto's zeer scherp Prins Philip gaat bij fietspolo onderuit Huurlingen-aanval op Boekavoe afgeslagen COGNAC JOSEPH GUÏ uoW co 13.10 Vrouw van Britse nazi-leider Jordan gearresteerd DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 3 Dr. Ali Sastroamidjojo ontkent arrestatie G^C Tao Tsjoe Kinderen van Soekarno niet naar Bogotr-paleis ■IW— Dr. H. Riem ens: ramm o o O O O O o o 5 O O O O O O O O 0.4 O O O O O O O O 0 1 O O O 0 O O O 0 In de Britse Observer heeft een be trouwbaar correspondent van Belgrado uit een belangwekkend bericht gepubli ceerd. Hij meldt dat Tito zou zijn inge licht over een stilzwijgend akkoord, dat bereikt moet zijn ten aanzien van het Na bije Oosten tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De twee grootste mo gendheden ter wereld zouden druk willen uitoefenen op alle betrokken partijen om tot vrede te komen door rechtstreekse onderhandelingen. De kans daarop be staat. Tijdens hun laatste ontmoeting in Khartoem zijn de Arabische ministers van buitenlandse zaken het wel eens ge worden over de organisatie van een top conferentie der staats- en regeringslei ders van Arabische landen, maar overi gens zijn ernstige meningsverschillen blijven bestaan. Verscheidene leiders zijn niet alleen bereid, goede vrienden te blij ven met de Amerikanen, maar ook om vrede te sluiten op basis van de toestand, zoals die was vóórdat op 5 juni de gevech ten begonnen. En vréde betekent: erken ning van het bestaansrecht van Israel. Volgens de Observer zijn Washington en Moskou het er over eens, dat erken ning van Israel door de Arabische landen een onmisbaar uitgangspunt is voor on derhandelingen. Men moet niet verge ten, dat de Sovjet-Unie in 1948 de nieuwe itaat Israel „de jure" (in rechte) heeft erkend, en dit standpunt nooit heeft her roepen, ook niet bij de laatste debatten in de Verenigde Naties. Moskou wilde Israel wel als agressor brandmerken en schadeloosstelling voor de Arabieren ver langen, maar het trok het bestaansrecht van de joodse staat niet in twijfel. Als nu ook de Arabische staten dit bestaans recht onderschrijven, zou Israel de be zette gebieden kunnen ontruimen, met mogelijke grenscorrecties. Het gevolg van zulk een akkoord zou zijn, dat Israëlische schepen vrije door vaart krijgen door het Suezkanaal en de zeestraat van Tiran, die toegang geeft tot de Golf van Akaba, waaraan de Israëlische haven Eilat is gelegen. Want in geval van vrede zal Israel dezelfde rechten hebben als alle andere landen. Er zal voorts een nieuwe regeling ge vonden moeten worden voor de status van Jeruzalem en de kuststrook van Gaza. Onder controle van de Verenigde Naties kan een aantal „bufferzones" tus sen Israelen zijn buren gedemilitari seerd worden. Naar verluidt zouden de Amerikaanse president Johnsön en de Sovjet-premier Kosygin het over zulke punten eens zijn geworden tijdens hun laatste onderhoud. Zij zouden er beiden genoeg van hebben steeds maar wapens te moeten leveren aan landen van het Nabije Oosten. En de sluiting van het Suezkanaal hindert de internationale scheepvaart in hoge mate. Nu is zo'n eventueel akkoord tussen Washington en Moskou natuurlijk nog niet voldoende om vrede af te dwingen. De wederzijdse haat en angstzijn nog uitermate sterk. En men kan dus niet te vroeg juichen. Maar er is reden enige hoop te voeden. Vandaar ook dat presi dent Tito in Kairo meent iets te kunnen bereiken ter bevordering van ontspan ning. IWWVWWWWVWWWWMWWWWWWWWWftnWWWWWWWIWIMWHWWVWWftnWWWIWnWMWHftHnAWWWIBftnAWftWMtnWW (Van onze correspondent) LONDEN. Lord Robens, de voorzit ter van de genationaliseerde mijnindu strie in Groot-Brittannië heeft zijn ont slag aangeboden in verband met het ver nietigende rapport van het Aberfan-tri- bunaal dat de kolenraad verantwoorde lijk stelde voor de ramp in oktober, waar bij 144 mensen, onder wie 116 kinderen zijn komgekomen. De minister van Krachtvoorziening, Richard Marsh heeft het ontslag echter nog niet aanvaard omdat hij vindt dat Lord Robens, de voorzitter van de Britse Kolenraad, die de verant woordelijkheid op zich heeft ge nomen voor de ramp in Aberfan die 144 mensen het leven kostte. KINSJASA (AFP) Kongolese artil lerie heeft gisteren een aanval van huur lingen op Boekavoe afgeslagen. Volgens gezaghebbende Kongolese bron waren de huurlingen er niet van op de hoogte, dat het garnizoen van de stad onlangs in het diepste geheim door de lucht met kanon nen was versterkt. Door het artillerievuur verrast, vluchtten de huurlingen de ber gen in. Eenheden van het Kongolese le ger zetten de achtervolging in. De huurlingen moeten de brug over de Roezizi bij Boekavoe over om naar Roe- anda te ontkomen. De toegang wordt hun echter door Kongolese militairen ver sperd. De huurlingen zijn afkomstig van door de regering gevormde eenheden, die begin juli in Boekavoe, Kisangani en Kindoe in opstand kwamen omdat zij niet op tijd soldij ontvingen. Zij werden door Kongolese troepen op de vlucht gejaagd en hergroepeerden zich ten zuiden van Kisangani. DJAKARTA (ANP). Dr. Ali Sastro amidjojo, oudpremier van Indonesië en voorzitter van de Soekarno-gezinde Natio nalistische Partij (PNI), heeft tegenge sproken dat hij is gearresteerd. Het Indonesische blad „Ampera" had gisteren gemeld dat de oud-premier en nog twee leiders van de nationalistische partij waren gearresteerd omdat zij be trokken zouden zijn bij een beweging om ex-president Soekarno en zijn aanhang weer aan de macht te brengen. Robens een onmisbare taak heeft te ver vullen bij de voorbereiding van de maat regelen die de kolenraad zal nemen om de bestaande tekortkomingen te herstel len en dergelijke rampen in de toekomst te voorkomen. Dit zal voor het einde van de maand zijn beslag moeten krijgen. Pas wanneej dit is gebeurd zal de minister aandacht schenken aan Robens persoon lijke overwegingen. De kolenraad,/die gisteravond vijf uur lang vergaderde, heeft verklaard het eens te zijh mét de slotsom van het rapport dat de catastrofe had kunnen worden voorkomen en dat het ontbreken van een gedragslijn ten opzichte van de steenho pen daarvan één der hoofdoorzaken is. Twee functionarissen van de kolenraad in Aberfan, die een zware verantwoordelijk heid voor het gebeurde dragen, zullen worden overgeplaatst. Met vijf anderen is dit al het geval geweest, terwijl een twee tal dat tevens bij de kwestie is betrok ken de mijnindustrie heeft verlaten. Robens heeft gezegd dat hij zijn hele leven in publieke dienst heeft doorge bracht en dat hij, aangezien de ramp on der zijn regime is gebeurd, voelt dat hij moet aftreden. De mijnwerkers en het personeel van de kolenraad hebben tever geefs getracht hem van deze stap te weerhouden. BELGRADO (Reuter en AP) Een dagblad in Peking heeft presi dent Lioe Sjao Tsji ervan beschuldigd een geheim rapport voor te bereiden dat gericht is tegen voorzitter Mao Tse-Toeng. Het rapport zou lijken op het rapport dat Kroesjtsjev destijds tegen Stalin heeft opgesteld, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Peking. De beschuldiging is gepubliceerd in een artikel in het Chinese „Volksdagblad". Volgens dit blad zouden Peng Sjen, oud lid van het politbureau en zijn mede werkers bij het stedelijk comité Peking van de Chinese Communistische Partij documenten van het Centrale Comité heb ben onderzocht en een rapport hebben op gesteld over 20.000 gevallen van fouten en nalatigheden die bij de na-oorlogse ont wikkeling van China zouden zijn begaan. Het blad beschuldigt Lioe en Peng Sjen ervan met dit rapport voorzitter Mao ten val te willen brengen. Op een maandag in Peking gehoudèn ADVERTENTIE DISTILIERIE JOSEPH CU* z lei AMairirt JARNAC - COGNAC PR0DU1T DE FRANCS» pet hele «es massabetoging is ernstige critiek geleverd op de minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, die vergezeld was van premier Tsjoe En-Lai. Het Japanse blad „Asahi" meldt uit Peking dat Tsjen verweten werd dat hij „voorstander was van een revi sionistisch buitenlands beleid". Tsjen Ji was door de minister van Openbare Veiligheid Hsieh Foe-Tsjih gedwongen de bijeenkomst bij te wonen. Uit Sjanghalse kranten zou kunnen blij ken dat Tao Tsjoe, die eens de vierde leider was na Mao, Lin Piao en Tsjoe En-Lai, zich verschanst heeft in een ge bied in Centraal-China. „De vergiftige en kwade invloed van Tao Tsjoe is diep geworteld en wijdver spreid in dat gebied", schreef enige dagen geleden het in Shanghai verschijnende blad „Wan Hoei Pao". Tao Tsjoe is zestig jaar. Maanden ge leden werd aangenomen dat hij aan de kant was gezet. In de muurkranten van de rode gardisten werd beweerd dat hij zijn „misdaden" tegen de leer van Mao Tse-Toeng had bekend. Uit het artikel blijkt dat Tao Tsjoe vermoedelijk belangrijke steun heeft van militairen en dat hij de hand heeft gehad in de recente opstand in Woehan, het eco nomische hart van de provincie Hoepeh. Het artikel bracht de naam van Tao in verband met „slechte leiders" van de or ganisatie genaamd „de miljoen dappere, soldaten", die president. Lioe Sjao-Tsji steunt. In het begin van de culturele revolutie, die een jaar geleden is begonnen, is de ster van Tao Tsjoe snel opgekomen. De partijleider van het zuidelijke centrale bureau werd naar 't politbureau in Peking overgebracht en was spoedig de vierde man in de partij-hiërarchie. Hij stond be kend om zijn bestuurskwaliteiten en zijn wrede optreden in een moeilijk ge bied het zuiden van China. Het duurde niet lang want tegen het be gin van dit jaar keerde Tao Tsjoe zich te gen Mao en de minister van Defensie Lin Piao. Dit kan geweest zijn toen ver scheidene van de hoogste militaire lei ders in ongenade vielen. Hij vluchtte uit Peking. Dit deed ook de vroegere maar schalk van het leger, Ho Loeng, een vi- ce-premier met grote invloed bij de strijdkrachten. Nu worden zowel Tao als Ho aangeklaagd als bedreiging voor de heerschappij van Mao. PASADENA (AFP) De eerste foto's die de „Lunar Orbiter V" van de on zichtbare kant van de maan heeft geno men blijken van uitstekende kwaliteit te zijn. Er is een zeer geaccidenteerd ter rein op te zien, zei een woordvoerder van het Amerikaanse ruimtevaartcentrum in Pasadena gisteren. ft De opnamen waren aan boord van het ruimteschip ontwikkeld voordat zij door het station in Goldstone werden ontvan gen. Zij zijn van een hoogte van bijna 2700 kilometer met een telelens gemaakt en tonen een oppervlakte van veertien bij twintig kilometer. Er zijn bergketens kil ters en enige vlakke stuk terrein op te zien. LONDEN (AFP) Frangoise Jordan, de 35-jarige nicht van de Franse mode ontwerper Christian Dior en echtgenote van de Britse nazileider Colin Jordan, is in Londen in voorlopige hechtenis geno men in afwachting van een proces tegen haar. Zij zou in 1965 opgeroepen hebben tot het in brand steken van synagoges in En geland en met enkele leden van de nazi beweging plannen beraamd hebben om de synagoge van Stanmore in Middles- sex in brand te steken. Colin Jordan, met wie zij in oktober '63 in het huwelijk is getreden, bevindt zich al sinds januari in de gevangenis. Hij zit een straf uit van anderhalf jaar we gens het voeren van propaganda voor ras senscheiding. Vrijstelling op borgtocht is Frangoise Jordan geweigerd. Een politiefunctiona ris heeft gezegd dat getuigen in de zaak Jordan bedreigd zijn. DJAKARTA (ANP) De vijf kinde ren van de eerste vrouw van Soekarno, mevrouw Fatmawati, zijn onlangs uit het Merdeka-paleis in Djakarta verhuisd naar de woning van hun moeder in Kemajoran, een wijk van de Indonesische hoofdstad. De vijf kinderen willen niet naar Bogor gaan, waar hun vader tegenwoordig woont. Zij zouden niet onder één dak willen wonen met mevrouw Hartini, een latere echtgenote van Soekarno. Naar het Indonesische blad „Ampera" weet te melden, is de 28-jarige Harjati die door Soekarno als echtgenote was verstoten, in Oost-Ja va met een zekere majoor Sakam hertrouwd. Volgens het blad had Soekarno de majoor indertijd, toen hij nog aan de macht was, gevangen laten zetten om zelf met Harjati te kun nen trouwen. Op verzoek van majoor Sakam zou Harjati hebben besloten af te zien van het schrijven van haar memoires onder de titel „Mijn leven met Soekarno". •iv.xj.-.-. Terwijl het klimaat ons voor verrassingen stelt door een warme, lange zo mer waarvan men zich de gelijke niet kan herinne ren, is de aandacht van de Nederlander natuurlijk niet in de eerste plaats bij buitenlandse politiek en bij defensie strand, bossen of een verre vakantie lijken nu véél belangrijker. En zij zijn dat ook, voor zolang als het duurt. Maar als de herfst komt, en de mil joenennota, dan daagt die andere werkelijkheid levensgroot op; het strand is dan leeg, en de zomer een vervlogen ogenblik. Bij twee dingen willen wij even stilstaan, ook midden in deze zomerse tijd. Vooreerst is daar het staatsbezoek van éle premier en de minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië. Verschillende com mentatoren, in bladen van uiteenlopende richting, heb ben er nogal wat aandacht aan besteed misschien wel wat te veel aandacht. Niet dat een bezoek als dit, dat Neder land nog niet ten deel viel, op zichzelf geen belang zou hebben. Na vele van zijn Westeuropese collega's is nu ook minister Luns een aantal bezoeken begonnen aan Oos't- europese landen. Voor zover dit wijst op internationale ontspanning is het een wel kom teken; voor zover het culturele en economische con tacten vermeerdert evenzo. Maar er zijn verdergaande speculaties gemaakt. Roe menië heeft immers, terecht, de naam van het meest onaf hankelijk gezinde van de Oosteuropese communistische landen en toen minister Luns in Boekarest was, schijnt hij gesproken te hebben over de invloed die kleine landen konden hebben op hun grote bondgenoten om de ontspan ning in de wereld te ver groten. Nu willen wij best aannemen, dat Roemenië in die geest werkzaam wil zijn in Moskou maar er is helaas geen enkele reden om te ver onderstellen, dat Nederland hetzelfde zou willen onder nemen in Washington. In de NAVO is de opstelling van ons land beter, die van onze opeenvolgende regerin gen steeds uiterst rechts geweest en hierin is, zo menen wij, geen enkele verandering gekomen. Maar als dat zo is, dan heeft het ook geen zin, ja, dan is het enigszins mis leidend, om aan de uitwisse ling van bezoeken en beleefd heden met Roemenië enige betekenis toe te kennen, die de rechtstreekse betrekkingen tussen beide landen te boven gaat. Ook wat die bilaterale be trekkingen aangaat, zal men goed doen, de verwachtingen toch niet al te hoog te stellen. Men heeft in Oost-Europa te maken met landen die. wat ook hun neiging moge zijn om soms eens een eigen inter nationale koers ve varen, in ha1"?, en me' c,animistisch zijn He: handelsverkeer is een handelsverkeer van de staat, en het wordt bedreven door bekwame, keiharde on derhandelaars die precies weten wat er in de wereld te koop is. In ruil bieden zij pro- dukten die zij wel kwijt wil len omdat dit past in hun systeem. Nu is daar in zo verre niets tegen, dat ook onze handelaars (hoezeer ge dreven door andere, meer persoonlijke motieven) best weten wat zij hebben willen, of welke prijs zij willen ma ken voor de Nederlandse pro- dukten. Men moet alleen niet denken, dat bijvoorbeeld een grote bestelling voor schoe nen, die onze industrie wordt voorgehouden als een fraai lokaas, het begin van een grote „export drive" naar Oost-Europa behoeft te be tekenen. Bovendien, de staats- handel van Oost-Europa en de ongebonden handel van Nederland hebben niet op of ficiële staatsbezoeken gewacht om toch al tot een zekere ont wikkeling te komen. Misschien kan bij de uit breiding van culturele betrek kingen beter blijken, of er ginds toch van een zekere verandering van mentaliteit sprake is. Staan de landen van Oost-Europa inderdaad open voor meer cultureel ver keer met de overige wereld, dan zou hier van een winst punt gesproken mogen wor den. En dat willen wij gaarne hopen. Voor het overige, staatsbe zoeken bestaan uit komen en gaan. De vermakelijke foto, op de rug genomen, van een zeer lange minister Luns links van een heel wat minder lange minister De Jong, bei den de hoge Roemenen na wuivend in hun vliegtuig en beiden de protocolaire Eden- hat onder de linkerarm ge klemd, heeft iedereen doen zien hoe het bij het afscheid toegaat. Wat de „follow-up" ook moge zijn, die op de drukke dagen van het bezoek volgt, daarvan zien of horen wij niets meer. Het bezoek is voorbij, zoals op de foto onverbiddelijk voorbij. Is het als straks de lange, warme zomer, alleen nog een her innering? Hoe weinig onze regering lijkt te geloven in internatio nale ontspanning, blijkt (beter dan uit bezoeken van Boeka rest) uit de speciale behande ling in de kamers van een krediet van een half miljard gulden(l) voor de aankoop van gevechtstoestellen voor de luchtmacht.- Dat er een luchtmacht moet zijn, en dat die haar toestellen vrij vaak moet vernieuwen, is niet zo moeilijk om in te zien. Maar dat een dergelijk besluit wordt genomen buiten het bewone begrotingsbeleid om, en terwijl iedereen weet dat er belangrijk op de staatsuit gaven moet worden bezuinigd, wil niets meer of minder zeg gen dan dat deze formidabele militaire aankoop een abso lute prioriteit krijgt. Waarop overigens moge worden be zuinigd, niet hierop. Nu zou men ook een der gelijk standpunt nog kunnen billijken wanneer wij leefden in een tijd van enorme inter nationale spanning, ja, van direct oorlogsgevaar. Maar waarheen gaan wij, wanneer ook in een tijd van geregeld internationaal overleg, met, in Europa, vrijwel stabiele verhoudingen, de hoogste prioriteit die is van de de fensie? Dat de regering de Kamers klem zou mogen zetten, om dat zij op haar beurt klem gezet zou zijn door de vlieg tuigfabrieken, lijkt ons onjuist en in strijd met de parlemen taire democratie de laatste immers verdwijnt, wanneer in feite de Kamers geen zeggen schap meer hebben over de besteding van het geld. En bovendien is het verkeerd, en waarschijnlijk onnodig, wan neer de Nederlandse regering zich door een vliegtuigfabriek in een hoek laat duwen. Een order van een half mil jard gulden vertegenwoordigt overal ter wereld een hele boel geld, en wanneer de re gering aan de eventuele leveranciers van de toestellen verklaard had: vóór de behan deling van de begroting in het najaar kunnen wij geen contract sluiten, dan was dat voor het prestige van de re gering in ieder opzicht beter geweest. België, dat nog geen toestellen heeft besteld, is er blijkbaar gerust op dat het toch nog wel terecht kan. Na een behandeling in de Kamers, waarvan het publiek erg weinig Wijzer is geworden, heeft de bestelling dan toch haar beslag gekregen. En ter wijl wij nog niet weten, welke nieuwe offers gevraagd zullen worden om deze aankoop mo gelijk te maken, sijpelen al wel berichten door over be zuinigingen. buiten de militaire sector. Het uitstel bij de hoog nodige vernieuwing van het onderwijs wordt daarbij genoemd. Straks zul len wij meer weten. Maar zo veel is nu toch al zeker: erg geruststellend is de economi sche positie van Nederland niet. Willen onze jonge men sen straks goed en behoorlijk betaald werk kunnen vinden, dan hangt er nü heel veel van hun opleiding af. Een re gering die anders dan aan gevechtsvliegtuigen aan de verbetering van die opleiding een vrij lage prioriteit gaf, en dat in de omstandigheden van nu, die kon niet aanspraak maken op een al te best brevet voor zichzelf. Tot groot vermaak van de toeschou wers gaat de Britse prins Philip onderuit. Dit gebeurde tijdens een polowedstrijd, waarbij de paarden tot ontzetting van de Britse „high society" door fietsen waren ver vangen. (Telefoto). Overstromingen. In verscheidene delen van Venezuela zijn ten gevolge van zware regenval overstromingen ont staan, die tot dusver van niemand het leven hebben geëist. Rietjes. De Britse regering heeft een school gesloten omdat bij een onder zoek is gebleken dat de leerlingen jongens die een niet geheel blanco strafregister hebben gestraft werden met rietjes. Hoog. Vanuit een helikopter heeft de bergpolitie een lange touwladder uit geworpen en een gewonde alpinist ge red van de Grepontop van het Mont- Blancmassief. Volgens de gendarmerie was dit de redding op de grootste hoogte (3.482 meter) die ooit door een helikopter werd uitgevoerd. Leningen. Bulgarije heeft Irak leningen toegezegd en tevens beloofd de handel uit te breiden. Dit werd meegedeeld in een communiqué aan het eind van het vierdaags bezoek van de Bulgaarse vice-premier Avramov aan Irak. Record. De Amerikaanse douane heeft van 1 juli 1966 tot en met 30 juni 1967 11.935 kilo heroïne en marijuana in beslaggenomen, een recordopbrengst voor een jaar. Het jaar daarvoor was 4.722 kilo verdovende middelen minder in beslag genomen. Spaarzegelroof. Een dief heeft zich in de Verenigde Staten het afgelopen week einde meester gemaakt van een mil joen spaarzegels uit een supermarkt in Fort Lauderdale. Volgens de politie zijn de zegels ongeveer 6.400 gulden waard. Fut. De actrice Diana Bradbury ergerde zich zo toen drie Amerikaanse toeristen beweerden dat Engeland geen fut meer heeft, dat ze met kleren en al in de Theems sprong en naar de overkant zwom. Behalve tweehonderd gulden voor het winnen van de weddenschap kreeg ze ook een standje van de politie.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3