Ontstellende verstarring in de kinderboekenwereld Hard ee subtiel in het spionageverhaal In memoriam Max Tak VANAVOND Ook de derde dochter van de Hörbigers op de planken DIT JAAR GEEN PRIJS P. te Nuyl adjunct- bestuurder VARA Passiespelen van Tegelen trekken minder publiek insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. S~ortgenó DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 7 Geen geschikt vaderlands prentenboek Geen geschikt buitenlands onderwerp Miep Diekmann DE HARDE SPIONAGEROMAN is op het ogenblik „in" en het wordt soms wel eens wat vermoeiend, steeds weer te worden geconfronteerd met diezelfde, min of meer „Bond- achtige", procédés, waaraan erg veel geweld en vaak weinig intelligentie en overtuigingskracht te pas komt. Het kan dan een verademing zijn, weer eens een klassiek spionagever haal te lezen, uit de tijd toen de Bal kan nog een dorado was voor spion nen en spionage-auteurs. „Geheime opdracht in Turkije" (Prismareeks) is er zo een. Het is een vertaling van Greenmantle door John Buchan, de in 1875 geboren Britse auteur, wiens verhalen rond de spion Richard Han- nay tijdens en kort na de eerste wereldoorlog zoveel succes hadden en waarvan er een, The Thirty-Nine Steps, vooral door zijn verfilming bekendheid kreeg. Zomeravondconcerten Journalist Bert Japin Stromboli c. s. Sr De radio geeft woensdag T elevisie programma's Elf jaar lang heeft de CPNB door het beschikbaar stellen van een geldprijs voor het beste kinderboek van het jaar en al lerlei manifestaties in de Kinderboeken week getracht op de eerzucht van de Ne derlandse kinderboekschrijvers en -uitge vers te werken, en het publiek dichter bij het boek te brengen. En al waren er onder de elf bekroonde boeken diverse, waar van de uitverkiezing (door een onafhan kelijke jury, ingesteld door de CPNB) twijfelachtig was, men nam het voor lief, juist omdat de propagandistische waarde Zich tenslotte uitstrekt over het hele ter rein van het kinderboek. Dit jaar geen prijs. En tot de komende kinderboekenweek geen nader commen taar op deze beslissing! Wel overweegt de CPNB te zijner tijd een discussie tus sen insiders (eventueel samen met de huidige jury) over de te stellen eisen, waaraan een kinderboek moet voldoen. Maar dit soort disucussies kennen we al van vroegere congressen. Kennelijk heb ben ze de impasse van dit jaar niet kun nen voorkomen. Al zal er dan uit dit jaar toch een kin derboekengeschenk komen, en zullen de boekhandelaren hun etalages kunnen op bouwen rond het gekozen thema „Kinde ren uit andere landen", en al zal er op de televisie een filmpje over dit thema te zien zijn, de grote trekker: het bekroonde boek ontbreekt. Simpelweg kan men redeneren: er is altijd een béste boek over een bepaald jaar. Bovendien heeft de jury de bevoegd heid uit de produktie van de twee afgelo pen jaren te kiezen. Alles wijst erop dat de jury kopschuw is geworden door de duidelijke misgreep van vorig jaar (het boek van Toos Blom over zigeuners, dat onvoldoende gedocu menteerd bleek te zijn), waarop noch door deze jury noch door de CPNB inge gaan is na verschillende perscommenta ren. Die grotere waakzaamheid is prij zenswaardig, maar niet als daarvan auteurs, die dit jaar wel degelijk in aan merking komen voor de bekroning de dupe worden. Gedurende twee maanden heb ik als criticus verschillende insiders gevraagd welk boek „het" dit jaar wor den zou, en zonder uitzondering kwamen daarop dezelfde titels als antwoord in de categorie voor jongere kinderen, en voor de ouderen. Maar het boek voor de kleintjes blijkt een prentenboek te zijn, en omdat wij weinig prentenboeken van eigen bodem hebben, dus geen precedent bij een be kroning, kan het blijkbaar niet in aan merking komen voor een prijs. Dit-wei nig soepel meedenken naar een nieuwe ontwikkeling toe is het beste bewijs voor, een ontstellende verstarring in. de kinder boekenwereld. Financieel is het brengen van een vaderlands prentenboek een ge weldig risico en welke uitgever zal auteur en illustrator kansen blijven geven wan neer hij nooit een prijs daarvoor in zijn fonds kan verwachten? Het boek in de oudere categorie dat een goede kanshebber is, speelt in een land, waarvan wij door zeer eenzijdige kranteninformaties, te weinig weten. Zo wel wat themakeuze als uitwerking be treft, steekt het ver uit boven veel be kroonde boeken van de laatste jaren. Maar het zal de prijs niet krijgen! En het publiek zal ook aan dit unieke boek voorbijgaan en door de hele, voorlopig geheimzinnige gang van zaken, gaan den ken dat het afgelopen is met het Neder landse kinderboek. Elf jaar goedgerichte propaganda, on noembaar veel inspanning dreigen met één klap teniet te worden gedaan. En de Nederlandse kinderboekenschrijver, die toch al in een sociaal zo moeilijke positie verkeert, gaat een vrolijke, alleszins be moedigende kinderboekenweek tegemoet! Televisie-secretaris J. W. Rengelink, die zich gedurende enige tijd geheel aan zijn werkzaamheden voor de NTS heeft ge wijd, heeft opnieuw de verantwoordelijk heid voor het televisiebeleid van de VARA aanvaard. Daarmee is een eind ge komen aan de tijdelijke waarneming van deze verantwoordelijkheid door radiose cretaris J. L. de Troye, die dus weer vol ledig voor zijn eigen taak beschikbaar komt. Aangezien nog een groot deel van de tijd van de heer Rengelink in beslag ge nomen wordt door zijn werkzaamheden als programmacommissaris van de NTS is het hoofd van de VARA-televisiedienst P. te Nuyl benoemd tot waarnemend ad junct-bestuurder, belast met de verant woordelijkheid voor de dagelijkse pro grammazaken. De heer P. te Nuyl, die 43 jaar is, kwam op 1 maart 1948 als omroeper in dienst van de VARA. Met ingang van 1 septem ber 1952 werd hij waarnemend hoofd van de toen nieuwe VARA-televisiesectie. Sinds 1 maart 1953 vervulde hij de func tie van hoofd van deze sectie. IN GREENMANTLE KRIJGT Richard Hannay, rijdens de eerste wereldoorlog, opdracht in Konstantinopel een moham medaans profeet op te sporen, wiens in vloed op de bevolking door de Duitsers dreigt te worden gebruikt om het Nabije Oosten te overweldigen. Om Konstantino pel te kunnen bereiken, moet hij eerst het vertrouwen winnen van de Duitse gehei me dienst en hij geeft zich daartoe uit (Van onze radio- en televisiemedewerkster) AMSTERDAM Een aarts chauvi nist, zo noemde hij zichzelf. Vastgebak ken aan Holland, vastgebakken aan Am sterdam, waar hij op 9 augustus 1891 werd geboren. Hoeveel liedjes heeft hij niet over „zijn" stad geschreven? Ontel baar vele, maar ze zijn bijna alle nog steeds bekend en in ieder geval Amster dams gemeengoed, zeker onder de oudere generatie. Zijn liedjes gaan over de grachten, over de pleinen, over de Jor- daan, over de Westertoren, over de tul pen uit Amsterdam, en samen met Alex de Haas schreef hij het Amsterdamse volkslied: „Amsterdam, daar is nou niks wat ook maar even aan je tippen kan. Amsterdam, hoe je het wendt of keert, er is maar een groot Mokum. Amsterdam, wie aan jouw boezem werd geboren, wordt van ontroering koud en klam, bij het woordje Am sterdam". Max Tak, gedurende het tijdvak tussen de beide wereldoorlogen een van de top figuren uit onze vaderlandse showbusi ness, heeft een wonderlijke carrière mee gemaakt. Al jong werd hij door Mengel berg als violist in liet Concertgebouw opgenomen. Tien jaar bleef hij 's lands eerste orkest trouw. Het was de tijd waarin Gustav Mahler, Richard Strauss en Debussy als ultra-modern werden aangeduid, de tijd waarin het salaris van een aankomend violist niet veel hoger lag dan 25 per maand. Schnabbelen, dat was het woord dat ook in die tijd al was uitgevonden en Max Tak deed het: hij speelde om er iets bij te verdienen op bruiloften en partijen en voor de rest handelde hij in snaren en strijkstokken. Hoewel hij zijn ziel en zaligheid had verpand aan het Concertgebouworkest, kwam er toch ineens een ommezwaai in zijn carrière. Een chansonrecital in de kleine zaal van het Concertgebouw in spireerde hem zo, dat hij koortsachtig aan de gang ging met teksten schrijven en muziek componeren. Via Max Blok zijl, toen nog een braaf pianist, kwam hij in aanraking met Jean-Louis Pisuisse. Het werd een langdurige en vruchtbare samenwerking. Daarna volgden de zomeravondconcer ten als dirigent en viool-virtuoos in het oude Bellevue. Ze bezorgden Max Tak een overweldigende populariteit. Na tien jaar verhuisde Max Tak geheel naar de lichte muze: hij werd muzikaal illustra tor in Cinema Palace, als opvolger van Boris Lensky. En deze fase ging weer over in de Tuschinski-periode: hij was er vanaf september 1921 tot aan het uit breken van de tweede wereldoorlog ka pelmeester van het grote theaterorkest. Uit die tijd stammen ook de zaterdag middagconcerten die rechtstreeks door de AVRO vanuit dit theater werden uitge zonden en voor de AVRO deed hij nog meer: hij maakte de tune voor de Bonte- Dinsdagavondtrein. De oorlog leek een eind aan alles te maken Dank zij vatenkoning Bernard van Leer en (merkwaardig genoeg) dank zij Willem Mengelberg kon hij in begin 1940 ons land verlaten. Hij kwam terecht op Curasao. Na twee jaar vertrok hij naar New York, waar hij weldra de cen trale figuur werd bij de Nederlandse uit zendingen in oorlogstijd. Tot aan zijn dood toe was Max Tak in de Verenigde Staten uitvoerend secretaris van het co mité voor Nederlandse muziek, een co mité dat onder andere de tournees van Tiet Concertgebouworkest, van het Ne derlands strijkkwartet en van het Resi dentie-orkest door Amerika verzorgt. Vanaf zijn aankomst in New York nam Max Tak een ander métier ter hand: hij werd journalist buitenlands corres pondent voor verschillende dag- en week bladen en dé man van „New York calling" met altijd dezelfde beginregel: „Hier is Max Tak uit New York" voor de AVRO. In Amerika werd hij hèt op vangcentrum voor alle Nederlandse ar tiesten die even kwamen oversteken hij, samen met zijn grote vriend Leo Fuld. Wie van al de mensen die door hem geholpen zijn kan niet genoeglijker verhalen vertellen van de gezellige en altijd op iets positiefs uitlopende ont vangsten op Times Square in New York waar Max Tak zijn bureau had? Eén boek heeft hij geschreven: „Onder de bomen van het plein" een wat nostalgische herinnering aan de beste ja ren van zijn leven, zijn Amsterdamse tijd de jaren dertig. Regelmatig kwam Max Tak even overwippen naar Neder land. Dat was ook nog vorig jaar het geval, toen hij zijn 75ste verjaardag kwam vieren. Een lange, goed geconserveerde man de eeuwige sigaret met het eind as er aan, tussen de lippen geklemd. Een van de laatsten van het soort artiesten dat uitsterft: de chique, goedgeklede bon vi- vant, gezegend met een groot gevoel voor humor en betrekkelijkheid, een man met een scherpe opmerkingsgave, grote intel ligentie en veelzijdige belangstelling. Nederland, en Amsterdam in het bij zonder, zullen hem missen. ADVERTENTIE OMYL voor een fel anti-Britse Zuidafrikaner. De problemen waarmee hij daarbij in Duits land geconfronteerd wordt, zijn nog maar kinderspel vergeleken bij zijn avontuur lijke vlucht door Duitsland en de Balkan en de moeilijkheden die hem wachten bij de uiteindelijke vervulling van zijn op dracht. Het is een ons vreemd geworden we reld waarheen zo'n boek van Buchan ons terugvoert. De toon van zijn historisch goed gedocumenteerd verhaal heeft, bij alle avontuurlijkheid van zijn intrige, zo'n overtuigende, bij na-serieuze inslag, dat het niet alleen boeit als spionagero man, maar evenzeer als historische do cumentaire. GEHEEL DOCUMENTAIRE is De man voor wie geen geheimen bestonden van de Russische Joerii Koroikow, een Ata lanta-paperback van De Boekerij. Het is is, na de boeken van Kirst en Deakin Storry, de derde uitgave die De Boeke rij wijdt aan Richard Sorge. de Duitse spion uit de tweede Wereldoorlog, die voor de Russen in Japan werkte en in Tokio gefusilleerd werd. Het Sovjetma teriaal waarover Koroikow heeft kunnen beschikken, voegt interessante gegevens toe aan de documentatie die Kirst, Dea kin en Storry reeds hebben aangedragen over Sorge, die postuum werd benoemd tot „held van de Sovjet-Unie". Evenals de boeken van zijn voorgangers is dat van Koroikow een geromantiseerde bio grafie, waarin echter het historische ele ment op de voorgrond staat. EEN HARDE spionagethriller in mo derne trant is De klopjacht op Bruno Heidler (The Search for Brüno Heidler) van Stephen Marlowe, door Bruna uitge geven. Hoofdpersoon is de, na zijn schei ding aan de drank geraakte, Amerikaan Ted Dunbar, die tegen wil en dank wordt ingeschakeld bij de jacht op een beruchte oorlogsmisdadiger. Het wordt voor Dun bar tevens een jacht op zijn vroegere vrouw Barbara, die op een of andere wij ze in een geheimzinnig contact met de oorlogsmisdadiger blijkt te staan. Ex- vrouw en ex-nazi sneven na het nodige adembenemende klop- en knuffelwerk. Een goed verteld verhaal, overigens. SUBTIELER WERK IN Zwart Beertje Mijn dagen zijn geteld (Thirty Days Hath September) door Owen John, een contra spionageverhaal van bijzondere klasse. Hoofdpersoon is een voor de oorlogsin dustrie belangrijke geleerde in Ameri kaanse dienst. Tijdens een congres in Ita lië wordt hij ontvoerd door communisti sche Chinese agenten. Een Chinese psy chiater probeert bepaalde inlichtingen uit hem te krijgen op een manier die niet al leen subtieler, maar voor de lezer tevens aanmerkelijk interessanter is dan het ge bruikelijke harde derde-graadswerk. De Chinese arts confronteert de geleerde na melijk met zijn mislukkingen en frustraties en krijgt hem voornamelijk daardoor gees telijk klein. De dagboekfragmenten waar in de geleerde van zijn ervaringen verslag doet, vormen op deze wijze een soort psy chologische novelle van onmiskenbaar ge halte. Voor de spionageverhalenlezer die dit een weinig aantrekkelijk procédé mocht vinden, heeft Owen John blijkbaar niet gespeend van commercieel inzicht - door dit dagboekrelaas heen het verhaal Geheime opdracht in Turkije doorJohn Buchan Uitg. Het Spectrum, Prismareeks De man voor wie geen geheimen bestonden door Joerii Koroikow Uitg.: De Boekerij, Atalanta-paperback De klopjacht op Bruno Heidler door Stephen Marlowe Uitg- Bruna, Zvyarte Beertjes Mijn dagen zijn geteld doorOwen John Uitg. Bruna, Zwarte Beertjes Leven in een belegerde stad doorEino Hanski Uitg. Bruna, Zwarte Beertjes gevlochten over de avonturen van een aantal contraspionageofficieren die naar de geleerde op zoek zijn. Het geeft aan Johns boek de onmisbare „spannende toets, al leidt de activiteit van de con traspionnen niet tot de gebruikelijke „happy-ending". IN DE ZWARTE BEERTJES tevens het oorlogsverhaal Leven in een belegerde stad van de Zweedse fotograaf Eino Hanski, die als twaalfjarige jongen het beleg van Leningrad meemaakte. Het zo veelste triste relaas over de ontbering die mensen tot hyena's kan maken. Na alles wat er over dit onderwerp al ge schreven is, niet meer zo bijster origi neel en in geen geval van een epische kracht als bijvoorbeeld Leon Uris' ro manreportage over de strijd in het Wa schause getto. Nederland I: De AVRO begint met een aflevering van de boeiende serie De Onbekende Wereld. Deze keer een korte Duitse documentaire over het bij Austra lië gelegen eiland Tasmanië. Na het journaal AVRO's Televizier en vervol gens een amusementsshow uit München, getiteld de Ray Anthony Show- Ray Anthony heeft eigenlijk zijn beste tijd gehad. Een jaar of zes geleden stond hij als trompettist aan de top van de Ame rikaanse lichte muziek. Tegenwoordig zoekt hij het meer in de swing dan in de sweet, maar voor deze show zette hij zijn big band op dood spoor om met een kleine combo te gaan werken. Muziek en show, zowel van dit sextet als van de vier charmante meiskes, die regisseur Rein- hard Hauff erbij deed. Een stukje Ame rika uit Duitsland- Hoofdschotel van de avond is tevens het sluitstuk. Twee aspecten van de ra diatie is een documentaire van de BBC. De bekende documentalist Max Morgan- Witts behandelt hierin de verschillende vraagstukken, waarvoor de aanwending van de radio-activiteit de mens ge steld heeft. Sinds de ontdekking door het echtpaar Curie is de radio-activiteit in de medische wetenschap gebruikt, maar de wetenschappelijke ontwikkeling is zo snel gegaan, dat velen zich afvragen, of alle aspecten van de nieuwe middelen wel voldoende zijn bekeken. De straling kan zowel ten goede als ten kwade worden gebruikt. De science fiction van de do dende straal is realiteit; tegelijk kan de radio-activiteit de mens op allerlei gebied niet alleen medisch van dienst zijn. Nederland 2. De hoofdfilm van dit NTS programma mag alleen bekeken worden door mensen, die de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt, dus is er een voor programma van een uur nodig. De NTS vond dat in een kort muziekfilmpje met Nana Mouskouri en Gitte en een docu mentaire van de Westduitse televisie over „de ijzeren slang", de spoorlijn, die de Afrikaanse staten Kenia, Tanzania en Oeganda verbindt. Een levensader in een stukje van de wereld, dat zich snel ont wikkelt. De film laat ons niet alleen beelden zien van de spoorlijn, het onder houd en de exploitatie, maar ook van de omwonende landen en de volken. De Amerikaanse bandleider Ray Anthony en zijn Big Band. (AVRO, Nederland 1, 20.50-21.40). Y- De Zweedse filmactrice Ingrid Berg man in „Stromboli"onder regie van haar nieuwbakken echtgenoot Ro berto Rossellini. (NTS, Nederland 2, 21.00-22.15). De in 1949 gemaakte Italiaanse film „Stromboli, terra de Dio" betekende het begin van een reeks geruchten, schan daaltjes en ruzies rond regisseur Rober to Rossellini en de uit Hollywood over gekomen hoofdrolspeelster Ingrid Berg man. De tussen heen beiden ontstane vriendschap was aanleiding tot een anti- Bergman-actie in Amerika, waar de films van de geliefde ster geboycot werden, en tot een hoogoplopende ruzie tussen Rossellini en zijn opdrachtgevers die, vol gens de regisseur, een smakeloos gebruik van zijn privéleven hadden gemaakt om de film sensationele vdórpubliciteit te kunnen geven. Al met al was er dus al veel te doen geweest om „Stromboli" vóór de film de bioscopen had bereikt, waar nog bij kwam dat een film van Roberto Rosselli ni hoe dan ook al bij voorbaat de nodige belangstelling trok in die tijd. Deze voorloper van het neorealisme had met films als „Rome, open stad" en „Paisa" internationale roem geoogst en zijn overschakeling naar de speelfilm met een echte filmster in de hoofdrol werd niet alleen in Italië met grote span ning gevolgd. Het resultaat werd voor de bewonderaars van Rossellini een teleur stelling. Het romantische verhaaltje van een Zweedse vrouw die met een Italiaan se visser trouwt teneinde via dit huwelijk aan een kamp voor ontheemden te ont snappen en dan een ongelukkig leven krijgt met deze man op het onherbergza me eiland Stromboli, werd geen onder werp gevonden dat een Rossellini waar dig was. Bovendien bleek Ingrid Bergman met haar Hollywoodervaring en routine moei lijk in te passen in een realistische film die zich tegen authentieke achtergron den afspeelde en die gebruik maakte van de oorspronkelijke bewoners van het ei land. Maar als film waar bijna tien jaar geleden veel om te doen is geweest en waarin Ingrid Bergman haar eerste Euro pese rol speelde na een schitterende Hol- lywoodcarrière, bezit Stromboli voldoen de attracties om een reprise te recht vaardigen. I (Van onze correspondent) TEGELEN De Tegelse passiespelen ondervinden deze keer een opvallend ge ringere belangstelling dan in voorgaande malen het geval was. Men komt nu maar tot slechts tweederde van het normale aantal bezoekers dat wekelijks (zaterdags en zondags) de uitvoeringen bijwoont. Tot dusverre had men een gemiddelde van ongeveer 4500 bezoekers, soms nog meer. Dit jaar haalt men nauwelijks de 3000. Uitgaande van de 26 uitvoeringen in 1967 betekent dit een zware financiële strop, daar men kan rekenen op zo'n 20.000 minder verkochte toegangskaarten, hetgeen ruw geschat neerkomt op 75.000. ADVERTENTIE (§oud- 2.1 loer - ftyorlcgeó - SCeltum^leet Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tol. 02500-10616 (Van onze correspondent) WENEN Het echtpaar Wessely en Attila Hörbiger moet zich bij het feit neerleggen dat alle drie dochters het HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Klassieke muz.-7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Licht instrumentaal ensemble. 8.00 Nws. 8.10 Ge wijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Licht strijkorkest. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte gramm.muz. 10.10 Klassieke muz. 10.30 Herv. morgendienst. 11.00 Lichte gramm.muz. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Opera. 14.00 Lichte gramm.muz. 14.20 Lichte gramm.muz. 15.05 Klassieke muz. 15.30 Oude muz. 15.50 Bijbelvertelling. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Lichte gramm.muz. 17.50 Hygiëne in de vakantie. 18.00 Muziek in vrije tijd. 18.30 Lichte gramm.muz. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek Leger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lich te orkestmuz. en koor. 20.40 Klassieke en moderne muz. 21.30 Evangelisatie. 21.45 Lich te orkestmuz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Klassieke liederen. 23.00 Lezing. 23.15 Lichte gramm.muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. Aansl. ochtendgymnastiek. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gramm.muz. en reportages. (7.30 persoverzicht). 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muz. en reportages. 8.30 Van alle markten thuis. 9.00 Klassieke gramm.muz. 9.30 Kerkorgelconcert. 10.00 Lichte gramm.muz. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Tango rumba-orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Cabaretprogramma. 13.50 Gespjroken portret. 14.05 Klassieke en moderne muz. 14.35 Moderne muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Amateursprogramma. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Voc.-instrumentaal ensemble en zang- solist. 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistie ke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Platenpro- gramma. 20.40 Wedstrijdprogramma. 21.15 Interviews. 22.00 Accent: actuele feiten. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Moderne kamermuz. 23.30 Klassie ke muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleido- skoop. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Operette. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Plaatjes en praatjes. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lich te muz. 16.00 Nws. 16.02 Platenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 Country and Western mu ziek. BRUSSEL 324 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 Pro grammaoverzicht. 12.48 Lichte muz. 12.55 Buit. persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muz. 14.00 Nws. 14.03 Programma rond Gershwin. 14.20 Liederen. 14.30 Nederlandse successen. 14.50 Koorzang (15.00 Nws.). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Gramm.muz. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws. 19.30 Extase. 20.00 Operettemuz. 20.43 Lichte muz. 21.00 Noordzee-festival. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 De onbekende wereld (film) 19.20 Sportpanorama. 19.30 Kolonel Hogan's Helden (film). 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 AVRO's Tele vizier. 20.50 Showprogram. 21.40 Filmreporta- ge.22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Muzikaal intermezzo. 20.15 De ijzeren slang (filmrep.) 21.00 Stromboli (film). 22.15 Reclame. 22.20 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journaal. 18.55 Reclame. 19.00 Een serie sprookjes. 19.51 Socutera. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Oude humoristische film. 20.35 De mooi ste tijd van je leven (film). 21.55 The Itali ans (film). 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reclame. 20.05 Eén hori zontaal (quiz). 20.30 Kriminalmuseum er- zahlt. 21.30 Avondsluiting. 21.35 Pondsponds gewijs. 22.10 Reclame. 22.15 Journaal. voorbeeld van hun ouders hebben gevolgd en nu op de planken staan. De laatste aanwinst voor het Oostenrijkse toneel is het „nestkuiken" Maria-Thérèse. Nauwe lijks had zij op de toneelschool het beroemde Reinhardt-Seminar haar eindexamen gedaan of ze werd al voor een rol geëngageerd. Ze treedt op on der haar familienaam Hörbiger, voorlo pig althans. De oudste dochter zag in die naam een handicap en acteert nu al jarenlang, vooral in West-Duitsland onder de naam Maria Orth. De middelste dochter, Chris- tiane, geniet in Oostenrijk de meeste sympathie, waarschijnlijk omdat zij juist bij het acteren zoveel op haar moeder lijkt en ook omdat zij haar heil tot nu toe niet in het buitenland heeft gezocht. In de naam Hörbiger zag zij geen be zwaar ofschoon zij intussen met de tele visieregisseur Glück getrouwd was. Dit huwelijk schijnt niet gelukkig te zijn ge weest, echtscheiding volgde en nu is Christiane Hörbiger kort geleden ge trouwd met dr. Rolf Bigler, hoofdredac teur van het Zwitserse weekblad „Welt- woche". Zij krijgt de Zwitserse nationali teit en zal ook meer in Zwitserland op treden. Als actrice doet ze geen afstand van haar familienaam. Ze zegt- dat die naam een merk is en bovendien een goed merk. Er zijn overigens nog meer Hörbigers. In de eerste plaats Paul, de broer van Attila. Paul verschijnt nog op de planken en zingt herhaaldelijk gezellige wijnlied jes in oude en nieuwe films. Ook de zoon van Paul Hörbiger, Tommy, is in het vak gebleven. Wel niet als acteur of zan ger maar als medewerker en manager van zijn vriend Udo Jürgens. Voor hem heeft Tommy een aantal goede teksten ontworpen die een plaats krijgen in de moderne opera van Jürgens „Hero en Leander".

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7