T rainers wisten van geen ophouden in hete weken Verdedigend voetbalwie wil dat nou Feijenoord Sparta PSV Tableau de la troupe van beide Telstar-elftallen Publiek verwacht veel goals van Jan Boekestein PROGNOSE VAN JOHAN CRUIJFF I zochten nieuwelingen om bedreiging voor Ajax te gaan vormen Telstar-bestuur neemt extra maatregelen voor bezoek van Ajax WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 VOETBALBIJLAGE 13 REDACTIE: Hans Rombouts Theo Reitsma Nico Goebert Jan Boekestein heeft piekerend rond ge lopen in legerplaats Schalkhaar, dicht bij Deventer. GVAV en Telstar waren komen lonken naar de gunsten van de blonde aanvaller, die zij als doelpuntenmaker wil den zien. Sergeant sportinstructeur Boeke- ttein uit Hoorn dacht na over de mogelijk heden in Velsen en in Groningen, nu zijn toekomst bij Deventers Go Ahead niet afgetekend gunstig voor hem lag. Boeke stein koos voor Telstar en Velsens voet- baljeugd heeft hem op Schoonenberg tij dens oefenwedstrijden al geaccepteerd als de held, die twee jaar geleden voor een voor het publiek onbegrijpelijk som metje vertrok. Dat is de buitenkant, maar Boekestein staat nu voor de taak waar te maken, dat hij inderdaad de man is, die twee seizoenen geleden toen nog ge flatteerd Telstars koningsschutter werd. „Toen speelde ik met succes. Ik maakte goals. Dat verwachten ze natuurlijk ook van me. Dat is niet prettig, want je hebt het nu eenmaal niet voor het zeggen. Het is prettiger om van niets iets te worden dan anders om." Zo neemt de zeer blon de Noordhollander afstand van een repu tatie, die al te gemakkelijk werd vero verd. „Bij Go Ahead bleek, dat ik nog lang niet dé man was. Ik moest vreselijk veel leren. Dat heb ik ook gedaan. Ik heb voor niet alleen maar in de spits gestaan. Ik heb leren aanbieden. Dat kon ik bij Telstar vroeger niet. Trouwens als je achter de spits speelt, krijg je meer ballen, kan je meer tikken. Als voetballer is dat soms wel fijner." Toch is Boekestein („bij Go Ahead wa ren we als midvoors met zijn vieren ge weest: Hoekema, Kattestaart, Wüstefeld en ik. Ze hebben bovendien nog die 17- jarige Jan Smit en Veenstra van Vitesse gekocht) bij Telstar voorbestemd om in de spits te spelen. „We hebben een af maker nodig", heeft De Visser vorig sei zoen vele malen gezegd, en hij zal hopen, die in Boekestein te hebben gevonden. GVAV zocht hem ook, maar Boekestein oordeelde: „Met GVAV kun je misschien dichter bij de top van het voetbal komen; maar ja daar hadden ze al een Deen ge kocht en om daar nou de kans te lopen in het tweede te geraken, daar in het hoge noorden. Nee, dat lokt niet." En over Telstar werd het: „temidden van de oude jongens en dicht bij Haarlem om te kunnen studeren voor heilgymnastiek en massage." Afgestudeerd CIOS-man hoopt met ingang van 1 september geheel voor die studie en voor voetbal beschikbaar te zijn. „Ik heb een request lopen. Wordt dat goedgekeurd, dan ben ik gauw de dienst uit, lukt het niet, dan kom ik er half oktober uit." Drieëntwintigjarige Boekestein ver wacht komend seizoen met Telstar samen met een groepje clubs (vijf a zes) achter de top van de eredivisie te komen. Onder de top verstaat hij: Ajax, Feijenoord, Sparta, PSV, misschien ADO („ik moet nog maar zien hoe dat uitpakt na die lange Amerikaanse tournee. Het zou best kunnen dat de terugslag daarvan komend seizoen komt") en Go Ahead „een goed geleide club, alleen de achterhoede lijkt me op het moment zwakker geworden „Dit zijn wel verschrikkelijke weken, zeg". Johan Cruijff zucht, veegt wat zweetdruppeltjes weg en vertolkt de mening van de Nederlandse prof of semiprof, die zondag weer echt aan de slag gaat. „Verschrikkelijke weken. Zo'n trainer lijkt van geen ophouden te weten en het was zo warm". De conditieslag, die in de afgelopen weken op de Nederlandse bijvelden heeft gewoed heeft de heren aangepakt. Vooral het trainen overdag, zoals de meeste eredivisieclubs doen, is geen louter onverdeeld genoegen ge weest. Johan Cruijff, van wonderkind uitgegroeid tot 20-jarige stervoet baller, acht landskampioen Ajax komend seizoen opnieuw de betere ploeg in het vaderlandse voetbal. „Wij zijn sterker geworden, al hebben we de zelfde spelers. Wij hebben toch een hele hoop ervaring opgedaan, ver schrikkelijk veel in die Europa-Cupcompetitie. En we hebben een hoop jonge spelers, die dat allemaal hebben meegepakt. Ik denk aan Suurbier, mezelf". Een andere club, die Cruijff sterker acht geworden is PSV. „Die hebben veel en goed gekocht. Die moeten sterker zijn". Andere concur renten voor Ajax? „Feijenoord natuurlijk, dat is altijd afwachten. Op het middenveld niet sterk genoeg? Zijn Haak en Jansen dan geen sterke spe lers? Sparta is voor ons ook altijd een lastige tegenstander. Met Go Ahead is dat de moeilijkste club. Bij die verenigingen thuis, vooral. In Deventer hebben ze voor zo'n club een enorm publiek. Dat valt niet mee om daar te winnen. Zo'n club wordt opgezweept. Sparta is natuurlijk verdedigend goed. Dat is altijd moeilijk om daarvan te winnen. En nu zijn ze voor nog sterker geworden". v s£ Feijenoord, Sparta, PSV en Go Ahead, het zijn niet de clubs, waarvan Cruijff het betonvoetbal verwacht, dat in de eredivisie al op verscheidene plaatsen is aan gekondigd als gevolg van de sterke degradatieregeling (drie clubs). „Dat begrijp ik niet", zegt Johan Cruijff, „verdedigend voetbal, wie wil dat nou. Het publiek zeker niet. Het publiek betaalt voor voetbal. Dat moet voetbal zien, echt voetbal. En als er publiek komt heb je daar toch zelf ook meer aan. Dan kun je tenminste meer verdienen". Die mening zal misschien wel overal onderschreven worden, maar de angst voor degradatie zal het volgen van dat standpunt niet overal gemakke lijk maken. Voor degradatie acht Johan Cruijff overi gens voorbestemd: „Volendam, NEC, DOS, Telstar, nee, Telstar niet zo erg". Er is meer dan de competitie, die de Ajaxieden bezig houdt. Dat zijn de Europa-Cupwed strijden tegen Real Madrid. „Gewoon knokken, zoals in iedere wedstrijd, gewoon knokken". Ajax begint als favoriet aan de komende voetbalcompetitie, maar er zijn in de af gelopen maanden drie clubs geweest, die zich geruchtmakend naar een op papier sterkere formatie hebben gewerkt. Feije noord, uiteraard, want de club uit Rotter dam-Zuid kan het zich niet permitteren te lang in de schaduw te staan van welke Nederlandse club dan ook. Sparta, dat af wilde van de reputatie alleen een sterke achterhoede te hebben en PSV, dat met aan- en verkoop wel veel geld wilde zien omgaan, maar er niet te veel bij wilde inschieten. Sparta-trainer Coerver is spraakzaam, maar voorzichtig over zijn nieuwe voor hoede (Heijerman-Madsen-Bosveld-Ver- donk). „Het zijn alle vier individualisten. Ze hebben ongetwijfeld meer persoonlijk heid in de ploeg gebracht, maar we moe ten afwachten hoe het met de samenwer king zal gaan lopen. Het is niet te zeggen hoe het gaat worden, maar zeker is dat we vorig seizoen wisten niet sterk te zijn en dat we nu moeten proberen te voldoen aan hoog gestelde verwachtingen". Coerver zag doelman Doesburg vertrek ken naar PSV. Jan van Beveren wordt de nieuwe man bij de Rotterdammers en de verwachtingen zijn hoog gespannen. „In Pim hadden we een hele goeie. Hij werk te als een paard op de trainingen. Hij kan nog beter worden, want hij is toch pas 23 jaar, maar wij hebben vertrouwen in Van Beveren en in Oosterhout, de nieuwe reserve-keeper". Coerver ver wacht niet, dat er onmiddellijk weer een strijd zal ontstaan om de plaats in het eerste, zoals Sparta die eerst heeft gekend tussen Doesburg en Van Leeuwen (het geen leidde tot het vertrek van Van Leeu wen naar GVAV) en later tussen Does burg en Van Beveren (hetgeen leidde tot ie transfer van Doesburg). Wel is hij ervan overtuigd, dat er verschillende eredivisie clubs zijn, die een mindere keeper hebben, dan Oosterhout nu al is. Maar, „concur rentie, dit jaar al, voor Van Beveren, nee dat geloof ik niet. Of het moet zijn, dat Van Beveren dit seizoen nog niet zou kun nen tegen de druk, te weinig routine zou hebben. Hij is net negentien jaar. Maar overigens geen concurrentie. Oosterhout is pas afgestudeerd aan de kweek. Hij heeft nog niet een derde kunnen trainen van wat Doesburg en Van Beveren deden". De manager van PSV, Ben van Gelder, is met Doesburg een tevreden man. PSV heeft trouwens met alle transacties, die in de laatste twee maanden tot stand konden worden gebracht, beantwoord aan de wensen om tot een sterker geheel te komen. Van Gelder zegt daarover: „we zijn volkomen tevreden. Dat is geen ge meenplaats. Echt, de spelers, die we wil den hebben zijn gekomen en er is niemand tegen onze zin weg". De man, die van dit zeer nieuwe geheel een team moet vormen, Nicolic, heeft in de afgelopen weken veel op het water vertoefd. Roeien vormde een nieuw onderdeel van de voort bereiding op het seizoen. „Het kweekt concentratie en teamgeest", meent Van Gelder, die zich niet verontrust voelt over het feit, dat Nicolic nog niet in het bezit is van het A-diploma van de KNVB voor oefenmeesters. Hij werd bij het laatste examen afgewezen. „Wij hechtten geen oordeel aan dat snert-papiertje. Die op leiding is uiteraard goed, maar om bij topsport een diploma te hebben is natuur lijk niet nodig. Ik weet zeker dat Herrera en Winterbottom ook niet zouden slagen". Feijenoord zocht naar een nieuwe trai ner, maar kreeg niet de gewenste: Piet Brand van Go Ahead. De hulp-trainer van de Deventerploeg moest blijven en kan pas over 1 jaar weg bij de Rotterdamse club. Was het daarom, dat hulptrainer Peeters de opdracht kreeg komend seizoen de algehele leiding bij Feijenoord op zich te nemen? Feijenoord onderkende wel het tekort, dat de bezetting van de rechts buitenplaats opleverde. Ruud Geels schoot nog tekort, Samardzic werd de nieuwe, zeer dure. Eerzuchtige Boekestein is belust op een grote rol bij Telstar. „Ik ben weg gegaan indertijd omdat ik me gekrenkt voelde. Vlak voor de wedstrijd tegen Feijenoord, nou ja wat wil je anders dan voetballen tegen Ajax en Feijenoord, vlak voor die wedstrijd gaf Mansell me een extra trai ning. Op vrijdagavond. Ik dacht nou sta ik er in. Maar nee, ik werd gepasseerd. Ik maakte de dag, dat het eerste tegen Feijenoord speelde vijf goals in het twee de. Daarna begon het ook te lopen in het eerste. Ik werd de man. Maar mijn be sluit stond vast. Ik ga weg. Dit seizoen blikte een andere Telstar-trainer belang stellend naar zijn verrichtingen. De Visser sprak al met Boekestein bij de thuiswed strijd van Telstar tegen Go Ahead. Het leidde tot echte onderhandelingen en een transfer. De formatie, waarvan De Visser zegt: „Mijn groep is groter. Ze moeten er voor knokken. Vorig jaar waren ze zeker van hun plaats. Dit seizoen is er rivaliteit. Dat is gunstig". De A-groep bestaat uit v.l.n.r.: Jonker, Boe kestein, Kort, Bond, Van Wijk, Geestman, Bakker, Van Egmond, Althoff, André, Van der Meeren, Jense en Van Essen. Clement ontbreekt, hij zal er in de eerste com petitiewedstrijd waarschijnlijk ook nog niet hij zijn, van wege een voetblessure. De B-ploeg van Telstar heeft in de enige buitenlander van de Velsense eredivisieclub, David Bielkus, de man met de meeste ervaring. De ploeg bestaat voorts uit v.l.n.r.: Evenblij, Verschoor, Van Leeuwen, Groot. Boon tjes, Van Son, Vos, Bielkus, Van Straten, Koopman, Alt hoff jr., Manders en Jos Bakker. Voorts zal de gebles seerde Cleeren zich via dit team een plaats moeten ver overen en komen voor de B-ploeg ook nog in aanmerking de jonge amateurs: Zwaan, Jager en Dordtmundt. Sparta: Heijerman. PSV: Schmidt Hansen. Feijenoord: Samardzic. Het is nog stevig in het geheugen ge prent van de Telstar-bestuursleden, die wedstrijd tegen Ajax vorig seizoen. Ne gentienduizend toeschouwers zochten op Schoonenberg naar een goede plaats; ve len van hen meenden die te kunnen vin den op het speelveld binnen de afraste ring. Bovendien bemachtigden twee Am sterdammers tijdens de wedstrijd de bal en combineerden naar het doel van Bals. Telstar voldeed met pijn aan de boete (duizend gulden) die de KNVB oplegde en denkt met angst aan een herhaling waardoor de voorwaardelijke straf (een wedstrijd zonder publiek met een proef tijd van twee jaar) van toepassing zou kunnen worden. Er is slechts één wed strijd, waarbij echt voor herhaling moet worden gevreesd. Dat is opnieuw de thuiswedstrijd tegen Ajax. Het resultaat weet Telstar al snel, want de ontmoe ting staat voor de tweede competitiedag op het programma. Penningmeester De Nijs heeft de maat regelen om herhaling te voorkomen uit gebreid doorgenomen. „De ringplaatsen blijven vrij. De mensen van de staan plaatsen zijn gewend, dat ze daar zon der meer kunnen gaan zitten. Dat blijft nu ook zo tegen Ajax. Op het veld komen waarschijnlijk controleurs met afgerichte honden en in ieder geval meer politiemen sen dan anders. Verder wordt de door stroming naar de bovenkant van de tri bune bevorderd. Staan de eerste rijen vol dan gaat de noordoost-ingang van de staantribune dicht en moeten de mensen aan de achterkant de tribune op. De ge meente houdt vast aan een capaciteit van 20.000 tot 22.000 toeschouwers, dat moet dus kunnen." Telstar laat voorts een voorwedstrijd spelen, want, meent penningmeester De Nijs, „als er mensen om één uur komen en ze hebben dan maar te wachten tot half drie dan ver velen ze zich en dan werk je ongenoegen in de hand. Overigens zijn wij van me ning, dat een vent, die het in zijn hoofd haalt het veld op te rennen, toch moei lijk tegen te houden zal zijn. Hij zal het maar willen doen om een weddenschap, na wat gedronken te hebben. Zo'n kerel is moeilijk te houden."

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13